Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
відкритий урок
1. 1
Тема. Звук[х ],[х’ ]. Позначення їх буквами «Х», «х».
Мета:ознайомитидітей із новою буквою, та її звуковимизначеннями;
закріплювати уміння розрізнятифункціональне значення звука і букви, вчити
читати словаз новою буквою,познайомитиз синонімами (без уживання
терміну); розвиватимовлення, увагу, мислення та читацькі вміння учнів;
виховувати повагу й любов до хліба.
Тип уроку: урокзасвоєння нових знань.
Обладнання:: підручник М. С. Вашуленко «Буквар» 1 клас, навчальний
посібник М.С.Вашуленко «Супутник букваря» 1 клас, хліб на рушнику,
прислів’я, таблиці зі складами, набірне полотно, малюнки.
Хід уроку
I. Організаціякласудо уроку.
1. Психоформула.
- Доброгоранку! –
Мовлю за звичаєм.
Доброгоранку
Кожномузичу я.
- Доброгодня вам! –
Людям бажаю
І посміхаюся.
У відповідь люди:
- Добрісловаж бо
Для кожного любі.
- Який у вас настрій після почутого вірша? (Настрій піднесений, радісний,
бадьорий.)
- Якими емоціями ви сповнені? (Позитивними емоціями.)
- Позитивні чи негативні емоції переважали у вашій душі протягом тижня?
(позитивні емоції)
- Кому ви створилигарний настрій? Яким чином? (Створивгарний настрій
мамі. Я допомагав їй прибиратиу будинку.)
- З такої прекрасної нотиі розпочнемо роботу. Девізом нашого уроку будуть
такі слова: «Не тільки відповідати, а й міркувати – дружно й плідно
працювати».
- Ви готовідо уроку? ( Так)
II. Актуалізаціячуттєвого досвідута опорних знань учнів.
1. Гра «Телевізор» ( у вчителя і дітей таблицізі складами)
- Знайдіть на своїхтаблицях склади: по, лу, да, ке, ні...
(діти на своїх таблицяхобводять склади)
- Знайдіть та прочитайтеслова: мама, мова, мило, вода, люди...
2.Гра «Віднови слова» (на набірному полотні виставлені слова, букви в яких
перемішані)
Вітерець – пустунець
В поле залетів,
Букви переплутав,
2. 2
Чудасії натворив.
Д А В О П О Е Л Н О В І К
- Спробуйтескласти слова з перемішаних букв. (вода, поле, вінок)
3.Роботав парах. Гра «ЛОТО»
- З розрізанихскладів потрібно скласти слова, визначити в них наголос ,
побудувати звукові моделі.
ЧО - ВЕН, КА – ЛИ – НА , ВУ – ЛИ – КИ, КА – ЛАЧ.
- Складіть речення зі словом КАЛИНА.(Червона калина у лузі цвіте.)
- Визначить кількість слів у ньому.(5 слів.)
- Побудуйте модель цього речення.(/______ _ ___ ___.)
III. Мотиваціянавчальноїдіяльностіучнів.
1. Відгадуваннязагадки
Круглий, мов сонечко,
Щедрий, мов сонечко, -
На черінь посунеться –
І стоїть красується.
З печі – на блюдо:
- Їжте мене, люди, на здоров’ячко! ( хліб)
І дійсно, рум’янай кругла українськапаляниця чимось подібнадо сонячного
світила. Поруч з хлібом народ завжди ставив сіль, бо без солі він теж не уявляв
своєжиття… Тому сіль і хліб, що діставалися людям важкою працею,
вважалися дорогим набутком і завждишанувалися в народі. Хліб – це праця
людська, це надія на майбутнє. Від темної, твердої, з кам’яною пилюкою
паляниці до випеченого пухкого хліба – калача, коровая – минуло тисячі років.
За цей час у різних країнах світу хлібороби навчилися з диких, зерновихрослин
вирощувати високоврожайнісортипшениці, жита, ячменю, а пекарі випікають
величезну кількість хлібних виробів – близько 8ОО видів.
- А для вас що означаєхліб?
(Хліб – це зерно, яке перемелюють на борошно;
хліб – це випечений виріб з борошна, продукт харчування;
хліб – це рослина в полі, хлібне поле;
хліб – це харчі, прожиток;
3. 3
хліб – це заробіток, як засіб існування.)
2. Розповідь учителяпро хліб
За всіх часів і в усіх народів було найбільшою святістю, коли лежав на столі
хліб. Тяжко він доставався в давнину. Батьки ніколи не залишали в полі хліба,
не викидали його, несли додому, яксвятиню, своїм дітям. Паляниця, за добрим
українським звичаєм, мала неодмінно лежати на столі, і ніхто, навіть діти, не
насмілювалися покласти іі сподом догори. Хліб був мірилом життя. Будь-яке
свято не обходилосябез паляниці. Народжувалася дитина – йшли з хлібом,
виряджалисина в далеку дорогу – і мати ув’язувала в рушник житній окраєць,
справляли весілля чи будували хату – неодмінно приходилиз книшем, дорогих
гостейтакож зустрічали хлібом – сіллю. Без хліба наш народ не уявляв свого
життя. Навіть діти шанобливо називали його «папа». Він був потрібний людині,
як батько в сім’ї.
– А ви шануєте хліб? Як саме? (Так. Не кидаємося хлібом –бо він святий. Адже
кинути хліб – то великий гріх. Хліб завжди треба шанували, як святиню
цінували.)
3. Фізкультхвилинка
(Фізкультхвилинка проходить у виглядідитячої гри«Печу, печу хлібчик».)
Для проведення гри діти стають розірваним колом лицем до середини. Перед
кожним – умовна піч, під рукавами ніби діжа з тістом, праворуч лопата. Діти
співають.
Печу, печу хлібчик.
Дітям на обідчик. ( Удають, що місять хліб. )
Беру, беру папку,
Кладу на лопатку. (Присідають, беруть тісто, піднімають його.)
Шусть у піч!
Шусть у піч! (Кладуть « тісто лопатою » у піч.)
ІV. Повідомленнятеми, мети, задач уроку.
- Сьогодніна уроціми говорилиз вами про хліб, про важку працю хліборобів.
А як ви думаєте, чому? (слова «хліб» та «хлібороб» починаються зі звука [х]).
- Отже, ми з вами вивчимо звуки [х], [х'] і букву, яка їх позначає на письмі.
Якщо ми це засвоїмо,то перегорнемо наступну сторінку букварика і знатимемо
більше і краще. Та навчимося позначатипершу літеру в цих словах.
V. Сприйняття та засвоєнняучнями нового навчальногоматеріалу.
1. Підготовчіартикуляційно-слуховівправи
.а) Гра «Впіймай слово».-Виділити звуки [х], [х'] оплесками з вірша.
Хапливий хом’як харчувавсь абияк.
Харчі він шукав, та за щоку ховав.
4. 4
І хлібець, і хурму,
Не збагну я – чому?
б)Заучування чистомовки
Ха – ха - ха – яка хата чепурна.
Ху – ху - ху – ми ходили по даху.
Хи – хи - хи– потім підем гуляти.
Хе – хе - хе – на вільсі листячко сухе.
Ух – ух - ух – з тополі летить пух.
Ах –ах - ах – а за нами летить птах.
в)Вправа зі звуками [х], [х'] :
- Утворіть склади з поданих звуків:
[х], [о]- хо
[х], [у]- ху
[х], [а]- ха
[х], [е]- хе
[х], [и]- хи
г)Визначення місця звука [х] в словах:
- Діти, придумайте такі слова, щоб звук [х] був на початку слова: (хмара ,
ховрах, хрін, Хома, хобот, хліб, хвиля).
- А тепер придумайте слова із звуком [х] в кінці. (мох, горох, льох, сміх).
- А чи можете ви назвати слова із звуком [х] в середині?(крихта, пахучий,
Захар, лихо).
2. Знайомствоз новою буквою.
а) Розгляд та аналіз форми букви. Визначення місця букви в касі.
- Порівняйте малу і велику букви. (Показ малюнків.) Чим вони відрізняються?
(Лише розміром)
.
б)Заучування вірша. Пошук схожостіз навколишніми предметами.
(Показ малюнків.)
Х – на ножиці так схожа,
Ті, що все в роботі.
Хочеш – пореш,
Хочеш – шиєш,
Хочеш – сам себе стрижеш.
(Також буква «ха» схожа на перевернутий хрестик, перехрестя доріг, на
римськечисло 10)
5. 5
в) Читання прямихта обернених складів за таблицями на дошці.
ХА ХО ИХ АХ
ХЕ ХУ ОХ ІХ
ХИ ХІ УХ ЕХ
г) Побудовазвукових моделей слів в зошиті до малюнків.
2. Читанняскладів, слів.
Учні читають словаз буквою Хх у «Букварі» с.94-95
3. Гра „Аукціон”
( Діти пояснюють значення слова, якщо вірно – слово на таблички віддається.
Хто отримав найбільше слів, той і виграв. Якщо значення слова діти не знають
– звертаються до тлумачних словників.)
перехрестя - халва -
кухар - черепаха -
халат - горох -
-○-○-○ -○--○-○-○
6. 6
хлопчик - хата -
(Горох – рослина родини бобових, харчовий продукт.
Халат - просторий хатній одяг вільного крою.
Черепаха - ряд зауропсидів (за старою класифікацією — плазунів), що існує
впродовж 250 мільйонів років.
Перехрестя -Місце перетинушляхів, стежок, вулиць і т. ін.
Кухар – робітник, що готує їжу.
Халва - кондитерськийвирібу вигляді густої маси, виготовленої з протертого
(перев. соняшникового) насіння або потовчених горіхів з карамеллю.
Хлопчик – дитина чоловічої статі.
Хатина- сільський одноповерховий житловий будинок.)
6.Фізкультхвилинка
Загадаю вам загадку.
Станьте всі ви на зарядку.
Раз – листочки піднімаємо.
Два – листочкизагинаємо.
Три – іще разок звернули.
На чотири – розгорнули.
Буква схована ось тут.
Здогадались?
Назовіть! (Буква «ха».)
V. Осмисленняобєктивнихзвязківі взаємозалежностіу вивченому
матеріалі.
1. Робота над текстом( c.39 «Супутник букваря»)
а) Читання тексту вчителем.
-Розкажіть, що довелося людині зробити, щоб одержатисмачний хліб.
(Виорати нивку, висіяти зерно,зібрати, змолотити, замісити тісто та спекти
хліб)
б) Читання тексту „ланцюжком”
в) Аналіз прочитаного
- Чи сподобався хліб вовкові? (Так.)
- Що запитав вовк у чоловіка? (Де ти його взяв?)
- Що робили руки людини для того щоб дістати хліб? (Виорали нивку, висіяли
зерно, зібрали, змолотили, замісили тісто та спекли хліб)
- Як ви зрозумілислова чоловіка - без труда нема плода? (Щоб отримати будь-
яку їжу – треба гарненько попрацювати.)
г) Самостійне читання тексту + гра „День – ніч”
- До чого закликає автор нас? (Працювати.)
VI. Узагальненняісистематизація знань.
7. 7
1. Складання речень за схемами з попередніх завдань.
I___ ___ ___.
I___ ___ ___ ____.
I_ ___ ____ ____.
Орієнтовні відповіді дітей:
(Маленький хлопчик співає. Повар готує смачний обід. На городі росте горох.)
2. Роботанад прислів’ям.
(Прислів’я на дошці)
„Добром і хлібом хата багата”
- Як ви розумієте це прислів’я? ( Якщо в будинку є хліб, а в родиніпанує добро –
то цей дім багатий.)
- Чому хліб це багатство? (Адже, хліб – усьому голова, будь-які страви
смачніше їсти з хлібом. Зївши кусочок хліба – ти завжди будеш ситим.)
- А які ще прислів’я про хліб ви знаєте?
(З неба хліб не падає. Коли б хліб та вода, то не буде голода.Хліб – усьому
голова. Хліб на столі - миp у хаті. Хліб та вода козацька їда.)
VII. Підсумки уроку.
1.Бесідаз учнями
- Діти, яку нову букву та новий звук ви вивчили на уроці? (Звук [х ],[х’ ].
Букви «ха».)
- Які нові слова, прислівя ви запамятали ?
- Що вони означають?
- Що цікавого розповів чоловік вовкові? (Як отримати хліб.)
- Отже, який шлях проходить хліб, щоб потрапитина наші столи?
(Спочаткутреба виорати нивку, висіяти зерно,зібрати його,
змолотити, замісити тісто та вже потім спекти хліб, який грузові
автомобілі розвозять по магазинах.)
2. Гра „Скринька запитань".
- Які б запитання ви хотіли задати один одному в кінці уроку (Запитання дає
учень учневі)
- Що тобі найбільше сподобалось на уроці?
- Про що ти розкажеш вдома?
- Що було цікавого?