Se ha denunciado esta presentación.
Utilizamos tu perfil de LinkedIn y tus datos de actividad para personalizar los anuncios y mostrarte publicidad más relevante. Puedes cambiar tus preferencias de publicidad en cualquier momento.
БАЛАКІРЄВА Катерина Олександрівна 
Практикуючий психолог, гешталь-терапевт 
Співробітник Українського інституту соціальних...
Синдром вигорання або burnout: 
Це фізичне, емоційне або мотиваційне виснаження, що характеризується порушенням продуктив...
Термін burnout був введений в 1974 р. 
Американським психіатром X. Фреденбергер 
Для характеристики психологічного стану...
Що є чинниками вигорання? 
Зовнішні чинники 
Внутрішні чинники 
Особливості нервової системи 
Рівень стійкості 
Особисті...
Причинами вигорання є тривалі процеси емоційного виснаження та вичерпування ресурсів індивідуума, під впливом довготривал...
Групи ризику 
П’ять груп працівників, які схильні до синдрому вигорання: 
1.Співробітники-інтроверти, індивідуально-психол...
Що таке синдром професійного вигорання? 
Синдром професійного вигорання – особливий стан людини, який виникає як відповід...
Компоненти синдрому професійного вигорання: 
Емоційна виснаженість – відчуття емоційної перенапруги, спустошеності, втоми...
Що таке синдром емоційного вигорання? 
Емоційне вигорання (за В.Бойко) – це механізм психологічного захисту, вироблений о...
Зовнішні чинники емоційного вигорання: 
хронічно напружена психоемоційна діяльність. 
дестабілізуюча організація діяльно...
Прояви синдрому вигорання 
Симтоми, що свідчать про розвиток синдрому вигорання
1) Психофізичні симптоми: 
відчуття постійної втоми не тільки ввечері, але і вранці, відразу після сну 
відчуття емоційн...
2) Соціально-психологічні симптоми: 
байдужість, нудьга, пасивність і депресія (знижений емоційний тонус, відчуття пригні...
3) Поведінкові симптоми: 
відчуття, що робота стає все важчою і важчою, і виконувати її — все важче і важче 
співробітни...
Важливо пам’ятати! 
Вигорання - це синдром, або група симптомів, що з'являються разом. 
Однак всі разом вони ні у кого н...
Діагностика синдрому вигорання 
Опитувальник «Емоційне вигорання» (В. Бойко) 
Опитувальник «Професійне вигорання» (Н.Вод...
Напрями профілактичних заходів 
Керівники соціальних служб мають організувати профілактику вигорання співробітників на ро...
Рекомендації для керівників соціальних служб, щодо профілактики вигорання співробітників: 
Дуже важливо для уникнення проф...
Якості та уміння, що допомагають фахівцеві уникнути професійного вигорання (1) 
добре здоров’я та свідома, цілеспрямована...
досвід успішного подолання професійного стресу 
здатність до конструктивних змін у напружених умовах 
висока мобільніст...
уміння звернутися по допомогу 
уміння не боятися ставити «дурні питання» 
уміння приймати допомогу 
Якості та уміння, щ...
Правила психологічної безпеки при роботі для уникнення синдрому вигорання (1): 
В першу чергу турбуйтеся про себе! Будьте...
Правила психологічної безпеки при роботі для уникнення синдрому вигорання (2): 
Використовуйте перерви в роботі для відпо...
Правила психологічної безпеки при роботі для уникнення синдрому вигорання (3): 
Відмовтесь від зловживання алкоголем і ви...
Дякуємо за Вашу увагу!
Próxima SlideShare
Cargando en…5
×

Запобігти професійному вигоранню

13.709 visualizaciones

Publicado el

Як запобігти емоційному вигоранню на роботі? Які є симптоми і як їх вчасно розпізнати? Які працівники потрапляють до груп ризику? У презентації представлено практичні поради, які були надані спеціалістам та психологам центрів соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді і центрів соціально-психологічної допомоги сім'ям.
Семінар відбувся під час тижневої навчальної сесії за підтримки Програми розвитку ООН, Мінсоцполітики та Українського науково-дослідного інституту соціальної і судової психіатрії МОЗ України.

 • Follow the link, new dating source: ❶❶❶ http://bit.ly/39mQKz3 ❶❶❶
     Responder 
  ¿Estás seguro?    No
  Tu mensaje aparecerá aquí
 • Dating direct: ♥♥♥ http://bit.ly/39mQKz3 ♥♥♥
     Responder 
  ¿Estás seguro?    No
  Tu mensaje aparecerá aquí

Запобігти професійному вигоранню

 1. 1. БАЛАКІРЄВА Катерина Олександрівна Практикуючий психолог, гешталь-терапевт Співробітник Українського інституту соціальних досліджень імені О. Яременка Магістр психологічних наук Програма розвитку Організації Об’єднаних Націй Проект «Підтримка реформи соціального сектору в Україні» Семінар «Профілактика та подолання синдрому вигорання» (17.09.-19.09.2014) Профілактика синдрому вигорання
 2. 2. Синдром вигорання або burnout: Це фізичне, емоційне або мотиваційне виснаження, що характеризується порушенням продуктивності в роботі й житті, і втомою, безсонням, підвищеною схильністю до соматичних захворювань. В тяжких випадках також може характеризуватися вживанням алкоголю або інших психоактивних речовин з метою отримання тимчасового полегшення, що має тенденцію до розвитку фізіологічної залежності і (у багатьох випадках) суїцидальної поведінки. Cтрес-реакція у відповідь на безжальні виробничі і емоційні вимоги, що походять від зайвої відданості людини своїй роботі з супутньою цьому зневагою до сімейного життя або відпочинку.
 3. 3. Термін burnout був введений в 1974 р. Американським психіатром X. Фреденбергер Для характеристики психологічного стану здорових людей, що знаходяться в інтенсивному і тісному спілкуванні з клієнтами (пацієнтами) в емоційно навантаженій атмосфері при наданні професійної допомоги. Спостерігається у ситемі професій «Людина - Людина».
 4. 4. Що є чинниками вигорання? Зовнішні чинники Внутрішні чинники Особливості нервової системи Рівень стійкості Особисті стратегії адаптації Особисті ставлення до себе, до роботи … Вигорання виникає в результаті внутрішнього накопичення негативних емоцій без відповідної «розрядки» або «звільнення» від них. Емоційно навантажена атмосфера Напружена атмосфера Несприятливі умови Екстримальні ситуації …
 5. 5. Причинами вигорання є тривалі процеси емоційного виснаження та вичерпування ресурсів індивідуума, під впливом довготривалого стресу, без можливості адекватного відновлення вичерпаних ресурсів. Також, за результатами досліджень встановлено циклічний зв'язок між стресом та вигоранням: емоційне виснаження призводить до зростання стресу, а стрес призводить до зростання емоційного виснаження.
 6. 6. Групи ризику П’ять груп працівників, які схильні до синдрому вигорання: 1.Співробітники-інтроверти, індивідуально-психологічні особливості яких не узгоджуються з професійними вимогами комунікативних професій. 2.Люди, які відчувають постійний внутрішній конфлікт у зв'язку з роботою. 3.Жінки, що переживають внутрішню суперечність між роботою і сім'єю, а також тиск у зв'язку з необхідністю постійно доводити свої професійні можливості в умовах жорсткої конкуренції. 4.Працівники, професійна діяльність яких проходить в умовах гострої нестабільності і хронічного страху втрати робочого місця. Також працівники, що займають на ринку праці позицію зовнішніх консультантів, вимушених самостійно шукати собі клієнтів. 5.Працівники, професійна діяльність яких проходить в екстремальних умовах та пов’язана з ризиком для життя та здоров’я.
 7. 7. Що таке синдром професійного вигорання? Синдром професійного вигорання – особливий стан людини, який виникає як відповідна реакція на дію хронічних стресорів, які пов’язані з професійною діяльністю. Але прояви цього стану не обмежуються тільки професійною сферою, а проявляються в різних сферах буття людини, так хворобливе розчарування в роботі як способі здобуття смислу забарвлює всю життєву ситуацію. Синдром професійного вигорання розвивається поступово.
 8. 8. Компоненти синдрому професійного вигорання: Емоційна виснаженість – відчуття емоційної перенапруги, спустошеності, втоми і вичерпаності емоційних ресурсів, викликані власною роботою. Деперсоналізація – негативне, цинічне, бездушне ставлення до роботи, колег, організації та предмету своєї праці. Редукція професійних досягнень – почуття некомпетентності в своїй професійній сфері, знецінення результатів своєї праці.
 9. 9. Що таке синдром емоційного вигорання? Емоційне вигорання (за В.Бойко) – це механізм психологічного захисту, вироблений особистістю, який має форму повного чи часткового виключення емоцій у відповідь на окремі психотравмуючі впливи. Емоційне вигорання є надбаним стереотипом емоційної, частіше професійної поведінки. Вигорання є частково функціональним стереотипом, оскільки дає змогу людині дозувати та економно витрачати енергетичні ресурси.
 10. 10. Зовнішні чинники емоційного вигорання: хронічно напружена психоемоційна діяльність. дестабілізуюча організація діяльності. підвищена відповідальність при виконанні функцій та операцій. несприятлива психологічна атмосфера професійної діяльності Внутрішні чинники емоційного вигорання: схильність до емоційної стриманості підвищена відповідальність слабка мотивація емоційної віддачі у професійній діяльності етичні ділеми Що спричинює емоційне вигорання?
 11. 11. Прояви синдрому вигорання Симтоми, що свідчать про розвиток синдрому вигорання
 12. 12. 1) Психофізичні симптоми: відчуття постійної втоми не тільки ввечері, але і вранці, відразу після сну відчуття емоційного і фізичного виснаження зниження сприйнятливості і реактивності у зв’язку зі змінами зовнішнього середовища загальна астенізація (слабкість, зниження активності та енергійності, погіршення біохімії крові і гормональних показників) частий безпричинний головний біль постійні розлади шлунково-кишкового тракту різка втрата або різке збільшення ваги повне або часткове безсоння постійний загальмований, млявий стан і бажання спати протягом всього дня задишка або порушення дихання при фізичному або емоційному навантаженні помітне зниження зовнішньої та внутрішньої сенсорної чутливості: погіршення зору, слуху, нюху і дотику, втрата внутрішніх, тілесних відчуттів
 13. 13. 2) Соціально-психологічні симптоми: байдужість, нудьга, пасивність і депресія (знижений емоційний тонус, відчуття пригніченості) підвищена дратівливість на незначні, дрібні події часті нервові зриви (спалахи невмотивованого гніву або відмова від спілкування, замкнення у собі) постійне переживання негативних емоцій, для яких у зовнішній ситуації немає причин (відчуття провини, образи, сорому, підозрілість, скутість) відчуття неусвідомленого неспокою і підвищеної тривожності (відчуття, що «щось не так, як треба») відчуття гіпервідповідальності і постійне почуття страху, що «щось не вдасться» або «я не впораюся» загальна негативна настанова на життєві і професійні перспективи (за типом «як не намагайся, все одно нічого не вийде»)
 14. 14. 3) Поведінкові симптоми: відчуття, що робота стає все важчою і важчою, і виконувати її — все важче і важче співробітник помітно змінює свій робочий режим (збільшує або скорочує час роботи) постійно, без необхідності, бере роботу додому, але і вдома її не робить керівникові важко ухвалювати рішення відчуття даремності, зневіра, що справи поліпшаться, зниження ентузіазму у ставленні до роботи, байдужість до її результатів невиконання важливих, пріоритетних завдань і «зациклення» на дрібних деталях, не відповідна до службових вимог витрата більшої частини робочого часу на мало усвідомлюване або не усвідомлюване виконання автоматичних і елементарних дій утримання дистанції від співробітників і клієнтів, підвищення неадекватної критичності зловживання алкоголем, різке зростання викурених за день цигарок, вживання наркотичних засобів
 15. 15. Важливо пам’ятати! Вигорання - це синдром, або група симптомів, що з'являються разом. Однак всі разом вони ні у кого не проявляються одночасно, тому що вигорання - процес суто індивідуальний.
 16. 16. Діагностика синдрому вигорання Опитувальник «Емоційне вигорання» (В. Бойко) Опитувальник «Професійне вигорання» (Н.Водоп’янова, Е. Старченкова) Опитувальник «Визначення психічного вигорання» (А. Рукавішников) Опитувальник загального психологічного стану людини - Тест індекс життєвої задоволеності (ІЖЗ)(адаптація Н. В. Паніної) Детальний опис опитувальників можна знайти в Інтернеті за назвою.
 17. 17. Напрями профілактичних заходів Керівники соціальних служб мають організувати профілактику вигорання співробітників на робочому місці. Взаємодопомога спеціалістів центрів один одному. Самодопомога.
 18. 18. Рекомендації для керівників соціальних служб, щодо профілактики вигорання співробітників: Дуже важливо для уникнення професійного вигорання фахівців правильно організувати робочий процес: підтримувати колективний дух працювати в команді розподіляти ролі розробити систему заохочень і подяк підтримувати психологічний комфорт в колективі
 19. 19. Якості та уміння, що допомагають фахівцеві уникнути професійного вигорання (1) добре здоров’я та свідома, цілеспрямована турбота про свій фізичний стан (постійні заняття спортом, здоровий спосіб життя) висока самооцінка та впевненість у собі, своїх здібностях та можливостях здатність формувати і підтримувати у собі позитивні, оптимістичні настанови і цінності — як відносно до самих себе, так і до інших людей і життя взагалі
 20. 20. досвід успішного подолання професійного стресу здатність до конструктивних змін у напружених умовах висока мобільність відвертість товариськість самостійність прагнення спиратися на власні сили Якості та уміння, що допомагають фахівцеві уникнути професійного вигорання (2)
 21. 21. уміння звернутися по допомогу уміння не боятися ставити «дурні питання» уміння приймати допомогу Якості та уміння, що допомагають фахівцеві уникнути професійного вигорання (3)
 22. 22. Правила психологічної безпеки при роботі для уникнення синдрому вигорання (1): В першу чергу турбуйтеся про себе! Будьте уважні до себе: це допоможе вам своєчасно помітити перші симптоми втоми. Адекватно оцінюйте свої можливості. Не беріть на себе занадто багато. Припиніть шукати у роботі щастя або порятунку. Вона — не притулок, а діяльність, яка є доброю сама по собі. Припиніть жити життям інших. Живіть, будь ласка, своїм власним життям. Не замість людей, а разом з ними.
 23. 23. Правила психологічної безпеки при роботі для уникнення синдрому вигорання (2): Використовуйте перерви в роботі для відпочинку, коли це тільки можливо. Витрачайте час на те, щоб «скинути» з себе напругу. Знаходьте час для себе, ви маєте право не тільки на робоче, але і на приватне життя. Спілкуйтеся з друзями та рідними. У вільний від роботи час займайтесь приємними та розслаблюючими справами. Вчиться тверезо осмислювати події кожного дня. Можна зробити традицією вечірній перегляд подій.
 24. 24. Правила психологічної безпеки при роботі для уникнення синдрому вигорання (3): Відмовтесь від зловживання алкоголем і висококалорійною їжею. Марно «запивати» і «заїдати» негативні емоції. Ніщо так сильно не шкодить нашому організму, як шкідливі звички. Висипайтесь. Повноцінний сон не менше 8 годин на добу. Для того, щоб добре і міцно спати, випийте на ніч теплого молока з медом, або прогуляйтеся. Звертайтеся за допомогою та підтримкою.
 25. 25. Дякуємо за Вашу увагу!

×