SlideShare una empresa de Scribd logo
1 de 8
Запорізька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № №20 екологічного профілю
Запорізької міської ради Запорізької області
Методична розробка
уроку з образотворчого мистецтва
Грамота зображення.
Натюрморт із групи предметів. 6 класу.
Укладач: Манюрова Алія Рафаїлівна,
учитель образотворчого мистецтва, креслення,
художньої культури, обслуговуючої праці;
«спеціаліст вищої категорії», «старший учитель»
1
ТЕМА: Грамота зображення. Малювання з натури.
Натюрморт з групи предметів.
(овочі, фрукти, предмети домашнього побуту).
Мета уроку:
Закріплення поняття про натюрморт, як жанр живопису і графіки.
Формування навичок аналізу конструктивних особливостей форми предметів,
компонування, а також композиційно грамотного зображення натюрморту. Розвиток
просторового мислення та образної уяви, а також навичок малювання.
Розвиток і виховання інтересу до світових добутків; філософське трактування добутків,
які відображають епоху через предмети побуту.
Наочність: Ілюстрації з посібника для художників, малюнки з фонду, малюнки на
дошці, на кожну парту.
Музейний фонд .
Мелодія Гарсія Франциско.
Література: Віпер Б.Р. "Проблема і розвиток натюрморту",
Н. М. Сокольникова "Основи композиції".
План уроку
1). Організаційний момент - 3 хвилини.
2). Закріплення поняття про натюрморт - 5 хвилин.
3). Пояснення, і аналіз послідовної побудови малюнка ( конструкції предметів) -
8 хвилин.
4). Закріплення головного визначення ("композиція", "грамотне зображення") -
2 хвилини.
5). Практична робота учнів - 20 хвилин.
6). Оцінка. Підведення підсумків - 7-5 хвилин.
Хід уроку.
Пояснення нового матеріалу. Вступ. Сприйняття мистецтва.
Нехай епіграфом до нашого уроку послужать слова великого художника епохи
Відродження Леонарда да Вінчі:
"Де думка не працює разом з рукою, там немає художника"
Нехай ці слова стануть для вас, діти, маяком, що укаже вам дорогу до істини.
У: Діти, перед вами два натюрморти, що ми самі і склали з різних предметів.
Сьогодні малювання з натури. А що означає саме слово "натюрморт"?
Діти відповідают
У: Натюрморт (у перекладі з французької) - "мертва природа".
У кожного на парті є ілюстрація. Давайте згадаємо визначення, що являє
Собою натюрморт?
Натюрморт - один з жанрів живопису і графіки, коли на картині
зображують предмети домашнього побуту, овочі, фрукти, квіти, рибу,
дичину і так далі.
Практична робота учнів повинна бути заздалегідь підготовлена, а саме:
1) робота починається з правильної, красивої постановки натюрморту, з урахуванням
композиційного, естетичного змісту, з урахуванням характерних особливостей будови
форми;
2
2) з почуттєвого зорового сприйняття предмета, з живого емоційного спостереження
(сама натурна постановка повинна привернути увагу людини, що малює, до головного).
У: Діти, правильно, грамотно, намалювати – це все рівно, що виконати
математичний розрахунок Щоб знайти правильну відповідь, вам треба
постійно думати, порівнювати, аналізувати. Давайте разом спробуємо
знайти правильні відповіді на всі питання, що я вам задам, а ви стежте за
їхньою послідовністю, тому що саме так послідовно вам доведеться
малювати.
Докладний аналіз натури (усний розбір послідовності зображення).
У: Отже, по-перше, яке положення листа ми з вами виберемо і чому?
Д: Відповідають: якщо предмети розсипані і розкидані на площині- то
горизонтальне, якщо предмети розташовуються по висоті – то вертикальне,
звідси і відповідь на питання "чому"?
У: По-друге, у якій частині альбомного аркуша (нагорі, унизу, праворуч, ліворуч
і по відношенню до горизонту) ми будемо малювати предмети?
Д: Посередині нижче лінії обрію, з великим простором у нижній частині.
У: Третє питання на відшукання масштабу зображення.
Перед вами 3 малюнки.
У: Малюнок № 1. Правильний чи ні, чому?
Д: Неправильний, тому що зображення маленьке відносно альбомного аркуша.
У: Малюнок №2. Правильний чи ні, чому?
Д: Неправильний, тому що всі предмети намальовані крупно і не
вміщаються у альбомний аркуш.
У: Таким чином я вас заздалегідь застерігаю від цих помилок.
У:Малюнок № 3. Вірний чині,чому?
Д: Правильний, тому що предмети, намальовані на альбомному аркуші не
великі і немаленькі, є місце для простору.
У: А тепер на підставі трьох малюнків і тих відповідей давайте зробимо
висновок - яке з зображень буде правильним, композиційно грамотним?
Д: Зображення буде правильним, композиційно грамотним, якщо предмет або
3
група предметів розташовуються (зображуються) на альбомному аркуші
усього лише один раз та праворуч, ліворуч, зверху і знизу залишається трохи
вільного місця. (Закріпити)
Декілька учнів закріплюють висновок.
Аналіз конструкції предметів (тобто форми і загальних пропорцій предметів).
У: Наприклад: у яку геометричну фігуру можна вписати яблуко, грушу, огірок,
помаранч і так далі.
У: А тепер перетворимо їх у геометричні тіла.
Д: Прямокутник (огірок)- у циліндр, коло (яблуко, апельсин)-у кулю і так далі.
У: Цей розбір для тих, хто не може представити конструкцію предмета,
побачити предмети в обсязі і наскрізь, для тих, хто утрудняється відразу
знайти силует, форму предмета, його загальні обриси і намалювати.
У: Який предмет вище, нижче, по відношенню друг до друга.
Д: Називають.
У: Далі розташування предметів на площині.
Що у нас на першому плані?
Д: Називають.
У: Які предмети на другому плані? На третьому?
Д: Називають.
У: Що проходить за всіма предметами?
Д: Лінія обрію.
У: А що таке лінія обрію?
Д: Лінія перетинання горизонтальної і вертикальної площини.
Учитель малює на дошці в міру того, як діти відповідають на питання (за планами і
наскрізь).
Аналіз предмета на співвідношення і на знаходження пропорцій.
У: Який предмет самий маленький?
4
Д: Називають.
У: Найбільший?
Д: Називають.
У: Скільки разів маленький предмет міститься відносно великого?
Д: Діти відповідають.
У: Де, на якій висоті, відносно великого предмета закінчується маленький
предмет (на середині, вище, нижче і так далі).
Д: Відповідають.
У: Що більше, ширина або висота? Які частини самі вузькі, самі широкі?
Д: Відповідають.
У: Тобто ми повернулися до того з чого починали. Треба постійно порівнювати,
зіставляти та виділяти головне, і тільки тоді зображення буде грамотним.
Таким чином, ваша задача закомпонувати все побачене, з урахуванням того
аналізу, що ми з вами послідовно зробили. Починаємо роботу.
Педагогічний малюнок.
Практична робота учнів.
Музичний ряд. Учитель проходить по рядах, при необхідності виправляє помилки.
Оцінює роботу. Виставка кращих робіт. Підведення підсумків. Питання.
У: Таким чином, діти, чому ви сьогодні навчилися?
Д: Правильно, грамотно малювати натюрморт.
У: Так що ж таке правильне, композиційно грамотне зображення?
Д: Повторюють визначення.
У: Урок закінчений.
Матеріали до уроку додаються.
Додатковий матеріал.
Якщо дозволяє час, можна розглянути кілька прикладів виконання композиції
натюрморту. Навіть про один або два предмета можна розповісти по різному: зобразити
його крупно на першому плані, показати середній план або намалювати цей предмет
дрібно на далекому плані. Вибір розміру зображення на аркуші та кількість необхідних
планів для побудови композиції залежить від задуму художника.(Дивися три аплікації по
побудові композиції -«Горщик і яблуко»).
Формат аркуша малюнків натюрмортів однаковий, а от враження виникає саме різне.
Це відбувається тому, що композиція кожного натюрморту має чітку структуру. Відчуття
стійкості, рівноваги, спокою виникає від композицій, що побудовані на основі різних
фігур, але з використанням симетрії. Асиметричне та діагональне розміщення
предметів передають рух, занепокоєння, неврівноваженість частин композиції.
(Дивися приклади композиційного розташування предметів у натюрморті).
Докладних схем побудови композиції може бути безліч, але у творчій роботі важливо
пам'ятати, що вибирати схему необхідно в залежності від того, якого художньо-
образного рішення хоче досягти художник. Але не слід думати, що предмети натюрморту
треба обов'язково розташовувати за схемою. Оригінальне композиційне рішення може
виникнути у результаті того, що, наприклад, гриби випадково висипалися з кошика,
обідній стіл залишився неприбраним, художник розклав для роботи свої кисті та фарби,
акторка забула забрати парфумерію після гримування і т.п. Усе багатство предметів
навколишнього світу може стати основою для створення натюрморту. Треба учитися
бачити красу звичайних речей, розвивати своє композиційне мислення.
5
Порада. У композиції натюрморту намагайтеся навчитися бачити загальну форму групи
предметів (контур), ансамбль форм, а не значимість кожної форми окремо. Це допоможе
правильно розмістити натюрморт на листі, точніше передати абрис усієї композиції,
домогтися її цілісності.
Згадайте, як ви в дитинстві складали з окремих кубиків цілу картинку. Створення
композиції можна порівняти з цим процесом і представити, що кожен кубик-це один із
засобів виразності композиції.
6
7
8

Más contenido relacionado

Similar a Додаток 1. Тема уроку: грамота зображення. Натюрморт. 6 клас

11835 симетрія відносно прямої
11835 симетрія відносно прямої11835 симетрія відносно прямої
11835 симетрія відносно прямої
jasperwtf
 
урок математики.таблиці множення та ділення на 2 і 3.
урок математики.таблиці множення та ділення на 2 і 3.урок математики.таблиці множення та ділення на 2 і 3.
урок математики.таблиці множення та ділення на 2 і 3.
qqwsaqwsa
 
1 klas-matematika-budna-2018
1 klas-matematika-budna-20181 klas-matematika-budna-2018
1 klas-matematika-budna-2018
KnijekNet
 

Similar a Додаток 1. Тема уроку: грамота зображення. Натюрморт. 6 клас (20)

мнемотаблиця до казки ткаченко
мнемотаблиця до казки ткаченкомнемотаблиця до казки ткаченко
мнемотаблиця до казки ткаченко
 
лічба предметів
лічба предметівлічба предметів
лічба предметів
 
11835 симетрія відносно прямої
11835 симетрія відносно прямої11835 симетрія відносно прямої
11835 симетрія відносно прямої
 
Matematyka 1-klas-olianycka-2018
Matematyka 1-klas-olianycka-2018Matematyka 1-klas-olianycka-2018
Matematyka 1-klas-olianycka-2018
 
відкр. заннят.чарівна скринька множення
відкр. заннят.чарівна скринька множеннявідкр. заннят.чарівна скринька множення
відкр. заннят.чарівна скринька множення
 
Барвисте диво українського народного розпису за мотивами петриківського розпи...
Барвисте диво українського народного розпису за мотивами петриківського розпи...Барвисте диво українського народного розпису за мотивами петриківського розпи...
Барвисте диво українського народного розпису за мотивами петриківського розпи...
 
Додаток 8. Урок "Барвисте диво українського народного розпису" 7 клас (2 урок))
Додаток 8. Урок "Барвисте диво українського народного розпису" 7 клас (2 урок))Додаток 8. Урок "Барвисте диво українського народного розпису" 7 клас (2 урок))
Додаток 8. Урок "Барвисте диво українського народного розпису" 7 клас (2 урок))
 
Образотворче мистецтво. Натюрморт. 6 клас
Образотворче мистецтво. Натюрморт. 6 класОбразотворче мистецтво. Натюрморт. 6 клас
Образотворче мистецтво. Натюрморт. 6 клас
 
Конспекти занять для роботи з дітьми 4 - 5 років
Конспекти занять для роботи з дітьми 4 - 5 роківКонспекти занять для роботи з дітьми 4 - 5 років
Конспекти занять для роботи з дітьми 4 - 5 років
 
урок математики.таблиці множення та ділення на 2 і 3.
урок математики.таблиці множення та ділення на 2 і 3.урок математики.таблиці множення та ділення на 2 і 3.
урок математики.таблиці множення та ділення на 2 і 3.
 
Передавання глибини простору. Лінійна перспектива
Передавання глибини простору. Лінійна перспектива Передавання глибини простору. Лінійна перспектива
Передавання глибини простору. Лінійна перспектива
 
Презентація уроку математики
Презентація уроку математикиПрезентація уроку математики
Презентація уроку математики
 
Metodyka izo
Metodyka izoMetodyka izo
Metodyka izo
 
249,23.docx
249,23.docx249,23.docx
249,23.docx
 
1 klas-matematika-budna-2018
1 klas-matematika-budna-20181 klas-matematika-budna-2018
1 klas-matematika-budna-2018
 
1
11
1
 
Matematyka 1-klas-budna-2018
Matematyka 1-klas-budna-2018Matematyka 1-klas-budna-2018
Matematyka 1-klas-budna-2018
 
Psychodiagnostics of thinking
Psychodiagnostics of thinkingPsychodiagnostics of thinking
Psychodiagnostics of thinking
 
1_yds1_v_2018.pdf
1_yds1_v_2018.pdf1_yds1_v_2018.pdf
1_yds1_v_2018.pdf
 
Ja doslidzhuju-svit-1-klas-vashulenko-2018-1
Ja doslidzhuju-svit-1-klas-vashulenko-2018-1Ja doslidzhuju-svit-1-klas-vashulenko-2018-1
Ja doslidzhuju-svit-1-klas-vashulenko-2018-1
 

Más de School 20, Zaporizhzhya

Más de School 20, Zaporizhzhya (20)

Outreach Project Tool
Outreach Project Tool Outreach Project Tool
Outreach Project Tool
 
Досвід Манюрової А.Р. (КОНКУРС 2016)
Досвід Манюрової А.Р.  (КОНКУРС 2016)Досвід Манюрової А.Р.  (КОНКУРС 2016)
Досвід Манюрової А.Р. (КОНКУРС 2016)
 
Додатки до досвіду вчителя Манюрової Алії Рафаїлівні
Додатки до досвіду вчителя Манюрової Алії РафаїлівніДодатки до досвіду вчителя Манюрової Алії Рафаїлівні
Додатки до досвіду вчителя Манюрової Алії Рафаїлівні
 
Додаток 33. Розробка уроку з образотворчого мистецтва на екологічну тематику ...
Додаток 33. Розробка уроку з образотворчого мистецтва на екологічну тематику ...Додаток 33. Розробка уроку з образотворчого мистецтва на екологічну тематику ...
Додаток 33. Розробка уроку з образотворчого мистецтва на екологічну тематику ...
 
Додаток 48. Презентація вчителя до проекту: "Архітектура як художній образ" д...
Додаток 48. Презентація вчителя до проекту: "Архітектура як художній образ" д...Додаток 48. Презентація вчителя до проекту: "Архітектура як художній образ" д...
Додаток 48. Презентація вчителя до проекту: "Архітектура як художній образ" д...
 
Додатки 45, 46. Вхідна анкета та дидактичне завдання до проекту "Архітектура ...
Додатки 45, 46. Вхідна анкета та дидактичне завдання до проекту "Архітектура ...Додатки 45, 46. Вхідна анкета та дидактичне завдання до проекту "Архітектура ...
Додатки 45, 46. Вхідна анкета та дидактичне завдання до проекту "Архітектура ...
 
Додаток 61. Результативність роботи вчителя манюрової А.Р.
Додаток 61.  Результативність роботи вчителя манюрової А.Р. Додаток 61.  Результативність роботи вчителя манюрової А.Р.
Додаток 61. Результативність роботи вчителя манюрової А.Р.
 
Додаток 59. Нетрадиційний урок. Конкурс - гра.
Додаток 59. Нетрадиційний урок. Конкурс - гра.Додаток 59. Нетрадиційний урок. Конкурс - гра.
Додаток 59. Нетрадиційний урок. Конкурс - гра.
 
Додаток 57. Презентація учнів до проекту "Архітектура як художній образ"
Додаток 57. Презентація учнів до проекту "Архітектура як художній образ"Додаток 57. Презентація учнів до проекту "Архітектура як художній образ"
Додаток 57. Презентація учнів до проекту "Архітектура як художній образ"
 
Додаток 53. Дидактичне завдання для учнів початкового рівня
Додаток 53. Дидактичне завдання для учнів початкового рівняДодаток 53. Дидактичне завдання для учнів початкового рівня
Додаток 53. Дидактичне завдання для учнів початкового рівня
 
Додаток 48. Презентація вчителя до проекту: "Архітектура як художній образ" д...
Додаток 48. Презентація вчителя до проекту: "Архітектура як художній образ" д...Додаток 48. Презентація вчителя до проекту: "Архітектура як художній образ" д...
Додаток 48. Презентація вчителя до проекту: "Архітектура як художній образ" д...
 
Додаток 54. Дидактичне завдання для учнів Т- схема
Додаток 54.  Дидактичне завдання для учнів  Т- схема Додаток 54.  Дидактичне завдання для учнів  Т- схема
Додаток 54. Дидактичне завдання для учнів Т- схема
 
Додаток 49. Рефлексія для учасників проекту
Додаток 49. Рефлексія для учасників проектуДодаток 49. Рефлексія для учасників проекту
Додаток 49. Рефлексія для учасників проекту
 
Додаток 47. Матеріал для фасилітації. Допомога учням в плануванні проекту
Додаток 47. Матеріал для фасилітації. Допомога учням в плануванні проектуДодаток 47. Матеріал для фасилітації. Допомога учням в плануванні проекту
Додаток 47. Матеріал для фасилітації. Допомога учням в плануванні проекту
 
Додаток 28 Урок "Станковий живопис. Портрет". 6 клас
Додаток 28 Урок "Станковий живопис. Портрет". 6 класДодаток 28 Урок "Станковий живопис. Портрет". 6 клас
Додаток 28 Урок "Станковий живопис. Портрет". 6 клас
 
Додаток 28 Урок "Станковий живопис. Портрет"6 клас
Додаток 28 Урок "Станковий живопис. Портрет"6 класДодаток 28 Урок "Станковий живопис. Портрет"6 клас
Додаток 28 Урок "Станковий живопис. Портрет"6 клас
 
Додаток 7. Урок "Барвисте диво українського народного розпису". 7 клас (1)
Додаток 7.  Урок "Барвисте диво українського народного розпису". 7 клас (1)Додаток 7.  Урок "Барвисте диво українського народного розпису". 7 клас (1)
Додаток 7. Урок "Барвисте диво українського народного розпису". 7 клас (1)
 
"Формування соціальної компетентності учнів початкової школи засобами екологі...
"Формування соціальної компетентності учнів початкової школи засобами екологі..."Формування соціальної компетентності учнів початкової школи засобами екологі...
"Формування соціальної компетентності учнів початкової школи засобами екологі...
 
Створення ескізу тематичного плакату на екологічну тематику. 7 клас.
Створення ескізу тематичного плакату на екологічну тематику. 7 клас.Створення ескізу тематичного плакату на екологічну тематику. 7 клас.
Створення ескізу тематичного плакату на екологічну тематику. 7 клас.
 
Станковий живопис. 6 клас
Станковий живопис. 6 класСтанковий живопис. 6 клас
Станковий живопис. 6 клас
 

Último

аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.pptаналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
JurgenstiX
 

Último (14)

Роль українців у перемозі в Другій світовій війні
Роль українців у перемозі в Другій світовій війніРоль українців у перемозі в Другій світовій війні
Роль українців у перемозі в Другій світовій війні
 
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.pptаналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
 
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
 
Defectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptxDefectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptx
 
Габон
ГабонГабон
Габон
 
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
 
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdfІваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdf
 
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.pptpsychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
 
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
 
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішенняПроблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
 
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptxоцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
 
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна ГудаБалади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
 
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdfатестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
 
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptxГорбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptx
 

Додаток 1. Тема уроку: грамота зображення. Натюрморт. 6 клас

  • 1. Запорізька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № №20 екологічного профілю Запорізької міської ради Запорізької області Методична розробка уроку з образотворчого мистецтва Грамота зображення. Натюрморт із групи предметів. 6 класу. Укладач: Манюрова Алія Рафаїлівна, учитель образотворчого мистецтва, креслення, художньої культури, обслуговуючої праці; «спеціаліст вищої категорії», «старший учитель» 1
  • 2. ТЕМА: Грамота зображення. Малювання з натури. Натюрморт з групи предметів. (овочі, фрукти, предмети домашнього побуту). Мета уроку: Закріплення поняття про натюрморт, як жанр живопису і графіки. Формування навичок аналізу конструктивних особливостей форми предметів, компонування, а також композиційно грамотного зображення натюрморту. Розвиток просторового мислення та образної уяви, а також навичок малювання. Розвиток і виховання інтересу до світових добутків; філософське трактування добутків, які відображають епоху через предмети побуту. Наочність: Ілюстрації з посібника для художників, малюнки з фонду, малюнки на дошці, на кожну парту. Музейний фонд . Мелодія Гарсія Франциско. Література: Віпер Б.Р. "Проблема і розвиток натюрморту", Н. М. Сокольникова "Основи композиції". План уроку 1). Організаційний момент - 3 хвилини. 2). Закріплення поняття про натюрморт - 5 хвилин. 3). Пояснення, і аналіз послідовної побудови малюнка ( конструкції предметів) - 8 хвилин. 4). Закріплення головного визначення ("композиція", "грамотне зображення") - 2 хвилини. 5). Практична робота учнів - 20 хвилин. 6). Оцінка. Підведення підсумків - 7-5 хвилин. Хід уроку. Пояснення нового матеріалу. Вступ. Сприйняття мистецтва. Нехай епіграфом до нашого уроку послужать слова великого художника епохи Відродження Леонарда да Вінчі: "Де думка не працює разом з рукою, там немає художника" Нехай ці слова стануть для вас, діти, маяком, що укаже вам дорогу до істини. У: Діти, перед вами два натюрморти, що ми самі і склали з різних предметів. Сьогодні малювання з натури. А що означає саме слово "натюрморт"? Діти відповідают У: Натюрморт (у перекладі з французької) - "мертва природа". У кожного на парті є ілюстрація. Давайте згадаємо визначення, що являє Собою натюрморт? Натюрморт - один з жанрів живопису і графіки, коли на картині зображують предмети домашнього побуту, овочі, фрукти, квіти, рибу, дичину і так далі. Практична робота учнів повинна бути заздалегідь підготовлена, а саме: 1) робота починається з правильної, красивої постановки натюрморту, з урахуванням композиційного, естетичного змісту, з урахуванням характерних особливостей будови форми; 2
  • 3. 2) з почуттєвого зорового сприйняття предмета, з живого емоційного спостереження (сама натурна постановка повинна привернути увагу людини, що малює, до головного). У: Діти, правильно, грамотно, намалювати – це все рівно, що виконати математичний розрахунок Щоб знайти правильну відповідь, вам треба постійно думати, порівнювати, аналізувати. Давайте разом спробуємо знайти правильні відповіді на всі питання, що я вам задам, а ви стежте за їхньою послідовністю, тому що саме так послідовно вам доведеться малювати. Докладний аналіз натури (усний розбір послідовності зображення). У: Отже, по-перше, яке положення листа ми з вами виберемо і чому? Д: Відповідають: якщо предмети розсипані і розкидані на площині- то горизонтальне, якщо предмети розташовуються по висоті – то вертикальне, звідси і відповідь на питання "чому"? У: По-друге, у якій частині альбомного аркуша (нагорі, унизу, праворуч, ліворуч і по відношенню до горизонту) ми будемо малювати предмети? Д: Посередині нижче лінії обрію, з великим простором у нижній частині. У: Третє питання на відшукання масштабу зображення. Перед вами 3 малюнки. У: Малюнок № 1. Правильний чи ні, чому? Д: Неправильний, тому що зображення маленьке відносно альбомного аркуша. У: Малюнок №2. Правильний чи ні, чому? Д: Неправильний, тому що всі предмети намальовані крупно і не вміщаються у альбомний аркуш. У: Таким чином я вас заздалегідь застерігаю від цих помилок. У:Малюнок № 3. Вірний чині,чому? Д: Правильний, тому що предмети, намальовані на альбомному аркуші не великі і немаленькі, є місце для простору. У: А тепер на підставі трьох малюнків і тих відповідей давайте зробимо висновок - яке з зображень буде правильним, композиційно грамотним? Д: Зображення буде правильним, композиційно грамотним, якщо предмет або 3
  • 4. група предметів розташовуються (зображуються) на альбомному аркуші усього лише один раз та праворуч, ліворуч, зверху і знизу залишається трохи вільного місця. (Закріпити) Декілька учнів закріплюють висновок. Аналіз конструкції предметів (тобто форми і загальних пропорцій предметів). У: Наприклад: у яку геометричну фігуру можна вписати яблуко, грушу, огірок, помаранч і так далі. У: А тепер перетворимо їх у геометричні тіла. Д: Прямокутник (огірок)- у циліндр, коло (яблуко, апельсин)-у кулю і так далі. У: Цей розбір для тих, хто не може представити конструкцію предмета, побачити предмети в обсязі і наскрізь, для тих, хто утрудняється відразу знайти силует, форму предмета, його загальні обриси і намалювати. У: Який предмет вище, нижче, по відношенню друг до друга. Д: Називають. У: Далі розташування предметів на площині. Що у нас на першому плані? Д: Називають. У: Які предмети на другому плані? На третьому? Д: Називають. У: Що проходить за всіма предметами? Д: Лінія обрію. У: А що таке лінія обрію? Д: Лінія перетинання горизонтальної і вертикальної площини. Учитель малює на дошці в міру того, як діти відповідають на питання (за планами і наскрізь). Аналіз предмета на співвідношення і на знаходження пропорцій. У: Який предмет самий маленький? 4
  • 5. Д: Називають. У: Найбільший? Д: Називають. У: Скільки разів маленький предмет міститься відносно великого? Д: Діти відповідають. У: Де, на якій висоті, відносно великого предмета закінчується маленький предмет (на середині, вище, нижче і так далі). Д: Відповідають. У: Що більше, ширина або висота? Які частини самі вузькі, самі широкі? Д: Відповідають. У: Тобто ми повернулися до того з чого починали. Треба постійно порівнювати, зіставляти та виділяти головне, і тільки тоді зображення буде грамотним. Таким чином, ваша задача закомпонувати все побачене, з урахуванням того аналізу, що ми з вами послідовно зробили. Починаємо роботу. Педагогічний малюнок. Практична робота учнів. Музичний ряд. Учитель проходить по рядах, при необхідності виправляє помилки. Оцінює роботу. Виставка кращих робіт. Підведення підсумків. Питання. У: Таким чином, діти, чому ви сьогодні навчилися? Д: Правильно, грамотно малювати натюрморт. У: Так що ж таке правильне, композиційно грамотне зображення? Д: Повторюють визначення. У: Урок закінчений. Матеріали до уроку додаються. Додатковий матеріал. Якщо дозволяє час, можна розглянути кілька прикладів виконання композиції натюрморту. Навіть про один або два предмета можна розповісти по різному: зобразити його крупно на першому плані, показати середній план або намалювати цей предмет дрібно на далекому плані. Вибір розміру зображення на аркуші та кількість необхідних планів для побудови композиції залежить від задуму художника.(Дивися три аплікації по побудові композиції -«Горщик і яблуко»). Формат аркуша малюнків натюрмортів однаковий, а от враження виникає саме різне. Це відбувається тому, що композиція кожного натюрморту має чітку структуру. Відчуття стійкості, рівноваги, спокою виникає від композицій, що побудовані на основі різних фігур, але з використанням симетрії. Асиметричне та діагональне розміщення предметів передають рух, занепокоєння, неврівноваженість частин композиції. (Дивися приклади композиційного розташування предметів у натюрморті). Докладних схем побудови композиції може бути безліч, але у творчій роботі важливо пам'ятати, що вибирати схему необхідно в залежності від того, якого художньо- образного рішення хоче досягти художник. Але не слід думати, що предмети натюрморту треба обов'язково розташовувати за схемою. Оригінальне композиційне рішення може виникнути у результаті того, що, наприклад, гриби випадково висипалися з кошика, обідній стіл залишився неприбраним, художник розклав для роботи свої кисті та фарби, акторка забула забрати парфумерію після гримування і т.п. Усе багатство предметів навколишнього світу може стати основою для створення натюрморту. Треба учитися бачити красу звичайних речей, розвивати своє композиційне мислення. 5
  • 6. Порада. У композиції натюрморту намагайтеся навчитися бачити загальну форму групи предметів (контур), ансамбль форм, а не значимість кожної форми окремо. Це допоможе правильно розмістити натюрморт на листі, точніше передати абрис усієї композиції, домогтися її цілісності. Згадайте, як ви в дитинстві складали з окремих кубиків цілу картинку. Створення композиції можна порівняти з цим процесом і представити, що кожен кубик-це один із засобів виразності композиції. 6
  • 7. 7
  • 8. 8