Rangkuman dokumen ini memberikan rancangan pengajaran bahasa Melayu untuk murid sekolah rendah yang meliputi tajuk mengajar kata nama. Rancangan ini terdiri daripada tiga langkah utama iaitu menjelaskan definisi dan jenis-jenis kata nama, membezakan kata nama am dan khas, serta membuat ulasan kata nama. Pelbagai aktiviti interaktif digunakan untuk memudahkan pembelajaran murid.
1. Rancangan Pengajaran Amali Tugasan BMM 3117 Kaedah Pengajaran Bahasa
Melayu Sekolah Rendah
Tarikh/ Hari : 22 Februari 2011
Hari : Selasa
Tahun : 4 Delima
Mata pelajaran : Bahasa Melayu
Tajuk : Mengajar Kata Nama
Hasil Pembelajaran : Fokus utama :
1. Memberikan respons yang sesuai terhadap soalan
yang
dikemukakan.
2. Membaca lancar bahan sastera dan bukan sastera
dengan sebutan dan intonasi yang betul.
Objektif : Pada akhir pembelajaran murid dapat :
i) Membaca dengan lancar dan sebutan dengan
intonasi yang betul.
ii) Mengenal pasti jenis-jenis kata nama yang terdapat
dalam bahasa Melayu.
iii) Memberikan contoh kata nama berdasarkan jenis-
jenis kata nama yang terdapat dalam bahasa
Melayu.
iv) Menulis contoh-contoh kata nama yang terdapat
dalam bahasa Melayu dengan betul.
Kemahiran Bahasa : Mendengar dan bertutur, membaca dan menulis.
KBT : Kemahiran berfikir
Kemahiran belajar
Kecerdasan pelbagai
2. Langkah Isi pelajaran Aktiviti Pengajaran dan
pembelajaran
Catatan
Set induksi
( 5 minit )
Menyanyikan lagu
sambil
menyebutkan
perkataan
1. Guru menayangkan video
nyanyian lagu ‘Bangau Oh
Bangau’.
2. Guru bersoal jawab dengan
murid
Adakah murid berasa
seronok menyanyi lagu
tersebut?
Apakah yang dapat
dilihat di dalam video
nyanyian tersebut?
3. Guru mengaitkan jawapan
murid dengan tajuk
pembelajaran hari ini.
Kemahiran
Belajar :
1. Menyoal
Kemahiran
Berfikir :
2. Menghubung
kait
Kemahiran
Kecerdasan
Pelbagai :
1. Muzik.
2. Kinestetik.
Langkah 1
(15 minit)
Definisi kata nama
Jenis-jenis kata
nama
1. Guru menjelaskan kepada
pelajar tentang definisi dan
maksud kata nama.
2. Guru menerangkan jenis-
jenis kata nama yang terdapat
dalam bahasa Melayu.
3. Guru memberikan contoh-
contoh daripada jenis-jenis
kata nama yang terdapat
dalam bahasa Melayu.
4. Guru bertanya kepada
murid untuk memberikan
contoh-contoh lain jenis-jenis
kata nama yang terdapat
dalam bahasa Melayu.
Kemahiran
Belajar :
1. Menyoal.
2. Mendengar
aktif.
Kemahiran
Berfikir :
1. Pemikiran
Kreatif.
2. Pemikiran
konstruktif.
3. Langkah 2
(15 minit)
Langkah 3
(15 minit )
Membezakan kata
nama am dan kata
nama khas
Membuat ulasan
kata nama
Membezakan jenis-
jenis kata nama
1. Guru memulakan aktiviti
menggunakan alat bantu
mengajar yang telah
disediakan. Langkah aktiviti
adalah seperti berikut :
Menyediakan jadual
pada papan tulis
dengan menyediakan
dua ruang kepada kata
nama am dan khas.
Cth :
Kata
Nama
Am
Kata
Nama
Khas
Guru menunjukkan
beberapa keping
gambar contoh bagi
setiap jenis kata nama
yang terdapat dalam
bahasa Melayu.
Guru bertanya kepada
murid apakah yang
dapat dilihat di dalam
gambar dan
mengelaskan kepada
jenis kata nama yang
tepat.
Guru meminta murid
menulis kata nama
tersebut pada jadual
Kemahiran
Belajar :
1. Menyoal.
2. Mendengar
aktif.
Kemahiran
Kecerdasan
Pelbagai :
.1. Visual Ruang
Kemahiran
Belajar :
1. Menyoal.
2. Mendengar
aktif.
Kemahiran
Kecerdasan
Pelbagai :
.1. Visual Ruang
4. yang telah disediakan
pada papan tulis.
Guru memberi ulasan
tentang hasil kerja
yang diberikan oleh
murid.
Penutup
( 10 minit )
Kesimpulan aktiviti
⁻ Membuat
rumusan
⁻ Menyanyikan
semula lagu
pada awal
pengajaran
1. Guru meminta murid
membuat rumusan tentang
tajuk pelajaran dengan
bantuan guru.
2. Guru memberikan rumusan
pengajaran dan pembelajaran
yang telah berlangsung pada
hari ini.
3. Sebelum mengakhiri sesi
pengajaran dan pembelajaran
pada hari ini, guru sekali lagi
membawa pelajar menyanyi
berpandukan video lagu
‘Bangau Oh Bangau’ pada
awal pengajaran.
⁻ Murid
dibimbing
merumuskan
kemahiran
yang di ajar
hari ini.
⁻ Murid
digalakkan
mengumpul
maklumat
tambahan
yang terdapat
dalam
beberapa
contoh lain.