Fosile

Informacion per
lenden : Shkenca e
Tokes
FJALA FOSILE RRJEDH NGA
LATINISHTJA FOSSILIS QË
DO TË THOTË "DIÇKA E
NXJERRË NGA TOKA DUKE
GËRMUAR".FOSILET PARAQE
SIN TËRËSITË E RUAJTURA,
PJESË OSE GJURMË TË
ORGANIZMAVE TË VDEKUR
DHE AKTIVITETEVE TË TYRE
JETËSOR. FORMAT OSE
MBETJET E BIMËVE DHE
KAFSHËVE QË KANË
VDEKUR SHUMË KOHË MË
PARË, NDONJËHERË MUND
T'I GJEJMË TË RUAJTURA NË
SHKËMBINJ.
Fosile
Ato quhen fosile. Kur
bimët dhe kafshët
vdesin, ato shpesh
kalben dhe i hanë kafshë
të tjera. Fosilet krijohen
kur ato varrosen nën
sedimente, të cilat pastaj
kthehen në shkëmbinj
sedimentarë.
Ndonjëherë, disa pjesë të
bimës ose të kafshës, për
shmbull pjesët e forta si
dhëmbët, guackat ose
kockat, ruhen ashtu siç
janë. Por, zakonisht,
pjesa më e madhe e
trupit të tyre kalbet dhe
humbet, duke lënë një
boshllëk. Kjo pastaj
mbushet me minerale, të
cilat ruajnë formën e tij
Fosile
Fosilet tregojne nje te kaluar
te larget ku kane ekzistuar
shume specie kafshesh dhe
bimesh qe sot nuk ekzistojne
me. P.sh 1.Benetinalet: bime
farezhveshura me lartesi deri
ne 4m , me kercell te
ngjashem me ato te palmave
dhe fonda si ato te fiereve. 2.
Amonitet : butake deti te
paisur me nje guacke te forte
3. Ihtiosaurët :zvarranike te
ngjashem me peshqit 4.
Pterosaurët : zvarranike te
afte te fluturojne 5.
Dinosaurët : zvarranike
gjigande te tokes 6.
Trilobitët : kafshe te vogla
detare, u shfaqen ne toke
para 570 milion vitesh dhe u
zhduken para 400 milon
vitesh
Pranoi: Alketa Ara
1 de 7

Recomendados

Lëndët Djegëse Fosile - Nafta Qymyri por
Lëndët Djegëse Fosile - Nafta QymyriLëndët Djegëse Fosile - Nafta Qymyri
Lëndët Djegëse Fosile - Nafta QymyriErdi Dibra
34.2K vistas15 diapositivas
Lojrat olimpike por
Lojrat olimpikeLojrat olimpike
Lojrat olimpikeEridonManuka
1.1K vistas12 diapositivas
Biodiversiteti.ppt por
Biodiversiteti.pptBiodiversiteti.ppt
Biodiversiteti.pptEniLikaj
1.4K vistas16 diapositivas
RENDESIA E UJIT NE JETEN TONE por
RENDESIA E UJIT NE JETEN TONERENDESIA E UJIT NE JETEN TONE
RENDESIA E UJIT NE JETEN TONEEdlira Ekmekciu
21.9K vistas5 diapositivas
Problemet mjedisore por
Problemet mjedisoreProblemet mjedisore
Problemet mjedisoreAnida Rroshi
26.1K vistas7 diapositivas
Filozofia gjate shekullit XVII por
Filozofia gjate shekullit XVIIFilozofia gjate shekullit XVII
Filozofia gjate shekullit XVIIDenisa Caushi
6.7K vistas5 diapositivas

Más contenido relacionado

La actualidad más candente

Shqiperia- pasurite kulturore dhe turistike dhe ndikimi i tyre ne zhvillimin ... por
Shqiperia- pasurite kulturore dhe turistike dhe ndikimi i tyre ne zhvillimin ...Shqiperia- pasurite kulturore dhe turistike dhe ndikimi i tyre ne zhvillimin ...
Shqiperia- pasurite kulturore dhe turistike dhe ndikimi i tyre ne zhvillimin ...Liil Otr
84.8K vistas97 diapositivas
Veprimtaria e lumit por
Veprimtaria e lumitVeprimtaria e lumit
Veprimtaria e lumitKlevi Hoxha
24.2K vistas27 diapositivas
turizmi ne shqiperi por
 turizmi ne shqiperi  turizmi ne shqiperi
turizmi ne shqiperi manomano46
16.1K vistas8 diapositivas
Biodiversiteti por
BiodiversitetiBiodiversiteti
BiodiversitetiArlinda
64.7K vistas16 diapositivas
Rruazoret por
RruazoretRruazoret
RruazoretRonaldo Marku
14.9K vistas11 diapositivas
matematika projekt por
matematika projektmatematika projekt
matematika projektFacebook
62.7K vistas9 diapositivas

La actualidad más candente(20)

Shqiperia- pasurite kulturore dhe turistike dhe ndikimi i tyre ne zhvillimin ... por Liil Otr
Shqiperia- pasurite kulturore dhe turistike dhe ndikimi i tyre ne zhvillimin ...Shqiperia- pasurite kulturore dhe turistike dhe ndikimi i tyre ne zhvillimin ...
Shqiperia- pasurite kulturore dhe turistike dhe ndikimi i tyre ne zhvillimin ...
Liil Otr84.8K vistas
Veprimtaria e lumit por Klevi Hoxha
Veprimtaria e lumitVeprimtaria e lumit
Veprimtaria e lumit
Klevi Hoxha24.2K vistas
turizmi ne shqiperi por manomano46
 turizmi ne shqiperi  turizmi ne shqiperi
turizmi ne shqiperi
manomano4616.1K vistas
Biodiversiteti por Arlinda
BiodiversitetiBiodiversiteti
Biodiversiteti
Arlinda 64.7K vistas
matematika projekt por Facebook
matematika projektmatematika projekt
matematika projekt
Facebook62.7K vistas
Historia e zhvillimit te matematikes por Xhuliana Haxhiu
Historia e zhvillimit te matematikesHistoria e zhvillimit te matematikes
Historia e zhvillimit te matematikes
Xhuliana Haxhiu203.5K vistas
Tema:Forca dhe levizja ne jeten e perditshme por Jetmira Sula
Tema:Forca dhe levizja ne jeten e perditshmeTema:Forca dhe levizja ne jeten e perditshme
Tema:Forca dhe levizja ne jeten e perditshme
Jetmira Sula67.3K vistas
Uji eshte jete por sonja prendi
Uji eshte jeteUji eshte jete
Uji eshte jete
sonja prendi45.4K vistas
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut por mikaela basha
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriutroli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut
mikaela basha38.4K vistas
energjia por ANA KOSHI
energjia energjia
energjia
ANA KOSHI27.1K vistas
Prodhimi i energjise por roberto1723
Prodhimi i energjiseProdhimi i energjise
Prodhimi i energjise
roberto172323K vistas
Shqiperia -slide por Fre Nkly
Shqiperia -slideShqiperia -slide
Shqiperia -slide
Fre Nkly42.9K vistas
Centralet Berthamore por Ergi Nushi
Centralet BerthamoreCentralet Berthamore
Centralet Berthamore
Ergi Nushi12.6K vistas
Harta dhe globi por Samrajusufi
Harta dhe globiHarta dhe globi
Harta dhe globi
Samrajusufi44.9K vistas
Pasurite natyrore ne shqiperi por Merkur Sinani
Pasurite natyrore ne shqiperiPasurite natyrore ne shqiperi
Pasurite natyrore ne shqiperi
Merkur Sinani73.3K vistas
Projekt Kimi - Burime te hidrokarbureve ne Shqiperi por Marinela Abedini
Projekt Kimi - Burime te hidrokarbureve ne ShqiperiProjekt Kimi - Burime te hidrokarbureve ne Shqiperi
Projekt Kimi - Burime te hidrokarbureve ne Shqiperi
Marinela Abedini49.2K vistas

Destacado

FODILET DHE EVOLUCIONI GJEOLOGJIK por
FODILET DHE EVOLUCIONI GJEOLOGJIKFODILET DHE EVOLUCIONI GJEOLOGJIK
FODILET DHE EVOLUCIONI GJEOLOGJIKGersa_a
2K vistas10 diapositivas
Mineralet e nentokes por
Mineralet e nentokesMineralet e nentokes
Mineralet e nentokessara7991
4.6K vistas2 diapositivas
Evolucioni i Shpendeve por
Evolucioni i ShpendeveEvolucioni i Shpendeve
Evolucioni i ShpendeveArtjola Dervishaj
8.8K vistas17 diapositivas
Toka dhe brendesia e saj por
Toka dhe brendesia e sajToka dhe brendesia e saj
Toka dhe brendesia e sajKlarisa Klara
20.1K vistas14 diapositivas
Lufta e dyte boterore! por
Lufta e dyte boterore!Lufta e dyte boterore!
Lufta e dyte boterore!Zana_Ana
43.4K vistas18 diapositivas
Biologji por
BiologjiBiologji
BiologjiKolegji Universitar BIZNESI - Gjakovë
83K vistas90 diapositivas

Destacado(20)

FODILET DHE EVOLUCIONI GJEOLOGJIK por Gersa_a
FODILET DHE EVOLUCIONI GJEOLOGJIKFODILET DHE EVOLUCIONI GJEOLOGJIK
FODILET DHE EVOLUCIONI GJEOLOGJIK
Gersa_a2K vistas
Mineralet e nentokes por sara7991
Mineralet e nentokesMineralet e nentokes
Mineralet e nentokes
sara79914.6K vistas
Toka dhe brendesia e saj por Klarisa Klara
Toka dhe brendesia e sajToka dhe brendesia e saj
Toka dhe brendesia e saj
Klarisa Klara20.1K vistas
Lufta e dyte boterore! por Zana_Ana
Lufta e dyte boterore!Lufta e dyte boterore!
Lufta e dyte boterore!
Zana_Ana43.4K vistas
Statistike dhe probabilitet por Melissa Cani
Statistike dhe probabilitetStatistike dhe probabilitet
Statistike dhe probabilitet
Melissa Cani39.8K vistas
Tranzicioni shqiptar por ali lacej
Tranzicioni shqiptarTranzicioni shqiptar
Tranzicioni shqiptar
ali lacej487 vistas
Disa lumenj te rendesishem ne bote por sara7991
Disa lumenj te rendesishem ne boteDisa lumenj te rendesishem ne bote
Disa lumenj te rendesishem ne bote
sara79919.5K vistas
Veprimtaria gjeologjike e erës por Faruk Foniqi
Veprimtaria gjeologjike e erësVeprimtaria gjeologjike e erës
Veprimtaria gjeologjike e erës
Faruk Foniqi14.6K vistas
Nida por klodibaja
NidaNida
Nida
klodibaja5.2K vistas
Materialet ndertimore I - prezentim 1 -vazhdim por MergimEmini
Materialet ndertimore I - prezentim 1 -vazhdimMaterialet ndertimore I - prezentim 1 -vazhdim
Materialet ndertimore I - prezentim 1 -vazhdim
MergimEmini13.3K vistas
Veprimtaria njerezore dhe biodiversiteti por Maja
Veprimtaria njerezore dhe biodiversitetiVeprimtaria njerezore dhe biodiversiteti
Veprimtaria njerezore dhe biodiversiteti
Maja 11.6K vistas
Demokracia liberale dhe diktaturat por titi kallajxhiu
Demokracia liberale dhe diktaturatDemokracia liberale dhe diktaturat
Demokracia liberale dhe diktaturat
titi kallajxhiu3.2K vistas
Problemet e arsimit e shkolles sot por Genti Mustafaj
Problemet e arsimit e shkolles sotProblemet e arsimit e shkolles sot
Problemet e arsimit e shkolles sot
Genti Mustafaj33.6K vistas

Más de Melissa Cani

Semundjet kanceri por
Semundjet kanceriSemundjet kanceri
Semundjet kanceriMelissa Cani
3.8K vistas15 diapositivas
Roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut (kaliumi) por
Roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut (kaliumi)Roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut (kaliumi)
Roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut (kaliumi)Melissa Cani
8.3K vistas14 diapositivas
Roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut (fluori) por
Roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut (fluori)Roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut (fluori)
Roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut (fluori)Melissa Cani
5.1K vistas12 diapositivas
Ds ( Down Syndrone) por
Ds ( Down Syndrone)Ds ( Down Syndrone)
Ds ( Down Syndrone)Melissa Cani
2.1K vistas17 diapositivas
Adoleshenca por
AdoleshencaAdoleshenca
AdoleshencaMelissa Cani
24.9K vistas21 diapositivas
Obeziteti por
ObezitetiObeziteti
ObezitetiMelissa Cani
13.1K vistas9 diapositivas

Más de Melissa Cani(7)

Semundjet kanceri por Melissa Cani
Semundjet kanceriSemundjet kanceri
Semundjet kanceri
Melissa Cani3.8K vistas
Roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut (kaliumi) por Melissa Cani
Roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut (kaliumi)Roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut (kaliumi)
Roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut (kaliumi)
Melissa Cani8.3K vistas
Roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut (fluori) por Melissa Cani
Roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut (fluori)Roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut (fluori)
Roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut (fluori)
Melissa Cani5.1K vistas
Ds ( Down Syndrone) por Melissa Cani
Ds ( Down Syndrone)Ds ( Down Syndrone)
Ds ( Down Syndrone)
Melissa Cani2.1K vistas

Fosile

  • 1. Informacion per lenden : Shkenca e Tokes
  • 2. FJALA FOSILE RRJEDH NGA LATINISHTJA FOSSILIS QË DO TË THOTË "DIÇKA E NXJERRË NGA TOKA DUKE GËRMUAR".FOSILET PARAQE SIN TËRËSITË E RUAJTURA, PJESË OSE GJURMË TË ORGANIZMAVE TË VDEKUR DHE AKTIVITETEVE TË TYRE JETËSOR. FORMAT OSE MBETJET E BIMËVE DHE KAFSHËVE QË KANË VDEKUR SHUMË KOHË MË PARË, NDONJËHERË MUND T'I GJEJMË TË RUAJTURA NË SHKËMBINJ.
  • 4. Ato quhen fosile. Kur bimët dhe kafshët vdesin, ato shpesh kalben dhe i hanë kafshë të tjera. Fosilet krijohen kur ato varrosen nën sedimente, të cilat pastaj kthehen në shkëmbinj sedimentarë. Ndonjëherë, disa pjesë të bimës ose të kafshës, për shmbull pjesët e forta si dhëmbët, guackat ose kockat, ruhen ashtu siç janë. Por, zakonisht, pjesa më e madhe e trupit të tyre kalbet dhe humbet, duke lënë një boshllëk. Kjo pastaj mbushet me minerale, të cilat ruajnë formën e tij
  • 6. Fosilet tregojne nje te kaluar te larget ku kane ekzistuar shume specie kafshesh dhe bimesh qe sot nuk ekzistojne me. P.sh 1.Benetinalet: bime farezhveshura me lartesi deri ne 4m , me kercell te ngjashem me ato te palmave dhe fonda si ato te fiereve. 2. Amonitet : butake deti te paisur me nje guacke te forte 3. Ihtiosaurët :zvarranike te ngjashem me peshqit 4. Pterosaurët : zvarranike te afte te fluturojne 5. Dinosaurët : zvarranike gjigande te tokes 6. Trilobitët : kafshe te vogla detare, u shfaqen ne toke para 570 milion vitesh dhe u zhduken para 400 milon vitesh