1. КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД ОСВІТИ
«СЕРЕДНЯ ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА № 96»
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ
Літературна вікторина
«Ніч перед Різдвом»
Підготувала
вчитель 4-Г класу
Рассохіна Анна Андріївна
ДНІПРО
2018 р.
2. Різдвяна вікторина
Мета: ознайомити дітей з особливостями зими; розповісти дітям про свято Різдва
Христова; збагачувати мовлення дітей колядками; розвивати увагу, пам’ять,
спостережливість; виховувати в дітей повагу до рідної національної культури, звичаїв,
інтерес до усної народної творчості; виховувати любов до читання казок.
Обладнання: ілюстрації до казок, дошка, папір, ножиці.
Хід заняття
І Організаційна частина
Сніг на полях,
Лід на річках.
Вітер гуляє.
Коли це буває? (взимку)
ІІ Основна частина
- Ось і почались у нас зимові канікули. А щоб вони пройшли не марно, давайте проведемо
різдвяну вікторину. Ми з вами будемо бавитись, розгадувати загадки, веселитись,
змагатись та дізнаватися про новорічні цікавинки.
1. Гра «Зимові слова»
Зараз ми з вами пограємо у гру «Зимові слова»
Клас ділиться на дві команди. Кожна команда отримує по слову, до якого потрібно
підібрати споріднені слова. Наприклад: сніг – сніжок – сніжинка – снігур – снігуронька –
сніговик.
І команда –зима (зимовий, зимувати, озимі, зимуючі тощо)
ІІ команда –мороз (морозний, морозиво, морозець, заморожування, морозити тощо)
2. Різдвяна вікторина
Я думаю, що кожен з вас знає багато казок про зиму та зимові свята. Давайте
проведемо вікторину, яка буде присвячена цій чудовій порі.
1. Назвіть, у яких казках події відбуваються взимку?
2. Яких квітів назбирала дідова дочка із казки С. Я. Маршака «Дванадцять місяців»
у зимовому лісі?
3. Назвіть головних героїв казки Г. К. Андерсена «Снігова королева»
4. Кого зліпили дід та баба, у яких не було дітей?
5. Що відморозив собі Вовк у казочці «Лисичка-Сестричка та Вовк-Панібрат»?
2. Гра «Створіть сніжинки»
Кожній команді пропонується створити новорічні сніжинки-витинанки. Перемагає
та команда, яка створить найбільшу кількість оригінальних сніжинок.
3. 3. Подорож у минуде. Розповідь про Різдво Христове
В Назареті (це одне з міст давньої Палестини) жила давним-давно дівчина на ім'я
Марія. Її заручили з теслею Йосипом. І ось одного разу Марії з'явився ангел Гавриїл і
сповістив їй: «Радуйся! Із всіх жінок Бог вибрав тебе. Він благословив тебе народити
Сина, Якого ти назвеш Ісусом, Він буде вічно царювати над Ізраїлем, і називати Її будуть
Сином Божим». «Але як же у мене народиться син, якщо я не заміжня?» «Дух Святий
зійде на тебе, і тому твого Сина назвуть Сином Божим».
В ті часи імператор Август наказав влаштувати перепис населення. Для цього кожен
житель Юдеї повинен був з'явитися в те місце, звідки він був родом. Рідним містом
Йосипа був Віфлеєм. І ось Йосипу і Марії (якої вже ось-ось пора було народити) довелося
відправитися туди. Але коли вони прибули до Віфлеєму, виявилося, що вільних місць в
міському готелі вже немає. Одна за одною закривалися перед ними двері - ніхто не хотів
пускати їх на нічліг. Лише в хліві знайшлося для них місце. І ось холодної зимової ночі у
яслах народилася Божественний Дитина.
В ту ніч по навколишніх полях ходили пастухи, охороняючи свої стада. Раптом
перед ними з'явився блискучий Ангел. Пастухи, звичайно, злякалися, але Ангел сказав їм:
«Не бійтеся! Я звіщаю про велику радість. Народився Господь-Спаситель! Він лежить в
яслах сповитий». І в ту ж мить на полі з'явилося безліч ангелів, які славлять Бога і всюди
сповіщають радісну звістку (грецьке слово «ангелос» і означає «вісник»). Пастухи
вирішили, що їм потрібно поспішити до Віфлеєму і побачити дитину, про якиу сповістив
Ангел. І от, підійшовши до хліва, вони побачили Марію, Йосифа і Немовля в яслах.
А в той момент, коли Він народився, на небі з'явилася нова яскрава зірка. Волхви
(так називали східних мудреців) побачили її в небі і зрозуміли, що вона сповіщає про
народження Царя Юдейського. Цар, на їх думку, повинен був народитися в столиці -
Єрусалимі. Однак, коли волхви прийшли в Єрусалим, щоб поклонитися Божественній
Дитині, про це дізнався цар Ірод. «Як? Народився Цар Юдейський?» - Ірод був дуже
переляканий такою звісткою, адже вона змусила похитнутися його трон. Знавці Закону і
первосвященики повідали йому, що Немовля народилося у Вифлеємі. «Знайдіть Немовля,
а потім повідомте мені - я теж хочу Йому поклонитися» - так сказав Ірод волхвам (а
насправді він задумав убити Ісуса).
Осідлавши верблюдів, волхви рушили в дорогу, а чудесна зірка вказувала їм дорогу,
поки не зупинилася над місцем, де народився Ісус. Волхви дуже зраділи. Вони увійшли у
хлів, побачили Марію з Немовлям і поклонилися Йому до землі. Потім волхви піднесли
Ісусові дари - золото та дорогоцінні пахощі: ладан і смирну.
Цієї ж ночі Бог наказав волхвам не повертатися до царя Ірода. Вони вирушили
додому іншою дорогою. Незабаром Йосипу уві сні з'явився ангел Божий. Він велів Йосипу
разом з Марією та маленьким Ісусом бігти в Єгипет. Бо Ісусу загрожувала смертельна
небезпека. Адже коли цар Ірод дізнався, що волхви обдурили його, він дуже розгнівався.
Повний рішучості позбутися від новоявленого Юдейського Царя, Ірод віддав страшний
наказ - знищити у Віфлеємі всіх немовлят чоловічої статі. Йосип і його сім'я бігли в
Єгипет і залишалися там до смерті Ірода.
4. Різдвяні традиції
Тільки-но з’являється на небі перша вечірня зірка, люди вдягають вишиваний одяг,
застеляють стіл святковою скатертиною, і починається Святий вечір. Готують традиційну
вечерю. У спеціальній глиняній посудині-макітрі подають медову пшеничну кашу з маком
та горіхами, що називається кутею. На покуття під іконами ставлять сніп пшениці. Його
прикрашають стрічками, називають його дідухом. Дідух вважається символом
врожайності.
4. А наступного ранку дівчата та хлопчики веселим гуртом ходять від двору до двору,
співають колядки, прославляючи Ісуса, нашу Україну та людей, які дуже працьовиті.
В пам'ять про дари, які волхви принесли немовляті Ісусу, люди досі дарують один
одному подарунки на Різдво. На жаль, деколи за різнокольоровими блискучими
обгортками пропадає головне - спогад про те, заради чого приносяться ці дари.
5. Фізкультхвилинка
Давайте трохи зігріємось та пострибаємо:
У володарки Зими
Трішечки замерзли ми.
Грудень каже: «Пострибай!»
Січень просить: «Присідай!»
Встали — сіли, встали — сіли,
Розігріли наше тіло.
Лютий місяць нагадав:
Час нам братися до справ.
Сіли, дітки, всі гарненько.
Спинки держимо рівненько.
Книги відкриваємо —
Знання здобуваємо!
6. Конкурс на кращу колядку
- Діти, а чи приходили до вас колядники?
- Чи були вони святково вбрані?
- Як вони колядували?
- Які гостинці за те, що вони колядували, ви їм дарували?
- Чи ходили ви колядувати?
- Які колядки співали? Давайте проведемо конкурс на кращу колядку (діти
розповідають колядки)
7. Зимові загадки
Пропоную порозгадувати зимові загадки:
Взимку холодно стає,
Мама шубу дістає.
Що ж на голову надіти,
Щоб малі не змерзли діти? (шапка)
Не баранчик і не кіт,
Носить шубу круглий рік.
Шубка сіра – це для літа,
Для зими – сніжно-біла (Заєць)
Лісовий господар
Прокидається навесні.
А взимку, під хуртовинну виття,
Спить в хатинці сніговий. (Ведмідь)
Мене не виховували,
Зі снігу зліпили,
Замість носа спритно
Вставили, морквину. (Сніговик)
За річкою вони росли,
Їх на свято привезли.
На гілочках голки
Що ж, це? (Ялинка)
Взимку скляр прийшов на річку,
Наче склом накрив водичку.
Бавитися там не слід,
Бо крихкий на річці… (лід)
Пані крижана зі стріхи
Ноги звісила для втіхи.
А як сонце припече –
Пані плаче і тече (бурулька)
5. Візерунки на вікні
Він намалював мені.
Я по вулиці гуляв,
А він ніс мені щипав. (мороз)
Гріє взимку наче груба
Хутряна тепленька… (шуба)
Я падаю на ваші хати.
Я білий, білий і пухнастий.
Я прилипаю вам до ніг
І називаюсь просто…(сніг)
Червонясту шубку має,
По гілках вона стрибає.
Хоч мала сама на зріст
Та пухнастий має хвіст
(білка)
ІІІ Заключна частина
Що найбільше сподобалося та запам’яталося на сьогоднішньому уроці?
Чи підете ви наступного року колядувати?
Бажаю вам гарних зимових канікул та веселих свят!