2. მათემატიკის , ქართული ენისა და ისტ-ის
ინტეგრირებული გაკვეთილი თემაზე:
რას გვიმალავენ მონაცემები ?
VI კლასი
გაკვეთილის მიზანი:
ვასწავლო მოძიებული მონაცემების დამუშავება და
წარმოდგენა სვეტოვანი დიაგრამების მეშვეობით
კომპიუტერის დახმარებით
1
2
3
4
3. გაკვეთილის გეგმა
A
1.
2.
3.
4.
5.
აქტივობა განწყობილების შექმნა _ 5 წთ.
აქტივობა გონებრივი იერიში _ 10 წთ.
აქტივობა კითხვა - პასუხი _ 3 წთ.
აქტივობა საშინაო დავალების შემოწმება _ 7 წთ.
აქტივობა ჯგუფური სამუშაო მონაცემთა დამუშავება
და დიაგრამის აგება კომპიუტერის მეშვეობით_10 წთ
6. აქტივობა ინტერვიუების აღება და მონაცემთა
დამუშავება
7. აქტივობა საშინაო დავალების მიცემა _ 5 წთ.
8. აქტივობა შეფასება _ 5 წთ.
4. ეროვნული სასწავლო გეგმით განსაზღვრული მისაღწევი
შედეგი/ინდიკატორები
მათემატიკა:
1. მოსწავლეს შეუძლია დასმული ამოცანის ამოსახსნელად
საჭირო თვისობრივი და რაოდენობრივი მონაცემების
მოპოვება.
· ახდენს მზა ანკეტით/კითხვარით მითითებულ
რესპონდენტთა
გამოკითხვას და აგროვებს მონაცემებს;
2. მოსწავლეს შეუძლია თვისობრივი და რაოდენობრივი
მონაცემების მოწესრიგება და ამოცანის ამოსახსნელად
ხელსაყრელი ფორმით წარმოდგენა.
· აგებს წრიულ და სვეტოვან დიაგრამებს (როდესაც
მონაცემები იძლევა სკალის ადვილად შერჩევის საშუალებას).
5.
6. ქართული ენა :
· მოსწავლე იცავს მართლმეტყველების ელემენტარულ
წესებს
· მოსწავლე გამოხატავს თავის დამოკიდებულებას
წაკითხული ტექსტის მიმართ
· მოსწავლე მონაწილეობს საუბრებში და იყენებს
კითხვის მიზნის შესაბამის სტრატეგიებს
7.
8. გონებრივი იერიში
დავალება1. მობილური ტელეფონის
მოდელზე,რომელსაც კლავიშებზე
ინგლისურ და ქართულ ასოებთან ერთად
ციფრები აქვს გამოსახული,ჯგუფებმა
უნდა გამოიცნონ,რა სიტყვაა დაშიფრული
და სრაფად აიწიონ საპასუხოდ ხელი
10. 1. ციყუნებმა ზამთრისათვის მოაგროვეს თხილი,
მესამედი წვრილი არის,დანარჩენი მსხვილი,
ერთად მათი რიცხვი გახლავთ ორას ოცდაორი,
მაშ ცალ-ცალკე რამდენია,პასუხი თქვი სწორი
2.თითქოს ტყეს ფეხი აუდგამს,
მოდის ქორბუდას ჯოგი,
მოდი ირმების დათვლაში
შენც მომეხმარე გოგი,
ცალკეულ რიცხვებს მოგაწვდი,
კარგად დამიგდე ყური,
თორმეტი ხარ-ირემია,
ორი იდენი ფური,
თანაც ფურ-ირმებს კუნტრუშით
ნუკრი მოყვება თითო,
რამდენი სული ყოფილა,იანგარიშე თვითონ
11. კითხვა:
შეიძლება თუ არა რომ
დიაგრამები სხვადასხვანაირი იყოს?
შეიძლება
კითხვა:
როგორი დიაგრამები
გისწავლიათ და იცით?
ვენის დიაგრამა,სვეტოვანი,ხაზოვანი
ანუ წრფივი,წერტილოვანი და
წრიული დიაგრამები
12. არსებობს დიაგრამების ნაირსახეობები:
ვენის დიაგრამა
წრფივი დიაგრამა
5
4
3
r ao d eno ba
6
25
wer t i l o vani di agr am
a
20
15
10
2
5
1
0
0
0
1
2
3
4
5
6
7
qu l a
8
9
10
14. დავალება
ა) რამდენ ადამიანს უყვარს დეტექტივების
კითხვა?
ბ) რამდენს უყვარს რომანების კითხვა?
გ) რამდენით ნაკლებ ადამიანს უყვარს
ზღაპრების კითხვა,ვიდრე სათავგადასავლო
ნაწარმოების?
დ) რამდენჯერ მეტ ადამიანს უყვარს რომანების
კითხვა,ვიდრე ლექსების?
15. საშინაო დავალების შემოწმება
უნდა შეგეგროვებინათ ინფორმაცია
თქვენი ოჯახის წევრების წლოვანების
შესახებ,შეგედგინათ მონაცემთა ცხრილი
და აგეგოთ წრფივი დიაგრამა. ჯგუფებს
ვთხოვ გააკეთონ პრეზენტაცია
ერთიწევრის ნამუშევრის.
საუკეთესო დაჯილდოვდება
16. მონაცემების დამუშავება და დიაგრამების
აგება
დავალება
დაითვალეთ მოცემულ ლექსებში
ხმოვანი ასოები ა,ი,ე,ო,უ და
კომპიუტერის დახმარებით
ააგეთ სვეტოვანი დიაგრამა
18. შეფასების კრიტერიუმები
კრიტერიუმები
1-4
5-6
7-8
9 -10
საშინაო
დავალების
შესრულების
ხარისხი
დავალება
არა აქვს დავალება ნაწილობრივ
შესრულებული
შეასრულა დავალება შეასრულა,მაგრამ
ხარვეზებით
სრულყოფილად
შეასრულა
დავალება
გაკვეთილზე
მონაწილეობას არ მონაწილეობს
იღებს გაკვეთილის გაკვეთილის
მსვლელობაში
მსვლელობაში
გამოთქვამს თავის
აზრს,უჭირს
არგუმენტირება
გამოთქვამს
მოსაზრებებს,მსჯე
ლობს
არგუმენტებით
პრაქტიკულად ვერ აითვისა ახსნილი
მასალა,მაგრამ
იყენებს თეორიულ იშვიათად ახერხებს
პრაქტიკულ
ცოდნას
გამოყენებას
აითვისა ახსნილი
მასალა
მასალა და კარგად
აითვისა,მაგრამ
ახერხებს
ზოგჯერ ვერ
იყენებს პრაქტიკაში პრაქტიკაში
გამოყენებას
აქტიურობა
ცოდნა და
უნარები
ჯგუფური
მუშაობა
ერთვება ჯგუფის კარგადაა ჯგუფის
ცდილობს ჯგუფში მუშაობაში,გამოთქვ ჩართული
ვერ მუშაობს
მუშაობაში,თანამშრ
ჯგუფთან,უყურად ჩართვას,მაგრამ ვერ ამს საკუთარ უჭირს ომლობს ჯგუფის
აზრს,მაგრამ
ახერხებს აზრის
ღებოა
ჩამოყალიბებას
ჩამოყალიბება და წევრებთან,სწრაფა
აზრის გადმოცემა დ იღებს
გადაწყვეტილებას.
პრეზენტაცია ვერ აკეთებს
პრეზენტაციას
ცდილობს
პრეზენტაციის
გაკეთებას,მაგრამ
დახმარების გარეშე
ვერ ახერხებს
ნათლად და
საინტერესოდ
გასაგებად
აკეთებსპრეზენტაც
აკეთებს
პრეზენტაციას,მაგრ იას.კითხვებზე
ამ აქვს ხარვეზები პასუხობს სწორად
და ამომწურავად.
19. საშინაო დავალების მიცემა
ქართული ენის სახელმძღვანელოდან
გ.ლეონიძის " ჩემი ჭერამი"-დან ავიღოთ
ტექსტი ,
ერთი ან ორი აბზაცი და დავითვალოთ
არსებითი სახელები,ზედსართავი
სახელები,კავშირები.ავაგოთ ხაზოვანი
დიაგრამები