Publicidad
Publicidad

Más contenido relacionado

Publicidad
Publicidad

Başarılı bir sosyal medya pazarlama stratejisi oluşturmanın 10 adımı

 1. İŞLETMENIZ IÇIN BAŞARILI BIR SOSYAL MEDYA PAZARLAMA STRATEJISI OLUŞTURMANıN 10 ADIMI sosyalpedia.com YUNUS EMRE SARIGÜL http://www.facebook.com/pages/Sosyalpedia https://twitter.com/yunusemresrgl www.sosyalpedia.com
 2. İÇERIK  RAKAMLARLA DİJİTAL MANZARA:  GOOGLE  FACEBOOK TELEFON VE TABLETLER sosyalpedia.com   NEDEN SOSYAL MEDYA PAZARLAMASI?  SOSYAL MEDYANIN TEMELLERİ  BAŞARILI BİR SOSYAL MEDYA PAZARLAMA STRATEJİSİ OLUŞTURMANIN 10 ADIMI
 3. DIJITAL MANZARA Aşama 1: Portallar sosyalpedia.com Aşama 2: Arama Motorları Aşama 3: Sosyal Ağlar
 4. DIJITAL MANZARA 1990 „dan günümüze neler oldu? 1990: İlk internet sitesi 1993 : 130 internet sitesi 1995 : 16 milyon kullanıcı sosyalpedia.com 2009 : Yollanan mail sayısı 90 trilyon 2010 : 234 milyon internet sitesi Günlük yollanan mail sayısı 247 milyar Yılda Facebooka yüklenen fotoğraf sayısı 30 milyar 2011: 2 milyar kullanıcı
 5. GOOGLE  Google.com günlük görüntülenme sayısı 8 milyar  Günlük ziyaretçi sayısı 620 milyon sosyalpedia.com  Google sitelerinde aylık arama sayısı 87.8 milyar  Küresel aramada Pazar payı %85  Dünyada 1 numaralı internet sitesi  2010 da internet üzerinde zaman geçirme toplamında Facebook tarafından geçildi.
 6. FACEBOOK  18-34 yaş arası insanların % 48‟i uyanır uyanmaz facebooklarını kontrol ediyorlar.  %28‟i Facebooklarını Yataktan kalkmadan telefon ve tabletlerinden kontrol ediyor. sosyalpedia.com  1 milyar kullanıcı sayısıyla Dünyanın 3. büyük ülkesi  Neredeyse her iki kişiden birisi Facebook kullanıyor.
 7. TELEFON VE TABLETLER  Dünya çapında 10 milyar telefon bulunuyor.  Akıllı telefonlarla birlikte, normal telefon devri kapandı.  2011‟in 3. çeyreğinde 708 milyon akıllı telefon satıldı. sosyalpedia.com  Samsung 2012 yılının son çeyreğinde Appleden daha fazla telefon sattı.  Andoride olan talep ios‟u çoktan geride bıraktı.
 8. SAYILAR SORUNU  500 milyondan fazla internet sitesi  155 milyondan fazla blog sitesi sosyalpedia.com  1 Milyar Facebook kullanıcısı  2 Milyar internet kullanıcısı  1 Trilyon Facebook sayfa görüntülenmesi 2011  İnternet sitelerine tıklamaların %90‟ı Google aramaların 1. sayfasından  Şirketiniz muhtemel müşterilerinizin arama yaparken kullandığı anahtar kelimelere karşılık arama sonuçlarında 1. sayfada çıkıyor mu?
 9. GÜRÜLTÜ SORUNU 60 saniyede:  Google üzerinde 700,000 arama yapılıyor  Youtube‟a 600 video yükleniyor sosyalpedia.com  Facebookta 80.000 paylaşım yapılıyor  80,000 Facebook Wall posts  Her iki günde, zamanın başlangıcından 2003‟e kadar üretilen bilgi kadar bilgi üretiyoruz.
 10. NEDEN SOSYAL MEDYA?  Hala yeni sayılır  Araçlar hala gelişmeye devam ediyor. sosyalpedia.com  Çok fazla riskli değil  5 yıl sonra bile hala kullanımda olacağı düşünülüyor.  Sosyal medya içeriğinizi güçlendirir  Sosyal medya pazarlaması birçok insandan birçok insana yayılma potansiyeline sahiptir
 11. NEDEN SOSYAL MEDYA?  Sizi kalabalığın üzerinde tutar.  Uygun şekilde kullanılan bir pazarlama stratejisi markanıza yüksek görünürlük kazandırır. sosyalpedia.com  Markanızın yayılmasını hızlandırır.  Birden fazla sosyal ağda yer almanız, daha çok yayılmanızı sağlar.  Sizi alanınızda uzman gösterebilir.  İnternet üzerinde kaliteli içerikler yayınlayarak, reklamlar yaparak ve pazarlama yoluyla işinizi ve kişisel markanızın görünümünü artırabilir.  Bulunduğunuz endüstride Pazar lideri haline getirebilir.  Diğer kişiler tarafından konuşularak size, güvenilirlik ve güven kazandırır
 12. NEDEN SOSYAL MEDYA?  Referanslar ve kazandığınız güvenilirlik sayesidne ağızdan ağza pazarlama yapmanızı sağlar.  Ağızdan ağza pazarlama sayesinde küresel olarak, sosyalpedia.com Facebook, Twitter, Youtube gibi kanallarla bilgi iletimi sağlar.  İnternette sizin gerçekte kim olduğunuzu kimse bilemez bu sayede kendinize farklı bir profil oluşturabilirsiniz.  Güvenilmenizi kolaylaştırır: İnternet üzerinde birkaç defa görülmeniz ve duyulmanız, size olan güveni kolaylaştırır.  Dolayısıyla Facebookta, bloglarda ya da youtube gibi kanallarda görünür olmak, çevrim içi güven kurmanızı kolaylaştırır.
 13. SOSYAL MEDYANıN TEMELLERI  Peki bu bulmacayı tamamlamak için gerekli parçalar neler?  İçerik: İçerikler işletmenizin temel taşıdır, kaliteli içerikler oluşturarak daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz,  Arama: Bazı endüstrilerde, satın alma kararlarının %90‟ı internet üzerinden aramayla başlıyor. sosyalpedia.com  İçeriğinizi, sosyal ağlarda, internet sitenizde ve bloglarınızda aramalar için en uygun duruma getirin bu sayede daha çabuk ulaşılabilirsiniz.  Tüm çevrimiçi varlığınızı arama motorları için en uygun hale getirmek marka görünürlüğü savaşını kazanmak için hayati öneme sahip  Optimize etmek için 4 anahtar 1. Başlıklar 2. Anahtar kelimeler ve cümleler 3. Tanımlar 4. Linkler
 14. SOSYAL MEDYANıN TEMELLERI  Sosyal ağlar: Göz önünde bulundurulması gereken 6 temel sosyal ağ. sosyalpedia.com  İnternet sitenizde , bloğunuzda, ya da Online mağazanızda içeriğinizi yayınlayın ve daha sonra onu birçok sosyal ağa yayın.  Sosyal ağlarda zengin multimedya hayati önem taşıyor, Videolar, Hd resimler, podcastler, Pdf dosyaları, E-kitaplar üretin, aynı içerikle kaç farklı formatta yayın yapabileceğinize şaşıracaksınız
 15. BAŞARILI BIR SOSYAL MEDYA PAZARLAMA STRATEJISI OLUŞTURMANıN 10 ADIMI Adım1: Açık ve odaklanmış bir vizyon oluşturun. sosyalpedia.com Nike‟nin Vizyonu: “ Dünyadaki her sporcuya, ilham ve yenilik getirmektir. Eğer bir vücudunuz varsa siz de bir sporcusunuz ” Adım 2: Yönetimden destek alın  CEO‟nuz ve yönetiminiz sizinle aynı fikirlere sahip olmalı ve fikirlerinizi destekliyor olmalı.
 16. Adım 3 : Müşterilerinizin beklentilerini ve kişiliklerini belirleyin. Beklentiler hakkında bazı sorular. 1. Neler okuyorlar ve izliyorlar? 2. Problemleri neler? sosyalpedia.com 3. Hangi sosyal ağları kullanıyorlar? Adım 4: Hedefler yaratın ve öncelik sırasına koyun.  Ne elde etmek istediğinizi biliyor olmanız önemlidir. • Marka bilinirliğinizi mi artırmak istiyorsunuz? • Satışları mı artırmak istiyorsunuz?  Hangisi sizin için daha önemli?
 17. Adım 5: Hedeflerinize ulaşmak için taktikler geliştirin. • Takipçilerinizin olduğu platformlara özel taktikler geliştirebilirsiniz. • İnternet sitenize trafik yönlendirmesi yapabilirsiniz bu sosyalpedia.com sayede temel müşteri bilgileri ve e-posta adreslerine ulaşabilirsiniz. • Facebook beğenilerini artırarak, Markanızı ve içeriğinizi, facebook haber kaynaklarında daha fazla insana ulaştırabilirsiniz. • Bloğunuz ve internet sitenizde içerik yayınlayın, ve bunları Facebook, Twitter ve Slideshare‟de öne çıkarın, bunlar sizi ve markanızı uzman kategorisine yükseltecektir.
 18. Adım 6: Hedeflere ulaşmak için kaynak ayırın.  Bu taktikleri uygulamak ve internet araçlarını oluşturmak kaynakları gerektirir: • Para • İnsan sosyalpedia.com • Araçlar Adım 7: İçerik planlayın ve oluşturun  Takipçilerinizin sizinle iletişime geçmesini ve bağlanmasını sağlayan içerikler üretin. • E-kitaplar • Videolar • Blog yazıları • Facebook Güncellemeleri • Anketler, araştırmalar ve yarışmaları da ekleyebilirsiniz.
 19. Adım 8: Müşterilerinizin bulunduğu sosyal ağlarda yayın ve tanıtım yapın. • İçeriği üretmek sadece başlangıçtır, içeriğinizi sürekli ve ısrarcı şekilde pazarlamak ise hayatidir. sosyalpedia.com • İşletmeden işletmeye ticaret yapanlar için, içeriklerini Twitter, Facebook ve LinkedIn‟de tanıtmak iyi bir başlangıçtır. • Organik yani kendiliğinden sosyal medya pazarlaması yapmak biraz zaman alacaktır dolayısıyla Facebook ya da LinkedIn‟de ücretli sosyal medya pazarlama stratejileri kullanmak başlangıç için iyi bir fikir olabilir. • Organik arama motoru optimizasyonu (SEO) sonuç üretmeye başlayana kadar, aramalarda bulunmak için Google Adwords‟ü kullanabilirsiniz.
 20. Adım 9: Sonuçları ölçün ve takip edin.  Pazarlama stratejileriniz her zaman umduğunuz gibi gitmeyebilir, bu sebeple:  Sonuçlarınızı ölçün ve takip edin.  Google Analytics ya da Facebook gibi araçları sosyalpedia.com kullanarak hedefe doğru gittiğinizden emin olun. Adım 10: Değiştirin, Düzeltin ve Tekrarlayın  Çalışmayan taktiklerinizi değiştirin.  Sonuç üreten taktiklerinizi devam ettirin.  Online markanızı oluşturmak biraz zaman alacaktır sabırlı olun.
 21. SON sosyalpedia.com Daha fazlası için… www.sosyalpedia.com Twitter.com/yunusemresrgl www.facebook.com/pages/Sosyalpedia www.slideshare.net/yunusemresrgl
 22. sosyalpedia.com
Publicidad