SlideShare una empresa de Scribd logo
1 de 8
БЪЛГАРСКАТА ОСВОБОДИТЕЛНА
РЕВОЛЮЦИЯ (1856-1868)
ОТ БУНТОВЕ КЪМ
ОРГАНИЗИРАНА БОРБА
ТЕМА НА УРОКА:
Урок по история и цивилизация за VІ клас
Издателство „Просвета“
Разработила: Миленка Петкова – учител по история и
цивилизация в ОУ „Христо Ботев“, село Росен,
общ. Созопол, обл. Бургас
Вид на урока: комбиниран
Цели на урока:
 Образователни :
1. Учениците се насочват към разбиране на следните основни идеи:
• търсят се нови пътища за постигане на българска политическа
независимост – мирния път чрез подкрепата на Русия и съдействието на
румънското и сръбското правителство (Добродетелна дружина и БТЦК) ;
• патриотичната дейност на богатите емигранти за развитие на
просветното и културното дело;
• идеите на Г. Раковски поставят началото на организираното
националноосвободително движение, плановете му за освобождение на
България и неговата отдаденост за постигане на поставените цели;
• четническото движение е един задължителен етап в българското
националноосвободително движение; да се разбере, че през 50-60-те
години на XIX век в България все още няма условия за организиране на
масово въстание вътре в страната.
2. Да се разбере същността на новите понятия и те да могат да се
представят със свои думи.
 Възпитателни – запознаването с идеите и дейността на дейците на
българската освободителна революция и тяхната готовност за
саможертва е възможност за възпитаване в патриотизъм. Представяне
личността на Г. Раковски като патриарх на националната революция,
който с личната си отговорност и ангажираност и пълно себеотдаване е
пример за развиване на национално самочувствие и достойнство.
 Развиващи – изграждане на умения за описание на важни исторически
събития, личности и организации и развиване на критическо мислене;
умения за извличане на информация от исторически извори и
изображения, за систематизиране, обяснение и обобщение; развиване на
уменията за разбиране на причина и резултат; умения за използване на
историческата хронология.
Исторически понятия: революция, националноосвободително движение,
националнореволюционно движение, автономия, емигранти, емигрантски
организации, Велики сили, историческа личност, легия.
Методи: беседа, разказ, работа с историческа карта, работа с исторически
документи, мултимедийна презентация, поставяне на проблемен въпрос.
Ход на урока:
І. Организационна част - организиране на учениците за работа, встъпление
чрез попълване на кръстословица в приложението ( 5 мин. )
http://learningapps.org/display?v=pzhcwxnka01
1. Тайна подготовка за бунт, съзаклятие - ЗАВЕРА
2. Балканска държава призната за независима след подписването на
Одринския мирен договор през 1829 година - ГЪРЦИЯ
3. Нередовна мюсюлманска войска - БАШИБОЗУК
4. Голяма църковна област оглавявана от епископ - ЕПАРХИЯ
5. Голяма група от хора, свързани с общ език и култура, от съзнание за общо
минало и стремеж за собствена държава - НАЦИЯ
6. Държава или област с върховен глава княз - КНЯЖЕСТВО
7. Сборник с неделни проповеди от Софроний Врачански - НЕДЕЛНИК
8. Името на първият будител на българската нация - ПАИСИЙ
9. Писмена заповед на турския султан - ФЕРМАН
10. Преустройство, изменение, преобразуване, за да се въведе нещо ново или
нещо по-добро – РЕФОРМА
ІІ. Проверка и оценка на знанията: (10 мин.)
Използване на мултимедийна презентация, в която на отделни слайдове
са записани въпросите за провеждане на фронтална беседа за проверка на
знанията на учениците.
Въпрос: Кои събития от края на ХVІІІ и началото на ХІХ вдъхват на българите
надежда за освобождение от османска власт?
Отговор: Кризата в османската империя и руско-турските войни от края на ХVІІІ
и началото на ХІХ век. През 1804 година избухнало Сръбското въстание, в
което се включили и много българи. През 1821 година гърците въстават. И в
това въстание се включват много българи от различни краища. Избухва нова
руско–турска война от 1828-1929 година, която завършва с важен договор,
според който Гърция е обявена за независима държава, а Сърбия става
автономно княжество.
Въпрос: Кой е първият самостоятелен опит на българите за промяна на
съществуващото положение и отхвърляне на робството?
Отговор: През 1835 г. в Търново е подготвена Велчовата завера. Търновският
търговец Велчо Атанасов – Джамджията, други търговци и занаятчии от
Дряново, Елена и околните населени места, заедно с капитан Георги Мамарчев
– герой от последната руско-турска война, подготвят въстание. Те се надяват,
че ще предизвикат намесата на Русия. Разработват план, събират оръжие и
пари, но поради предателство заверата е неуспешна. Организаторите са
арестувани. Велчо Атанасов е осъден на смърт, а Георги Мамарчев е изпратен
на заточение.
Въпрос: Каква е целта на подготвените във влашкия град Браила бунтове?
Отговор: Българските емигранти във Влашко организират през периода 1841-
1843 година три опита за бунтове, като замислят да изпратят в България
въоръжени отряди (чети), които да вдигнат българите на бунт. Тези опити са
неуспешни. Във втория Браилски бунт участва младият котленец Георги
Раковски. Той е арестуван и осъден, но успява да избяга.
Задача: Посочете на картата районите на въстанията, които избухват в
българските земи през 30-те и 40-те години на ХІХ век?
Ученик посочва на картата местата на въстанията - През 1835-1837 година в
района на Ниш и Пирот, Берковица и Белоградчик избухват бунтове. През 1841
година избухва Нишкото въстание. През 1850 година избухва въстание в
района на Видинско.
Въпрос: Кои са причините за избухването на тези въстания?
Отговор: Причините за тези въстания са свързани със създаването на
чифлиците, което довежда до разоряване на селяните и те губят земята си.
Българите са подложени и на двойно данъчно облагане – от държавата и от
бившите спахии.
Въпрос: Кои са причините за неуспеха на въстанията?
Отговор: Въстанията са стихийни, неорганизирани и завършват с неуспех.
Въпрос: Какви са последиците от тях?
Отговор: Жестокото потушаване на въстанието в Ниш предизвиква намесата
на Великите сили, като в района на въстанието е изпратена анкетна комисия за
разследване на турските жестокости.
Видинското въстание също е потушено с жестокости. Но турските власти са
принудени да положат усилия за прилагане на новите закони.
ІІІ. Усвояване на новите знания: ( 25 мин.)
1. Преход към новия урок:
Слайд 10
Това са думи на един велик българин, който поставя на нова основа борбата за
национално освобождение на българския народ. Знаете ли кой е той?
Отговор: Георги Раковски
Този час ще се запознаем с един нов етап в борбата на българите за
национално освобождение, който е свързан с дейността на Раковски, както и с
усилията на заможната част от българската емиграция да намери опора навън
за българското освобождение.
2. Поставяне на проблемен въпрос:
Слайд 11
3. Записване на темата на урока:
Българската освободителна революция (1856 – 1868). От
бунтове към организирана борба
Изясняване на понятието революция – голяма, коренна промяна
1. В търсене на нови пътища:
А) Кримска война (1853-1856)
Б) въстание на дядо Никола в Търново (1856)
В) Добродетелна дружина (1862) – Христо Георгиев, Найден
Геров, Панарет Рашев
Изяснява се връзката между избухването на поредната руско-турска война и
надеждите на българите за освобождение, изразили се в избухването на
въстанието в Търново.
След записване на подточка В) следва работа с документ 2, стр. 41 от
учебника – Документ на Добродетелната дружина от 1867 г.. Учениците се
запознават самостоятелно с документа и дават отговор на въпросите записани
под него:
Каква цел си поставя тази родолюбива организация?
Какви средства планира да използва за планирането й?
Отговор: Целта е да се освободи отечеството, като се избере един съседен
народ, с помощта на който ще се извоюва свободата.
Г) Български таен централен комитет (1866) – Иван Касабов
Посочва се патриотичната дейност на заможните емигранти за подпомагане на
българските училища и за въоръжаване на чети от български доброволци в
чужбина.
2. Георги Раковски (1821-1867)
Дават се кратки биографични сведения за Раковски и как достига до идеята за
организирана революция ( слайдове)
А) първи „План за освобождение на България“
Изясняват се идеите на Раковски залегнали в този план, които се записват:
- всеобщо въстание на всички българи;
- единен център за подготовка;
- общи действия със сърби, гърци и румънци.
Б) първа българска легия (1862)
Записване на понятието легия – военен отряд.
Работа с документ 5, стр.43 – учениците се запознават с документа
самостоятелно и се дава отговор на въпросите под него:
Как според плана трябва да протече въстанието на българите?
Отговор: Да се организира един добре въоръжен отряд от 1000 души и сто
конници, който да премине от Сърбия в България и движейки се по Балкана да
достигне до Търново.
Изяснява се целта, която се поставя пред този въоръжен отряд – да вдигне
народа на въстание.
Описва се дейността на легията и причините за нейното разтурване.
В) „Привременен закон за народните горски чети“ (1867) – вяра в
собствените сили и самостоятелност на революционното
движение
Обяснява се развитието на идеите на Раковски и достигането до идеята за
самостоятелна борба и уповаване в собствените сили.
3. Българските чети 1867-1868 год.
Изяснява се причината за организирането на тези чети и целта, която си
поставят те.
А) четите на Панайот Хитов и Филип Тотю – 1867 г.
Проследява се по картата пътя на двете чети.
Б) четата на Хаджи Димитър и Стефан Караджа – 1868 г.
Разказ на учителя за съдбата на четата, проследяване на нейният път на
картата.
Въпрос: Какви изводи можем да направим за четническото движение и
неговото място в организираното движение за национално освобождение ?
Отговор: Четническото движение не довежда до желаната свобода, но то е
една героична страница в нашата история. То повдига самочувствието на
българския народ и неговият дух за съпротива и свобода.
Слайд с думите на Раковски и поставения проблемен въпрос.
4. Затвърждаване на получените знания чрез отговор на проблемния
въпрос: ( 3 мин.)
Георги Раковски поставя началото на организираното
националноосвободително движение. Той е негов идеолог, но със своите дела
на практика работи по осъществяването на тези идеи. Изработва два плана за
освобождението на България и организира първа и втора българска легия за
изпълнението на тези планове. В края на живота си достига до идеята, че
българите трябва да се борят сами за свободата си, без да разчитат на помощ
от други сили.
5. Обобщение и оценяване: (2 мин.)
Даване на оценка за участието на учениците в работата, поставяне на оценки
на учениците, които са участвали най-активно
6. Поставяне на домашна работа:
Изпълнете 4 и 5 задача от учебната тетрадка на стр. 21.

Más contenido relacionado

La actualidad más candente

тестове история и цивилизация 6 клас
тестове история и цивилизация  6 кластестове история и цивилизация  6 клас
тестове история и цивилизация 6 класIliana Ilieva-Dabova
 
Руско турска освободителна война
Руско турска освободителна войнаРуско турска освободителна война
Руско турска освободителна войнаIskra Nikolova
 
Aприлското въстание
Aприлското въстаниеAприлското въстание
Aприлското въстаниеAni Vilfan
 
славяните и древните българи
славяните и древните българиславяните и древните българи
славяните и древните българиПоли Махова
 
създаване на българската държава 3клас
създаване на българската държава 3классъздаване на българската държава 3клас
създаване на българската държава 3класDani Parvanova
 
Средновековна България / VII - XI век/ тест за обобщение
Средновековна България / VII - XI век/ тест за обобщениеСредновековна България / VII - XI век/ тест за обобщение
Средновековна България / VII - XI век/ тест за обобщениеMilena Petkova
 
Вярванията и съкровищата на траките - ЧО, 3 клас, Булвест
Вярванията и съкровищата на траките - ЧО, 3 клас, БулвестВярванията и съкровищата на траките - ЧО, 3 клас, Булвест
Вярванията и съкровищата на траките - ЧО, 3 клас, БулвестVeska Petrova
 
Създаване на българската държава - ЧО - 3 клас, Булвест
Създаване на българската държава - ЧО - 3 клас, БулвестСъздаване на българската държава - ЧО - 3 клас, Булвест
Създаване на българската държава - ЧО - 3 клас, БулвестVeska Petrova
 
Светът на възрожденските българи
Светът на възрожденските българиСветът на възрожденските българи
Светът на възрожденските българиIliana Ilieva-Dabova
 
България - земя на древни цивилизации
България - земя на древни цивилизацииБългария - земя на древни цивилизации
България - земя на древни цивилизацииkoletka pavlova
 
Възходът на българското царство - ЧО, 3 клас, Булвест
Възходът на българското царство - ЧО, 3 клас, БулвестВъзходът на българското царство - ЧО, 3 клас, Булвест
Възходът на българското царство - ЧО, 3 клас, БулвестVeska Petrova
 
Златният век на българската книжнина - ЧО, 3 клас, Булвест
Златният век на българската книжнина - ЧО, 3 клас, БулвестЗлатният век на българската книжнина - ЧО, 3 клас, Булвест
Златният век на българската книжнина - ЧО, 3 клас, БулвестVeska Petrova
 
хайдушкото движение в българия
хайдушкото движение в българияхайдушкото движение в българия
хайдушкото движение в българияMilena Petkova
 
Спарта VI-V век пр. Хр.
Спарта VI-V век пр. Хр.Спарта VI-V век пр. Хр.
Спарта VI-V век пр. Хр.Milena Petkova
 
ВСЕКИДНЕВИЕТО НА СРЕДНОВЕКОВНИТЕ БЪЛГАРИ - УРОК ЗА V КЛАС
ВСЕКИДНЕВИЕТО НА СРЕДНОВЕКОВНИТЕ БЪЛГАРИ - УРОК ЗА V КЛАСВСЕКИДНЕВИЕТО НА СРЕДНОВЕКОВНИТЕ БЪЛГАРИ - УРОК ЗА V КЛАС
ВСЕКИДНЕВИЕТО НА СРЕДНОВЕКОВНИТЕ БЪЛГАРИ - УРОК ЗА V КЛАСRCRusse
 
България - християнска държава - ЧО, 3 клас, Булвест
България - християнска държава - ЧО, 3 клас, БулвестБългария - християнска държава - ЧО, 3 клас, Булвест
България - християнска държава - ЧО, 3 клас, БулвестVeska Petrova
 

La actualidad más candente (20)

тестове история и цивилизация 6 клас
тестове история и цивилизация  6 кластестове история и цивилизация  6 клас
тестове история и цивилизация 6 клас
 
Руско турска освободителна война
Руско турска освободителна войнаРуско турска освободителна война
Руско турска освободителна война
 
БЪЛГАРСКО ВЪЗРАЖДАНЕ ХVIII-XIX век
БЪЛГАРСКО ВЪЗРАЖДАНЕ ХVIII-XIX векБЪЛГАРСКО ВЪЗРАЖДАНЕ ХVIII-XIX век
БЪЛГАРСКО ВЪЗРАЖДАНЕ ХVIII-XIX век
 
7кл презентация Древна Гърция
7кл презентация Древна Гърция7кл презентация Древна Гърция
7кл презентация Древна Гърция
 
Aприлското въстание
Aприлското въстаниеAприлското въстание
Aприлското въстание
 
славяните и древните българи
славяните и древните българиславяните и древните българи
славяните и древните българи
 
създаване на българската държава 3клас
създаване на българската държава 3классъздаване на българската държава 3клас
създаване на българската държава 3клас
 
Средновековна България / VII - XI век/ тест за обобщение
Средновековна България / VII - XI век/ тест за обобщениеСредновековна България / VII - XI век/ тест за обобщение
Средновековна България / VII - XI век/ тест за обобщение
 
Вярванията и съкровищата на траките - ЧО, 3 клас, Булвест
Вярванията и съкровищата на траките - ЧО, 3 клас, БулвестВярванията и съкровищата на траките - ЧО, 3 клас, Булвест
Вярванията и съкровищата на траките - ЧО, 3 клас, Булвест
 
важни дати
важни дативажни дати
важни дати
 
Създаване на българската държава - ЧО - 3 клас, Булвест
Създаване на българската държава - ЧО - 3 клас, БулвестСъздаване на българската държава - ЧО - 3 клас, Булвест
Създаване на българската държава - ЧО - 3 клас, Булвест
 
Светът на възрожденските българи
Светът на възрожденските българиСветът на възрожденските българи
Светът на възрожденските българи
 
България - земя на древни цивилизации
България - земя на древни цивилизацииБългария - земя на древни цивилизации
България - земя на древни цивилизации
 
Възходът на българското царство - ЧО, 3 клас, Булвест
Възходът на българското царство - ЧО, 3 клас, БулвестВъзходът на българското царство - ЧО, 3 клас, Булвест
Възходът на българското царство - ЧО, 3 клас, Булвест
 
Златният век на българската книжнина - ЧО, 3 клас, Булвест
Златният век на българската книжнина - ЧО, 3 клас, БулвестЗлатният век на българската книжнина - ЧО, 3 клас, Булвест
Златният век на българската книжнина - ЧО, 3 клас, Булвест
 
хайдушкото движение в българия
хайдушкото движение в българияхайдушкото движение в българия
хайдушкото движение в българия
 
Спарта VI-V век пр. Хр.
Спарта VI-V век пр. Хр.Спарта VI-V век пр. Хр.
Спарта VI-V век пр. Хр.
 
ВСЕКИДНЕВИЕТО НА СРЕДНОВЕКОВНИТЕ БЪЛГАРИ - УРОК ЗА V КЛАС
ВСЕКИДНЕВИЕТО НА СРЕДНОВЕКОВНИТЕ БЪЛГАРИ - УРОК ЗА V КЛАСВСЕКИДНЕВИЕТО НА СРЕДНОВЕКОВНИТЕ БЪЛГАРИ - УРОК ЗА V КЛАС
ВСЕКИДНЕВИЕТО НА СРЕДНОВЕКОВНИТЕ БЪЛГАРИ - УРОК ЗА V КЛАС
 
България - християнска държава - ЧО, 3 клас, Булвест
България - християнска държава - ЧО, 3 клас, БулвестБългария - християнска държава - ЧО, 3 клас, Булвест
България - християнска държава - ЧО, 3 клас, Булвест
 
Час по родолюбие
Час по родолюбиеЧас по родолюбие
Час по родолюбие
 

Similar a Българската освободителна революция (1856 – 1868)

От културно обособила се нация към независима държава
От културно обособила се нация към независима държаваОт културно обособила се нация към независима държава
От културно обособила се нация към независима държаваMilena Petkova
 
история
историяистория
историяwarrrikill
 
ЧЕТНИЧЕСКИЯТ ИНСТИТУТ НА ВМОРО - Константин Пандев
ЧЕТНИЧЕСКИЯТ ИНСТИТУТ НА ВМОРО - Константин ПандевЧЕТНИЧЕСКИЯТ ИНСТИТУТ НА ВМОРО - Константин Пандев
ЧЕТНИЧЕСКИЯТ ИНСТИТУТ НА ВМОРО - Константин Пандевsubcymen
 
Свободна България - ЧО, 3 клас, Булвест
Свободна България - ЧО, 3 клас, БулвестСвободна България - ЧО, 3 клас, Булвест
Свободна България - ЧО, 3 клас, БулвестVeska Petrova
 
Левски
ЛевскиЛевски
Левскиdanielaas
 
26. Освобождението на България - 4 клас, ЧО, Булвест
26. Освобождението на България - 4 клас, ЧО, Булвест26. Освобождението на България - 4 клас, ЧО, Булвест
26. Освобождението на България - 4 клас, ЧО, БулвестVeska Petrova
 
исторически картинен речник
исторически картинен речникисторически картинен речник
исторически картинен речникIliana Ilieva-Dabova
 
СССР (1945 - 1991)
СССР (1945 - 1991) СССР (1945 - 1991)
СССР (1945 - 1991) Frenskata
 
виктория тодорова петко_славейков_и_екзарх_антим_i
виктория тодорова петко_славейков_и_екзарх_антим_iвиктория тодорова петко_славейков_и_екзарх_антим_i
виктория тодорова петко_славейков_и_екзарх_антим_isz2ou
 
27. Да проверим какво знаем и можем - Българското възраждане - XVIII - XIX ве...
27. Да проверим какво знаем и можем - Българското възраждане - XVIII - XIX ве...27. Да проверим какво знаем и можем - Българското възраждане - XVIII - XIX ве...
27. Да проверим какво знаем и можем - Българското възраждане - XVIII - XIX ве...Veska Petrova
 
Nezavisimostta Na Bulgaria Na Stranicite Na Vestnicite
Nezavisimostta Na Bulgaria Na Stranicite Na VestniciteNezavisimostta Na Bulgaria Na Stranicite Na Vestnicite
Nezavisimostta Na Bulgaria Na Stranicite Na Vestniciteguestaa6ee3
 
ИНТЕГРАЦИЯ 60-ТЕ ГОДИНИ
ИНТЕГРАЦИЯ 60-ТЕ ГОДИНИИНТЕГРАЦИЯ 60-ТЕ ГОДИНИ
ИНТЕГРАЦИЯ 60-ТЕ ГОДИНИHristina Michaylova
 
Great Bulgarians by Natalia and Reni
Great Bulgarians by Natalia and ReniGreat Bulgarians by Natalia and Reni
Great Bulgarians by Natalia and ReniNelly Tsvetkova
 
22. Българско възраждане - XVIII - XIX век - Възраждането - новото време на б...
22. Българско възраждане - XVIII - XIX век - Възраждането - новото време на б...22. Българско възраждане - XVIII - XIX век - Възраждането - новото време на б...
22. Българско възраждане - XVIII - XIX век - Възраждането - новото време на б...Veska Petrova
 
Народни будители - ЧО, 3 клас, Булвест
Народни будители - ЧО, 3 клас, БулвестНародни будители - ЧО, 3 клас, Булвест
Народни будители - ЧО, 3 клас, БулвестVeska Petrova
 
Апогеят на Византия
Апогеят на ВизантияАпогеят на Византия
Апогеят на ВизантияMilena Petkova
 

Similar a Българската освободителна революция (1856 – 1868) (20)

От културно обособила се нация към независима държава
От културно обособила се нация към независима държаваОт културно обособила се нация към независима държава
От културно обособила се нация към независима държава
 
история
историяистория
история
 
ЧЕТНИЧЕСКИЯТ ИНСТИТУТ НА ВМОРО - Константин Пандев
ЧЕТНИЧЕСКИЯТ ИНСТИТУТ НА ВМОРО - Константин ПандевЧЕТНИЧЕСКИЯТ ИНСТИТУТ НА ВМОРО - Константин Пандев
ЧЕТНИЧЕСКИЯТ ИНСТИТУТ НА ВМОРО - Константин Пандев
 
3.mart
3.mart3.mart
3.mart
 
освобождението
освобождениетоосвобождението
освобождението
 
Свободна България - ЧО, 3 клас, Булвест
Свободна България - ЧО, 3 клас, БулвестСвободна България - ЧО, 3 клас, Булвест
Свободна България - ЧО, 3 клас, Булвест
 
Левски
ЛевскиЛевски
Левски
 
Vazrajdane
VazrajdaneVazrajdane
Vazrajdane
 
26. Освобождението на България - 4 клас, ЧО, Булвест
26. Освобождението на България - 4 клас, ЧО, Булвест26. Освобождението на България - 4 клас, ЧО, Булвест
26. Освобождението на България - 4 клас, ЧО, Булвест
 
исторически картинен речник
исторически картинен речникисторически картинен речник
исторически картинен речник
 
СССР (1945 - 1991)
СССР (1945 - 1991) СССР (1945 - 1991)
СССР (1945 - 1991)
 
виктория тодорова петко_славейков_и_екзарх_антим_i
виктория тодорова петко_славейков_и_екзарх_антим_iвиктория тодорова петко_славейков_и_екзарх_антим_i
виктория тодорова петко_славейков_и_екзарх_антим_i
 
27. Да проверим какво знаем и можем - Българското възраждане - XVIII - XIX ве...
27. Да проверим какво знаем и можем - Българското възраждане - XVIII - XIX ве...27. Да проверим какво знаем и можем - Българското възраждане - XVIII - XIX ве...
27. Да проверим какво знаем и можем - Българското възраждане - XVIII - XIX ве...
 
Nezavisimostta Na Bulgaria Na Stranicite Na Vestnicite
Nezavisimostta Na Bulgaria Na Stranicite Na VestniciteNezavisimostta Na Bulgaria Na Stranicite Na Vestnicite
Nezavisimostta Na Bulgaria Na Stranicite Na Vestnicite
 
ИНТЕГРАЦИЯ 60-ТЕ ГОДИНИ
ИНТЕГРАЦИЯ 60-ТЕ ГОДИНИИНТЕГРАЦИЯ 60-ТЕ ГОДИНИ
ИНТЕГРАЦИЯ 60-ТЕ ГОДИНИ
 
Great Bulgarians by Natalia and Reni
Great Bulgarians by Natalia and ReniGreat Bulgarians by Natalia and Reni
Great Bulgarians by Natalia and Reni
 
22. Българско възраждане - XVIII - XIX век - Възраждането - новото време на б...
22. Българско възраждане - XVIII - XIX век - Възраждането - новото време на б...22. Българско възраждане - XVIII - XIX век - Възраждането - новото време на б...
22. Българско възраждане - XVIII - XIX век - Възраждането - новото време на б...
 
Народни будители - ЧО, 3 клас, Булвест
Народни будители - ЧО, 3 клас, БулвестНародни будители - ЧО, 3 клас, Булвест
Народни будители - ЧО, 3 клас, Булвест
 
Христо Ботев. Презентация.pdf
Христо Ботев. Презентация.pdfХристо Ботев. Презентация.pdf
Христо Ботев. Презентация.pdf
 
Апогеят на Византия
Апогеят на ВизантияАпогеят на Византия
Апогеят на Византия
 

Más de Milena Petkova

Водите на Европа
Водите на ЕвропаВодите на Европа
Водите на ЕвропаMilena Petkova
 
Европа - климатични фактори и елементи
Европа -  климатични фактори и елементиЕвропа -  климатични фактори и елементи
Европа - климатични фактори и елементиMilena Petkova
 
климатични пояси и области в европа
климатични пояси и области в европаклиматични пояси и области в европа
климатични пояси и области в европаMilena Petkova
 
варварски кралства
варварски кралстваварварски кралства
варварски кралстваMilena Petkova
 
кралство франция
кралство франциякралство франция
кралство францияMilena Petkova
 
католическата църква
католическата църквакатолическата църква
католическата църкваMilena Petkova
 
държавно и административно устройство
държавно и административно устройстводържавно и административно устройство
държавно и административно устройствоMilena Petkova
 
пунически войни
пунически войнипунически войни
пунически войниMilena Petkova
 
природни зони - пустини
природни зони - пустиниприродни зони - пустини
природни зони - пустиниMilena Petkova
 
великата битка на народите варна 1444 г
великата битка на народите   варна 1444 гвеликата битка на народите   варна 1444 г
великата битка на народите варна 1444 гMilena Petkova
 
древна италия. раждането на рим
древна италия. раждането на римдревна италия. раждането на рим
древна италия. раждането на римMilena Petkova
 
александър македонски
александър македонскиалександър македонски
александър македонскиMilena Petkova
 
Страни в Западна Азия
Страни в Западна АзияСтрани в Западна Азия
Страни в Западна АзияMilena Petkova
 
страни в централна азия
страни в централна азиястрани в централна азия
страни в централна азияMilena Petkova
 
атлантически океан
атлантически океанатлантически океан
атлантически океанMilena Petkova
 
наследството на древните траки
наследството на древните тракинаследството на древните траки
наследството на древните тракиMilena Petkova
 
Тракийско – Странджанска област
Тракийско – Странджанска областТракийско – Странджанска област
Тракийско – Странджанска областMilena Petkova
 
образованието в спарта и атина
образованието в спарта и атинаобразованието в спарта и атина
образованието в спарта и атинаMilena Petkova
 
Адриатическо крайбрежие
Адриатическо крайбрежиеАдриатическо крайбрежие
Адриатическо крайбрежиеMilena Petkova
 

Más de Milena Petkova (20)

Водите на Европа
Водите на ЕвропаВодите на Европа
Водите на Европа
 
Европа - климатични фактори и елементи
Европа -  климатични фактори и елементиЕвропа -  климатични фактори и елементи
Европа - климатични фактори и елементи
 
климатични пояси и области в европа
климатични пояси и области в европаклиматични пояси и области в европа
климатични пояси и области в европа
 
варварски кралства
варварски кралстваварварски кралства
варварски кралства
 
кралство франция
кралство франциякралство франция
кралство франция
 
католическата църква
католическата църквакатолическата църква
католическата църква
 
държавно и административно устройство
държавно и административно устройстводържавно и административно устройство
държавно и административно устройство
 
пунически войни
пунически войнипунически войни
пунически войни
 
природни зони - пустини
природни зони - пустиниприродни зони - пустини
природни зони - пустини
 
великата битка на народите варна 1444 г
великата битка на народите   варна 1444 гвеликата битка на народите   варна 1444 г
великата битка на народите варна 1444 г
 
древна италия. раждането на рим
древна италия. раждането на римдревна италия. раждането на рим
древна италия. раждането на рим
 
александър македонски
александър македонскиалександър македонски
александър македонски
 
Страни в Западна Азия
Страни в Западна АзияСтрани в Западна Азия
Страни в Западна Азия
 
страни в централна азия
страни в централна азиястрани в централна азия
страни в централна азия
 
атлантически океан
атлантически океанатлантически океан
атлантически океан
 
наследството на древните траки
наследството на древните тракинаследството на древните траки
наследството на древните траки
 
траки
тракитраки
траки
 
Тракийско – Странджанска област
Тракийско – Странджанска областТракийско – Странджанска област
Тракийско – Странджанска област
 
образованието в спарта и атина
образованието в спарта и атинаобразованието в спарта и атина
образованието в спарта и атина
 
Адриатическо крайбрежие
Адриатическо крайбрежиеАдриатическо крайбрежие
Адриатическо крайбрежие
 

Българската освободителна революция (1856 – 1868)

  • 1. БЪЛГАРСКАТА ОСВОБОДИТЕЛНА РЕВОЛЮЦИЯ (1856-1868) ОТ БУНТОВЕ КЪМ ОРГАНИЗИРАНА БОРБА ТЕМА НА УРОКА: Урок по история и цивилизация за VІ клас Издателство „Просвета“ Разработила: Миленка Петкова – учител по история и цивилизация в ОУ „Христо Ботев“, село Росен, общ. Созопол, обл. Бургас Вид на урока: комбиниран Цели на урока:
  • 2.  Образователни : 1. Учениците се насочват към разбиране на следните основни идеи: • търсят се нови пътища за постигане на българска политическа независимост – мирния път чрез подкрепата на Русия и съдействието на румънското и сръбското правителство (Добродетелна дружина и БТЦК) ; • патриотичната дейност на богатите емигранти за развитие на просветното и културното дело; • идеите на Г. Раковски поставят началото на организираното националноосвободително движение, плановете му за освобождение на България и неговата отдаденост за постигане на поставените цели; • четническото движение е един задължителен етап в българското националноосвободително движение; да се разбере, че през 50-60-те години на XIX век в България все още няма условия за организиране на масово въстание вътре в страната. 2. Да се разбере същността на новите понятия и те да могат да се представят със свои думи.  Възпитателни – запознаването с идеите и дейността на дейците на българската освободителна революция и тяхната готовност за саможертва е възможност за възпитаване в патриотизъм. Представяне личността на Г. Раковски като патриарх на националната революция, който с личната си отговорност и ангажираност и пълно себеотдаване е пример за развиване на национално самочувствие и достойнство.  Развиващи – изграждане на умения за описание на важни исторически събития, личности и организации и развиване на критическо мислене; умения за извличане на информация от исторически извори и изображения, за систематизиране, обяснение и обобщение; развиване на уменията за разбиране на причина и резултат; умения за използване на историческата хронология. Исторически понятия: революция, националноосвободително движение, националнореволюционно движение, автономия, емигранти, емигрантски организации, Велики сили, историческа личност, легия. Методи: беседа, разказ, работа с историческа карта, работа с исторически документи, мултимедийна презентация, поставяне на проблемен въпрос. Ход на урока: І. Организационна част - организиране на учениците за работа, встъпление чрез попълване на кръстословица в приложението ( 5 мин. ) http://learningapps.org/display?v=pzhcwxnka01
  • 3. 1. Тайна подготовка за бунт, съзаклятие - ЗАВЕРА 2. Балканска държава призната за независима след подписването на Одринския мирен договор през 1829 година - ГЪРЦИЯ 3. Нередовна мюсюлманска войска - БАШИБОЗУК 4. Голяма църковна област оглавявана от епископ - ЕПАРХИЯ 5. Голяма група от хора, свързани с общ език и култура, от съзнание за общо минало и стремеж за собствена държава - НАЦИЯ 6. Държава или област с върховен глава княз - КНЯЖЕСТВО 7. Сборник с неделни проповеди от Софроний Врачански - НЕДЕЛНИК 8. Името на първият будител на българската нация - ПАИСИЙ 9. Писмена заповед на турския султан - ФЕРМАН 10. Преустройство, изменение, преобразуване, за да се въведе нещо ново или нещо по-добро – РЕФОРМА ІІ. Проверка и оценка на знанията: (10 мин.) Използване на мултимедийна презентация, в която на отделни слайдове са записани въпросите за провеждане на фронтална беседа за проверка на знанията на учениците. Въпрос: Кои събития от края на ХVІІІ и началото на ХІХ вдъхват на българите надежда за освобождение от османска власт?
  • 4. Отговор: Кризата в османската империя и руско-турските войни от края на ХVІІІ и началото на ХІХ век. През 1804 година избухнало Сръбското въстание, в което се включили и много българи. През 1821 година гърците въстават. И в това въстание се включват много българи от различни краища. Избухва нова руско–турска война от 1828-1929 година, която завършва с важен договор, според който Гърция е обявена за независима държава, а Сърбия става автономно княжество. Въпрос: Кой е първият самостоятелен опит на българите за промяна на съществуващото положение и отхвърляне на робството? Отговор: През 1835 г. в Търново е подготвена Велчовата завера. Търновският търговец Велчо Атанасов – Джамджията, други търговци и занаятчии от Дряново, Елена и околните населени места, заедно с капитан Георги Мамарчев – герой от последната руско-турска война, подготвят въстание. Те се надяват, че ще предизвикат намесата на Русия. Разработват план, събират оръжие и пари, но поради предателство заверата е неуспешна. Организаторите са арестувани. Велчо Атанасов е осъден на смърт, а Георги Мамарчев е изпратен на заточение. Въпрос: Каква е целта на подготвените във влашкия град Браила бунтове? Отговор: Българските емигранти във Влашко организират през периода 1841- 1843 година три опита за бунтове, като замислят да изпратят в България въоръжени отряди (чети), които да вдигнат българите на бунт. Тези опити са неуспешни. Във втория Браилски бунт участва младият котленец Георги Раковски. Той е арестуван и осъден, но успява да избяга. Задача: Посочете на картата районите на въстанията, които избухват в българските земи през 30-те и 40-те години на ХІХ век? Ученик посочва на картата местата на въстанията - През 1835-1837 година в района на Ниш и Пирот, Берковица и Белоградчик избухват бунтове. През 1841 година избухва Нишкото въстание. През 1850 година избухва въстание в района на Видинско. Въпрос: Кои са причините за избухването на тези въстания?
  • 5. Отговор: Причините за тези въстания са свързани със създаването на чифлиците, което довежда до разоряване на селяните и те губят земята си. Българите са подложени и на двойно данъчно облагане – от държавата и от бившите спахии. Въпрос: Кои са причините за неуспеха на въстанията? Отговор: Въстанията са стихийни, неорганизирани и завършват с неуспех. Въпрос: Какви са последиците от тях? Отговор: Жестокото потушаване на въстанието в Ниш предизвиква намесата на Великите сили, като в района на въстанието е изпратена анкетна комисия за разследване на турските жестокости. Видинското въстание също е потушено с жестокости. Но турските власти са принудени да положат усилия за прилагане на новите закони. ІІІ. Усвояване на новите знания: ( 25 мин.) 1. Преход към новия урок: Слайд 10 Това са думи на един велик българин, който поставя на нова основа борбата за национално освобождение на българския народ. Знаете ли кой е той? Отговор: Георги Раковски Този час ще се запознаем с един нов етап в борбата на българите за национално освобождение, който е свързан с дейността на Раковски, както и с усилията на заможната част от българската емиграция да намери опора навън за българското освобождение. 2. Поставяне на проблемен въпрос: Слайд 11
  • 6. 3. Записване на темата на урока: Българската освободителна революция (1856 – 1868). От бунтове към организирана борба Изясняване на понятието революция – голяма, коренна промяна 1. В търсене на нови пътища: А) Кримска война (1853-1856) Б) въстание на дядо Никола в Търново (1856) В) Добродетелна дружина (1862) – Христо Георгиев, Найден Геров, Панарет Рашев Изяснява се връзката между избухването на поредната руско-турска война и надеждите на българите за освобождение, изразили се в избухването на въстанието в Търново. След записване на подточка В) следва работа с документ 2, стр. 41 от учебника – Документ на Добродетелната дружина от 1867 г.. Учениците се запознават самостоятелно с документа и дават отговор на въпросите записани под него: Каква цел си поставя тази родолюбива организация? Какви средства планира да използва за планирането й? Отговор: Целта е да се освободи отечеството, като се избере един съседен народ, с помощта на който ще се извоюва свободата. Г) Български таен централен комитет (1866) – Иван Касабов Посочва се патриотичната дейност на заможните емигранти за подпомагане на българските училища и за въоръжаване на чети от български доброволци в чужбина.
  • 7. 2. Георги Раковски (1821-1867) Дават се кратки биографични сведения за Раковски и как достига до идеята за организирана революция ( слайдове) А) първи „План за освобождение на България“ Изясняват се идеите на Раковски залегнали в този план, които се записват: - всеобщо въстание на всички българи; - единен център за подготовка; - общи действия със сърби, гърци и румънци. Б) първа българска легия (1862) Записване на понятието легия – военен отряд. Работа с документ 5, стр.43 – учениците се запознават с документа самостоятелно и се дава отговор на въпросите под него: Как според плана трябва да протече въстанието на българите? Отговор: Да се организира един добре въоръжен отряд от 1000 души и сто конници, който да премине от Сърбия в България и движейки се по Балкана да достигне до Търново. Изяснява се целта, която се поставя пред този въоръжен отряд – да вдигне народа на въстание. Описва се дейността на легията и причините за нейното разтурване. В) „Привременен закон за народните горски чети“ (1867) – вяра в собствените сили и самостоятелност на революционното движение Обяснява се развитието на идеите на Раковски и достигането до идеята за самостоятелна борба и уповаване в собствените сили. 3. Българските чети 1867-1868 год. Изяснява се причината за организирането на тези чети и целта, която си поставят те. А) четите на Панайот Хитов и Филип Тотю – 1867 г. Проследява се по картата пътя на двете чети. Б) четата на Хаджи Димитър и Стефан Караджа – 1868 г. Разказ на учителя за съдбата на четата, проследяване на нейният път на картата. Въпрос: Какви изводи можем да направим за четническото движение и неговото място в организираното движение за национално освобождение ? Отговор: Четническото движение не довежда до желаната свобода, но то е една героична страница в нашата история. То повдига самочувствието на българския народ и неговият дух за съпротива и свобода. Слайд с думите на Раковски и поставения проблемен въпрос. 4. Затвърждаване на получените знания чрез отговор на проблемния въпрос: ( 3 мин.)
  • 8. Георги Раковски поставя началото на организираното националноосвободително движение. Той е негов идеолог, но със своите дела на практика работи по осъществяването на тези идеи. Изработва два плана за освобождението на България и организира първа и втора българска легия за изпълнението на тези планове. В края на живота си достига до идеята, че българите трябва да се борят сами за свободата си, без да разчитат на помощ от други сили. 5. Обобщение и оценяване: (2 мин.) Даване на оценка за участието на учениците в работата, поставяне на оценки на учениците, които са участвали най-активно 6. Поставяне на домашна работа: Изпълнете 4 и 5 задача от учебната тетрадка на стр. 21.