1. UNIVERSITI SAINS MALAYSIA
CAWANGAN KUCHING SARAWAK
KPD 3016 : PENGAJARAN, TEKNOLOGI DAN PENAKSIRAN
KERJA KURSUS BERKUMPULAN : MODUL ATAS TALIAN
NAMA AHLI : 1. JAMAYAH BINTI MEN (PPG/32238/12)
2. FARIDA BINTI PONI ( PPG/32173/12)
3. LIDA BINTI ADAM (PPG/33228/12)
4.SHAMSIAH BINTI MUSTAPA APANDI (PPG/33250/12)
5. NORHAYAH BINTI MOHAMAD WASLI (PPG/33238/12)
KOHORT 3 SEMESTER 1 (2012-2016)
PENSYARAH : DR. AZIDAH BT ABU ZIDEN (azidah@usm.my)
TARIKH HANTAR : 16 MEI 2012
2. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Butiran Am
Tarikh : 30 Mac 2012
Masa : 10.30 – 11.30 (60 minit)
Tahun : 5 Bestari
Bil . Murid : 26 Orang
Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
Tajuk : Pencemaran Alam Sekitar dan Kesannya.
FU : 1.2 Aras 1 (iii), 8.1 Aras1 (i)
FS : 5.1 Aras 1 (i)
3. Objektif : Pada akhir pelajaran murid akan dapat :
1. Menulis 5 ayat penyata tentang pencemaran alam sekitar
dan kesannya dengan betul.
2. Menjawab secara lisan 5 punca pencemaran alam sekitar
dan kesannya kepada manusia dengan betul.
3. Membaca ayat dalam perenggan pendek dengan sebutan
dan intonasi yang betul.
4. Aktiviti :
Set Induksi : Guru menyoal murid tentang beberapa gambar pegun (Gambar
keindahan alam semulajadi dan gambar pencemaran sungai, udara dan
kebakaran hutan) lalu mengaitkan dengan tajuk yang diajar.
1. Murid menonton tayangan slaid sambil cuba memahami isi tayangan slaid.
Murid cuba menyatakan sebab-sebab dan kesan-kesan pencemaran alam
sekitar.
2. Secara berkumpulan murid-murid cuba membuat perenggan pendek
berdasarkan gambar pencemaran yang telah diedarkan. Kemudian
mereka membaca perenggan tersebut dengan sebutan dan intonasi yang
betul.
3. Guru menerangkan tentang ayat penyata dan memberi contoh dengan
mempamerkan kad ayat kemudian murid-murid diminta menulis ayat
penyata di dalam lembaran kerja yang diedarkan.
4. Guru meminta murid membuat rumusan isi pelajaran dan nilai yang
diperoleh pada kali ini.
5. Sistem bahasa : Ayat Penyata
Pengisian Kurikulum : Kajian Tempatan, menghargai alam sekitar,
Kemahiran Bernilai Tambah: Pembelajaran kontekstual, kemahiran berfikir-
mentafsir, merumus,mengumpul maklumat, menjana idea.
Pengetahuan Sedia Ada : Murid mengetahui tentang pencemaran dan
kesannya melalui pengalaman di tempat tinggal dan contoh-contoh yang
mereka lihat.
Bahan Bantu Pembelajaran : Gambar pegun, slaid, kad contoh ayat
penyata.
Pengayaan : Memberi kata seerti
Pemulihan : Melengkapkan ayat
6. Masa/ Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran & Catatan
langkah Pembelajaran
SET Gambar keindahan alam 1. Guru menyoal murid Teknik soal jawab
INDUKSI semulajadi seperti Taman tentang beberapa gambar Bahan Bantu
( 5 minit ) Negara. pegun. Pembelajaran
Gambar pencemaran alam 2. Murid cuba menjawab Gambar pegun
sekitar seperti sungai , udara, soalan yang dikemukakan Kemahiran
Pembakaran sawah padi. berdasarkan pengetahuan Bertutur
sedia ada mereka dan Berpusatkan
gambar. murid
Jawapan : Pendekatan
1.Keindahan alam sekitar Soalan : Komunikatif
2.Pencemaran alam sekitar 1. Apakah perbezaan
3. membuang sampah sarap di gambar-gambar ini? Kemahiran
dalam sungai, melakukan 2. Apakah punca-punca Berfikir
pembalakan 3. berlakunya pencemaran? Mentafsir
haram, mengadakan
pembakaran terbuka. 1. Apakah perbezaan 2 botol
air ini?
4. Air tercemar dan air bersih.
7. LANGKAH 1 Contoh- contoh pencemaran 1. Guru menyangkan slaid di Teknik
(10 minit) alam sekitar dan kesannya. hadapan kelas. sumbangsaran
1. Pencemaran udara 2. Murid menonton tayangan Kontekstual
disebabkan pembakaran slaid sambil cuba Bahan Bantu
terbuka sawah padi , memahami isi tayangan pembelajaran
ladang dan hutan. slaid. (Slaid
2. Pencemaran sungai 3. Guru meminta murid persembahan)
berlaku kerana tabiat memberi sumbangan idea
membuang sampah sarap berkaitan slaid. Kemahiran
di dalamnya. 4. Murid memberi sumbangan Bertutur
3. Pencemaran udara boleh idea berkaitan slaid.
menyebab batuk, sesak Berpusatkan
nafas dan penyakit murid
berkaitan paru-paru. (Sumbangsaran)
Mengumpul
maklumat
Menjana idea
8. LANGKAH 2 Perenggan pendek: 1. Guru mengedarkan 5 Teknik
(15 MINIT) 1. Gambar pencemaran air gambar pegun mengikut Perbincangan
sungai. kumpulan.
a) Pencemaran air berlaku 2. Murid diminta membuat Berpusatkan
apabila tabiat manusia perenggan pendek tentang murid
suka membuang sampah- gambar. (Perbincangan)
sarap di dalam 3. Guru meminta murid Kemahiran
sungai.Akibatnya hidupan membaca Menulis
sungai seperti ikan, katak, perengganpendek yang
kura-kura akan mati.Air dihasilkan daripada Bahan Bantu
sungai juga menjadi keruh gambar. pembelajaran
dan tidak selamat 4. Murid membaca (Gambar Pegun)
digunakan. perenggan pendek dengan
sebutan dan intonasi yang Kemahiran
betul. Membaca
9. LANGKAH 3 Ayat penyata:
20 MINIT 1. Guru menerangkan ayat Teknik Kuliah
Contoh ayat : penyata.
1. Pembalakan haram boleh 2. Murid mendengar sambil Penggabungjalina
menyebabkan kemusnahan mencatat. n
alam sekitar. Kemahiran
2. Air sungai yang tercemar 1. Guru memberi contoh- Mendengar dan
tidak selamat digunakan. contoh ayat penyata Menulis
3. Pembakaran sawah padi menggunakan kad ayat.
dan ladang menyebabkan 2. Murid mendengar sambil Teknik
udara tercemar. mencatat Penerangan
4. Udara yang tercemar boleh
menyebabkan batuk, sesak Kemahiran
nafas dan gatal-gatal. Mendengar dan
Menulis
Bahan bantu
1. Sungai yang tercemar 1. Guru menyuruh murid (kad ayat)
menyebabkan hidupan di menulis 5 ayat penyata
dalamnya mati. dengan betul. Berpusatkan murid
2. Murid cuba menghasilkan Kemahiran
ayat penyata dengan betul. menulis
10. PENUTUP Rumusan isi pelajaran. 1. Guru bertanya kepada murid Teknik soal jawab
5 MINIT tentang pelajaran berdasarkan Penerangan
Jawapan: gambar pegun.
1.Pencemaran terdiri daripada Kemahiran Bertutur
pencemaran air, udara dan alam. a)Apakah yang kamu tahu
2. Pencemaran udara berlaku kerana tentang pencemaran alam
pembakaran terbuka. sekitar?
3. Pencemaran udara berlaku kerana
asap kilang. b) Siapa boleh menyebut ayat Berpusatkan murid
penyata.? Bahan bantu
Ayat penyata: pembelajaran
1. Air sungai yang kotor dan 1. Murid cuba menjawab soalan (Gambar pegun)
tercemar bahaya kepada hidupan. guru.
2. Pembalakan haram boleh 2. Guru memberi penerangan dan Merumus
mengakibatkan masalah hakisan rumusan tentang nilai pelajaran.
tanah. 3. Murid mendengar sambil memberi
3. Manusia yang menyedut udara sumbangsaran. Kemahiran Mendengar
yang kotor boleh mendapat batuk dan Bertutur
, sesak nafas dan sebagainya.
Nilai dalam pelajaran:
Kita haruslah menghargai alam sekitar
supaya kehidupan kita sentiasa sihat. Penerapan nilai
Kita mestilah bertanggunjawab
menjaga alam sekitar supaya tidak
tercemar.
Kita patut memelihara dan memulihara
alam sekitar daripada pencemaran.
11. Refleksi : 23 orang murid boleh menulis ayat penyata dan menjawab secara
lisan tentang Pencemaran alam sekitar dan kesannya. 3 orang murid pula
masih perlukan bimbingan untuk membina ayat penyata dengan betul.
12. JADUAL KERJA BERKUMPULAN
TARIKH AKTIVITI CATATAN
Ahli kumpulan berkumpul untuk memilih rancangan
pengajaran lengkap yang diperoleh.
5 April 2012 Semua ahli
-Rancangan yang memenuhi kreteria yang dikehendaki
telah dipilih dengan sebulat suara.
-Rancangan untuk penambahbaikan.
-Pembahagian tugas kepada ahli-ahli kumpulan.
7 April 2012 Mendapatkan kerangka rancangan pengajaran yang Jamayah binti Men
lengkap.
20 April 2012 Menyiapkan aktiviti pengayaan. Lida binti Adam
Norhayah binti Mohd Wasli
13. 25 April 2012 Menyiapkan aktiviti pemulihan. Shamsiah binti Mustapa Apandi
2 Mei 2012 Menaip hasil kerja. Farida binti Poni
10 Mei 2012 Mengedit hasil kerja. Semua ahli.
16 Mei 2012 Membuat blok kumpulan. Semua ahli
Menghantar hasil kerja melalui blok.
14. Pembahagian tugas:-
1. Mencari rancangan pengajaran yang lengkap - tugas semua ahli.
2. Mencari kerangka rancangan yang lengkap – Jamayah binti Men
3. Menambah aktiviti pengayaan Lida bt Adam dan Norhayah bt
Mohamad Wasli
4. Menambah aktiviti pemulihan aktiviti - Shamsiah bt Mustapa
Apandi
5. Menaip hasil kerja - Farida bt Poni
6. Mengedit hasil kerja – semua ahli
15. KAD AYAT PENYATA
Pembalakan haram boleh menyebabkan pencemaran alam sekitar.
Air sungai yang tercemar tidak selamat digunakan.
Pembakaran sawah padi dan ladang menyebabkan udara tercemar.
Udara yang tercemar boleh menyebabkan batuk, sesak nafas dan gatal-gatal kulit.
Sungai yang tercemar menyebabkan hidupan di dalamnya akan mati.
16. LAMPIRAN 1
LEMBARAN KERJA KERJA BAHASA MELAYU
NAMA : ______________________________________
KELAS :_______________________________________
TARIKH :______________________________________
ARAHAN : Tulis lima ayat penyata berdasarkan perkataan- perkataan yang
diberi di bawah
tercemar
pembalakan tanah runtuh hidupan
Kualiti udara alam sekitar Batuk-batuk asap kilang
17. LAMPIRAN 2
Latihan Pemulihan
Arahan: Isi tempat kosong dengan perkataan yang disediakan.
pembalak
alam sekitar batuk-batuk asap kilang
1. Perbuatan manusia yang tidak bertanggungjawab menyebabkan
_________________________tercemar.
2. Penebangan pokok-pokok secara tidak terkawal merupakan perbuatan
____________________haram.
3. ______________________ menyebabkan udara tercemar.
4. Justeru itu, udara yang tercemar ini mengakibatkan penyakit _________.
18. Salin semula ayat di atas di tempat yang disediakan.
1. ______________________________________________________________________________
2. ______________________________________________________________________________
3. ______________________________________________________________________________
4. ______________________________________________________________________________
19. Pengayaan
Beri kata seerti bagi perkataan di bawah dengan merujuk kamus.
1. terpelihara –
2. haiwan-
3. alam sekitar-
4. perbuatan-
5. sisa toksik-