Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Вчимося слухати музику. 1 клас
1. Відділ освіти Варвинської райдержадміністрації
Варвинська районна гімназія
План-конспект уроку музичного мистецтва
для 1-го класу з мультимедійним супроводом
Підготувалавчительмузичного
мистецтва
ЄвдокимоваОльгаМихайлівна
Варва, 2015
2. 1
ВЧИМОСЯ СЛУХАТИ МУЗИКУ
(Музичне мистецтво», 1 клас)
Ольга Михайлівна Євдокимова,
вчитель-методиствищої категорії, вчитель музичного мистецтва
Варвинської районноїгімназії, Чернігівська область
Запропонована розробка уроку музичного мистецтва для 1-го класу з
мультимедійним супроводом (за програмою О.Лобової) присвячена ознайомленню
школярів з основними правилами сприймання музичного твору. Застосування на
уроці різних прийомів і методів навчання дає можливість зацікавити учнів у вивчені
теми, залучити їх до активної співпраці.
Використання мультимедійної презентації допомагає вчителеві успішно
поєднувати розумову роботу з активізацією навчально-пізнавальної діяльності
учнів, розвивати інтелектуальні та творчі здібності, фантазію і художню уяву,
асоціативне сприйняття і мислення школярів на основі художнього і музичного
матеріалів, створювати можливості для розвитку зорової пам’яті, фантазії,
формування у дітей естетично-гармонійного світосприйняття.
Форма уроку: урок-екскурсія.
Ключові слова: урок музичного мистецтва, правила слухання музики, марш,
музичний пульс.
МЕТА УРОКУ: ознайомити учнів з основними правилами сприймання музичного
твору.
ЗАВДАННЯ:
навчальні –
– формувати в учнів навички уважного та вдумливого слухання музики;
– формувати вміння визначати характерні риси та особливості маршової
музики;
– ознайомити учнів з основними правилами сприймання музики, розширити
уявлення учнів про марш, розкрити поняття «марш», «музичний пульс»;
– формувати навички вокального виконавства;
розвивальні –
– розвивати відчуття рівномірної пульсації музичного твору;
– розвивати емоційне, зацікавлене ставлення до музики;
– розвивати творчу уяву;
– розвивати в учнів навички чистого інтонування мелодії в унісон, відчуття
ритму, тембровий слух;
3. 2
виховні –
– виховувати культуру слухання музики;
– виховувати інтерес, любов до музики;
– виховувати в учнів музично-естетичний смак, слухацьку увагу тощо;
ТЕХНІЧНЕ ОСНАЩЕННЯ:
ноутбук;
проектор;
проекційний екран;
стереосистема.
МАТЕРІАЛИ:
мультимедійна презентація;
посібник «Музичне мистецтво» 1 клас (О.Лобової);
картки зі стрілочками, що вказують напрямок руху мелодії – вгору, вниз;
картки з характеристиками настрою музики;
портрет П.І.Чайковського.
МУЗИЧНИЙ РЕПЕРТУАР:
П.І.Чайковський, «Марш дерев’яних солдатиків»;
українськанародналічилка «Раз, два, три, чотири…»;
слова і музика М. Ровенка, «Ми – першокласники».
ВІДЕОРЕПЕРТУАР:
відеокліп на пісню «Гномики»;
мультфільм «П.Чайковський. Дитячий альбом (4-14). Марш дерев’яних
солдатиків».
ТИП УРОКУ:урок формування нових знань
ФОРМА УРОКУ: урок-екскурсія
ХІД УРОКУ
Вхід учнів до класу під звучання «Маршу олов’яних солдатиків» П.Чайковського.
1. Організаційний момент. Музичне вітання
Учитель. На попередньому уроці ми з вами говорили про особливості уроку
музичного мистецтва і, зокрема, ознайомилися з музичним привітанням, яке нам
запропонували вчитель та учні лісової музичної школи. Ви не забули, як воно
звучить? Я вам нагадаю (виконується музичне вітання)
4. 3
2. Актуалізаціяопорнихзнань
– Давайте пригадаємо з вами, що можна робити на уроках музики. Скористайтеся
малюнками-підказками на с. 6 робочого зошита.
–Що вам найбільше сподобалося робити на уроці музичного мистецтва?
3. Повідомлення теми і мети уроку
– Сьогодні ми також не сидітимемо без діла і зробимо невелику уяву екскурсію до
музею музики, де ознайомимося з основними правилами сприймання музичного
твору (слайд 1). В музеї нас чекає багато справ. Та не буду розкривати всі секрети,
бо потім вам буде не цікаво. Тож вирушаймо.
Слайд 2. Щоб екскурсія була захоплюючою і змістовною, я запросила на
допомогу екскурсоводів-гномиків.
Перегляд відеокліпу на пісню «Гномики»
Доб- ді- тирий день вам,
Слайд 1 Слайд 3
Доб- рий день
5. 4
4. Опрацюваннямузичногоматеріалу
Предмети і пристрої, які звучать
Слайд 3. У першій кімнаті, куди запросили нас гномики, знаходяться предмети і
прилади, які можуть звучати. Розгляньте їх уважно. Для чого призначені ці речі?
Учні розглядають малюнки, з’ясовують їх призначення
Гра «Пантоміма»
– Покажіть, як грають на скрипці, баяні, сопілці, піаніно.
Учні імітують гру на музичних інструментах
Робота в зошиті (с. 8)
– Здогадайтесь, на чому я зараз граю. Знайдіть цей інструмент на малюнку у
робочому зошиті і обведіть його.
Вчитель імітує гру на музичному інструменті, а школярі обводять його
олівцем у зошиті.
– Розмалюйте той музичний інструмент, на якому б ви хотіли навчитися грати.
– Ми з вами з’ясували, що в кімнаті музею знаходяться музичні інструменти і
технічні пристрої для слухання музики. Розділіть їх на дві групи.
Учні розділяють предмети на дві групи: «музичні інструменти», «пристрої для
слухання музики»
Вчимося слухати музику
– Молодці, ви добре справилися з цим завданням. Вирушаємо до
наступної кімнати – «Музичний салон» музею. У цій кімнаті відвідувачі
можуть послухати музику.
Перш ніж зайти до кімнати, ми повинні познайомитися з правилами
поведінки і слухання музики. Прочитаємо їх.
6. 5
– Вам зрозумілі правила поведінки музики?
– А як потрібно слухати музику? Перевіримо.
Вправа «Знайди зайве слово»: учням пропонується слова-підказки з правилами
слухання музики. Вони повинні знайти зайві слова (слайд 4).
Фізкультхвилинка
Раз, два, кроком руш!
От заграли сурми туш,
барабани підхопили,
раз, два, три, чотири.
Ліва, права, раз і два,
ритм чіткий, чіткі слова.
Де відвага, мужність, слава –
марш крокує ліва, права.
Раз, два, три, чотири,
всі за парти тихо сіли.
Знаходячись у «музичному салоні» слухачі
повинні:
вести себе чемно;
не говорити;
не ходити під час звучання твору;
не заважати іншим насолоджуватися музикою.
Музику потрібно слухати:
тихо;
уважно;
зосереджено;
вдумливо
Слайд 4
7. 6
«Настає чарівний час…»
– Ви добре попрацювали і відпочили. Тож влаштовуйтеся зручніше на
свої місця. Поки музиканти готуються до виступу, послухайте вірш і
спробуйте уявити, про що у ньому йдеться.
Настає чарівний час:
музика іде до нас.
Та спочатку прийде тиша…
Тож умощуйтесь зручніше,
всі заплющіть оченята,
будемо разом чекати.
Тиша плине край вікна,
вже заходить в клас вона,
йде повз парти тишком-нишком
(в неї лапки, як у кішки),
огортаєцілий клас...
А за нею йде до нас
звукова співуча казка.
Музико, заходь, будь ласка!
– Про що йде мова у вірші? Чому він нас вчить?
– Вірно, вірш вчить нас слухати тишу, бо лише за нею до класу може приходити
музика.
5. Сприйманнямузики
Вступне слово вчителя (слайд 5)
Один-два – шикуються у колони
дерев’яні солдатики,
Ліва-права – крокують вони
під звуки маршу.
– У концертній програмі«музичного салону» є багато творів для дітей. Серед них
«Марш дерев’янихсолдатиків», якийнаписав російськийкомпозиторП.Чайковського
(слайд 6). Давайте послухаємо цей твір.
Слайд 5 Слайд 6
8. 7
Слухання музики «Маршу дерев’яних солдатиків» П.Чайковського.
Бесіда про прослуханий твір
– Про що розповіла вам музика?
– Який настрій у солдатиків? Скористайтеся картками характеристики музики.
– Скільки у марші частин? Які з них однакові? Підказку шукайте на малюнку (с.14
підручника).
– Як крокувати під музику маршу?
Повторне слухання музики
Під час повторногослухання музики запропонувати учням закрокувати разом з
солдатиками, прицьомуслід звернути увагу на відповідність крокування легкому
«іграшковому» характеру маршу.
Музично-ритмічні рухи
Ритмічна вправа «кроки музики». Учні діляться на три групи:
1 група – відбиває музичний пульс;
2 група – плескає в долоні;
3 група – крокує.
Словникова робота
– Що таке марш?
Марш – це чітка, пружна музика, під яку легко крокувати.
У музиці маршу добречути музичний пульс – рівномірні «кроки»
музики.
Словничок
9. 8
Музейний кінозал
– В кімнаті-кінозалі відвідувачі музею можуть переглянути музичні
кінофільми та мультфільми. Чи згодні ви подивитися мультфільм? (слайд
7).
Діти переглядають мультфільм «П.Чайковський. Дитячий альбом (4-
14). Марш дерев’яних солдатиків».
– Про кого йшла мова у мультфільмі?
– Мелодія, що супроводжувала показ, вам знайома?
– Що це за твір? Хто її автор?
Фізкультхвилинка
Сірий зайчик тихоспав,
Навіть пісню не співав.
Та нарешті стрепенувся
В різні боки повернувся.
Ставсмачненько потягатись,
Та гарненько умиватись.
Порозчісував він вуса,
Довгі, довгі, русі, русі.
Зуби й кігті нагострив
Й до комірочки побрів.
Ставвін мишку чатувати,
І добро оберігати.
Й ми, як котик, відпочили
І за парти тихосіли.
6. Пісенна кімната. Вокально-хорова робота
Актуалізація чуттєвого досвіду
Годі марші крокувати,
Слайд 7
10. 9
Пора пісеньку співати.
На попередньому уроці ми розпочали працювати над новою піснею. Пригадайте,
як вона називається. («Ми – першокласники»)
– Про що розповідає пісня?
Вокальні вправи
Вправа на дихання «Вдихаємо аромат троянди»: повільно набрати носом
повітря із задоволенням, затримати повітря, відчути аромат троянди, потім
повільно видихнути повітря роботом, склавши губи трубочкою. Повторити 5-6
разів.
Фонопедична вправа «Мишка»: склад «пі»вимовити тоненьким голосом і швидко.
Повторити 5-6 разів.
Музична зарядка: поспівка «Раз-два-три-чотири» (с.15 підручника) – розучування
поспівки, визначення ритму поспівки оплесками.
Раз, два, три, чотири…
Мене грамоти учили…
І читати, і писати,
й гарно пісеньку співати.
Розспівку виконуємо на одному звуці примарної для дітей зони (ре-фа′). Під час
ознайомлення з розспівкою звертаю увагу на те, що її останні рядки
відтворюють ритм другої частини схеми – рівномірне повторення восьмих нот
(звуків короткої тривалості).
Вокально-ритмічна вправа «Попрацюймо разом»: учні діляться на три групи. Їм
пропонується проспівати лічилку з рухами: (слайд 8).
1 група – з оплесками,
2 група – з крокуванням,
3 група – з рухами рук.
11. 10
Розучування пісні М.Ровенка «Ми – першокласники»
Повторення літературного і музичного тексту пісні (1 куплет і приспів).
Розучування літературного тексту пісні (2-3 куплет, проговорюючи
вголос).
Розучування музичного тексту пісні за фразами (прийом «співає вчитель –
співають учні»).
Виконання пісні. (У роботі над піснею слідкувати за диханням, правильним
звуковеденням, одночасним вступом).
7. Підсумок уроку
– Наша екскурсія до музею музики завершилася. Кому вона сподобалася? Чого
навчила?
– З якою музикою познайомили нас Гномики у музеї? Які музичні твори ми
сьогодні співали і слухали?
– Пригадайте, як потрібно слухати музику.
– Який твір зараз звучить? Скористайтеся малюнком-підказкою (слайд 9).
Наша екскурсія до музею музики завершилася. Давайте подякуємо працівникам
музею за гостинність і попрощаємося з ними.
Вихід із класу під музику пісні «Гномики» (слайд 10).
Слайд 9
12. 11
СПИСОК ДЖЕРЕЛ
1. Йосепчук С.М. Уроки музичного мистецтва. 1 клас. Посібник для вчителя /
С.М.Йосепчук. – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2013. – 64 с.
2. Лобова О.В. Музичне мистецтво: підруч. для 1 кл. загальноосвіт. навч. закладів.
– К: Школяр, 2012. – 144 с.
3. Лобова О.В. Музичне мистецтво: робоч. зошит для учнів 1 кл. – К: Школяр,
2012. – 64 с.
4. ЛобоваО.В. Урокимузичного мистецтва в 1 класі: Методичний посібник / Ольга
Лобова. – К: Школяр, 2012. – 112 с.