SlideShare una empresa de Scribd logo
1 de 7
Розробка уроку у 6-му класі за темою
«My favourite dish.” The Present Continuous.
Мета: Активізувати вивчені лексичні одиниці, структури,
граматичний матеріал в усному та писемному мовленні; розвивати
навички непідготовленого мовлення з використанням особистого
досвіду та знань;слухову пам`ять, увагу, логічне мислення
учнів,здатність до здогадки, вміння працювати в парах та групах;
стимулювати комунікативну-пізнавальну діяльність учнів , бажання
спілкуватися англійською мовою, виховувати інтерес до культури
та традицій України та країни, мова якої вивчається.
Тип уроку: удосконалення знань,умінь,навичок.
Обладнання: тематичні малюнки, роздавальні картки, граматична таблиця.
Хід уроку.
І.Організація класу.Підготовка до сприйняття іноземного
мовлення.
Good morning, children. I`m very glad to see you today.
How are you ?
( P1,P2,…)
I`m in a good mood too. So we are ready to start our lesson.We
shall speak about food, one of the most essential part of our
life.Food gives us energy and health, helps you to grow. So, the
topic of our lesson is“ My favourite dish”. Let`s pronounce all
together. And we`ll take the motto to our lesson: “Eat the right
Food”.
І І. Фонетична розминка.
Take the card №1. Let`s have some phonetic drill and role-play
this poem .First listen to it.
Pay attention to the words:
-view [ v ju:]-вид , вигляд
-stew [stju: ]-тушковані
-naughty [n o:t i ]-неслухняні
Author: Mother calls her little kids,
Mother : “ Will you help me with my deeds? “
Сhildren answer, “ We are busy.”
Mother cries, “What are you dоing?”
Children answer; ,We are moving.”
Mother:” You are naughty lasy kids,
Give the help your mother needs.”
Author :” Now it`s a happy view : “
Children : Kate is making mushroom stew;
Bill is polishing the floor ;
Paul is running to the store ;
Lis is putting on the table
Dishes with the China label.
Now they are sitting all,
Kate and Billy, Liz and Paul .
They are having tasty dinner .
“ Thank you , Mummy , Mummy dear . “
I I I . Мовленнєва розминка.
A) Let`s play a game “ some or a / an “.
Please name the food you see.
B ) Answer my questions :
1. What food you like best of all ?
(I like oranges best of all )
2. What do you usually eat for breakfast ?
(bread and butter and a glass of tea )
3. What do you never eat for dinner ,
( I never eat sandwich. )
4. What do you never drink for supper?
( I never drink coffee.)
5. What food you like best of all?
(I like oranges best of all.)
6. What is healthy food
( It is food without chemicals.
It is fresh and has a lot of vitamins )
7. What English рeople usually have for breakfast?
( cereal, bacon, eggs ,toast , butter , marmalade )
8. What is your favourite dish ?
9. What would you like to eat ,
10. Do you bring your packed lunch to school?
What do you put there ,
I V . Oсновна частина уроку .
I see you like different kinds of food. But : Eat the right food.
Remember the proverb « Good health is above wealth.”
1) Group work .
Split into four groups . Reclame your dish and give the recipes.
2) Повторення граматичного матеріалу.
Oh, we`ve got a telegramme .
Dear friends!
I`m going to have a holiday dinner at noon. My chef is
making his favourite dessert now/ We are waiting
for you . Come and enjoy our meal .
Your Mr. Present Continuous.
Let`s visit his house.
We use Pr. Continuous Tense for something that is happening at
the time of speaking.
The time expressions : now , at the time .
Let me introduce a chef and his friends//. He has three nice caps.
Look! He is going to his friends now.
(I-am, YOU-are …)
This is his cousin- Verb ( I ) and his helper –Ing .
Example :
He is making his favourite dessert now .
You see six serving men . They help us to get a lot of
information.
A poem :
I have six honest serving men
They taught me all I knew.
Their names are What and Why and When,
And How and Where and Who.
Let`s help them to ask questions to the sentence .
3) Writing :
Take your copy-books.Write down the date and the topic of the
lesson .
4) Exercises for eyes .
5 ) Speaking :
Every country has its traditional dish . There are some of them in
Ukraine . What are they?
( Varenyky , holubtsi ,borshch , deryny )
Let`s prepare all the ingredients. Comment your actions
.( Use The verbs in the Present Continuous Tense . )
( peel , slice , chop , pour , wash , fry , add , put , cut .)
I`m peeling potato at the moment .
6) Reading :
Reading is a very interesting and usefull thing.
Do you like to read?
What was your home task for today?
A ) Pre-reading activity:
Pay attention to the words :
B) Reading of the text .
C ) After reading task .
-Gr. A)- React to the statements, saying whether they are true
or false.
1) The Earl of Sandwich was an Englishman.
2) He was fond of playing football.
3) His brother usually brought him some slices of meat and
bread .
4) He invented a new dish – varenyky.
-Gr. B )- Make up a dialogue or retell the text using a plan .
1) What was this story about ?
2) What country did it take place ?
3 ) Was it long ago ?
4) How did it happen that the Earl of Sandwich invented
the new dish ?
. 5) Was it a sad or a funny story ?
Gr . C ) Make up a collective story using the pictures .
… will you go to the blackboard . You have some minutes .
V. Заключна частина .
- домашня робота;
- підсумок уроку ;
- виставлення оцінок .
Your home task for the next lesson is:
Gr. A ) - Try to pronounce as quickly as possible ;
“ The cook took a good look at the cookery book . “
- Use in your recipes :
- Take …
- Mix …
- Pour …
Gr. B )- Invent a new kind of sandwich and give it a name .
Gr. C ) and Gr D ) – Use the Internet and prepare an
information from the history of one
Of the Ukrainian dish .
I hope ,you liked our lesson . The tasks were interesting and you
were active .
What was the most interesting ( difficult, …) task for you ?
Your marks are …
Thank you very much for taking
an active part in our lesson.
Good- bye .
Cooking English lesson on favorite dishes

Más contenido relacionado

La actualidad más candente

8 англ биркун_our english_2008_укр
8 англ биркун_our english_2008_укр8 англ биркун_our english_2008_укр
8 англ биркун_our english_2008_укрAira_Roo
 
6 англ сірик_2010_укр
6 англ сірик_2010_укр6 англ сірик_2010_укр
6 англ сірик_2010_укрAira_Roo
 
Панорама творчих уроків Шарова Н.
Панорама творчих уроків Шарова Н.Панорама творчих уроків Шарова Н.
Панорама творчих уроків Шарова Н.Маряна Штикало
 
8 am kuch_2016
8 am kuch_20168 am kuch_2016
8 am kuch_20164book
 
7 англ несвіт_7год_2015_укр
7 англ несвіт_7год_2015_укр7 англ несвіт_7год_2015_укр
7 англ несвіт_7год_2015_укрAira_Roo
 
4 англ павліченко_доценко_2015_укр
4 англ павліченко_доценко_2015_укр4 англ павліченко_доценко_2015_укр
4 англ павліченко_доценко_2015_укрAira_Roo
 
Підручник Англійська мова 8 клас О.Д. Карпюк (2021 рік) 8-й рік навчання
Підручник Англійська мова 8 клас О.Д. Карпюк (2021 рік) 8-й рік навчанняПідручник Англійська мова 8 клас О.Д. Карпюк (2021 рік) 8-й рік навчання
Підручник Англійська мова 8 клас О.Д. Карпюк (2021 рік) 8-й рік навчання12Балів ГДЗ
 
6 am kal_ua_2014
6 am kal_ua_20146 am kal_ua_2014
6 am kal_ua_20146klas
 

La actualidad más candente (14)

8 англ биркун_our english_2008_укр
8 англ биркун_our english_2008_укр8 англ биркун_our english_2008_укр
8 англ биркун_our english_2008_укр
 
6 англ сірик_2010_укр
6 англ сірик_2010_укр6 англ сірик_2010_укр
6 англ сірик_2010_укр
 
9
99
9
 
Панорама творчих уроків Шарова Н.
Панорама творчих уроків Шарова Н.Панорама творчих уроків Шарова Н.
Панорама творчих уроків Шарова Н.
 
1
11
1
 
8 am kuch_2016
8 am kuch_20168 am kuch_2016
8 am kuch_2016
 
1
11
1
 
1 (8)
1 (8)1 (8)
1 (8)
 
7 англ несвіт_7год_2015_укр
7 англ несвіт_7год_2015_укр7 англ несвіт_7год_2015_укр
7 англ несвіт_7год_2015_укр
 
1
11
1
 
9 am k_2017
9 am k_20179 am k_2017
9 am k_2017
 
4 англ павліченко_доценко_2015_укр
4 англ павліченко_доценко_2015_укр4 англ павліченко_доценко_2015_укр
4 англ павліченко_доценко_2015_укр
 
Підручник Англійська мова 8 клас О.Д. Карпюк (2021 рік) 8-й рік навчання
Підручник Англійська мова 8 клас О.Д. Карпюк (2021 рік) 8-й рік навчанняПідручник Англійська мова 8 клас О.Д. Карпюк (2021 рік) 8-й рік навчання
Підручник Англійська мова 8 клас О.Д. Карпюк (2021 рік) 8-й рік навчання
 
6 am kal_ua_2014
6 am kal_ua_20146 am kal_ua_2014
6 am kal_ua_2014
 

Similar a Cooking English lesson on favorite dishes

Anglijska 9-klas-morska-2017
Anglijska 9-klas-morska-2017Anglijska 9-klas-morska-2017
Anglijska 9-klas-morska-2017kreidaros1
 
9 am m_2017
9 am m_20179 am m_2017
9 am m_20174book9kl
 
Food around the world
Food around the worldFood around the world
Food around the worldRebbit2015
 
Anglijska 9-klas-kuchma-2017
Anglijska 9-klas-kuchma-2017Anglijska 9-klas-kuchma-2017
Anglijska 9-klas-kuchma-2017kreidaros1
 
9 am kuch_2017
9 am kuch_20179 am kuch_2017
9 am kuch_20174book9kl
 
eng_book_170x240_bl.pdf
eng_book_170x240_bl.pdfeng_book_170x240_bl.pdf
eng_book_170x240_bl.pdfssuser59c0a2
 
eng_book_170x240_bl (1).pdf
eng_book_170x240_bl (1).pdfeng_book_170x240_bl (1).pdf
eng_book_170x240_bl (1).pdfssuser59c0a2
 
8 англ павліченко_тетр_2010_укр
8 англ павліченко_тетр_2010_укр8 англ павліченко_тетр_2010_укр
8 англ павліченко_тетр_2010_укрAira_Roo
 
заліковий зошит для 6 класуdocx
заліковий зошит для 6 класуdocxзаліковий зошит для 6 класуdocx
заліковий зошит для 6 класуdocxGaluna Goncharyk
 
заліковий зошит для 6 класуdocx
заліковий зошит для 6 класуdocxзаліковий зошит для 6 класуdocx
заліковий зошит для 6 класуdocxGaluna Goncharyk
 
bo-de-kiem-tra-tieng-anh-lop-7-hoc-ki-1
bo-de-kiem-tra-tieng-anh-lop-7-hoc-ki-1bo-de-kiem-tra-tieng-anh-lop-7-hoc-ki-1
bo-de-kiem-tra-tieng-anh-lop-7-hoc-ki-1toantieuhociq
 
3k eng-kalin-samo-14
3k eng-kalin-samo-143k eng-kalin-samo-14
3k eng-kalin-samo-14booking123
 
Підручник Англійська мова 3 клас Л.В. Калініна, І.В. Самойлюкевич
Підручник Англійська мова 3 клас Л.В. Калініна, І.В. СамойлюкевичПідручник Англійська мова 3 клас Л.В. Калініна, І.В. Самойлюкевич
Підручник Англійська мова 3 клас Л.В. Калініна, І.В. Самойлюкевичoleg379
 

Similar a Cooking English lesson on favorite dishes (20)

194
194194
194
 
Anglijska 9-klas-morska-2017
Anglijska 9-klas-morska-2017Anglijska 9-klas-morska-2017
Anglijska 9-klas-morska-2017
 
9 am m_2017
9 am m_20179 am m_2017
9 am m_2017
 
Lessons
LessonsLessons
Lessons
 
Food around the world
Food around the worldFood around the world
Food around the world
 
218.docx
218.docx218.docx
218.docx
 
Anglijska 9-klas-kuchma-2017
Anglijska 9-klas-kuchma-2017Anglijska 9-klas-kuchma-2017
Anglijska 9-klas-kuchma-2017
 
9 am kuch_2017
9 am kuch_20179 am kuch_2017
9 am kuch_2017
 
eng_book_170x240_bl.pdf
eng_book_170x240_bl.pdfeng_book_170x240_bl.pdf
eng_book_170x240_bl.pdf
 
eng_book_170x240_bl (1).pdf
eng_book_170x240_bl (1).pdfeng_book_170x240_bl (1).pdf
eng_book_170x240_bl (1).pdf
 
1
11
1
 
42
4242
42
 
1
11
1
 
1
11
1
 
8 англ павліченко_тетр_2010_укр
8 англ павліченко_тетр_2010_укр8 англ павліченко_тетр_2010_укр
8 англ павліченко_тетр_2010_укр
 
заліковий зошит для 6 класуdocx
заліковий зошит для 6 класуdocxзаліковий зошит для 6 класуdocx
заліковий зошит для 6 класуdocx
 
заліковий зошит для 6 класуdocx
заліковий зошит для 6 класуdocxзаліковий зошит для 6 класуdocx
заліковий зошит для 6 класуdocx
 
bo-de-kiem-tra-tieng-anh-lop-7-hoc-ki-1
bo-de-kiem-tra-tieng-anh-lop-7-hoc-ki-1bo-de-kiem-tra-tieng-anh-lop-7-hoc-ki-1
bo-de-kiem-tra-tieng-anh-lop-7-hoc-ki-1
 
3k eng-kalin-samo-14
3k eng-kalin-samo-143k eng-kalin-samo-14
3k eng-kalin-samo-14
 
Підручник Англійська мова 3 клас Л.В. Калініна, І.В. Самойлюкевич
Підручник Англійська мова 3 клас Л.В. Калініна, І.В. СамойлюкевичПідручник Англійська мова 3 клас Л.В. Калініна, І.В. Самойлюкевич
Підручник Англійська мова 3 клас Л.В. Калініна, І.В. Самойлюкевич
 

Más de LenaK13

Освіта Запорізького краю 206
Освіта Запорізького краю 206Освіта Запорізького краю 206
Освіта Запорізького краю 206LenaK13
 
Міні-проект «May there always be peace!»
Міні-проект «May there always be peace!»Міні-проект «May there always be peace!»
Міні-проект «May there always be peace!»LenaK13
 
Методичний посібник Have fun with grammar
Методичний посібник Have fun with grammarМетодичний посібник Have fun with grammar
Методичний посібник Have fun with grammarLenaK13
 
Проект To learn english today is absolutely necessary
Проект To learn english today is absolutely necessaryПроект To learn english today is absolutely necessary
Проект To learn english today is absolutely necessaryLenaK13
 
Візитка вчителя
Візитка вчителяВізитка вчителя
Візитка вчителяLenaK13
 
Розробка уроку School life- 6 клас
Розробка уроку  School life- 6 класРозробка уроку  School life- 6 клас
Розробка уроку School life- 6 класLenaK13
 
Розробка уроку яке ж воно, навколишнє середовище- 9 клас
Розробка уроку  яке ж воно, навколишнє середовище-  9 класРозробка уроку  яке ж воно, навколишнє середовище-  9 клас
Розробка уроку яке ж воно, навколишнє середовище- 9 класLenaK13
 
Розробка уроку шкільне життя- 5 клас
Розробка уроку   шкільне життя- 5 класРозробка уроку   шкільне життя- 5 клас
Розробка уроку шкільне життя- 5 класLenaK13
 
Розробка уроку Welcome to london - 4 клас
Розробка уроку   Welcome to london - 4 класРозробка уроку   Welcome to london - 4 клас
Розробка уроку Welcome to london - 4 класLenaK13
 
Future indefinite
Future indefiniteFuture indefinite
Future indefiniteLenaK13
 
Present continuous
Present continuousPresent continuous
Present continuousLenaK13
 
Present continuous
Present   continuousPresent   continuous
Present continuousLenaK13
 
Future Іndefinite
Future ІndefiniteFuture Іndefinite
Future ІndefiniteLenaK13
 
Present simple
Present simplePresent simple
Present simpleLenaK13
 
Казка "Past perfect"
Казка "Past perfect"Казка "Past perfect"
Казка "Past perfect"LenaK13
 
Збірка віршів ''English rhymes and poems''
Збірка віршів ''English rhymes and poems''Збірка віршів ''English rhymes and poems''
Збірка віршів ''English rhymes and poems''LenaK13
 

Más de LenaK13 (16)

Освіта Запорізького краю 206
Освіта Запорізького краю 206Освіта Запорізького краю 206
Освіта Запорізького краю 206
 
Міні-проект «May there always be peace!»
Міні-проект «May there always be peace!»Міні-проект «May there always be peace!»
Міні-проект «May there always be peace!»
 
Методичний посібник Have fun with grammar
Методичний посібник Have fun with grammarМетодичний посібник Have fun with grammar
Методичний посібник Have fun with grammar
 
Проект To learn english today is absolutely necessary
Проект To learn english today is absolutely necessaryПроект To learn english today is absolutely necessary
Проект To learn english today is absolutely necessary
 
Візитка вчителя
Візитка вчителяВізитка вчителя
Візитка вчителя
 
Розробка уроку School life- 6 клас
Розробка уроку  School life- 6 класРозробка уроку  School life- 6 клас
Розробка уроку School life- 6 клас
 
Розробка уроку яке ж воно, навколишнє середовище- 9 клас
Розробка уроку  яке ж воно, навколишнє середовище-  9 класРозробка уроку  яке ж воно, навколишнє середовище-  9 клас
Розробка уроку яке ж воно, навколишнє середовище- 9 клас
 
Розробка уроку шкільне життя- 5 клас
Розробка уроку   шкільне життя- 5 класРозробка уроку   шкільне життя- 5 клас
Розробка уроку шкільне життя- 5 клас
 
Розробка уроку Welcome to london - 4 клас
Розробка уроку   Welcome to london - 4 класРозробка уроку   Welcome to london - 4 клас
Розробка уроку Welcome to london - 4 клас
 
Future indefinite
Future indefiniteFuture indefinite
Future indefinite
 
Present continuous
Present continuousPresent continuous
Present continuous
 
Present continuous
Present   continuousPresent   continuous
Present continuous
 
Future Іndefinite
Future ІndefiniteFuture Іndefinite
Future Іndefinite
 
Present simple
Present simplePresent simple
Present simple
 
Казка "Past perfect"
Казка "Past perfect"Казка "Past perfect"
Казка "Past perfect"
 
Збірка віршів ''English rhymes and poems''
Збірка віршів ''English rhymes and poems''Збірка віршів ''English rhymes and poems''
Збірка віршів ''English rhymes and poems''
 

Último

microwave assisted reaction. General introduction
microwave assisted reaction. General introductionmicrowave assisted reaction. General introduction
microwave assisted reaction. General introductionMaksud Ahmed
 
Software Engineering Methodologies (overview)
Software Engineering Methodologies (overview)Software Engineering Methodologies (overview)
Software Engineering Methodologies (overview)eniolaolutunde
 
Disha NEET Physics Guide for classes 11 and 12.pdf
Disha NEET Physics Guide for classes 11 and 12.pdfDisha NEET Physics Guide for classes 11 and 12.pdf
Disha NEET Physics Guide for classes 11 and 12.pdfchloefrazer622
 
Nutritional Needs Presentation - HLTH 104
Nutritional Needs Presentation - HLTH 104Nutritional Needs Presentation - HLTH 104
Nutritional Needs Presentation - HLTH 104misteraugie
 
Mastering the Unannounced Regulatory Inspection
Mastering the Unannounced Regulatory InspectionMastering the Unannounced Regulatory Inspection
Mastering the Unannounced Regulatory InspectionSafetyChain Software
 
Presentation by Andreas Schleicher Tackling the School Absenteeism Crisis 30 ...
Presentation by Andreas Schleicher Tackling the School Absenteeism Crisis 30 ...Presentation by Andreas Schleicher Tackling the School Absenteeism Crisis 30 ...
Presentation by Andreas Schleicher Tackling the School Absenteeism Crisis 30 ...EduSkills OECD
 
Sanyam Choudhary Chemistry practical.pdf
Sanyam Choudhary Chemistry practical.pdfSanyam Choudhary Chemistry practical.pdf
Sanyam Choudhary Chemistry practical.pdfsanyamsingh5019
 
The basics of sentences session 2pptx copy.pptx
The basics of sentences session 2pptx copy.pptxThe basics of sentences session 2pptx copy.pptx
The basics of sentences session 2pptx copy.pptxheathfieldcps1
 
Z Score,T Score, Percential Rank and Box Plot Graph
Z Score,T Score, Percential Rank and Box Plot GraphZ Score,T Score, Percential Rank and Box Plot Graph
Z Score,T Score, Percential Rank and Box Plot GraphThiyagu K
 
9548086042 for call girls in Indira Nagar with room service
9548086042  for call girls in Indira Nagar  with room service9548086042  for call girls in Indira Nagar  with room service
9548086042 for call girls in Indira Nagar with room servicediscovermytutordmt
 
Advanced Views - Calendar View in Odoo 17
Advanced Views - Calendar View in Odoo 17Advanced Views - Calendar View in Odoo 17
Advanced Views - Calendar View in Odoo 17Celine George
 
Accessible design: Minimum effort, maximum impact
Accessible design: Minimum effort, maximum impactAccessible design: Minimum effort, maximum impact
Accessible design: Minimum effort, maximum impactdawncurless
 
JAPAN: ORGANISATION OF PMDA, PHARMACEUTICAL LAWS & REGULATIONS, TYPES OF REGI...
JAPAN: ORGANISATION OF PMDA, PHARMACEUTICAL LAWS & REGULATIONS, TYPES OF REGI...JAPAN: ORGANISATION OF PMDA, PHARMACEUTICAL LAWS & REGULATIONS, TYPES OF REGI...
JAPAN: ORGANISATION OF PMDA, PHARMACEUTICAL LAWS & REGULATIONS, TYPES OF REGI...anjaliyadav012327
 
Interactive Powerpoint_How to Master effective communication
Interactive Powerpoint_How to Master effective communicationInteractive Powerpoint_How to Master effective communication
Interactive Powerpoint_How to Master effective communicationnomboosow
 
Paris 2024 Olympic Geographies - an activity
Paris 2024 Olympic Geographies - an activityParis 2024 Olympic Geographies - an activity
Paris 2024 Olympic Geographies - an activityGeoBlogs
 
Sports & Fitness Value Added Course FY..
Sports & Fitness Value Added Course FY..Sports & Fitness Value Added Course FY..
Sports & Fitness Value Added Course FY..Disha Kariya
 
A Critique of the Proposed National Education Policy Reform
A Critique of the Proposed National Education Policy ReformA Critique of the Proposed National Education Policy Reform
A Critique of the Proposed National Education Policy ReformChameera Dedduwage
 

Último (20)

microwave assisted reaction. General introduction
microwave assisted reaction. General introductionmicrowave assisted reaction. General introduction
microwave assisted reaction. General introduction
 
Software Engineering Methodologies (overview)
Software Engineering Methodologies (overview)Software Engineering Methodologies (overview)
Software Engineering Methodologies (overview)
 
Disha NEET Physics Guide for classes 11 and 12.pdf
Disha NEET Physics Guide for classes 11 and 12.pdfDisha NEET Physics Guide for classes 11 and 12.pdf
Disha NEET Physics Guide for classes 11 and 12.pdf
 
Nutritional Needs Presentation - HLTH 104
Nutritional Needs Presentation - HLTH 104Nutritional Needs Presentation - HLTH 104
Nutritional Needs Presentation - HLTH 104
 
Mastering the Unannounced Regulatory Inspection
Mastering the Unannounced Regulatory InspectionMastering the Unannounced Regulatory Inspection
Mastering the Unannounced Regulatory Inspection
 
Presentation by Andreas Schleicher Tackling the School Absenteeism Crisis 30 ...
Presentation by Andreas Schleicher Tackling the School Absenteeism Crisis 30 ...Presentation by Andreas Schleicher Tackling the School Absenteeism Crisis 30 ...
Presentation by Andreas Schleicher Tackling the School Absenteeism Crisis 30 ...
 
INDIA QUIZ 2024 RLAC DELHI UNIVERSITY.pptx
INDIA QUIZ 2024 RLAC DELHI UNIVERSITY.pptxINDIA QUIZ 2024 RLAC DELHI UNIVERSITY.pptx
INDIA QUIZ 2024 RLAC DELHI UNIVERSITY.pptx
 
Sanyam Choudhary Chemistry practical.pdf
Sanyam Choudhary Chemistry practical.pdfSanyam Choudhary Chemistry practical.pdf
Sanyam Choudhary Chemistry practical.pdf
 
The basics of sentences session 2pptx copy.pptx
The basics of sentences session 2pptx copy.pptxThe basics of sentences session 2pptx copy.pptx
The basics of sentences session 2pptx copy.pptx
 
Z Score,T Score, Percential Rank and Box Plot Graph
Z Score,T Score, Percential Rank and Box Plot GraphZ Score,T Score, Percential Rank and Box Plot Graph
Z Score,T Score, Percential Rank and Box Plot Graph
 
9548086042 for call girls in Indira Nagar with room service
9548086042  for call girls in Indira Nagar  with room service9548086042  for call girls in Indira Nagar  with room service
9548086042 for call girls in Indira Nagar with room service
 
Advanced Views - Calendar View in Odoo 17
Advanced Views - Calendar View in Odoo 17Advanced Views - Calendar View in Odoo 17
Advanced Views - Calendar View in Odoo 17
 
Mattingly "AI & Prompt Design: Structured Data, Assistants, & RAG"
Mattingly "AI & Prompt Design: Structured Data, Assistants, & RAG"Mattingly "AI & Prompt Design: Structured Data, Assistants, & RAG"
Mattingly "AI & Prompt Design: Structured Data, Assistants, & RAG"
 
Advance Mobile Application Development class 07
Advance Mobile Application Development class 07Advance Mobile Application Development class 07
Advance Mobile Application Development class 07
 
Accessible design: Minimum effort, maximum impact
Accessible design: Minimum effort, maximum impactAccessible design: Minimum effort, maximum impact
Accessible design: Minimum effort, maximum impact
 
JAPAN: ORGANISATION OF PMDA, PHARMACEUTICAL LAWS & REGULATIONS, TYPES OF REGI...
JAPAN: ORGANISATION OF PMDA, PHARMACEUTICAL LAWS & REGULATIONS, TYPES OF REGI...JAPAN: ORGANISATION OF PMDA, PHARMACEUTICAL LAWS & REGULATIONS, TYPES OF REGI...
JAPAN: ORGANISATION OF PMDA, PHARMACEUTICAL LAWS & REGULATIONS, TYPES OF REGI...
 
Interactive Powerpoint_How to Master effective communication
Interactive Powerpoint_How to Master effective communicationInteractive Powerpoint_How to Master effective communication
Interactive Powerpoint_How to Master effective communication
 
Paris 2024 Olympic Geographies - an activity
Paris 2024 Olympic Geographies - an activityParis 2024 Olympic Geographies - an activity
Paris 2024 Olympic Geographies - an activity
 
Sports & Fitness Value Added Course FY..
Sports & Fitness Value Added Course FY..Sports & Fitness Value Added Course FY..
Sports & Fitness Value Added Course FY..
 
A Critique of the Proposed National Education Policy Reform
A Critique of the Proposed National Education Policy ReformA Critique of the Proposed National Education Policy Reform
A Critique of the Proposed National Education Policy Reform
 

Cooking English lesson on favorite dishes

  • 1. Розробка уроку у 6-му класі за темою «My favourite dish.” The Present Continuous. Мета: Активізувати вивчені лексичні одиниці, структури, граматичний матеріал в усному та писемному мовленні; розвивати навички непідготовленого мовлення з використанням особистого досвіду та знань;слухову пам`ять, увагу, логічне мислення учнів,здатність до здогадки, вміння працювати в парах та групах; стимулювати комунікативну-пізнавальну діяльність учнів , бажання спілкуватися англійською мовою, виховувати інтерес до культури та традицій України та країни, мова якої вивчається. Тип уроку: удосконалення знань,умінь,навичок. Обладнання: тематичні малюнки, роздавальні картки, граматична таблиця. Хід уроку. І.Організація класу.Підготовка до сприйняття іноземного мовлення. Good morning, children. I`m very glad to see you today. How are you ? ( P1,P2,…) I`m in a good mood too. So we are ready to start our lesson.We shall speak about food, one of the most essential part of our life.Food gives us energy and health, helps you to grow. So, the topic of our lesson is“ My favourite dish”. Let`s pronounce all together. And we`ll take the motto to our lesson: “Eat the right Food”.
  • 2. І І. Фонетична розминка. Take the card №1. Let`s have some phonetic drill and role-play this poem .First listen to it. Pay attention to the words: -view [ v ju:]-вид , вигляд -stew [stju: ]-тушковані -naughty [n o:t i ]-неслухняні Author: Mother calls her little kids, Mother : “ Will you help me with my deeds? “ Сhildren answer, “ We are busy.” Mother cries, “What are you dоing?” Children answer; ,We are moving.” Mother:” You are naughty lasy kids, Give the help your mother needs.” Author :” Now it`s a happy view : “ Children : Kate is making mushroom stew; Bill is polishing the floor ; Paul is running to the store ; Lis is putting on the table Dishes with the China label. Now they are sitting all, Kate and Billy, Liz and Paul . They are having tasty dinner . “ Thank you , Mummy , Mummy dear . “
  • 3. I I I . Мовленнєва розминка. A) Let`s play a game “ some or a / an “. Please name the food you see. B ) Answer my questions : 1. What food you like best of all ? (I like oranges best of all ) 2. What do you usually eat for breakfast ? (bread and butter and a glass of tea ) 3. What do you never eat for dinner , ( I never eat sandwich. ) 4. What do you never drink for supper? ( I never drink coffee.) 5. What food you like best of all? (I like oranges best of all.) 6. What is healthy food ( It is food without chemicals. It is fresh and has a lot of vitamins ) 7. What English рeople usually have for breakfast? ( cereal, bacon, eggs ,toast , butter , marmalade ) 8. What is your favourite dish ? 9. What would you like to eat , 10. Do you bring your packed lunch to school? What do you put there , I V . Oсновна частина уроку . I see you like different kinds of food. But : Eat the right food. Remember the proverb « Good health is above wealth.” 1) Group work . Split into four groups . Reclame your dish and give the recipes.
  • 4. 2) Повторення граматичного матеріалу. Oh, we`ve got a telegramme . Dear friends! I`m going to have a holiday dinner at noon. My chef is making his favourite dessert now/ We are waiting for you . Come and enjoy our meal . Your Mr. Present Continuous. Let`s visit his house. We use Pr. Continuous Tense for something that is happening at the time of speaking. The time expressions : now , at the time . Let me introduce a chef and his friends//. He has three nice caps. Look! He is going to his friends now. (I-am, YOU-are …) This is his cousin- Verb ( I ) and his helper –Ing . Example : He is making his favourite dessert now . You see six serving men . They help us to get a lot of information. A poem : I have six honest serving men They taught me all I knew. Their names are What and Why and When, And How and Where and Who. Let`s help them to ask questions to the sentence . 3) Writing : Take your copy-books.Write down the date and the topic of the lesson . 4) Exercises for eyes .
  • 5. 5 ) Speaking : Every country has its traditional dish . There are some of them in Ukraine . What are they? ( Varenyky , holubtsi ,borshch , deryny ) Let`s prepare all the ingredients. Comment your actions .( Use The verbs in the Present Continuous Tense . ) ( peel , slice , chop , pour , wash , fry , add , put , cut .) I`m peeling potato at the moment . 6) Reading : Reading is a very interesting and usefull thing. Do you like to read? What was your home task for today? A ) Pre-reading activity: Pay attention to the words : B) Reading of the text . C ) After reading task . -Gr. A)- React to the statements, saying whether they are true or false. 1) The Earl of Sandwich was an Englishman. 2) He was fond of playing football. 3) His brother usually brought him some slices of meat and bread . 4) He invented a new dish – varenyky.
  • 6. -Gr. B )- Make up a dialogue or retell the text using a plan . 1) What was this story about ? 2) What country did it take place ? 3 ) Was it long ago ? 4) How did it happen that the Earl of Sandwich invented the new dish ? . 5) Was it a sad or a funny story ? Gr . C ) Make up a collective story using the pictures . … will you go to the blackboard . You have some minutes . V. Заключна частина . - домашня робота; - підсумок уроку ; - виставлення оцінок . Your home task for the next lesson is: Gr. A ) - Try to pronounce as quickly as possible ; “ The cook took a good look at the cookery book . “ - Use in your recipes : - Take … - Mix … - Pour … Gr. B )- Invent a new kind of sandwich and give it a name . Gr. C ) and Gr D ) – Use the Internet and prepare an information from the history of one Of the Ukrainian dish . I hope ,you liked our lesson . The tasks were interesting and you were active . What was the most interesting ( difficult, …) task for you ? Your marks are … Thank you very much for taking an active part in our lesson. Good- bye .