SlideShare una empresa de Scribd logo
1 de 32
Descargar para leer sin conexión
БАГШИЙН
ХИЧЭЭЛИЙН
БЭЛТГЭЛ СУРЛАГЫН
ЧАНАРТ НӨЛӨӨЛӨХ
НЬ
Илтгэгч Б.Энхболд
Хамтран боловсруулсан Ч.Бадамсүрэн
Зорилго
• Сургалтын чанарт сөргөөр
нөлөөлж буй хүчин
зүйлүүдийг асуулгын
үндсэн дээр тодорхойлж
цаашид энэ байдлаас хэрхэн
гарч болох арга замыг
тодорхойлох
Зорилт
• Судлах гэж зүйлийн шинжлэх
ухааны үндэслэлийг тодруулах
• Асуулга боловсруулж сургалтын
менежер, багш нараас судалгаа
авах
• Судалгаанд дүн шинжилгээ хийх
• Эдгээрээс хэрхэн гарч болох
гарцыг тодорхойлох
БСШУЯ-ны сайдын 2009-12-
14-ний өдрийн 561-р тушаал
• Үндсэн ажил –/а.б.тод-д заагдсан/
• Үндсэн ажил нь стандартыг
хэрэгжүүлэх ба бусад ажил
• СХА-хөтөлбөрийг төлөвлөж бол-х-
10цаг, хэрэгжүүлэх-19цаг,
сайжруулах-5цаг
• Бусад ажил-6ц /сургалтын ү-а-г
дэмжих, багшийн хөгжлийг хангах,
иргэд, олон нийттэй ажиллах/
Засгийн газрын 2008 оны 54-р тогтоолоор
баталсан журам /улирлын урамшуулал/
• Нэгж хичээлийн хөтөлбөрийг
төлөвлөх боловсруулах
• Сургалтын хөтөлбөрийн хэрэгжилт
сайжруулалт
• Сургалтын хэрэглэгдэхүүний
боловсруулалт, ашиглалт
Ажлын байрны зорилго
Цогц чадамжид суурилсан бага, дунд
боловсролын стандартыг хангах
түвшинд суралцагчдад боловсрол
эзэмшүүлж, тэднийг сургах,
хөгжүүлэх, хүмүүжүүлэх үйл
явцыг шинжлэх ухааны үндэстэй
удирдан чиглүүлэх
Ажлын байрны тодорхойлолтын
1-р үндсэн хэсгийн гүйцэтгэлийн
шалгуур
• Агуулгыг шинжлэх ухааны хувьд алдаагүйгээр
элементарчлах
• Арга хэрэглэгдэхүүнээ сонгох
• Хичээлд бэлтгэх
• Сургалтын хөтөлбөр төлөвлөх, боловсруулах
• Хичээлээ зохион байгуулах
• Хичээлд анализ хийх
• Сурагчдын суралцах, хөгжих, хүмүүжих үйл
явц, үр дүнг бодитой үнэлэх, оношлох, дүгнэх
Хичээл /М.И.Махмутов/
• Тодорхой бүрэлдэхүүн оролцсон
• Сургалтын үндсэн зорилтуудыг
хэрэгжүүлэн
• Цаг хугацааны тодорхой хязгаарт
• Агуулга, хэрэгсэл, арга хэлбэрийг
ашиглан
• Хамтран ажиллах ү/а-ны зохион
байгуулалт
• Олон хувилбар, хувьсал
хөдөлгөөнт хэлбэртэй
Хичээлийн бэлтгэлийг хийхэд
багш өөрөө юуг ярьж, хийхээ
төлөвлөхөөс илүү сурагчдыг
юуны тулд, юун дээр яаж
ажиллуулахаа төлөвлөх нь
чухал.
Хичээлийн хэлбэр
• 1. Зохион байгуулалт
2.Өмнө үзсэн зүйлийг сэргээн
давтах
• 3. Гэрийн даалгавар шалгах
• 4.Шинэ мэдлэг чадвар олгох
5.Шинэ мэдлэг чадварыг бататгах
• 6.Мэдлэг чадварыг хянаж шалгах
• 7.Гэрийн даалгавар өгөх
8.Дүгнэлт хийх гэсэн хэсгүүдтэй.
•
Дидактик зорилгоор нь:
• 1.Шинэ мэдлэг олгох хичээл
2.Мэдлэги йг бататгах хичээл
• 3.Мэдлэгийг эмхлэн цэгцлэх,
нэгтгэн дүгнэх хичээл
• 4.Чадвар дадал төлөвшүүлэх
хичээл
• 5.Мэдлэг чадварыг шалган үнэлж
дүгнэх хичээл
• 6. Холимог хичээл
Арга хэлбэрээр нь:
• 1.Лекц хичээл
• 2.Семинар хичээл
• 3. Бага хурал хичээл
• 4.Лаборатори хичээл
• 5.Дадлага хичээл
• 6.Экскурс хичээл гэх мэт ангилна.
Өнөөгийн багшийн хичээлд
тавигдах шаардлагууд
• Дидактик шаардлага
• Сэтгэлзүйн шаардлага
• Хүмүүншүүлэхийн шаардлага
• Зохион байгуулалт, эрүүл ахуйн
шаардлага
Сурагчдад мэдлэг
эзэмшүүлэх үе шатууд
• Баримжаа авах үе шат
• Баримжааг эзэмших үе шат
• Баримжааг үнэлэж дүгнэх үе
шат
Ээлжит хичээл нь:
• Сэдэлжүүлэх, сэргээн сануулах үе
шат
• Мэдлэг бүтээх үе шат
• Эзэмшсэн шинэ мэдлэг буюу
асуудлыг баталж нотолсоноо
жишээ баримтан дээр тулгуурлан
хийж гүйцэтгэх үе шат
• Үнэлэх дүгнэх хөгжүүлэх үе шат
Судалгаанд Архангай аймгийн 11
сумын ЕБС-ийн 50 багш хамрагдсан./
4
3 3
2 2
21
3 3
2
3
2 2
0
5
10
15
20
25
• Та хэдэн бүлэгт хичээл заадаг вэ?
3-4 ангид-33.3%, 5-6 ангид 38%, 7-8
ангид -32%
Та төлөвлөгөөгөө хэрхэн гаргадаг
вэ?
Жилээр-32%, улирлаар-66%
Та сургалтандаа ямар аргыг
ашигладаг вэ?
Бүтээлч-уламжлалт-
53%, Багаар, инсерт-
27%, тайлбарлан таниулах-5%
Сургалтандаа МХТ-ийг ашигладаг
уу?
хааяа-46%, тогтмол-
12%, ашиглахыг хүсдэг ч хүрэлцээ
муу-4% , үгүй-32%
Хичээлийн бэлтгэлийг чанартай
боловсруулахад багш юунд
анхаарах ѐстой вэ?
Агуулга арга зүй-20%, ээлжит/х-ийг
чанартай бол-х-30%, сурагчдын
түвшинг тооцох-20%, хамтын
ажиллагаа-30%
Төлөвлөсөн хичээлээ хэрэгжүүлэхэд
тулгарч буй бэрхшээл
т/хэрэгсэл-20%, МХТ-
33%, зориулалтын лаборатори-
8%, хичээлийн орчин-39%
Таны бодлоор багш нар хичээлийн
бэлтгэлдээ хэрхэн ханддаг вэ?
Тухайн бол-ын стандартыг хангахын
тулд-45%, С/менежерт тооцуулах
байдлаар-22%
Сургалтын менежерүүдээс
авсан судалгаа
• Тооцуулсан хөтөлбөрүүд цаг
хугацаандаа хэрэгжиж байна уу?
Тодорхой хэсэг нь-85%
Багш нар сургалтын хөтөлбөрүүдээ
ямар аргаар боловсруулдаг вэ?
ЗАС-ээрээ-57.1%, бие дааж-26%
• Багш нарын хичээлийн бэлтгэлийг
үзэхэд гардаг нийтлэг дутагдал
нэр төдий хийдэг-40%, хэт товч
хийх-20%, хэрэглэгдэхүүн
хангалтгүй-40%
Тухайн хичээлийн с/төлөвлөгөөг
хэрхэн б-даг вэ?
Жилээр-57.1%, хагас жилээр-
22%, улирлаар-29%
• Сургалтын ямар хэр-нийг голдуу
ашиглаж байна вэ?
ТӨМ-30%, тест-50%, гарын авлага-
10%, с/материал-10%
Ямар аргыг ихэвчлэн ашиглаж байна
вэ?
Уламжлалт-71%, багаар-29%
• Багш нар нэгж/х-ийн хөтөлбөр
бүрээр барианы шалгалтыг
тогтмол авдаг уу?
1-2 нэгжийн агуулгыг нэгтгэж-57.1%
Бүлэг сэдвийн хүрээнд-28.5%
Сургалтын хөтөлбөрийн
сайжруулалтын хувьд багш нар
хэрхэн хэнддаг вэ?
Зарим нь идэвхтэй ханддаг-
57.1%, хангалтгүй-28.5%
Судалгааны дүгнэлт
• ЕБС-ийн аймгийн төвийн болон
сумдын 50 багшаас авсан судалгааг
нэгтгэн дүгнэхэд : Багш нар хамтран
сургалтынхаа төлөвлөгөөг
гаргадаг, ганцаарчлан хичээлийн
бэлтгэлээ боловсруулдаг, сургалтын
хэрэглэгдэхүүний хувьд тестийг
ихэвчлэн ашигладаг, уламжлалт аргыг
түгээмэл ашигладаг нийтлэг байдал
байгаа нь харагдаж байна.
• Харин сургалтын менежерүүдийн хувьд
багш нарын хичээлийн бэлтгэлийн
талаар өгсөн судалгаандаа: Ээлжит
хичээлийн элементүүдийг хангалтгүй
боловсруулдаг, үзүүлэх төдий
ханддаг, заах арга зүй
шинэчлэгдээгүй, сургалтын
хөтөлбөрийн үнэлгээг хийхдээ 2-3 нэгж
хичээлийн агуулгыг нийлүүлж үнэлдэг
байдал байна гэж үзсэн.
• Дээрхийг нэгтгэн үзэхэд багш нарын
заах арга барил шинэчлэгдээгүй, мэдлэг
бүтээлгэх идэвхтэй сургалтын аргуудыг
төдийлөн ашигладаггүй, сурагч 1
бүрийг сурган хүмүүжүүлэх үүргээ
тодорхой хэмжээгээр алдагдуулж байна
гэж үзэж байна. Ийм нөхцөлтэйгөөр
сургалтын үйл ажиллагаа явагдсаар, цаг
үеэ даган өөрийгөө хөгжүүлэхгүй
явсаар байвал боловсролын чанарын
шинэчлэл хийгдэж буй өнөө үед
төдийлөн биелэлээ олж чадахгүй.
• Сургалтын менежерүүд багш нарын
хичээлийн бэлтгэлийг тооцож дүгнэхдээ
багш бүрийн боловсруулсан
хөтөлбөрүүдийн сонгосон агуулга, арга
зүй нь сурагчдын нас сэтгэхүйн онцлогт
тохирсон эсэх, сургалтын материаллаг
орчинг хэрхэн бүрдүүлсэн
байдал, үнэлгээний шаардлагад нийцсэн
материалыг боловсруулсан зэрэг
элементүүдийг сайтар үзэн арга зүйн
зөвлөгөөг тухай бүрт нь өгөх
шаардлагатай байна.
Цаашид
• Багш нарын хамтын ажиллагааг сайжруулах
үйл ажиллагааг зохион байгуулах
• Багш багшаасаа суралцах боломжыг
ЗАН, ЗАС-ийн хурлын үеэр тогтмол бүрдүүлэх
• Шинэ залуу багш нарыг халамжлан
хүмүүжүүлэгч нар хариуцуулах, чадваржуулах
• Багшийн ажлын байрны тодорхойлолтод
заагдсан чиг үүргүүдийн талаар, боловсролын
чанарын шинэчлэлийн талаар сургалт явуулах
• Багш нарын үйл ажиллагааг идэвхжүүлэх олон
талт арга хэмжээг зохион байгуулах
• Сургууль хоорондын багш нарын хамтын
ажиллагааг өргөжүүлэх
• Аймаг, бүс, улсын төвлөрсөн сургалтад
хамруулах
• Орчин үеийн боловсролын чиг
хандлага, боловсрол судалалын талаарх
мэдээллээр цэнэглэх
• Багш нараас гарч буй бүтээлч санаачлагыг
дэмжин ажил болгох, сурталчилах
• Арга зүйн зөвлөгөөг шаардалагатай тухйа бүрт
нь чанартай өгөх
• Хичээлийн судалгааг зохион байгуулж үр дүнг
тооцон хэвших
• БСГ-ийн мэргэжилтнүүдийг урьж
үзүүлэх, нээлттэй хичээл заах, зөвлөгөө авах
• Тэргүүн туршлага бүхий багшийг сурталчилж
залуу багш нарт үлгэрлүүлэх зэрэг олон талт
үйл ажиллагааг зөв менежменттэйгээр цаг
хугацааны хувьд хэрэгжих боломжтойгоор
сургууль бүр дээрээ зохион байгуулбал
багшийн заах арга, ур чадвар, хичээлийн
бэлтгэл сайжирч сурлагын чанар дээшлэн
боловсролын хөгжилд бага ч гэсэн хувь
нэмрээ оруулах боломж байна.
• Анхааран сонссон та бүхэнд
баярлалаа.
• Боловсролын чанарын
шинэчлэлийг гардан хэрэгжүүлэгч
багш нарын яруу алдар бадартугай.

Más contenido relacionado

La actualidad más candente

багшийн ёс зүй
багшийн ёс зүйбагшийн ёс зүй
багшийн ёс зүй91444422
 
хүүхдийн судлах арга цээгийg,
хүүхдийн судлах арга цээгийg,хүүхдийн судлах арга цээгийg,
хүүхдийн судлах арга цээгийg,Tsekee Tseegii
 
сургалтын аргууд
сургалтын аргуудсургалтын аргууд
сургалтын аргуудbayarmaa_mish
 
хүүхдийн хөгжил төлөвшилд багшийн үүрэг роль
хүүхдийн хөгжил төлөвшилд багшийн үүрэг рольхүүхдийн хөгжил төлөвшилд багшийн үүрэг роль
хүүхдийн хөгжил төлөвшилд багшийн үүрэг рольbadmaa0614
 
6 настай хүүхдийн нас сэтгэхүйн онцлог
6 настай хүүхдийн нас сэтгэхүйн онцлог6 настай хүүхдийн нас сэтгэхүйн онцлог
6 настай хүүхдийн нас сэтгэхүйн онцлогOdon Otgonjargal
 
илтгэл
илтгэлилтгэл
илтгэлdelgerya
 
БЛҮМ ТАКСОНОМИ
БЛҮМ ТАКСОНОМИБЛҮМ ТАКСОНОМИ
БЛҮМ ТАКСОНОМИMiigaa Mj
 
A491 тушаал - Сургалтын төлөвлөгөө шинэчлэн батлах тухай
A491 тушаал - Сургалтын төлөвлөгөө шинэчлэн батлах тухайA491 тушаал - Сургалтын төлөвлөгөө шинэчлэн батлах тухай
A491 тушаал - Сургалтын төлөвлөгөө шинэчлэн батлах тухайБямбаа Авирмэд
 
Багшийн ёс зүй харилцаа
Багшийн ёс зүй харилцааБагшийн ёс зүй харилцаа
Багшийн ёс зүй харилцааmnuser
 
" Наран" сургууль 8а ангийн эцэг эхийн хурал
" Наран" сургууль 8а ангийн эцэг эхийн хурал" Наран" сургууль 8а ангийн эцэг эхийн хурал
" Наран" сургууль 8а ангийн эцэг эхийн хуралShine Naran school
 
Багшийн эрх үүрэг
Багшийн эрх үүрэгБагшийн эрх үүрэг
Багшийн эрх үүрэгGuntulga
 
хичээлийн судалгаа гэж юу вэ
хичээлийн судалгаа гэж юу вэхичээлийн судалгаа гэж юу вэ
хичээлийн судалгаа гэж юу вэtungalag
 
8000 тест-хариутай(5)
8000 тест-хариутай(5)8000 тест-хариутай(5)
8000 тест-хариутай(5)Zaya Zaya
 
урлагын үзлэгт 7б
урлагын үзлэгт 7бурлагын үзлэгт 7б
урлагын үзлэгт 7бchemistry teacher
 
сургалтын арга гэж юу вэ
сургалтын арга гэж юу вэсургалтын арга гэж юу вэ
сургалтын арга гэж юу вэChimeg Tsetseg
 
БАГШ УДИРДАХ АЖИЛТНЫ МЭРГЭЖЛИЙН ЁС ЗҮЙ: НИЙГМИЙН ШААРДЛАГА БА БОДИТ БАЙДАЛ
БАГШ УДИРДАХ АЖИЛТНЫ МЭРГЭЖЛИЙН ЁС ЗҮЙ: НИЙГМИЙН ШААРДЛАГА БА БОДИТ БАЙДАЛБАГШ УДИРДАХ АЖИЛТНЫ МЭРГЭЖЛИЙН ЁС ЗҮЙ: НИЙГМИЙН ШААРДЛАГА БА БОДИТ БАЙДАЛ
БАГШ УДИРДАХ АЖИЛТНЫ МЭРГЭЖЛИЙН ЁС ЗҮЙ: НИЙГМИЙН ШААРДЛАГА БА БОДИТ БАЙДАЛmngntsetseg_bsndorj2014
 
урлагын үзлгийн хөтөлбөр
урлагын үзлгийн хөтөлбөрурлагын үзлгийн хөтөлбөр
урлагын үзлгийн хөтөлбөрzayaha
 
сайн хичээлийн туршлага дээр тулгуурлан багш ажлын байрандаа хөгжих нь
сайн хичээлийн туршлага дээр  тулгуурлан багш ажлын байрандаа хөгжих  ньсайн хичээлийн туршлага дээр  тулгуурлан багш ажлын байрандаа хөгжих  нь
сайн хичээлийн туршлага дээр тулгуурлан багш ажлын байрандаа хөгжих ньtumendemberel sandag
 
нэгж хичээлийн хөтөлбөр
нэгж хичээлийн хөтөлбөрнэгж хичээлийн хөтөлбөр
нэгж хичээлийн хөтөлбөрTsoomoo Myagmar
 

La actualidad más candente (20)

багшийн ёс зүй
багшийн ёс зүйбагшийн ёс зүй
багшийн ёс зүй
 
хүүхдийн судлах арга цээгийg,
хүүхдийн судлах арга цээгийg,хүүхдийн судлах арга цээгийg,
хүүхдийн судлах арга цээгийg,
 
сургалтын аргууд
сургалтын аргуудсургалтын аргууд
сургалтын аргууд
 
хүүхдийн хөгжил төлөвшилд багшийн үүрэг роль
хүүхдийн хөгжил төлөвшилд багшийн үүрэг рольхүүхдийн хөгжил төлөвшилд багшийн үүрэг роль
хүүхдийн хөгжил төлөвшилд багшийн үүрэг роль
 
6 настай хүүхдийн нас сэтгэхүйн онцлог
6 настай хүүхдийн нас сэтгэхүйн онцлог6 настай хүүхдийн нас сэтгэхүйн онцлог
6 настай хүүхдийн нас сэтгэхүйн онцлог
 
илтгэл
илтгэлилтгэл
илтгэл
 
БАГА БОЛОВСРОЛ - ХҮН БАЙГАЛЬ
БАГА БОЛОВСРОЛ - ХҮН БАЙГАЛЬБАГА БОЛОВСРОЛ - ХҮН БАЙГАЛЬ
БАГА БОЛОВСРОЛ - ХҮН БАЙГАЛЬ
 
БЛҮМ ТАКСОНОМИ
БЛҮМ ТАКСОНОМИБЛҮМ ТАКСОНОМИ
БЛҮМ ТАКСОНОМИ
 
A491 тушаал - Сургалтын төлөвлөгөө шинэчлэн батлах тухай
A491 тушаал - Сургалтын төлөвлөгөө шинэчлэн батлах тухайA491 тушаал - Сургалтын төлөвлөгөө шинэчлэн батлах тухай
A491 тушаал - Сургалтын төлөвлөгөө шинэчлэн батлах тухай
 
Багшийн ёс зүй харилцаа
Багшийн ёс зүй харилцааБагшийн ёс зүй харилцаа
Багшийн ёс зүй харилцаа
 
" Наран" сургууль 8а ангийн эцэг эхийн хурал
" Наран" сургууль 8а ангийн эцэг эхийн хурал" Наран" сургууль 8а ангийн эцэг эхийн хурал
" Наран" сургууль 8а ангийн эцэг эхийн хурал
 
Багшийн эрх үүрэг
Багшийн эрх үүрэгБагшийн эрх үүрэг
Багшийн эрх үүрэг
 
хичээлийн судалгаа гэж юу вэ
хичээлийн судалгаа гэж юу вэхичээлийн судалгаа гэж юу вэ
хичээлийн судалгаа гэж юу вэ
 
8000 тест-хариутай(5)
8000 тест-хариутай(5)8000 тест-хариутай(5)
8000 тест-хариутай(5)
 
урлагын үзлэгт 7б
урлагын үзлэгт 7бурлагын үзлэгт 7б
урлагын үзлэгт 7б
 
сургалтын арга гэж юу вэ
сургалтын арга гэж юу вэсургалтын арга гэж юу вэ
сургалтын арга гэж юу вэ
 
БАГШ УДИРДАХ АЖИЛТНЫ МЭРГЭЖЛИЙН ЁС ЗҮЙ: НИЙГМИЙН ШААРДЛАГА БА БОДИТ БАЙДАЛ
БАГШ УДИРДАХ АЖИЛТНЫ МЭРГЭЖЛИЙН ЁС ЗҮЙ: НИЙГМИЙН ШААРДЛАГА БА БОДИТ БАЙДАЛБАГШ УДИРДАХ АЖИЛТНЫ МЭРГЭЖЛИЙН ЁС ЗҮЙ: НИЙГМИЙН ШААРДЛАГА БА БОДИТ БАЙДАЛ
БАГШ УДИРДАХ АЖИЛТНЫ МЭРГЭЖЛИЙН ЁС ЗҮЙ: НИЙГМИЙН ШААРДЛАГА БА БОДИТ БАЙДАЛ
 
урлагын үзлгийн хөтөлбөр
урлагын үзлгийн хөтөлбөрурлагын үзлгийн хөтөлбөр
урлагын үзлгийн хөтөлбөр
 
сайн хичээлийн туршлага дээр тулгуурлан багш ажлын байрандаа хөгжих нь
сайн хичээлийн туршлага дээр  тулгуурлан багш ажлын байрандаа хөгжих  ньсайн хичээлийн туршлага дээр  тулгуурлан багш ажлын байрандаа хөгжих  нь
сайн хичээлийн туршлага дээр тулгуурлан багш ажлын байрандаа хөгжих нь
 
нэгж хичээлийн хөтөлбөр
нэгж хичээлийн хөтөлбөрнэгж хичээлийн хөтөлбөр
нэгж хичээлийн хөтөлбөр
 

Similar a Илтгэл

Багш ажлын байран дээрээ хичээлийн судалгаагаар хөгжих нь
Багш ажлын байран дээрээ хичээлийн судалгаагаар хөгжих ньБагш ажлын байран дээрээ хичээлийн судалгаагаар хөгжих нь
Багш ажлын байран дээрээ хичээлийн судалгаагаар хөгжих ньGombojav Oyungerel
 
ээлжит хичээлийн технологийн шинэчлэл илтгэл
ээлжит хичээлийн технологийн шинэчлэл илтгэлээлжит хичээлийн технологийн шинэчлэл илтгэл
ээлжит хичээлийн технологийн шинэчлэл илтгэлurangua85
 
ээлжит хичээлийн технологийн шинэчлэл илтгэл
ээлжит хичээлийн технологийн шинэчлэл илтгэлээлжит хичээлийн технологийн шинэчлэл илтгэл
ээлжит хичээлийн технологийн шинэчлэл илтгэлbatbayarD
 
Khuvsgul- EDTSS- MXBuleg-1.pptx
Khuvsgul- EDTSS- MXBuleg-1.pptxKhuvsgul- EDTSS- MXBuleg-1.pptx
Khuvsgul- EDTSS- MXBuleg-1.pptxKhunshagaiPurevjav
 
сурган зөвөлгөө
сурган зөвөлгөөсурган зөвөлгөө
сурган зөвөлгөөduya21
 
баярчимэг илтгэл
баярчимэг илтгэлбаярчимэг илтгэл
баярчимэг илтгэлBadam Nasantogtoh
 
багш ажлын байрандаа тасралтгүй хөгжихөд хэлэлцүүлэг нөлөөлөх нь
багш ажлын байрандаа тасралтгүй хөгжихөд хэлэлцүүлэг нөлөөлөх ньбагш ажлын байрандаа тасралтгүй хөгжихөд хэлэлцүүлэг нөлөөлөх нь
багш ажлын байрандаа тасралтгүй хөгжихөд хэлэлцүүлэг нөлөөлөх ньАзжаргал Нинжбадгар
 
36cf0793 4435-4275-8353-6f21e4612435
36cf0793 4435-4275-8353-6f21e461243536cf0793 4435-4275-8353-6f21e4612435
36cf0793 4435-4275-8353-6f21e4612435odbaatar sodob
 
Багшийн мэргэжил дээшлүүлэх сургууль төвтэй тогтолцоог бүрдүүдж ажлын байранд...
Багшийн мэргэжил дээшлүүлэх сургууль төвтэй тогтолцоог бүрдүүдж ажлын байранд...Багшийн мэргэжил дээшлүүлэх сургууль төвтэй тогтолцоог бүрдүүдж ажлын байранд...
Багшийн мэргэжил дээшлүүлэх сургууль төвтэй тогтолцоог бүрдүүдж ажлын байранд...Багшийн Мэргэжил Дээшлүүлэх Институт
 
Iltgel 2011 on 12
Iltgel 2011 on 12Iltgel 2011 on 12
Iltgel 2011 on 12zulushka_s
 
Хичээлээс гадуурх үйл ажиллагааны удирдамжийг хэрэгжүүлэх зөвлөмж
Хичээлээс гадуурх үйл ажиллагааны удирдамжийг хэрэгжүүлэх зөвлөмжХичээлээс гадуурх үйл ажиллагааны удирдамжийг хэрэгжүүлэх зөвлөмж
Хичээлээс гадуурх үйл ажиллагааны удирдамжийг хэрэгжүүлэх зөвлөмжСэтгэмж Цогцолбор Сургууль
 
Iltgel 2016-tugsuu-Setgemj
Iltgel 2016-tugsuu-Setgemj Iltgel 2016-tugsuu-Setgemj
Iltgel 2016-tugsuu-Setgemj Tugsuu0221
 
Toon dugaarlal lekts n1 1
Toon dugaarlal lekts n1 1Toon dugaarlal lekts n1 1
Toon dugaarlal lekts n1 1amartuvshind
 

Similar a Илтгэл (20)

bst4
bst4bst4
bst4
 
Багш ажлын байран дээрээ хичээлийн судалгаагаар хөгжих нь
Багш ажлын байран дээрээ хичээлийн судалгаагаар хөгжих ньБагш ажлын байран дээрээ хичээлийн судалгаагаар хөгжих нь
Багш ажлын байран дээрээ хичээлийн судалгаагаар хөгжих нь
 
ээлжит хичээлийн технологийн шинэчлэл илтгэл
ээлжит хичээлийн технологийн шинэчлэл илтгэлээлжит хичээлийн технологийн шинэчлэл илтгэл
ээлжит хичээлийн технологийн шинэчлэл илтгэл
 
ээлжит хичээлийн технологийн шинэчлэл илтгэл
ээлжит хичээлийн технологийн шинэчлэл илтгэлээлжит хичээлийн технологийн шинэчлэл илтгэл
ээлжит хичээлийн технологийн шинэчлэл илтгэл
 
Khuvsgul- EDTSS- MXBuleg-1.pptx
Khuvsgul- EDTSS- MXBuleg-1.pptxKhuvsgul- EDTSS- MXBuleg-1.pptx
Khuvsgul- EDTSS- MXBuleg-1.pptx
 
TTMON402-Хичээл-4
TTMON402-Хичээл-4TTMON402-Хичээл-4
TTMON402-Хичээл-4
 
сурган зөвөлгөө
сурган зөвөлгөөсурган зөвөлгөө
сурган зөвөлгөө
 
баярчимэг илтгэл
баярчимэг илтгэлбаярчимэг илтгэл
баярчимэг илтгэл
 
TTMON402
TTMON402TTMON402
TTMON402
 
Сургалтын нэгэн арга
Сургалтын нэгэн аргаСургалтын нэгэн арга
Сургалтын нэгэн арга
 
багш ажлын байрандаа тасралтгүй хөгжихөд хэлэлцүүлэг нөлөөлөх нь
багш ажлын байрандаа тасралтгүй хөгжихөд хэлэлцүүлэг нөлөөлөх ньбагш ажлын байрандаа тасралтгүй хөгжихөд хэлэлцүүлэг нөлөөлөх нь
багш ажлын байрандаа тасралтгүй хөгжихөд хэлэлцүүлэг нөлөөлөх нь
 
36cf0793 4435-4275-8353-6f21e4612435
36cf0793 4435-4275-8353-6f21e461243536cf0793 4435-4275-8353-6f21e4612435
36cf0793 4435-4275-8353-6f21e4612435
 
Багшийн мэргэжил дээшлүүлэх сургууль төвтэй тогтолцоог бүрдүүдж ажлын байранд...
Багшийн мэргэжил дээшлүүлэх сургууль төвтэй тогтолцоог бүрдүүдж ажлын байранд...Багшийн мэргэжил дээшлүүлэх сургууль төвтэй тогтолцоог бүрдүүдж ажлын байранд...
Багшийн мэргэжил дээшлүүлэх сургууль төвтэй тогтолцоог бүрдүүдж ажлын байранд...
 
Iltgel 2011 on 12
Iltgel 2011 on 12Iltgel 2011 on 12
Iltgel 2011 on 12
 
ESON101-Хичээл 3
ESON101-Хичээл 3ESON101-Хичээл 3
ESON101-Хичээл 3
 
Хичээлээс гадуурх үйл ажиллагааны удирдамжийг хэрэгжүүлэх зөвлөмж
Хичээлээс гадуурх үйл ажиллагааны удирдамжийг хэрэгжүүлэх зөвлөмжХичээлээс гадуурх үйл ажиллагааны удирдамжийг хэрэгжүүлэх зөвлөмж
Хичээлээс гадуурх үйл ажиллагааны удирдамжийг хэрэгжүүлэх зөвлөмж
 
Iltgel 2016-tugsuu-Setgemj
Iltgel 2016-tugsuu-Setgemj Iltgel 2016-tugsuu-Setgemj
Iltgel 2016-tugsuu-Setgemj
 
Mat bag
Mat bagMat bag
Mat bag
 
Сургалтыг дэмжих үйл ажиллагаа
Сургалтыг дэмжих үйл ажиллагааСургалтыг дэмжих үйл ажиллагаа
Сургалтыг дэмжих үйл ажиллагаа
 
Toon dugaarlal lekts n1 1
Toon dugaarlal lekts n1 1Toon dugaarlal lekts n1 1
Toon dugaarlal lekts n1 1
 

Más de surenee

Аж үйлдвэр
Аж үйлдвэрАж үйлдвэр
Аж үйлдвэрsurenee
 
Хувцас
ХувцасХувцас
Хувцасsurenee
 
Эдлэг соёл
Эдлэг соёлЭдлэг соёл
Эдлэг соёлsurenee
 
Монгол улсын хууль
Монгол улсын хуульМонгол улсын хууль
Монгол улсын хуульsurenee
 
Дундад зууны хот
Дундад зууны хотДундад зууны хот
Дундад зууны хотsurenee
 
Гэр бүл
Гэр бүлГэр бүл
Гэр бүлsurenee
 
Бие дааж хийх ажил
Бие дааж хийх ажилБие дааж хийх ажил
Бие дааж хийх ажилsurenee
 
Монголын түүх "Дөрвөлжин булш, буган чулуун хөшөө"
Монголын түүх "Дөрвөлжин булш, буган чулуун хөшөө"Монголын түүх "Дөрвөлжин булш, буган чулуун хөшөө"
Монголын түүх "Дөрвөлжин булш, буган чулуун хөшөө"surenee
 

Más de surenee (8)

Аж үйлдвэр
Аж үйлдвэрАж үйлдвэр
Аж үйлдвэр
 
Хувцас
ХувцасХувцас
Хувцас
 
Эдлэг соёл
Эдлэг соёлЭдлэг соёл
Эдлэг соёл
 
Монгол улсын хууль
Монгол улсын хуульМонгол улсын хууль
Монгол улсын хууль
 
Дундад зууны хот
Дундад зууны хотДундад зууны хот
Дундад зууны хот
 
Гэр бүл
Гэр бүлГэр бүл
Гэр бүл
 
Бие дааж хийх ажил
Бие дааж хийх ажилБие дааж хийх ажил
Бие дааж хийх ажил
 
Монголын түүх "Дөрвөлжин булш, буган чулуун хөшөө"
Монголын түүх "Дөрвөлжин булш, буган чулуун хөшөө"Монголын түүх "Дөрвөлжин булш, буган чулуун хөшөө"
Монголын түүх "Дөрвөлжин булш, буган чулуун хөшөө"
 

Илтгэл

  • 1. БАГШИЙН ХИЧЭЭЛИЙН БЭЛТГЭЛ СУРЛАГЫН ЧАНАРТ НӨЛӨӨЛӨХ НЬ Илтгэгч Б.Энхболд Хамтран боловсруулсан Ч.Бадамсүрэн
  • 2. Зорилго • Сургалтын чанарт сөргөөр нөлөөлж буй хүчин зүйлүүдийг асуулгын үндсэн дээр тодорхойлж цаашид энэ байдлаас хэрхэн гарч болох арга замыг тодорхойлох
  • 3. Зорилт • Судлах гэж зүйлийн шинжлэх ухааны үндэслэлийг тодруулах • Асуулга боловсруулж сургалтын менежер, багш нараас судалгаа авах • Судалгаанд дүн шинжилгээ хийх • Эдгээрээс хэрхэн гарч болох гарцыг тодорхойлох
  • 4. БСШУЯ-ны сайдын 2009-12- 14-ний өдрийн 561-р тушаал • Үндсэн ажил –/а.б.тод-д заагдсан/ • Үндсэн ажил нь стандартыг хэрэгжүүлэх ба бусад ажил • СХА-хөтөлбөрийг төлөвлөж бол-х- 10цаг, хэрэгжүүлэх-19цаг, сайжруулах-5цаг • Бусад ажил-6ц /сургалтын ү-а-г дэмжих, багшийн хөгжлийг хангах, иргэд, олон нийттэй ажиллах/
  • 5. Засгийн газрын 2008 оны 54-р тогтоолоор баталсан журам /улирлын урамшуулал/ • Нэгж хичээлийн хөтөлбөрийг төлөвлөх боловсруулах • Сургалтын хөтөлбөрийн хэрэгжилт сайжруулалт • Сургалтын хэрэглэгдэхүүний боловсруулалт, ашиглалт
  • 6. Ажлын байрны зорилго Цогц чадамжид суурилсан бага, дунд боловсролын стандартыг хангах түвшинд суралцагчдад боловсрол эзэмшүүлж, тэднийг сургах, хөгжүүлэх, хүмүүжүүлэх үйл явцыг шинжлэх ухааны үндэстэй удирдан чиглүүлэх
  • 7. Ажлын байрны тодорхойлолтын 1-р үндсэн хэсгийн гүйцэтгэлийн шалгуур • Агуулгыг шинжлэх ухааны хувьд алдаагүйгээр элементарчлах • Арга хэрэглэгдэхүүнээ сонгох • Хичээлд бэлтгэх • Сургалтын хөтөлбөр төлөвлөх, боловсруулах • Хичээлээ зохион байгуулах • Хичээлд анализ хийх • Сурагчдын суралцах, хөгжих, хүмүүжих үйл явц, үр дүнг бодитой үнэлэх, оношлох, дүгнэх
  • 8. Хичээл /М.И.Махмутов/ • Тодорхой бүрэлдэхүүн оролцсон • Сургалтын үндсэн зорилтуудыг хэрэгжүүлэн • Цаг хугацааны тодорхой хязгаарт • Агуулга, хэрэгсэл, арга хэлбэрийг ашиглан • Хамтран ажиллах ү/а-ны зохион байгуулалт • Олон хувилбар, хувьсал хөдөлгөөнт хэлбэртэй
  • 9. Хичээлийн бэлтгэлийг хийхэд багш өөрөө юуг ярьж, хийхээ төлөвлөхөөс илүү сурагчдыг юуны тулд, юун дээр яаж ажиллуулахаа төлөвлөх нь чухал.
  • 10. Хичээлийн хэлбэр • 1. Зохион байгуулалт 2.Өмнө үзсэн зүйлийг сэргээн давтах • 3. Гэрийн даалгавар шалгах • 4.Шинэ мэдлэг чадвар олгох 5.Шинэ мэдлэг чадварыг бататгах • 6.Мэдлэг чадварыг хянаж шалгах • 7.Гэрийн даалгавар өгөх 8.Дүгнэлт хийх гэсэн хэсгүүдтэй. •
  • 11. Дидактик зорилгоор нь: • 1.Шинэ мэдлэг олгох хичээл 2.Мэдлэги йг бататгах хичээл • 3.Мэдлэгийг эмхлэн цэгцлэх, нэгтгэн дүгнэх хичээл • 4.Чадвар дадал төлөвшүүлэх хичээл • 5.Мэдлэг чадварыг шалган үнэлж дүгнэх хичээл • 6. Холимог хичээл
  • 12. Арга хэлбэрээр нь: • 1.Лекц хичээл • 2.Семинар хичээл • 3. Бага хурал хичээл • 4.Лаборатори хичээл • 5.Дадлага хичээл • 6.Экскурс хичээл гэх мэт ангилна.
  • 13. Өнөөгийн багшийн хичээлд тавигдах шаардлагууд • Дидактик шаардлага • Сэтгэлзүйн шаардлага • Хүмүүншүүлэхийн шаардлага • Зохион байгуулалт, эрүүл ахуйн шаардлага
  • 14. Сурагчдад мэдлэг эзэмшүүлэх үе шатууд • Баримжаа авах үе шат • Баримжааг эзэмших үе шат • Баримжааг үнэлэж дүгнэх үе шат
  • 15. Ээлжит хичээл нь: • Сэдэлжүүлэх, сэргээн сануулах үе шат • Мэдлэг бүтээх үе шат • Эзэмшсэн шинэ мэдлэг буюу асуудлыг баталж нотолсоноо жишээ баримтан дээр тулгуурлан хийж гүйцэтгэх үе шат • Үнэлэх дүгнэх хөгжүүлэх үе шат
  • 16. Судалгаанд Архангай аймгийн 11 сумын ЕБС-ийн 50 багш хамрагдсан./ 4 3 3 2 2 21 3 3 2 3 2 2 0 5 10 15 20 25
  • 17. • Та хэдэн бүлэгт хичээл заадаг вэ? 3-4 ангид-33.3%, 5-6 ангид 38%, 7-8 ангид -32% Та төлөвлөгөөгөө хэрхэн гаргадаг вэ? Жилээр-32%, улирлаар-66% Та сургалтандаа ямар аргыг ашигладаг вэ? Бүтээлч-уламжлалт- 53%, Багаар, инсерт- 27%, тайлбарлан таниулах-5%
  • 18. Сургалтандаа МХТ-ийг ашигладаг уу? хааяа-46%, тогтмол- 12%, ашиглахыг хүсдэг ч хүрэлцээ муу-4% , үгүй-32% Хичээлийн бэлтгэлийг чанартай боловсруулахад багш юунд анхаарах ѐстой вэ? Агуулга арга зүй-20%, ээлжит/х-ийг чанартай бол-х-30%, сурагчдын түвшинг тооцох-20%, хамтын ажиллагаа-30%
  • 19. Төлөвлөсөн хичээлээ хэрэгжүүлэхэд тулгарч буй бэрхшээл т/хэрэгсэл-20%, МХТ- 33%, зориулалтын лаборатори- 8%, хичээлийн орчин-39% Таны бодлоор багш нар хичээлийн бэлтгэлдээ хэрхэн ханддаг вэ? Тухайн бол-ын стандартыг хангахын тулд-45%, С/менежерт тооцуулах байдлаар-22%
  • 20. Сургалтын менежерүүдээс авсан судалгаа • Тооцуулсан хөтөлбөрүүд цаг хугацаандаа хэрэгжиж байна уу? Тодорхой хэсэг нь-85% Багш нар сургалтын хөтөлбөрүүдээ ямар аргаар боловсруулдаг вэ? ЗАС-ээрээ-57.1%, бие дааж-26%
  • 21. • Багш нарын хичээлийн бэлтгэлийг үзэхэд гардаг нийтлэг дутагдал нэр төдий хийдэг-40%, хэт товч хийх-20%, хэрэглэгдэхүүн хангалтгүй-40% Тухайн хичээлийн с/төлөвлөгөөг хэрхэн б-даг вэ? Жилээр-57.1%, хагас жилээр- 22%, улирлаар-29%
  • 22. • Сургалтын ямар хэр-нийг голдуу ашиглаж байна вэ? ТӨМ-30%, тест-50%, гарын авлага- 10%, с/материал-10% Ямар аргыг ихэвчлэн ашиглаж байна вэ? Уламжлалт-71%, багаар-29%
  • 23. • Багш нар нэгж/х-ийн хөтөлбөр бүрээр барианы шалгалтыг тогтмол авдаг уу? 1-2 нэгжийн агуулгыг нэгтгэж-57.1% Бүлэг сэдвийн хүрээнд-28.5% Сургалтын хөтөлбөрийн сайжруулалтын хувьд багш нар хэрхэн хэнддаг вэ? Зарим нь идэвхтэй ханддаг- 57.1%, хангалтгүй-28.5%
  • 24. Судалгааны дүгнэлт • ЕБС-ийн аймгийн төвийн болон сумдын 50 багшаас авсан судалгааг нэгтгэн дүгнэхэд : Багш нар хамтран сургалтынхаа төлөвлөгөөг гаргадаг, ганцаарчлан хичээлийн бэлтгэлээ боловсруулдаг, сургалтын хэрэглэгдэхүүний хувьд тестийг ихэвчлэн ашигладаг, уламжлалт аргыг түгээмэл ашигладаг нийтлэг байдал байгаа нь харагдаж байна.
  • 25. • Харин сургалтын менежерүүдийн хувьд багш нарын хичээлийн бэлтгэлийн талаар өгсөн судалгаандаа: Ээлжит хичээлийн элементүүдийг хангалтгүй боловсруулдаг, үзүүлэх төдий ханддаг, заах арга зүй шинэчлэгдээгүй, сургалтын хөтөлбөрийн үнэлгээг хийхдээ 2-3 нэгж хичээлийн агуулгыг нийлүүлж үнэлдэг байдал байна гэж үзсэн.
  • 26. • Дээрхийг нэгтгэн үзэхэд багш нарын заах арга барил шинэчлэгдээгүй, мэдлэг бүтээлгэх идэвхтэй сургалтын аргуудыг төдийлөн ашигладаггүй, сурагч 1 бүрийг сурган хүмүүжүүлэх үүргээ тодорхой хэмжээгээр алдагдуулж байна гэж үзэж байна. Ийм нөхцөлтэйгөөр сургалтын үйл ажиллагаа явагдсаар, цаг үеэ даган өөрийгөө хөгжүүлэхгүй явсаар байвал боловсролын чанарын шинэчлэл хийгдэж буй өнөө үед төдийлөн биелэлээ олж чадахгүй.
  • 27. • Сургалтын менежерүүд багш нарын хичээлийн бэлтгэлийг тооцож дүгнэхдээ багш бүрийн боловсруулсан хөтөлбөрүүдийн сонгосон агуулга, арга зүй нь сурагчдын нас сэтгэхүйн онцлогт тохирсон эсэх, сургалтын материаллаг орчинг хэрхэн бүрдүүлсэн байдал, үнэлгээний шаардлагад нийцсэн материалыг боловсруулсан зэрэг элементүүдийг сайтар үзэн арга зүйн зөвлөгөөг тухай бүрт нь өгөх шаардлагатай байна.
  • 28. Цаашид • Багш нарын хамтын ажиллагааг сайжруулах үйл ажиллагааг зохион байгуулах • Багш багшаасаа суралцах боломжыг ЗАН, ЗАС-ийн хурлын үеэр тогтмол бүрдүүлэх • Шинэ залуу багш нарыг халамжлан хүмүүжүүлэгч нар хариуцуулах, чадваржуулах • Багшийн ажлын байрны тодорхойлолтод заагдсан чиг үүргүүдийн талаар, боловсролын чанарын шинэчлэлийн талаар сургалт явуулах
  • 29. • Багш нарын үйл ажиллагааг идэвхжүүлэх олон талт арга хэмжээг зохион байгуулах • Сургууль хоорондын багш нарын хамтын ажиллагааг өргөжүүлэх • Аймаг, бүс, улсын төвлөрсөн сургалтад хамруулах • Орчин үеийн боловсролын чиг хандлага, боловсрол судалалын талаарх мэдээллээр цэнэглэх
  • 30. • Багш нараас гарч буй бүтээлч санаачлагыг дэмжин ажил болгох, сурталчилах • Арга зүйн зөвлөгөөг шаардалагатай тухйа бүрт нь чанартай өгөх • Хичээлийн судалгааг зохион байгуулж үр дүнг тооцон хэвших • БСГ-ийн мэргэжилтнүүдийг урьж үзүүлэх, нээлттэй хичээл заах, зөвлөгөө авах
  • 31. • Тэргүүн туршлага бүхий багшийг сурталчилж залуу багш нарт үлгэрлүүлэх зэрэг олон талт үйл ажиллагааг зөв менежменттэйгээр цаг хугацааны хувьд хэрэгжих боломжтойгоор сургууль бүр дээрээ зохион байгуулбал багшийн заах арга, ур чадвар, хичээлийн бэлтгэл сайжирч сурлагын чанар дээшлэн боловсролын хөгжилд бага ч гэсэн хувь нэмрээ оруулах боломж байна.
  • 32. • Анхааран сонссон та бүхэнд баярлалаа. • Боловсролын чанарын шинэчлэлийг гардан хэрэгжүүлэгч багш нарын яруу алдар бадартугай.