Kenget E milosaos

Ulpian Allaraj
Ulpian AllarajHardware ;developer en home
Kenget e Milosaos
Analize
Punoi:Liridon Allaraj Pranoi:Suela Shala
Jeronim De Rada
Jeta
• Jeronim De Rada lindi me 29 nentor 1814 ne fshatinn Maki te Kozences afer kolegjit arberesh te Kalabrise ,Shen
Adrianit.Ne vitin 1822 u njoh me letersine antike dhe modern,si dhe me idete iluministe.Ne vitin 1834 De Rada filloi
studimet ne Napoli per drejtesi. Hyri në korrespondencë me patriotët shqiptarë dhe me personalitetet kulturore evropiane,
dashamirë të Shqipërisë, ndoqi me interes të gjallë ngjarjet në Shqipëri. Më 1878 përkrahu Lidhjen Shqiptare
të Prizrenit dhe ngriti zërin kundër gjymtimit tokësor të Shqipërisë. Një ndihmesë të çmuar çështjes kombëtare i dha me
revistën "Flamuri Arbrit", që botoi në vitet 1883-1885. Në "Testamentin politik" (1902) shprehu optimizmin në të
ardhmen e Shqipërisë dhe pakënaqësinë e tij ndaj politikës imperialiste të Italisë ndaj atdheut të të parëve.
Veprat
• De Rada gjate gjithe jetes shkroi shume vepra qe paten nje rendesi te madhe ne ceshtjen shqiptare.Disa nga veprat
kryesore jane poemat:Kenget e Milosaos,Skenderbeu i pafan,Rapsodi te nje poeme arbereshe,si dhe studimet kritike:
Parimet e estetikes,Lashtesia e kombit shqiptar.
Struktura
• “Kenget e Milosaos” eshte nje veper e cila eshte e ndertuar vetem me mbi nje plan subjekti.
Kjo veper eshte e perbere nga 30 kenge te cilat jane te lidhura ne menyre te drejtperdrejte me njera-
tjetren.Midis ktyre vargjeve poeti fut heshtjen si nje mjet artistik.Ne dukjet fragmentare nuk i mungon
uniteti i ndjenjes dhe mendimit.Vepra ka nderthurje te elementit lirik me ate epic,pra eshte e llojit epiko-
lirik.
Motivi i dashurise
• Motivi i dashurise eshte i punuar ne menyre shume te vecante nga De Rada.Poeti ishte realist me
pengesat e kesaj dashurie, me paragjykimet e ndryshme.Por mbizoteroi dashuria.Pas termetit nuk
zhduken paragjykimet,atdheu vazhdonte te perjetonte dramen e pushtimit,prandaj lumturia e dy te
dashuruarve nuk mund te zgjaste shume.Dashuria per De Raden ishte nje virtyt ku virtyti dhe dashuria
fitonin vetem moralisht.
Motivi atdhetar
• Motivi atdhetar eshte i pranishem pothuajse ne te gjithe poemen.Ky motiv ndihet ne dashurine qe
Milosao ka per vendlinjden,per njerezit,per zakonet,festat e ndryshme.Milosaoja vdiq ne fushen e
luftes,jo se ai nuk mund te jetonte dot pas vdekjes se Rines,as si nje denim qe kishte harruar per pak
kohe detyren ndaj atdheut.
• Per mendimin tim ne poeme problem patriotic dhe problem i luftes se ndjenjes me mjedisin jane ide
paralele njesoj te rendesishme.Prandaj edhe poeti e quante kete veper te vet “roman dyfish lirik…
meqenese ajo kish lindur nga dy shqetesime te thella te tij.Poeti pohon nepermjet ksaj vepre dy ide,te
drejten e individit per te qene i lire te zgjedhe fatin e vet dhe pashmangshmerine e luftes per te cliruar
atdheun.
Idete
• Nje nga idete e rendesishme te poemes eshte ajo e kerkeses per barazi ndermjet njerezve.Ideale
demokratike te poetit permbajne proteste kunder pabarazise shoqerore.Pas vdekjes ja vlen perseri
te jetohet ,e pas fatkeqesise lulezon gezimi.Ndjenja e se bukures eshte kudo ne poeme.
Personazhet
• Milosaoja, eshte personazhi kryesor i kesaj poeme.Ai eshte nje personaz lirik dhe veprues.Ai
meshiron boten romantike qe shkon me lart se mjedisi ku jeton.Eshte nje djaosh i ri i cili duhet te shkoje
ne lufte per nder te atdheut.Ai dashurohet pas nje vajze te thjeshte jo te shtreses se tij por kjo gje nuk i
ben pershtypje.Ai kundershton cdo gje derisa sa te arrije te martohet me te.
• Rina,e dashura e Milosaos ishte nje vajze e re , e bukur e cila nuk I perkiste nje shtrese te larte.Ishte
nje vajze e ndrojtur,kishte frike nga thashethemet e fshatit.Autori shfaq disa tipare reale te nje fshatareje
arbereshe.
• Nena e Milosaos, edhe pse nuk paraqitet shume ne veprim hija e saj shfaqet ne te gjithe
poemen.Nje grua e shtreses se larte e cila e donte djalin e saj gjithmone ne lufte per
atdheun.Kundershton martesen e djalit te saj Milosaos me nje vajze te shtreses se ulet.Por vdes me
brengen e madhe qe i biri nuk po shkonte ne lufte.
Natyra
• De Rada si nje poet romantik e soditi shume natyren.Nuk ishte nje objekt thjesht te kalonte kohen por
ishte frymezim,nje shoqerim ndjenjave te njeriut,ngushelluese dhe lumturuese.
Gjuha dhe metrika
• De Rada shkroi ne gjuhen arkaike te leterasise arbereshe te Kalabrise.Kete gjuhe ai e perpunoi dhe e
pasuroi duke e ngritur ne nivelin e gjuhes artistike,me nje figuracion te pasur,qe nepermjet lakonizmit
krijon imazhe simbolike,mbreslenese.
Permbledhja
• Historia e dashurise se Milosaossundimtarit te Shkodres,me Rinen e varfer.Kjo dashuri merr shkas nga
lidhja intime qe pati poeti me bijen e nje bariu.Dashuria e tyre nuk mbetet thjesht nje kuade intim,ne nje
ditar lirik.Perkundrazi gjithcka natyra ,personazhet,ndjenjat,konfliktet, ngrihen ne art.Ne poeme
shkrihen natyrshem ndjenja e dashurise dhe e detyres,shqetesime e vogla dhe te medha qe lidhenin me
te ardhmen e kombit;vdekja dhe jeta,fara shkaterruese e natyres dhe fara riperteritese e saj.Ndonese
thame qe motivi i dashurise shkrihet natyrshem me motivin patriotik,ne pamje te pare ato jane dy linjaa
qe shkojne paralelisht me njera-tjetren,prandaj nuk eshte veshtire t’i trajtosh vecas.Milosaoja eshte edhe
hero lirik edhe personazh veprues.
Figurat letrare
• Kjo poeme ka nje sere figurash letrare.Disa me te perdorshmet jane:
1.Metonimi(bota kish nderruar lisa)
2.Metafora(dheut i kishin hije)
3.Similituda(si hareja kur te shtrati,mbremanet, vajza e ngrohte ndier per te parezen siset qe mi fryhen)
4.Inversioni(te perhedhurat cupa,)
5.Epiteti (e mocme)
6.Kundervenia(bie,po sdua te fle)
7.Krahasimi(si drita ne qiell, si keta brigje e lumenj)
Skedari i librit
Titulli:Kenget e Milosaos
Titulli origjinal:Milosao
Autor:Jeronim De Rada
Redaktor;Prof..Dhimiter Shuteriqi
Shtepia botuese:Argeta-LMG
Nr i faqeve:132 faqe
Lloji:Poeme
Vendngjarja:Shkoder
Personazhet:Milosao,Rina,mamaja e Milosaos,motrat e Milosaos.
1 de 12

Recomendados

Jeronim De Rada por
Jeronim De RadaJeronim De Rada
Jeronim De RadaMuki Huduti
12.4K vistas7 diapositivas
Rajoni Jugor i Republikes se Shqiperis (Analiz) por
Rajoni Jugor i Republikes se Shqiperis (Analiz)Rajoni Jugor i Republikes se Shqiperis (Analiz)
Rajoni Jugor i Republikes se Shqiperis (Analiz)Denisa Caushi
7.7K vistas6 diapositivas
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boterore por
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boteroreKontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boterore
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boteroreXheni Marku
109.9K vistas9 diapositivas
Figurat letrare por
Figurat letrareFigurat letrare
Figurat letrareshkumbin muzlijaj
197.9K vistas67 diapositivas
Projekt gjeografie klasa 9 por
Projekt gjeografie klasa 9Projekt gjeografie klasa 9
Projekt gjeografie klasa 9S Gashi
22.9K vistas50 diapositivas
Rajoni perendimor i Shqiperise por
Rajoni perendimor i ShqiperiseRajoni perendimor i Shqiperise
Rajoni perendimor i Shqiperiseinescela
15.7K vistas20 diapositivas

Más contenido relacionado

La actualidad más candente

Historia e skënderbeut por
Historia e skënderbeutHistoria e skënderbeut
Historia e skënderbeutenis vladi
24.1K vistas7 diapositivas
Ngrohja globale por
Ngrohja globaleNgrohja globale
Ngrohja globaleKristjana Llolli
51.3K vistas8 diapositivas
Semundjet e trashegueshme por
Semundjet e trashegueshmeSemundjet e trashegueshme
Semundjet e trashegueshmeAn An
19K vistas37 diapositivas
Veriu i shqiperise por
Veriu i shqiperiseVeriu i shqiperise
Veriu i shqiperise#MesueseAurela Elezaj
26.9K vistas138 diapositivas
Ekonomia e Shqiperise por
Ekonomia e ShqiperiseEkonomia e Shqiperise
Ekonomia e ShqiperiseAron Neli
13.3K vistas12 diapositivas
Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat Shqipetare por
Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat ShqipetareTrashegimia natyrore e kulturore ne trevat Shqipetare
Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat ShqipetareKe Keiss
84.2K vistas9 diapositivas

La actualidad más candente(20)

Historia e skënderbeut por enis vladi
Historia e skënderbeutHistoria e skënderbeut
Historia e skënderbeut
enis vladi24.1K vistas
Semundjet e trashegueshme por An An
Semundjet e trashegueshmeSemundjet e trashegueshme
Semundjet e trashegueshme
An An19K vistas
Ekonomia e Shqiperise por Aron Neli
Ekonomia e ShqiperiseEkonomia e Shqiperise
Ekonomia e Shqiperise
Aron Neli13.3K vistas
Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat Shqipetare por Ke Keiss
Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat ShqipetareTrashegimia natyrore e kulturore ne trevat Shqipetare
Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat Shqipetare
Ke Keiss84.2K vistas
Komunizmi ne Shqiperi por Denis Lezo
Komunizmi ne ShqiperiKomunizmi ne Shqiperi
Komunizmi ne Shqiperi
Denis Lezo44.2K vistas
prilli i thyer BISEDA LETRARE por manomano46
 prilli i thyer BISEDA LETRARE prilli i thyer BISEDA LETRARE
prilli i thyer BISEDA LETRARE
manomano4690.9K vistas
Projekt histori por Adi Hoxha
Projekt historiProjekt histori
Projekt histori
Adi Hoxha13.1K vistas
PROJEKT: GJERGJ FISHTA DHE ” LAHUTA E MALCIS” por #MesueseAurela Elezaj
PROJEKT: GJERGJ FISHTA DHE ” LAHUTA E MALCIS” PROJEKT: GJERGJ FISHTA DHE ” LAHUTA E MALCIS”
PROJEKT: GJERGJ FISHTA DHE ” LAHUTA E MALCIS”
#MesueseAurela Elezaj50.2K vistas
Shqiperia- pasurite kulturore dhe turistike dhe ndikimi i tyre ne zhvillimin ... por Liil Otr
Shqiperia- pasurite kulturore dhe turistike dhe ndikimi i tyre ne zhvillimin ...Shqiperia- pasurite kulturore dhe turistike dhe ndikimi i tyre ne zhvillimin ...
Shqiperia- pasurite kulturore dhe turistike dhe ndikimi i tyre ne zhvillimin ...
Liil Otr84.8K vistas
Cfare ishte Holokausti? por Valeria Baçi
Cfare ishte Holokausti?Cfare ishte Holokausti?
Cfare ishte Holokausti?
Valeria Baçi26.9K vistas
Ndikimi i kultures osmane ne Shqiperi por FlavioHabilaj
Ndikimi i kultures osmane ne ShqiperiNdikimi i kultures osmane ne Shqiperi
Ndikimi i kultures osmane ne Shqiperi
FlavioHabilaj67K vistas
Analizë e veprës së një autori por Ertil EB
Analizë e veprës së një autoriAnalizë e veprës së një autori
Analizë e veprës së një autori
Ertil EB5.5K vistas
Hekuri ,elementi kimik me vlere... por Xhesiana Muka
Hekuri ,elementi kimik me vlere...Hekuri ,elementi kimik me vlere...
Hekuri ,elementi kimik me vlere...
Xhesiana Muka50.8K vistas
Mutacionet gjenetike por amla hoxha
Mutacionet gjenetikeMutacionet gjenetike
Mutacionet gjenetike
amla hoxha40.3K vistas
Trashegimia natyrore e shqiperise por melissa cani
Trashegimia natyrore e shqiperiseTrashegimia natyrore e shqiperise
Trashegimia natyrore e shqiperise
melissa cani23.4K vistas
Dialektet e gjuhes shqipe dhe rendesia e tyre por Klevi Hoxha
Dialektet e gjuhes shqipe dhe rendesia e tyreDialektet e gjuhes shqipe dhe rendesia e tyre
Dialektet e gjuhes shqipe dhe rendesia e tyre
Klevi Hoxha26.6K vistas
Pasurite natyrore ne shqiperi por Merkur Sinani
Pasurite natyrore ne shqiperiPasurite natyrore ne shqiperi
Pasurite natyrore ne shqiperi
Merkur Sinani73.3K vistas

Destacado

Jeronim de rada por
Jeronim de radaJeronim de rada
Jeronim de radaDiana Lamaj
2.6K vistas7 diapositivas
Gjergj fishta dhe "Lahuta e Malecis" por
Gjergj fishta dhe "Lahuta e Malecis"Gjergj fishta dhe "Lahuta e Malecis"
Gjergj fishta dhe "Lahuta e Malecis"Matilda Gremi
62.7K vistas17 diapositivas
George Gordon Byron vs Jeronim De Rada by SADIONA ABZAJ por
George Gordon Byron vs Jeronim De Rada by SADIONA ABZAJGeorge Gordon Byron vs Jeronim De Rada by SADIONA ABZAJ
George Gordon Byron vs Jeronim De Rada by SADIONA ABZAJSadiona Abazaj
13.1K vistas8 diapositivas
Iliada (Homeri) por
Iliada (Homeri)Iliada (Homeri)
Iliada (Homeri)Diana Lamaj
25.8K vistas9 diapositivas
iliada analize , Analize e Iliades por
iliada analize , Analize e Iliadesiliada analize , Analize e Iliades
iliada analize , Analize e Iliadesssuseree34b8
106.2K vistas23 diapositivas
Mrizi i Zanave por
Mrizi i ZanaveMrizi i Zanave
Mrizi i ZanaveMightyGirl20
10.3K vistas11 diapositivas

Destacado(19)

Jeronim de rada por Diana Lamaj
Jeronim de radaJeronim de rada
Jeronim de rada
Diana Lamaj2.6K vistas
Gjergj fishta dhe "Lahuta e Malecis" por Matilda Gremi
Gjergj fishta dhe "Lahuta e Malecis"Gjergj fishta dhe "Lahuta e Malecis"
Gjergj fishta dhe "Lahuta e Malecis"
Matilda Gremi62.7K vistas
George Gordon Byron vs Jeronim De Rada by SADIONA ABZAJ por Sadiona Abazaj
George Gordon Byron vs Jeronim De Rada by SADIONA ABZAJGeorge Gordon Byron vs Jeronim De Rada by SADIONA ABZAJ
George Gordon Byron vs Jeronim De Rada by SADIONA ABZAJ
Sadiona Abazaj13.1K vistas
Iliada (Homeri) por Diana Lamaj
Iliada (Homeri)Iliada (Homeri)
Iliada (Homeri)
Diana Lamaj25.8K vistas
iliada analize , Analize e Iliades por ssuseree34b8
iliada analize , Analize e Iliadesiliada analize , Analize e Iliades
iliada analize , Analize e Iliades
ssuseree34b8106.2K vistas
Mrizi i Zanave por MightyGirl20
Mrizi i ZanaveMrizi i Zanave
Mrizi i Zanave
MightyGirl2010.3K vistas
Llojet e teksteve por sindi21
Llojet e teksteveLlojet e teksteve
Llojet e teksteve
sindi21113.8K vistas
Konformizmi - Psikologji Sociale por Nela Bellovoda
Konformizmi - Psikologji SocialeKonformizmi - Psikologji Sociale
Konformizmi - Psikologji Sociale
Nela Bellovoda3.8K vistas
Konstantin kristoforidhi m por Nderim12
Konstantin kristoforidhi mKonstantin kristoforidhi m
Konstantin kristoforidhi m
Nderim121.5K vistas
Desing thinking 2 por David Reyes
Desing thinking 2Desing thinking 2
Desing thinking 2
David Reyes645 vistas
Cyber crime-Krimet Kibernetike por Krenare Rexhepi
Cyber crime-Krimet KibernetikeCyber crime-Krimet Kibernetike
Cyber crime-Krimet Kibernetike
Krenare Rexhepi6.7K vistas
Humanistët më të shquar shqiptarë dhe veprat e tyre por Exhitah Vasija
Humanistët më të shquar shqiptarë dhe veprat e tyreHumanistët më të shquar shqiptarë dhe veprat e tyre
Humanistët më të shquar shqiptarë dhe veprat e tyre
Exhitah Vasija55.2K vistas
Reaksionetberthamore por Alfons Dushku
ReaksionetberthamoreReaksionetberthamore
Reaksionetberthamore
Alfons Dushku9.2K vistas
Lahuta e Malcis - At Gjergj FISHTA por Marjan DODAJ
Lahuta e Malcis  - At Gjergj FISHTALahuta e Malcis  - At Gjergj FISHTA
Lahuta e Malcis - At Gjergj FISHTA
Marjan DODAJ18.3K vistas
Shqip por eneziri
ShqipShqip
Shqip
eneziri6K vistas
Ulliam shekspir por Nazlije Sope
Ulliam shekspirUlliam shekspir
Ulliam shekspir
Nazlije Sope26.8K vistas
Naim Frasheri dhe vepra e tij por Diana Lamaj
Naim Frasheri dhe vepra e tijNaim Frasheri dhe vepra e tij
Naim Frasheri dhe vepra e tij
Diana Lamaj10.6K vistas

Similar a Kenget E milosaos

Jeronim dhe dritero por
Jeronim dhe driteroJeronim dhe dritero
Jeronim dhe dritero#MesueseAurela Elezaj
2.3K vistas18 diapositivas
Bardha e temalit por
Bardha e temalitBardha e temalit
Bardha e temalitDaniela Muhaj
12.2K vistas19 diapositivas
Letersia shqiptare e rilindjes Gjuhe Shqipe por
Letersia shqiptare e rilindjes Gjuhe ShqipeLetersia shqiptare e rilindjes Gjuhe Shqipe
Letersia shqiptare e rilindjes Gjuhe ShqipeAjlinda Idrizi
12.6K vistas17 diapositivas
Biografia e ismail kadares por
Biografia e ismail kadaresBiografia e ismail kadares
Biografia e ismail kadaresActuallyican
6.4K vistas29 diapositivas
Shkrimtare te shquar shkrimtar por
Shkrimtare te shquar shkrimtarShkrimtare te shquar shkrimtar
Shkrimtare te shquar shkrimtarDenis Celaj
1.4K vistas4 diapositivas
Ismail kadare por
Ismail kadareIsmail kadare
Ismail kadareEgzona Shabani
26.9K vistas27 diapositivas

Similar a Kenget E milosaos (20)

Letersia shqiptare e rilindjes Gjuhe Shqipe por Ajlinda Idrizi
Letersia shqiptare e rilindjes Gjuhe ShqipeLetersia shqiptare e rilindjes Gjuhe Shqipe
Letersia shqiptare e rilindjes Gjuhe Shqipe
Ajlinda Idrizi12.6K vistas
Biografia e ismail kadares por Actuallyican
Biografia e ismail kadaresBiografia e ismail kadares
Biografia e ismail kadares
Actuallyican6.4K vistas
Shkrimtare te shquar shkrimtar por Denis Celaj
Shkrimtare te shquar shkrimtarShkrimtare te shquar shkrimtar
Shkrimtare te shquar shkrimtar
Denis Celaj1.4K vistas
Millosh Gjergj Nikolla por Vilma Kafexhiu
Millosh Gjergj NikollaMillosh Gjergj Nikolla
Millosh Gjergj Nikolla
Vilma Kafexhiu17.8K vistas
Letersia boterore e shekullit xx por JozefKola
Letersia boterore e shekullit xxLetersia boterore e shekullit xx
Letersia boterore e shekullit xx
JozefKola1.8K vistas
Ndre Mjeda - 2015 por Riku Verri
Ndre Mjeda - 2015Ndre Mjeda - 2015
Ndre Mjeda - 2015
Riku Verri18.2K vistas
Mehmet Bislimi ``Stine E Vonuar`` por Adriatik Rexha
Mehmet Bislimi ``Stine E Vonuar``Mehmet Bislimi ``Stine E Vonuar``
Mehmet Bislimi ``Stine E Vonuar``
Adriatik Rexha1.1K vistas
JETA DHE VEPRAT E CHARLES BAUDELAIRE por Anja Cami
JETA DHE VEPRAT E CHARLES BAUDELAIREJETA DHE VEPRAT E CHARLES BAUDELAIRE
JETA DHE VEPRAT E CHARLES BAUDELAIRE
Anja Cami9.3K vistas
Punim seminarik ne Gjuhë dhe letersi shqipe Driton nuha por Driton Nuha
Punim seminarik ne Gjuhë dhe letersi shqipe Driton nuhaPunim seminarik ne Gjuhë dhe letersi shqipe Driton nuha
Punim seminarik ne Gjuhë dhe letersi shqipe Driton nuha
Driton Nuha 16.5K vistas
Dritëro agolli por briken paja
Dritëro agolliDritëro agolli
Dritëro agolli
briken paja744 vistas
Lasgush por nonavet
LasgushLasgush
Lasgush
nonavet31.6K vistas
Letersia nen Diktature por Ornela Keçi
Letersia nen DiktatureLetersia nen Diktature
Letersia nen Diktature
Ornela Keçi22.6K vistas

Kenget E milosaos

 • 1. Kenget e Milosaos Analize Punoi:Liridon Allaraj Pranoi:Suela Shala
 • 2. Jeronim De Rada Jeta • Jeronim De Rada lindi me 29 nentor 1814 ne fshatinn Maki te Kozences afer kolegjit arberesh te Kalabrise ,Shen Adrianit.Ne vitin 1822 u njoh me letersine antike dhe modern,si dhe me idete iluministe.Ne vitin 1834 De Rada filloi studimet ne Napoli per drejtesi. Hyri në korrespondencë me patriotët shqiptarë dhe me personalitetet kulturore evropiane, dashamirë të Shqipërisë, ndoqi me interes të gjallë ngjarjet në Shqipëri. Më 1878 përkrahu Lidhjen Shqiptare të Prizrenit dhe ngriti zërin kundër gjymtimit tokësor të Shqipërisë. Një ndihmesë të çmuar çështjes kombëtare i dha me revistën "Flamuri Arbrit", që botoi në vitet 1883-1885. Në "Testamentin politik" (1902) shprehu optimizmin në të ardhmen e Shqipërisë dhe pakënaqësinë e tij ndaj politikës imperialiste të Italisë ndaj atdheut të të parëve. Veprat • De Rada gjate gjithe jetes shkroi shume vepra qe paten nje rendesi te madhe ne ceshtjen shqiptare.Disa nga veprat kryesore jane poemat:Kenget e Milosaos,Skenderbeu i pafan,Rapsodi te nje poeme arbereshe,si dhe studimet kritike: Parimet e estetikes,Lashtesia e kombit shqiptar.
 • 3. Struktura • “Kenget e Milosaos” eshte nje veper e cila eshte e ndertuar vetem me mbi nje plan subjekti. Kjo veper eshte e perbere nga 30 kenge te cilat jane te lidhura ne menyre te drejtperdrejte me njera- tjetren.Midis ktyre vargjeve poeti fut heshtjen si nje mjet artistik.Ne dukjet fragmentare nuk i mungon uniteti i ndjenjes dhe mendimit.Vepra ka nderthurje te elementit lirik me ate epic,pra eshte e llojit epiko- lirik.
 • 4. Motivi i dashurise • Motivi i dashurise eshte i punuar ne menyre shume te vecante nga De Rada.Poeti ishte realist me pengesat e kesaj dashurie, me paragjykimet e ndryshme.Por mbizoteroi dashuria.Pas termetit nuk zhduken paragjykimet,atdheu vazhdonte te perjetonte dramen e pushtimit,prandaj lumturia e dy te dashuruarve nuk mund te zgjaste shume.Dashuria per De Raden ishte nje virtyt ku virtyti dhe dashuria fitonin vetem moralisht.
 • 5. Motivi atdhetar • Motivi atdhetar eshte i pranishem pothuajse ne te gjithe poemen.Ky motiv ndihet ne dashurine qe Milosao ka per vendlinjden,per njerezit,per zakonet,festat e ndryshme.Milosaoja vdiq ne fushen e luftes,jo se ai nuk mund te jetonte dot pas vdekjes se Rines,as si nje denim qe kishte harruar per pak kohe detyren ndaj atdheut. • Per mendimin tim ne poeme problem patriotic dhe problem i luftes se ndjenjes me mjedisin jane ide paralele njesoj te rendesishme.Prandaj edhe poeti e quante kete veper te vet “roman dyfish lirik… meqenese ajo kish lindur nga dy shqetesime te thella te tij.Poeti pohon nepermjet ksaj vepre dy ide,te drejten e individit per te qene i lire te zgjedhe fatin e vet dhe pashmangshmerine e luftes per te cliruar atdheun.
 • 6. Idete • Nje nga idete e rendesishme te poemes eshte ajo e kerkeses per barazi ndermjet njerezve.Ideale demokratike te poetit permbajne proteste kunder pabarazise shoqerore.Pas vdekjes ja vlen perseri te jetohet ,e pas fatkeqesise lulezon gezimi.Ndjenja e se bukures eshte kudo ne poeme.
 • 7. Personazhet • Milosaoja, eshte personazhi kryesor i kesaj poeme.Ai eshte nje personaz lirik dhe veprues.Ai meshiron boten romantike qe shkon me lart se mjedisi ku jeton.Eshte nje djaosh i ri i cili duhet te shkoje ne lufte per nder te atdheut.Ai dashurohet pas nje vajze te thjeshte jo te shtreses se tij por kjo gje nuk i ben pershtypje.Ai kundershton cdo gje derisa sa te arrije te martohet me te. • Rina,e dashura e Milosaos ishte nje vajze e re , e bukur e cila nuk I perkiste nje shtrese te larte.Ishte nje vajze e ndrojtur,kishte frike nga thashethemet e fshatit.Autori shfaq disa tipare reale te nje fshatareje arbereshe. • Nena e Milosaos, edhe pse nuk paraqitet shume ne veprim hija e saj shfaqet ne te gjithe poemen.Nje grua e shtreses se larte e cila e donte djalin e saj gjithmone ne lufte per atdheun.Kundershton martesen e djalit te saj Milosaos me nje vajze te shtreses se ulet.Por vdes me brengen e madhe qe i biri nuk po shkonte ne lufte.
 • 8. Natyra • De Rada si nje poet romantik e soditi shume natyren.Nuk ishte nje objekt thjesht te kalonte kohen por ishte frymezim,nje shoqerim ndjenjave te njeriut,ngushelluese dhe lumturuese.
 • 9. Gjuha dhe metrika • De Rada shkroi ne gjuhen arkaike te leterasise arbereshe te Kalabrise.Kete gjuhe ai e perpunoi dhe e pasuroi duke e ngritur ne nivelin e gjuhes artistike,me nje figuracion te pasur,qe nepermjet lakonizmit krijon imazhe simbolike,mbreslenese.
 • 10. Permbledhja • Historia e dashurise se Milosaossundimtarit te Shkodres,me Rinen e varfer.Kjo dashuri merr shkas nga lidhja intime qe pati poeti me bijen e nje bariu.Dashuria e tyre nuk mbetet thjesht nje kuade intim,ne nje ditar lirik.Perkundrazi gjithcka natyra ,personazhet,ndjenjat,konfliktet, ngrihen ne art.Ne poeme shkrihen natyrshem ndjenja e dashurise dhe e detyres,shqetesime e vogla dhe te medha qe lidhenin me te ardhmen e kombit;vdekja dhe jeta,fara shkaterruese e natyres dhe fara riperteritese e saj.Ndonese thame qe motivi i dashurise shkrihet natyrshem me motivin patriotik,ne pamje te pare ato jane dy linjaa qe shkojne paralelisht me njera-tjetren,prandaj nuk eshte veshtire t’i trajtosh vecas.Milosaoja eshte edhe hero lirik edhe personazh veprues.
 • 11. Figurat letrare • Kjo poeme ka nje sere figurash letrare.Disa me te perdorshmet jane: 1.Metonimi(bota kish nderruar lisa) 2.Metafora(dheut i kishin hije) 3.Similituda(si hareja kur te shtrati,mbremanet, vajza e ngrohte ndier per te parezen siset qe mi fryhen) 4.Inversioni(te perhedhurat cupa,) 5.Epiteti (e mocme) 6.Kundervenia(bie,po sdua te fle) 7.Krahasimi(si drita ne qiell, si keta brigje e lumenj)
 • 12. Skedari i librit Titulli:Kenget e Milosaos Titulli origjinal:Milosao Autor:Jeronim De Rada Redaktor;Prof..Dhimiter Shuteriqi Shtepia botuese:Argeta-LMG Nr i faqeve:132 faqe Lloji:Poeme Vendngjarja:Shkoder Personazhet:Milosao,Rina,mamaja e Milosaos,motrat e Milosaos.