SlideShare una empresa de Scribd logo
1 de 3
Guia didàctica : Resolución de problemes.
                  Metamodelos TIC


Fitxa tècnica

Títol: Resolución de problemas. Metamodelos TIC

Autor: Juan García Moreno. CEIP Blas Infante Lebrija, Sevilla

Any:2009

Ubicació:
http://www.edu.xunta.es/espazoAbalar/sites/espazoAbalar/files/datos/13286051
01/contido/problematic/index.html

Plataforma: Xarxa

Llengua: Castellà

Presentació del material

Descripció: És un material que serveix als alumnes per practicar la resolució de
problemes matemàtics.

Destinataris: Nins del segon i el tercer cicle

Tipus de material: Material multimèdia interactiu.

Area: Matemàtiques

Contingut: Resolució de problemes matemàtics

Aportacions didàctiques: Personalment crec que aquest és un bon recurs per
començar perquè ens aporta una guia didàctica bastant exhaustiva així com
també una guia per als alumnes dividia en dues parts. A més, és un recurs on
hi pots treballar pràcticament qualsevol bloc de les matemàtiques que es
treballen a primària a partir de jocs.
Objectius

Reforçar la destresa en la resolució de problemes matemàtics

Continguts

Problemes aritmètics, de geometria, de raonament lògic i tempteig sistemàtic.

Descripció detallada del material

Quan s’obri el material apareix una pantalla on pots anar a 5 llocs diferents:

   -   “Problemasaritméticos escolares”
   -   “Problemasgeométricos”
   -   “Problemas del razonamientológico”
   -   “Problemas de búsqueda exhaustiva/ tanteosistemático”
   -   “Guías y créditos”

En els problemes aritmètics trobem tots aquelles exercicis que tenen a veure
en fer operacions (sumar, restar, multiplicar, dividir). Amés també hi ha
activitats d’associació, completar i calcular, calcular i triar i problemes de
fraccions i percentatges.

A l’apartat de problemes aritmètics tenim fer camins damunt una quadrícula on
s’ha d’arribar d’un punt a un altra en un determinat nombre de passes,
representació de policubs, un apartat on t’explica els polideltes i com es poden
utilitzar així com també els tipus i altra informació així com també alguns
exercicis, el mateix que pels polideltes però pels poliminos, activitats per
treballar amb geoplans i problemes per treballar tot allò explicat (també té un
apartat de repàs).

Per el raonament lògic trobem problemes de raonament i dos apartats de
problemes de raonament amb balances.

A l’últim apartat de problemes trobem els de repartiment, camins possibles per
arribar a un lloc, un de crear 12 cares diferents a partir d’uns cabells i unes
emocions predeterminades, el mateix però amb figures (quadrats, triangles,
cercles), un d’igualar balances perquè pesin el mateix i el típic d’haver de treure
un cotxe d’un aparcament movent els altres cotxes.

A l’apartat de guies i crèdits trobem alguna informació del que ha fet l’aplicació i
les guies per al professor i per als alumnes.

Un cop explicat el contingut cal anomenar que sempre hi ha un botó on et
permet tornar a la pantalla d’inici sense necessitat d’actualitzar la plana web.
També cal dir que a la immensa majoria d’activitats hi ha un seguiment dels
intents i les errades així com també informació sobre allò que s’ha de fer, el
curs pel qual és més adient i l’explicació del temari que és necessari per
treballar l’activitat

Recursos necessaris

Cal disposar d’un ordinador amb connexió a la xarxa.

Formes d’utilització del material dins l’aula

Aquest recurs podríem utilitzar-lo dins l’aula de distintes formes:

    -   Perquè aquells alumnes amb els coneixements prou assolits reforcessin
        el seu coneixement mentre el mestre dona reforç als que més
        endarrerits van.
    -   Si es disposa d’una pissarra digital explicar a tota la classe aquells
        exercicis de l’aplicació que poden haver ocasionat més problemes.
    -   Fins i tot es podria emprar per avaluar els coneixements ja que dur un
        seguiment dels errors comesos i et dona el percentatge d’encerts.

Altres materials

Podríem utilitzar el recurs també afegint una pissarra digital.

Más contenido relacionado

La actualidad más candente

La actualidad más candente (10)

Preparem una sortida a P5
Preparem una sortida a P5Preparem una sortida a P5
Preparem una sortida a P5
 
Quinzet p.1
Quinzet p.1Quinzet p.1
Quinzet p.1
 
Una experiència Socrative a l'aula, per Francisco Caballero
Una experiència Socrative a l'aula, per Francisco CaballeroUna experiència Socrative a l'aula, per Francisco Caballero
Una experiència Socrative a l'aula, per Francisco Caballero
 
Plantejar i resoldre problemes a la classe de matemàtiques: Per què? Quan? Com?
Plantejar i resoldre problemes a la classe de matemàtiques: Per què? Quan? Com?Plantejar i resoldre problemes a la classe de matemàtiques: Per què? Quan? Com?
Plantejar i resoldre problemes a la classe de matemàtiques: Per què? Quan? Com?
 
AraMat. Mòdul 3. Raonament i prova. Idees clau
AraMat. Mòdul 3. Raonament i prova. Idees clauAraMat. Mòdul 3. Raonament i prova. Idees clau
AraMat. Mòdul 3. Raonament i prova. Idees clau
 
Taules i gràfiques dels esmorzars d'una setmana a segon
Taules i gràfiques dels esmorzars d'una setmana a segonTaules i gràfiques dels esmorzars d'una setmana a segon
Taules i gràfiques dels esmorzars d'una setmana a segon
 
AraMat. Mòdul 3. Connexions. Idees clau
AraMat. Mòdul 3. Connexions. Idees clauAraMat. Mòdul 3. Connexions. Idees clau
AraMat. Mòdul 3. Connexions. Idees clau
 
AraMat. Mòdul 3. Connexions. Connexió de conceptes de diversos blocs de conti...
AraMat. Mòdul 3. Connexions. Connexió de conceptes de diversos blocs de conti...AraMat. Mòdul 3. Connexions. Connexió de conceptes de diversos blocs de conti...
AraMat. Mòdul 3. Connexions. Connexió de conceptes de diversos blocs de conti...
 
AraMat. Mòdul 3. Comunicació i representació . Idees clau
AraMat. Mòdul 3. Comunicació i representació . Idees clauAraMat. Mòdul 3. Comunicació i representació . Idees clau
AraMat. Mòdul 3. Comunicació i representació . Idees clau
 
Estadística
EstadísticaEstadística
Estadística
 

Destacado

Presentancion sociolinguistico
Presentancion sociolinguisticoPresentancion sociolinguistico
Presentancion sociolinguistico
sarapm
 
Colegio de bachilleres del estado de quintana roo
Colegio de bachilleres del estado de quintana rooColegio de bachilleres del estado de quintana roo
Colegio de bachilleres del estado de quintana roo
Fausto Loeza
 
Guion%20 técnico%20vianny%20y%20maria1
Guion%20 técnico%20vianny%20y%20maria1Guion%20 técnico%20vianny%20y%20maria1
Guion%20 técnico%20vianny%20y%20maria1
Vianny Castellanos
 
Comparacion de 2grupos.anaycelia
Comparacion de 2grupos.anayceliaComparacion de 2grupos.anaycelia
Comparacion de 2grupos.anaycelia
maripepa1993
 
Partes externas de un pc
Partes externas de un pcPartes externas de un pc
Partes externas de un pc
Leo Cortés
 
Galapgos
GalapgosGalapgos
Galapgos
jess333
 

Destacado (20)

Presentancion sociolinguistico
Presentancion sociolinguisticoPresentancion sociolinguistico
Presentancion sociolinguistico
 
Power vanguardias
Power vanguardiasPower vanguardias
Power vanguardias
 
Maria y mary
Maria y maryMaria y mary
Maria y mary
 
Colegio de bachilleres del estado de quintana roo
Colegio de bachilleres del estado de quintana rooColegio de bachilleres del estado de quintana roo
Colegio de bachilleres del estado de quintana roo
 
Arquitectura de un ordenador2
Arquitectura de un ordenador2Arquitectura de un ordenador2
Arquitectura de un ordenador2
 
Tics
TicsTics
Tics
 
Cosas que debes saber sobre el social commerce
Cosas que debes saber sobre el social commerceCosas que debes saber sobre el social commerce
Cosas que debes saber sobre el social commerce
 
Presentación lili
Presentación liliPresentación lili
Presentación lili
 
Conferencia Reputación Online y Marca Personal 24 de Mayo 2012
Conferencia Reputación Online y Marca Personal 24 de Mayo 2012Conferencia Reputación Online y Marca Personal 24 de Mayo 2012
Conferencia Reputación Online y Marca Personal 24 de Mayo 2012
 
Cristina
CristinaCristina
Cristina
 
Estudio ibex 35 en la web 2.0
Estudio ibex 35 en la web 2.0Estudio ibex 35 en la web 2.0
Estudio ibex 35 en la web 2.0
 
El activo femenino en los social media un paso más
El activo femenino en los social media un paso másEl activo femenino en los social media un paso más
El activo femenino en los social media un paso más
 
Guion%20 técnico%20vianny%20y%20maria1
Guion%20 técnico%20vianny%20y%20maria1Guion%20 técnico%20vianny%20y%20maria1
Guion%20 técnico%20vianny%20y%20maria1
 
Foro Social Media UNIREDE Entrevista en el Correo Gallego
 Foro Social Media UNIREDE Entrevista en el Correo Gallego Foro Social Media UNIREDE Entrevista en el Correo Gallego
Foro Social Media UNIREDE Entrevista en el Correo Gallego
 
Comparacion de 2grupos.anaycelia
Comparacion de 2grupos.anayceliaComparacion de 2grupos.anaycelia
Comparacion de 2grupos.anaycelia
 
Cristina
CristinaCristina
Cristina
 
Partes externas de un pc
Partes externas de un pcPartes externas de un pc
Partes externas de un pc
 
Constitución legal de una empresa
Constitución legal de una empresaConstitución legal de una empresa
Constitución legal de una empresa
 
Galapgos
GalapgosGalapgos
Galapgos
 
Evento madrid network y creanto
Evento madrid network y creantoEvento madrid network y creanto
Evento madrid network y creanto
 

Similar a Fitxa tècnica. RPMT

El problema dels problemes
El problema dels problemesEl problema dels problemes
El problema dels problemes
Margarita Pisa
 
Vilaseca coll reyes_pac3_projecte_final
Vilaseca coll reyes_pac3_projecte_finalVilaseca coll reyes_pac3_projecte_final
Vilaseca coll reyes_pac3_projecte_final
Reyes Vilaseca Coll
 
L'àbac a l'ordinador
L'àbac a l'ordinadorL'àbac a l'ordinador
L'àbac a l'ordinador
vipremitic
 
Continguts digitals per al bloc de mesura
Continguts digitals per al bloc de mesuraContinguts digitals per al bloc de mesura
Continguts digitals per al bloc de mesura
CREAMAT
 
RECURSOS TIC NEE
RECURSOS TIC NEERECURSOS TIC NEE
RECURSOS TIC NEE
creal1
 
Resolució de problemes. Inventant un problema. Crear un intrús
Resolució de problemes. Inventant un problema. Crear un intrúsResolució de problemes. Inventant un problema. Crear un intrús
Resolució de problemes. Inventant un problema. Crear un intrús
CREAMAT
 
Currículum per competències a secundària
Currículum per competències a secundàriaCurrículum per competències a secundària
Currículum per competències a secundària
hospitaletcrp
 

Similar a Fitxa tècnica. RPMT (20)

Guia didàctica
Guia didàcticaGuia didàctica
Guia didàctica
 
Matemàtiques i mitjans digitals
Matemàtiques i mitjans digitalsMatemàtiques i mitjans digitals
Matemàtiques i mitjans digitals
 
Creamat Competencies Eso Pili Royo
Creamat Competencies Eso Pili RoyoCreamat Competencies Eso Pili Royo
Creamat Competencies Eso Pili Royo
 
El problema dels problemes
El problema dels problemesEl problema dels problemes
El problema dels problemes
 
PROGRAMACIÓ ACTIVITAT TIC
PROGRAMACIÓ ACTIVITAT TICPROGRAMACIÓ ACTIVITAT TIC
PROGRAMACIÓ ACTIVITAT TIC
 
L'activitat matemàtica a l'aula. Llicència d'estudis
L'activitat matemàtica a l'aula. Llicència d'estudisL'activitat matemàtica a l'aula. Llicència d'estudis
L'activitat matemàtica a l'aula. Llicència d'estudis
 
Vilaseca coll reyes_pac3_projecte_final
Vilaseca coll reyes_pac3_projecte_finalVilaseca coll reyes_pac3_projecte_final
Vilaseca coll reyes_pac3_projecte_final
 
L'àbac a l'ordinador
L'àbac a l'ordinadorL'àbac a l'ordinador
L'àbac a l'ordinador
 
Continguts digitals per al bloc de mesura
Continguts digitals per al bloc de mesuraContinguts digitals per al bloc de mesura
Continguts digitals per al bloc de mesura
 
Aramat2-Mesura-i-transformacions-2020.pptx.pdf
Aramat2-Mesura-i-transformacions-2020.pptx.pdfAramat2-Mesura-i-transformacions-2020.pptx.pdf
Aramat2-Mesura-i-transformacions-2020.pptx.pdf
 
Activitat 1, eines 2.0.
Activitat 1, eines 2.0.Activitat 1, eines 2.0.
Activitat 1, eines 2.0.
 
45 productes imprescindibles
45 productes imprescindibles45 productes imprescindibles
45 productes imprescindibles
 
Tram-2 Programació mates
Tram-2 Programació matesTram-2 Programació mates
Tram-2 Programació mates
 
_261114
_261114_261114
_261114
 
RECURSOS TIC NEE
RECURSOS TIC NEERECURSOS TIC NEE
RECURSOS TIC NEE
 
Mates
MatesMates
Mates
 
Inici de curs1r ESO 2015 16
Inici de curs1r ESO 2015 16Inici de curs1r ESO 2015 16
Inici de curs1r ESO 2015 16
 
Resolució de problemes. Inventant un problema. Crear un intrús
Resolució de problemes. Inventant un problema. Crear un intrúsResolució de problemes. Inventant un problema. Crear un intrús
Resolució de problemes. Inventant un problema. Crear un intrús
 
Projecte De Formació
Projecte De FormacióProjecte De Formació
Projecte De Formació
 
Currículum per competències a secundària
Currículum per competències a secundàriaCurrículum per competències a secundària
Currículum per competències a secundària
 

Fitxa tècnica. RPMT

  • 1. Guia didàctica : Resolución de problemes. Metamodelos TIC Fitxa tècnica Títol: Resolución de problemas. Metamodelos TIC Autor: Juan García Moreno. CEIP Blas Infante Lebrija, Sevilla Any:2009 Ubicació: http://www.edu.xunta.es/espazoAbalar/sites/espazoAbalar/files/datos/13286051 01/contido/problematic/index.html Plataforma: Xarxa Llengua: Castellà Presentació del material Descripció: És un material que serveix als alumnes per practicar la resolució de problemes matemàtics. Destinataris: Nins del segon i el tercer cicle Tipus de material: Material multimèdia interactiu. Area: Matemàtiques Contingut: Resolució de problemes matemàtics Aportacions didàctiques: Personalment crec que aquest és un bon recurs per començar perquè ens aporta una guia didàctica bastant exhaustiva així com també una guia per als alumnes dividia en dues parts. A més, és un recurs on hi pots treballar pràcticament qualsevol bloc de les matemàtiques que es treballen a primària a partir de jocs.
  • 2. Objectius Reforçar la destresa en la resolució de problemes matemàtics Continguts Problemes aritmètics, de geometria, de raonament lògic i tempteig sistemàtic. Descripció detallada del material Quan s’obri el material apareix una pantalla on pots anar a 5 llocs diferents: - “Problemasaritméticos escolares” - “Problemasgeométricos” - “Problemas del razonamientológico” - “Problemas de búsqueda exhaustiva/ tanteosistemático” - “Guías y créditos” En els problemes aritmètics trobem tots aquelles exercicis que tenen a veure en fer operacions (sumar, restar, multiplicar, dividir). Amés també hi ha activitats d’associació, completar i calcular, calcular i triar i problemes de fraccions i percentatges. A l’apartat de problemes aritmètics tenim fer camins damunt una quadrícula on s’ha d’arribar d’un punt a un altra en un determinat nombre de passes, representació de policubs, un apartat on t’explica els polideltes i com es poden utilitzar així com també els tipus i altra informació així com també alguns exercicis, el mateix que pels polideltes però pels poliminos, activitats per treballar amb geoplans i problemes per treballar tot allò explicat (també té un apartat de repàs). Per el raonament lògic trobem problemes de raonament i dos apartats de problemes de raonament amb balances. A l’últim apartat de problemes trobem els de repartiment, camins possibles per arribar a un lloc, un de crear 12 cares diferents a partir d’uns cabells i unes emocions predeterminades, el mateix però amb figures (quadrats, triangles,
  • 3. cercles), un d’igualar balances perquè pesin el mateix i el típic d’haver de treure un cotxe d’un aparcament movent els altres cotxes. A l’apartat de guies i crèdits trobem alguna informació del que ha fet l’aplicació i les guies per al professor i per als alumnes. Un cop explicat el contingut cal anomenar que sempre hi ha un botó on et permet tornar a la pantalla d’inici sense necessitat d’actualitzar la plana web. També cal dir que a la immensa majoria d’activitats hi ha un seguiment dels intents i les errades així com també informació sobre allò que s’ha de fer, el curs pel qual és més adient i l’explicació del temari que és necessari per treballar l’activitat Recursos necessaris Cal disposar d’un ordinador amb connexió a la xarxa. Formes d’utilització del material dins l’aula Aquest recurs podríem utilitzar-lo dins l’aula de distintes formes: - Perquè aquells alumnes amb els coneixements prou assolits reforcessin el seu coneixement mentre el mestre dona reforç als que més endarrerits van. - Si es disposa d’una pissarra digital explicar a tota la classe aquells exercicis de l’aplicació que poden haver ocasionat més problemes. - Fins i tot es podria emprar per avaluar els coneixements ja que dur un seguiment dels errors comesos i et dona el percentatge d’encerts. Altres materials Podríem utilitzar el recurs també afegint una pissarra digital.