SlideShare una empresa de Scribd logo
1 de 10
კონფერენცია თემაზე
,, ერთი საუკეთესო გაკვეთილი“
მომხსენებელი სსიპ -ლაგოდეხის მუნიციპალიტეტის სოფელ
გიორგეთის საჯარო სკოლის ხელოვნება,ისტორია და
სამოქალაქო განათლების მასწავლებელი
მარინე რეხვიაშვილი
წარმოგიდგენთ ისტორია ქართულ ენისა და ლიტერატურის
ინტეგრირებულ გაკვეთილს
თემაზე : ,,ოქროს ჯაჭვი სჯობს თავისუფლებას?
-1832 წლის შეთქმულება ”
*ეხმარება მოსწავლეს ცოდნის
განზოგადებაში, სამყაროს
დანაწევრებულად აღარ აღიქვამს,
არამედ მას ერთ მთლიანობად
წარმოიდგენს.
*მოსწავლე სწავლობს ერთმანეთთან
როგორ უნდა დააკავშიროს
სხვადასხვა დისციპლინაში
მიღებული ცოდნა
*მოსწავლე ახდენს ცალკეულ
დისციპლინებში მიღებული ცოდნის
სინთეზს.
*ამაღლებს მოტივაციას,ეხმარება
მოსწავლეს საკითხის გააზრებაში და
ანვითარებს ,მსჯელობის,
ანალიზის,შემოქმედებით და
ტრანსფერის უნარებს.
*საგანთა ინტეგრირება
ეროვნული სასწავლო გეგმის
მიხედვით, გაღრმავებული
სწავლება ერთ-ერთი ძირითადი
მეთოდური ორიენტირია,
რომელიც, სასწავლო მასალის
ეტაპობრივი და
მრავალმხრივად მიწოდების
გარდა, გულისხმობს
საგანთშორისი კავშირების
გამოვლენასა და საერთო
ასპექტების დამუშავებას.
ინტეგრირებული გაკვეთილები
კი ამგვარი მიდგომის ერთ -
ერთი ფორმაა.
კლასი:IX მოსწავლეთა რაოდენობა :15 ,მათ შორის 3 სსსმ
გაკვეთილის თემა: ,,ოქროს ჯაჭვი სჯობს თავისუფლებას?-1832 წლის შეთქმულება
გაკვეთილის მიზანი:
ისტორია: მოსწავლე განიხილავს 1832 წლის შეთქმულების მიზეზებს და აფასებს შედეგებს
ქართული ენა და ლიტერატურა : მოსწავლე გაიაზრებს ლექსის კონტექსტს და ამოიცნობს კონცეპტუალურ
ინფორმაციას კონკრეტულ ისტორიულ მოვლენასთან დაკავშირებით.
ისტორია-სამიზნე ცნება
ისტორიული მოვლენა/პროცესი
ისტ.საბ.5
ისტორიული მოვლენების და პროცესების დანახვა/შეფასება როგორც კონკრეტულ ეპოქაში მცხოვრები
ადამიანების თვალით, ასევე ეპოქისგან დისტანცირებით ერთი მხრივ ეპოქის უნიკალობის, მეორე მხრივ კი
უნივერსალურ იდეათა განვითარების კანონზომიერებების გასააზრებლად.
.
ქართული ენა და ლიტერატურა სამიზნე ცნება
კონტექსტი
(ქართ. საბ. 1, 4)
ქართ. საბ. 1 სტრატეგიების გამოყენებით, ტექსტში მოცემული ფაქტობრივი და კონცეპტუალური ინფორმაციის
ამოცნობა-გააზრება და შესაბამისი დასკვნების გამოტანა მინიშნებებზე დაყრდნობით.
ქართ. საბ. 4
საკუთარი ან/და ლიტერატურული გამოცდილების გამოყენება ამა თუ იმ თემის/პრობლემის/საკითხის მიმართ
პირადი პოზიციის წარმოჩენის, ტექსტის გააზრების, ინტერპრეტირების, წაკითხულისადმი პირადი
დამოკიდებულების გამოხატვის ან/და შეფასების მიზნით.
# 1აქტივობა: მოსწავლეებს წარვუდგენ თვალსაჩინოებას
წარწერით ,,თაფლაკვერი თუ მათრახი“ და ვთხოვ
გაიხსენონ ბრძოლის რომელი გზა აირჩია მე-19 საუკუნის
დასაწყისის საქართველომ რუსეთის წინააღმდეგ.
მოსწვლეები პასუხობენ კითხვებს:
*რა გზა აირჩია ქართველმა ხალხმა რუსიფიკატორული
პოლიტიკის წინააღმდეგ?შეაფასეთ მათი არჩეევანი
*როგორ ფიქრობთ,ბრძოლის იგივე გზას გააგძელებდნენ
თუ შეიცვლიან პოზიციას?
#2 აქტივობ: ოსწავლეები აანალიზებენ ლექსის ( 1832 წლის შეთქმულების მონაწილე ს. დოდაშვილს უპოვეს იოანე ბატონიშვილის ლექსი:
„სკვითთ წაგვართვეს მთლად ქვეყანა
არც კი მოგვცეს კაცი ერთი;
ქართლს – კახეთსა არ დაჰსჯერდნენ ,
ზედ დაიდვეს იმერეთი;
მწერლობაში დავგლახაკდით, შემწე არ გვყავს, მისამართი.
შევთხოვთ ზენას სამართალსა,
ვნახოთ, ვითა განჰსჯის ღმერთი“.)
მოსწავლე აანალიზებს ლექსის კონტექსტს ად ავსებენ სქემას:
,,მთავარი აქტორი-შედეგები და გამოსავალი“ (იხ.დანართი # 2)
აქტივობის შემდეგ მოსწავლეებს პასუხობენ კითხვებზე:
* როგორ ფიქრობთ რომელი დამპყრობელი იგულისხმება ,,სკვითებში“ და რა კონკრეტულ ბრალდებებს უყენებს მას ავტორი?
* შეიძლება თუ არა აღნიშნული ფაქტები ჩაითვალოს შეთქმულების დაწყების მიზეზებად?
(მოსწავლეების ნააზრს ჩამოვწერ ფლიპჩარტზე კოგნიტურ სქემა ,,მიზეზი-შედეგი-შეფასება“ (იხ.დანართი # 3) მიზეზის გრაფაში და გამოაკრავს
თვალსაჩინო ადგილას)
* ბრძოლის რა გზა აირჩია ავტორმა ,,სკვითების წინააღმდეგ და თქვენ რა გზას აირჩევდით?
* როგორ ფიქრობთ ქართველი ხალხი შეწყვეტდა ბრძოლას და ,,ზენა სამართლის“ ანაბარა დარჩებოდა?
* შენი აზრით რა შედეგით დასრულდებოდა აღნიშნული ,,ბრძოლა“?
მოსწავლეებს გააკეთონ მეორე ლექსის კონტექსტის ანალიზი
სოლომონ დოდაშვილის ლექსი-
,,მაისის თვესა იქმნას ძახება
გამოხატული ქართველთ უფლება
აღვიპყრათ ხელსა კი მახვილი
მივცეთა მტერთა შიში ძრიელი
შემოვიკრიბოთ გულით მსურველნი
ვეცეთ ვეძგერნეთ გაგულებულნი
განვდევნოთ სოფლით ძალით მოსრულნი
ჩვენ მამულისა მაოხრებელნი
ქართველნო ხართ სადმე თუ არა
არავინ არ იცის მოიგეთ გონება” (X, 1834).
ლექსის კონტექსტის ანალიზის შემდეგ მოსწავლეები პასუხობენ შეკითხვას
* როგორ ფიქრობთ გამართლდა შენი მოსაზრება ქართველთა პოლიტიკური გადაწყვეტილებებთან დაკავშირებით?
* შენ რა გადაწყვეტილეას მიიღებდი, შეუერთდებოდი სოლომონ დოდაშვილს აღნიშნულ ბრძოლაში თუ სხვა გზას აირჩევდი?
* დღეს რამდენად სწორად მიგაჩნია სოლომონ დოდაშვილისეული ,,გზა” რუსიფიკატორული პოლიტიკის წინააღმდეგ?
*
#3აქტივობა:მოსწავლე გააანალიზებს სახელმძღვანელოში არსებულ ტექსტს ,, 1832 წლის შეთქმულება“(ნაწყვეტი) და ნაწყვეტს
ილია ჭავჭავაძის ლექსიდან ,,პასუხის-პასუხი“
“ჩვენ უჩინონი,
ჩვენ უჩინონი
თქვენ ჩინიანთა, ბუზად გგონივართ...
იქიდამ ვკნავით,
სად თქვენის მადლით
ხაფანგებ ქვეშე დამწყვდეული ვართ.
ჩვენ ვვლეთ რუსეთი,
მაგრამ არც ერთი
ხელობა თქვენი არ გვისწავლია;
ჩვენი ქვეყანა,
მკვდარი თქვენგანა,
თქვენებრ ჩინებზედ არ გაგვიცვლია.”
(X. 1833).
,,ან სად არიან? აღარ ისმიან
თავისუფლების მაღალ ფრაზები:
„მოყვასს − შეწევნა, ბოროტსა − დევნა,
საზოგადობის სულით აღდგენა!..
ერთობა, ძმობა, ზნეთ ამაღლება,
მამულისათვის თავის განწირვა!..”
სიტყვა − სიტყვაა, საქმე კი − სხვაა...
ოქროს ჯაჭვი სჯობს თავისუფლებას!..” [ორბელიანი ,,პასუხი შვილთა “1958: 71
მოსწავლეები პასუხობენ მასწავლებლის შეკითხვებს:
* რა შედეგით დასრულდა 1832 წლის შეთქმულება?
* როგორ შეაფასებთ რა შეიძლებე ყოფილიყო ასეთი შედეგის მიზეზი?
* თქვენ როგორ მოიქცეოდით უკეთესი შედეგის მისაღებად?
მოსწავლეთა პასუხების საფუძველზე მასწავლებელი შეავსებს სქემის ,,მიზეზი- შედეგი-შეფასება" ,,შედეგების“ გრაფას
(იხ.დანართი N3 )
* თქვენ რომ ყოფილიყავით 1832 წლის შეთქმილების მონაწილე რა გზას აირჩევდით რუსიფიკატორული პოლიტიკის
წინააღმდეგ? და დღეს რა გზას ირჩევთ ?
* როგორ ფიქრობთ ,,...ოქროს ჯაჭვი სჯობს თავისუფლებას?!
*საშინაო დავალება: ესსე თემაზე : ,,ოქროს ჯაჭვი
სჯობს თავისუფლებას?!“
*შეფასება : ესეს შეფასების რუბრიკა
*და ბოლოს,უნდა აღინიშოს,რომ
გავეთილის მიზანი მიღწეულია ,
წარმოდგენილი აქტივობების
საფუძველზე მოსწავლეებმა
გაიაზრეს პროზაული
ნაწარმოებების და ისტორიული
წყაროების კონტექსტი,ამოიცვნეს
კონცეპტუალური ინფორმაცია
კონკრეტულ ისტორიულ
მოვლენასთან დაკავშირებით
,რომლის საფუძველზედაც
შეძლეს 1832 წლის შეთქმულების
მიზეზების გააზრება და
შედეგების შეფასება, ვფიქრობ რომ
საგანთა ინტეგრირება
თანამედროვე სწავლების
მნიშვნელოვანი კომპონენტია.
ასეთი გაკვეთილები მოსწავლეების
შინაგან მოტივაციას ერთიორად
ამაღლებს და ზრდის საგნების
მიმართ ინტერესს. მოსწავლეები
ეჩვევიან ერთი და იმავე მასალის
სხვადასხვა კონტექსტში დანახვას,
რაც მათ უადვილებს ამა თუ იმ
თემის შესწავლას და სწავლა-
სწავლების პროცესს.
ოქროს ჯაჭვი სჯობს თავისუფლებას?!.pptx

Más contenido relacionado

Destacado

How Race, Age and Gender Shape Attitudes Towards Mental Health
How Race, Age and Gender Shape Attitudes Towards Mental HealthHow Race, Age and Gender Shape Attitudes Towards Mental Health
How Race, Age and Gender Shape Attitudes Towards Mental Health
ThinkNow
 
Social Media Marketing Trends 2024 // The Global Indie Insights
Social Media Marketing Trends 2024 // The Global Indie InsightsSocial Media Marketing Trends 2024 // The Global Indie Insights
Social Media Marketing Trends 2024 // The Global Indie Insights
Kurio // The Social Media Age(ncy)
 

Destacado (20)

2024 State of Marketing Report – by Hubspot
2024 State of Marketing Report – by Hubspot2024 State of Marketing Report – by Hubspot
2024 State of Marketing Report – by Hubspot
 
Everything You Need To Know About ChatGPT
Everything You Need To Know About ChatGPTEverything You Need To Know About ChatGPT
Everything You Need To Know About ChatGPT
 
Product Design Trends in 2024 | Teenage Engineerings
Product Design Trends in 2024 | Teenage EngineeringsProduct Design Trends in 2024 | Teenage Engineerings
Product Design Trends in 2024 | Teenage Engineerings
 
How Race, Age and Gender Shape Attitudes Towards Mental Health
How Race, Age and Gender Shape Attitudes Towards Mental HealthHow Race, Age and Gender Shape Attitudes Towards Mental Health
How Race, Age and Gender Shape Attitudes Towards Mental Health
 
AI Trends in Creative Operations 2024 by Artwork Flow.pdf
AI Trends in Creative Operations 2024 by Artwork Flow.pdfAI Trends in Creative Operations 2024 by Artwork Flow.pdf
AI Trends in Creative Operations 2024 by Artwork Flow.pdf
 
Skeleton Culture Code
Skeleton Culture CodeSkeleton Culture Code
Skeleton Culture Code
 
PEPSICO Presentation to CAGNY Conference Feb 2024
PEPSICO Presentation to CAGNY Conference Feb 2024PEPSICO Presentation to CAGNY Conference Feb 2024
PEPSICO Presentation to CAGNY Conference Feb 2024
 
Content Methodology: A Best Practices Report (Webinar)
Content Methodology: A Best Practices Report (Webinar)Content Methodology: A Best Practices Report (Webinar)
Content Methodology: A Best Practices Report (Webinar)
 
How to Prepare For a Successful Job Search for 2024
How to Prepare For a Successful Job Search for 2024How to Prepare For a Successful Job Search for 2024
How to Prepare For a Successful Job Search for 2024
 
Social Media Marketing Trends 2024 // The Global Indie Insights
Social Media Marketing Trends 2024 // The Global Indie InsightsSocial Media Marketing Trends 2024 // The Global Indie Insights
Social Media Marketing Trends 2024 // The Global Indie Insights
 
Trends In Paid Search: Navigating The Digital Landscape In 2024
Trends In Paid Search: Navigating The Digital Landscape In 2024Trends In Paid Search: Navigating The Digital Landscape In 2024
Trends In Paid Search: Navigating The Digital Landscape In 2024
 
5 Public speaking tips from TED - Visualized summary
5 Public speaking tips from TED - Visualized summary5 Public speaking tips from TED - Visualized summary
5 Public speaking tips from TED - Visualized summary
 
ChatGPT and the Future of Work - Clark Boyd
ChatGPT and the Future of Work - Clark Boyd ChatGPT and the Future of Work - Clark Boyd
ChatGPT and the Future of Work - Clark Boyd
 
Getting into the tech field. what next
Getting into the tech field. what next Getting into the tech field. what next
Getting into the tech field. what next
 
Google's Just Not That Into You: Understanding Core Updates & Search Intent
Google's Just Not That Into You: Understanding Core Updates & Search IntentGoogle's Just Not That Into You: Understanding Core Updates & Search Intent
Google's Just Not That Into You: Understanding Core Updates & Search Intent
 
How to have difficult conversations
How to have difficult conversations How to have difficult conversations
How to have difficult conversations
 
Introduction to Data Science
Introduction to Data ScienceIntroduction to Data Science
Introduction to Data Science
 
Time Management & Productivity - Best Practices
Time Management & Productivity -  Best PracticesTime Management & Productivity -  Best Practices
Time Management & Productivity - Best Practices
 
The six step guide to practical project management
The six step guide to practical project managementThe six step guide to practical project management
The six step guide to practical project management
 
Beginners Guide to TikTok for Search - Rachel Pearson - We are Tilt __ Bright...
Beginners Guide to TikTok for Search - Rachel Pearson - We are Tilt __ Bright...Beginners Guide to TikTok for Search - Rachel Pearson - We are Tilt __ Bright...
Beginners Guide to TikTok for Search - Rachel Pearson - We are Tilt __ Bright...
 

ოქროს ჯაჭვი სჯობს თავისუფლებას?!.pptx

  • 1. კონფერენცია თემაზე ,, ერთი საუკეთესო გაკვეთილი“ მომხსენებელი სსიპ -ლაგოდეხის მუნიციპალიტეტის სოფელ გიორგეთის საჯარო სკოლის ხელოვნება,ისტორია და სამოქალაქო განათლების მასწავლებელი მარინე რეხვიაშვილი წარმოგიდგენთ ისტორია ქართულ ენისა და ლიტერატურის ინტეგრირებულ გაკვეთილს თემაზე : ,,ოქროს ჯაჭვი სჯობს თავისუფლებას? -1832 წლის შეთქმულება ”
  • 2. *ეხმარება მოსწავლეს ცოდნის განზოგადებაში, სამყაროს დანაწევრებულად აღარ აღიქვამს, არამედ მას ერთ მთლიანობად წარმოიდგენს. *მოსწავლე სწავლობს ერთმანეთთან როგორ უნდა დააკავშიროს სხვადასხვა დისციპლინაში მიღებული ცოდნა *მოსწავლე ახდენს ცალკეულ დისციპლინებში მიღებული ცოდნის სინთეზს. *ამაღლებს მოტივაციას,ეხმარება მოსწავლეს საკითხის გააზრებაში და ანვითარებს ,მსჯელობის, ანალიზის,შემოქმედებით და ტრანსფერის უნარებს. *საგანთა ინტეგრირება ეროვნული სასწავლო გეგმის მიხედვით, გაღრმავებული სწავლება ერთ-ერთი ძირითადი მეთოდური ორიენტირია, რომელიც, სასწავლო მასალის ეტაპობრივი და მრავალმხრივად მიწოდების გარდა, გულისხმობს საგანთშორისი კავშირების გამოვლენასა და საერთო ასპექტების დამუშავებას. ინტეგრირებული გაკვეთილები კი ამგვარი მიდგომის ერთ - ერთი ფორმაა.
  • 3. კლასი:IX მოსწავლეთა რაოდენობა :15 ,მათ შორის 3 სსსმ გაკვეთილის თემა: ,,ოქროს ჯაჭვი სჯობს თავისუფლებას?-1832 წლის შეთქმულება გაკვეთილის მიზანი: ისტორია: მოსწავლე განიხილავს 1832 წლის შეთქმულების მიზეზებს და აფასებს შედეგებს ქართული ენა და ლიტერატურა : მოსწავლე გაიაზრებს ლექსის კონტექსტს და ამოიცნობს კონცეპტუალურ ინფორმაციას კონკრეტულ ისტორიულ მოვლენასთან დაკავშირებით. ისტორია-სამიზნე ცნება ისტორიული მოვლენა/პროცესი ისტ.საბ.5 ისტორიული მოვლენების და პროცესების დანახვა/შეფასება როგორც კონკრეტულ ეპოქაში მცხოვრები ადამიანების თვალით, ასევე ეპოქისგან დისტანცირებით ერთი მხრივ ეპოქის უნიკალობის, მეორე მხრივ კი უნივერსალურ იდეათა განვითარების კანონზომიერებების გასააზრებლად. . ქართული ენა და ლიტერატურა სამიზნე ცნება კონტექსტი (ქართ. საბ. 1, 4) ქართ. საბ. 1 სტრატეგიების გამოყენებით, ტექსტში მოცემული ფაქტობრივი და კონცეპტუალური ინფორმაციის ამოცნობა-გააზრება და შესაბამისი დასკვნების გამოტანა მინიშნებებზე დაყრდნობით. ქართ. საბ. 4 საკუთარი ან/და ლიტერატურული გამოცდილების გამოყენება ამა თუ იმ თემის/პრობლემის/საკითხის მიმართ პირადი პოზიციის წარმოჩენის, ტექსტის გააზრების, ინტერპრეტირების, წაკითხულისადმი პირადი დამოკიდებულების გამოხატვის ან/და შეფასების მიზნით.
  • 4. # 1აქტივობა: მოსწავლეებს წარვუდგენ თვალსაჩინოებას წარწერით ,,თაფლაკვერი თუ მათრახი“ და ვთხოვ გაიხსენონ ბრძოლის რომელი გზა აირჩია მე-19 საუკუნის დასაწყისის საქართველომ რუსეთის წინააღმდეგ. მოსწვლეები პასუხობენ კითხვებს: *რა გზა აირჩია ქართველმა ხალხმა რუსიფიკატორული პოლიტიკის წინააღმდეგ?შეაფასეთ მათი არჩეევანი *როგორ ფიქრობთ,ბრძოლის იგივე გზას გააგძელებდნენ თუ შეიცვლიან პოზიციას?
  • 5. #2 აქტივობ: ოსწავლეები აანალიზებენ ლექსის ( 1832 წლის შეთქმულების მონაწილე ს. დოდაშვილს უპოვეს იოანე ბატონიშვილის ლექსი: „სკვითთ წაგვართვეს მთლად ქვეყანა არც კი მოგვცეს კაცი ერთი; ქართლს – კახეთსა არ დაჰსჯერდნენ , ზედ დაიდვეს იმერეთი; მწერლობაში დავგლახაკდით, შემწე არ გვყავს, მისამართი. შევთხოვთ ზენას სამართალსა, ვნახოთ, ვითა განჰსჯის ღმერთი“.) მოსწავლე აანალიზებს ლექსის კონტექსტს ად ავსებენ სქემას: ,,მთავარი აქტორი-შედეგები და გამოსავალი“ (იხ.დანართი # 2) აქტივობის შემდეგ მოსწავლეებს პასუხობენ კითხვებზე: * როგორ ფიქრობთ რომელი დამპყრობელი იგულისხმება ,,სკვითებში“ და რა კონკრეტულ ბრალდებებს უყენებს მას ავტორი? * შეიძლება თუ არა აღნიშნული ფაქტები ჩაითვალოს შეთქმულების დაწყების მიზეზებად? (მოსწავლეების ნააზრს ჩამოვწერ ფლიპჩარტზე კოგნიტურ სქემა ,,მიზეზი-შედეგი-შეფასება“ (იხ.დანართი # 3) მიზეზის გრაფაში და გამოაკრავს თვალსაჩინო ადგილას) * ბრძოლის რა გზა აირჩია ავტორმა ,,სკვითების წინააღმდეგ და თქვენ რა გზას აირჩევდით? * როგორ ფიქრობთ ქართველი ხალხი შეწყვეტდა ბრძოლას და ,,ზენა სამართლის“ ანაბარა დარჩებოდა? * შენი აზრით რა შედეგით დასრულდებოდა აღნიშნული ,,ბრძოლა“? მოსწავლეებს გააკეთონ მეორე ლექსის კონტექსტის ანალიზი სოლომონ დოდაშვილის ლექსი- ,,მაისის თვესა იქმნას ძახება გამოხატული ქართველთ უფლება აღვიპყრათ ხელსა კი მახვილი მივცეთა მტერთა შიში ძრიელი შემოვიკრიბოთ გულით მსურველნი ვეცეთ ვეძგერნეთ გაგულებულნი განვდევნოთ სოფლით ძალით მოსრულნი ჩვენ მამულისა მაოხრებელნი ქართველნო ხართ სადმე თუ არა არავინ არ იცის მოიგეთ გონება” (X, 1834). ლექსის კონტექსტის ანალიზის შემდეგ მოსწავლეები პასუხობენ შეკითხვას * როგორ ფიქრობთ გამართლდა შენი მოსაზრება ქართველთა პოლიტიკური გადაწყვეტილებებთან დაკავშირებით? * შენ რა გადაწყვეტილეას მიიღებდი, შეუერთდებოდი სოლომონ დოდაშვილს აღნიშნულ ბრძოლაში თუ სხვა გზას აირჩევდი? * დღეს რამდენად სწორად მიგაჩნია სოლომონ დოდაშვილისეული ,,გზა” რუსიფიკატორული პოლიტიკის წინააღმდეგ?
  • 6. *
  • 7. #3აქტივობა:მოსწავლე გააანალიზებს სახელმძღვანელოში არსებულ ტექსტს ,, 1832 წლის შეთქმულება“(ნაწყვეტი) და ნაწყვეტს ილია ჭავჭავაძის ლექსიდან ,,პასუხის-პასუხი“ “ჩვენ უჩინონი, ჩვენ უჩინონი თქვენ ჩინიანთა, ბუზად გგონივართ... იქიდამ ვკნავით, სად თქვენის მადლით ხაფანგებ ქვეშე დამწყვდეული ვართ. ჩვენ ვვლეთ რუსეთი, მაგრამ არც ერთი ხელობა თქვენი არ გვისწავლია; ჩვენი ქვეყანა, მკვდარი თქვენგანა, თქვენებრ ჩინებზედ არ გაგვიცვლია.” (X. 1833). ,,ან სად არიან? აღარ ისმიან თავისუფლების მაღალ ფრაზები: „მოყვასს − შეწევნა, ბოროტსა − დევნა, საზოგადობის სულით აღდგენა!.. ერთობა, ძმობა, ზნეთ ამაღლება, მამულისათვის თავის განწირვა!..” სიტყვა − სიტყვაა, საქმე კი − სხვაა... ოქროს ჯაჭვი სჯობს თავისუფლებას!..” [ორბელიანი ,,პასუხი შვილთა “1958: 71 მოსწავლეები პასუხობენ მასწავლებლის შეკითხვებს: * რა შედეგით დასრულდა 1832 წლის შეთქმულება? * როგორ შეაფასებთ რა შეიძლებე ყოფილიყო ასეთი შედეგის მიზეზი? * თქვენ როგორ მოიქცეოდით უკეთესი შედეგის მისაღებად? მოსწავლეთა პასუხების საფუძველზე მასწავლებელი შეავსებს სქემის ,,მიზეზი- შედეგი-შეფასება" ,,შედეგების“ გრაფას (იხ.დანართი N3 ) * თქვენ რომ ყოფილიყავით 1832 წლის შეთქმილების მონაწილე რა გზას აირჩევდით რუსიფიკატორული პოლიტიკის წინააღმდეგ? და დღეს რა გზას ირჩევთ ? * როგორ ფიქრობთ ,,...ოქროს ჯაჭვი სჯობს თავისუფლებას?!
  • 8. *საშინაო დავალება: ესსე თემაზე : ,,ოქროს ჯაჭვი სჯობს თავისუფლებას?!“ *შეფასება : ესეს შეფასების რუბრიკა
  • 9. *და ბოლოს,უნდა აღინიშოს,რომ გავეთილის მიზანი მიღწეულია , წარმოდგენილი აქტივობების საფუძველზე მოსწავლეებმა გაიაზრეს პროზაული ნაწარმოებების და ისტორიული წყაროების კონტექსტი,ამოიცვნეს კონცეპტუალური ინფორმაცია კონკრეტულ ისტორიულ მოვლენასთან დაკავშირებით ,რომლის საფუძველზედაც შეძლეს 1832 წლის შეთქმულების მიზეზების გააზრება და შედეგების შეფასება, ვფიქრობ რომ საგანთა ინტეგრირება თანამედროვე სწავლების მნიშვნელოვანი კომპონენტია. ასეთი გაკვეთილები მოსწავლეების შინაგან მოტივაციას ერთიორად ამაღლებს და ზრდის საგნების მიმართ ინტერესს. მოსწავლეები ეჩვევიან ერთი და იმავე მასალის სხვადასხვა კონტექსტში დანახვას, რაც მათ უადვილებს ამა თუ იმ თემის შესწავლას და სწავლა- სწავლების პროცესს.