SlideShare una empresa de Scribd logo
1 de 13
Descargar para leer sin conexión
Guia didàctica
del vídeo        1
GUIA DIDÀCTICA DEL VIDEO


1. FITXA TÈCNICA DEL MATERIAL:
                                                                                          2
     a. Títol del material: Les aventures de Cotonet, el nigul.

     b. Nom dels autors: Elisabet Serra Comas i Esperança Jaume Mas.

     c. Col·laboradors: Aina Sastre Seguí, Francina Ensenyat Parets, Nuria Coll
        Cantero, María Folch Mayol i Maria de Lluc Fiol Cantallops.

     d. Any de producció: 2013.

     e. Idioma: Català.

     f. Durada estimada: 1 sessió.

     g. Especificacions tècniques: Es necessita un ordinador, amb un
        programa de reproducció de vídeo, connectat a un projector i una pantalla
        desplegable on poder-hi projectar la imatge.

     h. Aspectes generales sobre la instal·lació i utilització del programa:
        Reproduir el vídeo i en el cas de desitjar-ho, posar pausa en els moments
        en que la pròpia gravació ho recomana.

     i. Breu descripció:

             - Objectius: Treballar de forma interactiva els conceptes de
               moviment de rotació i moviment de translació de la Terra, per tal de
               despertar   la   curiositat   dels   alumnes   i   motivar-los   en   el
               desenvolupament global del projecte.
- Destinataris: Segon curs del primer cicle d’Educació Primària.

- Context educatiu: Col·legi Ramon Llull de Santa Maria del Camí.

- Àrea d'intervenció: Coneixement del medi.
                                                                    3
2. PRESENTACIÓ DEL MATERIAL:

     a. Descripció del material: Es tracta d’un vídeo protagonitzat per Cotonet,
        el nigul, un personatge creat per nosaltres amb la intenció de motivar als
        alumnes i, mitjançant la interacció amb ells, en Cotonet ens ajudarà a         4
        aprofundir en els conceptes a tractar.

        A més, el propi vídeo està pensat per dur a terme l’avaluació dels
        continguts explicats a partir de la interacció dels nins amb els personatges
        i de la pròpia experiència dels alumnes.

     b. Estructura: El vídeo comença introduint el personatge de Cotonet, el qual
        convida als alumnes a anar a viure aventures amb ell. Aleshores viatgen
        fins a l’espai, on es troben amb el Senyor Planeta, el qual s’encarregarà
        d’explicar els continguts que anem a treballar.

        Durant la reproducció, el mestre disposarà de diferents ocasions en les
        quals podrà posar en pausa el vídeo per tal de dur a terme una pluja
        d’idees amb els alumnes, contestar una pregunta que plantegi algun dels
        personatges o els propis alumnes, o simplement, tornar a explicar alguna
        cosa que no s’hagi entès.

        Al final de la primera part del vídeo, trobem una avaluació del concepte de
        moviment de rotació, a través de preguntes plantejades per Cotonet, que
        els nins hauran de respondre.

        La segona part del vídeo, en el qual es treballa el concepte de moviment
        de translació, s’avalua de la mateixa manera, afegint el que s’ha aprés
        anteriorment.
Finalment, per tal de concloure la sessió, trobem una activitat en la qual
             els nins es convertiran, de forma ordenada, en planetes i, per tant, hauran
             de seguir les instruccions que els donarà Cotonet. Amb aquesta activitat
             pretenem apropar els conceptes apresos a la realitat dels infants i que
                                                                                           5
             experimentin en primera persona amb el que han aprés.

*Per veure més detalladament la miniatura de cadascuna de les pantalles i les relacions
entre cadascuna d’elles, veure annex 1.
3. GUIA D’ÚS DIDÀCTIC: PLANIFICACIÓ

     a. Destinataris: El vídeo està pensat per alumnes de segon curs de
        Primària, és a dir, alumnes entre 7 i 8 anys.
                                                                                         6
        Els alumnes disposen de les capacitats cognitives necessàries per poder
        accedir als continguts que se’ls explicaran, així com també tenen els
        coneixements     previs   necessaris     per    poder   seguir   l’explicació,
        coneixements que varen adquirir durant el curs passat.

        Aquest és un material que està pensat i dissenyat perquè tots els alumnes
        puguin entendre mitjançant la seva utilització els conceptes de moviment
        de rotació i moviment de translació. En cas d’haver-hi alumnes que
        presentin necessitats educatives de suport educatiu, considerem que
        aquests alumnes no tindran cap tipus de problema per poder entendre els
        conceptes que s’expliquen durant la reproducció del vídeo, ja que el fet de
        fer l’explicació utilitzant aquest mitjà facilita poder entendre-ho millor. Ja
        que sabem que els conceptes de moviment de rotació i moviment de
        translació són conceptes difícils d’entendre degut al seu nivell
        d’abstracció, hem elegit utilitzar el vídeo, pensant que així aconseguim
        apropar i fer més tangibles els continguts que explicarem. Està clar que el
        fet d’utilitzar un mitjà tan visual per dur a terme l’explicació d’ambdós
        conceptes, permetrà als nostres alumnes entendre millor el que s’ha
        explicat i d’aquesta manera aconseguirem un aprenentatge significatiu.
Hem decidit utilitzar un personatge com en Cotonet, el nigul, ja que
   d’aquesta manera ens apropem a la realitat dels nostres alumnes i
   pretenem així captar la seva atenció, motivant-los i creant en ells la
   necessitat i el desig de conèixer i viure aventures amb en Cotonet, el
                                                                                 7
   nigul. Volem que els nins el vegin com un personatge que els desperta
   curiositat, com puguin veure per exemple a qualsevol personatge de la
   televisió.

   Si resulta que amb en Cotonet, el nigul, els nins responen positivament i
   ens adonem que aquest personatge i els altres que apareixen durant el
   nostre projecte ens són útils per explicar continguts que volem treballar,
   es pot considerar l’opció de crear nou material per explicar nous
   conceptes i continguts. Es podria utilitzar també el personatge de Cotonet,
   el nigul, per explicar continguts d’altres àrees de coneixement.

b. Competències: Les competències bàsiques que es treballen amb aquest
   material són les següents:

        - Autonomia i iniciativa personal.

        - Tractament de la informació i competència digital.

        - Competència per aprendre a aprendre.

        - Competència en comunicació lingüística.

        - Competència social i ciutadana.

        - Competència en el coneixement i interacció amb el món físic.
c. Objectius: Treballar de forma interactiva els conceptes de moviment de
   rotació i moviment de translació de la Terra, per tal de despertar la
   curiositat dels alumnes i motivar-los.

d. Continguts: Els continguts que determina el currículum per aquest cicle i      8
   que es treballen amb aquest material són:

        - El concepte de moviment de rotació.

        - El concepte de moviment de translació.

e. Utilització del material:

        - Activitats educatives per treballar amb el material:

          Abans: Una activitat inicial que podria fer-se és una pluja d’idees
          amb l’objectiu de veure que saben els alumnes del tema que se’ls
          explicarà. D’aquesta manera el docent tindria una primera
          impressió sobre els coneixements previs que tenen els alumnes
          sobre el tema, i podria així considerar la necessitat d’incidir més o
          manco en l’explicació.

          Durant: Hi ha moments que el mateix vídeo suggereix al docent
          aturar la gravació per tal de poder dur a terme una pluja d’idees
          sobre una pregunta que ha fet en Cotonet. D’aquesta manera el
          docent pot esbrinar quins coneixements tenen i què saben els
          alumnes sobre el tema a explicar, així com també pot utilitzar
          aquesta aturada per despertar en ells una motivació i un interès
          que farà que els nins gaudeixen més de l’explicació que va a
          continuació.
Després: Com també es veu amb el vídeo, hem dissenyat una
 activitat final en la qual els nins es convertiran, de forma ordenada i
 tal com els mana en Cotonet, en planetes i, per tant, hauran de
 seguir les instruccions que els donarà Cotonet. Aquest n’és un
                                                                            9
 exemple de possible activitat a dur a terme posteriorment de
 l’explicació del vídeo, però se’n poden pensar moltes de diferents.

- Agrupament: Aquest material està pensat per ser treballat en gran
 grup, ja que en Cotonet fa referència a “nins” en plural i quan
 demana alguna pregunta es dirigeix a més d’un nin. Així que és un
 material ideal per treballar tota la classe alhora.

- Organització de l’espai: Per dur a terme aquesta activitat
 col·locarem la classe en tres files, ja que com es pot veure al final
 del vídeo, serà necessària aquesta distribució per poder dur a
 terme l’activitat final que hauran de realitzar els alumnes.
 D’aquesta manera tindrem tres files de nins col·locades mirant cap
 a la pantalla, posteriorment desplegada i on es projectaran les
 imatges del vídeo. Els nins estaran asseguts únicament amb la
 cadira, havent retirat anteriorment les taules per tal de crear l’efecte
 cinema i aconseguir rompre amb la rutina diària proporcionant-los
 així una experiència i una explicació que pretenem que recordin.
- Organització del temps: La durada aproximada per aquesta
 activitat és d’una sessió de l’àrea de coneixement de medi. Cal dir
 però que aquest material està pensat també per poder ser dut a
 terme en dues sessions, si així ho consideres necessari el docent.
                                                                        10
 D’aquesta manera al final de la primera part del vídeo, trobem una
 avaluació del concepte de moviment de rotació, a través de
 preguntes plantejades per Cotonet, que els nins hauran de
 respondre. En aquest moment podríem acabar la sessió i continuar
 amb la a segona part del vídeo el següent dia, part en la qual es
 treballa el concepte de moviment de translació, i finalment s’avalua
 el que s’ha après de la mateixa manera que s’avalua el concepte
 de moviment de rotació, afegint a més a més el que s’havia aprés
 anteriorment en la primera sessió.

 Tot i que segons el que el mestre consideri necessari podrà dur a
 terme el vídeo amb una sessió o be amb dues, nosaltres per
 aquest projecte hem considerat que per el nostre grup classe amb
 una sessió podríem explicar tot el que pretenem.

- Rol del docent:

 Abans: El docent hauria d’encarregar-se d’introduir el personatge
 de Cotonet, el nigul, despertant curiositat en els seus alumnes
 perquè tinguin ganes de coneix-se’l i viure aventures amb ell.
 D’aquesta manera els alumnes veurien en Cotonet com un amic
 més del grup i amb el qual es diverteixen i aprenen coses noves i
 interessants.
A més, abans de començar amb l’explicació, és important que el
docent expliqui als seus alumnes que el vídeo que veuran a
continuació es tracta d’un vídeo de titelles, per tal de que els nins ja
estiguin avisats i així quan reproduïm el vídeo no es distreguin del
                                                                           11
seu contingut.

Durant la reproducció del vídeo, el docent s’ha d’encarregar que
els alumnes estan entenent el que s’està explicant. El docent ha de
tenir en compte també les suggerències que el mateix material fa.

A més a més, el docent s’ha d’encarregar que els alumnes s’estan
portant bé i que no hi ha cap tipus de descontrol dins l’aula. A
vegades el fet de rompre amb la rutina introduint activitats
innovadores, pot provocar tant d’entusiasme en els alumnes fins
arribar al punt que es perd el control de l’aula, no permetent així
que es produeixi el procés d’ensenyament-aprenentatge que es
pretenia aconseguir.

A més a més el docent haurà de tenir certa competència digital, per
tal de ser capaç de poder utilitzar els mitjans dels que disposem al
centre.

Després de dur a terme l’activitat, el docent s’encarregarà de
demanar als seus alumnes si els ha agradat conèixer a en Cotonet
o no i que ells expliquin el que vulguin al docent. D’aquesta manera
el mestre podrà valorar si l’activitat ha tingut èxit o no, si s’ha
aconseguit l’objectiu proposat anteriorment i si cal considerar la
possibilitat d’usar el personatge de Cotonet, el nigul, per explicar
altres continguts, fins i tot continguts d’altres àrees.
f. Formes d’avaluació de l’ús del material:

   Al final de la primera part del vídeo, trobem una avaluació del concepte de
   moviment de rotació, a través de preguntes plantejades per el mateix
   Cotonet i que els nins hauran de respondre. A la segona part del vídeo,        12
   en el qual es treballa el concepte de moviment de translació, s’avalua de
   la mateixa manera si s’ha après el contingut que es pretenia explicar,
   afegint a més a més el que s’havia aprés anteriorment.

   Finalment, per tal de concloure la sessió, trobem una activitat en la qual
   els nins es convertiran, de forma ordenada i per files, en planetes i, per
   tant, hauran de seguir     les instruccions que els donarà Cotonet. Amb
   aquesta activitat pretenem apropar els conceptes apresos a la realitat dels
   infants, que experimentin en primera persona amb el que han aprés i ens
   servirà a nosaltres com a docents per avaluar si hem aconseguit l’objectiu
   per el qual va ser creat aquest material. observant que tots els nins saben
   quin moviment han de fer en cada ocasió.

   Si el que volem saber és si el nostre projecte ha tingut èxit o no entre els
   nostres alumnes, ja hem dit anteriorment que un dels rols del docent
   desprès de dur a terme l’activitat era el de demanar als seus alumnes si
   els ha agradat conèixer a en Cotonet o no i quina impressió han tingut.
   També es pot fer una enquesta als pares dels nins per saber si els
   alumnes els han explicat el que han fet a classe, si han notat que els seus
   fills estaven especialment entusiasmats, si estaven motivats i quina
   impressió han tingut ells durant la realització del projecte.
4. REFERÈNCIES I RECURSOS.

     a. Recomanació d’altres recursos per treballar el tema: aquesta activitat
        forma part del conjunt d’un projecte, per tant per aconseguir l’objectiu per
        el qual ha estat creat, és necessari que es duguin a terme a més a més         13
        d’aquesta activitat, les demés activitats proposades (activitats per dur a
        terme amb la pissarra digital i la WebQuest).

Más contenido relacionado

Destacado (20)

Guiadidacticawebquest
GuiadidacticawebquestGuiadidacticawebquest
Guiadidacticawebquest
 
Guia didàctica power point
Guia didàctica power pointGuia didàctica power point
Guia didàctica power point
 
Calculo de volumenes para movimientos de tierra
Calculo de volumenes para movimientos de tierraCalculo de volumenes para movimientos de tierra
Calculo de volumenes para movimientos de tierra
 
Emeralda Resort Ninh Binh
Emeralda Resort Ninh BinhEmeralda Resort Ninh Binh
Emeralda Resort Ninh Binh
 
Emeralda resort ninh binh facsheet
Emeralda resort ninh binh   facsheetEmeralda resort ninh binh   facsheet
Emeralda resort ninh binh facsheet
 
Emeralda resort ninh binh factsheetvn
Emeralda resort ninh binh   factsheetvnEmeralda resort ninh binh   factsheetvn
Emeralda resort ninh binh factsheetvn
 
Mobile design
Mobile designMobile design
Mobile design
 
4850 glenerinslideshow
4850 glenerinslideshow4850 glenerinslideshow
4850 glenerinslideshow
 
Diari d'Eloi
Diari d'EloiDiari d'Eloi
Diari d'Eloi
 
Parlem amb precisió
Parlem amb precisióParlem amb precisió
Parlem amb precisió
 
Winter gathering d_tjahjanto
Winter gathering d_tjahjantoWinter gathering d_tjahjanto
Winter gathering d_tjahjanto
 
坐飞机Ppt
坐飞机Ppt坐飞机Ppt
坐飞机Ppt
 
1.16 feb
1.16 feb1.16 feb
1.16 feb
 
Blanc i negre1
Blanc i negre1Blanc i negre1
Blanc i negre1
 
Fairday thanks media alert
Fairday thanks media alertFairday thanks media alert
Fairday thanks media alert
 
X-ISCKER
X-ISCKERX-ISCKER
X-ISCKER
 
Colonial america
Colonial americaColonial america
Colonial america
 
Kursplan V M
Kursplan V MKursplan V M
Kursplan V M
 
Kursplan I B
Kursplan I BKursplan I B
Kursplan I B
 
Social Media The New Emerging DNA
Social Media The New Emerging DNASocial Media The New Emerging DNA
Social Media The New Emerging DNA
 

Similar a Guia didàctica vídeo

Guia didàctica vídeo
Guia didàctica vídeoGuia didàctica vídeo
Guia didàctica vídeolaura
 
Guia didàctica materials audiovisuals
Guia didàctica materials audiovisualsGuia didàctica materials audiovisuals
Guia didàctica materials audiovisualsangelajaenluchoro
 
Creació de Materials Audiovisuals. Vídeo
Creació de Materials Audiovisuals. Vídeo Creació de Materials Audiovisuals. Vídeo
Creació de Materials Audiovisuals. Vídeo Rosa Castillo
 
Guia didàctica taller vídeo
Guia didàctica taller vídeoGuia didàctica taller vídeo
Guia didàctica taller vídeoMarinaramon
 
Actiorient
ActiorientActiorient
Actioriente3944813
 
Guia didàctica vídeo
Guia didàctica vídeoGuia didàctica vídeo
Guia didàctica vídeocata_palmer93
 
Guía didactica vídeo
Guía didactica vídeoGuía didactica vídeo
Guía didactica vídeoAlex Henry
 
GUIA DIDÀCTICA MMI III
GUIA DIDÀCTICA MMI III GUIA DIDÀCTICA MMI III
GUIA DIDÀCTICA MMI III marina-tic
 
Guia didàctica vídeo
Guia didàctica vídeoGuia didàctica vídeo
Guia didàctica vídeocata_palmer93
 
Guia Didàctica " Presentació multimèdia Interactiva"
Guia Didàctica " Presentació multimèdia Interactiva"Guia Didàctica " Presentació multimèdia Interactiva"
Guia Didàctica " Presentació multimèdia Interactiva"laura garau
 
Guia didàctica vídeo
Guia didàctica vídeoGuia didàctica vídeo
Guia didàctica vídeoCrisMesquida93
 
Guia didàctica video
Guia didàctica videoGuia didàctica video
Guia didàctica videovalcalde
 

Similar a Guia didàctica vídeo (20)

Guia didàctica vídeo
Guia didàctica vídeoGuia didàctica vídeo
Guia didàctica vídeo
 
Guia Didàctica. Vídeo
Guia Didàctica. VídeoGuia Didàctica. Vídeo
Guia Didàctica. Vídeo
 
Guia didàctica materials audiovisuals
Guia didàctica materials audiovisualsGuia didàctica materials audiovisuals
Guia didàctica materials audiovisuals
 
Creació de Materials Audiovisuals. Vídeo
Creació de Materials Audiovisuals. Vídeo Creació de Materials Audiovisuals. Vídeo
Creació de Materials Audiovisuals. Vídeo
 
Guia didàctica taller vídeo
Guia didàctica taller vídeoGuia didàctica taller vídeo
Guia didàctica taller vídeo
 
El Projecte de curs
El Projecte de cursEl Projecte de curs
El Projecte de curs
 
Projecte de curs
Projecte de cursProjecte de curs
Projecte de curs
 
Actiorient
ActiorientActiorient
Actiorient
 
Guia didàctica vídeo
Guia didàctica vídeoGuia didàctica vídeo
Guia didàctica vídeo
 
Guía didactica vídeo
Guía didactica vídeoGuía didactica vídeo
Guía didactica vídeo
 
GUIA DIDÀCTICA MMI III
GUIA DIDÀCTICA MMI III GUIA DIDÀCTICA MMI III
GUIA DIDÀCTICA MMI III
 
Guia didàctica vídeo
Guia didàctica vídeoGuia didàctica vídeo
Guia didàctica vídeo
 
Guia Didàctica " Presentació multimèdia Interactiva"
Guia Didàctica " Presentació multimèdia Interactiva"Guia Didàctica " Presentació multimèdia Interactiva"
Guia Didàctica " Presentació multimèdia Interactiva"
 
Guia didàctica vídeo
Guia didàctica vídeoGuia didàctica vídeo
Guia didàctica vídeo
 
Imatseq
ImatseqImatseq
Imatseq
 
Guia didàctica test
Guia didàctica testGuia didàctica test
Guia didàctica test
 
Projecte de curs
Projecte de cursProjecte de curs
Projecte de curs
 
Guia didàctica video
Guia didàctica videoGuia didàctica video
Guia didàctica video
 
PROJECTE DE CURS
PROJECTE DE CURSPROJECTE DE CURS
PROJECTE DE CURS
 
Guía didàctica vídeo
Guía didàctica vídeoGuía didàctica vídeo
Guía didàctica vídeo
 

Guia didàctica vídeo

  • 2. GUIA DIDÀCTICA DEL VIDEO 1. FITXA TÈCNICA DEL MATERIAL: 2 a. Títol del material: Les aventures de Cotonet, el nigul. b. Nom dels autors: Elisabet Serra Comas i Esperança Jaume Mas. c. Col·laboradors: Aina Sastre Seguí, Francina Ensenyat Parets, Nuria Coll Cantero, María Folch Mayol i Maria de Lluc Fiol Cantallops. d. Any de producció: 2013. e. Idioma: Català. f. Durada estimada: 1 sessió. g. Especificacions tècniques: Es necessita un ordinador, amb un programa de reproducció de vídeo, connectat a un projector i una pantalla desplegable on poder-hi projectar la imatge. h. Aspectes generales sobre la instal·lació i utilització del programa: Reproduir el vídeo i en el cas de desitjar-ho, posar pausa en els moments en que la pròpia gravació ho recomana. i. Breu descripció: - Objectius: Treballar de forma interactiva els conceptes de moviment de rotació i moviment de translació de la Terra, per tal de despertar la curiositat dels alumnes i motivar-los en el desenvolupament global del projecte.
  • 3. - Destinataris: Segon curs del primer cicle d’Educació Primària. - Context educatiu: Col·legi Ramon Llull de Santa Maria del Camí. - Àrea d'intervenció: Coneixement del medi. 3
  • 4. 2. PRESENTACIÓ DEL MATERIAL: a. Descripció del material: Es tracta d’un vídeo protagonitzat per Cotonet, el nigul, un personatge creat per nosaltres amb la intenció de motivar als alumnes i, mitjançant la interacció amb ells, en Cotonet ens ajudarà a 4 aprofundir en els conceptes a tractar. A més, el propi vídeo està pensat per dur a terme l’avaluació dels continguts explicats a partir de la interacció dels nins amb els personatges i de la pròpia experiència dels alumnes. b. Estructura: El vídeo comença introduint el personatge de Cotonet, el qual convida als alumnes a anar a viure aventures amb ell. Aleshores viatgen fins a l’espai, on es troben amb el Senyor Planeta, el qual s’encarregarà d’explicar els continguts que anem a treballar. Durant la reproducció, el mestre disposarà de diferents ocasions en les quals podrà posar en pausa el vídeo per tal de dur a terme una pluja d’idees amb els alumnes, contestar una pregunta que plantegi algun dels personatges o els propis alumnes, o simplement, tornar a explicar alguna cosa que no s’hagi entès. Al final de la primera part del vídeo, trobem una avaluació del concepte de moviment de rotació, a través de preguntes plantejades per Cotonet, que els nins hauran de respondre. La segona part del vídeo, en el qual es treballa el concepte de moviment de translació, s’avalua de la mateixa manera, afegint el que s’ha aprés anteriorment.
  • 5. Finalment, per tal de concloure la sessió, trobem una activitat en la qual els nins es convertiran, de forma ordenada, en planetes i, per tant, hauran de seguir les instruccions que els donarà Cotonet. Amb aquesta activitat pretenem apropar els conceptes apresos a la realitat dels infants i que 5 experimentin en primera persona amb el que han aprés. *Per veure més detalladament la miniatura de cadascuna de les pantalles i les relacions entre cadascuna d’elles, veure annex 1.
  • 6. 3. GUIA D’ÚS DIDÀCTIC: PLANIFICACIÓ a. Destinataris: El vídeo està pensat per alumnes de segon curs de Primària, és a dir, alumnes entre 7 i 8 anys. 6 Els alumnes disposen de les capacitats cognitives necessàries per poder accedir als continguts que se’ls explicaran, així com també tenen els coneixements previs necessaris per poder seguir l’explicació, coneixements que varen adquirir durant el curs passat. Aquest és un material que està pensat i dissenyat perquè tots els alumnes puguin entendre mitjançant la seva utilització els conceptes de moviment de rotació i moviment de translació. En cas d’haver-hi alumnes que presentin necessitats educatives de suport educatiu, considerem que aquests alumnes no tindran cap tipus de problema per poder entendre els conceptes que s’expliquen durant la reproducció del vídeo, ja que el fet de fer l’explicació utilitzant aquest mitjà facilita poder entendre-ho millor. Ja que sabem que els conceptes de moviment de rotació i moviment de translació són conceptes difícils d’entendre degut al seu nivell d’abstracció, hem elegit utilitzar el vídeo, pensant que així aconseguim apropar i fer més tangibles els continguts que explicarem. Està clar que el fet d’utilitzar un mitjà tan visual per dur a terme l’explicació d’ambdós conceptes, permetrà als nostres alumnes entendre millor el que s’ha explicat i d’aquesta manera aconseguirem un aprenentatge significatiu.
  • 7. Hem decidit utilitzar un personatge com en Cotonet, el nigul, ja que d’aquesta manera ens apropem a la realitat dels nostres alumnes i pretenem així captar la seva atenció, motivant-los i creant en ells la necessitat i el desig de conèixer i viure aventures amb en Cotonet, el 7 nigul. Volem que els nins el vegin com un personatge que els desperta curiositat, com puguin veure per exemple a qualsevol personatge de la televisió. Si resulta que amb en Cotonet, el nigul, els nins responen positivament i ens adonem que aquest personatge i els altres que apareixen durant el nostre projecte ens són útils per explicar continguts que volem treballar, es pot considerar l’opció de crear nou material per explicar nous conceptes i continguts. Es podria utilitzar també el personatge de Cotonet, el nigul, per explicar continguts d’altres àrees de coneixement. b. Competències: Les competències bàsiques que es treballen amb aquest material són les següents: - Autonomia i iniciativa personal. - Tractament de la informació i competència digital. - Competència per aprendre a aprendre. - Competència en comunicació lingüística. - Competència social i ciutadana. - Competència en el coneixement i interacció amb el món físic.
  • 8. c. Objectius: Treballar de forma interactiva els conceptes de moviment de rotació i moviment de translació de la Terra, per tal de despertar la curiositat dels alumnes i motivar-los. d. Continguts: Els continguts que determina el currículum per aquest cicle i 8 que es treballen amb aquest material són: - El concepte de moviment de rotació. - El concepte de moviment de translació. e. Utilització del material: - Activitats educatives per treballar amb el material: Abans: Una activitat inicial que podria fer-se és una pluja d’idees amb l’objectiu de veure que saben els alumnes del tema que se’ls explicarà. D’aquesta manera el docent tindria una primera impressió sobre els coneixements previs que tenen els alumnes sobre el tema, i podria així considerar la necessitat d’incidir més o manco en l’explicació. Durant: Hi ha moments que el mateix vídeo suggereix al docent aturar la gravació per tal de poder dur a terme una pluja d’idees sobre una pregunta que ha fet en Cotonet. D’aquesta manera el docent pot esbrinar quins coneixements tenen i què saben els alumnes sobre el tema a explicar, així com també pot utilitzar aquesta aturada per despertar en ells una motivació i un interès que farà que els nins gaudeixen més de l’explicació que va a continuació.
  • 9. Després: Com també es veu amb el vídeo, hem dissenyat una activitat final en la qual els nins es convertiran, de forma ordenada i tal com els mana en Cotonet, en planetes i, per tant, hauran de seguir les instruccions que els donarà Cotonet. Aquest n’és un 9 exemple de possible activitat a dur a terme posteriorment de l’explicació del vídeo, però se’n poden pensar moltes de diferents. - Agrupament: Aquest material està pensat per ser treballat en gran grup, ja que en Cotonet fa referència a “nins” en plural i quan demana alguna pregunta es dirigeix a més d’un nin. Així que és un material ideal per treballar tota la classe alhora. - Organització de l’espai: Per dur a terme aquesta activitat col·locarem la classe en tres files, ja que com es pot veure al final del vídeo, serà necessària aquesta distribució per poder dur a terme l’activitat final que hauran de realitzar els alumnes. D’aquesta manera tindrem tres files de nins col·locades mirant cap a la pantalla, posteriorment desplegada i on es projectaran les imatges del vídeo. Els nins estaran asseguts únicament amb la cadira, havent retirat anteriorment les taules per tal de crear l’efecte cinema i aconseguir rompre amb la rutina diària proporcionant-los així una experiència i una explicació que pretenem que recordin.
  • 10. - Organització del temps: La durada aproximada per aquesta activitat és d’una sessió de l’àrea de coneixement de medi. Cal dir però que aquest material està pensat també per poder ser dut a terme en dues sessions, si així ho consideres necessari el docent. 10 D’aquesta manera al final de la primera part del vídeo, trobem una avaluació del concepte de moviment de rotació, a través de preguntes plantejades per Cotonet, que els nins hauran de respondre. En aquest moment podríem acabar la sessió i continuar amb la a segona part del vídeo el següent dia, part en la qual es treballa el concepte de moviment de translació, i finalment s’avalua el que s’ha après de la mateixa manera que s’avalua el concepte de moviment de rotació, afegint a més a més el que s’havia aprés anteriorment en la primera sessió. Tot i que segons el que el mestre consideri necessari podrà dur a terme el vídeo amb una sessió o be amb dues, nosaltres per aquest projecte hem considerat que per el nostre grup classe amb una sessió podríem explicar tot el que pretenem. - Rol del docent: Abans: El docent hauria d’encarregar-se d’introduir el personatge de Cotonet, el nigul, despertant curiositat en els seus alumnes perquè tinguin ganes de coneix-se’l i viure aventures amb ell. D’aquesta manera els alumnes veurien en Cotonet com un amic més del grup i amb el qual es diverteixen i aprenen coses noves i interessants.
  • 11. A més, abans de començar amb l’explicació, és important que el docent expliqui als seus alumnes que el vídeo que veuran a continuació es tracta d’un vídeo de titelles, per tal de que els nins ja estiguin avisats i així quan reproduïm el vídeo no es distreguin del 11 seu contingut. Durant la reproducció del vídeo, el docent s’ha d’encarregar que els alumnes estan entenent el que s’està explicant. El docent ha de tenir en compte també les suggerències que el mateix material fa. A més a més, el docent s’ha d’encarregar que els alumnes s’estan portant bé i que no hi ha cap tipus de descontrol dins l’aula. A vegades el fet de rompre amb la rutina introduint activitats innovadores, pot provocar tant d’entusiasme en els alumnes fins arribar al punt que es perd el control de l’aula, no permetent així que es produeixi el procés d’ensenyament-aprenentatge que es pretenia aconseguir. A més a més el docent haurà de tenir certa competència digital, per tal de ser capaç de poder utilitzar els mitjans dels que disposem al centre. Després de dur a terme l’activitat, el docent s’encarregarà de demanar als seus alumnes si els ha agradat conèixer a en Cotonet o no i que ells expliquin el que vulguin al docent. D’aquesta manera el mestre podrà valorar si l’activitat ha tingut èxit o no, si s’ha aconseguit l’objectiu proposat anteriorment i si cal considerar la possibilitat d’usar el personatge de Cotonet, el nigul, per explicar altres continguts, fins i tot continguts d’altres àrees.
  • 12. f. Formes d’avaluació de l’ús del material: Al final de la primera part del vídeo, trobem una avaluació del concepte de moviment de rotació, a través de preguntes plantejades per el mateix Cotonet i que els nins hauran de respondre. A la segona part del vídeo, 12 en el qual es treballa el concepte de moviment de translació, s’avalua de la mateixa manera si s’ha après el contingut que es pretenia explicar, afegint a més a més el que s’havia aprés anteriorment. Finalment, per tal de concloure la sessió, trobem una activitat en la qual els nins es convertiran, de forma ordenada i per files, en planetes i, per tant, hauran de seguir les instruccions que els donarà Cotonet. Amb aquesta activitat pretenem apropar els conceptes apresos a la realitat dels infants, que experimentin en primera persona amb el que han aprés i ens servirà a nosaltres com a docents per avaluar si hem aconseguit l’objectiu per el qual va ser creat aquest material. observant que tots els nins saben quin moviment han de fer en cada ocasió. Si el que volem saber és si el nostre projecte ha tingut èxit o no entre els nostres alumnes, ja hem dit anteriorment que un dels rols del docent desprès de dur a terme l’activitat era el de demanar als seus alumnes si els ha agradat conèixer a en Cotonet o no i quina impressió han tingut. També es pot fer una enquesta als pares dels nins per saber si els alumnes els han explicat el que han fet a classe, si han notat que els seus fills estaven especialment entusiasmats, si estaven motivats i quina impressió han tingut ells durant la realització del projecte.
  • 13. 4. REFERÈNCIES I RECURSOS. a. Recomanació d’altres recursos per treballar el tema: aquesta activitat forma part del conjunt d’un projecte, per tant per aconseguir l’objectiu per el qual ha estat creat, és necessari que es duguin a terme a més a més 13 d’aquesta activitat, les demés activitats proposades (activitats per dur a terme amb la pissarra digital i la WebQuest).