2. СКОРО П'ЯТИЙ КЛАС
Цілі: формувати уявлення про новому соціальному статусі - статусі п'ятикласника;
обговорити правила поведінки в 5-му класі; виробляти навички співпраці в групі.
Обладнання: «Камінь-вказівик», аркуші А4, плакат для вироблення правил житті
п'ятикласника, маркери, «Валіза».
ХІД ЗАНЯТТЯ
І. Мотивация деятельности
На доске плакат с изображением камня-указателя.
● Налево пойдешь — в мир отдыха и развлечений попадешь.
● Направо — останешься со своим учителем, но в начальной школе.
● Прямо — в 5-й класс попадешь.
Что выберете? Почему?
ІІ. Работа над материалом занятия
Метод «Мозковий штурм». Вправа «Що було, що буде» записують відмінності у
шкільному житті чотирикласника і п'ятикласника, вішаємо їх на дошці,
обговорюємо. Робимо зведену таблицю, в якій відображені всі думки
Що було в 4-му класі в 5-му класі
- Що, на ваш погляд, не викликає хвилювань і тривог?
- Що здається дуже складним? (Вчитель червоним маркером виділяє пункти
тривоги. Діти виділяють, наприклад, пункт «Багато вчителів», Кожен вчитель -
спеціаліст в своїй області, а значить можна дізнатися багато нового і цікавого,
глибше пізнати предмет. Це можливість бути самостійним.
Робота в групах . Вироблення правил життя в 5-му класі
Кожна група виробляє правила (кількість не обмежується). Спікер групи
представляє складені правила. Перелік правил, складений однією з груп: все вчити,
не запізнюватися, не бігати, не обзивати один одного, добре поводитися з
вчителями, не травмуватися, брати участь у концертах і суботниках. Вчитель біля
дошки і узагальнює запропоновані групами варіанти.
Отримуємо колективно складені правила:
1. Відповідально вчитися.
2. Бути дисциплінованими.
3. З повагою ставитися один до одного і вчителям.
4. Брати участь у житті школи.
5. Берегти своє здоров'я і здоров'я оточуючих.
4. Завдання:
1. Продовжувати вивчати психологічні можливості дітей молодшого
шкільного віку;
2. Розробитисистемупсихологічного супроводуучнів у період адаптації;
3. Продовжувати роботу по підвищенню мотивації педагогів до оволодіння і
пошуку засобів профілактики шкільної дезадаптації;
4. Скоординувати вимоги, методи і прийоми навчання учнів у 4-х і 5-х
класах;
5. Розробитисистемуконтролюуспішності процесуадаптації учнів;
6. Знизити падіння успішності при переході в основнушколу.
5. Система заходів з реалізації наступності
«Початкова школа - основна школа»
Зміст роботи Час
проведення
Відповідальні
Педконсіліум «Організація
навчально-виховного процесув
адаптаційний період»:
- вивчення матеріалів роботиз
дітьми у початковій школі;
- вивчення особовихсправ учнів;
- узгодження норм оцінок і вимог до
учнів;
- складання психолого-педагогічної
характеристики класу;
- складання програмисупроводу
учнів у адаптаційний період;
- допомогафахівців психолого-
педагогічної служби
Серпень Заступник директораз
навчально-виховної
роботи, практичний
психолог:Василець О.
С., Тріпауш А. В.
Оцінка стану здоров’я іфізичного
розвиткуучнів.
Вересень Сестрамедична
шкільна, вчитель
фізкультури: Повстюк
Н. С., Голуб М. П.
Індивідуальна роботаз учнями, які
відчувають труднощі в період
адаптації.
Вересень-
жовтень
Класні керівники,
вчителі-предметники
Психологічний супровід процесу
адаптації 5-х класів (спостереження
під час уроків та на перервах).
Вересень Практичний психолог
Тріпадуш А. В.
Визначення індивідуальних цілей
вчителів 5 класу у вирішенні
проблеминаступності (співбесіди з
учителями).
Вересень Адміністрація НВК
Відвідування уроків у 5 класі.
Мета: визначення рівня адаптації
учнів.
Вересень Практичний психолог,
вчителі, заступники
директора
Вхідний адміністративний контроль.
Мета: перевірити якість засвоєння
навчального матеріалу
попереднього класу.
Вересень Заступник директора з
навчальної роботи
Степчин В. Ф.
Аналіз вхідного контролю. Жовтень Методична рада НВК
Діагностика адаптаційних процесів Вересень- Практичний психолог
6. в учнів 5 класу. жовтень Тріпадуш А. В.
Підготовка до педради: відвідування
уроків, анкетування учнів і батьків,
бесіди з вчителями, фахівцями
психологічної служби.
Вересень-
грудень
Адміністрація НВК,
класні керівники
Спостереження за процесом
адаптації до нових умов навчання
учнів 5-х класів.
Діагностичне дослідження процесу
адаптації учнів 5-х класів
Жовтень Практичний психолог
Тріпадуш А. В.
Психологічно-педагогічний
консиліум (нарада) на тему:
«Психологічна адаптація учнів до
нових умов навчання»
Листопад Практичний психолог
Тріпадуш А. В.
Вивчення стану формування
базовихзнань з математики в 5-х
класах.
Листопад Адміністрація НВК
( наказ)
Проведення адаптаційної гри для
п’ятикласників «Гармонія в
колективі»
Грудень Практичний психолог,
класні керівники
Педрада «Проблеми та можливі
шляхи забезпечення наступності
між початковоюта основною
школами»
Січень Заступник директораз
навчально-виховної
роботиВасилець О. С.
Взаємовідвідування уроків
української мовилітератури
(читання). Мета: ознайомлення з
формами, методами роботивчителів
майбутніх випускників початкової
школи.
Січень Адміністрація НВК,
вчителі
Знайомство учнів початкових класів
з навчальним процесом в основній
школі.
Січень-
травень
Класоводи4 класів
Методичні рекомендації з
наступності викладання дисциплін
природничо-математичногоциклу.
Вироблення єдиних вимог.
Лютий Методична рада НВК
Діагностичне обстеження учнів 4 кл.
Надання рекомендацій для батьків
та вчителів щодо подолання
труднощів дезадаптації майбутніх 5-
класників.
Березень-
квітень
Практичний психолог
7. Засідання «Готовність учнів 4 класів
до переходу в основнушколу»:
- попереднєкомплектування класів;
- уточнення адаптаційного
потенціалу учнів:
- складання індивідуальних програм
адаптації
Квітень Психолого-педагогічна
служба
Попередня розстановкакадрів у
майбутніх 5 класах.
Квітень Адміністрація НВК
Знайомство класних керівників,
вчителів-предметників основної
школи з учнями випускних класів
початкової школи(відвідування
уроків у 4 класі вчителями основної
школи, і майбутніх класних
керівників у роботібатьківських
зборів 4 класу).
Квітень-
травень
Адміністрація НВК,
класні керівники
Спільне засідання методичного
об’єднання вчителів початкової
школи основноїшколи за
підсумками ДПА.
Травень Головиметодичних
об’єднань
Підготовка та проведення
випускного святау 4 класі.
Травень Класоводи4 класів,
класні керівники
Спільні батьківські збори
«Особливостіпереходу учнів з
початкової в основнушколу».
Знайомство з класними
керівниками, вчителями-
предметниками.
Травень Адміністрація НВК