Bahaya vape dan rokok (Seminar Remaja Kebangsaan)-1.pptx
Rph blog pi shaliza
1. Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Islam Tahun 1.
Mata pelajaran : Pendidikan Islam – Jawi
Kelas : 1 Delima ( Pemulihan )
Tarikh / Hari : 20 Februari 2014 – Hari Khamis
Masa : 10.10 – 11.10 pagi ( 60 minit )
Bilangan murid : 8 orang ( 6 - lelaki, 1 – perempuan )
Tajuk : Suku kata terbuka
Standard kandungan : 7.1 ) Membaca, membina dan menulis suku kata terbuka.
Standard pembelajaran: 7.1.2 – Membaca, membina dan menulis suku kata terbuka dengan
betul.
Objektif : Murid dapat :-
1) Mengenal dan membaca perkataan suku kata terbuka dengan betul.
2) Membina suku kata terbuka dengan betul.
3) Menulis suku kata terbuka dengan betul.
Kemahiran berfikir : Mengkelaskan suku kata terbuka.
Penerapan nilai : Beradab sopan ketika menuntut ilmu.
Gabung jalin : Akhlak : Beradab sopan ketika menuntut ilmu.
Penyerapan : Bahasa Melayu
E.M.K : EK 1.8 ) Kesanggupan belajar daripada kesilapan.
EK 1.1 ) Bertanggungjawab terhadap keputusan.
EK 1.6 ) Keinginan kepada maklum balas segera.
Bahan bantu mengajar: 1) Kad imbasan
2) Kad gambar
3) Lembaran kerja
2. Langkah /
Masa
Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran
Catatan
Pendahuluan
( 2 minit )
Doa sebelum
belajar
Guru meminta murid-
murid membaca doa
belajar bersama-sama.
Adab berdoa
Set Induksi
( 3 minit )
Gambar rama-
rama dan susu
Murid-murid melihat
gambar yang
ditunjukkan oleh guru.
Murid dan guru
bersoal jawab tentang
gambar tersebut.
Guru mengaitkan
jawapan murid dengan
tajuk pelajaran.
EK 1.6
Keinginan kepada
maklum balas
segera
Langkah 1
( 20 minit )
Suku kata
terbuka huruf
‘ra’ dan ‘sin’.
Murid mendengar
penjelasan daripada
guru mengenai suku
kata terbuka dan
tertutup.
Guru meminta murid
mengeja suku kata
tersebut mengikut
gambar dan
disediakan oleh guru.
BBM :
Kad gambar
Langkah 2
( 15 minit )
Mengeja,
mencantum
dan membaca
suku kata
terbuka
menjadi
perkataan.
Permainan :
- Sampul
beracun
Guru mempamerkan
carta belajar suku kata
terbuka ‘ra’ dan ‘sin’
kepada murid yang
menerangkannya.
Murid dikehendaki
membaca secara latih
tubi secara indivudi
dan kelas.
Guru membuat aktiviti
permainan sampul
beracun dan
mengiringi mereka.
Cara permainan
sampul beracun :
Mana-mana murid
yang memegang
sampul semasa lagu
diberhentikan, maka
murid itulah yang
akan disoal mengenai
suku kata di dalam
sampul tersebut.
Guru bersoal jawab
3. dengan murid secara
individu, kumpulan
dan kelas.
Langkah 3
( 5 minit )
Penilaian dan
pemulihan
Guru mempamerkan
carta suku kata
terbuka ‘ra’ dan ‘sin’.
Murid membaca suku
kata terbuka secara
latih tubi dengan
bimbingan guru.
Guru memberikan
lembaran kerja kepada
murid.
Guru membincangkan
jawapan bersama
murid.
Penutup
( 15 minit )
Pengukuhan,
ulangkaji tajuk
pelajaran, kuiz.
Guru member
rumusan mengenai
tajuk dan isi pelajaran.
Guru menyediakan
kuiz suku kata
terbuka.
Murid menjawab
soalan kuiz suku kata
terbuka secara
individu.