Se ha denunciado esta presentación.
Se está descargando tu SlideShare. ×
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Próximo SlideShare
Vf128
Vf128
Cargando en…3
×

Eche un vistazo a continuación

1 de 19 Anuncio

Más Contenido Relacionado

Anuncio

Más reciente (20)

Bosch (1)

 1. 1. Hieronim Bosch 1450 -1516 Niderlandzki malarz. Jego twórczość charakteryzuje złożona symbolika, dotycząca w wielu przypadkach grzeszności i niedoskonałości człowieka, poprzez swą zawiłość nie do końca jasna dla odbiorców. Mówi się, że malarstwo Boscha stanowiło inspirację dla XX-wiecznych surrealistów (Dali). Hieronymus (Jeroen) Anthoniszoon van Aken
 2. 2. Bosch nie miał zwyczaju datowania swych obrazów, części z nich nie sygnował, stąd przypisuje mu się około 25 niepodpisanych obrazów malowanych w jego stylu.
 3. 3. Po śmierci artysta zyskał wielkie uznanie, a jego dziełami zainteresowali się najbogatsi kolekcjonerzy dzieł sztuki m.in. król hiszpański, Filip II, stąd największa ich kolekcja znajduje się obecnie w muzeum Prado w Madrycie.
 4. 4. Ogród rozkoszy ziemskich
 5. 5. Całość przedstawia Stworzenie Świata oraz wpływ zła i grzechu na ludzi. Centralny panel - Ogród ziemskich rozkoszy mierzy 220 centymetrów wysokości i 195 cm szerokości. Boczne panele - Ziemski Raj (Ogród Eden) (z lewej) i Piekło (z prawej) - mają 220 cm wysokości i po 95 cm szerokości każdy. Po zamknięciu paneli bocznych ukazuję się obraz Ziemi jako płaskiego dysku - ląd unosi się na otaczającej go wodzie. Ziemia jest jasna od Słońca, które przebija się przez czarne sztormowe chmury. Fauna i flora tak jak na stronie wewnętrznej jest bardzo dziwaczna i nierealna. W górnej lewej części Bosch umieścił mały wizerunek siedzącego na tronie Boga. Na obu panelach w górnej części umieszczony jest wyśrodkowany napis - cytat z Biblii: "On bowiem rzekł, i powstało; on nakazał, i zaczęło się." (Psalm 33:9) Przypuszcza się, że obraz przedstawia stworzenie świata lub ustępowanie wód po biblijnym potopie.
 6. 6. Panel lewy przedstawia Raj ziemski. W centrum znajduje się Źródło Życia, które przypomina jakiś dziwaczny olbrzymi kwiat. Nieopodal, po prawej, wąż owija się wokół drzewa poznania dobra i zła. Niżej grupa trzech postaci - od lewej - Adam, Bóg w postaci Jezusa i Ewa. Jezus trzyma Ewę za rękę i poznaje ją z Adamem, obok którego wyrasta drzewo życia. W tle widać zwierzęta (realne i fantastyczne), jaskinię z której wylatuje mnóstwo ptaków oraz zupełnie fantastyczne pasmo górskie.
 7. 7. Panel prawy to przedstawienie Piekła. Tak jak dwie poprzednie części tryptyku są jasne, tak w tej dominują barwy ciemne. Ludzie przeżywają straszliwe tortury, m.in. są zjadani przez ogromne ptactwo, wydalają z siebie duże złote monety, są przykuwani do ogromnych instrumentów (pomiędzy struny gigantycznej harfy).
 8. 8. Panel centralny przedstawia upadek ludzkości, zwycięstwo grzechu. Nadzy ludzie wszystkich ras spędzają czas na cielesnych zabawach, igraszkach, jedzeniu i piciu. W tle widać staw, niżej szpaler ludzi siedzących na różnorakich zwierzętach galopuje wokół jeziora, w którym kąpią się nagie kobiety.
 9. 9. Hieronim Bosch korzystał z licznych motywów fantastycznych, rzeczywistych przedmiotów i przyrody, które mają w różnym stopniu określoną symbolikę. Dzięcioł oznaczał zwycięstwo nad grzechem, puszczyk oznaczał herezję,…
 10. 10. ….szczekający pies obmowę, spróchniałe pnie drzew skutki grzechów, biały łabędź symbolizuje obecność duszy zmarłego niebie.
 11. 11. Francisco Goya
 12. 12. Śmierć w sztuce nie zawsze budzi grozę. Szekspirowska Ofelia namalowana przez Johna Everetta Millaisa w 1852 roku otwiera serię wyobrażeń o pięknych, długowłosych topielicach.
 13. 13. Tanatos - śmierć w obrazach Jacka Malczewskiego
 14. 14. Guernica - Pablo Picasso
 15. 15. Praca plastyczna Narysuj lub namaluj, jakie emocje w tobie wywołuje to święto Technika dowolna Rozmiar kartki - A4-A3 Termin oddania pracy - 7.XI

Notas del editor

 • Prawdziwe nazwisko artysty to Hieronymus (Jeroen) Anthoniszoon van Aken. Pochodził z rodziny malarzy van Aken, znanej już ze źródeł w XIII wieku, najprawdopodobniej z Akwizgranu; w języku niderlandzkim nazwa ta oznacza dawną stolicę cesarstwa Karola Wielkiego. Sygnował niektóre obrazy jako Bosch – skrót od miasta swego urodzenia – 's-Hertogenbosch. Niewiele wiadomo o jego życiu. Jako 13-latek był świadkiem wielkiego pożaru – temu traumatycznemu przeżyciu niektórzy przypisują dziwaczność jego dzieł.
 • Po zamknięciu paneli bocznych ukazuję się obraz Ziemi jako płaskiego dysku - ląd unosi się na otaczającej go wodzie. Ziemia jest jasna od Słońca, które przebija się przez czarne sztormowe chmury. Fauna i flora tak jak na stronie wewnętrznej jest bardzo dziwaczna i nierealna. W górnej lewej części Bosch umieścił mały wizerunek siedzącego na tronie Boga. Na obu panelach w górnej części umieszczony jest wyśrodkowany napis - cytat z Biblii: "On bowiem rzekł, i powstało; on nakazał, i zaczęło się." (Psalm 33:9) Przypuszcza się, że obraz przedstawia stworzenie świata lub ustępowanie wód po biblijnym potopie.

×