Se ha denunciado esta presentación.
Utilizamos tu perfil de LinkedIn y tus datos de actividad para personalizar los anuncios y mostrarte publicidad más relevante. Puedes cambiar tus preferencias de publicidad en cualquier momento.
Ahlaki İşletim Sistemi… 
http://www.ted.com/talks/damon_horowitz?language 
=tr
Etik Teoriler 
Etik teoriler 
Klasik Teoriler 
İnsan için iyi olan 
hayat nedir? 
İnşanlar nasıl 
davranmalıdır? 
Modern T...
Platonculuk 
İnsan iyi hayatın ne olduğunu bildikten sonra, gayrı ahlaki 
davranış sergilemez 
Kötülük, bilgi eksikliğinde...
Platonculuk 
Platon’un yanıtı: İyi hayatın doğasını saptamak 
zihinsel bir iştir ve bu da matematik doğruları 
keşfetmeye ...
Platonculuk 
Birey; 
1. önerme: İyi hayat yaşayabilmek için bilgi sahibi olması 
gerekir. 
2. önerme: Bilgi sahibi olursa ...
Platonculuk 
Erdemli 
davranış 
alışkanlıkları 
Zihinsel 
güçlerini 
geliştirme 
Alınması 
gereken 
eğitim
Platonculuk 
Mutlakiyetçilik: Sadece ve sadece tek bir iyi hayat 
vardır! 
İyilik = 2 + 2 
İyilik, insanların düşüncelerin...
Aristoteles: Orta Öğretisi 
İnsan için iyi hayat nedir? - “O, mutluluk hayatıdır” 
Mutluluk: Haz? Başarı? Şöhret? 
“Mutlul...
Aristoteles: Orta Öğretisi 
Mutluluk statik değildir, fakat bir etkinliktir. 
Hayatın çeşitli etkinlikleriyle (yeme, çalış...
Aristoteles: Orta Öğretisi 
İnsanlar nasıl davranmalıdır? – “İnsanlar mutluluğu elde 
edecek şekilde davranmalıdır.” 
Orta...
Faydacılık (Jeremy Bentham – John Stuart Mill) 
Fayda ilkesi: Bir eylem, en çok sayıda insana en 
büyük oranda mutluluğu o...
Faydacılık 
Faydacılığın temel sonucu: Bir eylemin doğruluk yada 
yanlışlığını o eylemi yapan kişinin iyilik yada 
kötülüğ...
Faydacılık 
Demokratik yönetimi beraberinde getiren siyasal 
felsefe. 
Demokratik zihin yapısına sahip düşünürler. 
Eylemi...
Kantçı Etik 
Temel argüman: Ahlak yasası insanların, 
erdemleriyle orantılı olarak ödüllendirilmelidir. 
Gerçek yaşamda er...
Kantçı Etik 
Eğilimden doğan davranış vs. ödev duygusundan 
doğan davranış 
Eğilim zorunluluktan ayırt edilmelidir. Zorunl...
Kantçı Etik 
Kant’a göre kişi ancak duygularını ve eğilimlerini bastırdığı ve 
bir eylemi yapmak zorunda olduğu için yaptı...
Kantçı Etik 
Ödev ölçütü: Her eylem evrensel bir davranış düsturu 
olursa nasıl olur? 
Kategorik buyruk: 
Formül1:Öyle bir...
Haftaya  
Yansıtmalar..
Etik teoriler1
Próxima SlideShare
Cargando en…5
×

Etik teoriler1

2.009 visualizaciones

Publicado el

bilişim etiği

Publicado en: Educación
 • ⇒ www.HelpWriting.net ⇐ This service will write as best as they can. So you do not need to waste the time on rewritings.
     Responder 
  ¿Estás seguro?    No
  Tu mensaje aparecerá aquí
 • Sé el primero en recomendar esto

Etik teoriler1

 1. 1. Ahlaki İşletim Sistemi… http://www.ted.com/talks/damon_horowitz?language =tr
 2. 2. Etik Teoriler Etik teoriler Klasik Teoriler İnsan için iyi olan hayat nedir? İnşanlar nasıl davranmalıdır? Modern Teoriler
 3. 3. Platonculuk İnsan iyi hayatın ne olduğunu bildikten sonra, gayrı ahlaki davranış sergilemez Kötülük, bilgi eksikliğinden gelir. Eğer bir kişi neyin iyi olduğunu keşfedebilirse, o kişi asla kötü bir davranış ortaya koymaz. Fakat sorun? Neyin iyi neyin doğru olduğunu keşfetmek. Sınırlılık: İnsanoğlunun iyi hayata dair görüşlerindeki farklılıklar.
 4. 4. Platonculuk Platon’un yanıtı: İyi hayatın doğasını saptamak zihinsel bir iştir ve bu da matematik doğruları keşfetmeye çok benzer. (Eğitimli olma vs eğitimsiz olma) EĞİTİM ŞART! İnsanlar uzun bir zihinsel eğitimden geçtikten sonra ancak, iyi hayatın doğasını bilme kapasitesine sahip olabilirler.
 5. 5. Platonculuk Birey; 1. önerme: İyi hayat yaşayabilmek için bilgi sahibi olması gerekir. 2. önerme: Bilgi sahibi olursa iyi hayat yaşayabilir. Bilgi sahibi olmadan da bazı insanların iyi hayat yaşaması mümkündür; fakat bu tesadüfen veya düzensizce olacaktır!
 6. 6. Platonculuk Erdemli davranış alışkanlıkları Zihinsel güçlerini geliştirme Alınması gereken eğitim
 7. 7. Platonculuk Mutlakiyetçilik: Sadece ve sadece tek bir iyi hayat vardır! İyilik = 2 + 2 İyilik, insanların düşüncelerinden, eğilimlerinden, arzularından, vb. bağımsız bir şeydir.
 8. 8. Aristoteles: Orta Öğretisi İnsan için iyi hayat nedir? - “O, mutluluk hayatıdır” Mutluluk: Haz? Başarı? Şöhret? “Mutluluk, ruhun erdeme uygun etkinliğidir.” (Nikomakhosa Etik)
 9. 9. Aristoteles: Orta Öğretisi Mutluluk statik değildir, fakat bir etkinliktir. Hayatın çeşitli etkinlikleriyle (yeme, çalışma, sevişme, vb) meşgul olma tarzı. Örn: Bir kişi zihinsel faaliyetler, dostluk gibi şeylerden haz alıyorsa – sık sık üzüntülü, depresif olmuyorsa- bu kişi mutlu biridir.
 10. 10. Aristoteles: Orta Öğretisi İnsanlar nasıl davranmalıdır? – “İnsanlar mutluluğu elde edecek şekilde davranmalıdır.” Orta Öğreti: Kişinin ahlaki alanda nasıl davranacağını belirleyen şey, ortaya uygunluktur. Orta: deneme yanılma ile bulunur = Hem rölativist hem de emprist yaklaşım Mutluluğu elde etmek için insanlar itidalli davranmalı, iki aşırı uç arasındaki ortaya ulaşma çabası içinde olmalıdır.
 11. 11. Faydacılık (Jeremy Bentham – John Stuart Mill) Fayda ilkesi: Bir eylem, en çok sayıda insana en büyük oranda mutluluğu ortaya çıkarabildiği kadar doğrudur. Özü: Eğer bir eylem zararlı olandan ziyade faydalı sonuçlar ortaya çıkarırsa doğrudur; tersi olursa doğru değildir. Hitler örneği.
 12. 12. Faydacılık Faydacılığın temel sonucu: Bir eylemin doğruluk yada yanlışlığını o eylemi yapan kişinin iyilik yada kötülüğünden ayırmasıdır. Ahlaken iyi fakat arzu edilmeyen sonuçlar. Faydacıların yorumu: İyi motivasyonlarla yapılmış olmasına rağmen, yanlış bir eylem.
 13. 13. Faydacılık Demokratik yönetimi beraberinde getiren siyasal felsefe. Demokratik zihin yapısına sahip düşünürler. Eylemin çıkardığı haz ve acı miktarını ölçmede herkesin eşit önemde olduğu, her bireyin yasa önünde eşit sayıldığı düşünce. Çoğunluğun önemi.
 14. 14. Kantçı Etik Temel argüman: Ahlak yasası insanların, erdemleriyle orantılı olarak ödüllendirilmelidir. Gerçek yaşamda erdemli olmayanların sıklıkla mutlu olması Tanrı’nın ve ahiret hayatının varoluşu.
 15. 15. Kantçı Etik Eğilimden doğan davranış vs. ödev duygusundan doğan davranış Eğilim zorunluluktan ayırt edilmelidir. Zorunluluk kişinin bir şeyi yapmaya yönelik eğilimlerine rağmen, o şeyi yapma gerekliliğidir.
 16. 16. Kantçı Etik Kant’a göre kişi ancak duygularını ve eğilimlerini bastırdığı ve bir eylemi yapmak zorunda olduğu için yaptığı zaman ahlaki davranış ortaya koymuş olur. Borç örneği. Ebeveyn-çocuk örneği. Ahlaki bir eylem ödev/sorumluluk/yükümlülüğe saygıdan dolayı yapılan bir eylemdir; ve dolayısıyla ahlaklı bir kişi davranışını eğilimden yada ödeve uygunluktan değil, ödevden dolayı yapan kişidir.
 17. 17. Kantçı Etik Ödev ölçütü: Her eylem evrensel bir davranış düsturu olursa nasıl olur? Kategorik buyruk: Formül1:Öyle bir ilkeye göre davran ki onun aynı zamanda evrensel bir yasa olmasını isteyebilesin. Formül2: Öyle davran ki, insanlığı, ister kendi şahsında isterse başkasının şahsında olsun, her durumda asla bir araç olarak değil de kendi başına bir amaç olarak gör.
 18. 18. Haftaya  Yansıtmalar..

×