1. Proiect didactic
PROPUNATOR: profesor Lăudat Tunde
DATA: 13 ianuarie . 2011
ŞCOALA CU CLASELE I-VIII VETIŞ
CLASA: a VIII a
Modul: Comunicare şi abilităţi sociale
TEMA ACTIVITĂŢII: „Comunic, deci exist”
OBIECTIV CADRU: Dobândirea abilităţilor de comunicare
VALORI ŞI ATITUDINI
• Motivaţie şi flexibilitate în comunicare
• Responsabilitate şi ambiţie privind modul de comunicare
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
• Dezvoltarea abilităţilor de inter-relaţionare în contexte variate
• Identificarea partenerilor de comunicare şi însuşirea unor metode de comunicare eficientă
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:La sfârşitul activităţii elevii trebuie:
O 1 - Să asocieze un cuvint, cu definiţii, sinonime, noţiuni, proverb
O 2.- Sa-si dezvolte capacitatea de comparare si apreciere obiectiva
O 3. - Sa fie analitici si pozitivi în gândire
O 4. - Sa participe la munca în echipa pentru echipa
O 5. -Sa înteleaga importanta apartenentei la grup,exersând abilitati de comunicare
O 6. -Sa fie responsabil de prezentarea propriei imagini
O 7.- Să evalueze capacităţile de comunicare,transmitere a informaţiei
STRATEGII DE REALIZARE:
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe.
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, dezbaterea, brainstorming, ex. Joc de rol, descoperirea, problematizarea,
aprecierea verbală.
MIJLOACE DIDACTICE: flipchart, coli, fişe de lucru, , markere, hârtie colorată, microfon,
PRODUSELE ACTIVITĂŢII: planşe, fişe de lucru.
2. Nr. ETAPELE OB. CONŢINULTUL INFORMAŢIONAL AL LECŢIEI STRATEGIA DIDACTICĂ
Crt. LECŢIEI OP.
DOZARE ACTIVITATEA PROPUNĂTOAREI ACTIVITATEA METODE ŞI FORME DE RESURSE
ELEVILOR PROCEDEE ORGANIZA MATERIALE
RE
1. Moment Se consemnează absenţele. ∙ Răspund la întrebări. conversaţia frontal
organizatoric Verifică existenţa resurselor
(1 minut) materiale.
2. “Ştafeta gânditoare” Elevii dau din mână în
Motivarea mână ştafeta completând Conversaţia frontal Planşă nr.1
elevilor: Profesorul emite cuvintul “ a vorbi” ciorchinele.
- sensibiliza- O1 legat de comunicare: Prezintă planşa Elevul la care ajunge brainstorming
rea elevilor nr.1 “păianjenul”cu ramificaţiile din ştafeta completează una individual
- captarea figura de mai jos: dintre ramificaţiile
atenţiei păianjenului cu elementele
(8 minute) corespunzătoare.
proverb definiţie Ex:
Proverbe: “vorba multă
sărăcia omului”
“Vorba dulce,mult aduce”
A Sinonome: a zice, a grăi, a dezbatere Frontal
vorbi spune, a descrie, a
articula,etc
Definiţie: a exprima prin
cuvinte sentimente, gânduri
sinonime asocieri Asocieri: comunicare,
cuvânt, limba română,
engleză, a transmite, etc
3. Profesorul emite cuvântul “ a
gândi”se procedează la fel Elevii brainstorming frontal Planşă nr.2
completând planşa nr.2. completeazăpăianjenul.
3. Anunţarea Se anunţă tema „Comunic, deci ∙ Elevii ascultă cu atenţie expunerea individual Tablă
temei şi exist”şi obiectivele operaţionale.
comunicarea flilpchart
obiectivelor
lecţiei
(2 minute)
4. Desfăşurarea Profesorul împarte fişele de lucru Elevii completează fişele Muncă individual
activităţilor O2 privind comunicarea tipuri, formele şi de lucru. La sfârşit dau individuală
mijloacele de comunicare cuprinse sub răspunsurile
Activitate forma unei ciorchine. dezbatere frontal
nr.1 Profesorul scrie pe flipchart
Completarea O3 răspunsurile elevilor. ∙
fişelor de
lucru:
timp 10 min.
Grupele îşi aleg doi
Profesorul formează 4 grupe care
Activitate moderatori şi invitaţi. Se Conversaţia în grup microfon
urmează să desfăşoare unmini talk
nr.2 O4 aşează în”studioul”
show legat de următoarele subiecte
Activitate pe O5 improvizat şi dezbat Joc de rol
trase la sorţi de echipe: şcoală,
echipe subiectul timp de 5 minute
adolescenţă, familie, prietenie.
“În studioul O6 fiecare echipă.
de
televiziune”
timp 25 min.
4. 5
Evaluarea O7 Profesorul cere ca fiecare grupă să Se acordă calificative explicaţia individual cartonaşe
Activităţii evalueze propria prezentare şi “Turul galeriei”
prezentarea colegilor acordând
5 minute calificative: „satisfăcător, bine, foarte
bine”
6.
Concluzii O7 Concluzii asupra temei şi asupra Elevii îşi spun propriile conversaţia Frontal
defăşurării activităţii opinii; individual
Prof.diriginte
Lăudat Tunde
5. Numele prenumele elev: _________________________________________
Fişă de lucru- Ciorchinele
Comunicare
Tipuri de Forme de Mijloace
comunicare exprimare decomunicare