SlideShare a Scribd company logo
1 of 18
Download to read offline
Konsultacje z młodzieżą
Podsumowanie spotkań w gimnazjach i
szkołach średnich Konina i powiatu
konińskiego
MAJ 2015
Konsultacje społeczne z młodzieżą w
ramach projektu Konin2050
Konsultacje społeczne są kluczowym etapem projektu
Konin 2050, który przy użyciu metody foresight ma
wypracować 4 alternatywne scenariusze rozwoju Konina
do 2050 roku.
Mamy zamiar dotrzeć do około 8 000 mieszkańców
Konina i powiatu konińskiego, w tym do blisko 3 000
młodych ludzi i 200 przedsiębiorców.
Realizacja: Pracownia Miejska
Termin: kwiecień - czerwiec 2015 roku
Miejsce: Szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne w Koninie i
powiecie konińskim
Cel spotkań: Rozmowa z młodzieżą o ich wizji miasta Konina w
przyszłości. Chcemy dowiedzieć się jakie są oczekiwania
młodych ludzi wobec miejsca, w którym żyją, a także
poznać ich opinię i ocenę innowacyjnych rozwiązań
miejskich z innych miejscach w Polsce i na świecie.
Chcemy również zainspirować młodzież do planowania i
myślenia o przyszłości.
Konsultacje społeczne z młodzieżą w
ramach projektu Konin2050
Konsultacje społeczne z młodzieżą w
ramach projektu Konin2050
Gimnazjum nr 4 w Koninie
Metoda: Prezentacja przykładów
„Cool Wall” + warsztat z pomysłami
Czas : 90 minut
Liczba osób: około 50 (1x50)
Data: 05.05.2015r.
Pomysł Ocena
Rower miejski cool
Punkty za km (rower) cool
Elektroniczne bilety cool
Zasłużyć na bilet cool
Śluzy rowerowe cool
Strefy tylko dla
pieszych
cool
Park(ing) day
Uncool/cool/nie
wiedzą
Radni bliżej ludzi uncool
Sztuka w przestrzeni
miasta
cool
Sport na świeżym
powietrzu
cool
Plaża miejska cool
Powrót miasta do
rzeki
cool
Miejskie regały
książkowe
+/-
Farmy miejskie +/- / nie wiem
“Wypady” za odpady cool
“Zagraj ZeMno” Cool/+/-
Przebieg:
1. Wprowadzenie
2. Dobre przykłady innowacyjnych
rozwiązań miejskich z kraju i ze świata.
Młodzież pozna kierunki rozwoju
nowoczesnych technologii w
rozwiązaniach miejskich, a także
zaznajomi się z wieloma przykładami
aktywności społecznej i działaniu dla
dobra miasta i mieszkańców.
3. Praca w grupach – „Co złego może się
wydarzyć w Koninie?” + „Jak temu
zapobiegać?”
4. Podsumowanie i zaproszenie do
współpracy w ramach #dreamteamKonin
Gimnazjum nr 4 w Koninie
„Co złego może się wydarzyć w
Koninie?”
„Jak temu zapobiegać?”
• brak szans rozwoju dla młodych ludzi,
• zanieczyszczone środowisko,
• dalsza emigracja (szczególnie
młodych),
• władze miasta nie są otwarte na
pomysły młodych ludzi,
• problemy gospodarcze,
• trudna sytuacja finansowa
mieszkańców,
• problemy budowlane starych osiedli
bloków „z wielkiej płyty”,
• brak miejsc do spotykania się
młodzieży, mało miejsc sprzyjających
integracji,
• bezrobocie, wzrost przestępczości i
patologii,
• niewystarczająca oferta kulturalna i
rekreacyjna,
• problemy komunikacyjne (słaby stan
dróg, słaba jakość MZK)
• interwencja młodych ludzi w życie
miasta,
• ludzie świadomi swoich praw i
obowiązków,
• sadzenie drzew, zakładanie ogrodów i
parków miejskich,
• miejsca pracy dla absolwentów,
• rozwój kultury i turystyki,
• tworzenie zajęć i warsztatów do
rozwoju swoich zainteresowań,
• propagowanie zdrowego trybu życia,
• spotkania z radnymi,
• integracja ludzi (spotkania integracyjne
dla młodych, happeningi, eventy),
• oszczędzanie energii,
• rowery miejskie, poprawa infrastruktury
rowerowej,
• dbałość o wysoki standard MZK.
Wybrane pomysły młodzieży:
Gimnazjum nr 6 w Koninie
Metoda: Prezentacja przykładów „Cool Wall”
Czas : 45 minut
Liczba osób: około 300 (2x150)
Data: 07.05.2015r.
Przebieg:
1. Wprowadzenie
2. Dobre przykłady innowacyjnych rozwiązań
miejskich z kraju i ze świata.
3. Cool Wall - ocena przykładów.
4. Podsumowanie i zaproszenie do współpracy w
ramach #dreamteamKonin
Pomysł Ocena
Rower miejski uncool / +/-
Punkty za km (rower) cool
Elektroniczne bilety ++/-
Bilet mobilny uncool
Zasłużyć na bilet cool
Śluzy rowerowe +/-
Strefy tylko dla
pieszych
+/-
Park(ing) day uncool
Radni bliżej ludzi +/-
Sztuka w przestrzeni
miasta
cool
Sport na świeżym
powietrzu
cool
Plaża miejska cool
Powrót miasta do rzeki cool
Miejskie regały
książkowe
uncool / +/-
Farmy miejskie uncool
“Wypady” za odpady cool
“Zagraj ZeMno” uncool/cool
Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Koninie
Metoda: Prezentacja przykładów „Cool Wall”
+ warsztat z pomysłami
Czas : 45 minut (1x45)
Liczba osób: około 30
Data: 11.05.2015r.
Przebieg:
1. Wprowadzenie
2. Dobre przykłady innowacyjnych rozwiązań
miejskich z kraju i ze świata.
3. Cool Wall - ocena przykładów.
4. Praca w grupach – „Czego brakuje młodym
ludziom w Koninie? Jakie są pomysły
młodzieży na przyszłość miasta?”
5. Podsumowanie
Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Koninie
Wybrane pomysły młodzieży:
• Więcej miejsc pracy,
• wypożyczalnia rowerów,
• dużo ognisk,
• place zabaw,
• darmowe wifi w mieście,
• siłownia na dworze,
• ścieżki rolkowe,
• imprezy kulturalne,
• bezpłatne parkingi,
• lepsze ścieżki rowerowe,
• plaża nad wartą,
• czysta rzeka,
• tańszy basen,
• więcej zieleni,
• wypożyczalnia rowerów,
samochodów i motorów,
• więcej pojemników na odpady
(po zwięrzętach).
Gimnazjum nr 7 w Koninie
Metoda: Praca w grupie (zabawa
integracyjna, warsztat z pomysłami)
Czas : 90 minut
Liczba osób: około 150 (1x150)
Data: 13.05.2015r.
Przebieg:
1. Wprowadzenie
2. O projekcie Konin2050 i wcześniejszych
spotkaniach z młodzieżą.
3. Praca w grupach - ćwiczenie integracyjne
„Wieża z makaronu” (polega na zbudowaniu
w grupie możliwie najwyższej wieży z
określonej ilości materiałów)
4. Praca w grupach – „Dlaczego angażujesz
się lub nie angażujesz się w różne
inicjatywy miejskie, szkolne, towarzyskie?”
5. Prezentacja rezultatów pracy grupach.
6. Podsumowanie i zaproszenie do
współpracy w ramach #dreamteamKonin
Gimnazjum nr 7 w Koninie Wybrane odpowiedzi młodzieży:
Nie angażuje, ponieważ:
• zabiera mi to wolny czas,
• nie ma współpracy,
• jest w grupie ktoś, kogo nie lubię,
• jest za dużo pracy,
• boje się wyśmiania,
• jestem leniwy,
• czuję niechęć do współpracy,
• jestem nieśmiały,
• mam ważniejsze rzeczy do
zrobienia,
• jestem najgorszy w grupie,
• mam inne poglądy i inne zdanie.
Angażuje się, ponieważ:
• ktoś mi kazał,
• coś jest wyjątkową okazją,
• jestem otwarty,
• chcę być zauważonym przez
innych,
• chcę dostawać pochwały i
nagrody,
• chcę zmienić coś na lepsze,
• jest dobra zabawa,
• lubię być w centrum uwagi,
• lubię poznawać nowe miejsca i
ludzi,
• rozwijam swoje umiejętności,
• nie lubię się nudzić,
• lubię rywalizację,
• mam chęć samorealizacji.
Gimnazjum nr 5 w Koninie
Metoda: Praca w grupie (warsztat z
pomysłami)
Czas : 45 minut
Liczba osób: około 280 (4x70)
Data: 20.05.2015r.
Przebieg:
1. Wprowadzenie
2. O projekcie Konin2050 i wcześniejszych
spotkaniach z młodzieżą.
3. Praca w grupach – „Piramida potrzeb
miejskich – jak jest i jak być powinno” (na
podstawie piramidy potrzeb Maslowa
należy określić jak miasto dostarcza szanse
na realizację tych potrzeb lub jak powinno je
dostarczać)
4. Podsumowanie i zaproszenie do
współpracy w ramach #dreamteamKonin
Gimnazjum nr 5 w Koninie
POTRZEBY
SAMOREALIZACJI
POTRZEBY SZACUNKU
I UZNANIA
POTRZEBY
SPOŁECZNE
POTRZEBY
BEZPIECZEŃSTWA
POTRZEBY
PODSTAWOWE
Więcej toalet publicznych, mydło i
ręczniki w toaletach szkolnych, więcej
pojemników na używaną odzież i
artykuły dla potrzebujących
Usprawnienie działania służb policji i
straży miejskiej, więcej oświetlonych
uliczek i zakamarków w mieście, więcej
kamer, np. na przystankach.
Więcej miejsc do integracji młodzieży, więcej
wydarzeń sportowych i kulturalnych, niższe
ceny za wstęp do istniejących obiektów
sportowych i rekreacyjnych, stworzenie
przyjaznych klubów młodzieżowych
Możliwości wolontariatu dla młodzieży
w NGO, Konińskie Centrum Gier,
wsparcie dla obecnych instytucji i
organizacji.
Więcej szans na nieodpłatne szkolenia
i zajęcia poprawiające kwalifikacje i
umiejętności, więcej możliwości
wyboru kierunku kształcenia (na
wszystkich poziomach edukacji)
Czujemy się bezpiecznie, ale policji i
straży miejskiej jest za dużo (zbyt duża
kontrola, ograniczająca poczucie
swobody), spotyka się często
zdemoralizowaną młodzież
Mało miejsc do spotkań dla młodzieży,
miejsc do integracji, strefy zielone
często niedostosowane do potrzeb
(brak małej architektury)
Odbywające się zawody i konkursy, np.
Festiwal Piosenki i Tańca, zawody
sportowe, zawody wędkarskie, konkurs
„Mały Przedsiębiorca”, biegi, inne)
Zajęcia szkolne i pozaszkolne, zajęcia
artystyczne (np. w KDK), zajęcia
sportowe
JEST
POWINNO BYĆ
Zespół Szkół Budowlanych w Koninie
Metoda: prezentacja + praca w grupach
(„Przyszłość edukacji”)
Czas : 90minut
Liczba osób: około 260 (2x130)
Data: 26.05.2015r.
Przebieg:
1. Wprowadzenie
2. O projekcie Konin2050 i
wcześniejszych spotkaniach z
młodzieżą.
3. „Trendy światowe i lokalne – co już
dzisiaj wiemy o przyszłości?” –
prezentacja
3. Praca w grupach – „Przyszłość
edukacji”. Warsztat oparty o metodę
grup fokusowych. 10 grup uczniów
pracujących po kilka minut nad
pytaniem dotyczącym przyszłości
edukacji. Pytania w kilku rundach były
zamieniane ,tak, aby każda z grup mogła
odpowiedzieć na kilka pytań i uzupełnić
odpowiedzi poprzednich grup.
4. Wybór 3 najlepszych odpowiedzi na
każde z pytań.
5. Podsumowanie i zaproszenie do
współpracy w ramach
#dreamteamKonin
Zespół Szkół Budowlanych w Koninie
1. Gdzie będziecie zdobywać
wiedzę?
Głównie Internet, budynek szkoły nadal będzie funkcjonował,
2. Od kogo będziemy się uczyć? Od siebie nawzajem, od starszych, wymiany międzyszkolne,
międzynarodowe,
3. Organizacja planu zajęć Przewaga zajęć praktycznych, indywidualne plany zajęć, eliminacja
zbędnych przedmiotów, możliwość wyboru przedmiotów i nauczycieli,
4. Jak będzie wyglądać sport
przyszłości? (dyscypliny, sprzęt, etc.)
Ocena ucznia na podstawie jego umiejętności, więcej zajęć w terenie,
bardziej urozmaicona oferta sportowa, wyposażenie w sanitariaty
5. Jak mają wyglądać praktyki
szkolne?
Więcej praktyk, doświadczeni praktycy, szkoła zapewniająca materiały
naukowe, nowoczesne pracownie,
6. W jaki sposób będziemy
oceniani? Kto będzie miał wgląd w
Twoje oceny?
Indywidualny system nauczania przez nauczycieli, sprawdziany
umiejętności zamiast ocen cząstkowych
7. Jaki będzie wpływ nowych
technologii na edukację?
Nowoczesne pracownie, tablety zamiast książek, internetowa obsługa
(np. informacje o zastępstwach), nagrywanie lekcji dla nieobecnych
8. W jaki sposób będziemy się uczyć
pracy w grupach?
Praktyki w grupach, wyjazdy i spotkania integracyjne, podział klasy na
grupy zadaniowe.
9. W jaki sposób edukacja będzie
dopasowana do rynku pracy?
Współpraca szkół z przedsiębiorcami, nacisk na kierunki zawodowe i
praktyki, więcej praktyki zamiast teorii
10. Na jakim etapie życia poznajesz
swojego przyszłego
pracodawcę i kim on jest? A może
sam nim jesteś?
Znajomości, praktyki zawodowe, staże, chęć otwierania własnej
działalności gospodarczej
Wybrane pomysły młodzieży:
Zespół Szkół Technicznych i Hutniczych w Koninie
Metoda: prezentacja + praca w grupach
(„Przyszłość edukacji”)
Czas : 45 minut
Liczba osób: około 200 (2x100)
Data: 28.05.2015r.
Przebieg:
1. Wprowadzenie
2. O projekcie Konin2050 i
wcześniejszych spotkaniach z
młodzieżą.
3. „Trendy światowe i lokalne – co już
dzisiaj wiemy o przyszłości?” –
prezentacja
3. Praca w grupach – „Przyszłość
edukacji”. Warsztat oparty o metodę
grup fokusowych. 10 grup uczniów
pracujących po kilka minut nad
pytaniem dotyczącym przyszłości
edukacji. Pytania w kilku rundach były
zamieniane ,tak, aby każda z grup mogła
odpowiedzieć na kilka pytań i uzupełnić
odpowiedzi poprzednich grup.
4. Wybór 3 najlepszych odpowiedzi na
każde z pytań.
5. Podsumowanie i zaproszenie do
współpracy w ramach
#dreamteamKonin
Zespół Szkół Technicznych i Hutniczych w Koninie
1. Gdzie będziecie zdobywać wiedzę? Online, na praktykach, OHP/CKP
2. Od kogo będziemy się uczyć? Szkolenia, zagraniczne wyjazdy
3. Organizacja planu zajęć możliwość wyboru przedmiotów, brak prac
domowych
4. Jak będzie wyglądać sport przyszłości?
(dyscypliny, sprzęt, etc.)
bardziej urozmaicona oferta sportowa,
5. Jak mają wyglądać praktyki szkolne? Więcej praktyk, gwarantowane zatrudnienie
6. W jaki sposób będziemy oceniani? Kto będzie
miał wgląd w Twoje oceny?
Samoocena, więcej możliwości nieprzygotwania
7. Jaki będzie wpływ nowych technologii na
edukację?
tablety zamiast książek,
8. W jaki sposób będziemy się uczyć pracy w
grupach?
Wyjazdy zagraniczne, szkoły demokratyczne
9. W jaki sposób edukacja będzie dopasowana do
rynku pracy?
Lepszy poziom kształcenia praktycznego,
gwarantowane zatrudnienie, przygotowania do
założenia własnej firmy
10. Na jakim etapie życia poznajesz swojego
przyszłego pracodawcę i kim on jest? A może
sam nim jesteś?
Na etapie wyboru szkoły i praktyk, przez portale
społecznościowe
Wybrane pomysły
młodzieży:
50
300
30
150
280 260
200
50
350 380
530
810
1070
1270
Gimnazjum nr 4 Gimnazjum nr 6 Ośrodek
Specjalny
Gimnazjum nr 7 Gimnazjum nr 5 ZS Budowlanych ZS TiH
Liczba uczestników konsultacji w maju 2015
Liczba uczniów na spotkaniu Suma wszystkich uczestników spotkań

More Related Content

Similar to Konsultacje z młodzieżą (maj 2015)

Aspiracje i potrzeby kulturowe młodzieży gimnazjalnej z gminy Babice. Jak im ...
Aspiracje i potrzeby kulturowe młodzieży gimnazjalnej z gminy Babice. Jak im ...Aspiracje i potrzeby kulturowe młodzieży gimnazjalnej z gminy Babice. Jak im ...
Aspiracje i potrzeby kulturowe młodzieży gimnazjalnej z gminy Babice. Jak im ...Małopolski Instytut Kultury
 
Działania a diagnozy - jak raporty badawcze wpływają na rozwój lokalnych cent...
Działania a diagnozy - jak raporty badawcze wpływają na rozwój lokalnych cent...Działania a diagnozy - jak raporty badawcze wpływają na rozwój lokalnych cent...
Działania a diagnozy - jak raporty badawcze wpływają na rozwój lokalnych cent...Łukasz Maźnica
 
World Cafe Radomsko podsumowanie
World Cafe  Radomsko podsumowanieWorld Cafe  Radomsko podsumowanie
World Cafe Radomsko podsumowaniepzr
 
W poszukiwaniu kultury dla ludzi - realizowanej z ludźmi
W poszukiwaniu kultury dla ludzi - realizowanej z ludźmiW poszukiwaniu kultury dla ludzi - realizowanej z ludźmi
W poszukiwaniu kultury dla ludzi - realizowanej z ludźmiWiesław Bełz
 
Marcin Śliwa, Kaja Dziermakowska - Kulturalna ewaluacja – jak i dlaczego ewal...
Marcin Śliwa, Kaja Dziermakowska - Kulturalna ewaluacja – jak i dlaczego ewal...Marcin Śliwa, Kaja Dziermakowska - Kulturalna ewaluacja – jak i dlaczego ewal...
Marcin Śliwa, Kaja Dziermakowska - Kulturalna ewaluacja – jak i dlaczego ewal...Małopolski Instytut Kultury
 
Instytucje kultury w środowisku cyfrowym. Użytkownik, zasoby, strategie.
Instytucje kultury w środowisku cyfrowym. Użytkownik, zasoby, strategie.Instytucje kultury w środowisku cyfrowym. Użytkownik, zasoby, strategie.
Instytucje kultury w środowisku cyfrowym. Użytkownik, zasoby, strategie.Sylwia Żółkiewska
 
Wielokultury - projekty WCRS
Wielokultury - projekty WCRSWielokultury - projekty WCRS
Wielokultury - projekty WCRSUla Jagielnicka
 
Relacje z przebiegu paneli Dom Kultury - nowe otwarcie
Relacje z przebiegu paneli Dom Kultury - nowe otwarcieRelacje z przebiegu paneli Dom Kultury - nowe otwarcie
Relacje z przebiegu paneli Dom Kultury - nowe otwarcieMałopolski Instytut Kultury
 
Wędka na młodzież? Młodzież z wędką! – edukacja nieformalna młodzieży w bibli...
Wędka na młodzież? Młodzież z wędką! – edukacja nieformalna młodzieży w bibli...Wędka na młodzież? Młodzież z wędką! – edukacja nieformalna młodzieży w bibli...
Wędka na młodzież? Młodzież z wędką! – edukacja nieformalna młodzieży w bibli...Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
 
Z doświadczeń starszej siostry, śląskiej SPD
Z doświadczeń starszej siostry, śląskiej SPDZ doświadczeń starszej siostry, śląskiej SPD
Z doświadczeń starszej siostry, śląskiej SPDŚląska Biblioteka Cyfrowa
 

Similar to Konsultacje z młodzieżą (maj 2015) (20)

Aspiracje i potrzeby kulturowe młodzieży gimnazjalnej z gminy Babice. Jak im ...
Aspiracje i potrzeby kulturowe młodzieży gimnazjalnej z gminy Babice. Jak im ...Aspiracje i potrzeby kulturowe młodzieży gimnazjalnej z gminy Babice. Jak im ...
Aspiracje i potrzeby kulturowe młodzieży gimnazjalnej z gminy Babice. Jak im ...
 
Działania a diagnozy - jak raporty badawcze wpływają na rozwój lokalnych cent...
Działania a diagnozy - jak raporty badawcze wpływają na rozwój lokalnych cent...Działania a diagnozy - jak raporty badawcze wpływają na rozwój lokalnych cent...
Działania a diagnozy - jak raporty badawcze wpływają na rozwój lokalnych cent...
 
Młodzieżowe projekty w bibliotece - Marianna Hajdukiewicz
Młodzieżowe projekty w bibliotece - Marianna HajdukiewiczMłodzieżowe projekty w bibliotece - Marianna Hajdukiewicz
Młodzieżowe projekty w bibliotece - Marianna Hajdukiewicz
 
W bibliotece o finansach? – warto spróbować! / Katarzyna Wawrzeń
W bibliotece o finansach?  –  warto spróbować!  / Katarzyna Wawrzeń W bibliotece o finansach?  –  warto spróbować!  / Katarzyna Wawrzeń
W bibliotece o finansach? – warto spróbować! / Katarzyna Wawrzeń
 
Jak zorganizować pierwsze spotkanie partnerskie? - Beata Pawłowicz
Jak zorganizować pierwsze spotkanie partnerskie? - Beata PawłowiczJak zorganizować pierwsze spotkanie partnerskie? - Beata Pawłowicz
Jak zorganizować pierwsze spotkanie partnerskie? - Beata Pawłowicz
 
World Cafe Radomsko podsumowanie
World Cafe  Radomsko podsumowanieWorld Cafe  Radomsko podsumowanie
World Cafe Radomsko podsumowanie
 
Lokalne centrum kultury. Zrób to z innymi
Lokalne centrum kultury. Zrób to z innymiLokalne centrum kultury. Zrób to z innymi
Lokalne centrum kultury. Zrób to z innymi
 
Ziębice uwolnić orła
Ziębice uwolnić orłaZiębice uwolnić orła
Ziębice uwolnić orła
 
Poszlaki
PoszlakiPoszlaki
Poszlaki
 
Политика в отношении пожилых людей в воеводстве Нижняя Силезия и в Польше
Политика в отношении пожилых людей в воеводстве Нижняя Силезия и в ПольшеПолитика в отношении пожилых людей в воеводстве Нижняя Силезия и в Польше
Политика в отношении пожилых людей в воеводстве Нижняя Силезия и в Польше
 
W poszukiwaniu kultury dla ludzi - realizowanej z ludźmi
W poszukiwaniu kultury dla ludzi - realizowanej z ludźmiW poszukiwaniu kultury dla ludzi - realizowanej z ludźmi
W poszukiwaniu kultury dla ludzi - realizowanej z ludźmi
 
Marcin Śliwa, Kaja Dziermakowska - Kulturalna ewaluacja – jak i dlaczego ewal...
Marcin Śliwa, Kaja Dziermakowska - Kulturalna ewaluacja – jak i dlaczego ewal...Marcin Śliwa, Kaja Dziermakowska - Kulturalna ewaluacja – jak i dlaczego ewal...
Marcin Śliwa, Kaja Dziermakowska - Kulturalna ewaluacja – jak i dlaczego ewal...
 
Instytucje kultury w środowisku cyfrowym. Użytkownik, zasoby, strategie.
Instytucje kultury w środowisku cyfrowym. Użytkownik, zasoby, strategie.Instytucje kultury w środowisku cyfrowym. Użytkownik, zasoby, strategie.
Instytucje kultury w środowisku cyfrowym. Użytkownik, zasoby, strategie.
 
Wielokultury - projekty WCRS
Wielokultury - projekty WCRSWielokultury - projekty WCRS
Wielokultury - projekty WCRS
 
Relacje z przebiegu paneli Dom Kultury - nowe otwarcie
Relacje z przebiegu paneli Dom Kultury - nowe otwarcieRelacje z przebiegu paneli Dom Kultury - nowe otwarcie
Relacje z przebiegu paneli Dom Kultury - nowe otwarcie
 
GBP Tuczna o finansach
GBP Tuczna o finansachGBP Tuczna o finansach
GBP Tuczna o finansach
 
Biblioteka liderem w gminie. Marzenia czy rzeczywistość? / Leszek Palus, Mari...
Biblioteka liderem w gminie. Marzenia czy rzeczywistość? / Leszek Palus, Mari...Biblioteka liderem w gminie. Marzenia czy rzeczywistość? / Leszek Palus, Mari...
Biblioteka liderem w gminie. Marzenia czy rzeczywistość? / Leszek Palus, Mari...
 
Wędka na młodzież? Młodzież z wędką! – edukacja nieformalna młodzieży w bibli...
Wędka na młodzież? Młodzież z wędką! – edukacja nieformalna młodzieży w bibli...Wędka na młodzież? Młodzież z wędką! – edukacja nieformalna młodzieży w bibli...
Wędka na młodzież? Młodzież z wędką! – edukacja nieformalna młodzieży w bibli...
 
Sprawozdanie Merytoryczne MIK 2013
Sprawozdanie Merytoryczne MIK 2013Sprawozdanie Merytoryczne MIK 2013
Sprawozdanie Merytoryczne MIK 2013
 
Z doświadczeń starszej siostry, śląskiej SPD
Z doświadczeń starszej siostry, śląskiej SPDZ doświadczeń starszej siostry, śląskiej SPD
Z doświadczeń starszej siostry, śląskiej SPD
 

More from Pracownia Miejska | Urban Workshop (11)

Defining the future of post-industrial cities.
Defining the future of post-industrial cities.Defining the future of post-industrial cities.
Defining the future of post-industrial cities.
 
Smart Cities - The Game
Smart Cities - The GameSmart Cities - The Game
Smart Cities - The Game
 
Miejskie Laboratoria Innowacji. Wprowadzenie
Miejskie Laboratoria Innowacji. WprowadzenieMiejskie Laboratoria Innowacji. Wprowadzenie
Miejskie Laboratoria Innowacji. Wprowadzenie
 
Konin2050 raportkońcowy
Konin2050 raportkońcowyKonin2050 raportkońcowy
Konin2050 raportkońcowy
 
Konin2050 podsumowanie badań (runda 2)
Konin2050 podsumowanie badań (runda 2)Konin2050 podsumowanie badań (runda 2)
Konin2050 podsumowanie badań (runda 2)
 
Create a network of post-industrial cities with us!
Create a network of post-industrial cities with us!Create a network of post-industrial cities with us!
Create a network of post-industrial cities with us!
 
Konin2050: Prezentacja podczas VIII Sesji Rady Miasta Konina
Konin2050: Prezentacja podczas VIII Sesji Rady Miasta KoninaKonin2050: Prezentacja podczas VIII Sesji Rady Miasta Konina
Konin2050: Prezentacja podczas VIII Sesji Rady Miasta Konina
 
Konin2050 Opis Projektu
Konin2050 Opis ProjektuKonin2050 Opis Projektu
Konin2050 Opis Projektu
 
Konin2050 Etap M
Konin2050 Etap MKonin2050 Etap M
Konin2050 Etap M
 
Stwórz z nami sieć miast poprzemysłowych
Stwórz z nami sieć miast poprzemysłowychStwórz z nami sieć miast poprzemysłowych
Stwórz z nami sieć miast poprzemysłowych
 
Konin2050 Etap FOR
Konin2050 Etap FORKonin2050 Etap FOR
Konin2050 Etap FOR
 

Konsultacje z młodzieżą (maj 2015)

  • 1. Konsultacje z młodzieżą Podsumowanie spotkań w gimnazjach i szkołach średnich Konina i powiatu konińskiego MAJ 2015
  • 2. Konsultacje społeczne z młodzieżą w ramach projektu Konin2050 Konsultacje społeczne są kluczowym etapem projektu Konin 2050, który przy użyciu metody foresight ma wypracować 4 alternatywne scenariusze rozwoju Konina do 2050 roku. Mamy zamiar dotrzeć do około 8 000 mieszkańców Konina i powiatu konińskiego, w tym do blisko 3 000 młodych ludzi i 200 przedsiębiorców.
  • 3. Realizacja: Pracownia Miejska Termin: kwiecień - czerwiec 2015 roku Miejsce: Szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne w Koninie i powiecie konińskim Cel spotkań: Rozmowa z młodzieżą o ich wizji miasta Konina w przyszłości. Chcemy dowiedzieć się jakie są oczekiwania młodych ludzi wobec miejsca, w którym żyją, a także poznać ich opinię i ocenę innowacyjnych rozwiązań miejskich z innych miejscach w Polsce i na świecie. Chcemy również zainspirować młodzież do planowania i myślenia o przyszłości. Konsultacje społeczne z młodzieżą w ramach projektu Konin2050
  • 4. Konsultacje społeczne z młodzieżą w ramach projektu Konin2050
  • 5. Gimnazjum nr 4 w Koninie Metoda: Prezentacja przykładów „Cool Wall” + warsztat z pomysłami Czas : 90 minut Liczba osób: około 50 (1x50) Data: 05.05.2015r. Pomysł Ocena Rower miejski cool Punkty za km (rower) cool Elektroniczne bilety cool Zasłużyć na bilet cool Śluzy rowerowe cool Strefy tylko dla pieszych cool Park(ing) day Uncool/cool/nie wiedzą Radni bliżej ludzi uncool Sztuka w przestrzeni miasta cool Sport na świeżym powietrzu cool Plaża miejska cool Powrót miasta do rzeki cool Miejskie regały książkowe +/- Farmy miejskie +/- / nie wiem “Wypady” za odpady cool “Zagraj ZeMno” Cool/+/- Przebieg: 1. Wprowadzenie 2. Dobre przykłady innowacyjnych rozwiązań miejskich z kraju i ze świata. Młodzież pozna kierunki rozwoju nowoczesnych technologii w rozwiązaniach miejskich, a także zaznajomi się z wieloma przykładami aktywności społecznej i działaniu dla dobra miasta i mieszkańców. 3. Praca w grupach – „Co złego może się wydarzyć w Koninie?” + „Jak temu zapobiegać?” 4. Podsumowanie i zaproszenie do współpracy w ramach #dreamteamKonin
  • 6. Gimnazjum nr 4 w Koninie „Co złego może się wydarzyć w Koninie?” „Jak temu zapobiegać?” • brak szans rozwoju dla młodych ludzi, • zanieczyszczone środowisko, • dalsza emigracja (szczególnie młodych), • władze miasta nie są otwarte na pomysły młodych ludzi, • problemy gospodarcze, • trudna sytuacja finansowa mieszkańców, • problemy budowlane starych osiedli bloków „z wielkiej płyty”, • brak miejsc do spotykania się młodzieży, mało miejsc sprzyjających integracji, • bezrobocie, wzrost przestępczości i patologii, • niewystarczająca oferta kulturalna i rekreacyjna, • problemy komunikacyjne (słaby stan dróg, słaba jakość MZK) • interwencja młodych ludzi w życie miasta, • ludzie świadomi swoich praw i obowiązków, • sadzenie drzew, zakładanie ogrodów i parków miejskich, • miejsca pracy dla absolwentów, • rozwój kultury i turystyki, • tworzenie zajęć i warsztatów do rozwoju swoich zainteresowań, • propagowanie zdrowego trybu życia, • spotkania z radnymi, • integracja ludzi (spotkania integracyjne dla młodych, happeningi, eventy), • oszczędzanie energii, • rowery miejskie, poprawa infrastruktury rowerowej, • dbałość o wysoki standard MZK. Wybrane pomysły młodzieży:
  • 7. Gimnazjum nr 6 w Koninie Metoda: Prezentacja przykładów „Cool Wall” Czas : 45 minut Liczba osób: około 300 (2x150) Data: 07.05.2015r. Przebieg: 1. Wprowadzenie 2. Dobre przykłady innowacyjnych rozwiązań miejskich z kraju i ze świata. 3. Cool Wall - ocena przykładów. 4. Podsumowanie i zaproszenie do współpracy w ramach #dreamteamKonin Pomysł Ocena Rower miejski uncool / +/- Punkty za km (rower) cool Elektroniczne bilety ++/- Bilet mobilny uncool Zasłużyć na bilet cool Śluzy rowerowe +/- Strefy tylko dla pieszych +/- Park(ing) day uncool Radni bliżej ludzi +/- Sztuka w przestrzeni miasta cool Sport na świeżym powietrzu cool Plaża miejska cool Powrót miasta do rzeki cool Miejskie regały książkowe uncool / +/- Farmy miejskie uncool “Wypady” za odpady cool “Zagraj ZeMno” uncool/cool
  • 8. Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Koninie Metoda: Prezentacja przykładów „Cool Wall” + warsztat z pomysłami Czas : 45 minut (1x45) Liczba osób: około 30 Data: 11.05.2015r. Przebieg: 1. Wprowadzenie 2. Dobre przykłady innowacyjnych rozwiązań miejskich z kraju i ze świata. 3. Cool Wall - ocena przykładów. 4. Praca w grupach – „Czego brakuje młodym ludziom w Koninie? Jakie są pomysły młodzieży na przyszłość miasta?” 5. Podsumowanie
  • 9. Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Koninie Wybrane pomysły młodzieży: • Więcej miejsc pracy, • wypożyczalnia rowerów, • dużo ognisk, • place zabaw, • darmowe wifi w mieście, • siłownia na dworze, • ścieżki rolkowe, • imprezy kulturalne, • bezpłatne parkingi, • lepsze ścieżki rowerowe, • plaża nad wartą, • czysta rzeka, • tańszy basen, • więcej zieleni, • wypożyczalnia rowerów, samochodów i motorów, • więcej pojemników na odpady (po zwięrzętach).
  • 10. Gimnazjum nr 7 w Koninie Metoda: Praca w grupie (zabawa integracyjna, warsztat z pomysłami) Czas : 90 minut Liczba osób: około 150 (1x150) Data: 13.05.2015r. Przebieg: 1. Wprowadzenie 2. O projekcie Konin2050 i wcześniejszych spotkaniach z młodzieżą. 3. Praca w grupach - ćwiczenie integracyjne „Wieża z makaronu” (polega na zbudowaniu w grupie możliwie najwyższej wieży z określonej ilości materiałów) 4. Praca w grupach – „Dlaczego angażujesz się lub nie angażujesz się w różne inicjatywy miejskie, szkolne, towarzyskie?” 5. Prezentacja rezultatów pracy grupach. 6. Podsumowanie i zaproszenie do współpracy w ramach #dreamteamKonin
  • 11. Gimnazjum nr 7 w Koninie Wybrane odpowiedzi młodzieży: Nie angażuje, ponieważ: • zabiera mi to wolny czas, • nie ma współpracy, • jest w grupie ktoś, kogo nie lubię, • jest za dużo pracy, • boje się wyśmiania, • jestem leniwy, • czuję niechęć do współpracy, • jestem nieśmiały, • mam ważniejsze rzeczy do zrobienia, • jestem najgorszy w grupie, • mam inne poglądy i inne zdanie. Angażuje się, ponieważ: • ktoś mi kazał, • coś jest wyjątkową okazją, • jestem otwarty, • chcę być zauważonym przez innych, • chcę dostawać pochwały i nagrody, • chcę zmienić coś na lepsze, • jest dobra zabawa, • lubię być w centrum uwagi, • lubię poznawać nowe miejsca i ludzi, • rozwijam swoje umiejętności, • nie lubię się nudzić, • lubię rywalizację, • mam chęć samorealizacji.
  • 12. Gimnazjum nr 5 w Koninie Metoda: Praca w grupie (warsztat z pomysłami) Czas : 45 minut Liczba osób: około 280 (4x70) Data: 20.05.2015r. Przebieg: 1. Wprowadzenie 2. O projekcie Konin2050 i wcześniejszych spotkaniach z młodzieżą. 3. Praca w grupach – „Piramida potrzeb miejskich – jak jest i jak być powinno” (na podstawie piramidy potrzeb Maslowa należy określić jak miasto dostarcza szanse na realizację tych potrzeb lub jak powinno je dostarczać) 4. Podsumowanie i zaproszenie do współpracy w ramach #dreamteamKonin
  • 13. Gimnazjum nr 5 w Koninie POTRZEBY SAMOREALIZACJI POTRZEBY SZACUNKU I UZNANIA POTRZEBY SPOŁECZNE POTRZEBY BEZPIECZEŃSTWA POTRZEBY PODSTAWOWE Więcej toalet publicznych, mydło i ręczniki w toaletach szkolnych, więcej pojemników na używaną odzież i artykuły dla potrzebujących Usprawnienie działania służb policji i straży miejskiej, więcej oświetlonych uliczek i zakamarków w mieście, więcej kamer, np. na przystankach. Więcej miejsc do integracji młodzieży, więcej wydarzeń sportowych i kulturalnych, niższe ceny za wstęp do istniejących obiektów sportowych i rekreacyjnych, stworzenie przyjaznych klubów młodzieżowych Możliwości wolontariatu dla młodzieży w NGO, Konińskie Centrum Gier, wsparcie dla obecnych instytucji i organizacji. Więcej szans na nieodpłatne szkolenia i zajęcia poprawiające kwalifikacje i umiejętności, więcej możliwości wyboru kierunku kształcenia (na wszystkich poziomach edukacji) Czujemy się bezpiecznie, ale policji i straży miejskiej jest za dużo (zbyt duża kontrola, ograniczająca poczucie swobody), spotyka się często zdemoralizowaną młodzież Mało miejsc do spotkań dla młodzieży, miejsc do integracji, strefy zielone często niedostosowane do potrzeb (brak małej architektury) Odbywające się zawody i konkursy, np. Festiwal Piosenki i Tańca, zawody sportowe, zawody wędkarskie, konkurs „Mały Przedsiębiorca”, biegi, inne) Zajęcia szkolne i pozaszkolne, zajęcia artystyczne (np. w KDK), zajęcia sportowe JEST POWINNO BYĆ
  • 14. Zespół Szkół Budowlanych w Koninie Metoda: prezentacja + praca w grupach („Przyszłość edukacji”) Czas : 90minut Liczba osób: około 260 (2x130) Data: 26.05.2015r. Przebieg: 1. Wprowadzenie 2. O projekcie Konin2050 i wcześniejszych spotkaniach z młodzieżą. 3. „Trendy światowe i lokalne – co już dzisiaj wiemy o przyszłości?” – prezentacja 3. Praca w grupach – „Przyszłość edukacji”. Warsztat oparty o metodę grup fokusowych. 10 grup uczniów pracujących po kilka minut nad pytaniem dotyczącym przyszłości edukacji. Pytania w kilku rundach były zamieniane ,tak, aby każda z grup mogła odpowiedzieć na kilka pytań i uzupełnić odpowiedzi poprzednich grup. 4. Wybór 3 najlepszych odpowiedzi na każde z pytań. 5. Podsumowanie i zaproszenie do współpracy w ramach #dreamteamKonin
  • 15. Zespół Szkół Budowlanych w Koninie 1. Gdzie będziecie zdobywać wiedzę? Głównie Internet, budynek szkoły nadal będzie funkcjonował, 2. Od kogo będziemy się uczyć? Od siebie nawzajem, od starszych, wymiany międzyszkolne, międzynarodowe, 3. Organizacja planu zajęć Przewaga zajęć praktycznych, indywidualne plany zajęć, eliminacja zbędnych przedmiotów, możliwość wyboru przedmiotów i nauczycieli, 4. Jak będzie wyglądać sport przyszłości? (dyscypliny, sprzęt, etc.) Ocena ucznia na podstawie jego umiejętności, więcej zajęć w terenie, bardziej urozmaicona oferta sportowa, wyposażenie w sanitariaty 5. Jak mają wyglądać praktyki szkolne? Więcej praktyk, doświadczeni praktycy, szkoła zapewniająca materiały naukowe, nowoczesne pracownie, 6. W jaki sposób będziemy oceniani? Kto będzie miał wgląd w Twoje oceny? Indywidualny system nauczania przez nauczycieli, sprawdziany umiejętności zamiast ocen cząstkowych 7. Jaki będzie wpływ nowych technologii na edukację? Nowoczesne pracownie, tablety zamiast książek, internetowa obsługa (np. informacje o zastępstwach), nagrywanie lekcji dla nieobecnych 8. W jaki sposób będziemy się uczyć pracy w grupach? Praktyki w grupach, wyjazdy i spotkania integracyjne, podział klasy na grupy zadaniowe. 9. W jaki sposób edukacja będzie dopasowana do rynku pracy? Współpraca szkół z przedsiębiorcami, nacisk na kierunki zawodowe i praktyki, więcej praktyki zamiast teorii 10. Na jakim etapie życia poznajesz swojego przyszłego pracodawcę i kim on jest? A może sam nim jesteś? Znajomości, praktyki zawodowe, staże, chęć otwierania własnej działalności gospodarczej Wybrane pomysły młodzieży:
  • 16. Zespół Szkół Technicznych i Hutniczych w Koninie Metoda: prezentacja + praca w grupach („Przyszłość edukacji”) Czas : 45 minut Liczba osób: około 200 (2x100) Data: 28.05.2015r. Przebieg: 1. Wprowadzenie 2. O projekcie Konin2050 i wcześniejszych spotkaniach z młodzieżą. 3. „Trendy światowe i lokalne – co już dzisiaj wiemy o przyszłości?” – prezentacja 3. Praca w grupach – „Przyszłość edukacji”. Warsztat oparty o metodę grup fokusowych. 10 grup uczniów pracujących po kilka minut nad pytaniem dotyczącym przyszłości edukacji. Pytania w kilku rundach były zamieniane ,tak, aby każda z grup mogła odpowiedzieć na kilka pytań i uzupełnić odpowiedzi poprzednich grup. 4. Wybór 3 najlepszych odpowiedzi na każde z pytań. 5. Podsumowanie i zaproszenie do współpracy w ramach #dreamteamKonin
  • 17. Zespół Szkół Technicznych i Hutniczych w Koninie 1. Gdzie będziecie zdobywać wiedzę? Online, na praktykach, OHP/CKP 2. Od kogo będziemy się uczyć? Szkolenia, zagraniczne wyjazdy 3. Organizacja planu zajęć możliwość wyboru przedmiotów, brak prac domowych 4. Jak będzie wyglądać sport przyszłości? (dyscypliny, sprzęt, etc.) bardziej urozmaicona oferta sportowa, 5. Jak mają wyglądać praktyki szkolne? Więcej praktyk, gwarantowane zatrudnienie 6. W jaki sposób będziemy oceniani? Kto będzie miał wgląd w Twoje oceny? Samoocena, więcej możliwości nieprzygotwania 7. Jaki będzie wpływ nowych technologii na edukację? tablety zamiast książek, 8. W jaki sposób będziemy się uczyć pracy w grupach? Wyjazdy zagraniczne, szkoły demokratyczne 9. W jaki sposób edukacja będzie dopasowana do rynku pracy? Lepszy poziom kształcenia praktycznego, gwarantowane zatrudnienie, przygotowania do założenia własnej firmy 10. Na jakim etapie życia poznajesz swojego przyszłego pracodawcę i kim on jest? A może sam nim jesteś? Na etapie wyboru szkoły i praktyk, przez portale społecznościowe Wybrane pomysły młodzieży:
  • 18. 50 300 30 150 280 260 200 50 350 380 530 810 1070 1270 Gimnazjum nr 4 Gimnazjum nr 6 Ośrodek Specjalny Gimnazjum nr 7 Gimnazjum nr 5 ZS Budowlanych ZS TiH Liczba uczestników konsultacji w maju 2015 Liczba uczniów na spotkaniu Suma wszystkich uczestników spotkań