1. Урок розвитку зв’язного мовлення в 11 класі
Тема. Підготовчий етап до створення власного висловлення
Мета: Навчити учнів структурі створення власного висловлювання.
Розвивати навички створення письмового висловлювання.
Виховувати кращі моральні якості людини.
Завдання:
▪ учні повинні знати:
структуру, критерії, за якими створюється власне висловлення;
▪ повинні уміти:
- формулювати вступ і тезу монологу-ствердження, монологу-
спростування;
- добирати переконливі аргументи.
Хід уроку:
I. Мотивація навчальної діяльності.
Вступне слово учителя.
II. Оголошення теми і мети уроку.
III. Актуалізація опорних знань.
▪ З яких частин складається твір? (Вступ. Основна думка. Висновок.)
▪ Що таке монолог-ствердження?
▪ Що таке монолог-заперечення?
IV. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.
Визначення стилю і жанру власного висловлення.
Критерії, за якими створюється власне висловлення:
▪ чітке формулювання тези;
▪ переконливість аргументації;
▪ використання прикладів з літератури та інших видів мистецтва;
▪ використання прикладів, що є історичними фактами або випадками з життя;
▪ логічність, послідовність висловлювання;
1
2. ▪ наявність умотивованого висновку;
▪ орфографічна та пунктуаційна грамотність.
Мовленнєві компетентності, якими треба володіти, виконуючи власне
висловлювання:
▪ створювати текст-роздум, дотримуючи структури цього типу мовлення,
висловлювати власні думки із приводу запропонованої теми;
▪ логічно викладати власні міркування й доречно та правильно їх аргументувати;
▪ добирати приклади з літератури, інших видів мистецтва, історії, суспільно-
політичного життя й доречно їх інтерпретувати;
▪ наводити приклади з власного життя та пояснювати їх у контексті
запропонованої теми;
▪ використовувати відповідний стиль мовлення;
▪ добирати точні, виразні мовні засоби для висловлювання думок, грамотно
оформлювати висловлювання згідно з правилами орфографії та пунктуації;
▪ робити умотивований висновок.
Робота з текстом «Відсутність гармонії в душі»
1. Прочитайте, розбийте текст на абзаци, визначте мікротеми.
2. Визначте тезу, в якій сформульована основна думка.
3. Яка подальша думка, що впливає з цієї тези?
4. Самовдосконалення – що це таке? Як про це сказано в тексті?
5. Аргументи – міркування: У чому полягає складність сьогодні? На що людина
приречена?
6. Як вижити у цьому суспільстві?
7. Термін «гармонійна» с синонімом до слова «щаслива»?
8. Чи можна цей текст використати як письмове власне висловлення? Чого
бракує?
9. Що таке монолог – ствердження? Монолог – спростування
V. Слово учителя
2
3. - Яким може бути, на вашу думку, вступ – пролог висловлювання за цієї
темою. (Учні пропонують варіанти. Учитель зачитує зразок)
- Робота над підбором тез до висловлювання
- Добір аргументів (варіанти пропонують учні)
- Складання висновку. Мотивація його
VI. Робота в групах
I група складає монолог - ствердження за поданими темами;
II група складає монолог – заперечення за цими ж темами;
III група – експертна комісія оцінює результати.
Теми
▪ Не за обличчя судять, а за серце
Григорій Сковорода
▪ Гарними ораторами не народжуються,ними стають.
VII. Рефлексія
«Мікрофон»
▪ Чи досягли ми мети уроку?
▪ Чи виконали завдання?
▪ Чого я навчився на сьогоднішньому уроці?
VIII. Підсумки уроку. Оцінювання
IX. Домашнє завдання. Інструктаж до його виконання
Написати монолог-ствердження або монолог-заперечення «Без минулого немає
майбутнього».
3