Повторення вивченого про прикметник як частину мови
1. Тема : Повторення вивченого проприкметник як частинумови.
Спостереженняза роллю прикметниківу мовленні.
Мета : Закріпитив учнів поняття про прикметник як частинумови, про роль
його у мовленні, удосконалювати вміння і навички впізнавати прикметник за
питанням, значенням і роллю в реченні, встановлювати зв'язок між
іменником і прикметником; розвивативміння аналізувати, співставляти і
робити висновки; продовжити удосконалювати розвиток зв’язного мовлення
молодших школярів; виховувати почуття патріотизму.
Обладнання :презентація Microsoft PowerPoint, проектор, комп’ютер, Дід
Мороз, Снігуронька.
Тип уроку: урок-подорож.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
1. Емоційний настрій уроку
слайд 2
І зновукличе дзвоникв клас,
Знання нові чекають нас.
Ми дуже любим рідну мову,
Її мелодію чудову,
Тож починаємо урок,
Нехай знання ідуть вам впрок.
II. Актуалізаціяопорних знань.
2. — Усе, що я вам розповім, трапилося напередодніНового року. Щоб не
забути дату новорічної історії, ми запишемо її в зошит. Відкрийте зошити і
запишіть.
слайд 3
1. Каліграфічнахвилинка
Урок почнемо без зупинки з каліграфічної хвилинки.
слайд 4
- Коли буває свято Нового року?
- А якою буває зима?
- От випав сніг. Яка обнова!
- Зима тоді така ….( чудова)
- Міста чистенькі, білі села -
- Зима і радісна й …(весела)
- Кружляють вальс сніжинки ніжні,
- Зима по-своєму…( красива)
- А вранці іній – от обнова!
- Яка зима у нас …( казкова)
- Гілок од інею не видно,
- Тоді вона, звичайно… (срібна)
- Зима буває вередлива,
- То часом добра, то… ( сварлива)
- Яка ж зима? Яка вона?
- Вона весела і …( сумна)
3. слайд 5
- Напишіть каліграфічно літеру З, склади та слова з нею.
слайд 6
- Діти, Дід Мороз пропонує вам відтворити переплутанку та каліграфічно
записати її у зошит
слайд 7
2. Висуванняпроблемнихзапитань.
- А тепер послухайте історію, що трапилася напередодніНового року.
На Північному Полюсі Дід Мороз і Снігуронька готувалися в дорогу:
збиралися привітати всіх людей зі святом. І саме в цей час морознийвітерець
приніс їм телеграму. Ось вона. А зміст цієї телеграми такий: «Дуже чекаємо на
вас. Прикметники».
слайд 8
- А хто такі Прикметники?
- Яка роль їх у мовленні?
— Чи можна жити без прикметників? — спитав Дід Мороз у Снігуроньки.
Снігуронька відповіла: «Прикметники — це…», а далі забула.
4. слайд 9
III. Повідомленнятеми і мети уроку.
І на сьогоднішньомууроцінам необхідно буде дати відповідь на ці
запитання. Ми вже вчили з вами в попередніх класах тему: «Прикметник» і
можемо допомогтиСнігуроньцідати відповідь. А тепер пригадайте: що
означаєприкметник? На які питання відповідає?
- Правильно. Так само і Снігуронька хотіла відповісти Діду Морозу.
Отже, ви на сьогоднішньомууроціповинні навчитися визначати прикметники
і дізнатися про те, яку важливу роль відіграють прикметники у мовленні.
слайд 10
IV. Робота над матеріалом уроку
1.Уточненнязнань про прикметник
«О, так! Це дуже важлива частина мови! Нам неодмінно треба поздоровитизі
святом Прикметники», — сказав Дід Мороз.
слайд 11
Він узяв у руки своючарівну палицю, стукнув нею тричі, і вони із
Снігуронькоюв ту саму мить опинилися у місті Прикметників. На його площі
стояла чудоваялинка, але на ній не було жодної іграшки.
— А чому ваша ялинка ще не прикрашена? — запитала Снігуронька
мешканців міста. Це тому, що ніхто ще не сказав, якою ж буде наша ялинка.
5. Тільки-но діти назвуть прикметники, якими можна охарактеризувати нашу
ялинку, як на ній і з’являтьсяіграшки. І чим більше прикметників буде
названо, тим більше іграшок з’явитьсяна ялинці.
слайд 12
1.1 Виконаннявправи № 1.
— Діти, давайте ми з вами допоможемо прикраситиялинку в місті
Прикметників. Подумайте, якими словами можна охарактеризувати ялинку?
Яка вона, лісова красуня?
(Діти називають прикметники, записують їх у зошит і на ялинці з’являються і
прикраси:
Ялинка — молоденька, струнка, вічнозелена, красива, пухнаста, при-ваблива,
казкова, загадкова, сяюча, довгождана, новорічна).
1.2 Виконаннявправи № 2.
— Ой, яка вона буде гарна та красива!
Скільки на ній з’явиться іграшок!Тож запишіть назви ялинкових прикрас
разом з їхніми ознаками. (Діти самі виконують завдання. Той, хто за
відведений час запише більшу кількість словосполучень — виграє.
Наприклад: цирковийслоник, іграшкова шапочка, різнокольоровахлопавка,
сяючазірочка, сріблястакулька, лісові грибочки, чудоваснігуронька, золота
рибка,..).
1.3 Виконаннявправи № 3.
Поки ми з вами змагалися, до Діда Морозаприйшов хлопчик і прочитав йому
свій твір.
слайд 12
Ось він.
6. Ліс. … вечір. У….. кожухах сплять ялинки.
… замети вкрили … пеньки та…. листя.
Скоро … вовчіочівиглянуть із … хащі.
(зимовий, білий, пухнастий, снігові, старі, яскраве, осіннє, голодні, лісової)
слайд 13
— Чи сподобався він вам?
— Що потрібно додати, щоб твір став кращим?
— До якої частини мови належать ці слова?
— зробіть висновок.
— Запишіть утворений текст, додаючисловаіз довідки.
2. Фізкультхвилинка.
Слухати ми перестали,
І тепер’всідружно встали,
Будем ми відпочивати,
Нумо вправи починати!
слайди 14 – 32
3. Тренувальнівправи
3.1 Виконаннявправи № 4.
-— А зараз, діти, допоможіть розв’язатиДіду Морозусуперечку про те, який
буває сніг.
— Ранок відповідає — золотий, небо говорить — блакитний, старій ялині
здається, що синій, куріпка думає, що теплий, вечірній зірці він бачиться
червоним.
7. слайд 33
А вам, діти?
Переконайте всіх, який же насправді буває сніг.
— Отже, ви бачите, що без прикметників нам ніяк не обійтися. В нашій мові
вони відіграють надзвичайно важливу роль, текст стає більш зрозумілим,
краще сприймається.
4. Розвиток мовлення
А тепер трішки відпочинемо й пограємо у гру, яка називається «Про що
мова?».
Холодний, сильний’, «теплий, осінній, пронизливий (вітер).
Довгі, круглі, загострені, різнокольорові(олівці).
слайд 34
Жовтий, овальний, корисний, кислий (лимон).
Голчаста, вічнозелена, гарна (ялинка).
слайд 35
— Діти, запишіть ці слова.
— А зараз підкресліть перші букви в цих словах. Яке слово утворилося?
8. слайд 36
— А які ознаки можна додати до цього слова? Воля — довгождана, бажана,
вимріяна, вистраждана.
— Діти, 24 серпня ми відзначали видатну дату — річницю незалежності нашої
держави. Лише кілька років назад наша Україна стала незалежною, вільною. І
це завдякисвоєму народові. А народ наш мудрий і добрий, чеснийі
працьовитий, волелюбний і сміливий.
А що треба робитидітям, щоб відчувати себе справжніми громадянамисвоєї
Вітчизни, її патріотами?
Люблю тебе я, люба Україно,
І все зроблю, щоб ти завждицвіла.
* Я буду вчитись в школі на «відмінно»,
Щоб мною ти пишатися могла!
Люблю твої ліси, струмки, джерельця,
І все-усе, що є в моїм краю!
Тепло долонь, і розуму, і серця
Я Україні милій віддаю!
слайди 37 -38
5. Фізкультхвилинкадляочей
9. слайд 39
6. Робота в групах
— Молодці, діти! Діду Морозуі Снігуроньці дуже сподобались
ваші відповіді. І вони хочуть дати вам різні завдання.
1-а група. Скласти невеличке оповідання за опорнимисловами.
Чарівна зима, пухнасті сніжинки, зачарованийвелетень, тепла ковдра, снігові
шапки.
2-а група. Скласти вірш за римами.
а) зима — чарівна сніжок — дружок
б) навкруги — сніги холоди — в льоди
3-я група. Скласти і записати прислів’я, підкреслити прикметники.
Мала праця краща виростає велике дерево.
Праця має гіркий корінь, ніж поганий шлях.
Правда солона, за велике безділля.
Краще добрастежка, та солодкийплід.
З маленького насіннячка а брехня солодка.
слайди 40 – 41
V. Підсумок уроку.
Наші гості принесли нам тестові запитання. Давайте дамо на них відповідь.
- Що називає прикметник?
- На які питання відповідає прикметник?
10. - Вставте потрібний прикметник :
- Примчала на конях (яка?) зима? Подарувала (які?) діаманти білокорим
берізкам. Ліс взимку – це (яка?) країна. (Яка ?) краса перехоплює подих.
слайди 42 – 49
VІ. Домашнє завдання(диференційоване).
1- а група. Списати дві загадки з вправи 224, прикметники підкреслити.
2- а група. Виписати з читанки 2 загадки, в яких є прикметники, і їх
підкреслити.
3- я група. Скласти самостійно 2 загадки, в яких буде використано
прикметники.
слайд 50
– Молодці! Дякую за роботу.
слайд 51