Se ha denunciado esta presentación.
Utilizamos tu perfil de LinkedIn y tus datos de actividad para personalizar los anuncios y mostrarte publicidad más relevante. Puedes cambiar tus preferencias de publicidad en cualquier momento.
PROJEKT
LENDA:GJUHE SHQIPE DHE LETERSI
TEMA:SHKRIMTARET BASHKOHOR SHQIPTAR
PUNOJ:FATJON CANE
LETERSIA BASHKOHORE‟
Letersia e kesaj periudhe kaloi neper shtigje teper te veshtira, duke u detyruar te kufizohet brenda
...
Anton Pashku lindi më 8 janar 1937 në Grazhdanik (katund
afër Prizrenit). Nënën, Getën, e kishte nga Zymi, kurse babën, To...
Breznitë e Hankonatëve - 2000
Vajza e Agamemnonit - 2000
Bisedë përmes hekurash - 2000
Elegji për Kosovën - 2000
Lulet e f...
Dritëro Agolli poet, prozator dhe publicist, që nga viti 1973 kryetar
i Lidhjes së Shkrimtarëve dhe të Artistëve të Shqipë...
Juga e bardhë 1 dhe 2 - roman (1971)
Lulja e kripës 1 dhe 2 - (botuar pas vdekjes ne dy vëllime, 1980/81)
Kasëm Trebeshina...
Poetet
Fatos Arapi lindi në vitin 1930 në Vlorë, ShqipëriVepra e Fatos Arapit
është e pasur në llojet e zhanret e ndryshme...
Nata e papagajve (1990),
"Lirikë me shi (1994),
Zogj dhe gurë (1997).
Mimoza Ahmeti lindi me 12 Qershor,1963 është shkrimt...
 Qerrja e diellit (poezi, “Rilindja”, Prishtinë,1983),
 Loja e strucit (poezi, “Rilindja”, Prishtinë,1987),
 Të qenët t...
Próxima SlideShare
Cargando en…5
×

projekt: shkrimtaret bashkohor shqiptar dhe veprat e tyre

20.289 visualizaciones

Publicado el

projekt: shkrimtaret bashkohor shqiptar dhe veprat e tyre

Publicado en: Educación

projekt: shkrimtaret bashkohor shqiptar dhe veprat e tyre

  1. 1. PROJEKT LENDA:GJUHE SHQIPE DHE LETERSI TEMA:SHKRIMTARET BASHKOHOR SHQIPTAR PUNOJ:FATJON CANE
  2. 2. LETERSIA BASHKOHORE‟ Letersia e kesaj periudhe kaloi neper shtigje teper te veshtira, duke u detyruar te kufizohet brenda uniformes se ngushte te metodes se realizmit socialist. Ne vitet e parat te regjimit pati nje lirshmeri persa i perket krijimtarise letrare. Ne vitet „50 lindi nje orientim i ri ne fushen e letersise shqiptare, si në rrafshin tematik, ashtu dhe në atë të metodave krijuese. Tema mbizoteruese e letersise se ketyre viteve ishte liria e fituar nga Lufta nacionalclirimtare. Gjuha e rrefimit letrar dhe protagonist ishin karakteristike e veprave letrare te kesaj periudhe. Ne fillimin e viteve ‟60 do behen hapat e pare per te nxjerre letersine nga ky shabllon. Ketu permendim kontributin e cmuar te Petro Markos me romanin e tij te pare “Hasta la vista” qe sjell nje kendveshtrim te ri ne letersine e asj periudhe. Me pas, po Marko, boton romanin “Qyteti i fundit”. Me 1962 Ismail Kadare boton romanin e tij te suksesshem “ Generali i ushtrise se vdekur” perkthyer ne 40 gjuhe te ndryshme). Me pas Jakov Xoxa boton romanin e tij “Lumi i vdekur”, Dritero Agolli boton nje seri romanesh. Nder shkrimtare me te njohur te kesaj periudhe permendim: Petro Marko, Jakov Xoxa, Kasem Trebeshina, Fatos Arapi, Martin Camaj, dritero Agolli, Ismail Kadare, Anton Pashku, Nazmi Rrahmani, Azem Shkreli, Ali Podrimja, Arshi Pipa, Lluka perone, Esat Mekuli, Vorea Ujko. Nazmi Rrahmani, botues dhe shkrimtar shqiptar. Romane Malësorja, 1965, Pas vdekjes (Kthimi i njeriut të vdekur), 1975, Tymi i votrës së fikur, 1969, Toka e përgjakur, I, II, 1973, Rruga e shtëpisë sime, 1978. Lluka Perone, lindi në Ejaninë të Kalabrisë (vend afër Frasnitës së Kozencës) në vitin 1920 ishte poet dhe folklorist arbëresh edhe shkrimtar. Vdiq në vitin1984. Tituj të veprave Lule shkëmbi (1969) Hjea e Ariut (1969) Vjershe lirie (1971) Dërrudhëz (1977) Vorea Ujko lindi në fshatin Frasnita, Frascineto, Kalabri, Itali më 1918 (ka shkrime ku thuhet se ka lindur edhe më 1931); vdiq në një aksidenti automobilistik më 26 janar 1989. Tituj të veprave Zgjimet e gjakut, Castrovillari (1971) Kosovë, Cosenza (1973) Mote moderne Schiavonea (1976) Ankth Prishtinë (1978) Stinët e mia Corigliano Calabro Stazione (1980) Këngë arbëreshe, Tiranë, (1982) Burimi, Tiranë, (1985) Hapma derën, zonja mëmë, Tiranë, (1990).
  3. 3. Anton Pashku lindi më 8 janar 1937 në Grazhdanik (katund afër Prizrenit). Nënën, Getën, e kishte nga Zymi, kurse babën, Tonin (bukëpjekës), nga Karashëngjergji (katund pak më larg Zymit, rrëzë Pashtrikut). Kishte të kryer shkollimin e mesëm - Gjimnazin real në Prishtinë. Titujt e veprave Tregime, Jeta e re, Prishtinë, 1961 Nji pjesë e lindjes, tregime, Rilindja, Prishtinë, 1965 Kulla, tregime, Rilindja, Prishtinë, 1968 Sinkopa, dramë, Rilindja, Prishtinë, 1969 Oh, roman, Rilindja, Prishtinë, 1971 Kjasina, tregime, Rilindja, Prishtinë, 1973 Gof, dramë, Rilindja, Prishtinë, 1976 Lutjet e mbrëmjes, tregime, Rilindja, Prishtinë, 1978 Tragjedi moderne, drama, Rilindja, Prishtinë, 1982 Tregime fantastike, Rilindja, Prishtinë, 1986 Oh, Rilindja, Prishtinë, 1986 Tragjedi moderne, Rilindja, Prishtinë, 1986 Ismail Kadare është një nga shkrimtarët më gjenialë bashkëkohorë, disa herë i nominuar për çmimin "Nobel" për letërsi. Dallohet për novela, romane, por ka shkruar dhe poezi dhe kritika. VEPRAT Gjenerali i ushtrisë së vdekur - roman- 1963 Dasma - 1968 Motive me diell poezi - (1968) Kështjella - roman - 1970 Kronikë në gur - roman - 1971 Dimri i madh - roman - 1977 Ura me tri harqe - 1978 Kush e solli Doruntinën - roman - 1979 Prilli i thyer - 1980 Gjakftohtësia - përmbledhje novelash - 1980 Nata me hënë - 1985 Koha e shkrimeve - 1986 Koncert në fund të dimrit - 1988 Vepra Letrare - 1981-1989 Dosja H - 1990 Përbindëshi - 1991 Piramida - 1992 Shqipëri - 1995 Pallati i ëndrrave - 1996 Dialog me Alain Bosquet - 1996 Spiritus - roman- 1996 Kombi shqiptar në prag të mijëvjeçarit të tretë. Tiranë: Onufri. Tri këngë zie për Kosovën - triptik - 1998 Ikja e shtërgut - tregim - 1999 Qorrfermani - roman - 1999 Vjedhja e gjumit mbretëror - tregime - 1999 Ra ky mort e u pamë - ditar për Kosovën, artikuj, letra - 2000 Kohë barbare (Nga Shqipëria në Kosovë) - biseda - 2000
  4. 4. Breznitë e Hankonatëve - 2000 Vajza e Agamemnonit - 2000 Bisedë përmes hekurash - 2000 Elegji për Kosovën - 2000 Lulet e ftohta të marsit - roman - 2000 Unaza në kthetra - 2001 Eskili, ky humbës i madh - 2001 (ribotim) Qyteti pa reklama - roman - 2001 Jeta, loja dhe vdekja e Lul Mazrekut - roman - 2002 Princesha Argjiro -lektyrë - 2003 Pasardhësi - roman - 2004 Shkaba - 2004 Ftese ne studio - 2004 Dantja i pashmangshëm - 2005 Identiteti evropian i shqiptarëve - 2006 Hamleti, princi i vështirë - Sprovë - 2006 Hija (roman) - 2007 Spiritus - 2007 Çështje të marrëzisë - Poshtërimi në Ballkan - Muzgu i perëndive të stepës - Darka e gabuar - roman - 2008 E penguara - roman - 2009 Aksidenti - roman - 2010 Ditë kafenesh - novelë Mosmarrëveshja, mbi raportet e Shqipërisë me vetveten - 2010 Stinë e mërzitshme në Olymp Vepra 1 Vepra 2 Vepra 3 Viti i mbrapshtë Mbi krimin në Ballkan. Letërkëmbim i zymtë - 2011 Çlirimi i Serbisë prej Kosovës – 2012 Besnik Mustafaj lindi më 23 shtator të vitit 1958 në Bajram Curr. (Tropojë), është një politikan dhe shkrimtar i njohur shqiptar. Tituj të veprave Veprat e tij janë të botuara në shumë gjuhë si shqip, frëngjisht, anglisht, gjermanisht, italisht, greqisht etj... Ka fituar çmimin Mesdhetar për letërsi me librin e tij "Daullja prej letre" në 1998. Motive të gëzuara (1978) Pragu i verës (1985) Fytyrë burri (1987) Bregu i lumit të kthjellët (1986) Vera pa kthim (1989) Shqipëria, midis krimeve dhe mirazheve Nje sagë e vogël Daullja prej letre Ditari i një ambasadori në Paris Boshi Autoportret me teleskop - 2013
  5. 5. Dritëro Agolli poet, prozator dhe publicist, që nga viti 1973 kryetar i Lidhjes së Shkrimtarëve dhe të Artistëve të Shqipërisë. Tituj të veprave Në rrugë dolla, 1958 Hapat e mia në asfalt, 1961 Zhurma e erërave të dikurshme, 1964 Shtigje malesh dhe trotuare, 1965 Mesditë, 1968 Komisari Memo, roman, 1969 Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo, roman 1973 Nënë Shqipëri, 1974 Njeriu me top, 1975 Fjala gdhend gurin, 1977 Trëndafili në gotë, roman, 1980 Fytyra e dytë, dramë Mosha e bardhë, dramë Udhëtoj i menduar, 1985 Njeriu i mirë qe ben seks, tregime Kalorësi lakuriq, roma Petro Marko Tituj të veprave Hasta la vista (1958) Qyteti i fundit (1960) Një emër në katër rrugë "Ara në mal" - roman Nata e Ustikës (1989) Shpella e piratëve- roman Vepra autobiografike "Horizont" - roman Fantazma dhe plani 3+4 Çuka e shtegtarit Një natë dhe dy agime "Stina e armëve" - roman "Halimi" - roman "Tregime" - tregime "Gazetari, mbreti e uria" - - roman "Retë dhe gurët" - 2000 Ultimatumi - 2002 Tregime të zgjedhura – 2003 Bardhyl Londo lindur në vitin 1948 në Përmet, Shqipëri. Tituj të veprave Si ta qetësoj detin - roman (1988) Ditë njerëzore Shën Shiu – 2010 Jakov Xoxa (1923 - 1979) lindi në qytetin e Fierit. Tituj të veprave Novela (1949) Buçet Osumi (1957) Lumi i vdekur - roman (1965)
  6. 6. Juga e bardhë 1 dhe 2 - roman (1971) Lulja e kripës 1 dhe 2 - (botuar pas vdekjes ne dy vëllime, 1980/81) Kasëm Trebeshina u lind në Berat më 5 gusht 1926. Filloi studimet në Shkollën Normale të Elbasanit, por i ndërpreu më 1942, kur u aktivizua gjallërisht në Luftën Nacionalçlirimtare, prej së cilës i kanë mbetur disa plagë. Titujt e Veprave Letra e tij "Promemorje" 5 tetor 1953 "Artani dhe Min`ja ose hijet e fundit të maleve", poemën 1961 “Stina e stinëve”, 1991, Prishtinë Mekami, melodi turke, 1994, Prishtinë “Histori e atyre që nuk janë”, 1995, Prishtinë “Legjenda e asaj që iku”, 1992, Tiranë “Koha tani, vendi këtu”, 1992, Tiranë “Qezari niset për në luftë”, 1993, Tiranë “Rruga e Golgotës”, 1993, Tiranë “Lirika dhe satira” 1994, Tiranë “Hijet e shekujve”, 1996, Tiranë “Ëndrra dhe hije drama”; 1996, Tiranë Martin Camaj (1927-1992) ishte shkrimtar dhe albanolog shqiptar. Tituj të veprave Nji fyell ndër male - Prishtinë 1953 Kanga e vërrinit - Prishtinë 1954 Djella (novelë) - Romë 1958 Meshari i Gjon Buzukut - Romë, 1960 Il "Messale" Legjenda - Romë 1964 Lirika mes dy moteve - Munih 1967 Poezi (1953-1967)- Munih 1967 Tekst mësimor i gjuhës shqipe - Wiesbaden 1969 E folmja shqipe në provincën e Avelinos - Firence 1971 Antologjia: Këngë shqiptare - Dusseldorf 1974 Njeriu më vete dhe me të tjerë - 1978 Poezi 1981 Drandja (proza poetike)- Munih 1981 Rrathë (novelë) - 1981 Shkundullima - 1985 Karpa [4] (novelë)- 1987 Poezi 1981 Tingujt e parë Gramatika shqipe - Wiesbaden 1984
  7. 7. Poetet Fatos Arapi lindi në vitin 1930 në Vlorë, ShqipëriVepra e Fatos Arapit është e pasur në llojet e zhanret e ndryshme që ai lëvroi. Poezitë e para F. Arapi i botoi në gjysmën e dytë të viteve pesëdhjetë, dhe, përkatësisht në vitet 1962 e 1966 botoi vëllimet "Shtigje poetike" dhe "Poezia dhe vjersha". Tituj të veprave Shtigje poetike, 1962 Partizani pa emër, 1962 Poema dhe vjersha, 1966 Ritme të hekurta, 1968 Patat e egra, 1969 dhjetori i shqetësuar, 1970 Dikush më buzëqështë, 1972 Poezi të zgjedhura, 1974 Drejt qindra shekujsh shkojmë 1977 Shokët, 1977 Cipa e borës, 1985 Deti në mes, 1986 Ku shkoni ju statuja, 1990 Qezari dhe ushtari i mirë Shvejk, në front diku, 1995 Gjeniu pa kokë, 1999 Agron Tufa është poet e prozator shqiptar. Veprat Letrare "Aty te portat Skee" (Elbasan, 1996) "Rrethinat e Atlantidës" (Tirana, 2002) "Dueli (Tiranë 2002) "Fabula Rosa" (Tiranë 2004) Ali Podrimja (28 Gusht, 1942 - 21 Korrik, 2012), ishte shkrimtar shqiptar nga Kosova. VEPRAT Dashuria Vetem ose hamlet i semure Lum Lumi. Kush do ta vras Ujkun Ura e Arte Kulla Hija e tokes Azem Shkrelí lindi më 1938 në Rugovë të Pejës. Poezi Bulzat (1960), Engjujt e rrugëve (1963), E di një fjalë prej guri (1969), Nga bibla e heshtjes (1975), Pagëzimi i fjalës (1981),
  8. 8. Nata e papagajve (1990), "Lirikë me shi (1994), Zogj dhe gurë (1997). Mimoza Ahmeti lindi me 12 Qershor,1963 është shkrimtare shqiptare. Poezia e Mimozës Pjalmimi i luleve është përkthyer në gjuhen bullgare nga Elica Velinova ndërsa përmbledhj e tregimeve e titulluar E fshehta e rinisе sime po ashtu është përkthyer në gjuhën bullgare nga Iskra Cankova. Tituj të veprave:  Pjalmimi i luleve  E fshehta e rinisе sime Poezi  ANKTH PER MIQTE NE NEW YORK  ARMIKU  BALADE PER HALIL GASHIN  BINJAK I SHPIRTIT  CMENDINA ME PORTE HAPUR  DIKUSHI  DLIRIUM  ESHTE CUDI KUR JE FEMER  FIKJE  FLUTUROJ E LIRE  GJINKALLA  GJITHCKAJA IME  GJUMI ME KA BRAKTISUR  I DOBETI DHE I FORTI  ISHTE NJE RRUGE  JETA ESHTE E GJATE  KLITHMA IME AbdullahKonushevci  DHE IKIM IKIM IKIM  DUKE PRITUR GJERGJIN E RI  ËNDRRA… PASTAJ VLORA  JETA NË MOZOMAZI  KTHIMI I DRITËSORËVE  KUR VRITET BIRI I MADH  MUNGESA E LIRISË  PËRPJEKJE PËR T‟I ZËNË KONTURET E MBINJERIUT  PIKAT AD  SI E KRIJOI ZOJSI DARDANINË  SKICË PËR NJË ELEGJI  VDEKJA E DYTË E GJERGJIT*  VJERSHË EKSPRESIONISTE  ZONJA MËMË Vellimet me poezi:  Pasqyrë dhe diell (poezi, “Rilindja”, Prishtinë, 1979},  Rënia e mollës (poezi, “Rilindja”, Prishtinë,1981),  Pad jabuke (serbisht, “Jedinstvo”, Prishtinë 1982),
  9. 9.  Qerrja e diellit (poezi, “Rilindja”, Prishtinë,1983),  Loja e strucit (poezi, “Rilindja”, Prishtinë,1987),  Të qenët të mosqenë (poezi, “Rilindja”, Prishtinë, 1990),  Pikat AD (poezi, “Papyrus”, Prishtinë,2002),  Dashni dhe vdekje (poezi. “Nositi”, Prishtinë, 2011) AdelinaMamaqi Poezitë e autorit:  FESTA JOTE – FESTA IME  KENGET E STINEVE  MOJ KEPUCE  ORKESTRA JONE GAZMORE Tituj të veprave:  Orizi i milngonave (poemë)  Bregu i kaltër (vjersha)  Goni trazovaçi (poemë)  Fishekzjarrët (vjersha)  Klloçka dhe kotelet (poemë)  Si thoni ju ? (vjersha humoristike)  Kaltëroshi tekanjozi (poemë)  Një zog gëzimi (vjersha)  Mësoi Adi shkronjën A AdemZaplluzha Poezite e autorit  I shtrirë në parkun e vjetër  Një trung prej mishi  Poeme per Vace Zelen  Poetet jane bijte e zerit

×