Se ha denunciado esta presentación.
Utilizamos tu perfil de LinkedIn y tus datos de actividad para personalizar los anuncios y mostrarte publicidad más relevante. Puedes cambiar tus preferencias de publicidad en cualquier momento.

O Uckan - Aglarin Ekonomi Politikasi

1.594 visualizaciones

Publicado el

Ağların Ekonomi Politikası : Ağ Üzerinde Muhalefet - Dr. Ozgur Uckan - Hereke Sohbetleri 1 - 24.03.2010

Publicado en: Tecnología

O Uckan - Aglarin Ekonomi Politikasi

 1. 1. Ağların Ekonomi Politikası : Ağ Üzerinde Muhalefet 24 Mart 2010 Hereke Sohbetleri - 1 Dr. Özgür Uçkan İstanbul Bilgi Üniversitesi
 2. 2. “Yaratıcı Yıkım” Kriz mi, Paradigma Dönüşümü mü?
 3. 3. “yaratıcı yıkım”
 4. 4. “yaratıcı yıkım” “Kapitalizm, doğası gereği bir ekonomik değişim biçimi ya da yöntemidir... Asla, ama asla durağan olamaz. Yaratıcı Yıkım süreci kapitalizmin asli olgusudur.” Joseph Schumpeter (“Kapitalizm, Sosyalizm ve Demokrasi”, 1950)
 5. 5. “yaratıcı yıkım”
 6. 6. “yaratıcı yıkım” "ABD çelik endüstrisinin yaşadığı, yeni pazarların açılması ve zanaatkar atölyesinden fabrikaya uzanan organizasyonel gelişme gibi olgular, ekonomik yapıyı sürekli olarak içerden devrime uğratan, eskisini yıkarken hep yeni bir yapı yaratan endüstriyel mutasyonu gösteriyor... [Bu süreç] anlamını yaratıcı yıkımın hiç dinmeyen fırtınasında bulur; süreğen bir huzur dönemi hipoteziyle anlaşılamaz." Joseph A. Schumpeter ( "The Process of Creative Destruction", 1942)
 7. 7. “yaratıcı yıkım” ve inovasyon
 8. 8. “yaratıcı yıkım” ve inovasyon Scumpeter’in yaklaşımı, doğrudan ürün ve süreç inovasyonu mekanizmalarıyla ilgili. Sürecin temeline teknolojik değişimi yerleştiren bir görüş bu.
 9. 9. “yaratıcı yıkım” ve inovasyon Scumpeter’in yaklaşımı, doğrudan ürün ve süreç inovasyonu mekanizmalarıyla ilgili. Sürecin temeline teknolojik değişimi yerleştiren bir görüş bu. Yeni ürün ve süreçler eskilerinin yerini alır, yeniden yapılanma süreci tüm ekonomik akışlara nüfuz eder ve sistemik bir çöküşü tetikleyerek yapısal bir dönüşüme neden olur. Çünkü kesintisiz inovasyon, paradigma dönüşümünün derin taşıyıcısıdır.
 10. 10. “yaratıcı yıkım” ve inovasyon Scumpeter’in yaklaşımı, doğrudan ürün ve süreç inovasyonu mekanizmalarıyla ilgili. Sürecin temeline teknolojik değişimi yerleştiren bir görüş bu. Yeni ürün ve süreçler eskilerinin yerini alır, yeniden yapılanma süreci tüm ekonomik akışlara nüfuz eder ve sistemik bir çöküşü tetikleyerek yapısal bir dönüşüme neden olur. Çünkü kesintisiz inovasyon, paradigma dönüşümünün derin taşıyıcısıdır. Bugün olup biten de bu...
 11. 11. kriz
 12. 12. kriz
 13. 13. kriz • (2006 üçüncü çeyrek – 2010 ???)
 14. 14. kriz • (2006 üçüncü çeyrek – 2010 ???) • (Subprime) Mortgage Krizi
 15. 15. kriz • (2006 üçüncü çeyrek – 2010 ???) • (Subprime) Mortgage Krizi • Kredi Krizi
 16. 16. kriz • (2006 üçüncü çeyrek – 2010 ???) • (Subprime) Mortgage Krizi • Kredi Krizi • Finansal Kriz
 17. 17. kriz • (2006 üçüncü çeyrek – 2010 ???) • (Subprime) Mortgage Krizi • Kredi Krizi • Finansal Kriz • Küresel Kriz
 18. 18. kriz • (2006 üçüncü çeyrek – 2010 ???) • (Subprime) Mortgage Krizi • Kredi Krizi • Finansal Kriz • Küresel Kriz • Ya sonra?
 19. 19. batıyor muyuz?
 20. 20. batıyor muyuz?
 21. 21. hayır, batan eski paradigma...
 22. 22. hayır, batan eski paradigma...
 23. 23. yeni bir paradigma geliyor
 24. 24. yeni bir paradigma geliyor
 25. 25. kriz mi, paradigma dönüşümü mü?
 26. 26. kriz mi, paradigma dönüşümü mü? Bu kriz bir "kriz" değil de, bir "paradigma dönüşümü"nün işareti.
 27. 27. kriz mi, paradigma dönüşümü mü? Bu kriz bir "kriz" değil de, bir "paradigma dönüşümü"nün işareti. Oyunun kuralları değişiyor.
 28. 28. kriz mi, paradigma dönüşümü mü? Bu kriz bir "kriz" değil de, bir "paradigma dönüşümü"nün işareti. Oyunun kuralları değişiyor. “Yaratıcı yıkım” iş başında.
 29. 29. kriz mi, paradigma dönüşümü mü? Bu kriz bir "kriz" değil de, bir "paradigma dönüşümü"nün işareti. Oyunun kuralları değişiyor. “Yaratıcı yıkım” iş başında. Kriz "merkez"de patladı ve oradan küreye yayılıyor. Dolayısıyla "sistemik“…
 30. 30. kriz mi, paradigma dönüşümü mü? Bu kriz bir "kriz" değil de, bir "paradigma dönüşümü"nün işareti. Oyunun kuralları değişiyor. “Yaratıcı yıkım” iş başında. Kriz "merkez"de patladı ve oradan küreye yayılıyor. Dolayısıyla "sistemik“… Paradigma dönüşümü başladı ve durdurulamaz.
 31. 31. paradigma dönüşümü
 32. 32. paradigma dönüşümü 1929 "Büyük Buhran"ına hiç benzemiyor bu kriz.
 33. 33. paradigma dönüşümü 1929 "Büyük Buhran"ına hiç benzemiyor bu kriz. Birer "değişim işareti" olan 1855 veya 1973 krizlerini andırıyor. İlki III. Napolyon döneminin sonunu getirip 3. Cumhuriyet'in kuruluşuyla sonuçlanmıştı; ikincisi ise ölçek ekonomilerinin çöküşünü başlatıp bir yanda finans piyasalarını küreselleştirmiş, diğer yanda da BİT’nin ekonomik yükselişini tetiklemişti.
 34. 34. paradigma dönüşümü 1929 "Büyük Buhran"ına hiç benzemiyor bu kriz. Birer "değişim işareti" olan 1855 veya 1973 krizlerini andırıyor. İlki III. Napolyon döneminin sonunu getirip 3. Cumhuriyet'in kuruluşuyla sonuçlanmıştı; ikincisi ise ölçek ekonomilerinin çöküşünü başlatıp bir yanda finans piyasalarını küreselleştirmiş, diğer yanda da BİT’nin ekonomik yükselişini tetiklemişti. Yalnızca ekonomik değil, sosyal, siyasi, hukuki, kurumsal birer dönüşüm anıydılar.
 35. 35. paradigma dönüşümü
 36. 36. paradigma dönüşümü Bu dönüşümü 1970'lerde başlayan ve 1988 kriziyle olgunlaşan (yönetişim ilkeleri) bir sürecin zirve noktası olarak görmek mümkün.
 37. 37. paradigma dönüşümü Bu dönüşümü 1970'lerde başlayan ve 1988 kriziyle olgunlaşan (yönetişim ilkeleri) bir sürecin zirve noktası olarak görmek mümkün. 1973 krizi sonrası verimliliği düşen ve kârlılığı azalan "eski" ekonomiyi bugüne taşıyan yeni küresel finansal sistem olmuştu. Şimdi bu operasyonu gerçekleştirirken zehirlenmesinin bedelini ödüyor.
 38. 38. paradigma dönüşümü Bu dönüşümü 1970'lerde başlayan ve 1988 kriziyle olgunlaşan (yönetişim ilkeleri) bir sürecin zirve noktası olarak görmek mümkün. 1973 krizi sonrası verimliliği düşen ve kârlılığı azalan "eski" ekonomiyi bugüne taşıyan yeni küresel finansal sistem olmuştu. Şimdi bu operasyonu gerçekleştirirken zehirlenmesinin bedelini ödüyor. Reel sektörde 1990'larda bilgi ekonomisi paradigmasına doğru yaşanan dönüşümün bir benzeri bugün finansal sistemde yaşanmaya başlıyor.
 39. 39. paradigma dönüşümü
 40. 40. paradigma dönüşümü Bu, ölçek ekonomilerinin çöküşü, esnek ve geçişken kapsam ekonomilerinin yükselişi, temel ekonomik girdinin ham maddeden bilgiye dönüşmesi sürecidir.
 41. 41. paradigma dönüşümü Bu, ölçek ekonomilerinin çöküşü, esnek ve geçişken kapsam ekonomilerinin yükselişi, temel ekonomik girdinin ham maddeden bilgiye dönüşmesi sürecidir. Ekonomik ilişkilerin doğası gereği sürecin dönüştürücü etkisi önce reel sektörde görülmeye başlandı, şimdi de sıra finansta.
 42. 42. paradigma dönüşümü
 43. 43. paradigma dönüşümü Oyunun, yani ekonominin kuralları işleyecek!
 44. 44. paradigma dönüşümü Oyunun, yani ekonominin kuralları işleyecek! Nasıl 1988 krizinden sonra 1995-2007 arasında ABD ekonomisinde ileri teknoloji ürünlerinin temsil ettiği katma değer imalat sektörü toplam katma değerinin %13,3'ünden %55'ine fırladıysa, nasıl bilgi ekonomisi ölçek ekonomisini yutarak büyümeyi sürdürdüyse, şimdi de finans sektöründe benzeri bir gelişme yaşanacak.
 45. 45. paradigma dönüşümü Oyunun, yani ekonominin kuralları işleyecek! Nasıl 1988 krizinden sonra 1995-2007 arasında ABD ekonomisinde ileri teknoloji ürünlerinin temsil ettiği katma değer imalat sektörü toplam katma değerinin %13,3'ünden %55'ine fırladıysa, nasıl bilgi ekonomisi ölçek ekonomisini yutarak büyümeyi sürdürdüyse, şimdi de finans sektöründe benzeri bir gelişme yaşanacak. Finans sektörü bu kez gerçekten inovasyona ve reel ekonomiye yönelecek.
 46. 46. paradigma dönüşümü
 47. 47. paradigma dönüşümü Spekülatif hareketlerle kredi bollaşması yaratan "finansal mimariler" ve risk gizleyen "finansal mühendislik" çöküyor.
 48. 48. paradigma dönüşümü Spekülatif hareketlerle kredi bollaşması yaratan "finansal mimariler" ve risk gizleyen "finansal mühendislik" çöküyor. Askeri-endüstriyel kompleksler için yapıldığı gibi (karşılıksız para/silahlanma döngüsü), şimdilik dev finans kuruluşları da vergi mükelleflerinin hesabına devlet fonlarıyla payandalanıyor (karşılıksız para/spekülatif kârlılık döngüsü).
 49. 49. paradigma dönüşümü Spekülatif hareketlerle kredi bollaşması yaratan "finansal mimariler" ve risk gizleyen "finansal mühendislik" çöküyor. Askeri-endüstriyel kompleksler için yapıldığı gibi (karşılıksız para/silahlanma döngüsü), şimdilik dev finans kuruluşları da vergi mükelleflerinin hesabına devlet fonlarıyla payandalanıyor (karşılıksız para/spekülatif kârlılık döngüsü). Kimileri bunun yeni bir “devlet kapitalizmi” olmasını umuyor…
 50. 50. paradigma dönüşümü
 51. 51. paradigma dönüşümü Bağımsız otoritelerin bağımsızlığının tartışılacağı ve "finansal sıkıyönetim" taleplerinin yükseleceği yeni bir döneme giriyoruz.
 52. 52. paradigma dönüşümü Bağımsız otoritelerin bağımsızlığının tartışılacağı ve "finansal sıkıyönetim" taleplerinin yükseleceği yeni bir döneme giriyoruz. Bu, liberalizmin yaralarını sarıp yeniden ivme kazanacağı bir "ara dönem" mi, yoksa yeni bir "devlet kapitalizmi"nin doğuşu mu?
 53. 53. paradigma dönüşümü Bağımsız otoritelerin bağımsızlığının tartışılacağı ve "finansal sıkıyönetim" taleplerinin yükseleceği yeni bir döneme giriyoruz. Bu, liberalizmin yaralarını sarıp yeniden ivme kazanacağı bir "ara dönem" mi, yoksa yeni bir "devlet kapitalizmi"nin doğuşu mu? Ama küresel finansal sistem, bilgiye dayalı emek, gayri- maddi sermaye ve yeni teknolojilerin ağ etkisi kapitalizmi öyle büyüttü ki, ticaret ve sermayenin serbest dolaşımından, yani liberalizmden vazgeçmesi düşünülemez. Devlet müdahalesinin borç çevrimini artırarak krizi öteleyip derinleştirmekten başka işe yaramadığı ise görüldü.
 54. 54. paradigma dönüşümü Bağımsız otoritelerin bağımsızlığının tartışılacağı ve "finansal sıkıyönetim" taleplerinin yükseleceği yeni bir döneme giriyoruz. Bu, liberalizmin yaralarını sarıp yeniden ivme kazanacağı bir "ara dönem" mi, yoksa yeni bir "devlet kapitalizmi"nin doğuşu mu? Ama küresel finansal sistem, bilgiye dayalı emek, gayri- maddi sermaye ve yeni teknolojilerin ağ etkisi kapitalizmi öyle büyüttü ki, ticaret ve sermayenin serbest dolaşımından, yani liberalizmden vazgeçmesi düşünülemez. Devlet müdahalesinin borç çevrimini artırarak krizi öteleyip derinleştirmekten başka işe yaramadığı ise görüldü. "Devlet kapitalizmi"nin şansı yok.
 55. 55. yeni paradigma
 56. 56. yeni paradigma Küreselden ulusala doğru bir kurumsal değişim yaşanacak (IFC, IMF, WB, WTO, OECD, OPEC, APEC, NAFTA, hatta bir “network devlet” olarak EU).
 57. 57. yeni paradigma Küreselden ulusala doğru bir kurumsal değişim yaşanacak (IFC, IMF, WB, WTO, OECD, OPEC, APEC, NAFTA, hatta bir “network devlet” olarak EU). Yönetişim derinleşecek.
 58. 58. yeni paradigma Küreselden ulusala doğru bir kurumsal değişim yaşanacak (IFC, IMF, WB, WTO, OECD, OPEC, APEC, NAFTA, hatta bir “network devlet” olarak EU). Yönetişim derinleşecek. Küresel finansal sistem yeniden yapılanarak yüzünü "yeni" reel sektörlere dönecek; geleneksel sanayi de ancak yeni teknolojilerle kurduğu ilişki ve yeni "realite"ye dönüşme gücü sayesinde ayakta kalabilecek.
 59. 59. yeni paradigma Küreselden ulusala doğru bir kurumsal değişim yaşanacak (IFC, IMF, WB, WTO, OECD, OPEC, APEC, NAFTA, hatta bir “network devlet” olarak EU). Yönetişim derinleşecek. Küresel finansal sistem yeniden yapılanarak yüzünü "yeni" reel sektörlere dönecek; geleneksel sanayi de ancak yeni teknolojilerle kurduğu ilişki ve yeni "realite"ye dönüşme gücü sayesinde ayakta kalabilecek. Askeri-endüstriyel komplekslerin ve oligopollerin devri kapandı.
 60. 60. yeni paradigma
 61. 61. yeni paradigma Dünyayı teknolojik inovasyon, enerji ve gıda yönlendirecek.
 62. 62. yeni paradigma Dünyayı teknolojik inovasyon, enerji ve gıda yönlendirecek. Küresel “denge oyunu” değişiyor. Oyunun kuralları değişiyor.
 63. 63. yeni paradigma Dünyayı teknolojik inovasyon, enerji ve gıda yönlendirecek. Küresel “denge oyunu” değişiyor. Oyunun kuralları değişiyor. Tek taraflı dünya düzeni, ABD’nin ekonomik hegemonyası artık mümkün değil. ABD inovatif ve teknolojik gücünü de kaybediyor.
 64. 64. yeni paradigma Dünyayı teknolojik inovasyon, enerji ve gıda yönlendirecek. Küresel “denge oyunu” değişiyor. Oyunun kuralları değişiyor. Tek taraflı dünya düzeni, ABD’nin ekonomik hegemonyası artık mümkün değil. ABD inovatif ve teknolojik gücünü de kaybediyor. Tüm taraflar iktidarlarını paylaşmak zorunda.
 65. 65. yeni paradigma Dünyayı teknolojik inovasyon, enerji ve gıda yönlendirecek. Küresel “denge oyunu” değişiyor. Oyunun kuralları değişiyor. Tek taraflı dünya düzeni, ABD’nin ekonomik hegemonyası artık mümkün değil. ABD inovatif ve teknolojik gücünü de kaybediyor. Tüm taraflar iktidarlarını paylaşmak zorunda. Önce hammadde devleri eridi, sonra askeri-endüstriyel kompleksler, şimdi de sıra eski ekonominin son kalesi finansta. Bunu yeni bir sistemik yapılanma izleyecek.
 66. 66. yeni paradigma Dünyayı teknolojik inovasyon, enerji ve gıda yönlendirecek. Küresel “denge oyunu” değişiyor. Oyunun kuralları değişiyor. Tek taraflı dünya düzeni, ABD’nin ekonomik hegemonyası artık mümkün değil. ABD inovatif ve teknolojik gücünü de kaybediyor. Tüm taraflar iktidarlarını paylaşmak zorunda. Önce hammadde devleri eridi, sonra askeri-endüstriyel kompleksler, şimdi de sıra eski ekonominin son kalesi finansta. Bunu yeni bir sistemik yapılanma izleyecek. İlk darbenin tetiklediği BİT’nin ekonomik yükselişi doruğuna ulaşacak. Temel ekonomik girdinin hammaddeden bilgiye dönüşümü süreci tamamlanacak. BİT ve ileri teknolojiler ekonomik ve sosyal hayatın bütününe “gömülü” hale gelecek.
 67. 67. “küresel ağ kapitalizmi”
 68. 68. “küresel ağ kapitalizmi” Yıkılan kapitalizm değil, bir üretim tarzı.
 69. 69. “küresel ağ kapitalizmi” Yıkılan kapitalizm değil, bir üretim tarzı. Neo-liberal paradigma bitti, emperyal ulus-devlet kapitalizminin sonu geldi.
 70. 70. “küresel ağ kapitalizmi” Yıkılan kapitalizm değil, bir üretim tarzı. Neo-liberal paradigma bitti, emperyal ulus-devlet kapitalizminin sonu geldi. Yaratıcı yıkım işbaşında…
 71. 71. “küresel ağ kapitalizmi” Yıkılan kapitalizm değil, bir üretim tarzı. Neo-liberal paradigma bitti, emperyal ulus-devlet kapitalizminin sonu geldi. Yaratıcı yıkım işbaşında… Küresel ağ kapitalizmi geliyor!
 72. 72. “küresel ağ kapitalizmi”
 73. 73. “küresel ağ kapitalizmi” • Küresel yönetişim: yeni kurumlar
 74. 74. “küresel ağ kapitalizmi” • Küresel yönetişim: yeni kurumlar • Teknoloji (BİT, nanoteknoloji, biyoteknoloji, genetik, enerji, çevre teknolojileri, vb.)
 75. 75. “küresel ağ kapitalizmi” • Küresel yönetişim: yeni kurumlar • Teknoloji (BİT, nanoteknoloji, biyoteknoloji, genetik, enerji, çevre teknolojileri, vb.) • Doğrudan piyasa iletişimi / networking
 76. 76. “küresel ağ kapitalizmi” • Küresel yönetişim: yeni kurumlar • Teknoloji (BİT, nanoteknoloji, biyoteknoloji, genetik, enerji, çevre teknolojileri, vb.) • Doğrudan piyasa iletişimi / networking • İşbirliği ağları
 77. 77. “küresel ağ kapitalizmi” • Küresel yönetişim: yeni kurumlar • Teknoloji (BİT, nanoteknoloji, biyoteknoloji, genetik, enerji, çevre teknolojileri, vb.) • Doğrudan piyasa iletişimi / networking • İşbirliği ağları • İnovasyon hub’ları: yeni “şehir devletleri” mi?
 78. 78. “küresel ağ kapitalizmi” • Küresel yönetişim: yeni kurumlar • Teknoloji (BİT, nanoteknoloji, biyoteknoloji, genetik, enerji, çevre teknolojileri, vb.) • Doğrudan piyasa iletişimi / networking • İşbirliği ağları • İnovasyon hub’ları: yeni “şehir devletleri” mi? • Ağırlıklı sektörler: BİT, gıda, enerji, çevre
 79. 79. “küresel ağ kapitalizmi” • Küresel yönetişim: yeni kurumlar • Teknoloji (BİT, nanoteknoloji, biyoteknoloji, genetik, enerji, çevre teknolojileri, vb.) • Doğrudan piyasa iletişimi / networking • İşbirliği ağları • İnovasyon hub’ları: yeni “şehir devletleri” mi? • Ağırlıklı sektörler: BİT, gıda, enerji, çevre • Finans – ağ yönetişimi
 80. 80. “küresel ağ kapitalizmi” • Küresel yönetişim: yeni kurumlar • Teknoloji (BİT, nanoteknoloji, biyoteknoloji, genetik, enerji, çevre teknolojileri, vb.) • Doğrudan piyasa iletişimi / networking • İşbirliği ağları • İnovasyon hub’ları: yeni “şehir devletleri” mi? • Ağırlıklı sektörler: BİT, gıda, enerji, çevre • Finans – ağ yönetişimi • Dolara alternatif küresel para birimi
 81. 81. “küresel ağ kapitalizmi” • Küresel yönetişim: yeni kurumlar • Teknoloji (BİT, nanoteknoloji, biyoteknoloji, genetik, enerji, çevre teknolojileri, vb.) • Doğrudan piyasa iletişimi / networking • İşbirliği ağları • İnovasyon hub’ları: yeni “şehir devletleri” mi? • Ağırlıklı sektörler: BİT, gıda, enerji, çevre • Finans – ağ yönetişimi • Dolara alternatif küresel para birimi • Yeni küresel/yerel dengeler
 82. 82. “küresel ağ kapitalizmi” • Küresel yönetişim: yeni kurumlar • Teknoloji (BİT, nanoteknoloji, biyoteknoloji, genetik, enerji, çevre teknolojileri, vb.) • Doğrudan piyasa iletişimi / networking • İşbirliği ağları • İnovasyon hub’ları: yeni “şehir devletleri” mi? • Ağırlıklı sektörler: BİT, gıda, enerji, çevre • Finans – ağ yönetişimi • Dolara alternatif küresel para birimi • Yeni küresel/yerel dengeler • “Ekonomik Havzalar”: yeni bölgesel kalkınma modelleri
 83. 83. “küresel ağ kapitalizmi” • Küresel yönetişim: yeni kurumlar • Teknoloji (BİT, nanoteknoloji, biyoteknoloji, genetik, enerji, çevre teknolojileri, vb.) • Doğrudan piyasa iletişimi / networking • İşbirliği ağları • İnovasyon hub’ları: yeni “şehir devletleri” mi? • Ağırlıklı sektörler: BİT, gıda, enerji, çevre • Finans – ağ yönetişimi • Dolara alternatif küresel para birimi • Yeni küresel/yerel dengeler • “Ekonomik Havzalar”: yeni bölgesel kalkınma modelleri • Kümelenmeler…
 84. 84. Ağların Ekonomi Politikası Ağ Kapitalizmi: Ağ kapitalizmin karşıtını mı yaratıyor?
 85. 85. dijital ekosistem
 86. 86. dijital ekosistem • BİT gelişimini belirleyen belli “yasalar”dan söz edilir:
 87. 87. dijital ekosistem • BİT gelişimini belirleyen belli “yasalar”dan söz edilir: • Moore Yasası - işlemci gücü her 18-24 ayda bir ikiye katlanır;
 88. 88. dijital ekosistem • BİT gelişimini belirleyen belli “yasalar”dan söz edilir: • Moore Yasası - işlemci gücü her 18-24 ayda bir ikiye katlanır; • Disk Yasası - depolama her 12 ayda bir ikiye katlanır;
 89. 89. dijital ekosistem • BİT gelişimini belirleyen belli “yasalar”dan söz edilir: • Moore Yasası - işlemci gücü her 18-24 ayda bir ikiye katlanır; • Disk Yasası - depolama her 12 ayda bir ikiye katlanır; • Fiber Yasası – iletişim kapasitesi her 9 ayda bir ikiye katlanır;
 90. 90. dijital ekosistem • BİT gelişimini belirleyen belli “yasalar”dan söz edilir: • Moore Yasası - işlemci gücü her 18-24 ayda bir ikiye katlanır; • Disk Yasası - depolama her 12 ayda bir ikiye katlanır; • Fiber Yasası – iletişim kapasitesi her 9 ayda bir ikiye katlanır; • Metcalfe Yasası - ağın değeri ona bağlı aygıtların sayısının karesiyle orantılı olarak artar;
 91. 91. dijital ekosistem • BİT gelişimini belirleyen belli “yasalar”dan söz edilir: • Moore Yasası - işlemci gücü her 18-24 ayda bir ikiye katlanır; • Disk Yasası - depolama her 12 ayda bir ikiye katlanır; • Fiber Yasası – iletişim kapasitesi her 9 ayda bir ikiye katlanır; • Metcalfe Yasası - ağın değeri ona bağlı aygıtların sayısının karesiyle orantılı olarak artar; • Topluluk Yasası - içerik 2x oranında artar ve “x” iletişimde bulunan insanları sayısını temsil eder...
 92. 92. dijital ekosistem • BİT gelişimini belirleyen belli “yasalar”dan söz edilir: • Moore Yasası - işlemci gücü her 18-24 ayda bir ikiye katlanır; • Disk Yasası - depolama her 12 ayda bir ikiye katlanır; • Fiber Yasası – iletişim kapasitesi her 9 ayda bir ikiye katlanır; • Metcalfe Yasası - ağın değeri ona bağlı aygıtların sayısının karesiyle orantılı olarak artar; • Topluluk Yasası - içerik 2x oranında artar ve “x” iletişimde bulunan insanları sayısını temsil eder... • Yani, daha fazla bilgisayar gücüyle, daha fazla depolama ve iletişim kapasitesiyle genişleyerek değer kazanan ağlarda oluşan topluluklar neredeyse sonsuz içerik yaratmakta ve bu durum toplumun sosyo- ekonomik yapısını hızla dönüştürmektedir.
 93. 93. dijital ekosistem • BİT gelişimini belirleyen belli “yasalar”dan söz edilir: • Moore Yasası - işlemci gücü her 18-24 ayda bir ikiye katlanır; • Disk Yasası - depolama her 12 ayda bir ikiye katlanır; • Fiber Yasası – iletişim kapasitesi her 9 ayda bir ikiye katlanır; • Metcalfe Yasası - ağın değeri ona bağlı aygıtların sayısının karesiyle orantılı olarak artar; • Topluluk Yasası - içerik 2x oranında artar ve “x” iletişimde bulunan insanları sayısını temsil eder... • Yani, daha fazla bilgisayar gücüyle, daha fazla depolama ve iletişim kapasitesiyle genişleyerek değer kazanan ağlarda oluşan topluluklar neredeyse sonsuz içerik yaratmakta ve bu durum toplumun sosyo- ekonomik yapısını hızla dönüştürmektedir. • Genişbantın gelişimi, teknolojik ilerleme ve azalan operasyon maliyetleri, BT, telekom, medya ve eğlencenin birbirine nüfuz etmesini sağladı ve “Dijital Ekosistem” oluşmaya başladı. Herhangi bir sağlıklı ekosistemin ortak fayda yaratmak için paydaşlarının etkileşime girmesini sağlaması gibi, “Dijital Ekosistem” de katılımcılarının etkileşimi ile değer yaratıyor.
 94. 94. internet artık hayatımıza “gömülü”!
 95. 95. internet artık hayatımıza “gömülü”! • İnternet giderek gündelik, sosyal ve ekonomik hayatımıza daha fazla "gömülü" hale geliyor.
 96. 96. internet artık hayatımıza “gömülü”! • İnternet giderek gündelik, sosyal ve ekonomik hayatımıza daha fazla "gömülü" hale geliyor. • İnternetin geleceğini "kökten farklı" bir dizi teknoloji belirleyecek gibi görünüyor.
 97. 97. internet artık hayatımıza “gömülü”! • İnternet giderek gündelik, sosyal ve ekonomik hayatımıza daha fazla "gömülü" hale geliyor. • İnternetin geleceğini "kökten farklı" bir dizi teknoloji belirleyecek gibi görünüyor. • Özellikle Web 2.0 ile birlikte hayatımıza giren ve esnek bağlantı imkanı, ağ etkisinin yaygınlaşması ve sosyal ağlar ile belirginleşen bu teknolojiler dijital ekosistemin gelişimini bütünleyecek.
 98. 98. internet artık hayatımıza “gömülü”! • İnternet giderek gündelik, sosyal ve ekonomik hayatımıza daha fazla "gömülü" hale geliyor. • İnternetin geleceğini "kökten farklı" bir dizi teknoloji belirleyecek gibi görünüyor. • Özellikle Web 2.0 ile birlikte hayatımıza giren ve esnek bağlantı imkanı, ağ etkisinin yaygınlaşması ve sosyal ağlar ile belirginleşen bu teknolojiler dijital ekosistemin gelişimini bütünleyecek. • Bu gelişmede öne çıkan tekno-paradigma ise etkileşim, paylaşım, sanallaştırma, dağıtık ağ yapıları ve ortak aklın ağ mevcudiyeti olarak semantik çerçevesinde şekilleniyor.
 99. 99. internet artık hayatımıza “gömülü”! • İnternet giderek gündelik, sosyal ve ekonomik hayatımıza daha fazla "gömülü" hale geliyor. • İnternetin geleceğini "kökten farklı" bir dizi teknoloji belirleyecek gibi görünüyor. • Özellikle Web 2.0 ile birlikte hayatımıza giren ve esnek bağlantı imkanı, ağ etkisinin yaygınlaşması ve sosyal ağlar ile belirginleşen bu teknolojiler dijital ekosistemin gelişimini bütünleyecek. • Bu gelişmede öne çıkan tekno-paradigma ise etkileşim, paylaşım, sanallaştırma, dağıtık ağ yapıları ve ortak aklın ağ mevcudiyeti olarak semantik çerçevesinde şekilleniyor. • Yani internet giderek hayatımıza daha fazla “gömülü” olacak ve sosyal, ekonomik, teknolojik bir “arayüz” haline gelecek...
 100. 100. ulus-ötesi ağ kapitalizminin doğuşu
 101. 101. ulus-ötesi ağ kapitalizminin doğuşu • Toni Negri ve Michael Hardt, “İmparatorluk” adlı kitaplarında, Fordizm sonrasında egemenliğin, tek bir kural mantığı altında birleşmiş bir dizi ulusal ve ulus-ötesi örgütlenmeden oluşan yeni bir biçim aldığını söyler. Bu küresel sistemi “İmparatorluk” olarak adlandırırlar. Bu, gayri-merkezi, mekanın tamamını kuşatan, tüm “uygar” dünyayı egemenliği altına alan ve egemenliğini sınırlandıracak hiç bir mekansal sınırın bulunmadığı bir sistemdir. “Yatay olarak eklemlenmiş dinamik ve esnek bir sistemik yapı”dır bu.
 102. 102. ulus-ötesi ağ kapitalizminin doğuşu • Toni Negri ve Michael Hardt, “İmparatorluk” adlı kitaplarında, Fordizm sonrasında egemenliğin, tek bir kural mantığı altında birleşmiş bir dizi ulusal ve ulus-ötesi örgütlenmeden oluşan yeni bir biçim aldığını söyler. Bu küresel sistemi “İmparatorluk” olarak adlandırırlar. Bu, gayri-merkezi, mekanın tamamını kuşatan, tüm “uygar” dünyayı egemenliği altına alan ve egemenliğini sınırlandıracak hiç bir mekansal sınırın bulunmadığı bir sistemdir. “Yatay olarak eklemlenmiş dinamik ve esnek bir sistemik yapı”dır bu. • Bilgisayar teknolojisi ve internet, ekonomik değil askeri bir bağlam içerisinde geliştirildi. İkinci Dünya Savaşı bilgisayarı, soğuk savaş da interneti getirdi. Ama bu teknolojilerin topluma yayılması, kapitalizmin ekonomik olarak yeniden yapılanması bakımından oynadıkları asli rol yüzünden oldu.
 103. 103. ulus-ötesi ağ kapitalizminin doğuşu • Toni Negri ve Michael Hardt, “İmparatorluk” adlı kitaplarında, Fordizm sonrasında egemenliğin, tek bir kural mantığı altında birleşmiş bir dizi ulusal ve ulus-ötesi örgütlenmeden oluşan yeni bir biçim aldığını söyler. Bu küresel sistemi “İmparatorluk” olarak adlandırırlar. Bu, gayri-merkezi, mekanın tamamını kuşatan, tüm “uygar” dünyayı egemenliği altına alan ve egemenliğini sınırlandıracak hiç bir mekansal sınırın bulunmadığı bir sistemdir. “Yatay olarak eklemlenmiş dinamik ve esnek bir sistemik yapı”dır bu. • Bilgisayar teknolojisi ve internet, ekonomik değil askeri bir bağlam içerisinde geliştirildi. İkinci Dünya Savaşı bilgisayarı, soğuk savaş da interneti getirdi. Ama bu teknolojilerin topluma yayılması, kapitalizmin ekonomik olarak yeniden yapılanması bakımından oynadıkları asli rol yüzünden oldu. • Bilgisayar ağları, küresel ağ kapitalizminin doğuşunu mümkün kılan teknolojik temeldir. Bu, ekonomik, politik ve kültürel sermaye birikimini sibermekanı ve diğer yeni küresel koordinasyon ve iletişim teknolojilerini kullanan ulusötesi ağ organizasyonları üzerinde temellendirmeyi mümkün kılan birikim, düzenleme ve disiplin rejimleri olarak tanımlanabilir.
 104. 104. ulus-ötesi ağ kapitalizminin doğuşu • Toni Negri ve Michael Hardt, “İmparatorluk” adlı kitaplarında, Fordizm sonrasında egemenliğin, tek bir kural mantığı altında birleşmiş bir dizi ulusal ve ulus-ötesi örgütlenmeden oluşan yeni bir biçim aldığını söyler. Bu küresel sistemi “İmparatorluk” olarak adlandırırlar. Bu, gayri-merkezi, mekanın tamamını kuşatan, tüm “uygar” dünyayı egemenliği altına alan ve egemenliğini sınırlandıracak hiç bir mekansal sınırın bulunmadığı bir sistemdir. “Yatay olarak eklemlenmiş dinamik ve esnek bir sistemik yapı”dır bu. • Bilgisayar teknolojisi ve internet, ekonomik değil askeri bir bağlam içerisinde geliştirildi. İkinci Dünya Savaşı bilgisayarı, soğuk savaş da interneti getirdi. Ama bu teknolojilerin topluma yayılması, kapitalizmin ekonomik olarak yeniden yapılanması bakımından oynadıkları asli rol yüzünden oldu. • Bilgisayar ağları, küresel ağ kapitalizminin doğuşunu mümkün kılan teknolojik temeldir. Bu, ekonomik, politik ve kültürel sermaye birikimini sibermekanı ve diğer yeni küresel koordinasyon ve iletişim teknolojilerini kullanan ulusötesi ağ organizasyonları üzerinde temellendirmeyi mümkün kılan birikim, düzenleme ve disiplin rejimleri olarak tanımlanabilir. (Christian Fuchs, Internet and Society: Social Theory In the Information Age, Routledge, 2008)
 105. 105. ulus-ötesi ağ kapitalizminin doğuşu
 106. 106. ulus-ötesi ağ kapitalizminin doğuşu • Küreselleşme sosyal ilişkilerin esnetilmesi olarak tanımlanabilir. Zaman- mekan içerisinde iletişim ağlarının faaliyetidir bu. Küreselleştiren bir sosyal sistem, sınırlarını zaman-mekan içerisinde genişletir; bunun bir sonucu olarak, sosyal ilişkiler daha geniş zamansal ve mekansal uzaklıklarda geliştirilebilir.
 107. 107. ulus-ötesi ağ kapitalizminin doğuşu • Küreselleşme sosyal ilişkilerin esnetilmesi olarak tanımlanabilir. Zaman- mekan içerisinde iletişim ağlarının faaliyetidir bu. Küreselleştiren bir sosyal sistem, sınırlarını zaman-mekan içerisinde genişletir; bunun bir sonucu olarak, sosyal ilişkiler daha geniş zamansal ve mekansal uzaklıklarda geliştirilebilir. • Küresel ağ kapitalizmi ulusötesi bir örgütsel modele dayanır: Ulusal sınırları aşan organizasyonlar...
 108. 108. ulus-ötesi ağ kapitalizminin doğuşu • Küreselleşme sosyal ilişkilerin esnetilmesi olarak tanımlanabilir. Zaman- mekan içerisinde iletişim ağlarının faaliyetidir bu. Küreselleştiren bir sosyal sistem, sınırlarını zaman-mekan içerisinde genişletir; bunun bir sonucu olarak, sosyal ilişkiler daha geniş zamansal ve mekansal uzaklıklarda geliştirilebilir. • Küresel ağ kapitalizmi ulusötesi bir örgütsel modele dayanır: Ulusal sınırları aşan organizasyonlar... • Burada yeni olan şey, bu organizasyonlar ve sosyal ağların küresel olarak dağıtımı, aktörler ve alt kültürlerin küresel olarak konumlanması ve dinamik olarak değişmeleri (sürekli yeni düğümler eklenebilir veya çıkarılabilir) ve sermaye, para, iktidar, insanlar ve bilgi akışlarının küresel olarak ve çok hızlı bir şekilde işlenmesidir.
 109. 109. ulus-ötesi ağ kapitalizminin doğuşu • Küreselleşme sosyal ilişkilerin esnetilmesi olarak tanımlanabilir. Zaman- mekan içerisinde iletişim ağlarının faaliyetidir bu. Küreselleştiren bir sosyal sistem, sınırlarını zaman-mekan içerisinde genişletir; bunun bir sonucu olarak, sosyal ilişkiler daha geniş zamansal ve mekansal uzaklıklarda geliştirilebilir. • Küresel ağ kapitalizmi ulusötesi bir örgütsel modele dayanır: Ulusal sınırları aşan organizasyonlar... • Burada yeni olan şey, bu organizasyonlar ve sosyal ağların küresel olarak dağıtımı, aktörler ve alt kültürlerin küresel olarak konumlanması ve dinamik olarak değişmeleri (sürekli yeni düğümler eklenebilir veya çıkarılabilir) ve sermaye, para, iktidar, insanlar ve bilgi akışlarının küresel olarak ve çok hızlı bir şekilde işlenmesidir. • Küresel ağ kapitalizmi dinamik bir göçebe sistemdir. Öyle ki, bu sistem ve bileşenleri, sürekli olarak sınırlarını değiştirmek ve sermaye birikimi hedefi doğrultusunda farklı sistemleri kapsamak veya dışlamak yoluyla yeniden organize olur.
 110. 110. ulus-ötesi ağ kapitalizminin doğuşu • Küreselleşme sosyal ilişkilerin esnetilmesi olarak tanımlanabilir. Zaman- mekan içerisinde iletişim ağlarının faaliyetidir bu. Küreselleştiren bir sosyal sistem, sınırlarını zaman-mekan içerisinde genişletir; bunun bir sonucu olarak, sosyal ilişkiler daha geniş zamansal ve mekansal uzaklıklarda geliştirilebilir. • Küresel ağ kapitalizmi ulusötesi bir örgütsel modele dayanır: Ulusal sınırları aşan organizasyonlar... • Burada yeni olan şey, bu organizasyonlar ve sosyal ağların küresel olarak dağıtımı, aktörler ve alt kültürlerin küresel olarak konumlanması ve dinamik olarak değişmeleri (sürekli yeni düğümler eklenebilir veya çıkarılabilir) ve sermaye, para, iktidar, insanlar ve bilgi akışlarının küresel olarak ve çok hızlı bir şekilde işlenmesidir. • Küresel ağ kapitalizmi dinamik bir göçebe sistemdir. Öyle ki, bu sistem ve bileşenleri, sürekli olarak sınırlarını değiştirmek ve sermaye birikimi hedefi doğrultusunda farklı sistemleri kapsamak veya dışlamak yoluyla yeniden organize olur. (Christian Fuchs, Internet and Society: Social Theory In the Information Age, Routledge, 2008)
 111. 111. paradigma dönüşümü
 112. 112. paradigma dönüşümü • Ölçek ekonomilerinden kapsam [capacity] ekonomilerine,
 113. 113. paradigma dönüşümü • Ölçek ekonomilerinden kapsam [capacity] ekonomilerine, • endüstriyel üretimden esnek ağ üretimine,
 114. 114. paradigma dönüşümü • Ölçek ekonomilerinden kapsam [capacity] ekonomilerine, • endüstriyel üretimden esnek ağ üretimine, • kol gücünden bilgi gücüne,
 115. 115. paradigma dönüşümü • Ölçek ekonomilerinden kapsam [capacity] ekonomilerine, • endüstriyel üretimden esnek ağ üretimine, • kol gücünden bilgi gücüne, • ulus-devletlerden ulus-ötesi İmparatorluk’a,
 116. 116. paradigma dönüşümü • Ölçek ekonomilerinden kapsam [capacity] ekonomilerine, • endüstriyel üretimden esnek ağ üretimine, • kol gücünden bilgi gücüne, • ulus-devletlerden ulus-ötesi İmparatorluk’a, • tek-kutuplu dünyadan çok-kutuplu, gayri-merkezi ve dağıtık, mekanı tümüyle kuşatan ağ-dünyaya geçiş paradigması...
 117. 117. paradigma dönüşümü • Ölçek ekonomilerinden kapsam [capacity] ekonomilerine, • endüstriyel üretimden esnek ağ üretimine, • kol gücünden bilgi gücüne, • ulus-devletlerden ulus-ötesi İmparatorluk’a, • tek-kutuplu dünyadan çok-kutuplu, gayri-merkezi ve dağıtık, mekanı tümüyle kuşatan ağ-dünyaya geçiş paradigması... • Son küresel krizin adını koyduğu bir paradigma bu: Küresel Ağ Kapitalizmi...
 118. 118. yabancılaşma ve diyalektik mantık
 119. 119. yabancılaşma ve diyalektik mantık • “İnsan özünün gerçekleşmesi olarak katılımcı demokrasi, üretim araçlarının özel mülkiyetinin ortadan kaldırılmasını ve boş zamanın teknolojik olarak fazlalaştırmasını gerektirir.”
 120. 120. yabancılaşma ve diyalektik mantık • “İnsan özünün gerçekleşmesi olarak katılımcı demokrasi, üretim araçlarının özel mülkiyetinin ortadan kaldırılmasını ve boş zamanın teknolojik olarak fazlalaştırmasını gerektirir.” • Toplumun özü olarak işbirliği
 121. 121. yabancılaşma ve diyalektik mantık • “İnsan özünün gerçekleşmesi olarak katılımcı demokrasi, üretim araçlarının özel mülkiyetinin ortadan kaldırılmasını ve boş zamanın teknolojik olarak fazlalaştırmasını gerektirir.” • Toplumun özü olarak işbirliği • Kapitalizm: Araçsal akıl (özleri dışındaki hedeflerin araçları olarak insanlar), rekabet mantığının tahakkümü: Bir grubun diğerlerinin zararına kaynakları biriktirmesi ve kullanması
 122. 122. yabancılaşma ve diyalektik mantık • “İnsan özünün gerçekleşmesi olarak katılımcı demokrasi, üretim araçlarının özel mülkiyetinin ortadan kaldırılmasını ve boş zamanın teknolojik olarak fazlalaştırmasını gerektirir.” • Toplumun özü olarak işbirliği • Kapitalizm: Araçsal akıl (özleri dışındaki hedeflerin araçları olarak insanlar), rekabet mantığının tahakkümü: Bir grubun diğerlerinin zararına kaynakları biriktirmesi ve kullanması • Yanlış toplum olarak rekabetçi toplum
 123. 123. yabancılaşma ve diyalektik mantık • “İnsan özünün gerçekleşmesi olarak katılımcı demokrasi, üretim araçlarının özel mülkiyetinin ortadan kaldırılmasını ve boş zamanın teknolojik olarak fazlalaştırmasını gerektirir.” • Toplumun özü olarak işbirliği • Kapitalizm: Araçsal akıl (özleri dışındaki hedeflerin araçları olarak insanlar), rekabet mantığının tahakkümü: Bir grubun diğerlerinin zararına kaynakları biriktirmesi ve kullanması • Yanlış toplum olarak rekabetçi toplum • Doğru ve akla uygun toplum olarak işbirliğine dayalı toplum
 124. 124. yabancılaşma ve diyalektik mantık • “İnsan özünün gerçekleşmesi olarak katılımcı demokrasi, üretim araçlarının özel mülkiyetinin ortadan kaldırılmasını ve boş zamanın teknolojik olarak fazlalaştırmasını gerektirir.” • Toplumun özü olarak işbirliği • Kapitalizm: Araçsal akıl (özleri dışındaki hedeflerin araçları olarak insanlar), rekabet mantığının tahakkümü: Bir grubun diğerlerinin zararına kaynakları biriktirmesi ve kullanması • Yanlış toplum olarak rekabetçi toplum • Doğru ve akla uygun toplum olarak işbirliğine dayalı toplum • İşbirliğine dayalı, katılımcı bilgi toplumu: Daha-değil (Ernst Bloch)
 125. 125. yabancılaşma ve diyalektik mantık • “İnsan özünün gerçekleşmesi olarak katılımcı demokrasi, üretim araçlarının özel mülkiyetinin ortadan kaldırılmasını ve boş zamanın teknolojik olarak fazlalaştırmasını gerektirir.” • Toplumun özü olarak işbirliği • Kapitalizm: Araçsal akıl (özleri dışındaki hedeflerin araçları olarak insanlar), rekabet mantığının tahakkümü: Bir grubun diğerlerinin zararına kaynakları biriktirmesi ve kullanması • Yanlış toplum olarak rekabetçi toplum • Doğru ve akla uygun toplum olarak işbirliğine dayalı toplum • İşbirliğine dayalı, katılımcı bilgi toplumu: Daha-değil (Ernst Bloch) (Christian Fuchs, Internet and Society: Social Theory In the Information Age, Routledge, 2008)
 126. 126. işbirliği ve rekabet
 127. 127. işbirliği ve rekabet • Olumsuzluk ve çatışma olarak insan özü: Her insan (kendisi-için-olmak, kimlik), başkalarıyla (başkası-için- olmak) ilişki içinde ve o ilişki aracılığıyla varolur.
 128. 128. işbirliği ve rekabet • Olumsuzluk ve çatışma olarak insan özü: Her insan (kendisi-için-olmak, kimlik), başkalarıyla (başkası-için- olmak) ilişki içinde ve o ilişki aracılığıyla varolur. • Rekabet: Bu karşıtlığın, farklılığa yer vermeyen bir birliğin tahakkümü altında ortadan kaldırılması: Başkalarına karşı rekabet mantığı, bir grubun diğerleri karşısında avantajına dönüşür (yani sömürü: zenginler zengindir, çünkü yoksullar zenginlerin refahı ele geçirmesi yüzünden yoksullaşmışlardır)
 129. 129. işbirliği ve rekabet • Olumsuzluk ve çatışma olarak insan özü: Her insan (kendisi-için-olmak, kimlik), başkalarıyla (başkası-için- olmak) ilişki içinde ve o ilişki aracılığıyla varolur. • Rekabet: Bu karşıtlığın, farklılığa yer vermeyen bir birliğin tahakkümü altında ortadan kaldırılması: Başkalarına karşı rekabet mantığı, bir grubun diğerleri karşısında avantajına dönüşür (yani sömürü: zenginler zengindir, çünkü yoksullar zenginlerin refahı ele geçirmesi yüzünden yoksullaşmışlardır) • İşbirliği: Farklılık içindeki birliğin egemenliği altında antagonizmanın ortadan kaldırılması: Birlikte çalışma mantığı herkesi için avantaj yaratır.
 130. 130. işbirliği ve rekabet • Olumsuzluk ve çatışma olarak insan özü: Her insan (kendisi-için-olmak, kimlik), başkalarıyla (başkası-için- olmak) ilişki içinde ve o ilişki aracılığıyla varolur. • Rekabet: Bu karşıtlığın, farklılığa yer vermeyen bir birliğin tahakkümü altında ortadan kaldırılması: Başkalarına karşı rekabet mantığı, bir grubun diğerleri karşısında avantajına dönüşür (yani sömürü: zenginler zengindir, çünkü yoksullar zenginlerin refahı ele geçirmesi yüzünden yoksullaşmışlardır) • İşbirliği: Farklılık içindeki birliğin egemenliği altında antagonizmanın ortadan kaldırılması: Birlikte çalışma mantığı herkesi için avantaj yaratır. (Christian Fuchs, Internet and Society: Social Theory In the Information Age, Routledge, 2008)
 131. 131. işbirliği ve rekabet
 132. 132. işbirliği ve rekabet • Bilgi kapitalizmi içinde işbirliği ve rekabet antagonistik bir ilişki içindedir.
 133. 133. işbirliği ve rekabet • Bilgi kapitalizmi içinde işbirliği ve rekabet antagonistik bir ilişki içindedir. • Rekabet eğilimine örnekler (birikim mantığı): Bilgi tekelleri (Microsoft, Google, vb.), dijital uçurum, kırılgan (precarious) bilgi emeği, bilgi savaşları, elektronik gözetim, internet sansürü, çevrimiçi itibar birikimi, siber nefret, metalaşmış sanal topluluklar, dezenformasyon
 134. 134. işbirliği ve rekabet • Bilgi kapitalizmi içinde işbirliği ve rekabet antagonistik bir ilişki içindedir. • Rekabet eğilimine örnekler (birikim mantığı): Bilgi tekelleri (Microsoft, Google, vb.), dijital uçurum, kırılgan (precarious) bilgi emeği, bilgi savaşları, elektronik gözetim, internet sansürü, çevrimiçi itibar birikimi, siber nefret, metalaşmış sanal topluluklar, dezenformasyon • İşbirliği eğilimine örnekler (birikim ve metalaşma mantığının olumsuzlanması): dijital armağan ekonomisi, dosya paylaşımı, özgür yazılım, açık içerik, alternatif telif sistemleri (Creative Commons), Wikipedia, siber protesto, e-katılım, işbirliği temelli sanal topluluklar, çevrimiçi yurttaş gazeteciliği
 135. 135. işbirliği ve rekabet • Bilgi kapitalizmi içinde işbirliği ve rekabet antagonistik bir ilişki içindedir. • Rekabet eğilimine örnekler (birikim mantığı): Bilgi tekelleri (Microsoft, Google, vb.), dijital uçurum, kırılgan (precarious) bilgi emeği, bilgi savaşları, elektronik gözetim, internet sansürü, çevrimiçi itibar birikimi, siber nefret, metalaşmış sanal topluluklar, dezenformasyon • İşbirliği eğilimine örnekler (birikim ve metalaşma mantığının olumsuzlanması): dijital armağan ekonomisi, dosya paylaşımı, özgür yazılım, açık içerik, alternatif telif sistemleri (Creative Commons), Wikipedia, siber protesto, e-katılım, işbirliği temelli sanal topluluklar, çevrimiçi yurttaş gazeteciliği (Christian Fuchs, Internet and Society: Social Theory In the Information Age, Routledge, 2008)
 136. 136. internet: antagonist eğilimlerin alanı
 137. 137. internet: antagonist eğilimlerin alanı • İnternet ekonomisine bir örnek: Rekabetin işbirliğine antagonistik tecavüzü => İnternet-hediye-meta-ekonomisi
 138. 138. internet: antagonist eğilimlerin alanı • İnternet ekonomisine bir örnek: Rekabetin işbirliğine antagonistik tecavüzü => İnternet-hediye-meta-ekonomisi • Kapitalizmin yapısal krizleri • dot.com krizi, 2000 (birikim ve kurgusal borsa hareketlerindeki mevcut değer antagonizmi) • Yeni sermaye birikim stratejileri • Web 2.0, “Sosyal Yazılım” (Google, MySpace, YouTube, Facebook, StudiVZ, Friendster, etc.)
 139. 139. internet: antagonist eğilimlerin alanı • İnternet ekonomisine bir örnek: Rekabetin işbirliğine antagonistik tecavüzü => İnternet-hediye-meta-ekonomisi • Kapitalizmin yapısal krizleri • dot.com krizi, 2000 (birikim ve kurgusal borsa hareketlerindeki mevcut değer antagonizmi) • Yeni sermaye birikim stratejileri • Web 2.0, “Sosyal Yazılım” (Google, MySpace, YouTube, Facebook, StudiVZ, Friendster, etc.) • Tipik Web 2.0 uygulamaları kullanıcılar için bedava; kazanç bu serbest erişim sayesinde yüksek kullanıcı sayılarına ulaşılması, kullanıcının ürettiği içerik ve üçüncü taraflara reklam satmak yoluyla elde ediliyor. Daha çok kullanıcı, reklam oranlarının artmasıyla daha çok potansiyel kazanç demek.
 140. 140. internet: antagonist eğilimlerin alanı • İnternet ekonomisine bir örnek: Rekabetin işbirliğine antagonistik tecavüzü => İnternet-hediye-meta-ekonomisi • Kapitalizmin yapısal krizleri • dot.com krizi, 2000 (birikim ve kurgusal borsa hareketlerindeki mevcut değer antagonizmi) • Yeni sermaye birikim stratejileri • Web 2.0, “Sosyal Yazılım” (Google, MySpace, YouTube, Facebook, StudiVZ, Friendster, etc.) • Tipik Web 2.0 uygulamaları kullanıcılar için bedava; kazanç bu serbest erişim sayesinde yüksek kullanıcı sayılarına ulaşılması, kullanıcının ürettiği içerik ve üçüncü taraflara reklam satmak yoluyla elde ediliyor. Daha çok kullanıcı, reklam oranlarının artmasıyla daha çok potansiyel kazanç demek. • Armağan ilkesi kapitalizmin mantığına aşkındır, ama kapitalizm altında kapsanır, sermaye birikiminin bir aracı haline getirilir. İnternet armağanı ikili bir karaktere sahiptir: hem denge sağlayıcı hem de ideolojik ve potansiyel olarak dengesizleştiricidir; hem rekabet hem de işbirliği özelliklerine sahiptir.
 141. 141. internet: antagonist eğilimlerin alanı • İnternet ekonomisine bir örnek: Rekabetin işbirliğine antagonistik tecavüzü => İnternet-hediye-meta-ekonomisi • Kapitalizmin yapısal krizleri • dot.com krizi, 2000 (birikim ve kurgusal borsa hareketlerindeki mevcut değer antagonizmi) • Yeni sermaye birikim stratejileri • Web 2.0, “Sosyal Yazılım” (Google, MySpace, YouTube, Facebook, StudiVZ, Friendster, etc.) • Tipik Web 2.0 uygulamaları kullanıcılar için bedava; kazanç bu serbest erişim sayesinde yüksek kullanıcı sayılarına ulaşılması, kullanıcının ürettiği içerik ve üçüncü taraflara reklam satmak yoluyla elde ediliyor. Daha çok kullanıcı, reklam oranlarının artmasıyla daha çok potansiyel kazanç demek. • Armağan ilkesi kapitalizmin mantığına aşkındır, ama kapitalizm altında kapsanır, sermaye birikiminin bir aracı haline getirilir. İnternet armağanı ikili bir karaktere sahiptir: hem denge sağlayıcı hem de ideolojik ve potansiyel olarak dengesizleştiricidir; hem rekabet hem de işbirliği özelliklerine sahiptir. (Christian Fuchs, Internet and Society: Social Theory In the Information Age, Routledge, 2008)
 142. 142. internet: antagonist eğilimlerin alanı
 143. 143. internet: antagonist eğilimlerin alanı • Seyircinin metalaşması: “Çünkü seyirci gücü üretilir, satılır, satın alınır ve tüketilir, bir fiyatı vardır ve bir metadır. (...) Seyirci üyeleriniz bedeli ödenmemiş çalışma zamanınıza katkıda bulunur ve karşılığında program malzemesi ve açık reklamlara maruz kalırsınız.” (Dallas Smythe, Communications: Blindspot of Western Marxism, 1981/2006).
 144. 144. internet: antagonist eğilimlerin alanı • Seyircinin metalaşması: “Çünkü seyirci gücü üretilir, satılır, satın alınır ve tüketilir, bir fiyatı vardır ve bir metadır. (...) Seyirci üyeleriniz bedeli ödenmemiş çalışma zamanınıza katkıda bulunur ve karşılığında program malzemesi ve açık reklamlara maruz kalırsınız.” (Dallas Smythe, Communications: Blindspot of Western Marxism, 1981/2006). • Seyirci ücretsiz çalışır. Medya tüketimi, seyirciyi müşterilere reklam biçiminde satılan bir metaya dönüştüren üretici emektir.
 145. 145. internet: antagonist eğilimlerin alanı • Seyircinin metalaşması: “Çünkü seyirci gücü üretilir, satılır, satın alınır ve tüketilir, bir fiyatı vardır ve bir metadır. (...) Seyirci üyeleriniz bedeli ödenmemiş çalışma zamanınıza katkıda bulunur ve karşılığında program malzemesi ve açık reklamlara maruz kalırsınız.” (Dallas Smythe, Communications: Blindspot of Western Marxism, 1981/2006). • Seyirci ücretsiz çalışır. Medya tüketimi, seyirciyi müşterilere reklam biçiminde satılan bir metaya dönüştüren üretici emektir. • İnternet: artı değerin üreticileri olarak üretici-tüketiciler (prosumer), ücretsiz çalışırlar; bedava içerik üreten kullanıcılar, küresel emek dışalım kaynağıdır (değer azalırken verimlilik artar ve artı değer oranı yükselir)
 146. 146. internet: antagonist eğilimlerin alanı • Seyircinin metalaşması: “Çünkü seyirci gücü üretilir, satılır, satın alınır ve tüketilir, bir fiyatı vardır ve bir metadır. (...) Seyirci üyeleriniz bedeli ödenmemiş çalışma zamanınıza katkıda bulunur ve karşılığında program malzemesi ve açık reklamlara maruz kalırsınız.” (Dallas Smythe, Communications: Blindspot of Western Marxism, 1981/2006). • Seyirci ücretsiz çalışır. Medya tüketimi, seyirciyi müşterilere reklam biçiminde satılan bir metaya dönüştüren üretici emektir. • İnternet: artı değerin üreticileri olarak üretici-tüketiciler (prosumer), ücretsiz çalışırlar; bedava içerik üreten kullanıcılar, küresel emek dışalım kaynağıdır (değer azalırken verimlilik artar ve artı değer oranı yükselir) • Web 2.0: “google’layan”, YouTube’a video yükleyen, MySpace, Facebook ve Linkedin’deki profillerini güncelleyen kullanıcılar, reklam müşterilerine satılan bir seyirci metası oluştururlar.
 147. 147. internet: antagonist eğilimlerin alanı • Seyircinin metalaşması: “Çünkü seyirci gücü üretilir, satılır, satın alınır ve tüketilir, bir fiyatı vardır ve bir metadır. (...) Seyirci üyeleriniz bedeli ödenmemiş çalışma zamanınıza katkıda bulunur ve karşılığında program malzemesi ve açık reklamlara maruz kalırsınız.” (Dallas Smythe, Communications: Blindspot of Western Marxism, 1981/2006). • Seyirci ücretsiz çalışır. Medya tüketimi, seyirciyi müşterilere reklam biçiminde satılan bir metaya dönüştüren üretici emektir. • İnternet: artı değerin üreticileri olarak üretici-tüketiciler (prosumer), ücretsiz çalışırlar; bedava içerik üreten kullanıcılar, küresel emek dışalım kaynağıdır (değer azalırken verimlilik artar ve artı değer oranı yükselir) • Web 2.0: “google’layan”, YouTube’a video yükleyen, MySpace, Facebook ve Linkedin’deki profillerini güncelleyen kullanıcılar, reklam müşterilerine satılan bir seyirci metası oluştururlar. • Geleneksel kitle iletişim araçlarındaki seyirci metası ile internetteki arasındaki fark, alıcıların üretici-tüketici (prosumer) olmaları, kullanıcı üretimli içerik, kullanıcıları sürekli olarak aktif ve yaratıcı olmaları, topluluklar kurmalarıdır. Bu, internetin çoktan-çoka iletişim niteliğinden kaynaklanır.
 148. 148. internet: antagonist eğilimlerin alanı • Seyircinin metalaşması: “Çünkü seyirci gücü üretilir, satılır, satın alınır ve tüketilir, bir fiyatı vardır ve bir metadır. (...) Seyirci üyeleriniz bedeli ödenmemiş çalışma zamanınıza katkıda bulunur ve karşılığında program malzemesi ve açık reklamlara maruz kalırsınız.” (Dallas Smythe, Communications: Blindspot of Western Marxism, 1981/2006). • Seyirci ücretsiz çalışır. Medya tüketimi, seyirciyi müşterilere reklam biçiminde satılan bir metaya dönüştüren üretici emektir. • İnternet: artı değerin üreticileri olarak üretici-tüketiciler (prosumer), ücretsiz çalışırlar; bedava içerik üreten kullanıcılar, küresel emek dışalım kaynağıdır (değer azalırken verimlilik artar ve artı değer oranı yükselir) • Web 2.0: “google’layan”, YouTube’a video yükleyen, MySpace, Facebook ve Linkedin’deki profillerini güncelleyen kullanıcılar, reklam müşterilerine satılan bir seyirci metası oluştururlar. • Geleneksel kitle iletişim araçlarındaki seyirci metası ile internetteki arasındaki fark, alıcıların üretici-tüketici (prosumer) olmaları, kullanıcı üretimli içerik, kullanıcıları sürekli olarak aktif ve yaratıcı olmaları, topluluklar kurmalarıdır. Bu, internetin çoktan-çoka iletişim niteliğinden kaynaklanır. • İnternet seyirci metası, bir üretici-tüketici metasıdır.
 149. 149. internet: antagonist eğilimlerin alanı • Seyircinin metalaşması: “Çünkü seyirci gücü üretilir, satılır, satın alınır ve tüketilir, bir fiyatı vardır ve bir metadır. (...) Seyirci üyeleriniz bedeli ödenmemiş çalışma zamanınıza katkıda bulunur ve karşılığında program malzemesi ve açık reklamlara maruz kalırsınız.” (Dallas Smythe, Communications: Blindspot of Western Marxism, 1981/2006). • Seyirci ücretsiz çalışır. Medya tüketimi, seyirciyi müşterilere reklam biçiminde satılan bir metaya dönüştüren üretici emektir. • İnternet: artı değerin üreticileri olarak üretici-tüketiciler (prosumer), ücretsiz çalışırlar; bedava içerik üreten kullanıcılar, küresel emek dışalım kaynağıdır (değer azalırken verimlilik artar ve artı değer oranı yükselir) • Web 2.0: “google’layan”, YouTube’a video yükleyen, MySpace, Facebook ve Linkedin’deki profillerini güncelleyen kullanıcılar, reklam müşterilerine satılan bir seyirci metası oluştururlar. • Geleneksel kitle iletişim araçlarındaki seyirci metası ile internetteki arasındaki fark, alıcıların üretici-tüketici (prosumer) olmaları, kullanıcı üretimli içerik, kullanıcıları sürekli olarak aktif ve yaratıcı olmaları, topluluklar kurmalarıdır. Bu, internetin çoktan-çoka iletişim niteliğinden kaynaklanır. • İnternet seyirci metası, bir üretici-tüketici metasıdır. (Christian Fuchs, Internet and Society: Social Theory In the Information Age, Routledge, 2008)
 150. 150. bireyin medya karşısında değişen konumu
 151. 151. bireyin medya karşısında değişen konumu
 152. 152. internet: antagonist eğilimlerin alanı
 153. 153. internet: antagonist eğilimlerin alanı • Bu yapısal antagonizm, karşıtların karşılıklı bağımlılığını beraberinde getirdiğinden, işbirliği ve rekabet yanlızca bilgi kapitalizminin karşıt eğilimleri olmakla kalmaz, sürekli birbirlerinin alanına el uzatırlar.
 154. 154. internet: antagonist eğilimlerin alanı • Bu yapısal antagonizm, karşıtların karşılıklı bağımlılığını beraberinde getirdiğinden, işbirliği ve rekabet yanlızca bilgi kapitalizminin karşıt eğilimleri olmakla kalmaz, sürekli birbirlerinin alanına el uzatırlar. • İşbirliğine dayalı, katılımcı bilgi toplumu henüz kurulmamıştır; ancak gelişme halindedir ve dinamikleri mevcut toplum modeliyle uzlaşmaz ilişki içindedir.
 155. 155. internet: antagonist eğilimlerin alanı • Bu yapısal antagonizm, karşıtların karşılıklı bağımlılığını beraberinde getirdiğinden, işbirliği ve rekabet yanlızca bilgi kapitalizminin karşıt eğilimleri olmakla kalmaz, sürekli birbirlerinin alanına el uzatırlar. • İşbirliğine dayalı, katılımcı bilgi toplumu henüz kurulmamıştır; ancak gelişme halindedir ve dinamikleri mevcut toplum modeliyle uzlaşmaz ilişki içindedir. • Bu karşıtlığın bir tarafında e-katılım ve paylaşım ekonomisi, öteki tarafında e-tahakküm ve kıtlık ekonomisi vardır.
 156. 156. internet: antagonist eğilimlerin alanı • Bu yapısal antagonizm, karşıtların karşılıklı bağımlılığını beraberinde getirdiğinden, işbirliği ve rekabet yanlızca bilgi kapitalizminin karşıt eğilimleri olmakla kalmaz, sürekli birbirlerinin alanına el uzatırlar. • İşbirliğine dayalı, katılımcı bilgi toplumu henüz kurulmamıştır; ancak gelişme halindedir ve dinamikleri mevcut toplum modeliyle uzlaşmaz ilişki içindedir. • Bu karşıtlığın bir tarafında e-katılım ve paylaşım ekonomisi, öteki tarafında e-tahakküm ve kıtlık ekonomisi vardır. • Ulusötesi bilgi kapitalizmi, rekabet mantığının tahakkümünde, işbirliği kavramını kolonize etmeyi şimdilik başarır. “Katılımcı” yönetim, ekip çalışması, “stratejik” ortaklıklar, kurumsal sosyal sorumluluk bunun örnekleri.
 157. 157. internet: antagonist eğilimlerin alanı • Bu yapısal antagonizm, karşıtların karşılıklı bağımlılığını beraberinde getirdiğinden, işbirliği ve rekabet yanlızca bilgi kapitalizminin karşıt eğilimleri olmakla kalmaz, sürekli birbirlerinin alanına el uzatırlar. • İşbirliğine dayalı, katılımcı bilgi toplumu henüz kurulmamıştır; ancak gelişme halindedir ve dinamikleri mevcut toplum modeliyle uzlaşmaz ilişki içindedir. • Bu karşıtlığın bir tarafında e-katılım ve paylaşım ekonomisi, öteki tarafında e-tahakküm ve kıtlık ekonomisi vardır. • Ulusötesi bilgi kapitalizmi, rekabet mantığının tahakkümünde, işbirliği kavramını kolonize etmeyi şimdilik başarır. “Katılımcı” yönetim, ekip çalışması, “stratejik” ortaklıklar, kurumsal sosyal sorumluluk bunun örnekleri. • Bu, disiplin toplumundan (kendini-)denetleyen bir topluma geçiş aşamasıdır. (Deleuze)
 158. 158. internet: antagonist eğilimlerin alanı • Bu yapısal antagonizm, karşıtların karşılıklı bağımlılığını beraberinde getirdiğinden, işbirliği ve rekabet yanlızca bilgi kapitalizminin karşıt eğilimleri olmakla kalmaz, sürekli birbirlerinin alanına el uzatırlar. • İşbirliğine dayalı, katılımcı bilgi toplumu henüz kurulmamıştır; ancak gelişme halindedir ve dinamikleri mevcut toplum modeliyle uzlaşmaz ilişki içindedir. • Bu karşıtlığın bir tarafında e-katılım ve paylaşım ekonomisi, öteki tarafında e-tahakküm ve kıtlık ekonomisi vardır. • Ulusötesi bilgi kapitalizmi, rekabet mantığının tahakkümünde, işbirliği kavramını kolonize etmeyi şimdilik başarır. “Katılımcı” yönetim, ekip çalışması, “stratejik” ortaklıklar, kurumsal sosyal sorumluluk bunun örnekleri. • Bu, disiplin toplumundan (kendini-)denetleyen bir topluma geçiş aşamasıdır. (Deleuze) (Christian Fuchs, Internet and Society: Social Theory In the Information Age, Routledge, 2008)
 159. 159. ulus-ötesi bilgi toplumunun antagonizmaları
 160. 160. ulus-ötesi bilgi toplumunun antagonizmaları
 161. 161. internet: antagonist eğilimlerin alanı
 162. 162. internet: antagonist eğilimlerin alanı • “Ağ kapitalizmi” kavramı özünde antagonist bir ikiliği barındırır.
 163. 163. internet: antagonist eğilimlerin alanı • “Ağ kapitalizmi” kavramı özünde antagonist bir ikiliği barındırır. • Bilgi ağları ortaklaşa üretim ve metaların bireysel mülkiyeti arasındaki antagonizmi güçlendirir.
 164. 164. internet: antagonist eğilimlerin alanı • “Ağ kapitalizmi” kavramı özünde antagonist bir ikiliği barındırır. • Bilgi ağları ortaklaşa üretim ve metaların bireysel mülkiyeti arasındaki antagonizmi güçlendirir. • Ağ yapısı kapitalizmin temellerini oyuyor.
 165. 165. internet: antagonist eğilimlerin alanı • “Ağ kapitalizmi” kavramı özünde antagonist bir ikiliği barındırır. • Bilgi ağları ortaklaşa üretim ve metaların bireysel mülkiyeti arasındaki antagonizmi güçlendirir. • Ağ yapısı kapitalizmin temellerini oyuyor. • Kapitalist birikim ve artı değer yaratma süreci artık ağ yapılanmasına, ağ üzerinde gelişen işbirliklerine, ortaklaşa gayrimaddi emeğe, inovasyon ağlarına, bilginin üretim, erişim, paylaşım, yani değer yaratma sürecinin açık, kesintisiz, yatay koordinasyonlu ağlar temelinde gelişmesine bağlı.
 166. 166. internet: antagonist eğilimlerin alanı • “Ağ kapitalizmi” kavramı özünde antagonist bir ikiliği barındırır. • Bilgi ağları ortaklaşa üretim ve metaların bireysel mülkiyeti arasındaki antagonizmi güçlendirir. • Ağ yapısı kapitalizmin temellerini oyuyor. • Kapitalist birikim ve artı değer yaratma süreci artık ağ yapılanmasına, ağ üzerinde gelişen işbirliklerine, ortaklaşa gayrimaddi emeğe, inovasyon ağlarına, bilginin üretim, erişim, paylaşım, yani değer yaratma sürecinin açık, kesintisiz, yatay koordinasyonlu ağlar temelinde gelişmesine bağlı. • Ağ işbirliği ve paylaşım demek.
 167. 167. internet: antagonist eğilimlerin alanı • “Ağ kapitalizmi” kavramı özünde antagonist bir ikiliği barındırır. • Bilgi ağları ortaklaşa üretim ve metaların bireysel mülkiyeti arasındaki antagonizmi güçlendirir. • Ağ yapısı kapitalizmin temellerini oyuyor. • Kapitalist birikim ve artı değer yaratma süreci artık ağ yapılanmasına, ağ üzerinde gelişen işbirliklerine, ortaklaşa gayrimaddi emeğe, inovasyon ağlarına, bilginin üretim, erişim, paylaşım, yani değer yaratma sürecinin açık, kesintisiz, yatay koordinasyonlu ağlar temelinde gelişmesine bağlı. • Ağ işbirliği ve paylaşım demek. • Kapitalizm ise rekabet mantığının egemen olduğu bir araçsal akıl ürünü.
 168. 168. internet: antagonist eğilimlerin alanı • “Ağ kapitalizmi” kavramı özünde antagonist bir ikiliği barındırır. • Bilgi ağları ortaklaşa üretim ve metaların bireysel mülkiyeti arasındaki antagonizmi güçlendirir. • Ağ yapısı kapitalizmin temellerini oyuyor. • Kapitalist birikim ve artı değer yaratma süreci artık ağ yapılanmasına, ağ üzerinde gelişen işbirliklerine, ortaklaşa gayrimaddi emeğe, inovasyon ağlarına, bilginin üretim, erişim, paylaşım, yani değer yaratma sürecinin açık, kesintisiz, yatay koordinasyonlu ağlar temelinde gelişmesine bağlı. • Ağ işbirliği ve paylaşım demek. • Kapitalizm ise rekabet mantığının egemen olduğu bir araçsal akıl ürünü. • Kapitalizm üretim araçlarının özel mülkiyeti üzerinde temelleniyor, ağ ise üretim araçlarını erişilebilir kılıp paylaşıma açarak mülkiyetin altını oyuyor.
 169. 169. internet: antagonist eğilimlerin alanı • “Ağ kapitalizmi” kavramı özünde antagonist bir ikiliği barındırır. • Bilgi ağları ortaklaşa üretim ve metaların bireysel mülkiyeti arasındaki antagonizmi güçlendirir. • Ağ yapısı kapitalizmin temellerini oyuyor. • Kapitalist birikim ve artı değer yaratma süreci artık ağ yapılanmasına, ağ üzerinde gelişen işbirliklerine, ortaklaşa gayrimaddi emeğe, inovasyon ağlarına, bilginin üretim, erişim, paylaşım, yani değer yaratma sürecinin açık, kesintisiz, yatay koordinasyonlu ağlar temelinde gelişmesine bağlı. • Ağ işbirliği ve paylaşım demek. • Kapitalizm ise rekabet mantığının egemen olduğu bir araçsal akıl ürünü. • Kapitalizm üretim araçlarının özel mülkiyeti üzerinde temelleniyor, ağ ise üretim araçlarını erişilebilir kılıp paylaşıma açarak mülkiyetin altını oyuyor. • Rekabet ve işbirliğinin antagonist birlikteliğinin yaşandığı bir ara-dünyadayız.
 170. 170. internet: antagonist eğilimlerin alanı • “Ağ kapitalizmi” kavramı özünde antagonist bir ikiliği barındırır. • Bilgi ağları ortaklaşa üretim ve metaların bireysel mülkiyeti arasındaki antagonizmi güçlendirir. • Ağ yapısı kapitalizmin temellerini oyuyor. • Kapitalist birikim ve artı değer yaratma süreci artık ağ yapılanmasına, ağ üzerinde gelişen işbirliklerine, ortaklaşa gayrimaddi emeğe, inovasyon ağlarına, bilginin üretim, erişim, paylaşım, yani değer yaratma sürecinin açık, kesintisiz, yatay koordinasyonlu ağlar temelinde gelişmesine bağlı. • Ağ işbirliği ve paylaşım demek. • Kapitalizm ise rekabet mantığının egemen olduğu bir araçsal akıl ürünü. • Kapitalizm üretim araçlarının özel mülkiyeti üzerinde temelleniyor, ağ ise üretim araçlarını erişilebilir kılıp paylaşıma açarak mülkiyetin altını oyuyor. • Rekabet ve işbirliğinin antagonist birlikteliğinin yaşandığı bir ara-dünyadayız. (Christian Fuchs, Internet and Society: Social Theory In the Information Age, Routledge, 2008)
 171. 171. internet: antagonist eğilimlerin alanı
 172. 172. internet: antagonist eğilimlerin alanı • Christian Fuchs, internet ve toplum arasında, geleneksel medyanın bize anlattığının tersine tek boyutlu değil, çok boyutlu ve antagonistik bir ilişki olduğunu söyler:
 173. 173. internet: antagonist eğilimlerin alanı • Christian Fuchs, internet ve toplum arasında, geleneksel medyanın bize anlattığının tersine tek boyutlu değil, çok boyutlu ve antagonistik bir ilişki olduğunu söyler: • Kimi internetin suça, ahlaki çöküşe, köktenciliğe, terörizme, dilin yozlaşmasına, bilgi çöplüğüne, fikir hırsızlığına, insanların birbirlerinden yalıtılmasına yol açtığını iddia eder;
 174. 174. internet: antagonist eğilimlerin alanı • Christian Fuchs, internet ve toplum arasında, geleneksel medyanın bize anlattığının tersine tek boyutlu değil, çok boyutlu ve antagonistik bir ilişki olduğunu söyler: • Kimi internetin suça, ahlaki çöküşe, köktenciliğe, terörizme, dilin yozlaşmasına, bilgi çöplüğüne, fikir hırsızlığına, insanların birbirlerinden yalıtılmasına yol açtığını iddia eder; • kimi de demokrasi, özgürlük, refah, işbirliği, yeni işler, ekonomik büyüme, katılım, daha iyi eğitim gibi değerleri getirdiğini...
 175. 175. internet: antagonist eğilimlerin alanı • Christian Fuchs, internet ve toplum arasında, geleneksel medyanın bize anlattığının tersine tek boyutlu değil, çok boyutlu ve antagonistik bir ilişki olduğunu söyler: • Kimi internetin suça, ahlaki çöküşe, köktenciliğe, terörizme, dilin yozlaşmasına, bilgi çöplüğüne, fikir hırsızlığına, insanların birbirlerinden yalıtılmasına yol açtığını iddia eder; • kimi de demokrasi, özgürlük, refah, işbirliği, yeni işler, ekonomik büyüme, katılım, daha iyi eğitim gibi değerleri getirdiğini... • Ama internet “antagonist eğilimlerin bir alanı”dır ve mevcut risklerle birlikte mümkün fırsatlar sunar.
 176. 176. internet: antagonist eğilimlerin alanı • Christian Fuchs, internet ve toplum arasında, geleneksel medyanın bize anlattığının tersine tek boyutlu değil, çok boyutlu ve antagonistik bir ilişki olduğunu söyler: • Kimi internetin suça, ahlaki çöküşe, köktenciliğe, terörizme, dilin yozlaşmasına, bilgi çöplüğüne, fikir hırsızlığına, insanların birbirlerinden yalıtılmasına yol açtığını iddia eder; • kimi de demokrasi, özgürlük, refah, işbirliği, yeni işler, ekonomik büyüme, katılım, daha iyi eğitim gibi değerleri getirdiğini... • Ama internet “antagonist eğilimlerin bir alanı”dır ve mevcut risklerle birlikte mümkün fırsatlar sunar. (Christian Fuchs, Internet and Society: Social Theory In the Information Age, Routledge, 2008)
 177. 177. internet ve ulus-devlet
 178. 178. internet ve ulus-devlet • Küresel ağ kapitalizmine entegre olmakta sorun yaşayan ulus-devletler bu antagonist ilişkiyi ısrarla tek boyutlu bir düzleme indirgemeye çalışır ve internete yönelik ciddi bir tehdit algısı geliştirir. Bu algı, yeni yönetsel paradigmalara uyumsuz doğalarının bir sonucudur.
 179. 179. internet ve ulus-devlet • Küresel ağ kapitalizmine entegre olmakta sorun yaşayan ulus-devletler bu antagonist ilişkiyi ısrarla tek boyutlu bir düzleme indirgemeye çalışır ve internete yönelik ciddi bir tehdit algısı geliştirir. Bu algı, yeni yönetsel paradigmalara uyumsuz doğalarının bir sonucudur. • Oysa kendi sonlarını hazırlayan, internet ve temsil ettiği riskler ve fırsatlar değil, bu uyumsuzluklarıdır.
 180. 180. internet ve ulus-devlet • Küresel ağ kapitalizmine entegre olmakta sorun yaşayan ulus-devletler bu antagonist ilişkiyi ısrarla tek boyutlu bir düzleme indirgemeye çalışır ve internete yönelik ciddi bir tehdit algısı geliştirir. Bu algı, yeni yönetsel paradigmalara uyumsuz doğalarının bir sonucudur. • Oysa kendi sonlarını hazırlayan, internet ve temsil ettiği riskler ve fırsatlar değil, bu uyumsuzluklarıdır. • Bu devletler internete yasakçı bir zihniyetle yaklaşır; tehdit olarak gördüğü bilgi akışını tamamen denetimleri altına almaya çalışır; başarısız olmaya mahkum bu yaklaşımla ne riskleri yönetebilir ne de fırsatları değerlendirebilir.
 181. 181. internet ve ulus-devlet • Küresel ağ kapitalizmine entegre olmakta sorun yaşayan ulus-devletler bu antagonist ilişkiyi ısrarla tek boyutlu bir düzleme indirgemeye çalışır ve internete yönelik ciddi bir tehdit algısı geliştirir. Bu algı, yeni yönetsel paradigmalara uyumsuz doğalarının bir sonucudur. • Oysa kendi sonlarını hazırlayan, internet ve temsil ettiği riskler ve fırsatlar değil, bu uyumsuzluklarıdır. • Bu devletler internete yasakçı bir zihniyetle yaklaşır; tehdit olarak gördüğü bilgi akışını tamamen denetimleri altına almaya çalışır; başarısız olmaya mahkum bu yaklaşımla ne riskleri yönetebilir ne de fırsatları değerlendirebilir. • Bu denklemde toplum geçici olarak kaybedendir. Ama asıl kaybeden bu uyumsuz devletler olacaktır.
 182. 182. iktidar, bilgi ve iletişim
 183. 183. iktidar, bilgi ve iletişim • Her iktidar, uyruklarının bilgiye erişimini ve aralarındaki iletişimi denetlemeyi hayal eder.
 184. 184. iktidar, bilgi ve iletişim • Her iktidar, uyruklarının bilgiye erişimini ve aralarındaki iletişimi denetlemeyi hayal eder. • Ama internet, "küresel", "gayri- merkezi", "açık", "sınırsız", "etkileşimli", "kullanıcı-denetimli" ve "altyapıdan-bağımsız”...
 185. 185. iktidar, bilgi ve iletişim • Her iktidar, uyruklarının bilgiye erişimini ve aralarındaki iletişimi denetlemeyi hayal eder. • Ama internet, "küresel", "gayri- merkezi", "açık", "sınırsız", "etkileşimli", "kullanıcı-denetimli" ve "altyapıdan-bağımsız”... • Bilgi iktidardan kaçar. Merkezi olmayan ve sınır-ötesi ağlar üzerinde dolaşan bilgiyi tamamen denetlemenin imkanı yoktur.
 186. 186. Türkiye bir enstantane
 187. 187. Türkiye’de durum
 188. 188. Türkiye’de durum • Olumsuz düzenleme anlayışı ve katılımsız kanun yapma süreci
 189. 189. Türkiye’de durum • Olumsuz düzenleme anlayışı ve katılımsız kanun yapma süreci • 2001 - 2009 arasında sansürlenen 6000‘den fazla site...
 190. 190. Türkiye’de durum • Olumsuz düzenleme anlayışı ve katılımsız kanun yapma süreci • 2001 - 2009 arasında sansürlenen 6000‘den fazla site... • 5651 sayılı yasa ve yeni düzenlemeler
 191. 191. Türkiye’de durum • Olumsuz düzenleme anlayışı ve katılımsız kanun yapma süreci • 2001 - 2009 arasında sansürlenen 6000‘den fazla site... • 5651 sayılı yasa ve yeni düzenlemeler • Terörle Mücadele Kanunu’nun site engellemek için kullanımı
 192. 192. Türkiye’de durum • Olumsuz düzenleme anlayışı ve katılımsız kanun yapma süreci • 2001 - 2009 arasında sansürlenen 6000‘den fazla site... • 5651 sayılı yasa ve yeni düzenlemeler • Terörle Mücadele Kanunu’nun site engellemek için kullanımı • Yeni FSEK (Türkçe HADOPI?)
 193. 193. Türkiye’de durum • Olumsuz düzenleme anlayışı ve katılımsız kanun yapma süreci • 2001 - 2009 arasında sansürlenen 6000‘den fazla site... • 5651 sayılı yasa ve yeni düzenlemeler • Terörle Mücadele Kanunu’nun site engellemek için kullanımı • Yeni FSEK (Türkçe HADOPI?) • E-Devlet ve Bilgi Toplumu Kanun Tasarısı ve Ulaştırma Bakanlığı’nın yetki aşımı
 194. 194. Türkiye’de durum • Olumsuz düzenleme anlayışı ve katılımsız kanun yapma süreci • 2001 - 2009 arasında sansürlenen 6000‘den fazla site... • 5651 sayılı yasa ve yeni düzenlemeler • Terörle Mücadele Kanunu’nun site engellemek için kullanımı • Yeni FSEK (Türkçe HADOPI?) • E-Devlet ve Bilgi Toplumu Kanun Tasarısı ve Ulaştırma Bakanlığı’nın yetki aşımı • Bilişim Suçları Kanun Tasarısı (Basın Kanunu’nu internete uygulamak)
 195. 195. Türkiye’de durum • Olumsuz düzenleme anlayışı ve katılımsız kanun yapma süreci • 2001 - 2009 arasında sansürlenen 6000‘den fazla site... • 5651 sayılı yasa ve yeni düzenlemeler • Terörle Mücadele Kanunu’nun site engellemek için kullanımı • Yeni FSEK (Türkçe HADOPI?) • E-Devlet ve Bilgi Toplumu Kanun Tasarısı ve Ulaştırma Bakanlığı’nın yetki aşımı • Bilişim Suçları Kanun Tasarısı (Basın Kanunu’nu internete uygulamak) • Ulusal Bilgi Güvenliği Kanun Tasarısı
 196. 196. Türkiye’de durum • Olumsuz düzenleme anlayışı ve katılımsız kanun yapma süreci • 2001 - 2009 arasında sansürlenen 6000‘den fazla site... • 5651 sayılı yasa ve yeni düzenlemeler • Terörle Mücadele Kanunu’nun site engellemek için kullanımı • Yeni FSEK (Türkçe HADOPI?) • E-Devlet ve Bilgi Toplumu Kanun Tasarısı ve Ulaştırma Bakanlığı’nın yetki aşımı • Bilişim Suçları Kanun Tasarısı (Basın Kanunu’nu internete uygulamak) • Ulusal Bilgi Güvenliği Kanun Tasarısı • İnternet Alan Adları Yönetmeliği Taslağı
 197. 197. Türkiye’de durum • Olumsuz düzenleme anlayışı ve katılımsız kanun yapma süreci • 2001 - 2009 arasında sansürlenen 6000‘den fazla site... • 5651 sayılı yasa ve yeni düzenlemeler • Terörle Mücadele Kanunu’nun site engellemek için kullanımı • Yeni FSEK (Türkçe HADOPI?) • E-Devlet ve Bilgi Toplumu Kanun Tasarısı ve Ulaştırma Bakanlığı’nın yetki aşımı • Bilişim Suçları Kanun Tasarısı (Basın Kanunu’nu internete uygulamak) • Ulusal Bilgi Güvenliği Kanun Tasarısı • İnternet Alan Adları Yönetmeliği Taslağı • Kişisel Verilieri Koruma Kanunu’nun henüz yasalaşmaması
 198. 198. Türkiye’de durum • Olumsuz düzenleme anlayışı ve katılımsız kanun yapma süreci • 2001 - 2009 arasında sansürlenen 6000‘den fazla site... • 5651 sayılı yasa ve yeni düzenlemeler • Terörle Mücadele Kanunu’nun site engellemek için kullanımı • Yeni FSEK (Türkçe HADOPI?) • E-Devlet ve Bilgi Toplumu Kanun Tasarısı ve Ulaştırma Bakanlığı’nın yetki aşımı • Bilişim Suçları Kanun Tasarısı (Basın Kanunu’nu internete uygulamak) • Ulusal Bilgi Güvenliği Kanun Tasarısı • İnternet Alan Adları Yönetmeliği Taslağı • Kişisel Verilieri Koruma Kanunu’nun henüz yasalaşmaması • Bilgi Edinme Hakkı Kanunu’nun kadük hale gelmesi
 199. 199. Türkiye’de durum • Olumsuz düzenleme anlayışı ve katılımsız kanun yapma süreci • 2001 - 2009 arasında sansürlenen 6000‘den fazla site... • 5651 sayılı yasa ve yeni düzenlemeler • Terörle Mücadele Kanunu’nun site engellemek için kullanımı • Yeni FSEK (Türkçe HADOPI?) • E-Devlet ve Bilgi Toplumu Kanun Tasarısı ve Ulaştırma Bakanlığı’nın yetki aşımı • Bilişim Suçları Kanun Tasarısı (Basın Kanunu’nu internete uygulamak) • Ulusal Bilgi Güvenliği Kanun Tasarısı • İnternet Alan Adları Yönetmeliği Taslağı • Kişisel Verilieri Koruma Kanunu’nun henüz yasalaşmaması • Bilgi Edinme Hakkı Kanunu’nun kadük hale gelmesi • Bilgi Toplumu politikalarının ve hukusal düzenleme mekanizmalarının zafiyeti: Yönetişim Fobisi...
 200. 200. Türkiye’de durum
 201. 201. Türkiye’de durum • “Hukuk devleti”, pratik olarak hukukun yurttaşlar lehine ve devlete rağmen üstün kılınmasıdır.
 202. 202. Türkiye’de durum • “Hukuk devleti”, pratik olarak hukukun yurttaşlar lehine ve devlete rağmen üstün kılınmasıdır. • Çünkü devletler, her zaman ve her yerde “düzenleme”den “denetleme”yi anlarlar ve “güvenlik” ile “hak ve özgürlükler” arasındaki dengenin teminatı hukuk devleti ilke ve kuralları çerçevesinde ancak yurttaş inisiyatifleri ve sivil toplum girişimleri ile sağlanır.
 203. 203. Türkiye’de durum • “Hukuk devleti”, pratik olarak hukukun yurttaşlar lehine ve devlete rağmen üstün kılınmasıdır. • Çünkü devletler, her zaman ve her yerde “düzenleme”den “denetleme”yi anlarlar ve “güvenlik” ile “hak ve özgürlükler” arasındaki dengenin teminatı hukuk devleti ilke ve kuralları çerçevesinde ancak yurttaş inisiyatifleri ve sivil toplum girişimleri ile sağlanır. • Bu inisiyatifin şu ya da bu nedenlerle engellendiği, baskı altına alındığı ve yıldırıldığı durumlar, Çin’de olduğu gibi, “devlet güvenliği” gerekçesiyle bir elektronik foruma mesaj yollamanın ölüm cezasıyla tehdit edildiği “düzenleyici mevzuat”larla sonuçlanabilir.
 204. 204. Türkiye’de durum • “Hukuk devleti”, pratik olarak hukukun yurttaşlar lehine ve devlete rağmen üstün kılınmasıdır. • Çünkü devletler, her zaman ve her yerde “düzenleme”den “denetleme”yi anlarlar ve “güvenlik” ile “hak ve özgürlükler” arasındaki dengenin teminatı hukuk devleti ilke ve kuralları çerçevesinde ancak yurttaş inisiyatifleri ve sivil toplum girişimleri ile sağlanır. • Bu inisiyatifin şu ya da bu nedenlerle engellendiği, baskı altına alındığı ve yıldırıldığı durumlar, Çin’de olduğu gibi, “devlet güvenliği” gerekçesiyle bir elektronik foruma mesaj yollamanın ölüm cezasıyla tehdit edildiği “düzenleyici mevzuat”larla sonuçlanabilir. • Bu aşırı bir örnek sayılabilir, ancak mantık her zaman sonucuna ulaşma eğilimindedir. Denetleme ABD ya da AB’de olduğu gibi “çocuk pornografisi” ve “korsanlığın” denetlenmesi maskesiyle başlar, giderek tüm iletişimin denetlenmesi ve sansür edilmesi çabalarıyla sonuçlanır.
 205. 205. Türkiye’de durum • “Hukuk devleti”, pratik olarak hukukun yurttaşlar lehine ve devlete rağmen üstün kılınmasıdır. • Çünkü devletler, her zaman ve her yerde “düzenleme”den “denetleme”yi anlarlar ve “güvenlik” ile “hak ve özgürlükler” arasındaki dengenin teminatı hukuk devleti ilke ve kuralları çerçevesinde ancak yurttaş inisiyatifleri ve sivil toplum girişimleri ile sağlanır. • Bu inisiyatifin şu ya da bu nedenlerle engellendiği, baskı altına alındığı ve yıldırıldığı durumlar, Çin’de olduğu gibi, “devlet güvenliği” gerekçesiyle bir elektronik foruma mesaj yollamanın ölüm cezasıyla tehdit edildiği “düzenleyici mevzuat”larla sonuçlanabilir. • Bu aşırı bir örnek sayılabilir, ancak mantık her zaman sonucuna ulaşma eğilimindedir. Denetleme ABD ya da AB’de olduğu gibi “çocuk pornografisi” ve “korsanlığın” denetlenmesi maskesiyle başlar, giderek tüm iletişimin denetlenmesi ve sansür edilmesi çabalarıyla sonuçlanır. • Türkiye’de yaşanan da tam olarak bu!
 206. 206. Türkiye’de durum
 207. 207. Türkiye’de durum • Kişisel Verilerin Korunması Kanunu on yıldır tasarı halinde istisna yarışına girmiş devlet kurumlarının talebiyle kuşa çevrile çevrile bir hal oldu ama hala yasalaşmadı.
 208. 208. Türkiye’de durum • Kişisel Verilerin Korunması Kanunu on yıldır tasarı halinde istisna yarışına girmiş devlet kurumlarının talebiyle kuşa çevrile çevrile bir hal oldu ama hala yasalaşmadı. • 2004’te Bilgi Edinme Hakkı Kanunu çıktı, ama birçok istisna ve bilgiye erişimin kamu kurumlarının insafına terk edilmesi sonucunda yasa kadük oldu.
 209. 209. Türkiye’de durum • Kişisel Verilerin Korunması Kanunu on yıldır tasarı halinde istisna yarışına girmiş devlet kurumlarının talebiyle kuşa çevrile çevrile bir hal oldu ama hala yasalaşmadı. • 2004’te Bilgi Edinme Hakkı Kanunu çıktı, ama birçok istisna ve bilgiye erişimin kamu kurumlarının insafına terk edilmesi sonucunda yasa kadük oldu. • 2007’de 5651 sayılı "İnternet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar yoluyla işlenen suçlarla mücadele edilmesi hakkında kanun" çıktı ve kıyamet koptu. Youtube ve Google Groups gibi popüler sitelere erişim neredeyse hiç sağlanamıyor ve bu kanun Türkiye’yi internet sansürü uygulayan ülkeler ligine soktu.
 210. 210. Türkiye’de durum • Kişisel Verilerin Korunması Kanunu on yıldır tasarı halinde istisna yarışına girmiş devlet kurumlarının talebiyle kuşa çevrile çevrile bir hal oldu ama hala yasalaşmadı. • 2004’te Bilgi Edinme Hakkı Kanunu çıktı, ama birçok istisna ve bilgiye erişimin kamu kurumlarının insafına terk edilmesi sonucunda yasa kadük oldu. • 2007’de 5651 sayılı "İnternet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar yoluyla işlenen suçlarla mücadele edilmesi hakkında kanun" çıktı ve kıyamet koptu. Youtube ve Google Groups gibi popüler sitelere erişim neredeyse hiç sağlanamıyor ve bu kanun Türkiye’yi internet sansürü uygulayan ülkeler ligine soktu. • 5651 dışında da birçok olumsuz düzenleme var ve hâkim yorumlarıyla herhangi bir siteyi erişime kapatmak çok kolay.
 211. 211. Türkiye’de durum • Kişisel Verilerin Korunması Kanunu on yıldır tasarı halinde istisna yarışına girmiş devlet kurumlarının talebiyle kuşa çevrile çevrile bir hal oldu ama hala yasalaşmadı. • 2004’te Bilgi Edinme Hakkı Kanunu çıktı, ama birçok istisna ve bilgiye erişimin kamu kurumlarının insafına terk edilmesi sonucunda yasa kadük oldu. • 2007’de 5651 sayılı "İnternet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar yoluyla işlenen suçlarla mücadele edilmesi hakkında kanun" çıktı ve kıyamet koptu. Youtube ve Google Groups gibi popüler sitelere erişim neredeyse hiç sağlanamıyor ve bu kanun Türkiye’yi internet sansürü uygulayan ülkeler ligine soktu. • 5651 dışında da birçok olumsuz düzenleme var ve hâkim yorumlarıyla herhangi bir siteyi erişime kapatmak çok kolay. • İnternetle ilgili düzenlemelerin hâlâ merkeziyetçi yönetim paradigmalarıyla ele alınması çözümden çok sorun yaratıyor...
 212. 212. yönetişim fobisi
 213. 213. yönetişim fobisi • Sorun tamamen zihniyet sorunu.
 214. 214. yönetişim fobisi • Sorun tamamen zihniyet sorunu. • Benim “yönetişim fobisi” olarak adlandırdığım, merkeziyetçi yönetim geleneğine saplanmanın, ne iş dünyasına, ne STK’lara, ne akademiye, ne de vatandaşa güvenmemenin, katılımı imaj operasyonlarıyla geçiştirme kolaycılığının, yani tam bir “politika zafiyeti”nin sonucu bu durum…
 215. 215. yönetişim fobisi • Sorun tamamen zihniyet sorunu. • Benim “yönetişim fobisi” olarak adlandırdığım, merkeziyetçi yönetim geleneğine saplanmanın, ne iş dünyasına, ne STK’lara, ne akademiye, ne de vatandaşa güvenmemenin, katılımı imaj operasyonlarıyla geçiştirme kolaycılığının, yani tam bir “politika zafiyeti”nin sonucu bu durum… • Çözümün koşulu, etkin katılım, şeffaf yönetim, adil paylaşım ve en geniş uzlaşma zemini…
 216. 216. yönetişim fobisi • Sorun tamamen zihniyet sorunu. • Benim “yönetişim fobisi” olarak adlandırdığım, merkeziyetçi yönetim geleneğine saplanmanın, ne iş dünyasına, ne STK’lara, ne akademiye, ne de vatandaşa güvenmemenin, katılımı imaj operasyonlarıyla geçiştirme kolaycılığının, yani tam bir “politika zafiyeti”nin sonucu bu durum… • Çözümün koşulu, etkin katılım, şeffaf yönetim, adil paylaşım ve en geniş uzlaşma zemini… • İktidarı paylaşmadan yönetmek artık mümkün değil...
 217. 217. Siyasetin İnovasyonu Dijital Aktivizm
 218. 218. siyasetin inovasyonu
 219. 219. siyasetin inovasyonu • Siyaset, özellikle de ana akım siyaset uzunca bir süredir krizde.
 220. 220. siyasetin inovasyonu • Siyaset, özellikle de ana akım siyaset uzunca bir süredir krizde. • Kimileri buna "demokrasi krizi" diyor. İnsanlar siyasi temsil mekanizmalarına giderek daha az inanıyorlar ve oy vermenin yeterli bir katılım olduğunu düşünmüyorlar.
 221. 221. siyasetin inovasyonu • Siyaset, özellikle de ana akım siyaset uzunca bir süredir krizde. • Kimileri buna "demokrasi krizi" diyor. İnsanlar siyasi temsil mekanizmalarına giderek daha az inanıyorlar ve oy vermenin yeterli bir katılım olduğunu düşünmüyorlar. • Seçimlere ilginin giderek düşmesi demokrasinin krizde olduğu anlamına gelmiyor. Bu aslında bir "siyaset krizi".
 222. 222. siyasetin inovasyonu • Siyaset, özellikle de ana akım siyaset uzunca bir süredir krizde. • Kimileri buna "demokrasi krizi" diyor. İnsanlar siyasi temsil mekanizmalarına giderek daha az inanıyorlar ve oy vermenin yeterli bir katılım olduğunu düşünmüyorlar. • Seçimlere ilginin giderek düşmesi demokrasinin krizde olduğu anlamına gelmiyor. Bu aslında bir "siyaset krizi". • Teknoloji artık siyasete nüfuz ediyor. Yeni "katılım teknolojileri" ortaya çıkıyor.
 223. 223. siyasetin inovasyonu • Siyaset, özellikle de ana akım siyaset uzunca bir süredir krizde. • Kimileri buna "demokrasi krizi" diyor. İnsanlar siyasi temsil mekanizmalarına giderek daha az inanıyorlar ve oy vermenin yeterli bir katılım olduğunu düşünmüyorlar. • Seçimlere ilginin giderek düşmesi demokrasinin krizde olduğu anlamına gelmiyor. Bu aslında bir "siyaset krizi". • Teknoloji artık siyasete nüfuz ediyor. Yeni "katılım teknolojileri" ortaya çıkıyor. • Meslekten siyasetçilerin hoşuna gitmese de siyasette bir inovasyon gerçekleşiyor. Müzik yayıncıları, gazeteler ya da reklam ajansları da bu işten hoşlanmamıştı, ama sonuç değişmedi. Siyasetçileri zor günler bekliyor…
 224. 224. siyasetin inovasyonu
 225. 225. siyasetin inovasyonu • Siyaset yapmak dönüşüyor. Bireylerin siyasete katılımı geleneksel temsiliyet mekanizmalarını aşındırıyor.
 226. 226. siyasetin inovasyonu • Siyaset yapmak dönüşüyor. Bireylerin siyasete katılımı geleneksel temsiliyet mekanizmalarını aşındırıyor. • Doğrudan demokrasi talebi güçleniyor.
 227. 227. siyasetin inovasyonu • Siyaset yapmak dönüşüyor. Bireylerin siyasete katılımı geleneksel temsiliyet mekanizmalarını aşındırıyor. • Doğrudan demokrasi talebi güçleniyor. • Bilgi ve iletişim teknolojilerinin ağ etkisi siyaset için etkili kanallar yaratıyor.
 228. 228. siyasetin inovasyonu • Siyaset yapmak dönüşüyor. Bireylerin siyasete katılımı geleneksel temsiliyet mekanizmalarını aşındırıyor. • Doğrudan demokrasi talebi güçleniyor. • Bilgi ve iletişim teknolojilerinin ağ etkisi siyaset için etkili kanallar yaratıyor. • Bu kanallar da doğası gereği bireyin devlete karşı korunmasına, yönetimin şeffaflığına, düşünce-ifade- iletişim özgürlüğüne ve mahremiyet hakkına odaklanıyor.
 229. 229. siyasetin inovasyonu • Siyaset yapmak dönüşüyor. Bireylerin siyasete katılımı geleneksel temsiliyet mekanizmalarını aşındırıyor. • Doğrudan demokrasi talebi güçleniyor. • Bilgi ve iletişim teknolojilerinin ağ etkisi siyaset için etkili kanallar yaratıyor. • Bu kanallar da doğası gereği bireyin devlete karşı korunmasına, yönetimin şeffaflığına, düşünce-ifade- iletişim özgürlüğüne ve mahremiyet hakkına odaklanıyor. • Ülkemizde de bu hareketlerin yaratıcı etkisini hissedeceğiz. Bugün “sansüresansür ve “netdaş” hareketi, yarın “korsan partisi”, yakın bir gelecekte de siyaseti toptan dönüştürecek etkili yönetişim mekanizmaları…
 230. 230. siyasetin inovasyonu

×