Nje ushqyerje e mire per nje trup dhe mendje te shendoshe

Nje ushqyerje e mire per nje trup dhe mendje te shendoshe
Ushqyerja dhe PIRAMIDA USHQIMORE.
• Ushqyerja eshte nje proces nepermjet
te cilit merren dhe perdoren nga
organizmi elementet kryesore te
ushqimit.Ushqimi eshte nje nevoje
baze fiziologjike dhe nje kusht i
domosdoshem per nje shendet te
mire.Trupi I njeriut ka nevoje per
elementet kryesore ushqimore , te cilat
ngahen ne shtate klasa :
karbohidrate,proteina,yndyrna,vitamina
, minerale,uje dhe fibra.
• Piramida ushqimore eshte nje piramide
e ndare ne kate , e cila ben renditjen e
llojeve te ushqimeve sipas sasis dhe
mases qe ne duhet te hame. Ne baze
(ku hapesira eshte me e madhe)
vendosen ushqimet qe duhet te merren
me shume , dhe duke u ngjitur sa me
lart sasia vjen duke u zvogeluar.
Frutat dhe perimet
• Frutat dhe perimet janë burim
vital i vitaminave dhe i
mineraleve. Duhen të hahen
pesë porcione të pemëve dhe
perimeve në ditë. Ushqimi në
këtë grup është burim i
shkëlqyer i vitaminave C,
fibrave, kaliumit dhe
antioksidanteve.
Frutat dhe perimet janë hapi
më i rëndësishëm në mbajtjen
e të ushqyerit të shëndetshëm
dhe të balancuar dhe duhen të
jenë pjesë themelore e
ushqimit.
Buka, orizi, patatja
• Buka, drithërat,
patatja janë pjesë e
rëndësishme e
ushqimit të
shëndetshëm. Janë
burim i mirë i
energjisë dhe burimi
kryesor i materieve
ushqyese në të
ushqyerit tonë. Ky
ushqim është
karburant për trup
Mishi, peshku, vezët
• Këto ushqime janë burim i mirë
proteinash, që janë të
domosdoshme për rritjen dhe
ripërtëritjen e organizmit. Ato janë
po ashtu burim i mirë i vitaminave
dhe i mineraleve.
Mishi është burim I mirë
proteinash, vitaminash dhe
mineralesh, siç janë hekuri, zinku
dhe vitamina B. Po ashtu janë një
nga burimet kryesore të vitaminës
B12. Peshku është një burim
tjetër i rëndësishëm i
proteinave, ndërsa përmban
shumë vitamina dhe minerale.
Vezët janë po ashtu burim i
madh i proteinave.
Qumështi dhe produktet e qumështit
• Qumështi dhe produktet e
qumështit si djathi dhe jogurti
janë burim i mirë proteinash.
Ato po ashtu përmbajnë
kalcium, i cili ndihmon në
mbajtjen e eshtrave të
shëndeteshëm.
Por, disa produkte qumështore
përmbajnë nivele të larta të
yndyrave të ngopura. Për së
tepërmi yndyra te ngopura
mund të rrisin nivelin e
kolesterolit në gjak dhe të rrisin
rrezikun nga sëmundjet e
zemrës. Përdorni qumësht të
skremuar, djathëra më pak të
yndyrshëm dhe jogurt me
yndyrë të ulët.
Yndyrat, vajrat dhe sheqernat
• Yndyrat dhe sheqernat
janë burime të mira të
energjisë për trup, por
përmbajnë shumë
kalori. Nëse
konsumohen shumë,
mund të çojnë deri tek
shtimi në peshë. Kjo
mund të çojë te trashja,
çka rrit rrezikun nga
diabeti i tipit 2,
sëmundjet e zemrës dhe
disa lloje të kancerit.
Embelsirat dhe kriperat
Konsumimi i shpeshtë i
sheqerit I dëmton
dhëmbët dhe con në
shtimin e peshës. Për këtë
arsye ëmbëlsirat, pijet
me sheqer dhe pijet
alkoolike duhet të
shijohen me masë.
Kripa e kuzhinës, te disa njerëz të
caktuar ndikon në rritjen e
shtypjes së gjakut. Jodi pengon
lindjen e gushës dhe Fluori rrit
qëndrueshmërinë e dhëmbëve
kundër kariesit.Por gjate konsumit
te kripes duhet te kujtojme
shprehjen e famshme popullore
‘’Gjella me kripe e kripa me karar’’
dhe tashme eshte rradha per ta
perdorur ne kuptimin e pare te saj.
Yndyrnat
• Yndyrat/vajrat janë materie
ushqyese të pasura me
energji. Përdorimi i yndyrës
me sasi të tepruar favorizon
jo vetëm mbipeshën por edhe
shfaqjen e sëmundjeve të
ndryshme e posaçërisht. Për
këtë arsye duhet të kemi
kujdes nga yndyrat e fshehta,
gjatë përdorimit të:
prodhimeve të suxhukut,
llojeve të djathërave të
pasura me yndyrë,
fritimit,etj.
Lengjet
• Uji dhe lëngjet (pijet) pa
sheqer e shuajnë etjen
më së miri. Pijet me
përmbajtje të kafeinës
duhet të përdoren vetëm
në sasi të zvogëluar. Në
ditë të pihen 1–2 l litër
lëngje, posaçërisht në
formë të pa sheqerosura,
p.sh. Uji mineral ose
pemëve/çaj i zi. Pijet me
përmbajtje të kafeinës
(kafja, çaj i zi apo i
gjelbër) të shijohen me
masë.
Disa keshilla se si ti
zgjedhni ushqimet qe
permiresojne
shendetin tuaj dhe ti
shmangni ato te cilat
rrisin rrezikun per
ndonje semundje dhe
ne te njejten kohe te
krijoni nje plan per
nje diete qe
funksionon per ju.
Semundjet e shkaktuara nga kequshqyerja.
• 1. Obeziteti
• 2. Sëmundjet e veshkave
• 3. Sëmundjet e tëmthit
• 4. Sëmundjet e zemrës
• 5. Anoreksia
• 6. Diabeti
• 7. Hipertensioni
• 8. Sëmundjet e
arterieve të trurit
• 9. Kanceri i qafës së mitrës
• 10. Kanceri i ovareve
• 11. Kanceri i gjirit
• 12. Kanceri i zorrës
• 13. Kanceri i tëmthit
• 14. Kanceri i mëlçisë
• 15. Kancerii prostatës
Keshilla
oKonsumo Mjaft Kalori por Jo Teper
Mbaj nje balance mes te kalorive qe merr dhe
ato qe harxhon – me fjale te tjera mos ha me
shume ushqim se sa i duhet dhe perdor trupi
jua. Sasia mesatare e rekomanduar qe lejohoet
eshte 2000 kalori por kjo varet nga mosha juaj,
gjinia, gjatesia, pesha dhe aktiviteti fizik i juaj.
oHa Nje Mori Te Gjere Ushqimesh.
Te hash shendetshem eshte nje rast per ju qe
te zgjeroni morine e zgjedhjeve – duke provuar
ushqime te ndryshme e vecanarisht perime,
frutat dhe produktet e drithrave te plota –
ushqime qe zakonisht nuk i keni ngrene me
pare.
o Mbaj Porcionet Mesatare.
Vecanarisht tek ushqimet me shume
kalori. Ne vitet e fundit madhesia e
servimit me ushqim eshte rritur shume
e vecanarisht ne restorane. Nese ju
servohet nje pjate e madhe me ushqim
ne ndonje restorant ateher ndaje ate
me dike qe ke afer apo – edhe me mire
– porosit pjat mesatare ose te vogel.
o Ha Shume Fruta, Perime, Drithera
dhe Bime Bishtajore
Ushqime te larta me karbohidrate
komplekse, fiber, vitamina dhe
minerale, me pak yndyr dhe pa
kolesterol. Mundohu te gjesh prodhime
sa me te freskta.
Keshilla
oPi Me Shume Uje
Trupi jone eshte 75% uje. Dhe uji eshte nje pjes
e vitale e dietes se shendetshme. Uji ndihmon
te pastrojme sistemin tone, vecanarisht veshket
dhe fshikezen urinare , nga toksinat dhe
mbeturinat. Shumica e njerezve e kalojne jeten
e tyre te dehidruar.
oKufizo Ushqimet Me Sheqer, Kripe Dhe
Produktet E Drithrave Te Rafinuara
Sheqeri i shtohet nje sasie te madhe ushqimeve
qe prodhohen. Gjate nje viti vetem nje kanace
me soda (coca cola) qe ka 160 kalori, mund te
shtoj peshen tuaj per 7 kilograme!
o Mos U Be Polic i Ushqimeve
Ju mund te knaqeni me embelsirat qe
pelqeni dhe ushqimet e skuqura ne nje
mase perderisa ato jane pjese e
rastesishme (here pas here) e dietes tuaj
te shendetshme. Ushqimi eshte burim i
mire i knaqesise dhe knaqesia eshte e
mire per zemren tuaj!
o Leviz
Nje diet e shendetshme permireson
energjine dhe ndjenjen e mireqenies tuaj
gjersa zvoglon rrezikun tuaj ndaj shume
semundjeve. Nese shtoni aktivitetin fizik
dhe ushtrimet do te bej qe plani i te
ushqyerit te shendetshem te funksionoj
edhe me mire.
Pse eshte i rendesishem aktiviteti fizik?
• Mjaftojnë pesë minuta aktivitet fizik në
natyrë në ditë, për të përmirësuar
shëndetin mendor, si dhe për të
garantuar një sistem më të mbrojtur
imunitar.Është ky rezultati i një studimi
epidemologjik, i cili për herë të parë ka
treguar kushtet dhe ambientin ku
aktiviteti fizik është më i
dobishëm.Studimi anglez ka treguar se
si 5 minuta lëvizje në natyrë, si vrap,
ecje me biçikletë etj, mund të rrisin
vetëbesimin dhe mirëqenien, duke
reduktuar zhvillimin e sëmundjeve
mendore, depresionin dhe ankthi.
Shume persona me moshë, gjini dhe
jetë të ndryshme, tregojne se si
aktiviteti fizik në natyrë, me gjelbërim,
pranë liqeneve etj, janë një terapi e
vërtetë kundër problemeve
psikologjike.
Ha per te jetuar , mos jeto per te
ngrene!
1 de 16

Recomendados

NJE USHQYERJE E MIRE PER NJE TRUP E MENDJE TE SHENDOSHE por
NJE USHQYERJE E MIRE PER NJE TRUP E MENDJE TE SHENDOSHE NJE USHQYERJE E MIRE PER NJE TRUP E MENDJE TE SHENDOSHE
NJE USHQYERJE E MIRE PER NJE TRUP E MENDJE TE SHENDOSHE Universiteti Politeknik Tirane
18.8K vistas42 diapositivas
Ushqyerja e shëndetshme por
Ushqyerja e shëndetshmeUshqyerja e shëndetshme
Ushqyerja e shëndetshmeExhitah Vasija
51.1K vistas10 diapositivas
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti. por
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.enerisaloti
59K vistas29 diapositivas
Te ushqyerit e shendetshem dhe ndikimi ne sjelljet tona. por
Te ushqyerit e shendetshem dhe ndikimi ne sjelljet tona.Te ushqyerit e shendetshem dhe ndikimi ne sjelljet tona.
Te ushqyerit e shendetshem dhe ndikimi ne sjelljet tona.An An
126.8K vistas33 diapositivas
Një jetë e shëndetshme por
Një jetë e shëndetshmeNjë jetë e shëndetshme
Një jetë e shëndetshmeMario Peleshka
2.7K vistas12 diapositivas
Si te ushqehemi shendetshem por
Si te ushqehemi shendetshemSi te ushqehemi shendetshem
Si te ushqehemi shendetshemKe Keiss
17.8K vistas8 diapositivas

Más contenido relacionado

La actualidad más candente

Roli i elementeve kimike ne ushqime byirenakotobelli por
Roli i elementeve kimike ne ushqime byirenakotobelliRoli i elementeve kimike ne ushqime byirenakotobelli
Roli i elementeve kimike ne ushqime byirenakotobelliirena kotobelli
6.9K vistas17 diapositivas
Ushqyerja e shendetshme por
Ushqyerja e shendetshmeUshqyerja e shendetshme
Ushqyerja e shendetshmeErvis Duti
7.1K vistas29 diapositivas
Obeziteti por
ObezitetiObeziteti
ObezitetiMelissa Cani
13.1K vistas9 diapositivas
Te ushqehemi dhe jo te hame! por
Te ushqehemi dhe jo te hame!Te ushqehemi dhe jo te hame!
Te ushqehemi dhe jo te hame!Egla Mërzheku
5.1K vistas20 diapositivas
Mjedisi por
MjedisiMjedisi
MjedisiMegi Collaku
171.3K vistas9 diapositivas
Ushqyerja por
Ushqyerja Ushqyerja
Ushqyerja ornela rama
13K vistas30 diapositivas

La actualidad más candente(20)

Roli i elementeve kimike ne ushqime byirenakotobelli por irena kotobelli
Roli i elementeve kimike ne ushqime byirenakotobelliRoli i elementeve kimike ne ushqime byirenakotobelli
Roli i elementeve kimike ne ushqime byirenakotobelli
irena kotobelli6.9K vistas
Ushqyerja e shendetshme por Ervis Duti
Ushqyerja e shendetshmeUshqyerja e shendetshme
Ushqyerja e shendetshme
Ervis Duti7.1K vistas
Te ushqehemi dhe jo te hame! por Egla Mërzheku
Te ushqehemi dhe jo te hame!Te ushqehemi dhe jo te hame!
Te ushqehemi dhe jo te hame!
Egla Mërzheku5.1K vistas
Roli i substancave organike natyrore - Projekt kimi por Mirsad - New
Roli i substancave organike natyrore - Projekt kimiRoli i substancave organike natyrore - Projekt kimi
Roli i substancave organike natyrore - Projekt kimi
Mirsad - New5.4K vistas
elementet kimik dhe roli i tyre por Franceskasita
elementet kimik dhe roli i tyreelementet kimik dhe roli i tyre
elementet kimik dhe roli i tyre
Franceskasita18.5K vistas
Slideshare...Një mjedis i gjelbër...Një jetë e shëndetshme ...!!! por Michail Michail
Slideshare...Një mjedis i gjelbër...Një jetë e shëndetshme ...!!!Slideshare...Një mjedis i gjelbër...Një jetë e shëndetshme ...!!!
Slideshare...Një mjedis i gjelbër...Një jetë e shëndetshme ...!!!
Michail Michail25.9K vistas
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimi por Facebook
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimiElementet kimik ne trupin tone projekt kimi
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimi
Facebook76.5K vistas
Dieta e balancuar - një jetë e shëndetshme por Riku Verri
Dieta e balancuar - një jetë e shëndetshmeDieta e balancuar - një jetë e shëndetshme
Dieta e balancuar - një jetë e shëndetshme
Riku Verri22.6K vistas
Piramida ushqimore por XhuLia Muca
Piramida ushqimorePiramida ushqimore
Piramida ushqimore
XhuLia Muca5.4K vistas
Biologji : Piramida ushqimore dhe semundjet nga keq ushqyerja por Oksana Kamberi
Biologji : Piramida ushqimore dhe semundjet nga keq ushqyerjaBiologji : Piramida ushqimore dhe semundjet nga keq ushqyerja
Biologji : Piramida ushqimore dhe semundjet nga keq ushqyerja
Oksana Kamberi4.6K vistas
Teushqyeriteshendetshemdhendikiminesjelljettona 120916144334-phpapp01 por Merkur Sinani
Teushqyeriteshendetshemdhendikiminesjelljettona 120916144334-phpapp01Teushqyeriteshendetshemdhendikiminesjelljettona 120916144334-phpapp01
Teushqyeriteshendetshemdhendikiminesjelljettona 120916144334-phpapp01
Merkur Sinani1.8K vistas
Elementët kimikë por Esmer Alda
Elementët kimikë Elementët kimikë
Elementët kimikë
Esmer Alda19.6K vistas
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut por mikaela basha
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriutroli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut
mikaela basha38.5K vistas
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boterore por Xheni Marku
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boteroreKontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boterore
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boterore
Xheni Marku110K vistas

Destacado

Stresi dhe Trauma por
Stresi dhe TraumaStresi dhe Trauma
Stresi dhe TraumaAjla996
954 vistas23 diapositivas
Ndikimi i mjedisit ne trupin e njeriut por
Ndikimi i mjedisit ne trupin e njeriutNdikimi i mjedisit ne trupin e njeriut
Ndikimi i mjedisit ne trupin e njeriutmelissa cani
17.4K vistas13 diapositivas
Nail shapes por
Nail shapesNail shapes
Nail shapesprinceslyn
6.2K vistas8 diapositivas
Fungal infections2012 por
Fungal infections2012Fungal infections2012
Fungal infections2012Faculty of Medicine Ain Shams University
3.2K vistas68 diapositivas
Parasitic and mycotic diseases por
Parasitic and mycotic diseasesParasitic and mycotic diseases
Parasitic and mycotic diseasesAparna Sharma
1.3K vistas20 diapositivas

Similar a Nje ushqyerje e mire per nje trup dhe mendje te shendoshe

Piramida Ushqimore por
Piramida UshqimorePiramida Ushqimore
Piramida UshqimoreMarinela Abedini
30.9K vistas49 diapositivas
Veprimtari praktike qytetari (te ushqyerit) por
Veprimtari praktike qytetari (te ushqyerit)Veprimtari praktike qytetari (te ushqyerit)
Veprimtari praktike qytetari (te ushqyerit)Xhoana Pepa
1.9K vistas8 diapositivas
ushqyerja gjate shtatezanise,msc.gretamertiridocxgretaa.pdf por
ushqyerja gjate shtatezanise,msc.gretamertiridocxgretaa.pdfushqyerja gjate shtatezanise,msc.gretamertiridocxgretaa.pdf
ushqyerja gjate shtatezanise,msc.gretamertiridocxgretaa.pdfGreta Mertiri
1.3K vistas9 diapositivas
Projekt biologji por
Projekt biologjiProjekt biologji
Projekt biologjiKristjana Llolli
7.7K vistas24 diapositivas
Dieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I Shendetshem por
Dieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I ShendetshemDieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I Shendetshem
Dieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I ShendetshemArenoardReno
7.1K vistas9 diapositivas
Leksioni nr6 por
Leksioni nr6Leksioni nr6
Leksioni nr6Betta BeTta
522 vistas21 diapositivas

Similar a Nje ushqyerje e mire per nje trup dhe mendje te shendoshe(20)

Veprimtari praktike qytetari (te ushqyerit) por Xhoana Pepa
Veprimtari praktike qytetari (te ushqyerit)Veprimtari praktike qytetari (te ushqyerit)
Veprimtari praktike qytetari (te ushqyerit)
Xhoana Pepa1.9K vistas
ushqyerja gjate shtatezanise,msc.gretamertiridocxgretaa.pdf por Greta Mertiri
ushqyerja gjate shtatezanise,msc.gretamertiridocxgretaa.pdfushqyerja gjate shtatezanise,msc.gretamertiridocxgretaa.pdf
ushqyerja gjate shtatezanise,msc.gretamertiridocxgretaa.pdf
Greta Mertiri1.3K vistas
Dieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I Shendetshem por ArenoardReno
Dieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I ShendetshemDieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I Shendetshem
Dieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I Shendetshem
ArenoardReno7.1K vistas
300 keshilla mjekesore per te gjitha semundjet por Marjan DODAJ
300 keshilla mjekesore per te gjitha semundjet300 keshilla mjekesore per te gjitha semundjet
300 keshilla mjekesore per te gjitha semundjet
Marjan DODAJ9.4K vistas
Projekt kimi por Ueda Rrukaj
Projekt kimiProjekt kimi
Projekt kimi
Ueda Rrukaj25.2K vistas
Piramida Ushqimore por Kejti Cela
Piramida UshqimorePiramida Ushqimore
Piramida Ushqimore
Kejti Cela9.1K vistas
Proteinat yndyrnat dhe karbohidratet por Korba Ferizaj
Proteinat yndyrnat dhe karbohidratetProteinat yndyrnat dhe karbohidratet
Proteinat yndyrnat dhe karbohidratet
Korba Ferizaj41.5K vistas
Yndyrat dhe sheqernat por Vilma Kafexhiu
Yndyrat dhe sheqernatYndyrat dhe sheqernat
Yndyrat dhe sheqernat
Vilma Kafexhiu31.1K vistas
Food por Enxhi_01
FoodFood
Food
Enxhi_011.3K vistas
Piramidat Ushqimore Crregullimet E Te Ushqyerit por Edward Newgate
Piramidat Ushqimore Crregullimet E Te UshqyeritPiramidat Ushqimore Crregullimet E Te Ushqyerit
Piramidat Ushqimore Crregullimet E Te Ushqyerit
Edward Newgate4.3K vistas
Universiteti i tiranes por Freskida
Universiteti i tiranesUniversiteti i tiranes
Universiteti i tiranes
Freskida8.4K vistas
23208349 hiperkolesterolemia-si-perkufizim-eshte-permbajtja-plasma-tike-e-kol... por nastela1
23208349 hiperkolesterolemia-si-perkufizim-eshte-permbajtja-plasma-tike-e-kol...23208349 hiperkolesterolemia-si-perkufizim-eshte-permbajtja-plasma-tike-e-kol...
23208349 hiperkolesterolemia-si-perkufizim-eshte-permbajtja-plasma-tike-e-kol...
nastela12.3K vistas
RENDESIA E PERBERJEVE ORGANIKE NE JETEN E PERDITSHME por gregorjupa
RENDESIA E PERBERJEVE ORGANIKE NE JETEN E PERDITSHME RENDESIA E PERBERJEVE ORGANIKE NE JETEN E PERDITSHME
RENDESIA E PERBERJEVE ORGANIKE NE JETEN E PERDITSHME
gregorjupa18.2K vistas

Más de Klarisa Klara

Holokausti por
HolokaustiHolokausti
HolokaustiKlarisa Klara
6.8K vistas14 diapositivas
Kimia ne mbrojtje te mjedisit por
Kimia ne mbrojtje te mjedisitKimia ne mbrojtje te mjedisit
Kimia ne mbrojtje te mjedisitKlarisa Klara
16.6K vistas11 diapositivas
Portugalia por
PortugaliaPortugalia
PortugaliaKlarisa Klara
799 vistas12 diapositivas
Festivali yne popullor por
Festivali yne popullorFestivali yne popullor
Festivali yne popullorKlarisa Klara
3.5K vistas18 diapositivas
Simetria ne jeten e perditshme por
Simetria ne jeten e perditshme Simetria ne jeten e perditshme
Simetria ne jeten e perditshme Klarisa Klara
8.6K vistas7 diapositivas
Si ta ruajme shqisen e te degjuarit nga zhurmat ? por
Si ta ruajme shqisen e te degjuarit nga zhurmat ?Si ta ruajme shqisen e te degjuarit nga zhurmat ?
Si ta ruajme shqisen e te degjuarit nga zhurmat ?Klarisa Klara
28.7K vistas14 diapositivas

Más de Klarisa Klara(20)

Kimia ne mbrojtje te mjedisit por Klarisa Klara
Kimia ne mbrojtje te mjedisitKimia ne mbrojtje te mjedisit
Kimia ne mbrojtje te mjedisit
Klarisa Klara16.6K vistas
Festivali yne popullor por Klarisa Klara
Festivali yne popullorFestivali yne popullor
Festivali yne popullor
Klarisa Klara3.5K vistas
Simetria ne jeten e perditshme por Klarisa Klara
Simetria ne jeten e perditshme Simetria ne jeten e perditshme
Simetria ne jeten e perditshme
Klarisa Klara8.6K vistas
Si ta ruajme shqisen e te degjuarit nga zhurmat ? por Klarisa Klara
Si ta ruajme shqisen e te degjuarit nga zhurmat ?Si ta ruajme shqisen e te degjuarit nga zhurmat ?
Si ta ruajme shqisen e te degjuarit nga zhurmat ?
Klarisa Klara28.7K vistas
Toka dhe brendesia e saj por Klarisa Klara
Toka dhe brendesia e sajToka dhe brendesia e saj
Toka dhe brendesia e saj
Klarisa Klara20.1K vistas
Revolucioni i II industrial por Klarisa Klara
Revolucioni i II industrial Revolucioni i II industrial
Revolucioni i II industrial
Klarisa Klara25.2K vistas
Lojërat olimpike por Klarisa Klara
Lojërat olimpikeLojërat olimpike
Lojërat olimpike
Klarisa Klara45.4K vistas
Zbulimet gjeografike por Klarisa Klara
Zbulimet gjeografikeZbulimet gjeografike
Zbulimet gjeografike
Klarisa Klara4.1K vistas
Kafshet ne rrezik zhdukje por Klarisa Klara
Kafshet ne rrezik zhdukjeKafshet ne rrezik zhdukje
Kafshet ne rrezik zhdukje
Klarisa Klara19.3K vistas
Dialektet e shqipes por Klarisa Klara
Dialektet e shqipesDialektet e shqipes
Dialektet e shqipes
Klarisa Klara10.9K vistas
Duhani,alkooli dhe droga !!! por Klarisa Klara
Duhani,alkooli dhe droga !!!Duhani,alkooli dhe droga !!!
Duhani,alkooli dhe droga !!!
Klarisa Klara1.8K vistas
Era dhe veprimtaria e eres por Klarisa Klara
Era dhe veprimtaria e eresEra dhe veprimtaria e eres
Era dhe veprimtaria e eres
Klarisa Klara23.6K vistas
Mjedisi dhe njeriu por Klarisa Klara
Mjedisi dhe njeriuMjedisi dhe njeriu
Mjedisi dhe njeriu
Klarisa Klara29.2K vistas

Nje ushqyerje e mire per nje trup dhe mendje te shendoshe

 • 2. Ushqyerja dhe PIRAMIDA USHQIMORE. • Ushqyerja eshte nje proces nepermjet te cilit merren dhe perdoren nga organizmi elementet kryesore te ushqimit.Ushqimi eshte nje nevoje baze fiziologjike dhe nje kusht i domosdoshem per nje shendet te mire.Trupi I njeriut ka nevoje per elementet kryesore ushqimore , te cilat ngahen ne shtate klasa : karbohidrate,proteina,yndyrna,vitamina , minerale,uje dhe fibra. • Piramida ushqimore eshte nje piramide e ndare ne kate , e cila ben renditjen e llojeve te ushqimeve sipas sasis dhe mases qe ne duhet te hame. Ne baze (ku hapesira eshte me e madhe) vendosen ushqimet qe duhet te merren me shume , dhe duke u ngjitur sa me lart sasia vjen duke u zvogeluar.
 • 3. Frutat dhe perimet • Frutat dhe perimet janë burim vital i vitaminave dhe i mineraleve. Duhen të hahen pesë porcione të pemëve dhe perimeve në ditë. Ushqimi në këtë grup është burim i shkëlqyer i vitaminave C, fibrave, kaliumit dhe antioksidanteve. Frutat dhe perimet janë hapi më i rëndësishëm në mbajtjen e të ushqyerit të shëndetshëm dhe të balancuar dhe duhen të jenë pjesë themelore e ushqimit.
 • 4. Buka, orizi, patatja • Buka, drithërat, patatja janë pjesë e rëndësishme e ushqimit të shëndetshëm. Janë burim i mirë i energjisë dhe burimi kryesor i materieve ushqyese në të ushqyerit tonë. Ky ushqim është karburant për trup
 • 5. Mishi, peshku, vezët • Këto ushqime janë burim i mirë proteinash, që janë të domosdoshme për rritjen dhe ripërtëritjen e organizmit. Ato janë po ashtu burim i mirë i vitaminave dhe i mineraleve. Mishi është burim I mirë proteinash, vitaminash dhe mineralesh, siç janë hekuri, zinku dhe vitamina B. Po ashtu janë një nga burimet kryesore të vitaminës B12. Peshku është një burim tjetër i rëndësishëm i proteinave, ndërsa përmban shumë vitamina dhe minerale. Vezët janë po ashtu burim i madh i proteinave.
 • 6. Qumështi dhe produktet e qumështit • Qumështi dhe produktet e qumështit si djathi dhe jogurti janë burim i mirë proteinash. Ato po ashtu përmbajnë kalcium, i cili ndihmon në mbajtjen e eshtrave të shëndeteshëm. Por, disa produkte qumështore përmbajnë nivele të larta të yndyrave të ngopura. Për së tepërmi yndyra te ngopura mund të rrisin nivelin e kolesterolit në gjak dhe të rrisin rrezikun nga sëmundjet e zemrës. Përdorni qumësht të skremuar, djathëra më pak të yndyrshëm dhe jogurt me yndyrë të ulët.
 • 7. Yndyrat, vajrat dhe sheqernat • Yndyrat dhe sheqernat janë burime të mira të energjisë për trup, por përmbajnë shumë kalori. Nëse konsumohen shumë, mund të çojnë deri tek shtimi në peshë. Kjo mund të çojë te trashja, çka rrit rrezikun nga diabeti i tipit 2, sëmundjet e zemrës dhe disa lloje të kancerit.
 • 8. Embelsirat dhe kriperat Konsumimi i shpeshtë i sheqerit I dëmton dhëmbët dhe con në shtimin e peshës. Për këtë arsye ëmbëlsirat, pijet me sheqer dhe pijet alkoolike duhet të shijohen me masë. Kripa e kuzhinës, te disa njerëz të caktuar ndikon në rritjen e shtypjes së gjakut. Jodi pengon lindjen e gushës dhe Fluori rrit qëndrueshmërinë e dhëmbëve kundër kariesit.Por gjate konsumit te kripes duhet te kujtojme shprehjen e famshme popullore ‘’Gjella me kripe e kripa me karar’’ dhe tashme eshte rradha per ta perdorur ne kuptimin e pare te saj.
 • 9. Yndyrnat • Yndyrat/vajrat janë materie ushqyese të pasura me energji. Përdorimi i yndyrës me sasi të tepruar favorizon jo vetëm mbipeshën por edhe shfaqjen e sëmundjeve të ndryshme e posaçërisht. Për këtë arsye duhet të kemi kujdes nga yndyrat e fshehta, gjatë përdorimit të: prodhimeve të suxhukut, llojeve të djathërave të pasura me yndyrë, fritimit,etj.
 • 10. Lengjet • Uji dhe lëngjet (pijet) pa sheqer e shuajnë etjen më së miri. Pijet me përmbajtje të kafeinës duhet të përdoren vetëm në sasi të zvogëluar. Në ditë të pihen 1–2 l litër lëngje, posaçërisht në formë të pa sheqerosura, p.sh. Uji mineral ose pemëve/çaj i zi. Pijet me përmbajtje të kafeinës (kafja, çaj i zi apo i gjelbër) të shijohen me masë.
 • 11. Disa keshilla se si ti zgjedhni ushqimet qe permiresojne shendetin tuaj dhe ti shmangni ato te cilat rrisin rrezikun per ndonje semundje dhe ne te njejten kohe te krijoni nje plan per nje diete qe funksionon per ju.
 • 12. Semundjet e shkaktuara nga kequshqyerja. • 1. Obeziteti • 2. Sëmundjet e veshkave • 3. Sëmundjet e tëmthit • 4. Sëmundjet e zemrës • 5. Anoreksia • 6. Diabeti • 7. Hipertensioni • 8. Sëmundjet e arterieve të trurit • 9. Kanceri i qafës së mitrës • 10. Kanceri i ovareve • 11. Kanceri i gjirit • 12. Kanceri i zorrës • 13. Kanceri i tëmthit • 14. Kanceri i mëlçisë • 15. Kancerii prostatës
 • 13. Keshilla oKonsumo Mjaft Kalori por Jo Teper Mbaj nje balance mes te kalorive qe merr dhe ato qe harxhon – me fjale te tjera mos ha me shume ushqim se sa i duhet dhe perdor trupi jua. Sasia mesatare e rekomanduar qe lejohoet eshte 2000 kalori por kjo varet nga mosha juaj, gjinia, gjatesia, pesha dhe aktiviteti fizik i juaj. oHa Nje Mori Te Gjere Ushqimesh. Te hash shendetshem eshte nje rast per ju qe te zgjeroni morine e zgjedhjeve – duke provuar ushqime te ndryshme e vecanarisht perime, frutat dhe produktet e drithrave te plota – ushqime qe zakonisht nuk i keni ngrene me pare. o Mbaj Porcionet Mesatare. Vecanarisht tek ushqimet me shume kalori. Ne vitet e fundit madhesia e servimit me ushqim eshte rritur shume e vecanarisht ne restorane. Nese ju servohet nje pjate e madhe me ushqim ne ndonje restorant ateher ndaje ate me dike qe ke afer apo – edhe me mire – porosit pjat mesatare ose te vogel. o Ha Shume Fruta, Perime, Drithera dhe Bime Bishtajore Ushqime te larta me karbohidrate komplekse, fiber, vitamina dhe minerale, me pak yndyr dhe pa kolesterol. Mundohu te gjesh prodhime sa me te freskta.
 • 14. Keshilla oPi Me Shume Uje Trupi jone eshte 75% uje. Dhe uji eshte nje pjes e vitale e dietes se shendetshme. Uji ndihmon te pastrojme sistemin tone, vecanarisht veshket dhe fshikezen urinare , nga toksinat dhe mbeturinat. Shumica e njerezve e kalojne jeten e tyre te dehidruar. oKufizo Ushqimet Me Sheqer, Kripe Dhe Produktet E Drithrave Te Rafinuara Sheqeri i shtohet nje sasie te madhe ushqimeve qe prodhohen. Gjate nje viti vetem nje kanace me soda (coca cola) qe ka 160 kalori, mund te shtoj peshen tuaj per 7 kilograme! o Mos U Be Polic i Ushqimeve Ju mund te knaqeni me embelsirat qe pelqeni dhe ushqimet e skuqura ne nje mase perderisa ato jane pjese e rastesishme (here pas here) e dietes tuaj te shendetshme. Ushqimi eshte burim i mire i knaqesise dhe knaqesia eshte e mire per zemren tuaj! o Leviz Nje diet e shendetshme permireson energjine dhe ndjenjen e mireqenies tuaj gjersa zvoglon rrezikun tuaj ndaj shume semundjeve. Nese shtoni aktivitetin fizik dhe ushtrimet do te bej qe plani i te ushqyerit te shendetshem te funksionoj edhe me mire.
 • 15. Pse eshte i rendesishem aktiviteti fizik? • Mjaftojnë pesë minuta aktivitet fizik në natyrë në ditë, për të përmirësuar shëndetin mendor, si dhe për të garantuar një sistem më të mbrojtur imunitar.Është ky rezultati i një studimi epidemologjik, i cili për herë të parë ka treguar kushtet dhe ambientin ku aktiviteti fizik është më i dobishëm.Studimi anglez ka treguar se si 5 minuta lëvizje në natyrë, si vrap, ecje me biçikletë etj, mund të rrisin vetëbesimin dhe mirëqenien, duke reduktuar zhvillimin e sëmundjeve mendore, depresionin dhe ankthi. Shume persona me moshë, gjini dhe jetë të ndryshme, tregojne se si aktiviteti fizik në natyrë, me gjelbërim, pranë liqeneve etj, janë një terapi e vërtetë kundër problemeve psikologjike.
 • 16. Ha per te jetuar , mos jeto per te ngrene!