Een lessencyclus ontwikkeld voor het Voortgezet Onderwijs.
360 min les verdeeld over 4 lessen.
Onderwerp: reclame
Ontwikkeld door studenten van de Willem de Kooning Academie in Rotterdam
OWD2012 - A4 - Mediawijsheid in het curriculum; de kracht van docentontwerpte...
Lessencyclus Media & Massa - Reclame, hot or not?
1. Media & Massa Lessencyclus voor het Voortgezet Onderwijs
Reclame, hot or not!?
Samengesteld door: Eline van Adrighem, Anita van Bree, Eva van Woerkom, Isabel Ossenblok, Lisa Pearson en Linda Batenburg
2. Media & Massa Inhoudsopgave
Inhoudsopgave
Modulebeschrijving 3
Leerlingenhandleiding 5
Photoshop CS3 - Gereedschappen 9
Les 1 - Introductie 13
Les 2 - Moodboard 15
Les 3 - Photoshop 17
Les 4 - Presentatie 19
Beoordeling 20
Lesoverzichten 22
Lessencyclus - Reclame
2
3. Media & Massa Modulebeschrijving
Titel Lessenserie: Reclame, hot or not?
Modulebeschrijving Mediacultuur thema: Media & Massa
School: Onbekend
Leerlingen: klas van +/- 28 ll.,Havo 2
1. Inventariseer de beginsituatie
Naam docent(en): Onbekend
• Leerlingen: cultureel diverse achtergrond, hebben gedurende Ontworpen door: Eline van Adrighem,
het eerste jaar al een kleine introductie Photoshop gehad.
Anita van Bree, Eva van Woerkom, Isabel
Ze zijn met verschillende media bezig als: hyves, youtube en tv.
Ossenblok,, Lisa Pearson en Linda Batenburg
• Docent: Onbekend, maar deze dient wel al enige ervaring met
Photoshop te hebben.
2. Leerdoelen
Hoofddoel:
Leerlingen ervaren de werking van reclame, kunnen deze ook toepassen in hun eigen werk en dit
mondeling toelichten.
Subdoelen:
Affectief:
• Leerlingen kunnen meedenken,discussiëren en associëren over de behandelde stof;
• Leerlingen kunnen in groepsverband een moodboard maken;
• Leerlingen kunnen in groepsverband een poster ontwerpen;
• Leerlingen kunnen een powerpoint presentatie vormgeven;
Cognitief:
• Toepassen van opgedane kennis over: reclame maken, Photoshop, lettertypes en kwalitatief
beeldmateriaal verzamelen op het internet;
Motorisch:
• Leerlingen kunnen uitsnedes maken en knippen en plakken;
• Leerlingen kunnen omgaan met de basisgereedschappen van Photoshop;
• Leerlingen kunnen omgaan Powerpoint ter ondersteuning van de presentatie;
Een uitgebreide versie van de leerdoelen per les is te vinden in de lesoverzichten (pag. 23)
3. Bronnen voor de docent
Onderwerp Bron Les
Brawndo http://www.youtube.com/watch? 1
overdreven v=Tbxq0IDqD04&feature=related
reclame
Spa & fruit http://www.youtube.com/watch?v=KEHOhCRNCV8 1
doelgroep
Lessencyclus - Reclame
3
4. Media & Massa Modulebeschrijving
4. Bronnen voor de leerling
Onderwerp Bron Les
Lettertypes http://1001freefonts.com/ 3
5. Korte beschrijving per les
Les 1: Introductie
Geschiedenisles van de reclame en het leren analyseren en benoemen van reclame-opbouw.
Opdracht: Neem tijdschriften mee en denk na over product, doelgroep enz.
Les 2: Moodboard
- Zoek in duo’s beeldmateriaal over je doelgroep en onderwerp van de reclame
- Maak een collage uit dit beeldmateriaal als moodboard/schets voor het Photoshopwerk
- Bedenk een slogan voor je product
Les 3: Photoshop
- Korte uitleg Photoshop
- Uitwerken van de poster in Photoshop
Les 4: Presentatie
- Afwerken van de poster in Photoshop
- Presenteren van de poster
- Inleveren motivatie uitwerking wat betreft doelgroep, typografisch, kleur en beeld gebruik
6. Beschrijf materiaal en fasciliteiten:
• Beamer met pc en internetverbinding
• Tenminste 13 pc’s (minimaal 2 leerlingen per pc)
• Photoshop geïnstalleerd op de leerling pc’s
• Tijdschriften, scharen, lijm, stiften, a3 papier
7. Voorwaarden:
Leerlingen werken samen in groepen van 2 personen
8. Beoordelingscriteria
De beoordeling is verdeeld in de twee secties Achterin deze module omschrijving bevinden zich
twee beoordelingsformulieren, onderverdeeld in Beoordelingsformulier Power Point, Collage en
Presentatie en daarnaast is er het Beoordelingsformulier Moodboard. In totaal kunnen ze per
onderdeel honderd punten krijgen onderverdeeld in meerdere categorieën.
Lessencyclus - Reclame
4
5. Media & Massa Leerlingenhandleiding
Leerlingenhandleiding
Les 1 Introductie
Gebruikte reclames in de les
Brawndo: http://www.youtube.com/watch?
v=Tbxq0IDqD04&feature=related
Spa: http://www.spa.nl/spa_nl_fruit_orange/index.php?
lang=nl&page=
Huiswerk
- denk met je partner na over een product en een doelgroep.
- neem tijdschriften mee.
Les 2 Moodboard
Opdracht
Maak een moodboard als schets voor je uiteindelijke reclame.
Maar hierbij gebruik van de tijdschriften die je hebt meegenomen. Tijdens het maken van je
moodboard schuif je met afbeeldingen en lettertypes tot je volgens jou een pakkend beeld hebt.
Dit bespreek je vervolgens met de docent.
Beoordelingsschema moodboard
Waar let je op tijdens het maken en bespreken van het moodboard.
Hierin staan de punten die in les 1 zijn besproken waar een goede, werkende reclame aan moet
voldoen.
Er wordt gelet op de volgende punten:
• sfeer
• compositie
• kleurgebruik
• tekst
• doelgroep
Doel van reclame:
1. onderwerp van discussie
2. bekendheid
3. aanzetten tot actie die financiële of andere voordelen heeft voor sponsor v reclame (overhalen
tot kopen van een product, zwevende kiezers overhalen om voor partij te stemmen,
naamsbekendheid van merk vergroten)
AIDA-Model, Attention, Interest, Desire, Action
1. de aandacht moet trekken, desnoods door te schokken
2. een herkenbaar voordeel moet hebben, bijvoorbeeld plezier, de snelle bevrediging van een
behoefte (cola, snoep, maar ook schoonmaakmiddelen), direct voordeel zoals korting.
3. het verlangen tot een aanschaf of een daad moet opwekken
4. een manier moet bieden om het voordeel te realiseren
Lessencyclus - Reclame
5
6. Media & Massa Leerlingenhandleiding
Les 3 Photoshop
Opdracht
Jij bent de ontwerper van de toekomst. De reclames die al bestaan lijken zo op elkaar. En dus aan
jou de taak een originele, te gekke reclame te gaan maken.
Dit ga je doen met Photoshop en je eigen creativiteit.
Je einduitwerking wordt een afbeelding op A3 formaat die is gemaakt in Photoshop. Het is een
collage van bestaande afbeeldingen die jou reclame over brengt.
Formaat bestand: A3 (29,7cm x 42 cm), JPeg, CMYK, 150 dpi.
Afbeeldingen van internet
Wanneer je bij Google opzoek gaat naar afbeeldingen kun je bij je zoekresultaten aangeven wat je
wil weergeven. Hierbij geef je aan dat er grote en/of extra grote afbeeldingen weergegeven moeten
worden.
Dit is omdat je anders hele kleine afbeeldingen tot een heel groot formaat moet trekken, wat erg
pixelig, korrelig en lelijk wordt.
Uitleg lettertypen installeren:
• Website: http://1001freefonts.com/
• Kies een lettertype, of meerdere
• Klik op de knop “Download win font”
• Sla het zip-bestand op je bureaublad op
• Open je zip-bestand
• Druk op 'Uitpakken'
• Pak uit naar: C:WindowsFonts
• klaar is kees
Heb je vista? Zip-bestand uitpakken op bureaublad, ga naar C:Windows, rechtermuisknop op het
mapje 'fonts', kies daar 'nieuw lettertype installeren, mapje desktop openen, daar de lettertypes
selecteren die je wil installeren, en installeren maar!
Huiswerk
- Maak een powerpoint presentatie over je poster (waarom heb je welke afbeeldingen, kleuren
en lettertypes gebruikt? Wat is de doelgroep voor je reclame enz.
Lessencyclus - Reclame
6
7. Media & Massa Leerlingenhandleiding
Les 4 Presentatie
In les 4 ga je een presentatie geven over je ontworpen reclame. De onderstaande punten worden
meegenomen in je beoordeling, dus let daar goed op!!
Deze vragen ga je inhoudelijk beantwoorden in je presentatie:
1. Wat is je product en je doelgroep ?
2. Wat was jullie motivatie hiervoor ?
3. Hoe heb je de doelgroep weergegeven ?
4. Wat ging er goed en niet goed ?
5. Ben je tevreden over het eindproduct, en waarom ?
Tips om er zeker van te zijn dat je een goede powerpoint presentatie neerzet:
1. Maak gebruik van beeldmateriaal om je boodschap te verduidelijken.
2. Stop niet teveel tekst in één dia, maar verspreid het liever.
3. Animaties zijn leuk, maar laat ook niet alles bewegen, houd het rustig,
Presentatie Maximaal Behaald
punten punten
Verzorgde presentatie 10
Duidelijk verteld 5
Komt de doelgroep goed naar voren 10
Samenwerking tijdens de presentatie? 10
Stem- en taalgebruik in orde? 5
Goed gebruik gemaakt van de ppt? 5
Interessant gebracht? 5
Subtotaal 50
Lessencyclus - Reclame
7
8. Media & Massa Leerlingenhandleiding Lesoverzicht
Les 1 Opdracht Huiswerk les 2
Deze les begint met een • Je vormt een tweetal met een • Denk na over je product en
introductie van de medeleerling en denkt na over doelgroep
opdracht. jullie reclame
Je krijgt uitleg over de • Neem magazines mee
werking van reclames.
Les 2 Opdracht Opmerking
In deze les werk je samen • Je werkt in tweetallen aan je • Je levert je Moodboard,
met je partner aan een collage voorzien van je naam, aan het
collage. Dit is de ‘schets’ • Let hierbij op: einde van de les in bij de
voor jullie uiteindelijke − De doelgroep docent
uitwerking in Photoshop. − Het product
− Plaatsing van de afbeeldingen
Aan het einde van de les − Het gebruik van tekst
presenteert ieder groepje
zijn collage. • Formaat: A3
Les 3 Opdracht Huiswerk Les 4
In deze les krijg je een • Zoek afbeeldingen op het internet • Maak een presentatie over je
instructie in Photoshop. die je in je reclame wilt gaan reclame, houd hierbij
Daarna kun je verder aan gebruiken. rekening met het
de opdracht. • Je begint aan het verwerken van je beoordelingsschema
afbeeldingen in Photoshop • De presentatie moet minimaal
Zorg dat al je afbeeldingen • Sla je bestand als een .psd en .jpg voorzien zijn van de vragen
goed opgeslagen staan. op. genoemd bij eisen presentatie
• Formaat: A3 (zie onderstaand bij les 4)
Les 4 Opdracht Eisen Presentatie
In deze les presenteer je je • Presenteer je reclame Deze vragen ga je beantwoorden in je
reclame door het laten zien aan de rest van de presentatie:
van een powerpoint klas aan de hand van
presentatie. je verslag 1. Wat is je product en je doelgroep ?
2. Wat was jullie motivatie hiervoor ?
Aan het einde van de les 3. Hoe heb je de doelgroep weergegeven ?
levert iedereen zijn poster 4. Wat ging er goed en niet goed ?
en presentatie bestand in 5. Ben je tevreden over het eindproduct,
en waarom ?
Lessencyclus - Reclame
8
9. Media & Massa Leerlingenhandleiding Photoshop CS3 - Gereedschappen
Photoshop CS3 gereedschappen
Photoshop CS3 - Gereedschappen
Selectie gereedschappen
Marquee Tool (M)
De Marquee Gereedschappen laten je rechthoeken en ellipsen selecteren. Standaard begint de hoek
van de selectie bij je cursor. Dit is te voorkomen door je toetsenbord erbij te gebruiken:
Shift+Slepen: De vorm van de selectie blijft in proportie. Zoals het vierkant en de cirkel.
Alt+Shift+Slepen: Je selectie begint vanaf het midden en loopt naar buiten.
Move Tool (V)
Met het Verplaats Gereedschap kun je een selectie of een lag naar een andere locatie slepen, of
naar een andere afbeelding.
Lasso Tool , Polygonal Lasso Tool and Magnetic Lasso Tool (L)
Met het Lasso Gereedschap kun je een selectie maken van een apart deel van je afbeelding. Je
tekent de selectie die je wilt hebben. De Veelhoek Lasso laat je een selectie met rechte hoeken
maken. De Magnetische Lasso kleeft tussen de pixels die anders van kleur zijn. Deze techniek
werkt goed bij een egale achtergrond.
Quick Selection Tool and Magic Wand Tool (W)
Het Snelle selectie gereedschap laat je met je penseel een selectie maken. Deze selectie volgt
automatisch de randen tussen pixels in je afbeelding. Het Toverstafje selecteert gekleurde
gebieden.
Innemen en snijd gereedschappen
Crop Tool (C)
Dit gereedschap maakt het mogelijk porties van je afbeelding te halen. Het werkt hetzelfde als
het selectie gereedschap.
Slice Tool and Slice Selection Tool (K)
Met het Snijd gereedschap kun je een afbeelding in delen opsplitsen. Dit is vooral handig bij het
maken van een website. De losse afbeeldingen kun je voor het web opslaan en makkelijk inladen
als website. Met het Snijd selectie gereedschap kun je deze afbeeldingen weer los selecteren,
bewegen, combineren, splitsen enz.
Lessencyclus - Reclame
9
10. Media & Massa Leerlingenhandleiding Photoshop CS3 - Gereedschappen
Aanpassings gereedschappen
Spot Healing Brush Tool and Healing Brush Tool (J)
De genees gereedschappen kun je gebruiken om imperfecties te laten verdwijnen in de
afbeelding.
Patch Tool and Red Eye Tool (J)
Het pleister gereedschap laat je een gebied repareren die je hebt geselecteerd.
Het rode ogen gereedschap gebruik je om rode ogen op een foto weg te werken.
Clone Stamp Tool and Pattern Stamp Tool (S)
Met de Kopie stempel gereedschap kun je je afbeelding maken. Je selecteert een gebied uit de
afbeelding en kunt hiermee schilderen in een ander deel van je afbeelding.
Met het de patronen stempel kun je je eigen patronen creëren.
Eraser Tool , Background Eraser and Magic Eraser Tool (E)
Je Gum gereedschap gebruik je om pixels in je afbeelding te verwijderen.
De achtergrond gum laat je alleen de achtergrond weghalen zonder de randen van je afbeelding
op de voorgrond aan te tasten. Het haalt de kleur weg die in het midden van de gum staat.
Als je ergens met je magische gum op klikt verwijdert deze de kleur waar je op staat.
Blur Tool , Sharpen Tool and Smudge Tool ( R)
Het Vervaag gereedschap vervaagt de randen of gebieden in je afbeelding. Met het scherpen
gereedschap maak je zachte randen scherper. Met het bedoezel gereedschap lijkt het alsof je je
vinger door de natte verf haalt. Het pakt de kleur op waar je met je slepen begint en neemt deze
mee.
Dodge Tool and Burn Tool (O)
Met het dodge gereedschap en het brand gereedschap kun je gebieden in je afbeelding donkerder
of lichter maken.
Sponge Tool (O)
Het spons gereedschap laat subtiel de kleuren in elkaar overlopen.
Bij de eigenschappen van dit gereedschap staat:Desature en Saturate. Bij Desature ontneem je de
kleur uit je afbeelding. En bij Sature voeg je meer kleur aan je afbeelding toe.
Lessencyclus - Reclame
10
11. Media & Massa Leerlingenhandleiding Photoshop CS3 - Gereedschappen
Schilder gereedschappen
Brush Tool , Pencil Tool and Color Replacement Tool (B)
Je kwast en potlood gereedschap laten je lijnen van verschillende dikten zetten. Deze lijnen kun
je aanpassen naar wens.
Het kleuren vervang gereedschap gebruik je om verschillende kleuren te vervangen of veranderen
in je afbeelding.
History Brush and Art History Brush Tool (H)
Met je geschiedenis kwast kun je dingen ongedaan maken die je met je normale kwast uitgevoerd
hebt. Bij de art geschiedenis kwast voeg je een actie toe die verschillende kleuren of stijlen bevat.
Gradient Tool and Paint Bucket Tool (G)
Het overloop gereedschap gebruik je om kleuren te laten overlopen in een selectie van je
afbeelding.
Met het verf emmertje kun je pixels kleuren die dezelfde kleur hebben. Achtergronden kun je
hiermee makkelijk opvullen.
Teken en type gereedschappen
Horizontal Type Tool and Vertical Type Tool (T)
De horizontale en verticale type gereedschappen gebruik je om in je afbeelding te typen. Deze
lettertypen kun je bovenin aanpassen.
Horizontal Type Mask Tool and Vertical Type Mask Tool (T)
Deze lettertype maskers geven een selectie in vorm van het lettertype.
Pen Tool and Freeform Pen Tool (P)
Het pen gereedschap laat je rechte lijnen en vloeiende vormen maken. Het pen gereedschap met
de vrije transformatie laat je tekenen als op papier. Anker punten worden automatisch toegevoegd
als je tekent. Deze kun je nog aanpassen als de vorm compleet is.
Lessencyclus - Reclame
11
12. Media & Massa Leerlingenhandleiding Photoshop CS3 - Gereedschappen
Add Anchor Point Tool , Delete Anchor Point Tool and Convert Point
Tool
Met deze gereedschappen kun je anker punten toevoegen en weghalen.Met het verander
gereedschap pas je de ankerpunten aan van rechte lijnen naar kromme en andersom.
Shape Tool (U)
Het vorm gereedschap geeft je zes vaste vormen die je kunt gebruiken. Deze kun je als je Shift
ingedrukt houd in juiste proporties gebruiken.
Aantekeningen, meten en navigatie gereedschappen
Notes Tool and Audio Annotation Tool (N)
Met deze aantekening gereedschappen kun je audio en tekst toevoegen aan je afbeelding.
Eyedropper tool and Color Sampler Tool (I)
Met je Buisjes gereedschap kun je een kleur uit je afbeelding halen om deze weer te gebruiken
met andere gereedschappen.
Met je proef gereedschap kun je een aantal kleuren selecteren om te gebruiken. Ook na het
aanpassen van je afbeelding.
Measure Tool and Count Tool (I)
Je meet gereedschap meet tussen twee punten in je afbeelding.
Je tel gereedschap gebruik je om objecten in je afbeelding te tellen. Je klikt het object aan dat je
een nummer wilt geven.
Hand Tool (T)
Met je hand gereedschap kun je slepen met je afbeelding en lagen.
Bij ieder ander gereedschap kun je je spatiebalk indrukken en dan komt je hand tevoorschijn.
Toggle Quick Mask (Q)
Dit is je masker gereedschap. Je klikt deze aan en dan kun je met je Brush Tool de afbeelding
rood kleuren. Alles wat je rood kleurt verandert in een selectie als je weer op het masker drukt.
Toggle Screen Mode(F)
Met dit gereedschap pas je je scherm aan.
Lessencyclus - Reclame
12
13. Media & Massa Les 1 - Introductie
Les 1 - Introductie
Doel van de les
Inleiden van de lessenserie
Uitleg over ‘reclame’
Onderwijsleergesprek met leerlingen over reclame.
Voor de docent
Dit is een les waarin door de docent veel gepraat zal worden, het is een inleiding ter
voorbereiding op de komende lessen. Let erop dat je je leerlingen activeert door niet alles voor te
kauwen, maar door de leerlingen vragen te stellen. Laat ze eerst zelf nadenken over de
onderwerpen waar je het over gaat hebben. Staan er vragen in deze lesbrief, stel deze dan eerst
aan de klas, voor er zelf antwoord op te geven.
Inleiding
Wie heeft er wel eens reclame gezien?
Denk je dat je ouders, toen ze zo oud waren als jij, ook al reclame kenden? En je opa en oma?
Hoe oud is reclame eigenlijk?
Geschiedenis tot nu
Reclame bestond al in het Romeinse Rijk. Er zijn reclameboodschappen terug gevonden in de
ruïnes van Pompeii. Tijdens de Gouden Eeuw (1600-1700) werd er reclame gemaakt in kranten.
Tegenwoordig kan bijna niet om je heen kijken zonder reclame tegen te komen. Je loopt er
tegenaan in je bushokje, als je de brievenbus leegt, als de posters voor het volgende schoolfeest in
de gang hangen. Er staat reclame onderin je msn-scherm, in je email, voor je bioscoopfilm, op
auto's die voorbij rijden als je in de file staat, in het krantje dat je leest in de trein. Als je je tv
aanzet stap je vaak midden in een reclameblok en zelfs je favoriete soap zit vol reclame.
Dieper in op reclame
Maar wat is het doel nou eigenlijk van reclame? (een vraag die je eerst aan de klas stelt)
Antwoorden:
• onderwerp van discussie
• bekendheid
• aanzetten tot actie die financiële of andere voordelen heeft voor sponsor v reclame (overhalen
tot kopen van een product, zwevende kiezers overhalen om voor partij te stemmen,
naamsbekendheid van merk vergroten)
Op welke manier proberen reclamemakers dat doel te bereiken? Wanneer werkt een reclame?
(vragen die je eerst aan de klas stelt)
Antwoorden:
Reclame werkt in principe volgens de redenering dat een wervende boodschap
• de aandacht moet trekken, desnoods door te schokken
• een herkenbaar voordeel moet hebben, bijvoorbeeld plezier, de snelle bevrediging van een
behoefte (cola, snoep, maar ook schoonmaakmiddelen), direct voordeel zoals korting.
• het verlangen tot een aanschaf of een daad moet opwekken
• een manier moet bieden om het voordeel te realiseren
Lessencyclus - Reclame
13
14. Media & Massa Les 1 - Introductie
Dit model heet het AIDA-model: Attention, Interest, Desire, Action; de aandacht opwekken, interesse
wekken, verlangen opwekken, tot actie overhalen.
http://www.youtube.com/watch?v=Tbxq0IDqD04&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=Ru6p5NLXxvY&feature=related
Doelgroepen
Is het je op tv bijvoorbeeld wel eens opgevallen dat als je een keer ziek bent, en je kijkt op een
donderdagochtend om 11 uur tv, je reclames voorbij ziet komen die je om 8 uur 's avonds nooit
tegenkomt. Zoals reclame voor een scootmobiel.
Een reclamemaker let dus ook op waar zijn reclame terecht komt. En voor wie zijn reclame
bedoeld is. Je product is vaak bestemd voor een bepaalde doelgroep. Op deze doelgroep baseer je
een groot deel van je reclame.
Kijk bijvoorbeeld naar deze reclame:
http://www.youtube.com/watch?v=KEHOhCRNCV8
http://www.spa.nl/spa_nl_fruit_orange/index.php?lang=nl&page=
Wat zie je in deze reclame?
Wie? Waar? Wat? Vrouw en man, park, ring, calorieverbranding, enz...
Voor wie zou deze reclame bedoeld zijn? Getrouwde jonge mensen, jaar of 25/30
Zo moet je dus bij het maken van je eigen reclame ook op je doelgroep letten.
Afsluiting van de les
Korte uitleg komende opdracht:
• Les 2: Moodboard maken. Dit is een soort schets voor je uiteindelijke reclame.
• Les 3: aan de hand van je moodboard maak je in Photoshop een reclame voor je gekozen
product.
• Les 4: In les 4 presenteer je je reclame, met behulp van Powerpoint. Je legt tijdens je
presentatie uit hoe je tot het beeld bent gekomen en waar je op gelet hebt.
Deze reclame gaan we in groepjes van 2 maken. In dit team overleg je over het product en de
doelgroep, waar je op gaat letten, enzovoorts.
Groepjes indelen/kiezen
Huiswerk:
• denk met je partner na over een product en een doelgroep
• neem tijdschriften mee
Benodigheden
• Computer met beamer
• Internetverbinding
Lessencyclus - Reclame
14
15. Media & Massa Les 2 - Moodboard
Les 2 - Moodboard
Doel van de les
Brainstorm
Ontwerpen/schetsen eigen reclame
Korte herhaling vorige les
Wat is er de vorige les gebeurd? (onderwijsleergesprek)
In de vorige les hebben we het gehad over hoe reclame is opgebouwd.
Wie kan mij in 4 zinnen vertellen waar de les over ging? (een vraag die je eerst aan de klas stelt)
Gekeken naar:
• Geschiedenis van reclame
• Waar let je op bij het maken van een reclame.
• Doelgroepen en producten
• Voorbeeld van de spa-reclame.
Huiswerk van de vorige keer:
De leerlingen hebben in tweetallen over de doelgroep en onderwerp voor hun reclame
nagedacht. Ook hebben de leerlingen tijdschriften meegebracht.
Opdracht uitleg
In deze les wordt er een moodboard maken. Dit moodboard is een schets voor je uiteindelijke
reclame. Voor het maken van het moodboard heb je alleen deze les.
Het is de bedoeling dat hierin duidelijk een sfeerbeeld wordt gegeven. Je let hierbij op
bijvoorbeeld de compositie en kleurgebruik. Dit moodboard wordt samengesteld uit verzameld
beeldmateriaal uit tijdschriften. Ook kan er gebruik gemaakt worden van stiften en dergelijke.
Houd rekening met de doelgroep die je hebt gekozen.
Bij het maken van je moodboard let je op de punten die we vorige keer hebben besproken. Deze
punten vind je terug in je handleiding.
Mocht je het moeilijk vinden een doelgroep te kiezen, denk dan bijvoorbeeld eens wat de
originele doelgroep van het product is. Je zou bijvoorbeeld diezelfde doelgroep kunnen kiezen
(bij een stoeptegel zou je dus reclame kunnen maken met als doelgroep de stratenmakers). Je zou
ook een hele andere doelgroep kunnen kiezen (Verzekeringen voor kleuters) of je doelgroep
kunnen overdrijven (spa met weinig calorieën voor hele dikke mensen).
Hier de mogelijkheid een voorbeeld te laten zien. Liefst meerdere ivm kopiëren door leerlingen.
Je maakt dus gebruik van de volgende dingen:
• A3 papier
• Tijdschriften (scheuren/knippen)
• Stift/verf/potlood
Let op dat je begint met schuiven voor je alles vastlegt!
Lessencyclus - Reclame
15
16. Media & Massa Les 2 - Moodboard
Er wordt gelet op de volgende punten:
• Sfeer
• compositie
• kleurgebruik
• tekst
• doelgroep
Afsluiting van de les
Aan het eind van de les worden de moodboard besproken met de docent. Hierbij is het de
bedoeling dat de leerling zijn keuzes met betrekking tot de bovenstaande punten kan
onderbouwen.
Benodigdheden
• Lijm
• Tijdschriften
• A3 papier
• Stiften
• Voorbeelden
• Lesbrief leerlingen
Lessencyclus - Reclame
16
17. Media & Massa Les 3 - Photoshop
Les 3 - Photoshop
Doel van de les
Afbeeldingen en lettertypes zoeken
Lettertypes installeren
Uitwerken van de poster in Photoshop
Voor de docent
Dit is een les waarin door de docent het één en ander uitgelegd moet worden. Allereerst de
opdracht zelf en daarna nog even kort de mogelijkheden van Photoshop doornemen. Vervolgens
benadrukken dat ze op de resolutie van de gebruikte afbeeldingen moeten letten om pixelvorming
te voorkomen. Als laatste word er uitgelegd hoe ze een lettertype kunnen installeren en waar ze
die vandaan kunnen halen. Dit laatste staat ook in de leerlingenhandleiding samen met de
Photoshop handleiding. Vergeet niet aan het einde van de les het huiswerk voor de volgende
keer: de presentatie, mee te delen.
Opdracht uitleg
De leerlingen gaan in tweetallen een poster maken in photoshop op A3 formaat. Hierbij maken ze
gebruik van de collage, die gemaakt is in voorgaande les, als inspiratiebron.
De bedoeling is dat de doelgroep die ze hebben gekozen hebben, herkenbaar wordt en dat ze het
product zo origineel mogelijk promoten.
Ze gaan plaatjes verzamelen van internet die van hoge kwaliteit zijn en relevant voor de poster.
Deze zullen ze bewerken in photoshop. Hiervoor wordt door de docent uitleg gegeven over de
basisfuncties van photoshop.
Dan gaan ze kijken naar verschillende lettertypen en denken ze na over welke goed past bij hun
concept. Deze wordt vervolgens gebruikt om hun slogan sterker te maken. Hiervoor wordt door
de docent uitleg gegeven over het installeren van lettertypen.
Verzamelen van afbeeldingen
Afbeeldingen die relevant zijn voor hun onderwerp en doelgroep. Hierbij moet er gelet worden
op de kwaliteit van de afbeeldingen. Bij Google kun je aangeven in welke kwaliteit je wilt zoeken.
De bedoeling is dat de leerlingen dan zoeken op ‘Hoge kwaliteit’.
Uitleg photoshop
• Het juiste formaat van bestand openen. A3 (29,7cm x 42 cm), JPeg, 150 dpi, CMYK.
• De afbeeldingen in het juiste formaat zetten
• Vrijstaand maken, uitsnijden
• Toolkit: Faden, gummetje, Clone Stamp, Crop
• Sneltoets combinatie Ctrl+T voor snel vergroten/verkleinen en roteren
• Helderheid en contrast
• Kleurbalans
• Filters
Lessencyclus - Reclame
17
18. Media & Massa Les 3 - Photoshop
Uitleg lettertypen installeren:
• Website: http://1001freefonts.com/
• Kies een lettertype, of meerdere
• Klik op de knop “Download win font”
• Sla het zip-bestand op je bureaublad op
• Open je zip-bestand
• Druk op 'Uitpakken'
• Pak uit naar: C:WindowsFonts
• Klaar is kees
Heb je vista? Zip-bestand uitpakken op bureaublad, ga naar C:Windows, rechtermuisknop op het
mapje 'fonts', kies daar 'nieuw lettertype installeren, mapje desktop openen, daar de lettertypes
selecteren die je wil installeren, en installeren maar!
Zoeken naar bijpassend lettertype
Ze moeten kijken naar het product en de doelgroep, en uitzoeken welke vormen hierbij passen.
Ook is het belangrijk te letten op kleurgebruik. Welke kleuren passen er goed bij.
Het uitwerken van de poster
Hier krijgen de leerlingen de mogelijkheid om eventueel verder te zoeken naar afbeeldingen en
lettertypen om deze te bewerken in photoshop. De leerlingen krijgen te horen dat het in de les af
moet, om lanterfanten te voorkomen.
Afsluiting van de les
Een korte uitleg over volgende week, dat de poster dan af moet zijn, en worden gepresenteerd. Als
huiswerk krijgen ze mee dat ze volgende week een (Powerpoint) presentatie moeten geven over
hun motivatie van de uitwerking, gekozen doelgroep en product, hoe dit terug te zien is in de
uitwerking, reden keuze afbeeldingen en lettertypen, etc.
Huiswerk
Powerpoint presentatie klaar voor de volgende les
Benodigdheden
• Computers (tenminste 1 per 2 leerlingen)
• Internetverbinding
• Photoshop (CS3)
Lessencyclus - Reclame
18
19. Media & Massa Les 4 - Presentatie
Les 4 - Presentatie
Doel van de les
Presentaties geven en hier reflectie op geven
Voor de docent
De klas heeft de vorige lessen gewerkt met het maken van reclame. Dit d.m.v. moodboards,
photoshop. Dit uiteindelijke werk gaan de leerlingen vandaag presenteren.
Opdracht uitleg
De leerlingen hebben een presentatie gemaakt over hun reclame met hierin verwerkt waarom ze
voor het uiteindelijke werk hebben gekozen. Hierbij is het belangrijk dat ze ook op elkaar leren
reflecteren. De leerlingen weten waarop beoordeeld wordt, maar zien zij dit ook terug in het werk
van andere leerlingen? en hoe zouden ze het anders opgelost kunnen hebben? Probeer d.m.v. dit
soort vragen tijdens je feedback een onderwijsleergesprek op te starten zodat ze leren hoe je kunt
reflecteren.
Afsluiting van de les
Na de presentaties bespreek je nog even kort samenvattend over de besproken feedback en
eventueel nog een samenvatting van wat er de in afgelopen lessen is besproken. De leerlingen
leveren allemaal het bestand van de poster en de powerpoint presentie in. Zodra dit gebeurt is
kun je de cijfers meedelen.
Benodigdheden
• Beamer
• Computer
• Plakband
• Papier
• Beoordelingsformulieren
Lessencyclus - Reclame
19
20. Media & Massa Beoordeling
Beoordelingsformulier Power Point, Collage en Presentatie
Naam: Klas:
Presentator 1:
Presentator 2:
Beoordeling
Collage Photoshop Punten Punten
Maximaal Behaald
Pakkende slogan/koptekst 5
Vormgeving Algemeen 5
Rode draad – wordt de lezer geleid door de tekst? 5
Is er een goede balans tekst, afbeeldingen en ruimte? 5
Wordt er kleur gebruikt en helpt dit mee aan de 5
overzichtelijkheid?
Is de tekst duidelijk? 5
Hebben de gebruikte plaatjes nut? 5
Zijn de kern (steekwoorden) goed gebruikt?. 5
Is er een vloeiende voortgang? 5
Samenwerking? 5
Subtotaal 50
Presentatie Maximaal Behaald
punten punten
Verzorgde presentatie 10
Duidelijk verteld 5
Komt de doelgroep goed naar voren 10
Samenwerking tijdens de presentatie? 10
Stem- en taalgebruik in orde? 5
Goed gebruik gemaakt van de ppt? 5
Interessant gebracht? 5
Subtotaal 50
Totaal Flyer 50
Totaal presentatie 50
Totaal 100
CIJFER
Lessencyclus - Reclame
20
21. Media & Massa Beoordeling
Beoordelingsformulier Moodboard
Naam: Klas:
Presentator 1:
Presentator 2:
Punten Behaalde
Moodboard maximaal punten
Pakkende slogan/koptekst 15
Vormgeving algemeen 10
Is er goeie balans tussen tekst, afbeelding en ruimte? 10
Kleurgebruik wordt het er overzichtelijk door? 10
Zijn de kern (steekwoorden) goed gebruikt? 15
Vloeiende voorgang? Samenwerking? 15
Presentatie duidelijk verteld? 10
Samenwerking tijdens presentatie? 15
Totaal 100
CIJFER
Lessencyclus - Reclame
21
22. Media & Massa Lesoverzichten
Lesoverzichten
Uitleg lesoverzicht
Op het lesoverzicht is onder andere per les te zien hoe de tijdsindeling is, welke didactische
werkvormen je toe past op welke activiteit en een overzicht van de lesdoelen.
Lessencyclus - Reclame
22
23. Media & Massa Lesoverzichten
Voorbereidingsmodel les beeldende vormgeving Les 1
Naam: Groep:
Beginsituatie De ll. hebben met Photoshop gewerkt
Opdracht De ll. gaan in tweetallen een reclameposter maken
Doelen Affectief Meedenken en discussiëren , uiten van
eigen mening
Cognitief Geschiedenis, werking en doel van
reclame leren begrijpen en toepassen
Motorisch Uitsnede maken, knippen en plakken
Vormgevings aspect: Papier, internetbronnen
Beeldinhouds aspect: Fantasie, informatie
Beeldfunctie aspect: Wervend, informatief, esthetisch
Onderwerp / Thema Reclame / informatief
Materiële organisatie • Computers met toegang tot internet
• Internet bronnen
Lessencyclus - Reclame
23
24. Media & Massa Lesoverzichten
Tijdsduur 5 minuten
Lesverloop Binnenkomen en gaan zitten
Tijdsduur 10 minuten
Lesverloop Inleiding
Leeractiviteiten Mentaal Luisteren en antwoorden
Didactische werkvormen Vragen stellen
Tijdsduur 10 minuten
Lesverloop Geschiedenis tot nu
Leeractiviteiten Mentaal Luisteren
Didactische werkvormen Vertellen
Tijdsduur 20 minuten
Lesverloop Dieper in op reclame
Leeractiviteiten Mentaal Luisteren, kijken, associëren en brainstormen
Didactische werkvormen Vertellen en klassengesprek
Materiaal Voorbeeld: Brawndo
Media Internetbronnen
Tijdsduur 20 minuten
Lesverloop Doelgroepen
Leeractiviteiten Mentaal Luisteren, kijken, associëren en brainstormen
Didactische werkvormen Vertellen en klassengesprek
Materiaal Voorbeeld: Spa
Media Internetbronnen
Lessencyclus - Reclame
24
25. Media & Massa Lesoverzichten
Tijdsduur 10 minuten
Lesverloop Indelen van de groepjes
Leeractiviteiten Mentaal Luisteren en kiezen
Didactische werkvormen Vertellen
Media Bord
Tijdsduur 10 minuten
Lesverloop Huiswerk instructie
Leeractiviteiten Mentaal Kijken en luisteren
Technisch Opschrijven
Didactische werkvormen Schrijven en vertellen
Media Bord
Tijdsduur 10 minuten
Lesverloop Afsluiting
Leeractiviteiten Mentaal Luisteren
Didactische werkvormen Vertellen
Media Bord
Lessencyclus - Reclame
25
26. Media & Massa Lesoverzichten
Voorbereidingsmodel les beeldende vormgeving Les 2
Naam: Groep:
Beginsituatie De ll. hebben een introductie gehad over reclame en zijn in groepjes van
twee ingedeeld
Opdracht De ll. gaan in tweetallen een moodboard maken door beelden uit
tijdschriften op A3 papier te plakken
Doelen Affectief Moodboard maken
Cognitief
Voorbereidingsmodel les beeldende vormgeving van opgedane kennis uit Les 3
Toepassen
voorgaande les
Kwalitatief beeldmateriaal verzamelen uit
tijdschriften
Motorisch Moodboard maken, knippen en plakken
Vormgevings aspect: Gevonden beeldmateriaal, schaar, A3 papier
Beeldinhouds aspect: Moodboard ontwerpen
Beeldfunctie aspect: Wervend, informatief, esthetisch
Onderwerp / Thema Reclame / moodboard
Materiële organisatie • Voorbeeld moodboard
• A3- papier
• Scharen
• Lijm
• Potloden
• Tijdschriften
Lessencyclus - Reclame
26
27. Media & Massa Lesoverzichten
Tijdsduur 5 minuten
Lesverloop Binnenkomen en gaan zitten
Tijdsduur 10 minuten
Lesverloop Opdracht uitleg
Leeractiviteiten Mentaal Luisteren, kijken en vragen beantwoorden
gn
Didactische werkvormen Onderwijsleergesprek, frontaal
Media Voorbeeld Moodboard
Tijdsduur 45 minuten
Lesverloop Moodboard maken
Leeractiviteiten Mentaal creëren, fantaseren transformeren, associëren en toepassen
Technisch colageren, knippen, plakken, scheuren
Didactische werkvormen Stimuleren, begeleiden
Materiaal A3-papier, lijm, scharen, potloden, tijdschriften
Media Voorbeelden
Tijdsduur 20 minuten
Lesverloop Evaluatie van de moodboards en gekozen doelgroep
Leeractiviteiten Mentaal Reflecteren en presenteren
Didactische werkvormen Begeleiden, feedback geven
Media Gemaakte werk, cijferlijst, bord met beoordelingscriteria
Evaluatie Product + criteria, netheid, afwerking, originaliteit,
diversiteit, werkhouding in het algemeen
Tijdsduur 5 minuten
Lesverloop Opruimen en afsluiting van de les
Leeractiviteiten Mentaal Luisteren, kijken, vragen
Didactische werkvormen Stimuleren, uitleggen
Lessencyclus - Reclame
27
28. Media & Massa Lesoverzichten
Voorbereidingsmodel les beeldende vormgeving Les 3
Naam: Groep:
vfv
Beginsituatie De ll. hebben les gehad over reclame en geleerd over leren kijken en
bepalen voor welke doelgroep. Zelf geleerd een moodboard te maken
d.m.v. plaatjes knippen en plakken.
Opdracht De ll gaan in tweetallen een reclameposter maken op A3 formaat m.b.v.
Photoshop
Doelen Affectief Eigen poster ontwerpen
Cognitief Toepassen van opgedane kennis uit
voorgaande lessen en huidige les over
reclame maken, Photoshop gebruiken,
kwalitatief beeldmateriaal verzamelen op
internet en lettertypes installeren
Motorisch Uitsnede maken, knippen en plakken
Vormgevings aspect: Photoshop, gevonden beeldmateriaal, muis
Beeldinhouds aspect: Reclame ontwerpen
Beeldfunctie aspect: Doelgroep bereikend, originaliteit
Onderwerp / Thema Reclame/poster
Materiële organisatie • Computers met toegang tot internet
• Beeldmateriaal via Google
• Photoshop CS3 geïnstalleerd
• Gemaakte moodboards van de vorige les
• Computer, beamer en scherm voor de
docent
Lessencyclus - Reclame
28
29. Media & Massa Lesoverzichten
Tijdsduur 10 minuten
Lesverloop Uitleg opdracht en het verloop van de les
Leeractiviteiten Mentaal Luisteren en kijken
Didactische werkvormen Stimuleren en opdracht geven
Tijdsduur 5 minuten
Lesverloop Uitleg Photoshop
Leeractiviteiten Mentaal Luisteren, kijken, vragen, na doen
Didactische werkvormen Stimuleren, opdracht uitleggen en voordoen
Materiaal Computer met Photoshop CS3
Media Photoshop CS3
Tijdsduur 5 minuten
Lesverloop Uitleg lettertypen installeren
Leeractiviteiten Mentaal Luisteren, kijken, vragen, na doen
Didactische werkvormen Stimuleren, opdracht uitleggen en voordoen
Materiaal Computer met internet
Media Internet
Tijdsduur 15 minuten
Lesverloop Verzamelen afbeeldingen en lettertypes
Leeractiviteiten Mentaal Toepassen en overleggen
Didactische werkvormen Begeleiden
bdffg
Materiaal Computer met internet
Media Internet
Lessencyclus - Reclame
29
30. Media & Massa Lesoverzichten
Tijdsduur 45 minuten
Lesverloop Uitwerken poster
Leeractiviteiten Mentaal Toepassen en overleggen
Didactische werkvormen Begeleiden
Materiaal Computer met internet en Photoshop CS3
Media Internet en Photoshop CS3
Tijdsduur 5 minuten
Lesverloop Bestanden opslaan
Leeractiviteiten Mentaal Toepassen
Didactische werkvormen Begeleiden
Materiaal Computer met Photoshop CS3
Media Photoshop CS3
Tijdsduur 5 minuten
Lesverloop Afsluiting van de les
Uitleg volgende les
Huiswerk opgeven
Leeractiviteiten Mentaal Luisteren, kijken, vragen
Didactische werkvormen Stimuleren, uitleg volgende les
Lessencyclus - Reclame
30
31. Media & Massa Lesoverzichten
Voorbereidingsmodel les beeldende vormgeving Les 4
Naam: Groep:
Beginsituatie De ll. hebben met Photoshop gewerkt, weten hoe reclame werkt en
kunnen hun werk presenteren.
Opdracht Maak een presentatie om je werk te laten zien
Doelen Affectief Eigen powerpoint presentatie vormgeven
Cognitief Toepassen van opgedane kennis in
voorgaande lessen over Photoshop en
reclame
Motorisch het (met de computer) uitwerken van de
presentatie
Vormgevings aspect: Powerpoint, muis
Beeldinhouds aspect: Weergeven van je werk
Beeldfunctie aspect: Expressief
Onderwerp / Thema Reclame/ presentatie
Materiële organisatie • Computer, beamer en scherm om de
presentatie op te laten zien.
• Powerpoint geïnstalleerd
vdfsfsdeded
Lessencyclus - Reclame
31
32. Media & Massa Lesoverzichten
Tijdsduur 5 minuten
Lesverloop Binnenkomen en gaan zitten
Tijdsduur 10 minuten
Lesverloop Uitleg over de les
Leeractiviteiten Mentaal Luisteren
Didactische werkvormen Stimuleren en opdracht geven
Materiaal Pen, inkt en potlood
Media Voorbeelden materiaal vorige lessen
Tijdsduur 65 minuten
Lesverloop Presenteren en reflecteren
Leeractiviteiten Mentaal Voor een groep spreken
Technisch De computer bij een presentatie als hulpmiddel
kunnen gebruiken
Didactische werkvormen Stimuleren, begeleiden, vragen stellen, formulier
invullen
Materiaal Formulier, pen en powerpoint
Media Powerpoint
Tijdsduur 15 minuten
Lesverloop Evaluatie
Leeractiviteiten Mentaal Reflecteren
Didactische werkvormen Begeleiden
Materiaal Formulieren
Media Gemaakte werk, cijferlijst, bord met
beoordelingscriteria
Evaluatie Product + criteria, netheid, afwerking, originaliteit,
diversiteit, werkhouding in het algemeen
Lessencyclus - Reclame
32