Se ha denunciado esta presentación.
Se está descargando tu SlideShare.
Utilizamos tu perfil de LinkedIn y tus datos de actividad para personalizar los anuncios y mostrarte publicidad más relevante. Puedes cambiar tus preferencias de publicidad en cualquier momento.

0

Compartir

Descargar ahora Descargar

Descargar para leer sin conexión

2

Descargar ahora Descargar

Descargar para leer sin conexión

Techniki masażu

Audiolibros relacionados

Gratis con una prueba de 30 días de Scribd

Ver todo
  • Sé el primero en comentar

  • Sé el primero en recomendar esto

2

  1. 1. POWŁOKI BRZUSZNE Pacjent leży na plecach. Nogi zgięte w stawach kolanowych pod kątem 90 stopni w celu rozluźnienia mięśni brzucha. Głaskania 1. Głaskanie żołądka. Głaszczemy czterema palcami jednej ręki od wyrostka mieczykowatego mostka łukiem w lewo, a następnie łukiem do pępka. 2. Głaskanie wątroby. Głaszczemy czterema palcami jednej ręki od wyrostka mieczykowatego mostka, wzdłuż łuku żeber do linii pachowej prawej. 3. Głaskanie brzucha. Rozpoczynamy czterema palcami. Głaszcząc wokół pępka, zataczamy coraz większe koła, kończąc po dojściu do prawego talerza biodrowego. Teraz całą dłonią głaszczemy do prawego łuku żebrowego. Skręcamy dłonią do momenty, kiedy palce masażysty dojdą do lewego łuku żeber. Traktując palce jako oś obrotu, wykonujemy skręt ręką tak, że nasada dłoni przesunie się z prawego podżebrza do lewego talerza biodrowego. Następnie wykonujemy delikatny ucisk palcami, przesuwamy jednocześnie rękę w kierunku głowy pacjenta, „wchodząc” koniuszkami palców pod żebra. Na zakończenie opracowania głaszczemy, ciągnąc palce do lewego talerza biodrowego. 4. Głaskanie brzucha II. Podobnie jak przy poprzednim głaskaniu rozpoczynamy czterema palcami, wykonując okrężne ruchy o coraz większym promieniu. Po dojściu do prawego talerza biodrowego zatrzymujemy i pozostawiając palce przy prawym talerzu biodrowym, układamy całą dłoń nasadą w kierunku lewego talerza biodrowego. Głaszczemy teraz całą dłonią, do chwili dojścia nasadą dłoni do lewego talerza biodrowego. Traktując nasadę dłoni jako środek obrotu, skręcamy dłoń głaszcząc tkanki zgodnie ze wskazówkami zegara do momentu, kiedy palce znajdą się w okolicy lewego podżebrza. Delikatnie uciskając palcami, posuwamy się w kierunku dogłowowym, „wchodząc pod żebra”. W końcowej fazie głaszczemy całą dłonią do lewego talerza biodrowego. 5. Głaskanie wzdłuż okrężnicy. Głaskanie wykonujemy rozpoczynając od prawego talerza biodrowego. Posuwając się wzdłuż wstępnicy, po dojściu do prawego łuku żebrowego przestawiamy dłoń na poprzecznicę, Traktując palce jako środek obrotu. Głaszcząc dalej, ciągniemy palce po poprzecznicy, a następnie zstępnicy do lewego talerza biodrowego. 6. Głaskanie całymi dłońmi naprzemiennie. Lewą ręką wykonujemy głaskania po całym brzuchu w kierunku zgodnym z ruchem zegara. Prawą ręką również wykonujemy głaskania w tym samym kierunku, jednak znajduje się ona po przeciwnej stronie zataczanego koła w stosunku do ręki lewej. W chwili krzyżowanie się rąk odkrywamy na moment rękę prawą i przepuszczamy rękę lewą, po czym kładziemy prawa rękę i wykonujemy głaskanie dalej. Ruchy rąk przypominają czynności wykonywane przez kierowce podczas skrętu kierownicą w prawą stronę.
  2. 2. 7. Głaskanie oburącz po okrężnicy. Ręce ułożone są poprzecznie do wstępnicy, jedna obok drugiej. W tym ułożeniu wykonujemy głaskanie, dochodząc do prawego podżebrza. Nie odrywając rąk, zmieniamy kierunek głaskania i posuwamy się w kierunku zstępnicy. Przy tym ułożeniu rąk opracowany zostaje obszar zawarty pomiędzy żebrami a pępkiem. Po dojściu do zstępnicy zmieniamy kierunek głaskania i posuwamy sie teraz w dół w kierunku talerza biodrowego. 8. Głaskanie paliczkowe. Grzbietową strona zgiętych i rozluźnionych palców głaszczemy od prawego talerza biodrowego po okrężnicy do lewego talerza biodrowego. Rozcierania. 1. Rozcieranie żołądka. W paśmie opisanym przy głaskaniu żołądka wykonujemy rozcieranie czterema palcami. 2. Rozcieranie wątroby. Pasmo jak przy głaskaniu. Rozcieramy 4 palcami. 3. Rozcieranie okrężne. Wykonując ruch spirali od pępka na zewnątrz zgodnie ze wskazówkami zegara wykonujemy rozcieranie czterema palcami. Kończymy po dojściu do lewego talerza biodrowego. 4. Rozcieranie okrężne kłębami. Wykonujemy je podobnie jak poprzednie, z tą różnicą, że [pracujemy nasadami dłoni obu rąk naprzemiennie. Podczas rozcierania ręce pracują cały czas obok siebie. Ugniatania. 1. Ugniatanie po okrężnicy. Rękoma ułożonymi poprzecznie do wstępnicy, naprzemiennie, rozpoczynając od prawego talerza biodrowego, ugniatamy posuwając się do prawego łuku żeber. Przesuwamy ręce tak, aby ułożone były teraz poprzecznie do poprzecznicy i ugniatając dalej naprzemiennie, opracowujemy teraz poprzecznicą, a potem po wykonaniu skrętu zstępnicę dochodząc do lewego talerza biodrowego. 2. Ugniatanie w kształcie litery V. Poprzecznie ułożonymi rękoma jedna obok drugiej, rozpoczynając od spojenia łonowego, ugniatamy po skosie w kierunku prawego łuku żebrowego, a następnie znów od spojenia łonowego w kierunku lewego łuku żebrowego. 3. Ugniatanie „małe X”. Wszystkie pasma w tym ugniataniu rozpoczynamy od pępka, a kończymy.  przy prawym talerzu biodrowym,  przy prawym łuku żebrowym,  przy lewym łuku żebrowym,  przy lewym talerzu biodrowym. 4. Ugniatanie „duże X”. Ugniatanie to wykonujemy w 2 pasmach:  od prawego talerza biodrowego do lewego łuku żeber,  od prawego łuku żeber do lewego talerza biodrowego.
  3. 3. 5. Ugniatanie :krzyżowe”. Ugniatanie to wykonujemy w 4 pasmach, rozpoczynając każde od pępka, a kończąc na:  wyrostku mieczykowatym mostka,  spojeniu łonowym,  w linii pachowej na wysokości pępka po stronie lewej,  w linii pachowej na wysokości pępka po stronie prawej. 6. Ugniatanie podłużne. Wykonujemy je w liniach pachowych od talerzy biodrowych do łuków żebrowych lewego i prawego. Ugniatanie wykonujemy dwoma rękoma naprzemiennie. Jedna ręka pracuje po stronie lewej, a druga po prawej.

    Sé el primero en comentar

Techniki masażu

Vistas

Total de vistas

1.237

En Slideshare

0

De embebidos

0

Número de embebidos

2

Acciones

Descargas

2

Compartidos

0

Comentarios

0

Me gusta

0

×