1. Наставен предмет: Македонски јазик Дата: 01.09.2016 Одд. V 2
Наставна тема: Изразување и творење
Наставна единица: Говорна вежба: “Едно доживување од летниот распуст”
Тип на часот: ОБ УВ УТ ПО СТ КО
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: учениците да се оспособуваат самостојно - усно да ги изразуваат своите мисли, да научат да ги
изразуваат своите чувства, да слушаат говор, да разговараат за теми од секојдневниот живот
воспитни: учениците да ги прифатат и почитуваат разликите меѓу врсниците и луѓето во општествената средина
функционални: - учениците да ги споделат со своите другарчиња своите чувства и желби, да ги запознаат нивните
желби и умеења; континуирано, усно да ги изразуваат своите мисли
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
Видови настава Наставни методи Наставни форми Наст.-тех. средства
ТР ТМ ПР ПБ ЛП ДИ ВТ ФР ИН ИНД ГФ РД ПС МС СФА НЛ
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 5’
- Какви чувства не врзуваат за сеќавањата на летото (пријатни- непријатни) - разговор
- истакнување на целта на часот
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 30’
Активности на наставникот:
1. Поттикнување на учениците да ги
споделат своите чувства со своите
другарчиња
2. Запишување на искажаните чувства на
табла
3. Запишување на броеви пред зборовите
напишани на табла - редослед на чувства
4. Формирање на групите
5. Следење на искажувањата,
поттикнување и насочување на учениците,
водење забелешки
Активности на учениците:
1. Какви чувства разбуди доживувањето од летниот распуст кај нас:
- учениците искажуваат чувства: радост, среќа, љубопитност,
возбуда, нестрпливост,
2. Искажување на редоследот по кој учениците ги почувствувале
запишаните чувства - индивидуално
3. Групирање според редоследот по кој учениците ги почувствувале
запишаните чувства
4. Говорна вежба “Едно доживување од летниот распуст” - сите
членови на групата составуваат и штафетно искажуваат по една
реченица за тоа како се чувствувале пред првиот училишен ден,
запазувајќи го редоследот на чуваства на својата група
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
Евидентна листа
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 5’
Меѓусебно оценување на групите за усните искажувања
СТРУКТУРНИ ЕЛЕМЕНТИ НА ДОМАШНАТА ЗАДАЧА
Содржина на
домашната задача Обем на
домашн
ата
задача
Препо
рачлив
о
време
Техноло
шка
подршк
а
Давање
на
повратна
информа
ција
Улогата на
семејството
Општа цел Дидактичка цел
Техника на
изработување
Број на учесници
Целта одзададената домашна задача
Раскажи едно доживување од летниот распуст
Продолжув
ање на
работата од
часот
Да го
увежбува
пишувањето
Писмена
домашна
работа
Индивид
уална
работа
Да
напиш
е 5 до
7
речени
ци
10 –
15
минут
и
учебни
к
писмена Контрола на
изработенат
а домашна
работа
Ученикот да се оспособи да раскажува
2. Наставен предмет: Македонски јазик Дата:02.09.2016 Одд. V 2
Наставнатема: Читање, литература и лектира
Наставнаединица:Обработка на песната ”Септемвриски напеви”
Тип на часот: ОБ УВ УТ ПО СТ КО
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: учениците да ја восприемати доживеат песната; да научат изразнода ја читаат и да го изразат емоционалното доживување преку
откривање на поетските слики
воспитни: поттикнување и негување на искуството одпрвиот училишен ден како пријатноискуство; развивање на чувство на припадност кон
училиштето, паралелката
функционални: да споредуваат и разликуваат песнасо прозен текст; да воочуваатстих,строфа,рима во песната; да ги воочуваат и определуваат
поетските слики; изразно да ја читаатпесната
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
Наставни методи
Разговор,демонстрација
обласнување
Наставни форми фронтална, групна, индивидуална
индивидуализирана
Наст.-тех. Средства учебник, слики,
тетраткакомпјутер
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 5’
- Во какво сеќавање ќе ни остане првиот училишенден - развивање дискусија
- истакнување на целта на часот
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 30’
Активностина наставникот:
1. Уметничка интерпретација на песната
2. Поттикнување и насочување на дискусијатаза
песната
3. Следење на работата на учениците, водење
забелешки
Активности на учениците:
1. Изразување на непосреднотодоживување одсодржината на песната
2. Изразно читање на песната
3. Анализа на песната по системпрашања - одговори
4. Определување на поетскитеслики - запишување на план во тетратката
5. Откривање на пораката
6. Откривање на основноточувство
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕНА РЕЗУЛТАТИТЕ
Евидентна листа
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 5’
Изразно читање на песната; меморирањеи рецитирање на стихови одпесната
СТРУКТУРНИ ЕЛЕМЕНТИ НА ДОМАШНАТА ЗАДАЧА
Содржина на
домашната задача Обем на
домашн
ата
задача
Препо
рачлив
о
време
Техноло
шка
подршк
а
Давање
на
повратна
информа
ција
Улогата на
семејството
Општа цел Дидактичка цел
Техника на
изработување
Број на учесници
Целта одзададената домашна задача
Опиши една строфа од песната
Продолжув
ање на
работата од
часот
Да го
увежбува
пишувањето
Писмена
домашна
работа
Индивид
уална
работа
Да
напиш
е 3 до
5
речени
ци
10 –
15
минут
и
учебни
к
писмена Контрола на
изработенат
а домашна
работа
Ученикот да се оспособи да опишува
3. Наставен предмет: Македонски јазик Дата: 05.09.2016 Одд. V 2
Наставна тема: Читање, литература и лектира
Наставна единица: Изразно рецитирање на песната” Септемвриски напеви”
Тип на часот: ОБ УВ УТ ПО СТ КО
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за песната; да го изразат емоционалното доживување на
песната преку изразно рецитирање на стиховите
воспитни: - развивање на позитивни погледи и ставови кон учењето, училиштето, упорноста, доследноста трудољубивоста како позитивни
карактерни особини
функционални: - формирање на личност која ќе ја разбира, сака, вреднува и создава поезијата
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
Наставни методи
Разговор, демонстрација обласнување
Наставни форми фронтална, групна,
индивидуална индивидуализирана
Наст.-тех. Средства учебник, слики,
тетратка компјутер
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 5’
- Изразно рецитирање - поставување критериуми
- Истакнување на целта на часот
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 30’
Активности на наставникот:
1. Поттикнување на учениците за изразно рецитирање
на песната
2. Давање насоки и напатствија за изразно
рецитирање
3. Следење на работата на учениците, водење
забелешки
Активности на учениците:
1. Уметничка интерпретација на песната - изразно рецитирање - индивидуално
2. Изразно рецитирање на песната во групи според поетските слики
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
Евидентна листа
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 5’
Илустрација на поетските слики од песната во групи
СТРУКТУРНИ ЕЛЕМЕНТИ НА ДОМАШНАТА ЗАДАЧА
Содржина на
домашната задача Обем на
домашн
ата
задача
Препо
рачлив
о
време
Техноло
шка
подршк
а
Давање
на
повратна
информа
ција
Улогата на
семејството
Општа цел Дидактичка цел
Техника на
изработување
Број на учесници
Целта од зададената домашна задача
Опиши една поетска слика од песната
Продолжув
ање на
работата од
часот
Да го
увежбува
пишувањето
Писмена
домашна
работа
Индивид
уална
работа
Да
напиш
е 3 до
5
речени
ци
10 –
15
минут
и
учебни
к
писмена Контрола на
изработенат
а домашна
работа
Ученикот да се оспособи да опишува
4. P odgot ovka za real i zaci ja na nast avna sodr` i na od
Temat a I-1: GRADEWE S AMODOVERBA
Rabot i l ni ca,,Jas mo` am,,
S e o~ekuva u~eni kot / u~eni ~kat a da
Znaewa Znae deka sekoj ~ovek i ma svoi jaki i sl abi st r ai n
Znae r azl i ~ni t ehni ki za sebei zr azuvawe so cel pr enesuvawe na svoi
st avovi
Ve{ t i ni Umee ot vor eno da zbor uva i da gi br ano svoi t e mi sl i i pogl edi
Umee so si gur nost da gi pr et st avi svoi t e znaewa, mo` nost i i pot r ebi
S t avovi /
vr ednost i
P r i f at i novi i skust va so si gur nost
Ja pr i f at i va` nost a na sebei zr azuvawet o~
Met odi na rabot a :
- Di skusi ja
- M.na i gr a
Vovedna akt i vnost ( 10 mi nut i )
U~eni ci t e se del at vo par ovi i t r eba ubavo dam se pogl ednat .P ot oa se vr t at so gr b i t r eba da pr omenat
kaj sebe pr .da ot kop~aat kop~e, da st avat i l i i zvada al ka i dr .Koga pak se vr t at t r eba da ka` at st o e pr omene
Gl avna akt i vnost (15 mi nut i )
U~eni ci t e r abot a na r abot ni ot l i st , a pot oa se del at vo gr upi po ~et vor i ca i t r eba da pr ezent i r aat st o i m
sl i ~noi l i r azl i ~no me| u sebe.
Di skusi ja
1.Dal i i mase sl i ~nost i i l i r azl i ki ?
2.Zo{ t o i ma{ e r azl i ki ? Dal i si t e deca mo` at i st o?
3.Dal i sega gi i mat e i st i t e znaewa kako pr ed 5 godi ni ?
4.Dal i }e se pr omenat ovi e znaewa posl e nekoe vr eme?
5.Kako vl i jae samodover bat a vo ost var uvawe na na{ i t e cel i ?
Zavr{ na akt i vnost (10 mi n.)
U~eni ci t e pr ava t op~e od st ut kana har t i ja i t r eba da go podavaat eden na dr ug bez d ai mpadne.P r i t oa peat
podavamt opka od l evo na desno. Toa go pr avammnogu mnogu l esno,,.Topkat a se podava po~nuvaj}i od desno.
Ref l eksi ja
1. [ t o pr avevme denes ?
2. Kako se ~uvst uvavt e ?
3. [ t o nau~i vme ?
4. Kako mo` eme nau~enot o da go kor i st i me vo sekojdnevni ot ` i vot ?
Dat a Odd.rakovodi t el ;
B.Ar i zanovski
5. Наставен предмет: Македонски јазик Дата: 6.09.2016 Одд. V 2
Наставна тема: Јазик
Наставна единица: Јазикот како најсовршено средство за општење
Тип на часот: ОБ УВ УТ ПО СТ КО
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: учениците да се запознаат со јазикот како систем на знаци и средство за комуникација и разбирање меѓу
луѓето
воспитни: -развивање на позитивни ставови кон изучувањето на македонскиот литературен јазик и говор за
зачувување и негување на мајчиниот јазик и литература
функционални: учениците да го идентификуваат јазикот како систем на знаци и најсовршено природно средство за
комуникација и разбирање меѓу луѓето
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
Наставни методи
Разговор, демонстрација
обласнување
Наставни форми фронтална,
групна, индивидуална
индивидуализирана
Наст.-тех. Средства учебник,
слики, тетратка компјутер
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 5’
- (наставникот влегува во училницата и им објаснува нешто на учениците - ја отвора устата и ги изговара зборовите
без да испушти глас)
Развивање дискусија - Што почувствува сакајќи да разбереш што кажува наставникот но не го слушаш неговиот
говор?
- истакнување на целта на часот
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 30’
Активности на наставникот:
1. Давање насоки и напатствија при
пишувањето
2. Развивање дискусија - Јазикот како
средство за општење
3. Демонстрација на слика со знаци од
јазикот на глувонемите лица - дискусија
4. Следење на работата на учениците,
водење забелешки
Активности на учениците:
1. Јазикот како систем на знаци:
- пишување на букви од азбуките кои ги знаеме
Развивање дискусија
2. Јазикот како средство за општење:
- мајчин јазик - именување
- јазици кои учениците ги изучуваат - набројување
3. Како општат глувонемите лица:
- демонстрација на знаци од јазикот на глувонемите лица (слика)
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
Евидентна листа
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 5’
Покажување на своето име со знаците од јазикот на глувонемите лица
СТРУКТУРНИ ЕЛЕМЕНТИ НА ДОМАШНАТА ЗАДАЧА
Содржина на
домашната задача Обем на
домашн
ата
задача
Препо
рачлив
о
време
Техноло
шка
подршк
а
Давање
на
повратна
информа
ција
Улогата на
семејството
Општа цел Дидактичка цел
Техника на
изработување
Број на учесници
Целта од зададената домашна задача
Опиши го начинот на општење меѓу себе
Продолжув
ање на
работата од
часот
Да го
увежбува
пишувањето
Писмена
домашна
работа
Индивид
уална
работа
Да
напиш
е 3 до
5
речени
ци
10 –
15
минут
и
учебни
к
писмена Контрола на
изработенат
а домашна
работа
Ученикот да се оспособи да опишува
6. Наставен предмет: Музичко образование Дата: 06.09.2011 Одд. V 2
Наставна тема: Пеење
Наставна единица: Пеење на песна по слух ,,Мојот свет”
Тип на часот: ОБ УВ УТ ПО СТ КО
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: учениците да ја запознаат и восприемат содржината и карактерот на песнта; да
научат да ја пеат - слухово
воспитни: кај учениците да се создаде чувство за восприемање на содржината и карактерот на
песната; навики за правилно слушање на музички композиции од различни видови
функционални: да ја воочуваат и идентификуваат песната; истата да ја пеат со текст, со
примена на соодветно темпо и динамика;
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
Наставни методи
Разговор, демонстрација
обласнување
Наставни форми фронтална,
групна, индивидуална
индивидуализирана
Наст.-тех. Средства учебник,
слики, тетратка компјутер
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 5’
-Кој е универзалниот јазик на сите луѓе во светот ? - разговор
-истакнување на целта на часот
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 30’
Активности на наставникот:
1.Интерпретација на песната - ЦД
2. Насоки за анализа на текстот -
елементи во текстот на песната кои се
карактеристични - воочување
3. Поттикнување и насочување на
дискусијата
4. Следење на работата на учениците,
водење забелешки
Активности на учениците:
1. Слушање на композицијата
2. Анализа на текстот - елементи во текстот на
песната кои се карактеристични - воочување
3. Преслушување на песната и пеење со мелодија
и текст
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
Евидентна листа
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 5’
Пеење на песната колективно, по групи и индивидуално
СТРУКТУРНИ ЕЛЕМЕНТИ НА ДОМАШНАТА ЗАДАЧА
Содржина на
домашната задача Обем на
домашн
ата
задача
Препо
рачлив
о
време
Техноло
шка
подршк
а
Давање
на
повратна
информа
ција
Улогата на
семејството
Општа цел Дидактичка цел
Техника на
изработување
Број на учесници
Целта од зададената домашна задача
Опиши го рељефот на Република Македонија
Продолжув
ање на
работата од
часот
Да го
увежбува
пишувањето
Писмена
домашна
работа
Индивид
уална
работа
Да
напиш
е 5
речени
ци
10 –
15
минут
и
учебни
к
писмена Контрола на
изработенат
а домашна
работа
Ученикот да се оспособи да разликува релјеф според картографски бои
7. Наставен предмет: Работа со компјутер Дата: 13.09.2016 Одд. V 2
Наставна тема: Компјутерски систем и информатичка култура
Наставна единица: Увежбување на движење на глувчето Toolkid-Образовни игри: (Сенки,
Маче, Ненаситко )
Тип на часот: ОБ УВ УТ ПО СТ КО
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: да се оспособи да ги користи сите можности на образовниот софтвер
воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност,
доследност; развивање чувство на љубов кон работата со компјутер
функционални: - да се оспособи правилно и прецизно да го движи глувчето
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
Наставни методи
Разговор, демонстрација
обласнување
Наставни форми фронтална,
групна, индивидуална
индивидуализирана
Наст.-тех. Компјутер, образовен
софтвер
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 5’
1. Кој образовен софтвер го познаваме во нашите комјутери
2. Истакнување на целта на часот
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 30’
Активности на наставникот:
1. Демонстрација на правилно и
прецизно движење со глувчето
2. Одбирање на софтвер за
изведување на активноста
Формирање групи
3. Следење на работата на
учениците, водење забелешки
Активности на учениците:
1. Избирање на софтвер за активноста (Сенки, Маче,
Ненаситко )
2. Поделба во групи
3. Активности во избраниот софтвер
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
Евидентна листа
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 5’
Заклучоци за правилно и прецизно движење со глувчето
СТРУКТУРНИ ЕЛЕМЕНТИ НА ДОМАШНАТА ЗАДАЧА
Содржина на
домашната задача Обем на
домашн
ата
задача
Препо
рачлив
о
време
Техноло
шка
подршк
а
Давање
на
повратна
информа
ција
Улогата на
семејството
Општа цел Дидактичка цел
Техника на
изработување
Број на учесници
Целта од зададената домашна задача
Опиши ги чувствата кои ти ги буди содржината на текстот
Продолжув
ање на
работата од
часот
Да го
увежбува
пишувањето
Писмена
домашна
работа
Индивид
уална
работа
Да
напиш
е 3 до
5
речени
ци
10 –
15
минут
и
учебни
к
писмена Контрола на
изработенат
а домашна
работа
Ученикот да се оспособи да опишува
8. П О Д Г О Т О В К А
за реализација на Дополнителна настава за петто одделение
Ден
Дата
Предмет
Наставна содржина
Цел на жасот
Наставни форми
Наставни методи
Средства и материјали
Активности за
реализација на
содржината
Забелешка
Присутни ученици
Среда
7.09.2016
Македонски јазик
Вежби во говорно изразување
Да се оспособи да се изразува со јасни и целосни
реченици
Фронтална, групна, индивидуална,
индивидуализирана
Метод на разговор, самостојна работа,
метод на демонстација и набљудување
Слики интернет учебник
Преку разговор и слики ги запознавам учениците
со начинот на изразување со јасни и целосни
реченици, а потоа учениците усно се изразуваат
по дадени слики
9. Наставен предмет: Ликовно образование Дата: 7.09.2016 Одд. V2
Наставна тема: Дизајн и визуелни комуникации
Наставна единица: Дизајн и визуелни комуникации. Хармонија на бои. Дизајнирање на знаме на РМ -
акварел
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: учениците да стекнат знаења за поимот дизајн; да се запознаат со ликовните елементи
во дизајнот; да се запознаат со поимот композиција
воспитни: учениците да ги користат креативно своите искуства и творечки потенцијали; создавање на
естетски вкус
функционални: учениците да воочуваат видови композиција; да препознаваат геометриски и
природни форми, елементи од народниот фолклор во дизајнирањето; да воочуваат и разликуваат фриз и
орнамент
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
Наставни методи
Разговор, демонстрација
обласнување
Наставни форми фронтална,
групна, индивидуална
индивидуализирана
Наст.-тех. Средства учебник,
слики, компјутер молив
фломастери акварел
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 5’
- Дискусија: начини на пренесување на информации
- истакнување на целта на часот
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 30’
Активности на наставникот:
1. Демонстрација на знамиња
2. Поттикнување и насочување дискусија:
функција на визуелното
информирање
ликовни елементи во дизајнот
отворена, полуотворена, затворена
композиција
3. Формирање на групи - задавање задачи
4. Следење на работата на учениците,
водење забелешки
Активности на учениците:
1.Дискусија: функција на визуелното информирање:
знамиња на држави
2. Воочување на дизајн - ликовни елементи во дизајнот:
текст, слика, орнамент, фриз
3. Воочување на композиција:
отворена, полуотворена, затворена
4. Работа во групи - анализа на дизајн:
I група – знаме на РМ
II група - знаме на РМ
III група - знаме на РМ
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
Евидентна листа
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 5’
Презентација на направените анализи по групи – напатствија за наредниот час
СТРУКТУРНИ ЕЛЕМЕНТИ НА ДОМАШНАТА ЗАДАЧА
Содржина на
домашната задача Обем на
домашн
ата
задача
Препо
рачлив
о
време
Техноло
шка
подршк
а
Давање
на
повратна
информа
ција
Улогата на
семејството
Општа цел Дидактичка цел
Техника на
изработување
Број на учесници
Целта од зададената домашна задача
Опиши го рељефот на Република Македонија
Продолжув
ање на
работата од
часот
Да го
увежбува
пишувањето
Писмена
домашна
работа
Индивид
уална
работа
Да
напиш
е 5
речени
ци
10 –
15
минут
и
учебни
к
писмена Контрола на
изработенат
а домашна
работа
Ученикот да се оспособи да разликува релјеф според картографски бои
10. Наставен предмет: Македонски јазик Дата: 07.09.2016 Одд. V 2
Наставна тема: Читање, литература и лектира
Наставна единица: Обработка на текстот: ”Мојата татковина”
Тип на часот: ОБ УВ УТ ПО СТ КО
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: учениците да ја запознаат, восприемат и доживеат содржината на текстот; да се запознаат со темата на
текстот;
воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност; патриотски
чувства и чувство на љубов и почит кон татковината
функционални: - да воочуваат и идентификуваат: наслов, содржина, автор и илустрација; прозен текст - рима; да ја
откријат темата на текстот (без теоретско име нување на тема);
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
Наставни методи
Разговор, демонстрација
обласнување
Наставни форми фронтална,
групна, индивидуална
индивидуализирана
Наст.-тех. Средства учебник,
слики, тетратка компјутер
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 5’
- Какво е значењето на празникот кој наближува - насочен разговор
- Истакнување на целта на часот
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 30’
Активности на наставникот:
1. Уметничка интерпретација на текстот
2. Поттикнување и насочување на
дискусија за содржината на расказот -
корелација на содржината на текстот со
наставните содржини од темата ,,Нашата
татковина Република Македонија,, -
општество
3. Следење на работата на учениците,
водење забелешки
Активности на учениците:
1. Изразување на непосредното доживување од содржината на текстот:
- какви чувства буди содржината на текстот
- прозен текст - рима
2. Читање на текстот
3. Разговор за содржината преку систем од прашања и одговори
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
Евидентна листа
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 5’
Илустрање на содржината на текстот
СТРУКТУРНИ ЕЛЕМЕНТИ НА ДОМАШНАТА ЗАДАЧА
Содржина на
домашната задача Обем на
домашн
ата
задача
Препо
рачлив
о
време
Техноло
шка
подршк
а
Давање
на
повратна
информа
ција
Улогата на
семејството
Општа цел Дидактичка цел
Техника на
изработување
Број на учесници
Целта од зададената домашна задача
Прераскажи го текстот Мојата татковина
Продолжув
ање на
работата од
часот
Да го
увежбува
пишувањето
Писмена
домашна
работа
Индивид
уална
работа
Да
напиш
е 3 до
5
речени
ци
10 –
15
минут
и
учебни
к
писмена Контрола на
изработенат
а домашна
работа
Ученикот да се оспособи да прераскажува
11. Наставен предмет: Општество Дата: 01.09.2011 Одд. V 2
Наставна тема: Република Македонија нашата татковина
Наставна единица: Нашата татковина Република Македонија
Тип на часот: ОБ УВ УТ ПО СТ КО
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: учениците да да се запознаат со општите карактеристики на РМакедонија како држава; да се запознаат со поимите:
татковина, држава, република
воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност; да се
развијат патриотски чувства и љубов кон татковината
функционални: да ги објаснуваат поимите: татковина, држава, република; поврзување и проширување на искуството и
претходните знаења за Р. Македонија со она што ќе се изучува во оваа учебна година;
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
Наставни методи
Разговор, демонстрација
обласнување
Наставни форми фронтална,
групна, индивидуална
индивидуализирана
Наст.-тех. Средства учебник,
слики, тетратка компјутер
географска карта
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 5’
- истакнување на карта на Република Македонија - развивање дискусија
- истакнување на целта на часот
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 30’
Активности на наставникот:
1.Презентирање на илустративен материјал за
Република Македонија.
2. Насоки за анализа на географската карта
3. Поттикнување и насочување на дискусијата
4. Следење на работата на учениците, водење
забелешки
Активности на учениците:
1. Дискусија: Пред картата на Р Македонија:
- одлики на рељефот (копно, води)
- висинска лента
- воочување на државна граница, главен град, населби и објекти на
картата обележани со картографски знаци
2. Дискусија: Слики:
- препознавање со природните убавини и знаменитости во Р
Македонија
3. Поими: татковина, држава, република
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
Евидентна листа
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 5’
Квиз прашања: Што е означено на картата со картографскиот знак ... ?
СТРУКТУРНИ ЕЛЕМЕНТИ НА ДОМАШНАТА ЗАДАЧА
Содржина на
домашната задача Обем на
домашн
ата
задача
Препо
рачлив
о
време
Техноло
шка
подршк
а
Давање
на
повратна
информа
ција
Улогата на
семејството
Општа цел Дидактичка цел
Техника на
изработување
Број на учесници
Целта од зададената домашна задача
Опиши го рељефот на Република Македонија
Продолжув
ање на
работата од
часот
Да го
увежбува
пишувањето
Писмена
домашна
работа
Индивид
уална
работа
Да
напиш
е 5
речени
ци
10 –
15
минут
и
учебни
к
писмена Контрола на
изработенат
а домашна
работа
Ученикот да се оспособи да разликува релјеф според картографски бои
12. Наставен предмет: Физичко образование Дата: 01.09.2011 Одд. V 3
Наставна тема: Вежби и игри за правилен физички развој и подготовка
Наставна единица: Поставување и движење во 2 и 4 врсти
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: учениците да научат правилно, симетрично и благовремено да се поставуваат и да се
движат во формација по двајца и четворица на даден знак
воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност,
истрајност, доследност,одважност; развивање и јакнење на вољата, дисциплината
функционални: учениците правилно да завземаат одредена положба на даден знак, за да се
воспостави организација во работата, да се движат со одреден ритам и темпо во колона по двајца
и четворица запазувајќи го и задржувајќи го потребното растојание при движење
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
Наставни методи
Разговор, демонстрација
обласнување
Наставни форми фронтална,
групна, индивидуална
индивидуализирана
Наст.-тех. Столчиња чунови
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 10’
- Изведување на вежби со:
- постројување ( во една редица, по висина)
- одење
- трчање
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 25’
Активности на наставникот:
1. Демонстрирање на вежбите за
оформување на телото
2. Давање насоки и знаци за
поставување и движење на учениците во
одредена формација
3. Следење на работата на учениците,
водење забелешки
Активности на учениците:- 10’
1. Изведување на вежбите за оформување на
телото
Активности на учениците: - 15’
1. Постројување во колона по двајца
постројување во една редица, по висина -
пребројување
постројување во две редици и колони
2. Движење во во формација по двајца на даден
знак (тргнување, застанување)
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
Евидентна листа
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 5’
Рефлексна игра
СТРУКТУРНИ ЕЛЕМЕНТИ НА ДОМАШНАТА ЗАДАЧА
Содржина на
домашната задача Обем на
домашн
ата
задача
Препо
рачлив
о
време
Техноло
шка
подршк
а
Давање
на
повратна
информа
ција
Улогата на
семејството
Општа цел Дидактичка цел
Техника на
изработување
Број на учесници
Целта од зададената домашна задача
Опиши го рељефот на Република Македонија
Продолжув
ање на
работата од
часот
Да го
увежбува
пишувањето
Писмена
домашна
работа
Индивид
уална
работа
Да
напиш
е 5
речени
ци
10 –
15
минут
и
учебни
к
писмена Контрола на
изработенат
а домашна
работа
Ученикот да се оспособи да разликува релјеф според картографски бои
13. П О Д Г О Т О В К А
за реализација на Дополнителна настава за петто одделение
Ден
Дата
Предмет
Наставна содржина
Цел на жасот
Наставни форми
Наставни методи
Средства и материјали
Активности за
реализација на
содржината
Забелешка
Присутни ученици
Петок
9.09.2016
Македонски јазик
Вежби во создавање стихови
Да се оспособи самостојно да составува стихови
Фронтална, групна, индивидуална,
индивидуализирана
Метод на разговор, самостојна работа,
метод на демонстација и набљудување
тетратка, молив гума, слики
Преку разговор ги запознавам учениците со
начинот на создавање стихови а потоа учениците
се обидуваат самостојно да создадат стих при
што ја следам активноста на учениците и
доколку има потреба им помагам
14. Наставен предмет: Ликовно образование Дата: 09.11.2011 Одд. V2
Наставна тема: Обликување во просторот, моделирање
Наставна единица: Обликување во просторот, моделирање.. Форма – перфорирана форма „решето“
хартија
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за различните
геометриски и негеометриски форми: аглести, валчести, испапчени, вдлабнати, перфорирани;
воспитни: создавање на хигиенски навики при работа со ликовните материјали, правилно и штедливо
користење на материјалите за работа
функционални: кај учениците да се развие осетливоста за перцепција на волуменот; учениците да
идентификуваат различни форми: аглести, валчести, испапчени, вдлабнати, перфорирани - создадени од
природата и човекот
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
Наставни методи
Разговор, демонстрација
обласнување
Наставни форми фронтална,
групна, индивидуална
индивидуализирана
Наст.-тех. Хартија молив
ножици лепак компјутер
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 5’
- Дискусија: форма - перфорирана - идентификување во училницата
- истакнување на целта на часот
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 30’
Активности на наставникот:
1. Насочување на разговорот:
воочување на предмети во
училницата со перфорирана
форма
2. Демонстрирање на начинот на
обработка на хартија
3. Следење на работата на
учениците, водење забелешки
Активности на учениците:
1. Дискусија - воочување на контрастни форми:
перфорирана
2. Работа во групи: се формираат три групи кои изработуваат
форми со: перфорирана форма
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
Евидентна листа
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 5’
Презентација и анализа на изработените творби, проценка на изработените творби -лична и од
другарчињата. Давање напатствија за наредниот час
СТРУКТУРНИ ЕЛЕМЕНТИ НА ДОМАШНАТА ЗАДАЧА
Содржина на
домашната задача Обем на
домашн
ата
задача
Препо
рачлив
о
време
Техноло
шка
подршк
а
Давање
на
повратна
информа
ција
Улогата на
семејството
Општа цел Дидактичка цел
Техника на
изработување
Број на учесници
Целта од зададената домашна задача
Опиши го рељефот на Република Македонија
Продолжув
ање на
работата од
часот
Да го
увежбува
пишувањето
Писмена
домашна
работа
Индивид
уална
работа
Да
напиш
е 5
речени
ци
10 –
15
минут
и
учебни
к
писмена Контрола на
изработенат
а домашна
работа
Ученикот да се оспособи да разликува релјеф според картографски бои
15. Наставен предмет: Македонски јазик Дата: 09.09.2016 Одд. V 2
Наставна тема: Изразување и творење
Наставна единица: Создавање петтостих „Мојот роден крај“
Тип на часот: ОБ УВ УТ ПО СТ КО
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за поимот
татковина; да ги запознаат чувствата кон татковината на луѓето од различни генерации
воспитни: кај учениците да се создаде чувство на припадност кон татковината; развивање
патриотски чувства, чувство на грижа, љубов и почит кон татковината
функционални: учениците да ги споделат со своите другарчиња своите чувства кон
татковината; континуирано, усно да ги изразуваат своите мисли
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
Наставни методи
Разговор, демонстрација
обласнување
Наставни форми фронтална, групна,
индивидуална индивидуализирана
Наст.-тех. Средства учебник, слики,
тетратка компјутер
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 5’
- разговор за убавините на татковината
- истакнување на целта на часот
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 30’
Активности на наставникот:
1. Поттикнување на учениците да
ги споделат своите чувства со
своите другарчиња
2. Следење на искажувањата,
поттикнување и насочување на
работата на учениците, водење
забелешки
Активности на учениците:
1. Создавање петтостих
2. Избор на најубави мисли
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
Евидентна листа
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 5’
Презентација и читање на петтостихот
СТРУКТУРНИ ЕЛЕМЕНТИ НА ДОМАШНАТА ЗАДАЧА
Содржина на
домашната задача Обем на
домашн
ата
задача
Препо
рачлив
о
време
Техноло
шка
подршк
а
Давање
на
повратна
информа
ција
Улогата на
семејството
Општа цел Дидактичка цел
Техника на
изработување
Број на учесници
Целта од зададената домашна задача
Опиши една поетска слика од петтостихот
Продолжув
ање на
работата од
часот
Да го
увежбува
пишувањето
Писмена
домашна
работа
Индивид
уална
работа
Да
напиш
е 3 до
5
речени
ци
10 –
15
минут
и
учебни
к
писмена Контрола на
изработенат
а домашна
работа
Ученикот да се оспособи да опишува
16. Наставен предмет: Физичко образование Дата: 09.09.2011 Одд. V2
Наставна тема: Вежби и игри за правилен физички развој и подготовка
Наставна единица: Поставување и движење во формација: колона по еден и по двајца
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: учениците да научат правилно, симетрично и благовремено да се поставуваат и да се
движат во формација по двајца и четворица на даден знак
воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност,
истрајност, доследност,одважност; развивање и јакнење на вољата, дисциплината
функционални: учениците правилно да завземаат одредена положба на даден знак, за да се
воспостави организација во работата, да се движат со одреден ритам и темпо во колона по двајца
и четворица запазувајќи го и задржувајќи го потребното растојание при движење
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
Наставни методи
Разговор, демонстрација
обласнување
Наставни форми фронтална,
групна, индивидуална
индивидуализирана
Наст.-тех. Столчиња чунови
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 10’
- Изведување на вежби со:
- постројување ( во една редица, по висина)
- одење
- трчање
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 25’
Активности на наставникот:
1. Демонстрирање на вежбите за
оформување на телото
2. Давање насоки и знаци за
поставување и движење на учениците во
одредена формација
3. Следење на работата на учениците,
водење забелешки
Активности на учениците:- 10’
1. Изведување на вежбите за оформување на
телото
Активности на учениците: - 15’
1. Постројување во колона по двајца
постројување во една колона, по висина -
пребројување
постројување во две колони
2. Движење во во формација по двајца на даден
знак (тргнување, застанување)
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
Евидентна листа
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 5’
Рефлексна игра
СТРУКТУРНИ ЕЛЕМЕНТИ НА ДОМАШНАТА ЗАДАЧА
Содржина на
домашната задача Обем на
домашн
ата
задача
Препо
рачлив
о
време
Техноло
шка
подршк
а
Давање
на
повратна
информа
ција
Улогата на
семејството
Општа цел Дидактичка цел
Техника на
изработување
Број на учесници
Целта од зададената домашна задача
Опиши го рељефот на Република Македонија
Продолжув
ање на
работата од
часот
Да го
увежбува
пишувањето
Писмена
домашна
работа
Индивид
уална
работа
Да
напиш
е 5
речени
ци
10 –
15
минут
и
учебни
к
писмена Контрола на
изработенат
а домашна
работа
Ученикот да се оспособи да разликува релјеф според картографски бои
17. Наставен предмет: Македонски јазик Дата: 12.09.2016 Одд. V 2
Наставна тема: Изразување и творење
Наставна единица: Препишување на химната со техника двоен запис
Тип на часот: ОБ УВ УТ ПО СТ КО
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за поимот
татковина; да ги запознаат чувствата кон татковината на луѓето од различни генерации
воспитни: кај учениците да се создаде чувство на припадност кон татковината; развивање
патриотски чувства, чувство на грижа, љубов и почит кон татковината
функционални: учениците да ги споделат со своите другарчиња своите чувства кон
татковината; континуирано, усно да ги изразуваат своите мисли
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
Наставни методи
Разговор, демонстрација
обласнување
Наставни форми фронтална, групна,
индивидуална индивидуализирана
Наст.-тех. Средства учебник, слики,
тетратка компјутер
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 5’
- разговор за убавините на татковината
- истакнување на целта на часот
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 30’
Активности на наставникот:
1. Поттикнување на учениците да
ги споделат своите чувства со
своите другарчиња
2. Следење на искажувањата,
поттикнување и насочување на
работата на учениците, водење
забелешки
Активности на учениците:
1. Искажување чувства кон татковината
2. препишување на химната со техника двоен запис
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
Евидентна листа
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 5’
Презентација препишаната химна
СТРУКТУРНИ ЕЛЕМЕНТИ НА ДОМАШНАТА ЗАДАЧА
Содржина на
домашната задача Обем на
домашн
ата
задача
Препо
рачлив
о
време
Техноло
шка
подршк
а
Давање
на
повратна
информа
ција
Улогата на
семејството
Општа цел Дидактичка цел
Техника на
изработување
Број на учесници
Целта од зададената домашна задача
Опиши една поетска слика од химната на РМ
Продолжув
ање на
работата од
часот
Да го
увежбува
пишувањето
Писмена
домашна
работа
Индивид
уална
работа
Да
напиш
е 3 до
5
речени
ци
10 –
15
минут
и
учебни
к
писмена Контрола на
изработенат
а домашна
работа
Ученикот да се оспособи да опишува
18. Наставен предмет: Општество Дата: 12.09.2016 Одд. V2
Наставна тема: Нашата татковина Република Македонија
Наставна единица: Соседите на Република Македонија
Тип на часот: ОБ УВ УТ ПО СТ КО
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: учениците да се зпознаат со земјите кои граничат со нашата земја како соседни држави и нивните главни
градови; да научат каде се простира и движи границата на нашата земја
воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност,
доследност; да се развијат патриотски чувства и љубов кон татковината
функционални: учениците да ги именуваат соседните држави кои граничат со нашата земја како и нивните главни
градови; да го воочуваат движењето на границата на нашата земја по копно и вода; да ги согледуваат разликите
помеѓу Република Македонија и нејзините соседи;
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
Наставни форми фронтална,
групна, индивидуална
индивидуализирана
Наст.-тех. Средства учебник,
слики, тетратка компјутер
географска карта
Наставни методи
Разговор, демонстрација
обласнување
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 5`
- Каде се наоѓа Република Македонија на Балканскиот Полуостров - повторување
- истакнување на целта на часот
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 30`
Активности на
наставникот:
1. Насоки за анализа на
картата на Република
Македонија
2. Поттикнување и
насочување на
дискусијата
3. Следење на работата
на групите, давање
сугестии и водење
забелешки
Активности на учениците:
1. Работа на географска карта:
- воочување и именување на соседните држави на Р.Македонија на географска карта
- главни градови
- воочување на движењето на границата на нашата земја по копно и вода
2. Анализа на информациите кои групите ги прибрале од различни извори и
адаптирање на истите според барањата на проектната активност
3. Работа во групи
- I група - составување стихови
- II група - составување драмски текст за сцена од проектот
- III група - составување драмски текст за сцена од проектот
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
Евидентна листа
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 5`
Презентација на групната активност; задолженија за понатамошните активности
СТРУКТУРНИ ЕЛЕМЕНТИ НА ДОМАШНАТА ЗАДАЧА
Содржина на
домашната задача Обем на
домашн
ата
задача
Препо
рачлив
о
време
Техноло
шка
подршк
а
Давање
на
повратна
информа
ција
Улогата на
семејството
Општа цел Дидактичка цел
Техника на
изработување
Број на учесници
Целта од зададената домашна задача
Напиши ги соседите на Република Македонија
Продолжув
ање на
работата од
часот
Да го
увежбува
пишувањето
Писмена
домашна
работа
Индивид
уална
работа
Да
напиш
е 5
речени
ци
10 –
15
минут
и
учебни
к
писмена Контрола на
изработенат
а домашна
работа
Ученикот да ги знае соседите на Република Македонија
19. Наставен предмет: Физичко образование Дата: 12.09.2016 Одд. V2
Наставна тема: Вежби и игри за правилен физички развој и подготовка
Наставна единица: Поставување и движење во формација: колона по четворица
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: учениците да научат правилно, симетрично и благовремено да се поставуваат и да се
движат во формација по двајца и четворица на даден знак
воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност,
истрајност, доследност,одважност; развивање и јакнење на вољата, дисциплината
функционални: учениците правилно да завземаат одредена положба на даден знак, за да се
воспостави организација во работата, да се движат со одреден ритам и темпо во колона по двајца
и четворица запазувајќи го и задржувајќи го потребното растојание при движење
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
Наставни методи
Разговор, демонстрација
обласнување
Наставни форми фронтална,
групна, индивидуална
индивидуализирана
Наст.-тех. Столчиња чунови
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 10’
- Изведување на вежби со:
- постројување ( во една редица, по висина)
- одење
- трчање
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 25’
Активности на наставникот:
1. Демонстрирање на вежбите за
оформување на телото
2. Давање насоки и знаци за
поставување и движење на учениците во
одредена формација
3. Следење на работата на учениците,
водење забелешки
Активности на учениците:- 10’
1. Изведување на вежбите за оформување на
телото
Активности на учениците: - 15’
1. Постројување во колона по двајца
постројување во една колона, по висина -
пребројување
постројување во две колони и четири колони
2. Движење во во формација по четворица на
даден знак (тргнување, застанување)
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
Евидентна листа
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 5’
Рефлексна игра
СТРУКТУРНИ ЕЛЕМЕНТИ НА ДОМАШНАТА ЗАДАЧА
Содржина на
домашната задача Обем на
домашн
ата
задача
Препо
рачлив
о
време
Техноло
шка
подршк
а
Давање
на
повратна
информа
ција
Улогата на
семејството
Општа цел Дидактичка цел
Техника на
изработување
Број на учесници
Целта од зададената домашна задача
Опиши го рељефот на Република Македонија
Продолжув
ање на
работата од
часот
Да го
увежбува
пишувањето
Писмена
домашна
работа
Индивид
уална
работа
Да
напиш
е 5
речени
ци
10 –
15
минут
и
учебни
к
писмена Контрола на
изработенат
а домашна
работа
Ученикот да се оспособи да разликува релјеф според картографски бои
20. P odgot ovka za real i zaci ja na nast avna sodr` i na od
Temat a I-3.2: P repoznavawe i i zrazuvawe na sopst veni t e emoci i
Rabot i l ni ca,,S i l ni ~uvst va,,
S e o~ekuva u~eni kot / u~eni ~kat a da
Znaewa Znaekoi emoci i se pozi t i vni a koi negat i vni
Ve{ t i ni Umee da gi opi { e l i ~ni t e do` i vuvawa na pr i jat ni i nepr i jat ni
emoci i
S t avovi /
vr ednost i
P r i f at i deka i pr i jat ni t e i nepr i jat ni t e emoci i se del od ` i vot ot
Met odi na rabot a :
- Di skusi ja
- M.na i gr a
Mat er i jal i :r abot en l i st za u~eni ci t e
Vovedna akt i vnost ( 10 mi nut i )
U~eni ci t e sedat vo kr ug i t r eba da pr enesat emoci ja.Zapo~nuva nast avni ~kat a i pr avi i zr az na l i cet o,
det et o do nea go pr enesuva.S e odi ponat amu dodeka nekoj ne r e}e S TOP i se pr odol ` uva so dr uga emoci ja.
Gl avna akt i vnost (15 mi nut i )
U~eni ci t e t r eba da se set at za nekoja sl u~ka { t o ost avi l a si l ni ~uvst va, a pot oa r azgovar aat vo par ovi za
nea..
Di skusi ja
Gl avna akt i vnost 2
S e del at vo gr upi mi t r eba da odgl umat edna sl u~ka od r abot ni ot l i st
Di skusi ja
Zavr{ na akt i vnost (10 mi n.)
U~eni ci t e pr ava t op~e od st ut kana har t i ja i t r eba da go podavaat eden na dr ug bez d ai mpadne.P r i t oa peat
,,Ti podavamt opka od l evo na desno. Toa go pr avammnogu mnogu l esno,,.Topkat a se podava po~nuvaj}i od desno
Ref l eksi ja
1. [ t o pr avevme denes ?
2. Kako se ~uvst uvavt e ?
3. [ t o nau~i vme ?
4. Kako mo` eme nau~enot o da go kor i st i me vo sekojdnevni ot ` i vot ?
Dat a 13.09.2016 Odd.rakovodi t el ;
B.Ar i zanovski
21. Наставен предмет: Македонски јазик Дата: 13.09.2016 Одд. V 2
Наставна тема: Читање, литература и лектира
Наставна единица: Изразно читање на текст ”Што ли зборуваат” 3ТЕМА: Одржување на зградата
и здрава средина во училиштето. 6.Подигање на свеста на пошироката заедница за хигиенската и
здрава средина
Тип на часот: ОБ УВ УТ ПО СТ КО
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: учениците да ја запознаат, восприемат и доживеат содржината на текстот; да се
запознаат со темата на текстот;
воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност,
доследност; да развиваат правилен однос кон хигиената и здрава средина
функционални: - да воочуваат и идентификуваат: наслов, содржина, автор и илустрација; да ја
откријат темата на текстот (без теоретско име нување на тема);
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
Наставни методи
Разговор, демонстрација
обласнување
Наставни форми фронтална,
групна, индивидуална
индивидуализирана
Наст.-тех. Средства учебник,
слики, тетратка компјутер
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 5’
- Како да ја подигнеме свества на пошироката заедница за хигиенска и здрава средина
- Истакнување на целта на часот
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 30’
Активности на наставникот:
1. Уметничка интерпретација на текстот
2. Поттикнување и насочување на
дискусија за содржината на расказот -
3. Следење на работата на учениците,
водење забелешки
Активности на учениците:
1. Изразување на непосредното доживување од
содржината на текстот:
- какви чувства буди содржината на текстот
2. Читање на текстот
3. Разговор за начинот на подидање на свеста на
пошироката заедница за хигиенска и здрава средина
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
Евидентна листа
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 5’
Дискусија: Како треба да се однесуваме кон средината во која живееме?
СТРУКТУРНИ ЕЛЕМЕНТИ НА ДОМАШНАТА ЗАДАЧА
Содржина на
домашната задача Обем на
домашн
ата
задача
Препо
рачлив
о
време
Техноло
шка
подршк
а
Давање
на
повратна
информа
ција
Улогата на
семејството
Општа цел Дидактичка цел
Техника на
изработување
Број на учесници
Целта од зададената домашна задача
Раскажи како треба да се однесуваме кон средината во која
живееме
Продолжув
ање на
работата од
часот
Да го
увежбува
пишувањето
Писмена
домашна
работа
Индивид
уална
работа
Да
напиш
е 3 до
5
речени
ци
10 –
15
минут
и
учебни
к
писмена Контрола на
изработенат
а домашна
работа
Ученикот да се оспособи да раскажува
22. Наставен предмет: Музичко образование Дата: 13.09.2016 Одд. V 2
Наставна тема: Пеење
Наставна единица: Пеење на химната на РМ
Тип на часот: ОБ УВ УТ ПО СТ КО
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: учениците да ја запознаат и восприемат содржината и карактерот на песнта; да
научат да ја пеат - слухово
воспитни: кај учениците да се создаде чувство за восприемање на содржината и карактерот на
песната; навики за правилно слушање на музички композиции од различни видови
функционални: да ја воочуваат и идентификуваат песната; истата да ја пеат со текст, со
примена на соодветно темпо и динамика;
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
Наставни методи
Разговор, демонстрација
обласнување
Наставни форми фронтална,
групна, индивидуална
индивидуализирана
Наст.-тех. Средства учебник,
слики, тетратка компјутер
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 5’
- ,,Мојот свет” - пеење песна
- истакнување на целта на часот
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 30’
Активности на наставникот:
1.Интерпретација на песната - ЦД
2. Насоки за анализа на текстот -
елементи во текстот на песната кои се
карактеристични - воочување
3. Поттикнување и насочување на
дискусијата
4. Следење на работата на учениците,
водење забелешки
Активности на учениците:
1. Слушање на композицијата
2. Анализа на текстот - елементи во текстот на
песната кои се карактеристични - воочување
3. Преслушување на песната и пеење со мелодија и
текст
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
Евидентна листа
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 5’
Пеење на песните ,,Мојот свет” и “Запејте деца на светот” во групи
СТРУКТУРНИ ЕЛЕМЕНТИ НА ДОМАШНАТА ЗАДАЧА
Содржина на
домашната задача Обем на
домашн
ата
задача
Препо
рачлив
о
време
Техноло
шка
подршк
а
Давање
на
повратна
информа
ција
Улогата на
семејството
Општа цел Дидактичка цел
Техника на
изработување
Број на учесници
Целта од зададената домашна задача
Опиши го рељефот на Република Македонија
Продолжув
ање на
работата од
часот
Да го
увежбува
пишувањето
Писмена
домашна
работа
Индивид
уална
работа
Да
напиш
е 5
речени
ци
10 –
15
минут
и
учебни
к
писмена Контрола на
изработенат
а домашна
работа
Ученикот да се оспособи да разликува релјеф според картографски бои
23. Наставен предмет: Работа со компјутер Дата: 13.09.2016 Одд. V 2
Наставна тема: Компјутерски систем и информатичка култура
Наставна единица: Увежбување на движење на глувчето Toolkid-Образовни игри: (Сенки,
Маче, Ненаситко )
Тип на часот: ОБ УВ УТ ПО СТ КО
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: да се оспособи да ги користи сите можности на образовниот софтвер
воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност,
доследност; развивање чувство на љубов кон работата со компјутер
функционални: - да се оспособи правилно и прецизно да го движи глувчето
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
Наставни методи
Разговор, демонстрација
обласнување
Наставни форми фронтална,
групна, индивидуална
индивидуализирана
Наст.-тех. Компјутер, образовен
софтвер
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 5’
1. Кој образовен софтвер го познаваме во нашите комјутери
2. Истакнување на целта на часот
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 30’
Активности на наставникот:
1. Демонстрација на правилно и
прецизно движење со глувчето
2. Одбирање на софтвер за
изведување на активноста
Формирање групи
3. Следење на работата на
учениците, водење забелешки
Активности на учениците:
1. Избирање на софтвер за активноста (Сенки, Маче,
Ненаситко )
2. Поделба во групи
3. Активности во избраниот софтвер
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
Евидентна листа
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 5’
Заклучоци за правилно и прецизно движење со глувчето
СТРУКТУРНИ ЕЛЕМЕНТИ НА ДОМАШНАТА ЗАДАЧА
Содржина на
домашната задача Обем на
домашн
ата
задача
Препо
рачлив
о
време
Техноло
шка
подршк
а
Давање
на
повратна
информа
ција
Улогата на
семејството
Општа цел Дидактичка цел
Техника на
изработување
Број на учесници
Целта од зададената домашна задача
Опиши ги чувствата кои ти ги буди содржината на текстот
Продолжув
ање на
работата од
часот
Да го
увежбува
пишувањето
Писмена
домашна
работа
Индивид
уална
работа
Да
напиш
е 3 до
5
речени
ци
10 –
15
минут
и
учебни
к
писмена Контрола на
изработенат
а домашна
работа
Ученикот да се оспособи да опишува
24. П О Д Г О Т О В К А
за реализација на Дополнителна настава за петто одделение
Ден
Дата
Предмет
Наставна содржина
Цел на жасот
Наставни форми
Наставни методи
Средства и материјали
Активности за
реализација на
содржината
Забелешка
Присутни ученици
Среда
14.09.2016
Математика
Вежби во броење нанапре и наназад во константни чекори
Да се оспособи да брои со константни чекори
Фронтална, групна, индивидуална,
индивидуализирана
Метод на разговор, самостојна работа,
метод на демонстација и набљудување
Бројни низи, табели со броеви, картици со
броеви
Учениците се обидуваат да бројат прво нанапред
а потоа наназад во константни чекори при што ја
следам нивната активност и доколку има потреба
им помагам
25. Наставен предмет: Ликовно образование Дата: 14.09.2016 Одд. V2
Наставна тема: Сликање
Наставна единица: Сликање. Боја – примарни бои „Мојот одмор на море“ - акварел
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: учениците да се запознаат со поимот примарни бои и да ги знаат истите
воспитни: создавање на хигиенски навики при работа со ликовните материјали, правилно и штедливо
користење на материјалите за работа
функционални: кај учениците да се развие осетливост за перцепција на бојата и различни тонови на
боја во природата; учениците да реализираат тонски вредности на една боја преку мешање на истата со
бела или црна боја;
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
Наставни методи
Разговор, демонстрација
обласнување
Наставни форми фронтална,
групна, индивидуална
индивидуализирана
Наст.-тех. Блок молив гума
акварелни бои четка чаша за
вода
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 5’
- Воочување на примарните бои и нивните тонови
- истакнување на целта на часот
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 30’
Активности на наставникот:
1. Демонстрација на примарните
бои
светли тонови со додавање на
бела боја
темни тонови со додавање на
црна боја
2. задавање задачи
3. Следење на работата на
учениците, водење забелешки
Активности на учениците:
1. Дискусија: што се случува со боите кога додаваме бела или
црна боја (поим за тон)
2. Работа на учениците:
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
Евидентна листа
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 5’
Презентација и анализа на изработените творби, проценка на изработените творби -лична и од
другарчињата. Давање напатствија за наредниот час
СТРУКТУРНИ ЕЛЕМЕНТИ НА ДОМАШНАТА ЗАДАЧА
Содржина на
домашната задача Обем на
домашн
ата
задача
Препо
рачлив
о
време
Техноло
шка
подршк
а
Давање
на
повратна
информа
ција
Улогата на
семејството
Општа цел Дидактичка цел
Техника на
изработување
Број на учесници
Целта од зададената домашна задача
Опиши го рељефот на Република Македонија
Продолжув
ање на
работата од
часот
Да го
увежбува
пишувањето
Писмена
домашна
работа
Индивид
уална
работа
Да
напиш
е 5
речени
ци
10 –
15
минут
и
учебни
к
писмена Контрола на
изработенат
а домашна
работа
Ученикот да се оспособи да разликува релјеф според картографски бои
26. Наставен предмет: Македонски јазик Дата: 14.09.2016 Одд. V 2
Наставна тема: Изразување и творење
Наставна единица: Писмено прераскажување на текстот „Што ли зборуваат“
Тип на часот: ОБ УВ УТ ПО СТ КО
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: учениците да научат да прераскажуваат
воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност,
доследност
функционални: учениците самостојно и успешно да прераскажуваат текст создавајќи логичка
прозна целина
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
Наставни методи
Разговор, демонстрација
обласнување
Наставни форми фронтална, групна,
индивидуална индивидуализирана
Наст.-тех. Средства учебник, слики,
тетратка компјутермолив гума
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 5’
- разговор за хигиенска и здеава средина
- истакнување на целта на часот
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 30’
Активности на наставникот:
1. Поттикнување на учениците да
ги споделат своите чувства со
своите другарчиња
2. Следење на искажувањата,
поттикнување и насочување на
работата на учениците, водење
забелешки
Активности на учениците:
1. Составување на краток план за писмено прераскажување:
2. Пишување на писмен состав: самостојна работа на
учениците
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
Евидентна листа
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 5’
Читање на составите од страна на учениците - коментари, критики, пофалби
СТРУКТУРНИ ЕЛЕМЕНТИ НА ДОМАШНАТА ЗАДАЧА
Содржина на
домашната задача Обем на
домашн
ата
задача
Препо
рачлив
о
време
Техноло
шка
подршк
а
Давање
на
повратна
информа
ција
Улогата на
семејството
Општа цел Дидактичка цел
Техника на
изработување
Број на учесници
Целта од зададената домашна задача
Опиши еден лик од текстот
Продолжув
ање на
работата од
часот
Да го
увежбува
пишувањето
Писмена
домашна
работа
Индивид
уална
работа
Да
напиш
е 3 до
5
речени
ци
10 –
15
минут
и
учебни
к
писмена Контрола на
изработенат
а домашна
работа
Ученикот да се оспособи да опишува