2. მიწისძვრა და ვულკანი VII კლ.
თემა: მიწისძვრა და ვულკანი
მიზანი: მიწისძვრებისა და ვულკანების
გავრცელების ძირითადი
კანონზომიერებების დადგენა
უნარები:გეოგრაფიული ინფორმაციის
ინტერპრეტაციის უნარი
რუკაზე მუშაობის უნარი
მსჯელობისა და ანალიზის უნარი.
3. რესურსები:სახელმძღვანელო,მსოფლიოს
ფიზიკური და პოლიტიკური
რუკები,ტექსტი მიწისძვრისა
ვულკანის მოქმედების შესახებ
სლაიდები - მიწისძვრა და
ვულკანი.
4. • გაკვეთილის მსვლელობა
• I ეტაპი - პროვოცირება - 5 წთ.
• 1. როგორია დედამიწის შინაგანი
• აგებულება?
• 2. რა განსხვავებაა კონტინენტურ და
• ოკეანურ ქერქს შორის?
• 3. რა არის რელიეფი და რომელი ძალები
• უცვლიან დედამიწის ზედაპირს სახეს?
5. • II ეტაპი-ასოციაციური რუკა და ტექსტზე
• მუშაობა - 25 წთ.
პასუხების მოსმენის შემდეგ მოსწავლეებს
ვუკითხავთ მცირე ზომის ტექსტს (ვულკან
ვეზუვის ამოფრქვევის შესახებ), ვთხოვთ
მოსწავლეებს,გამოიცნონ,რა მოვლენაზეა
საუბარი.
•
6. ,,დილიდან საღამომდე მიწა ისე
ირყეოდა, როგორც ზღვის
ტალღები.ადამიანები სახლებიდან
გამორბოდნენ და მოედანზე
იკრიბებოდნენ. დაღამდა, მიწა კი რყევას
განაგრძობდა. ხალხს ეგონა, რომ მათი სახ-
ლები დაიმგრა და შიშით ელოდნენ გათე-
ნებას. გათენებისას მიწის რყევა შეწყდა.
7. სამი დღის შემდეგ, ღამის 11 სთ-ზე, მიწა ხელახლა
შეინძრა. ეს ისეთი საშინელი ბიძგი იყო, რომ
შენობები დაიბზარა, ფანჯრები ჩაიმსხვრა, ავეჯი
და ჭურჭელი დაიმტვრა. უცებ ცაწითელი ალით
განათდა. მთის შორიახლოს ნაპრალი გაჩნდა და
მოწითალო გავარვალებული მასა ამოდიოდა.
ისმოდა ყრუ, მაგრამ ძლიერი ხმაური,კვამლი
ორთქლი და ალი ღუბლებს ზემოთ ადიოდა და
ყველა მიმართულებით იფანტებოდა.მთის
ნაპრალიდან ახალ-ახალიგავარვარებული
ნაკადები ამოდიოდა და ფართო მდინარის სახით
მთის ფერდობებზე სწრაფად მოედინებოდა.
8. უცებ ცაწითელი ალით განათდა. მთის
შორიახლოს ნაპრალი გაჩნდა და მოწითალო
გავარვალებული მასა ამოდიოდა. ისმოდა
ყრუ, მაგრამ ძლიერი ხმაური,კვამლი
ორთქლი და ალი ღუბლებს ზემოთ ადიოდა
და ყველა მიმართულებით იფანტებოდა.მთის
ნაპრალიდან ახალ-ახალი
გავარვარებული ნაკადები ამოდიოდა და
ფართო მდინარის სახით მთის ფერდობებზე
სწრაფად მოედინებოდა.
9.
10.
11. მოსწავლეთა პასუხის მოსმენის შემდეგ
მასწავლებელი ყოფს კლასს ორ ჯგუფად:
I ჯგუფი - შეავსონ ასოციაციური რუკა
მიწისძვრის შესახებ.
II - ჯგუფი - შეავსონ ასოციაციური რუკა
ვულკანის შესახებ.
დავალების შესრულების შემდეგ ჯგუფები
აკეთებენ პრეზენტაციას.
12. III - ეტაპი -გაკვეთილის შეჯამება -15წთ.
პრეზენტაციის შემდეგ მოსწავლეები
ასრულებენ ინდივიდუალურ სამუშაოს:
1.ნახ.24.2-სა და მსოფლიო პოლიტიკური
რუკის მიხედვით დაადგინონ, რომელ
კონტინენტებსა და ქვეყნებში ხდება
მიწისძვრები? მოძებნონ ცნობილი
ვულკანები.
13. 2. შეადარონ ერთმანეთს მიწისძვრებისა და
ვულკანების გავრცელების არეალები.
მოსწავლეთა ნამუშევრებს შერჩევითობის
პრინციპით ვაფასებთ.
გაკვეთილის დასასრულს ვაძლევთ საშინაო
დავალებას: & 24. კონტურულ რუკაზე
აღნიშნონ ცნობილი ვულკანები:
კილიმანჯარო(აფრიკა), ორისაბა(ჩრ.ამერიკა),
ფუძიამა(აზია), კრაკატაუ(აზია).