Se ha denunciado esta presentación.
Se está descargando tu SlideShare. ×

ESMERAY KİMDİR.

Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Próximo SlideShare
Türk Sanat Müziği
Türk Sanat Müziği
Cargando en…3
×

Eche un vistazo a continuación

1 de 11 Anuncio

Más Contenido Relacionado

Anuncio

ESMERAY KİMDİR.

 1. 1. ESMERAY KİMDİR
 2. 2. ESMERAY • Şarkıcı, besteci, tiyatro ve dizi film oyuncusu (D. 25 Şubat 1949, İstanbul - Ö. 25 Mart 2002, İstanbul). Emirgan Ortaokulu son sınıfından ayrılarak İstanbul Şehir Tiyatrosuna girdi ve Çocuk Bölümünde ilk defa sahneye çıktı. 1960 yılından itibaren beş yıl Şehir Tiyatrosu’nda çalıştıktan sonra özel tiyatrolara geçti. İlk olarak Dormen Tiyatrosu’nda “Dün Gece Yolda Giderken Çok Komik Bir Şey Oldu” oyununda oynadı. Daha sonra Avni Dilligil, Özlem, Özlem Taşdelenler, Sezer Sezin tiyatrolarında oyunculuk yaptı. 1974 yılında Muammer Karaca ile oynadıkları "Mart Bakanı" adlı oyunla tiyatrolara veda etti. Bu arada sinemada "Sev Kardeşim" ve "Zilli Nazife" adlı filmlerde rol aldı. Ayrıca "Unutama Beni" filminde de misafir oyuncu olarak yer aldı.
 3. 3. ESMERAY • Sanatçı, müziğe Neriman Altındağ Tüfekçi yönetimindeki koroda amatör olarak başladı. 1974 yılında, “Kim Bunlar Topluluğu”nun solistliğini yaptığı sırada toplulukla birlikte grupla aynı adı taşıyan plağın A yüzünde “100 Kerre 1000 Kerre” adlı şarkısıyla müzik dünyasına adımını attı. Ancak plağın üstünde Esmeray’ın ismi yer almıyordu.
 4. 4. ESMERAY • Esmeray, müzik alanında ilk önemli çıkışını 1974’te TRT tarafından ilk ve tek olarak düzenlenen “1. Toplu İğne Beste Yarışması”nda “Unutama Beni” adlı şarkı ile aldığı birincilik sonrasında yaptı. Bir anda dillere pelesenk olan şarkı uzun yıllar Türk müzikseverlerinin kulaklarından gitmeyecekti. Şarkının bestesi çalışmalarında Erol Tanır adını kullanan eşi Şemi Diriker’e aitti. Bu hızlı çıkışıyla birlikte aynı yıl ilk defa profesyonel olarak Küçük Bebek Belediye Gazinosu’nda sahneye çıktı. Şarkısı dillerden düşmemesine ve TRT’nin düzenlediği yarışmada birinci olmasına rağmen “Unutama Beni” denetime takıldı, televizyon ekranlarından izleyicilerine ulaşamadı. Sanatçı, daha sonra yaptığı 45’liklerle de TRT Denetimine takıldı.
 5. 5. ESMERAY • Sanatçı, ikinci büyük çıkısını 1977 yılında yaptığı “Gel Teskere” adlı plağıyla yaparak sonraki yıllarda da asker şarkıları söylemeye devam etti ve halkın gönlünde taht kurdu. 1978’de Eurovision için bir grup olarak bir araya gelen tanınmış isimler Esmeray, Ertan Anapa, Funda Anapa, Melike Demirağ, Kerem Yılmazer ve İskender Doğan, yarışmanın Türkiye finalinde Atilla Özdemiroğlu’nun bestesini yaptığı, Şanar Yurdatapan’ın sözlerini yazdığı “İnsanız Biz”i seslendirdiler. O günün tanınmış isimlerinin yer aldığı bu grup şarkıyla milyonlarca insanın beğenisini kazandı.
 6. 6. ESMERAY • Ölümüne kadar 9 adet 45’lik, 4 adet LP ve 1 adet kaset çalışması yapan Esmeray, 1981 yılında çıkardığı “Sürpriz 81” adlı albümünde Türk Sanat Müziği eserlerini seslendirdi. 1986 yılında profesyonel sahne çalışmalarına son veren sanatçı, bu tarihten sonra “Alıştık Artık” adlı TV programında uzun bir süre Ayşegül ve Ali Atik’le birlikte rol aldı.
 7. 7. ESMERAY • “Küçük Besleme”, “Reyting Hamdi” gibi bazı TV dizilerinde de rol alan Esmeray, son olarak 1995 yılında Nedim Sabah Tiyatrosunda “Oscar” adlı oyunla tiyatrodan kopmadığını gösterdi. 2000 yılında "Hep Aynı Yaygara" ve Dilekçe oyunlarında rol aldı. 2000 yılında yayınlanan "Eski Dostlar" albümüyle yeniden müzik çalışmalarına başlayan Esmeray, ayrıca TV dizilerinde oyunculuk yapmaya devam etti.
 8. 8. ESMERAY Esmeray, yakalandığı kanser nedeniyle üç ay İstanbul Gülhane Askeri Tıp Akademisi Hastanesinde tedavi gördü. Ciğerleri ve beynindeki tümörden kurtulamayan sanatçı sonra 25 Mart 2002’de erken yaşlarda hayata gözlerini yumdu. Sanatçının cenazesi Levent Camiinde kılınan namazdan sonra Zincirlikuyu Mezarlığında toprağa verildi. Ölümünden sonra konuşan Sezen Cumhur Önal sanatçıyla ilgili şu değerlendirmede bulundu: “Devrini itibarlı yaşadı, çok onurluydu. Para kazanmak için önemsiz şarkılar söylemedi. Medyatik olmaya çalışmadı. Eşyanın tabiatına uygun davrandı. Müthiş bir sesi vardı. Türk halkı ondan yeterince yararlanamadı.”
 9. 9. TV çalışmaları: Reyting Hamdi (2001) Küçük Besleme (1999- 2001)
 10. 10. Diskografi: 2008: "Askerin Türküsü" 2003: Unutama Beni 1993: Kağıt Mendil (Albüm) 1981: Sürpriz 81 1980: Oğlum (Albüm) 1977: "Yaz Romancı" (Albüm) 1977: Yollar Yollar - Lanet 1977: Gel Tezkere Gel - Yollara Düştüm 1976: Oylum Oylum...- Bir Gün Gelecek
 11. 11. Diskografi: 1976: 13.5 - Büyümsün 1975: Yayınlanmaz (Albüm) 1975: Soruyor Musun? - Garip Aman 1975: "Antalya'ya Koş - Antalya'ya Koş (Enstrumantal)" 1975: Elveda Yavrularım - İlk Muhabbet 1974: Unutma Beni - Ayrılık Olsa Bile 1973: 100 Kere 1000 Kere - Sen İnsanız Biz - Vur Şu Sazın Tellerine (Ertan Anapa, Funda Anapa, İskender Doğan, Kerem Yılmazer ve Melike Demirağ ile birlikte)

×