Se ha denunciado esta presentación.
Utilizamos tu perfil de LinkedIn y tus datos de actividad para personalizar los anuncios y mostrarte publicidad más relevante. Puedes cambiar tus preferencias de publicidad en cualquier momento.

Mobil Reklamcılık ve Pazarlama

2.304 visualizaciones

Publicado el

Publicado en: Tecnología
 • Inicia sesión para ver los comentarios

 • Sé el primero en recomendar esto

Mobil Reklamcılık ve Pazarlama

 1. 1. www.fixonlabs.comMobil Reklamcılık
 2. 2. 2 Ajanda • Tanım ve Özellikler • Dünya uygulamaları • Türkiye uygulamaları • Örnek uygulamalar • Gereklilikler • Avantajlar • Dezavantajlar • Yapılabilirlik • Neler yapılabilir?
 3. 3. Mobil Reklamcılık Mobil Reklamcılık, reklamcılığın mobil ( kablosuz ) telefonlar ve cihazlar aracılığıyla gerçekleştirilmesidir. Mobil Pazarlamanın bir altkümesidir. Mobil Pazarlama Mobil Reklamcılık
 4. 4. Mobil Reklam Mecraları Operator Servisleri  SMS & Toplu SMS  MMS & Toplu MMS  Kısa Numara ve İnteraktif SMS Servisleri  USSD ( Unstructured Supplementary Service Data ) Operatör Bağımsız Servisler  Mobile Web  Mobile Video & TV Cihaz Bağımlı Servisler  Mobile Applications  Akıllı Telefon  Akıllı TV
 5. 5. Mobil Reklam Uygulamaları Mobil reklamlar mobil cihazlarda sonlanan reklam uygulamalarıdır.  Dikkatin yüksek olduğu bir anda müşteriye reklam gösterme ve dinletme fırsatı sunulur.  Çok sayıda insana yüksek geri dönüşlerle ve yüksek frekanslarda ulaşılır.
 6. 6. Mobil Reklam Uygulamaları6  Yapılan reklamlar tam anlamıyla ölçümlenir.  Markaya yeni ve etkileşimli bir mecrada yer alma ve farklılaşma olanağı sağlanır.  “Ödenene değer” marka görünürlüğü / marka algısı yaratılır.  Müşteriyi aksiyon almaya yönlendirerek, markaya yatırımın geri dönüşü için avantaj sunulur.
 7. 7. Mobil Pazarlama Uygulamaları Mobil Pazarlama Kampanya Uygulamaları ile ürün sahipleri müşterilerine etkileyici, etkin ve etkileşimli bir fırsat/fayda sunum platformu sağlarlar. Tüketiciler ile etkileşimli ve kolay ulaşılabilir bir platformda iletişim kurma fırsatı sunar.  Dönemsel kampanyalar ve sadakat programları  Yeni nesil kampanya dizaynı  Marka ve son kullanıcı arasında etkileşim
 8. 8. Ölçümleme Mobil Reklamcılık çerçevesini MMA (Mobile Marketing Association) ve IAB (Interactive Advertising Bureau) belirliyor. Mobil Medya Reklam Kampanyalarının etkinliği aşağıdaki başlıklarda ölçümleniyor  Görüntüleme ( Cost Per Impression )  Tıklama oranları ( Cost Per Click )  Diğer Dönüşüm Oranları  Click To Call ...
 9. 9. Katma Değerli Servisler Günümüz Future Ses Analog Diiital Dual-Mod Wifi+Dijital Data Hızı EDGE 3G 4G •Servisler zamanla SMS/MMS gelişiyor… SMS Resim MultiMedya Melodi/Oyun Melodi Download Streaming •Servisler hızla çoğalıyor Video Klipler Streaming Interaktif •Servisler daha sık LBS/mCommerc devreye alınıyor e Lokasyon “Antenli Duyarlı Kredi Pazarlama Kartları”
 10. 10. Dünya Uygulamaları10  http://www.youtube.com/watch?v=CjUcq_E4I-s ( Mobil Ads )
 11. 11. Türkiye Uygulamaları ​İzinli Mobil Veritabanı Uygulamaları  İzin tabanlı operatör kullanıcı veritabanı üzerinde yapılan uygulamalar, SMS, Toplu SMS, kampanya SMS kurguları Örnek Çalışmalar – Mobil Reklamcılık  TonlaKazan – Quantum of Solace: TonlaKazan Quantum of Solace 007 kampanyasında marka müziği sadece filmin oynadığı illerde yaşayan Turkcell’liler tarafından dinlenilmiştir.  turkcell-im WAP – Nestlé Classic: Nestlé reklam müziği ve video içeriği binlerce Turkcell-im WAP kullanıcısı tarafından ücretsiz olarak indirilmiştir.  Sponsorluklar – Denizbank: Piyasa paketine abone olan tüketiciler piyasa bilgileriyle birlikte bir hafta boyunca günde 3 kez Denizbank’ın tanıtım metni iletildi
 12. 12. Türkiye Uygulamaları Örnek Çalışmalar – Mobil Pazarlama  Katıl Kazan Kampanyaları – Coca-Cola: Katılımcılar BRRR şifrelerini SMS ile gönderip en uzun "R"li BRRR zincirini oluşturmak için yarışmışlardır.  Kullanıcı Kaynaklı İçerik – İpana: “Sen Gülerken Çok Güzelsin” kampanyası kapsamında katılımcıların MMS ile gönderdikleri “en güzel gülüş” konseptindeki fotoğraflar oylamaya tabi tutulmuştur.  Marka İşbirlikleri – GncTrkcll-CocaCola Kampanyası: Kampanya boyunca Coca-Cola kapaklarının altındaki şifreyi 2880e gönderen GncTrkcll’liler milyonlarca kontör kazanmıştır.
 13. 13. Ringback Tone Herkesin telefonu “Dıııt dıııt” diye çalar. Sizinki farklı çalsın ister misiniz? ÇalarkenDinlet servisi ile kişiliğinizi müzikle yansıtabilirsiniz. Sizi arayanlar arama sesi yerine sizin seçtiğiniz bir şarkıyı ya da melodiyi dinlerler.​​
 14. 14. Marka Sponsorlu İçerik Ürün Entegrasyonu Mobil Reklam Mobil Video
 15. 15. Gereklilikler Operatör bağlı servisler, operatör ile iş ortaklığı gerektiyor https://turkcellpartner.com/corporate/Pages/Turkcell-Ile-Is- Ortakligi.aspx Mobil dünyada reklam Almak ve Vermek için mobil dünyada reklam alabileceğimiz iAds, AdMob kanallarına kayıtlı olmak Mobil reklamcılık konusunda deneyimli bir kadro yaratmak, ajans ve operatör işbirlikleri geliştirmek.
 16. 16. Avantajlar Mobil Pazarlama giderek yükseliyor, tüketiciler ve reklamverenler arasında artık çok daha iyi anlaşılıyor. Akıllı telefon ve mobil penetrasyon çok ciddi bir şekilde artış gösteriyor. Akıllı telefonların yanısıra, akıllı cihaz ve tabletlerin yükselişi PC ve notebook kullanımını geçmiş durumda.
 17. 17. Dezavantajlar SMS’in yerini ikame ürünler alıyor. SMS’e rakip ürünler;  Pingchat, Whatsup, iMessenger ... İletişim kanalları sayısı oldukça artıyor. SMS, MMS, Aplikasyonlar, Sosy al Medya ( facebook, twitter ), insanların bu mesaj kanallarından gelen mesajlara duyarlılığı azalmış durumda.
 18. 18. Neler Yapılabilir Birey ve Kurumlara yönelik platform altyapıları geliştirilebilir. Lokasyon bazlı servisler üzerine entegre reklam, ticaret ve mobil pazarlama altyapıları çözümleri geliştirilebilir. Reklam alan free ve freemium aplikasyonlar geliştirilebilir.
 19. 19. Neler Yapılabilir19  Birey ve Kurumlara yönelik platform altyapıları geliştirilebilir.  Lokasyon bazlı servisler üzerine entegre reklam, ticaret ve mobil pazarlama altyapıları çözümleri geliştirilebilir.  Reklam alan free ve freemium aplikasyonlar geliştirilebilir.
 20. 20. Kaynakça20  http://mmaglobal.com/files/mobileadvertising.pdf  http://www.iab.net/guidelines/508676/mobile_guidance  http://en.wikipedia.org/wiki/Mobile_advertising  http://mashable.com/2010/08/19/mobile-advertising-trends/  http://www.turkcell.com.tr  https://turkcellpartner.com/corporate/Pages/Turkcell-Ile-Is-Ortakligi.aspx (c) 2013 FixonLabs 21.02.2013
 21. 21. www.fixonlabs.comTeşekkürlerinfo@fixonlabs.com

×