SlideShare una empresa de Scribd logo
1 de 5
1
RANCANGAN MENGAJAR
Sekolah : SMK Bukit Melati
Subjek : ICTL (Information & Communication Technology Literacy)
Tarikh : 18 Julai 2013
Tingkatan : 1 Jaya
Masa : 40 minit
Kehadiran : 24 orang
Topik : Perisian Pembentangan (Konsep Multimedia)
Objektif Pembelajaran :
Pelajar mampu untuk
a) Menyatakan konsep multimedia
b) Menyatakan langkah-langkah dalam pembangunan multimedia
Analisis (Analysis)
Rekabentuk (Design)
Perlaksanaan (Implementation)
Pengujian(Testing)
Penilaian (Evaluation)
Penerbitan (Publishing)
Hasil Pembelajaran (Pengetahuan dan Kemahiran) :
i. Menghuraikan konsep multimedia
ii. Menghuraikan langkah-langkah dalam pembangunan multimedia
Pengetahuan sedia Ada:
Pelajar pernah mendengar perkataan multimedia tetapi tidak mengetahui
apakah yang di maksudkan dengan multimedia
Alat Bantu mengajar:
Slide pembentangan , papan kerja, Papan putih
2
Langkah pengajaran:
Langkah Kandungan /
Kemahiran
Aktiviti pembelajaran Strategi / Kaedah / Nilai /
KBKK / Bahan
Set Induksi
5 minit
(11.50-
11.55)
Menarik minat
pelajar untuk
memulakan sesi
pengajaran
1) Guru menunjukkan satu video animasi
yang biasa pelajar lihat, iaitu Upin dan
Ipin
2) Guru bertanya , adakah kamu meminati
cerita yang cikgu tayang tadi?
3) Cerita apa lagi yang kamu minat?
4) Setelah mendengar jawapan pelajar,
guru memberitahu topik yang akan
dipelajari hari itu iaitu konsep
Multimedia.
Strategi – Pemusatan
bahan dan pelajar
Kaedah – soal jawab
Nilai –berani mencuba,
menghormati
KBKK –memberi idea.
Bahan - Video
Langkah 1
5 minit
(11.55-
12.00)
Pengertian konsep
multimedia
1) Guru bertanya kepada pelajar sama ada
mereka pernah mendengar perkataan
multimedia. Guru menulis perkataan
multimedia di hadapan dan
membahagikan perkataan ' multi '
'media' secara berasingan
2) Guru bertanya kepada pelajar, apakah
maksud 'multi'?
3) Guru bertanya kepada pelajar, apakah
maksud media?
4) Guru mendengar jawapan pelajar dan
menggabungkan maksud kedua-dua
perkataan tersebut
5) Guru menerangkan maksud multimedia
dan memberitahu para pelajar
kegunaan serta kepentingannya
multimedia di dalam kehidupan
seharian serta menerangkan elemen-
Strategi – Pemusatan
bahan dan guru.
Kaedah –
Sumbangsaran
Nilai – keberanian
KBKK – mengumpul
maklumat
Bahan - Papan putih,
slide
3
elemen dalam multimedia secara
ringkas.
Langkah 2
15 minit
(12.00-
12.15)
Proses
Pembangunan
Multimedia
-Analisis
Proses
Pembangunan
Multimedia
-Rekabentuk
Proses
Pembangunan
Multimedia
- Perlaksanaan
1) Guru memberitahu proses /langkah
pembangunan multimedia dalam peta
minda
2) Guru memeritahu pelajar apakah yang
berlaku pada proses analisis di mana
idea dijana, permasalahan yang timbul
dan pembaharuan pada produk yang
bakal di buat.
3) Guru menunjukkan kepada pelajar
contoh papan cerita dalam proses
rekabentuk.
4) Guru menerangkan kepada pelajar
fungsi papan cerita secara ringkas dan
mudah di fahami.
5) Guru kemudian menunjukkan video
yang berkaitan di dalam fasa
rekabentuk
6) Guru menunjukkan model karakter
yang di bangunkan pada fasa
rekabentuk di paparan slide
pembentangan
7) Dalam fasa pelaksanaan, guru
memberikan beberapa contoh yang
mudah untuk kefahaman para pelajar
iaitu contoh cerita kartun animasi Upin
Ipin.
8) Guru menceritakan setiap fasa dalam
pelaksanaan iaitu dengan
menggambarkan cara untuk memasak
Strategi – Pemusatan
guru dan bahan
Kaedah – bercerita
Nilai – Teliti
KBKK – Menganalisis
Bahan - Slide
Strategi – Pemusatan
bahan dan guru
Nilai – hemah tinggi
KBKK – Menganalisis
Bahan - Slide
Strategi – Pemusatan
bahan dan guru
Kaedah – bercerita
Nilai – kerjasama
KBKK –
Menghubungkait
Bahan - Slide
4
Proses
Pembangunan
Multimedia
-Pengujian
Proses
Pembangunan
Multimedia
-Penilaian dan
Penerbitan
nasi langkah demi langkah supaya
pelajar faham setiap fasa.
9) Guru memberitahu para pelajar
kepentingan fasa pengujian dam
sebarang kesalahan ataupun kesilapan
di baiki.
10) Pada fasa penilaian, pelajar di berikan
penerangan yang ringkas di mana pada
fasa ini semua langkah lain telah di
laksanakan iaitu:
o Penilaian dari segi keperluan
pelanggan, adakah ia menepati
semua kehendak pelanggan.
o Penilaian dari segi kualiti
11) Guru memberitahu medium yang boleh
di gunakan dalam penerbitan iaitu
media perdana-Telivisyen, Internet,
Pakej CD.
Strategi – Pemusatan
bahan dan guru
Kaedah – Memainkan
peranan
Nilai – Hormat
KBKK – Menganalisis
Bahan – Slide
Strategi – Pemusatan
bahan dan guru
Kaedah – Syarahan
Nilai – Hormat
KBKK – Menganalisis
Bahan – Slide
Langkah 3
10 minit
(12.15-
12.25)
1) Guru memberikan soalan ringkas iaitu
pelajar dikehendaki menghuraikan
secara ringkas tentang langkah-langkah
dalam pembangunan multimedia dan
pelajar perlu menghantarkan kepada
guru.
2) Guru membahagikan kepada dua
Strategi – Pemusatan
Bahan dan pelajar
Kaedah – simulasi,
penyoalan,
perbincangan.
Nilai – Hormat,
kerjasama.
5
kumpulan iaitu pelajar yang telah
menguasai topik dan yang lemah.
3) Beberapa pelajar yang telah menguasai
dan faham topik yang diajar akan di
masukkan kedalam kumpulan pelajar
lemah.
4) Pelajar yang telah faham akan
mengajar/menerangkan kepada pelajar
lemah untuk mengukuhkan kefahaman
mereka.
5) Pelajar lemah diberi latihan (soalan)
sekali lagi untuk menguji kefahaman
mereka dan mereka perlu menghantar
latihan tersebut untuk di semak.
KBKK –
Menghubungkait
Bahan - Slide
Penutup
5 minit
(12.25-
12.30)
Guru membuat
kesimpulan
1) Guru memberi tugasan rumah, iaitu
pelajar perlu mencari satu jenis projek
dalam pembangunan multimedia.
2) Guru membuat kesimpulan
pembelajaran hari ini dan membuat
sedikit penerangan tentang pelajaran
yang akan di ajar minggu hadapan.
Strategi – Pemusatan
guru.
Kaedah – Tugasan
Nilai – berdikari
KBKK –
Menyenaraikan
Bahan – papan kerja
Refleksi :
Dengan penglibatan/ penerangan dari sesama pelajar adalah amat membantu pelajar
yang kurang faham. Hal ini kerana pelajar berasa lebih dekat sesama mereka. Contoh
yang diberikan melalui persekitaran pula adalah lebih memudahkan pemahaman
pelajar.

Más contenido relacionado

La actualidad más candente

penilaian sumatif dan formatif
penilaian sumatif dan formatifpenilaian sumatif dan formatif
penilaian sumatif dan formatifFerraleny Doline
 
Kaedah pembelajaran kontekstual
Kaedah pembelajaran kontekstualKaedah pembelajaran kontekstual
Kaedah pembelajaran kontekstualNor Hamizah Sahari
 
perubahan kurikulum
perubahan kurikulumperubahan kurikulum
perubahan kurikulumumiefatiya
 
Pengajaran Mikro: Pengajaran Induktif
Pengajaran Mikro: Pengajaran InduktifPengajaran Mikro: Pengajaran Induktif
Pengajaran Mikro: Pengajaran InduktifAnne Ummu Hurairah
 
Bahan dan sumber pengajaran
Bahan dan sumber pengajaranBahan dan sumber pengajaran
Bahan dan sumber pengajaranNadwah Khalid
 
MENGAPA HASIL PEMBELAJARAN HARUS DITENTUKAN
MENGAPA HASIL PEMBELAJARAN HARUS DITENTUKANMENGAPA HASIL PEMBELAJARAN HARUS DITENTUKAN
MENGAPA HASIL PEMBELAJARAN HARUS DITENTUKANcik noorlyda
 
Nota Padat EDUP3063 - Pentaksiran Dalam Pendidikan
Nota Padat EDUP3063 - Pentaksiran Dalam PendidikanNota Padat EDUP3063 - Pentaksiran Dalam Pendidikan
Nota Padat EDUP3063 - Pentaksiran Dalam PendidikanAhmad Fahmi
 
perbezaan individu dalam pembelajaran dan sifat pelajar yang berjaya
perbezaan individu dalam pembelajaran dan sifat pelajar yang berjayaperbezaan individu dalam pembelajaran dan sifat pelajar yang berjaya
perbezaan individu dalam pembelajaran dan sifat pelajar yang berjayaEmiey Mieysagie
 
Gaya pembelajaran berdasarkan model pembelajaran kolb
Gaya pembelajaran berdasarkan model pembelajaran kolbGaya pembelajaran berdasarkan model pembelajaran kolb
Gaya pembelajaran berdasarkan model pembelajaran kolbanwar Hazim
 
BBD 10302 pedagogi (KEMAHIRAN PENGAJARAN)
BBD 10302 pedagogi (KEMAHIRAN PENGAJARAN)BBD 10302 pedagogi (KEMAHIRAN PENGAJARAN)
BBD 10302 pedagogi (KEMAHIRAN PENGAJARAN)Fizz Scopio
 
Refleksi Mikro Pengajaran
Refleksi Mikro PengajaranRefleksi Mikro Pengajaran
Refleksi Mikro Pengajaranmarziana80
 
Contoh rancangan pengajaran berdasarkan model assure
Contoh rancangan pengajaran berdasarkan model assureContoh rancangan pengajaran berdasarkan model assure
Contoh rancangan pengajaran berdasarkan model assureSuraliza Shukor
 
KAEDAH PEDAGOGI MASA KINI
KAEDAH PEDAGOGI MASA KINIKAEDAH PEDAGOGI MASA KINI
KAEDAH PEDAGOGI MASA KINIAiniNazihah
 
Refleksi praktikum 2018
Refleksi praktikum 2018Refleksi praktikum 2018
Refleksi praktikum 2018NANAPOYO
 

La actualidad más candente (20)

penilaian sumatif dan formatif
penilaian sumatif dan formatifpenilaian sumatif dan formatif
penilaian sumatif dan formatif
 
Teori pembelajaran
Teori pembelajaranTeori pembelajaran
Teori pembelajaran
 
Bab 7 pengurusan bilik darjah yang melibatkan murid berkeperluan khas
Bab 7 pengurusan bilik darjah yang melibatkan murid berkeperluan khasBab 7 pengurusan bilik darjah yang melibatkan murid berkeperluan khas
Bab 7 pengurusan bilik darjah yang melibatkan murid berkeperluan khas
 
Kaedah pembelajaran kontekstual
Kaedah pembelajaran kontekstualKaedah pembelajaran kontekstual
Kaedah pembelajaran kontekstual
 
perubahan kurikulum
perubahan kurikulumperubahan kurikulum
perubahan kurikulum
 
Model taba
Model taba Model taba
Model taba
 
Kemahiran penutup
Kemahiran penutupKemahiran penutup
Kemahiran penutup
 
Pengajaran Mikro: Pengajaran Induktif
Pengajaran Mikro: Pengajaran InduktifPengajaran Mikro: Pengajaran Induktif
Pengajaran Mikro: Pengajaran Induktif
 
Bahan dan sumber pengajaran
Bahan dan sumber pengajaranBahan dan sumber pengajaran
Bahan dan sumber pengajaran
 
MENGAPA HASIL PEMBELAJARAN HARUS DITENTUKAN
MENGAPA HASIL PEMBELAJARAN HARUS DITENTUKANMENGAPA HASIL PEMBELAJARAN HARUS DITENTUKAN
MENGAPA HASIL PEMBELAJARAN HARUS DITENTUKAN
 
Nota Padat EDUP3063 - Pentaksiran Dalam Pendidikan
Nota Padat EDUP3063 - Pentaksiran Dalam PendidikanNota Padat EDUP3063 - Pentaksiran Dalam Pendidikan
Nota Padat EDUP3063 - Pentaksiran Dalam Pendidikan
 
perbezaan individu dalam pembelajaran dan sifat pelajar yang berjaya
perbezaan individu dalam pembelajaran dan sifat pelajar yang berjayaperbezaan individu dalam pembelajaran dan sifat pelajar yang berjaya
perbezaan individu dalam pembelajaran dan sifat pelajar yang berjaya
 
Gaya pembelajaran berdasarkan model pembelajaran kolb
Gaya pembelajaran berdasarkan model pembelajaran kolbGaya pembelajaran berdasarkan model pembelajaran kolb
Gaya pembelajaran berdasarkan model pembelajaran kolb
 
BBD 10302 pedagogi (KEMAHIRAN PENGAJARAN)
BBD 10302 pedagogi (KEMAHIRAN PENGAJARAN)BBD 10302 pedagogi (KEMAHIRAN PENGAJARAN)
BBD 10302 pedagogi (KEMAHIRAN PENGAJARAN)
 
Refleksi Mikro Pengajaran
Refleksi Mikro PengajaranRefleksi Mikro Pengajaran
Refleksi Mikro Pengajaran
 
Contoh rancangan pengajaran berdasarkan model assure
Contoh rancangan pengajaran berdasarkan model assureContoh rancangan pengajaran berdasarkan model assure
Contoh rancangan pengajaran berdasarkan model assure
 
Langkah Pembelajaran Masteri
Langkah Pembelajaran MasteriLangkah Pembelajaran Masteri
Langkah Pembelajaran Masteri
 
Tajuk 5
Tajuk 5Tajuk 5
Tajuk 5
 
KAEDAH PEDAGOGI MASA KINI
KAEDAH PEDAGOGI MASA KINIKAEDAH PEDAGOGI MASA KINI
KAEDAH PEDAGOGI MASA KINI
 
Refleksi praktikum 2018
Refleksi praktikum 2018Refleksi praktikum 2018
Refleksi praktikum 2018
 

Similar a Rph kaedah masteri(berpusatkn guru)

Huraian Sukatan Produksi Multimedia
Huraian Sukatan Produksi MultimediaHuraian Sukatan Produksi Multimedia
Huraian Sukatan Produksi Multimediaruude_90
 
Huraian Sukatan Pelajaran Produksi Multimedia
Huraian Sukatan Pelajaran Produksi MultimediaHuraian Sukatan Pelajaran Produksi Multimedia
Huraian Sukatan Pelajaran Produksi Multimediazhafdiana
 
HURAIAN SUKATAN PELAJARAN : PRODUKSI MULTIMEDIA
HURAIAN SUKATAN PELAJARAN : PRODUKSI MULTIMEDIAHURAIAN SUKATAN PELAJARAN : PRODUKSI MULTIMEDIA
HURAIAN SUKATAN PELAJARAN : PRODUKSI MULTIMEDIAKean Hagen
 
Bengkel pembangunan dan pengurusan lms
Bengkel pembangunan dan pengurusan lmsBengkel pembangunan dan pengurusan lms
Bengkel pembangunan dan pengurusan lmsKamaludin Ahmad
 
169358267 apa-yang-boleh-didefinisikan-sebagai-inovasi
169358267 apa-yang-boleh-didefinisikan-sebagai-inovasi169358267 apa-yang-boleh-didefinisikan-sebagai-inovasi
169358267 apa-yang-boleh-didefinisikan-sebagai-inovasiRamlah Lanlah
 
Edu 3105 teknologi dalam pengajaran dan pembelajaran
Edu 3105 teknologi dalam pengajaran dan pembelajaranEdu 3105 teknologi dalam pengajaran dan pembelajaran
Edu 3105 teknologi dalam pengajaran dan pembelajaranFahmi Zakaria
 
Rph pendidikan seni
Rph pendidikan seniRph pendidikan seni
Rph pendidikan seniNur Khairani
 
Model assure 1
Model assure 1Model assure 1
Model assure 1imtiaz78
 
Pembentangan
PembentanganPembentangan
Pembentanganyishiannn
 
01 modul latihan frog vle sekolah sekolah daerah muar dan ledang v1 (1)
01 modul latihan frog vle sekolah sekolah daerah muar dan ledang v1 (1)01 modul latihan frog vle sekolah sekolah daerah muar dan ledang v1 (1)
01 modul latihan frog vle sekolah sekolah daerah muar dan ledang v1 (1)ernie yanti
 
Edu3105 teknologi dalam pnp
Edu3105 teknologi dalam pnpEdu3105 teknologi dalam pnp
Edu3105 teknologi dalam pnpNur Salim
 

Similar a Rph kaedah masteri(berpusatkn guru) (20)

Huraian Sukatan Produksi Multimedia
Huraian Sukatan Produksi MultimediaHuraian Sukatan Produksi Multimedia
Huraian Sukatan Produksi Multimedia
 
Sukatan pro multimedia
Sukatan pro multimediaSukatan pro multimedia
Sukatan pro multimedia
 
sukatan pelajaran produksi multimedia
sukatan pelajaran produksi multimediasukatan pelajaran produksi multimedia
sukatan pelajaran produksi multimedia
 
Huraian Sukatan Pelajaran Produksi Multimedia
Huraian Sukatan Pelajaran Produksi MultimediaHuraian Sukatan Pelajaran Produksi Multimedia
Huraian Sukatan Pelajaran Produksi Multimedia
 
HURAIAN SUKATAN PELAJARAN : PRODUKSI MULTIMEDIA
HURAIAN SUKATAN PELAJARAN : PRODUKSI MULTIMEDIAHURAIAN SUKATAN PELAJARAN : PRODUKSI MULTIMEDIA
HURAIAN SUKATAN PELAJARAN : PRODUKSI MULTIMEDIA
 
1
11
1
 
RPH Berpusatkan Pelajar Animasi
RPH Berpusatkan Pelajar AnimasiRPH Berpusatkan Pelajar Animasi
RPH Berpusatkan Pelajar Animasi
 
Nota teknologi
Nota teknologiNota teknologi
Nota teknologi
 
Bengkel pembangunan dan pengurusan lms
Bengkel pembangunan dan pengurusan lmsBengkel pembangunan dan pengurusan lms
Bengkel pembangunan dan pengurusan lms
 
169358267 apa-yang-boleh-didefinisikan-sebagai-inovasi
169358267 apa-yang-boleh-didefinisikan-sebagai-inovasi169358267 apa-yang-boleh-didefinisikan-sebagai-inovasi
169358267 apa-yang-boleh-didefinisikan-sebagai-inovasi
 
Edu 3105 teknologi dalam pengajaran dan pembelajaran
Edu 3105 teknologi dalam pengajaran dan pembelajaranEdu 3105 teknologi dalam pengajaran dan pembelajaran
Edu 3105 teknologi dalam pengajaran dan pembelajaran
 
Rph pendidikan seni
Rph pendidikan seniRph pendidikan seni
Rph pendidikan seni
 
Model assure 1
Model assure 1Model assure 1
Model assure 1
 
Proposal azmy
Proposal azmyProposal azmy
Proposal azmy
 
Nota edu 3105
Nota edu 3105Nota edu 3105
Nota edu 3105
 
Pembentangan
PembentanganPembentangan
Pembentangan
 
RPH Berpusatkan Guru Asas Grafik
RPH Berpusatkan Guru Asas GrafikRPH Berpusatkan Guru Asas Grafik
RPH Berpusatkan Guru Asas Grafik
 
Lesson Plan
Lesson PlanLesson Plan
Lesson Plan
 
01 modul latihan frog vle sekolah sekolah daerah muar dan ledang v1 (1)
01 modul latihan frog vle sekolah sekolah daerah muar dan ledang v1 (1)01 modul latihan frog vle sekolah sekolah daerah muar dan ledang v1 (1)
01 modul latihan frog vle sekolah sekolah daerah muar dan ledang v1 (1)
 
Edu3105 teknologi dalam pnp
Edu3105 teknologi dalam pnpEdu3105 teknologi dalam pnp
Edu3105 teknologi dalam pnp
 

Rph kaedah masteri(berpusatkn guru)

  • 1. 1 RANCANGAN MENGAJAR Sekolah : SMK Bukit Melati Subjek : ICTL (Information & Communication Technology Literacy) Tarikh : 18 Julai 2013 Tingkatan : 1 Jaya Masa : 40 minit Kehadiran : 24 orang Topik : Perisian Pembentangan (Konsep Multimedia) Objektif Pembelajaran : Pelajar mampu untuk a) Menyatakan konsep multimedia b) Menyatakan langkah-langkah dalam pembangunan multimedia Analisis (Analysis) Rekabentuk (Design) Perlaksanaan (Implementation) Pengujian(Testing) Penilaian (Evaluation) Penerbitan (Publishing) Hasil Pembelajaran (Pengetahuan dan Kemahiran) : i. Menghuraikan konsep multimedia ii. Menghuraikan langkah-langkah dalam pembangunan multimedia Pengetahuan sedia Ada: Pelajar pernah mendengar perkataan multimedia tetapi tidak mengetahui apakah yang di maksudkan dengan multimedia Alat Bantu mengajar: Slide pembentangan , papan kerja, Papan putih
  • 2. 2 Langkah pengajaran: Langkah Kandungan / Kemahiran Aktiviti pembelajaran Strategi / Kaedah / Nilai / KBKK / Bahan Set Induksi 5 minit (11.50- 11.55) Menarik minat pelajar untuk memulakan sesi pengajaran 1) Guru menunjukkan satu video animasi yang biasa pelajar lihat, iaitu Upin dan Ipin 2) Guru bertanya , adakah kamu meminati cerita yang cikgu tayang tadi? 3) Cerita apa lagi yang kamu minat? 4) Setelah mendengar jawapan pelajar, guru memberitahu topik yang akan dipelajari hari itu iaitu konsep Multimedia. Strategi – Pemusatan bahan dan pelajar Kaedah – soal jawab Nilai –berani mencuba, menghormati KBKK –memberi idea. Bahan - Video Langkah 1 5 minit (11.55- 12.00) Pengertian konsep multimedia 1) Guru bertanya kepada pelajar sama ada mereka pernah mendengar perkataan multimedia. Guru menulis perkataan multimedia di hadapan dan membahagikan perkataan ' multi ' 'media' secara berasingan 2) Guru bertanya kepada pelajar, apakah maksud 'multi'? 3) Guru bertanya kepada pelajar, apakah maksud media? 4) Guru mendengar jawapan pelajar dan menggabungkan maksud kedua-dua perkataan tersebut 5) Guru menerangkan maksud multimedia dan memberitahu para pelajar kegunaan serta kepentingannya multimedia di dalam kehidupan seharian serta menerangkan elemen- Strategi – Pemusatan bahan dan guru. Kaedah – Sumbangsaran Nilai – keberanian KBKK – mengumpul maklumat Bahan - Papan putih, slide
  • 3. 3 elemen dalam multimedia secara ringkas. Langkah 2 15 minit (12.00- 12.15) Proses Pembangunan Multimedia -Analisis Proses Pembangunan Multimedia -Rekabentuk Proses Pembangunan Multimedia - Perlaksanaan 1) Guru memberitahu proses /langkah pembangunan multimedia dalam peta minda 2) Guru memeritahu pelajar apakah yang berlaku pada proses analisis di mana idea dijana, permasalahan yang timbul dan pembaharuan pada produk yang bakal di buat. 3) Guru menunjukkan kepada pelajar contoh papan cerita dalam proses rekabentuk. 4) Guru menerangkan kepada pelajar fungsi papan cerita secara ringkas dan mudah di fahami. 5) Guru kemudian menunjukkan video yang berkaitan di dalam fasa rekabentuk 6) Guru menunjukkan model karakter yang di bangunkan pada fasa rekabentuk di paparan slide pembentangan 7) Dalam fasa pelaksanaan, guru memberikan beberapa contoh yang mudah untuk kefahaman para pelajar iaitu contoh cerita kartun animasi Upin Ipin. 8) Guru menceritakan setiap fasa dalam pelaksanaan iaitu dengan menggambarkan cara untuk memasak Strategi – Pemusatan guru dan bahan Kaedah – bercerita Nilai – Teliti KBKK – Menganalisis Bahan - Slide Strategi – Pemusatan bahan dan guru Nilai – hemah tinggi KBKK – Menganalisis Bahan - Slide Strategi – Pemusatan bahan dan guru Kaedah – bercerita Nilai – kerjasama KBKK – Menghubungkait Bahan - Slide
  • 4. 4 Proses Pembangunan Multimedia -Pengujian Proses Pembangunan Multimedia -Penilaian dan Penerbitan nasi langkah demi langkah supaya pelajar faham setiap fasa. 9) Guru memberitahu para pelajar kepentingan fasa pengujian dam sebarang kesalahan ataupun kesilapan di baiki. 10) Pada fasa penilaian, pelajar di berikan penerangan yang ringkas di mana pada fasa ini semua langkah lain telah di laksanakan iaitu: o Penilaian dari segi keperluan pelanggan, adakah ia menepati semua kehendak pelanggan. o Penilaian dari segi kualiti 11) Guru memberitahu medium yang boleh di gunakan dalam penerbitan iaitu media perdana-Telivisyen, Internet, Pakej CD. Strategi – Pemusatan bahan dan guru Kaedah – Memainkan peranan Nilai – Hormat KBKK – Menganalisis Bahan – Slide Strategi – Pemusatan bahan dan guru Kaedah – Syarahan Nilai – Hormat KBKK – Menganalisis Bahan – Slide Langkah 3 10 minit (12.15- 12.25) 1) Guru memberikan soalan ringkas iaitu pelajar dikehendaki menghuraikan secara ringkas tentang langkah-langkah dalam pembangunan multimedia dan pelajar perlu menghantarkan kepada guru. 2) Guru membahagikan kepada dua Strategi – Pemusatan Bahan dan pelajar Kaedah – simulasi, penyoalan, perbincangan. Nilai – Hormat, kerjasama.
  • 5. 5 kumpulan iaitu pelajar yang telah menguasai topik dan yang lemah. 3) Beberapa pelajar yang telah menguasai dan faham topik yang diajar akan di masukkan kedalam kumpulan pelajar lemah. 4) Pelajar yang telah faham akan mengajar/menerangkan kepada pelajar lemah untuk mengukuhkan kefahaman mereka. 5) Pelajar lemah diberi latihan (soalan) sekali lagi untuk menguji kefahaman mereka dan mereka perlu menghantar latihan tersebut untuk di semak. KBKK – Menghubungkait Bahan - Slide Penutup 5 minit (12.25- 12.30) Guru membuat kesimpulan 1) Guru memberi tugasan rumah, iaitu pelajar perlu mencari satu jenis projek dalam pembangunan multimedia. 2) Guru membuat kesimpulan pembelajaran hari ini dan membuat sedikit penerangan tentang pelajaran yang akan di ajar minggu hadapan. Strategi – Pemusatan guru. Kaedah – Tugasan Nilai – berdikari KBKK – Menyenaraikan Bahan – papan kerja Refleksi : Dengan penglibatan/ penerangan dari sesama pelajar adalah amat membantu pelajar yang kurang faham. Hal ini kerana pelajar berasa lebih dekat sesama mereka. Contoh yang diberikan melalui persekitaran pula adalah lebih memudahkan pemahaman pelajar.