1
NAUCZYCIEL
IMIĘ I NAZWISKO
IMIĘ I NAZWISKO
RODZIC/ - E
SZKOŁA/ KLASA DATA 08.12.16
ADRES E-MAIL
TEMAT
LEKCJI
PRZEDMIOT PROGRAMOWY: GODZINA WYCHOWAWCZA LUB LEKCJA LUB
ZAJĘCIA POZAPROGRAMOWE:
JAKI: WPISAĆ WYBÓR: Godzina wychowawcza
WYZWANIA/
SZANSE
CELE
NAUCZANIA
Integracja zespołu klasowego.
Nauczenie dzieci pozytywnych zachowań.
KRYTERIA
SUKCESU
Zaangażowanie uczniów w przebieg zajęć.
Dzieci nie będą wyśmiewać się z siebie.
PLANOWANY WPŁYW LEKCJI :
NA RELACJE
NAUCZYCIELA Z
RODZICAMI
Poprawa relacji nauczyciela z rodzicami poprzez współpracę ich przedstawiciela przy
przygotowaniu przebiegu zajęć. Poczynione obserwacje pomogą zrozumieć rodzicom
relacje własnego dziecka z otoczeniem.
NA ODPORNOŚĆ
MOICH UCZNIÓW W
SYTUACJACH
MANIPULACJI
Zrozumienie przez uczniów własnego wpływu na przebieg zajęć.
NA KRYTYCZNE I
KREATYWNE PROCESY
MYŚLOWE MOICH
UCZNIÓW
Przygotowane zadania dla rozwiną procesy twórcze uczniów
PLAN LEKCJI (45 minut) LEKCJA OTWARTA Z RODZICEM
(adT) AKADEMIA DYNAMICZNA TOŻSAMOŚĆ_ GDAŃSK X-XII 2016
2
NA ATMOSFERĘ
W KLASIE, KTÓRA
WPŁYWA NA WYNIKI
EDUKACYJNE
Zgodna współpraca członków zespołu.
Pozytywna atmosfera.
OPIS PLANU LEKCJI/ PRZEBIEG: CZAS 45 minut
CZAS
5
minut
WPROWADZENIE:
Przedstawienie osób prowadzących zajęcia oraz tematu i celu zajęć.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Przeprowadzenie wywiadów z dziećmi przez rodzica (rola dziennikarza)
Czy masz w klasie dobrego kolegę?
Kto nim jest?
Dlaczego uważasz go za dobrego kolegę?
Kto nie ma dobrego kolegi?
Dla czego nie udało ci się znaleźć dobrego kolegi w klasie?
2. Podział klasy na zespoły (losowanie karteczek) a następnie
konstruowanie sylwetek złego i dobrego kolegi (wybór cech z
rozsypanki wyrazowej)
3. Burza mózgów dotycząca wyśmiewania się – Co najczęściej uczniowie
wyśmiewają?
4. Wysłuchanie przez uczniów tekstu (czyta rodzic) na temat uczuć
towarzyszących osobie wyśmiewanej (relacja ucznia i rodzica)
5. Uczniowie oglądają film „Nowa w szkole”. Omówienie skutków
wyśmiewania ludzi.
6. Uczniowie w zespołach pracują nad rozróżnieniem uczuć negatywnych i
pozytywnych towarzyszącym ludziom, naklejają na białe serce karteczki
z uczuciami występującymi u ludzi akceptowanych, a na serce czarne
uczucia ludzi wyśmiewanych.
PODSUMOWANIE
Rodzic (dziennikarz) zadaje uczniom pytanie: Co w sobie musisz zmienić, aby
stać się dobrym kolegą? Uczniowie po kolei udzielają odpowiedzi.
Podziękowanie rodzicowi za wspólne przygotowanie zajęć, a uczniom za
aktywność.
CZAS
30
minut
CZAS
10
minut