KIMIA T5 KSSM BAB 1 Keseimbangan Redoks zila khalid =).pdf
PERANCANGAN UNIT PELAJARAN BERASASKAN SUKATAN PELAJARAN
1. UNIT 6
PERANCANGAN UNIT
PELAJARAN
BERASASKAN
SUKATAN PELAJARAN
10/06/12 Zaini Abdullah (KPF 5023) 1
2. HASIL PEMBELAJARAN
1. Menjelaskan corak pengjaran yang berkaitan
dengan kurikulum bilik darjah.
2.Melengkapkan jadual rancangan pengajaran tahunan.
3.Menulis rancangan pengajaran harian dengan betul.
4.Menghuraikan kepentingan membuat rancangan
pengajaran harian yang lengkap.
10/06/12 Zaini Abdullah (KPF 5023) 2
3. Perancangan & Pelaksanaan Kurikulum Di Bilik Darjah
KBSM
Sukatan Pelajaran
Mata Pelajaran Huraian Sukatan
Pelajaran
Unit 1 Unit 2
Rancangan
Pengajaran Tahunan
Tajuk 1 Tajuk 2 Tajuk 3
Rancangan
P P P P P P P P P Pengajaran Harian
Hasil Pembelajaran:
Senarai pernyataan pencapaian secara hirarki tentang pengetahuan,
kemahiran, kebolehan, sikap yang perlu dikuasai oleh pelajar mengikut
aturan pencapaian yang telah ditentukan 5023)
10/06/12 Zaini Abdullah (KPF selepas menerima pengajaran.
3
4. Penyusunan Kandungan Kurikulum Sekolah
M MATA PELAJARAN
T
e
a
n
h
e PENYUSUNAN
a
g Unit 1 Unit 2
p
a
k antara m/p
M e n d a t a r
Tajuk 1 Tajuk 2 Tajuk 3
P P P P P P P P P
PELAJARAN
Kurikulum sebagai hasil (ends) kenyataan objektif yang dihajatkan
Pengalaman pembelajaran sebagai cara (means) mencapai objektif isi
& kaedah
10/06/12 Zaini Abdullah (KPF 5023) 4
5. Matlamat,
Tujuan,
Objektif
Penilaian Ciri-Ciri
am
Pelajar
Perkhidm Rancangan Objektif
atan Pembelaj
Corak
bantuan aran
Pengajaran
Aktiviti & Pra
Bahan Penilaian
P&P
Isi
Pelajaran
Kemp, J.E. (1987)
10/06/12 Zaini Abdullah (KPF 5023) 5
6. RANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN
Tempoh pengajaran mulai: ________________ Hingga: _________________
Mata pelajaran: _________________________ Tingkatan: _________
Jumlah waktu pengajaran seminggu: __________
Minggu Tajuk/ Objektif/ hasil Kemahiran/ Bahan/ nilai/
Tema pembelajaran kaedah/ KBKK
Teknik
1
2
3
42
Bolehkah anda lengkapkan jadual tersebutmengikut subjek
pengkhususan anda?
10/06/12 Zaini Abdullah (KPF 5023) 6
7. RANCANGAN
PENGAJARAN
HARIAN
10/06/12 Zaini Abdullah (KPF 5023) 7
8. Memudahkan mengingat semula
Sentiasa berfokus kepada objektif
Membantu memahami isi kandungan
Membantu penyediaan bahan yang sesuai
Perancangan & persediaan yang teratur
Mengapa Guru Perlu Menyediakan Rancangan Pengajaran?
Bimbingan & Refleksi
Pemantauan & penelahan kesilapan
Panduan kepada guru pengganti
Meningkatkan keyakinan diri
Menggunakan kaedah pengajaran yang betul
10/06/12 Zaini Abdullah (KPF 5023) 8
9. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN.
Tarikh/ Hari: 28 Ogos 2007/ Selasa Masa : 9.00–10.20 am (80 minit)
Tingkatan : 4 Sains Bil.
F Pelajar : 30 Orang M/ Pel
o : Biologi Tajuk
r : Ekologi
m Objektif : Pada akhir pengajaran, pelajar dapat;
a
t i. Mendifinisikan ekologi antara benda hidup Domain
ii. Menjelaskan interaksi komponen biotik & abiotik Objektif
Kognitif
A iii. Meramalkan isu ekologi tempatan
s IV. Menghargai alam sekitar tempat manusia tinggal. (Domain Afektif)
a
s Konsep : Ekologi, habitat, biotik, abiotik
ABM : Komputer, LCD, Poster, buku teks.
Nilai : Menghargai, mengormati, kerjasama
Kemahiran: komunikasi, mencari maklumat
Aktiviti : Tayangan video perbincangan pembentangan kuiz
10/06/12 Zaini Abdullah (KPF 5023) 9
10. i. Rancangan Mengajar Harian: Model Masteri
1. Set Induksi Bagaimana guru boleh mendapatkan perhatian murid
pada awal pengajaran?
Bagaimana minat murid boleh dikekalkan sepanjang
2. Perkembangan pengajaran dan bagaimana guru boleh membantu murid
supaya pemindahan pembelajaran berlaku?
Dilaksanakan mengikut langkah demi langkah:
Aktiviti 1
Penilaian formatif selepas aktiviti
Aktiviti 2 disusuli aktiviti pemulihan &
Aktiviti 3 pengkayaan
Aktiviti 4
Bagaimana guru boleh menggalakkan murid untuk
3. Penutup
mengingat terhadap apa yang telah dipelajari?
4. Refleksi Muhasabah terhadap proses pengajaran & pembelajaran
yang telah dilaksanakan.
10/06/12 Zaini Abdullah (KPF 5023) 10
11. ii. Model Konstruktivisme 5-fasa (Needham, 1987)
(Penyelesaian Masalah, Penemuan, Projek)
Fasa 1 Menimbulkan minat dan menyediakan suasana pembelajaran
Orientasi yang kondusif
Fasa 2 murid digalakkan bertukar-tukar fikiran utk merangsang murid
Cetusan Idea meninjau semula idea asal mereka
Fasa 3 guru digalakkan merancang aktiviti yang sesuai untuk membantu
Penstrukturan murid mengubah idea asal mereka. Murid diberi peluang untuk
semula idea mencabar idea asal sendiri dan juga idea rakan-rakan mereka.
Fasa 4 murid boleh menggunakan idea baru mereka untuk menyelesaikan
Penggunaan masalah dan menerangkan fenomena yang berkaitan dengan
Idea idea-idea itu
Fasa 5 murid membandingkan idea asal mereka dengan idea baru dan
Renungan merenung kembali proses pembelajaran yang telah
kembali mengakibatkan perubahan ke atas idea mereka.
10/06/12 Zaini Abdullah (KPF 5023) 11
12. Fasa Tujuan/ Kegunaan Kaedah
1. Orientasi Menimbulkan minat dan Amali penyelesaikan masalah,
menyediakan suasana tunjukcara, tayangan filem,
video dan keratan akhbar
2. Pencetusan Murid dan guru sedar tentang Amali, perbincangan,
Idea idea terdahulu pemetaan konsep dan laporan
3. Penstrukturan Wujudkan kesedaran tentang
idea alternatif. Menyedari
semula bahawa idea sedia ada perlu
idea diubahsuai, diperkembangkan
atau diganti dengan idea yang
i. Penjelasan dan lebih saintifik.
pertukaran Mengenalpasti idea-idea
alternatif dan memeriksa sendiri Perbincangan dalam
ii. Pendedahan secara kritis idea-idea sedia kumpulan kecil dan buat
kepada situasi ada. Menguji kesahan idea-idea laporan
konflik sedia ada.
Pengubahsuaian, Perbincangan, pembacaan,
iii. Pembinaan pemgembangan atau input guru.
idea baru penukaran idea.
Menguji kesahan untuk idea- Amali, projek, eksperimen,
iv. Penilaian idea baru yang dibina. tunjukcara guru
10/06/12 Zaini Abdullah (KPF 5023) 12
13. 4. Pggunaan Pengukuhan kepada idea yang Penulisan sendiri kerja projek
idea telah dibina dalam situasi baru
dan biasa
5. Renungan Menyedari tentang perubahan Penulisan kendiri,
kembali idea murid. Murid dapat perbincangan kumpulan,
membuat refleksi sejauh catatan peribadi dan lain-lain.
manakah idea asal mereka
telah berubah.
Manusia mempunyai naluri ingin tahu biarkan naluri itu tumbuh
dengan terbimbing untuk mencipta dunia yang tersendiri.
10/06/12 Zaini Abdullah (KPF 5023) 13
14. Perbandingan Model Objektivisme Dan Konstruktivisme
Objektivisme Konstruktivisme
Titik Tolak Pindahkan pengetahuan Kekuatan dan kelemahan pelajar
Tujuan Perubahan Membangunkan pelajar yang
bertanggungjawab
Peranan Murid Penerima pasif Pembuat keputusan yang aktif
Peranan Guru Pemberi maklumat Pemudah cara
Indikator Perubahan mengikut Kebolehan mengaplikasi idea secara
kejayaan markah ujian berdikari, dan menetapkan matlamat
Pembelajaran Presriptif Menyokong pengambilan risiko
Persekitaran Diarah guru Kumpulan koperatif
Komunikasi Guru memperbaiki Dua arah, positif, spesifik dan regular
Guru Pelajar kesilapan, sehala
Strategi Soalan tertutup Soalan terbuka
Penyoalan
Maklum Balas Menentukan sama ada Menggalakkan & memuji
jawapan betul
Struktur Masa dan rutin tetap Anjal - input pelajar
10/06/12 Zaini Abdullah (KPF 5023) 14
15. CONTOH PROSES PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN SECARA BESTARI
1. Sumbang Saran
Guru memberi panduan. Tajuk : EKOLOGI E-mel para penyelidik, inst. sains
Pelajar berbincang dan ttg perkara baru kajian ekologi
menjana soalan hubungan 3. Meneroka Internet
ekologi antara benda hidup Akses maklumat tambahan Lawatan maya ekologi ke laman
http://envirolink.org lain melalui jaringan dunia
http://www.mindspring.com/~zoonet
2. Kerja Lapangan
Menyiasat ekologi LAN interaksi dgn sekolah lain di
http://www.kie.berkeley.edu/KIE.html Malaysia tentang kajian ekologi
habitat tempatan http://www.rspac.ivv.nasa.gov
melalui proses sains mereka yang berlainan habitat
4. Laporan Meneroka laman web berkaitan ;
6. Penutup contoh:
Menganalisis dan
• Merenung (reflect) dan Laman web Bird Watchers
mensintesis maklumat yg
menganalisis proses (www.cfbw.com)
diperolehi dalam bentuk
pembelajaran yang dilalui Laman web Green Peace, dll
yang jelas dan padat.
• Meramal isu-isu berkaitan (www.ilmunet.com/akn)
ekologi tempatan
contoh: Bagaimana usaha Persembahan multimedia seperti
pemuliharaan kawasan menggunakan PowerPoint
paya bakau di Malaysia 5. Persembahan
• Pelajar yang berminat akan Menyediakan laman web mengenai
meneroka bidang ekologi ekologi tempatan
dengan lebih mendalam
E-mel hasil kepada rakan yang berminat
Nota dari sekolah lain
Langkah 1 dan 2 melibatkan interaksi sosial dan kolaborasi
10/06/12 Zaini Abdullah (KPF 5023) Menyertai forum berkenaan dgn ekologi
15
Langkah 3 dan 5 melibatkan penggunaan teknologi maklumat
Langkah 2, 4, dan 6 melibatkan kemahiran berfikir dan nilai murni
16. Pembestarian Budaya Pengajaran Dan Pembelajaran
Budaya Bestari
Budaya Pengajaran-
Pembelajaran Sedia Ada: Budaya kaya ilmu
Berubah Berfikiran kritis dan kreatif
Pemerolehan fakta Kepada Berpusatkan pelajar: akses
Berasaskan memori kendiri, kadar kendiri, terarah
Berpusatkan guru kendiri
Konteks setempat Konteks global
Buku teks Penggunaan kemudahan
teknologi multimedia
dalam P & P.
10/06/12 Zaini Abdullah (KPF 5023) 16
17. Perubahan Dalam Amalan Pengajaran Dan Pembelajaran
Perubahan diharap berlaku dalam pendekatan pengajaran dan pembelajaran di
bilik darjah seperti dijelaskan di bawah.
Amalan Pengajaran Sedia Ada Amalan Pengajaran Bestari
membekal maklumat membekal tugasan yang mencabar
lebih menjawab daripada dan memerlukan penyiasatan dan
menyoal analisis
bertanyakan soalan aras lebih menyoal
rendah bertanyakan soalan aras tinggi
menggunakan sumber dalam menggunakan sumber multimedia
media bercetak khususnya komputer
Amalan Pembelajaran Sedia Ada Amalan Pembelajaran Bestari
bergantung kepada guru terarah kendiri
memberi jawapan aras rendah memberi jawapan aras tinggi
bekerja berseorangan bekerja secara koperatif dan
pasif kolaboratif
interaksi yang aktif
10/06/12 Zaini Abdullah (KPF 5023) 17
18. Pendekatan Penguasaan Bidang Ilmu
i. Galakan Meneroka
ii. Merentasi Bidang ilmu
Pemerolehan ilmu perlu dilaksanakan melalui bidang mata pelajaran secara
merentasi bidang ilmu lain sebagai aktiviti lanjutan dan pengkayaan.
Contohnya, tajuk berkaitan ekologi dalam sains boleh dikembangkan ke
bidang sains sosial dengan mengkaji isu pencemaran alam sekitar, dan
melangkah ke bidang seni dengan penyediaan poster dan bidang bahasa
dengan penulisan sajak berkaitan isu yang sama.
Pendekatan ini menggalakkan ciri pembelajaran terarah kendiri yang
menyumbang pengembangan daya kreativiti dan tahap kecemerlangan.
Pendekatan ini juga menjelmakan prinsip kesepaduan ilmu dalam
menyusun kandungan kurikulum. Pendekatan bersepadu ini sesuai
dilakukan melalui kerja projek dan tugasan-tugasan yang memerlukan
penyelidikan dan penyelesaian masalah.
10/06/12 Zaini Abdullah (KPF 5023) 18
19. Bolehkah Pengajaran Dan Pembelajaran
Bestari Tanpa Kemudahan IT Dilaksanakan?
Proses pengajaran-pembelajaran bestari
Kebestarian pembelajaran bukan mementingkan teknologi maklumat
semata-mata, malah, lebih kepada pembinaan daya berfikir di
kalangan pelajar. Muka surat seterusnya memberi sedikit panduan
tentang cara menjalankan pengajaran dan pembelajaran bestari tanpa
kemudahan IT.
Penggunaan multimedia IT sebagai alat membantu (enabler)
Teknologi memberi lebih banyak pilihan yang menarik bagi guru dan
pelajar dari segi aktiviti pengajaran dan pembelajaran, di samping
kemudahan perhubungan mel elektronik dan kemudahan
mendapatkan maklumat tentang pelbagai perkara melalui Internet yang
juga memperkayakan aktiviti bilik darjah.
10/06/12 Zaini Abdullah (KPF 5023) 19
20. Peranan Guru Dalam Amalan Pengajaran Bestari
Guru berperanan sebagai pembimbing, mana kala pelajar
pula digalakkan berdikari dalam menimba ilmu menggunakan
kemudahan teknologi maklumat seperti mengakses Internet dan
menggunakan mel elektronik.
Guru tidak lagi memberi satu pengajaran yang sama untuk semua,
tetapi akan cuba menyediakan pengalaman pembelajaran yang
berlainan untuk setiap pelajar berdasarkan kebolehan dan minat
pelajar itu.
Pelajar lebih bertanggungjawab ke atas pembelajaran sendiri dari
segi kadar pembelajaran dan tajuk-tajuk lanjutan yang hendak
diterokainya.
10/06/12 Zaini Abdullah (KPF 5023) 20
21. Rumusan : Hasil Pengajaran & Pembelajaran
Pembelajaran
Pembelajaran Pengajaran
i. Ideal iii. Kurang Baik
Pengajaran
Pembelajaran
Pembelajaran
ii. Baik iv. Tidak Berkesan
10/06/12 Zaini Abdullah (KPF 5023) 21