SlideShare una empresa de Scribd logo
1 de 5
Descargar para leer sin conexión
Projekt „Uczeń online” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
www.UczenOnline.pl
e-mail: uczen_online@supermemo.pl
SuperMemo World sp. z o.o.
ul. Romana Maya 1
61-371 Poznań
SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI
prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine
1. Autor: Anna Wołoszyn
2. Grupa docelowa: klasa 3 Gimnazjum
3. Liczba godzin: 1
4. Temat zajęć: Pola figur podobnych
5. Cele zajęć:
- Zapoznanie uczniów z zależnościami między polami i obwodami wielokątów podobnych
a skalą podobieństwa.
- Wykorzystanie skali planu lub mapy jako skali podobieństwa figur geometrycznych płaskich,
do praktycznego określania pól działek.
6. Metody i techniki pracy: ćwiczenia, dyskusja, praca indywidualna (część wstępna), praca
w grupach dwuosobowych (ćwiczenia).
7. Materiały dydaktyczne: prezentacja multimedialna „Figury podobne”, karta pracy z zadaniami
8. Literatura: „Matematyka z plusem 3” – pod redakcją Małgorzaty Dobrowolskiej
9. Przebieg zajęć:
ETAP 1 – wprowadzenie do tematu lekcji
Nauczyciel zadaje uczniom pytanie: Do czego potrzebne jest nam podobieństwo?
Oczekiwana odpowiedź: Najprostszym przykładem na zastosowanie skali podobieństwa jest mapa.
Na mapę przenoszone jest odwzorowanie płaszczyzny ziemi, w skali. Na każdej mapie, mamy podaną
skalę, np. 1:10 000. Co to oznacza? Oznacza, to że jednej jednostce na mapie, odpowiada 10 000
jednostek na powierzchni ziemi. Czyli 1 cm na mapie to 10 000 cm (100 m) na powierzchni Ziemi.
Ze skali podobieństwa korzystają także architekci. Wykonując projekt/plan budynku, nie rysują go
w rzeczywistych rozmiarach, tylko pomniejszony (w skali).
Wspólne przypomnienie i analiza zależności oraz
własności figur podobnych korzystając
z przygotowanej prezentacji multimedialnej dot.
podobieństwa figur, zależności między bokami figur
podobnych. Na kolejnych slajdach przedstawione
zostają prostokąty podobne. Zadaniem uczniów jest
określenie skali podobieństwa, podania pola
mniejszego i większego prostokąta, a następnie
określenia skali podobieństwa tych pół.
Projekt „Uczeń online” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
www.UczenOnline.pl
e-mail: uczen_online@supermemo.pl
SuperMemo World sp. z o.o.
ul. Romana Maya 1
61-371 Poznań
Uczniowie formułują wniosek dot. zależności między
stosunkami pól figur podobnych , a skalą podobieństwa.
Wspólnie z nauczycielem rozwiązują przykładowe
zadanie w którym należy wyliczyć skalę podobieństwa
dwóch figur o podanych polach.
PRZYKŁAD
Oblicz skalę podobieństwa figury F’ do F,
jeżeli pole figury F wynosi 5π,
a pole figury F’ równa się 80π.
Rozwiązanie:
ETAP 2 - realizacja lekcji
Uczniowie otrzymują karty pracy z zadaniami (załącznik), rozwiązują zadania w dwuosobowych
grupach. Podczas wykonywania przez uczniów ćwiczeń nauczyciel chodzi po klasie i nadzoruje
poprawność wykonywanych zadań, udziela uczniom wskazówki.
Zadanie 1
Prostokąt ABCD ma pole 30 cm2. Oblicz pola prostokątów podobnych do niego w danej skali:
a) 2 : 1 b) 100 : 2 c) 1 : 6 d) 1 : 20
Zadanie 2
Figury F1 i F2 są podobne. Korzystając z podanych informacji o długościach boków i polach tych figur,
oblicz:
a) długość boku a b) długość boków x i y
4.wynosiFdoF’figurywapodobieñstSkala
4k
16/k
k
5π
80π
k
F'figuryPole
FfiguryPole
k
FfiguryPole
F'figuryPole
2
2
2
F
F'
F'
F
2
P
P
P
P
Projekt „Uczeń online” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
www.UczenOnline.pl
e-mail: uczen_online@supermemo.pl
SuperMemo World sp. z o.o.
ul. Romana Maya 1
61-371 Poznań
Zadanie 3
Na planie mieszkania w skali 1:100 pokój mam powierzchnie 12 cm2. Jaka powierzchnię ma ten pokój
w rzeczywistości? Podaj wynik w m2.
Zadanie 4
Polska na mapie w skali 1: 2 500 000 zajmuje powierzchnię około 500 cm2. Oblicz powierzchni Polski
i wyraź ja w km2.
Zadanie 5
Staw Rudy zlokalizowany w pobliżu rezerwatu przyrody Stawy Milickie ma powierzchnię około
100 ha. Jaką powierzchnię zajmuje na mapie w skali 1:50 000.
Zadanie 6
Narysuj dowolny prostokąt oraz prostokąt do niego podobny o polu dwukrotnie większym.
ETAP 3 – podsumowanie
Przedstawienie rozwiązań na tablicy. Ochotnicy, którzy prezentują zadania, otrzymują oceny.
Uczniowie jeszcze raz przypominają własności figur podobnych, odpowiadają na zadane pytania:
Jakie warunki muszą być spełnione aby dwa wielokąty były podobne?
Jak obliczamy skalę podobieństwa?
Jaka jest zależność między skalą podobieństwa a obwodami?
Jaka jest zależność między skalą podobieństwa a polami?
10. Spostrzeżenia po realizacja:
Nauczyciel nie powinien mieć trudności z realizacją tego scenariusza. Jedynie od tempa pracy z daną
klasą zależy, czy zrealizuje on wszystkie zadania z karty pracy.
Oświadczam, że scenariusz zajęć nie narusza praw autorskich osób trzecich.
Czytelny podpis: Anna Wołoszyn
Projekt „Uczeń online” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
www.UczenOnline.pl
e-mail: uczen_online@supermemo.pl
SuperMemo World sp. z o.o.
ul. Romana Maya 1
61-371 Poznań
Karta pracy – pola figur podobnych
Zadanie 1
Prostokąt ABCD ma pole 30 cm2. Oblicz pola prostokątów podobnych do niego w danej skali:
a) 2 : 1 c) 1 : 6
b) 100 : 2 d) 1 : 20
Zadanie 2
Figury F1 i F2 są podobne. Korzystając z podanych informacji o długościach boków i polach
tych figur, oblicz:
a) długość boku a Obliczenia:
b) Długość boków x i y Obliczenia:
a = 4
PF1= 12
a = ….
F1 F2
PF2= 3
F1 F2
PF1= 9
PF2= 81
x = ….
y = ….1
6
Projekt „Uczeń online” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
www.UczenOnline.pl
e-mail: uczen_online@supermemo.pl
SuperMemo World sp. z o.o.
ul. Romana Maya 1
61-371 Poznań
Zadanie 3
Na planie mieszkania w skali 1:100 pokój mam powierzchnie 12 cm2. Jaka powierzchnię ma
ten pokój w rzeczywistości? Podaj wynik w m2.
1 m2 = 10 000 cm2
Zadanie 4
Polska na mapie w skali 1: 2 500 000 zajmuje powierzchnię około 500 cm2. Oblicz
powierzchni Polski i wyraź ja w km2.
1 km2 = 1010 cm2
Zadanie 5
Staw Rudy zlokalizowany w pobliżu rezerwatu przyrody Stawy Milickie ma powierzchnię
około 100 ha. Jaką powierzchnię zajmuje na mapie w skali 1:50 000
1 ha = 10 000 m2
Zadanie 6*
Narysuj dowolny prostokąt oraz prostokąt do niego podobny o polu dwukrotnie większym.

Más contenido relacionado

Más de Anna Wołoszyn

Jedz smacznie, żyj zdrowo czym jest zdrowe jedzenie
Jedz smacznie, żyj zdrowo czym jest zdrowe jedzenieJedz smacznie, żyj zdrowo czym jest zdrowe jedzenie
Jedz smacznie, żyj zdrowo czym jest zdrowe jedzenieAnna Wołoszyn
 
Co szkodzi naszym organizmom?
Co szkodzi naszym organizmom?Co szkodzi naszym organizmom?
Co szkodzi naszym organizmom?Anna Wołoszyn
 
Bryly - projekt eukacyjny
Bryly - projekt eukacyjnyBryly - projekt eukacyjny
Bryly - projekt eukacyjnyAnna Wołoszyn
 
Jedz smacznie, żyj zdrowo czym jest zdrowe jedzenie
Jedz smacznie, żyj zdrowo czym jest zdrowe jedzenieJedz smacznie, żyj zdrowo czym jest zdrowe jedzenie
Jedz smacznie, żyj zdrowo czym jest zdrowe jedzenieAnna Wołoszyn
 
Twierdzenia o kątach środkowych i wpisanych
Twierdzenia o kątach środkowych i wpisanychTwierdzenia o kątach środkowych i wpisanych
Twierdzenia o kątach środkowych i wpisanychAnna Wołoszyn
 
Twierdzenie Talesa i jego zastosowanie w zadaniach.
Twierdzenie Talesa i jego zastosowanie w  zadaniach.Twierdzenie Talesa i jego zastosowanie w  zadaniach.
Twierdzenie Talesa i jego zastosowanie w zadaniach.Anna Wołoszyn
 
: Rozwiązywanie układów równań metodą wyznacznikową w arkuszu kalkulacyjnym
: Rozwiązywanie układów równań metodą wyznacznikową w arkuszu kalkulacyjnym: Rozwiązywanie układów równań metodą wyznacznikową w arkuszu kalkulacyjnym
: Rozwiązywanie układów równań metodą wyznacznikową w arkuszu kalkulacyjnymAnna Wołoszyn
 
Układ współrzędnych na płaszczyźnie
Układ współrzędnych na płaszczyźnie Układ współrzędnych na płaszczyźnie
Układ współrzędnych na płaszczyźnie Anna Wołoszyn
 
Konwersja liczb systemu binarnego na dziesiętny i odwrotnie.
Konwersja liczb systemu binarnego na dziesiętny i odwrotnie.Konwersja liczb systemu binarnego na dziesiętny i odwrotnie.
Konwersja liczb systemu binarnego na dziesiętny i odwrotnie.Anna Wołoszyn
 
Jacy jesteśmy - opis statystyczny klasy 1D rok szkolny 2014/2015
Jacy jesteśmy - opis statystyczny klasy 1D rok szkolny 2014/2015Jacy jesteśmy - opis statystyczny klasy 1D rok szkolny 2014/2015
Jacy jesteśmy - opis statystyczny klasy 1D rok szkolny 2014/2015Anna Wołoszyn
 
Atrakcyjność lekcji w klasie 1D - 2014/15
Atrakcyjność lekcji w klasie 1D - 2014/15Atrakcyjność lekcji w klasie 1D - 2014/15
Atrakcyjność lekcji w klasie 1D - 2014/15Anna Wołoszyn
 
Złota Księga 2013/2014 Gimnazjum im. Macieja Rataja w Żmigrodzie
Złota Księga 2013/2014 Gimnazjum im. Macieja Rataja w ŻmigrodzieZłota Księga 2013/2014 Gimnazjum im. Macieja Rataja w Żmigrodzie
Złota Księga 2013/2014 Gimnazjum im. Macieja Rataja w ŻmigrodzieAnna Wołoszyn
 

Más de Anna Wołoszyn (20)

Jedz smacznie, żyj zdrowo czym jest zdrowe jedzenie
Jedz smacznie, żyj zdrowo czym jest zdrowe jedzenieJedz smacznie, żyj zdrowo czym jest zdrowe jedzenie
Jedz smacznie, żyj zdrowo czym jest zdrowe jedzenie
 
Co szkodzi naszym organizmom?
Co szkodzi naszym organizmom?Co szkodzi naszym organizmom?
Co szkodzi naszym organizmom?
 
Złota Księga 2017
Złota Księga 2017Złota Księga 2017
Złota Księga 2017
 
Bryły Platońskie
Bryły PlatońskieBryły Platońskie
Bryły Platońskie
 
Zagadki matematyczne
Zagadki matematyczneZagadki matematyczne
Zagadki matematyczne
 
Złota Księga 2016
Złota Księga 2016Złota Księga 2016
Złota Księga 2016
 
Bryly - projekt eukacyjny
Bryly - projekt eukacyjnyBryly - projekt eukacyjny
Bryly - projekt eukacyjny
 
Bryły wokół nas
Bryły wokół nasBryły wokół nas
Bryły wokół nas
 
Bryły wokół nas
Bryły wokół nas Bryły wokół nas
Bryły wokół nas
 
Jedz smacznie, żyj zdrowo czym jest zdrowe jedzenie
Jedz smacznie, żyj zdrowo czym jest zdrowe jedzenieJedz smacznie, żyj zdrowo czym jest zdrowe jedzenie
Jedz smacznie, żyj zdrowo czym jest zdrowe jedzenie
 
Twierdzenia o kątach środkowych i wpisanych
Twierdzenia o kątach środkowych i wpisanychTwierdzenia o kątach środkowych i wpisanych
Twierdzenia o kątach środkowych i wpisanych
 
Twierdzenie Talesa i jego zastosowanie w zadaniach.
Twierdzenie Talesa i jego zastosowanie w  zadaniach.Twierdzenie Talesa i jego zastosowanie w  zadaniach.
Twierdzenie Talesa i jego zastosowanie w zadaniach.
 
: Rozwiązywanie układów równań metodą wyznacznikową w arkuszu kalkulacyjnym
: Rozwiązywanie układów równań metodą wyznacznikową w arkuszu kalkulacyjnym: Rozwiązywanie układów równań metodą wyznacznikową w arkuszu kalkulacyjnym
: Rozwiązywanie układów równań metodą wyznacznikową w arkuszu kalkulacyjnym
 
Układ współrzędnych na płaszczyźnie
Układ współrzędnych na płaszczyźnie Układ współrzędnych na płaszczyźnie
Układ współrzędnych na płaszczyźnie
 
Konwersja liczb systemu binarnego na dziesiętny i odwrotnie.
Konwersja liczb systemu binarnego na dziesiętny i odwrotnie.Konwersja liczb systemu binarnego na dziesiętny i odwrotnie.
Konwersja liczb systemu binarnego na dziesiętny i odwrotnie.
 
Złota Księga 2015
Złota Księga 2015Złota Księga 2015
Złota Księga 2015
 
Jacy jesteśmy - opis statystyczny klasy 1D rok szkolny 2014/2015
Jacy jesteśmy - opis statystyczny klasy 1D rok szkolny 2014/2015Jacy jesteśmy - opis statystyczny klasy 1D rok szkolny 2014/2015
Jacy jesteśmy - opis statystyczny klasy 1D rok szkolny 2014/2015
 
Atrakcyjność lekcji w klasie 1D - 2014/15
Atrakcyjność lekcji w klasie 1D - 2014/15Atrakcyjność lekcji w klasie 1D - 2014/15
Atrakcyjność lekcji w klasie 1D - 2014/15
 
Urodziny liczby Pi
Urodziny liczby PiUrodziny liczby Pi
Urodziny liczby Pi
 
Złota Księga 2013/2014 Gimnazjum im. Macieja Rataja w Żmigrodzie
Złota Księga 2013/2014 Gimnazjum im. Macieja Rataja w ŻmigrodzieZłota Księga 2013/2014 Gimnazjum im. Macieja Rataja w Żmigrodzie
Złota Księga 2013/2014 Gimnazjum im. Macieja Rataja w Żmigrodzie
 

Pola figur podobnych

  • 1. Projekt „Uczeń online” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego www.UczenOnline.pl e-mail: uczen_online@supermemo.pl SuperMemo World sp. z o.o. ul. Romana Maya 1 61-371 Poznań SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine 1. Autor: Anna Wołoszyn 2. Grupa docelowa: klasa 3 Gimnazjum 3. Liczba godzin: 1 4. Temat zajęć: Pola figur podobnych 5. Cele zajęć: - Zapoznanie uczniów z zależnościami między polami i obwodami wielokątów podobnych a skalą podobieństwa. - Wykorzystanie skali planu lub mapy jako skali podobieństwa figur geometrycznych płaskich, do praktycznego określania pól działek. 6. Metody i techniki pracy: ćwiczenia, dyskusja, praca indywidualna (część wstępna), praca w grupach dwuosobowych (ćwiczenia). 7. Materiały dydaktyczne: prezentacja multimedialna „Figury podobne”, karta pracy z zadaniami 8. Literatura: „Matematyka z plusem 3” – pod redakcją Małgorzaty Dobrowolskiej 9. Przebieg zajęć: ETAP 1 – wprowadzenie do tematu lekcji Nauczyciel zadaje uczniom pytanie: Do czego potrzebne jest nam podobieństwo? Oczekiwana odpowiedź: Najprostszym przykładem na zastosowanie skali podobieństwa jest mapa. Na mapę przenoszone jest odwzorowanie płaszczyzny ziemi, w skali. Na każdej mapie, mamy podaną skalę, np. 1:10 000. Co to oznacza? Oznacza, to że jednej jednostce na mapie, odpowiada 10 000 jednostek na powierzchni ziemi. Czyli 1 cm na mapie to 10 000 cm (100 m) na powierzchni Ziemi. Ze skali podobieństwa korzystają także architekci. Wykonując projekt/plan budynku, nie rysują go w rzeczywistych rozmiarach, tylko pomniejszony (w skali). Wspólne przypomnienie i analiza zależności oraz własności figur podobnych korzystając z przygotowanej prezentacji multimedialnej dot. podobieństwa figur, zależności między bokami figur podobnych. Na kolejnych slajdach przedstawione zostają prostokąty podobne. Zadaniem uczniów jest określenie skali podobieństwa, podania pola mniejszego i większego prostokąta, a następnie określenia skali podobieństwa tych pół.
  • 2. Projekt „Uczeń online” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego www.UczenOnline.pl e-mail: uczen_online@supermemo.pl SuperMemo World sp. z o.o. ul. Romana Maya 1 61-371 Poznań Uczniowie formułują wniosek dot. zależności między stosunkami pól figur podobnych , a skalą podobieństwa. Wspólnie z nauczycielem rozwiązują przykładowe zadanie w którym należy wyliczyć skalę podobieństwa dwóch figur o podanych polach. PRZYKŁAD Oblicz skalę podobieństwa figury F’ do F, jeżeli pole figury F wynosi 5π, a pole figury F’ równa się 80π. Rozwiązanie: ETAP 2 - realizacja lekcji Uczniowie otrzymują karty pracy z zadaniami (załącznik), rozwiązują zadania w dwuosobowych grupach. Podczas wykonywania przez uczniów ćwiczeń nauczyciel chodzi po klasie i nadzoruje poprawność wykonywanych zadań, udziela uczniom wskazówki. Zadanie 1 Prostokąt ABCD ma pole 30 cm2. Oblicz pola prostokątów podobnych do niego w danej skali: a) 2 : 1 b) 100 : 2 c) 1 : 6 d) 1 : 20 Zadanie 2 Figury F1 i F2 są podobne. Korzystając z podanych informacji o długościach boków i polach tych figur, oblicz: a) długość boku a b) długość boków x i y 4.wynosiFdoF’figurywapodobieñstSkala 4k 16/k k 5π 80π k F'figuryPole FfiguryPole k FfiguryPole F'figuryPole 2 2 2 F F' F' F 2 P P P P
  • 3. Projekt „Uczeń online” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego www.UczenOnline.pl e-mail: uczen_online@supermemo.pl SuperMemo World sp. z o.o. ul. Romana Maya 1 61-371 Poznań Zadanie 3 Na planie mieszkania w skali 1:100 pokój mam powierzchnie 12 cm2. Jaka powierzchnię ma ten pokój w rzeczywistości? Podaj wynik w m2. Zadanie 4 Polska na mapie w skali 1: 2 500 000 zajmuje powierzchnię około 500 cm2. Oblicz powierzchni Polski i wyraź ja w km2. Zadanie 5 Staw Rudy zlokalizowany w pobliżu rezerwatu przyrody Stawy Milickie ma powierzchnię około 100 ha. Jaką powierzchnię zajmuje na mapie w skali 1:50 000. Zadanie 6 Narysuj dowolny prostokąt oraz prostokąt do niego podobny o polu dwukrotnie większym. ETAP 3 – podsumowanie Przedstawienie rozwiązań na tablicy. Ochotnicy, którzy prezentują zadania, otrzymują oceny. Uczniowie jeszcze raz przypominają własności figur podobnych, odpowiadają na zadane pytania: Jakie warunki muszą być spełnione aby dwa wielokąty były podobne? Jak obliczamy skalę podobieństwa? Jaka jest zależność między skalą podobieństwa a obwodami? Jaka jest zależność między skalą podobieństwa a polami? 10. Spostrzeżenia po realizacja: Nauczyciel nie powinien mieć trudności z realizacją tego scenariusza. Jedynie od tempa pracy z daną klasą zależy, czy zrealizuje on wszystkie zadania z karty pracy. Oświadczam, że scenariusz zajęć nie narusza praw autorskich osób trzecich. Czytelny podpis: Anna Wołoszyn
  • 4. Projekt „Uczeń online” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego www.UczenOnline.pl e-mail: uczen_online@supermemo.pl SuperMemo World sp. z o.o. ul. Romana Maya 1 61-371 Poznań Karta pracy – pola figur podobnych Zadanie 1 Prostokąt ABCD ma pole 30 cm2. Oblicz pola prostokątów podobnych do niego w danej skali: a) 2 : 1 c) 1 : 6 b) 100 : 2 d) 1 : 20 Zadanie 2 Figury F1 i F2 są podobne. Korzystając z podanych informacji o długościach boków i polach tych figur, oblicz: a) długość boku a Obliczenia: b) Długość boków x i y Obliczenia: a = 4 PF1= 12 a = …. F1 F2 PF2= 3 F1 F2 PF1= 9 PF2= 81 x = …. y = ….1 6
  • 5. Projekt „Uczeń online” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego www.UczenOnline.pl e-mail: uczen_online@supermemo.pl SuperMemo World sp. z o.o. ul. Romana Maya 1 61-371 Poznań Zadanie 3 Na planie mieszkania w skali 1:100 pokój mam powierzchnie 12 cm2. Jaka powierzchnię ma ten pokój w rzeczywistości? Podaj wynik w m2. 1 m2 = 10 000 cm2 Zadanie 4 Polska na mapie w skali 1: 2 500 000 zajmuje powierzchnię około 500 cm2. Oblicz powierzchni Polski i wyraź ja w km2. 1 km2 = 1010 cm2 Zadanie 5 Staw Rudy zlokalizowany w pobliżu rezerwatu przyrody Stawy Milickie ma powierzchnię około 100 ha. Jaką powierzchnię zajmuje na mapie w skali 1:50 000 1 ha = 10 000 m2 Zadanie 6* Narysuj dowolny prostokąt oraz prostokąt do niego podobny o polu dwukrotnie większym.