Se ha denunciado esta presentación.
Utilizamos tu perfil de LinkedIn y tus datos de actividad para personalizar los anuncios y mostrarte publicidad más relevante. Puedes cambiar tus preferencias de publicidad en cualquier momento.

Kurtalansunumslayt

354 visualizaciones

Publicado el

Publicado en: Empresariales
 • Sé el primero en comentar

 • Sé el primero en recomendar esto

Kurtalansunumslayt

 1. 1. EGEMEN ERGÜZ Seyahat İşletmeciliği 2. Sınıf Konu: Kurtalan ilçesi, tarihi önemi, Kurtalan Ekspresi
 2. 2. Güneydoğu Anadolu Bölgesinde, Siirt iline bağlı bir ilçe olan Kurtalan, doğusunda Siirt Merkez ilçe, batısında Beşirli ilçesi güneydoğusunda Eruh ve güneybatısında da Hasankeyf ilçesi ile çevrilidir.
 3. 3. Eski Yerleşim Kalıntıları *Erzen *Zokarno *Bemheri
 4. 4. İlçede ekonomi büyük ölçüde tarıma, dağlık bölgelerde ise hayvancılığa dayanmaktadır. Ayrıca küçük çapta besi hayvancılığı yapılmakta iken 1995 yılından sonra besicilik yaygınlaştırılmıştır.
 5. 5. İklim, yazın sıcak ve kurak, kışın ılık, kısmen yağışlıdır. Bitki örtüsü olarak Beykent dağlarının belirli yörelerinde yöresel ormanlar mevcut olup, diğer bölgeler kısmen çalılıklarla örtülüdür.
 6. 6. İlçede idare olarak kamu kurum ve kuruluşları halkın ihtiyaçlarını karşılayacak düzeydedir. Hükümet konağı 1940 yılında Devlet Demiryolları tarafından yapılmış olup, kuruluşlar hükümet konağına 1944 yılında taşınmıştır.
 7. 7. İlçenin nüfusu 2000 yılı genel sayımına göre toplam 59.037’dir. İlçe merkezinin nüfusu 26.380, köylerin toplam nüfusu ise 19.522’dir. Nüfusun %37’si ilçe merkezinde, %63’ü köy ve beldelerde yaşamaktadır.
 8. 8. Nüfusun %85’i tarımla, %15’i ticaret ve serbest meslekle uğraşmaktadır. İlçede okuma yazma oranı %92,4 olup bunun %50’si ilköğretim, %13’ü ortaöğretim, %4’ü de yükseköğrenim görmüştür. Bunun cinslere göre dağılımı %72’si erkek ve %28’i kadın olarak görülmektedir.
 9. 9. İlçe toprakları orta yükseklikte dalgalı düzlüklerden oluşmaktadır. İlçenin belli başlı yükseltisi Garzan Dağı’dır. İlçe topraklarını Garzan Çayı ve Bitlis Çayı sulamaktadır.
 10. 10. Kurtalan’ı bir de şöyle tanımlayabiliriz: 1938’de oradan geçip İran’a uzanması beklenen demiryolunun yapımıyla gelişen, büyüyen ve adı Kurtalan olarak değiştirilen Misriç Köyü.
 11. 11. Kurtalan’ı en çok Barış Manço’nun 1970’lerde kurduğu Kurtalan Ekspres grubu tanıttı. Bir de haftada 3 gün Haydarpaşa’dan çıkıp tam 36 saat sonra Kurtalan’a varan Güney Ekspresi’nden bilinir.
 12. 12. Siirt iline bağlı Kurtalan ilçesinde ilk demiryolu yapımı eski adıyla Zok şimdiki adıyla Yanarsu köyünde meydana gelmiştir. 1938 yılına kadar ilçe merkezi olan köy, daha sonra bu çalışmadan ve diğer köylere uzaklığından dolayı ilçe merkezi olmaktan çıkarılmıştır.
 13. 13. Doğu Anadolu’yla Çukurova’yı birbirine bağlayan Kurtalan demiryolu 1944’te açılmıştır.
 14. 14. Kurtalan’ı en önemli ve bilindik yapan faktör demiryoludur. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde birbirine koşut uzanan dört demiryolu hattının biri Siirt ilinde, Kurtalan’da son bulur.
 15. 15. Demiryolu ve bunun yanında karayolu ulaşımında da son nokta olunması, ilin ve ilçenin ekonomik ve sosyal yaşamını olumsuz etkilemektedir.
 16. 16. Ankara-Kayseri-Sivas-Malatya-Diyarbakır-Kurtalan arasında haftanın 4 günü karşılıklı olarak Güney Ekspresi ve haftanın 3 günü yolcu treni seferi yapılır. Bu sefer Ankara üzerinden İstanbul’la bağlantılıdır.
 17. 17. İlin güney illeriyle bağlantısını ise haftanın her günü Eskişehir-Konya-Adana-Malatya-Diyarbakır-Kurtalan arasında çalışan bir yolcu treni sağlar.
 18. 18. Bu demiryolu hattında sık görülmese de kazalar meydana gelmektedir. Özellikle doğudaki soğuk ve karlı hava bu durumda büyük ölçüde rol oynar. Son olarak 2008 yılının sonunda çığ düşmesinden kaynaklanan bir kaza meydana gelmiştir.
 19. 19. KAYNAKÇA <ul><li>Yurt Ansiklopedisi www. hurriyet .com.tr </li></ul><ul><li>www. kurtalan .gov.tr </li></ul><ul><li>www.kurtalan.bel.tr </li></ul>
 20. 20. <ul><li>Beni dinlediğiniz için teşekkür ederim. </li></ul>

×