1. Proiect didactic
DISCIPLINA: MATEMATICA
CLASA: a VIII-a
DATA:
DURATA: 45 min
CAPITOLUL: Patrulatere
SUBIECTUL LECŢIEI: Paralelograme: rombul, elemente, proprietăţi, criterii
SUBCOMPETEMŢE:
10.6 Construirea unor secvenţe simple de raţionament deductiv în contextul patrulaterelor studiate
10.7 Investigarea valorii de adevăr a uneu afirmaţii, propoziţii, inclusiv cu ajutorul exemplelor, contaexemplelor.
10.8 Justificarea unui demers sau rezultat matematic obţinut sau indicat cu patrulatere, recurgînd la argumentări, demonstraţii.
OBIECTIVE LECŢIEI:
O1- realizarea reprezentării plane ale patrulaterelor studiate;
O2- punerea în evidenţă a elementelor patrulaterelor studiate;
O3- să enumere proprietăţile patrulaterelor studiate;
O4- să aplice cunoştinţele dobîndite în rezolvarea problmelor.
TIPUL LECŢIEI: formare a capacităţilor de aplicare a cunoştinţelor
STRATEGII DIDACTICE:
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, careu de cuvinte, argumentarea, exerciţiu, observaţia, descoperirea
MIJLOACE: manual, caietul, tablă, coli flipchart, instrumente geometrice, marchere, fişe
2. STRUCTURA, CONŢINUTUL ŞI DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Secvenţe ale Obiec- Durata
Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode Evaluare
lectiei tive timp
Organizarea
clasei pentru Salut elevii şi le urez succes. Efectuez apelul Pregătesc locul de lucru 2′
lecţie
Evocarea Lămureşte neclarităţile, greutăţile întîmpinate la Spun ce neclarităţi, întrebări au la lucrul Conversaţia Frontală
realizarea lucrului pentru acasă pentru acasă
Profesorul dirijează actualizarea prin întrebări -
răspunsuri: Răspund oral la întrebări
O2 - Ce este patrulaterul? 3′
- Care figură o numim paralelogram,
O3 dreptunghi, pătrat, romb?
Un elev scrie la tablă proprietăţile Frontală
- Care sînt elementele rombului?
- Ce figură este deseneată la tablă? Argumentaţi
paralelogramului, indicînd în desen aceste Conversaţia
proprietăţi
răspunsul. Reprezentaţi în desen proprietăţile
paralegramului.
Propunelevilorsărezolve oral
următoareleexerciţii: Cîte un elev(primul care a răspuns corect)
- Careulul de cuvinte (Anexa 1). la tablă completează careul de cuvinte Argumentarea
O2
- Completarea spaţiul liber pentru a 10′ Frontală
O3 obţine o afirmaţie adevărată. (Anexa 2). Î-şi expun părerea
- Recunoaşte figura(Anexa 3). Descoperirea
Înseamnă elevii ce răspund
Enunţă subiectul lecţiei şi obiectivele lecţiei. Î-şi notează în caiete subiectul lecţiei
Realizarea O3 Propune spre realizare următoarele probleme: Un elev construeşte la tablă, explicînd
sensului - Construirea unui romb cu ajororul riglei paşii realizaţi, restul lucrează individual în 8′ Explicaţia Frontală
O1 negradate. caiet, ilustrînd în desen proprietatea
- Împărţirea unui segment de 43 mm în utilizată în construirea figurii.
jumătate cu ajutorul riglei negradate. Conversaţia
Verifică lucrul pentru acasă în caietele elevilor. Doi elevii construesc rombul, utilizînd Lucru cu
Ex. 10 c) pag.97 Frontală
O1 proprităţi diferite ale rombului. 4′ manualul
Verifică corectitudinea realizării exerciţiilor în
caitele elevilor, precum şi lucrul elevilor la tablă
Elevii trebuie să observe că obţinem Observaţia
O4O1 aceiaş figură
Ex. 11 c) pag.97
3. Verifică corectitudinea realizării exerciţiilor în Un elev construeşte la tablă restul 4′ Explicaţia
O1 caitele elevilor, precum şi lucrul elevilor la tablă lucrează individual în caiet
Ex: ABCD – paralelogram Un elev construeşte la tablă restul
AB = 35 mm lucrează individual în caiet 5′ Frontală
AC = 48 mm
m( CAB) =70°
Explicaţia
Verifică corectitudinea realizării exerciţiilor în
caitele elevilor, precum şi lucrul elevilor la tablă
Reflecţia O2 Roagă elevii să analizeze cerinţele de pe fisă Fiecare elev completează rîndul al treilea 6′ Lucrul cu fişa Auto-
(Anexa 4 ) şi să completeze doar rîndul al pe fişa obţinută, apoi un elev citeşte cele evaluarea
treilea de pe fişă. scrise, restul verifică rectificînd
răspunsurile greşite.
Extinderea Notarea şi argumentarea notelor elevilor. Pregătesc agendele 3′ Lucru cu
De repetat § 5, pag. 96 Notează lucrul pentru acasă manualul
De scris: Ex. 11 d)
De completat restul rîndurilor în fişă
(Anexa 4 )
Anexa 1
Careu de cuvinte
1. Porţiunea de plan cuprinsă între laturi. 1
2. Puncte ce determină patrulaterul. 2
3. Porţiunea de plan în afara laturilor. 3
4. Uneşte două vîrfuri opuse. 4
5. Unitatea de măsură a unghiurilor. 5
6. Suma lnghimilor laturilor. 6
7. Patrulaterul cu laturile şi unghiurile cingruente. 7
8. Are latrile opuse paralele. 8
9. Patrulater cu laturile congruente. 9
10. Paralelogram cu un unghi drept. 10
11. Are doar două laturi paralele. 11
12. Segmente care determină patrlaterul 12
4. Anexa 2
Completarea spaţiul liber pentru a obţine o afirmaţie adevărată.
- Într-un paralelogram diagonalele .........................................
- Dreprunghiul cu două laturi paralele consecutive congruente ...............................................
- Paralelogramul cu un unghi drept este ...........................................
- ................................are laturi congruente.
- ..................................... are toate unghiurile drepte.
Anexa 3
“Recunoaşte figura”
1. - Patrulater
- Nu are şaturi consecutive congruente
- Are laturile opsuse congruente
- Nu are nici un unghi drept
2. - Patrulater
- Oricare două perechi de laturi consecutive sînt congruente
- Nu are nici un unghi drept
3. - Patrulater
- Are toate laturile cingruente
- Are un unghi drept
4. - Patrulater
- Are toate unghiurile congruente
- Nu are două latruri consecutive congruente
5. - Patrulater
- Are laturi opuse paralele
- Are diagonalele perpendiculare
- Nu are nici un unghi drept