1. Grup 3: Nina Carbonell, Jordi Pedret, Núria Samsó i M. Yesenia Zazo
PAC 3 (2a part). DISSENY D’UNA SEQÜENCIA DIDÀCTICA
GRUP CLASSE: Grup de 15 estudiants adults nouvinguts que aprenen català a nivell
inicial.
DURADA: 5 sessions d’una hora.
ÀREA: Llengua Catalana.
TÍTOL I JUSTIFICACIÓ DE LA SEQÜÈNCIA: La seqüència didàctica que hem preparat
s’anomena “Accions quotidianes”, ja que es preveu que els alumnes siguin capaços
d’afrontar situacions quotidianes típiques. Fa poc temps que aprenen català, i de moment
han après a presentar-se i a parlar sobre la seva casa i el seu entorn. Ara pretenem que
comencin a expressar-se en present i a incorporar vocabulari de la seva vida de cada dia.
OBJECTIUS DIDÀCTICS:
- Objectiu general:
L’objectiu general per a aquesta seqüència didàctica és aprendre a reconèixer i utilitzar
les accions quotidianes, així com les hores i les parts del dia, ja que això són
coneixements bàsics i instrumentals per a la comunicació a un nivell primari.
- Objectius específics:
Els objectius específics que ens plantegem per aquesta seqüència didàctica són els
següents:
- Anomenar àpats, hores del dia, dies de la setmana.
- Dir quan i amb quina freqüència es fan les accions quotidianes.
- Entendre preguntes sobre activitats quotidianes.
- Construir preguntes sobre activitats quotidianes.
- Contestar preguntes sobre activitats quotidianes.
- Reaccionar a afirmacions sobre rutines.
- Llegir horaris senzills (per ex. trens).
- Distingir paraules clau sobre hores, activitats, llocs...
- Entendre i expressar les hores.
- Expressar-se utilitzant la forma del present simple dels verbs.
- Saber a quines hores es fan els àpats a Catalunya i per quins condicionants (feina,
costums...)
2. Grup 3: Nina Carbonell, Jordi Pedret, Núria Samsó i M. Yesenia Zazo
COMPETÈNCIES BÀSIQUES:
Les competències bàsiques que es treballaran en aquesta seqüència didàctica són les
següents:
- Competència comunicativa lingüística i audiovisual.
- Competències artística i cultural.
- Tractament de la informació i competència digital.
- Competència d’aprendre a aprendre.
- Competència d’autonomia i iniciativa personal.
- Competència social i ciutadana.
Les competències pròpies de la matèria són les següents:
- Competència plurilingüe i intercultural.
- Competència comunicativa (oral, escrita i audiovisual).
CONTINGUTS
Els continguts educatius d’aquesta seqüència didàctica són els següents:
- Fórmules per dir l'hora.
- Vocabulari relacionat amb les parts del dia, els àpats i les activitats quotidianes
(incloent-hi els verbs).
- El present simple dels verbs.
- Nocions mínimes de morfologia i conjugació per tal de poder expressar-se de
manera comprensible.
NECESSITATS DE L'ALUMNAT
Els nostres alumnes són tots adults nouvinguts de diferents procedències. Entre ells, hi ha
persones d'origen subsaharià (Senegal, Gàmbia...), magrebí (sobretot del Marroc), i
ocasionalment sud-americans. Ens trobem, per tant, davant d’un grup molt heterogeni, ja
que probablement els estudiants sud-americans tindran més facilitat per aprendre català
que els subsaharians o els magrebins, degut a què el català és més semblant a la seva
llengua mare que no ho és de la dels alumnes d’altres procedències. Les altres llengües
romàniques que els alumnes coneguin també influirà en la seva facilitat per a aprendre,
perquè si hi ha algun alumne que sàpiga francès, per exemple, aquest també tindrà més
facilitat per a aprendre el català.
3. Grup 3: Nina Carbonell, Jordi Pedret, Núria Samsó i M. Yesenia Zazo
El nivell acadèmic dels nostres alumnes és mitjà, en el sentit que no n’hi ha cap
d’analfabet, però tampoc no n’hi ha cap que sigui universitari. Són veïns del barri on ens
trobem que, per raons de comunicació, necessiten aprendre la llengua catalana.
Per totes les diferències que hem vist en els nostres alumnes, hem fet un disseny de
materials i de dinàmiques d'aula que permeten un aprenentatge progressiu però a
diferents ritmes i amb una certa possibilitat d'individualització de les atencions. També
hem inclòs el treball individual i el treball en grups reduïts, perquè així el docent pugui
donar suport puntual en funció de les demandes i de les necessitats que observi en cada
moment. De totes maneres, per a cada sessió tractarem l’ organització del grup i l’atenció
a la diversitat.
CRITERIS D’AVALUACIÓ
Els criteris d’avaluació ha tenir en compte en aquesta seqüència didàctica són:
• Comprendre el vocabulari bàsic sobre les accions quotidianes i les rutines diàries.
• Comprendre textos senzills (orals i escrits) sobre les accions quotidianes.
• Produir textos senzills (orals i escrits) sobre les accions quotidianes.
• Utilitzar amb correcció el present simple dels verbs.
• Llegir amb fluïdesa textos sobre les rutines diàries (horaris de tren, agendes...).
• Saber buscar informació i tractar-la.
• Conèixer els aspectes socioculturals de Catalunya al voltant de les accions
quotidianes.
• Mostrar una actitud positiva vers la llengua.
• Mostrar una actitud col·laborativa amb el grup.
• Aprendre amb autonomia.
Els instruments d’avaluació:
L’aprenentatge dels alumnes s’avaluarà des de dos punts de vista: el del professor i el de
l’aprenent. El professor té com a principal instrument d’avaluació el desenvolupament de
les tasques de la SD. D’aquesta manera, el professor avaluarà al final de la unitat i durant
l’activitat, és a dir, obtindrà informació sobre el progrés de cada estudiant en temps real i
això li permetrà adaptar la seqüència didàctica a les necessitats de cada alumne. La
gestió de l’aula en petits grups és fonamental per a facilitar al professor la tasca
d’avaluació perquè pot apropar-se a cada grup i a cada alumne en particular.
4. Grup 3: Nina Carbonell, Jordi Pedret, Núria Samsó i M. Yesenia Zazo
D’altra banda, el mateix alumne pot valorar el progrés del seu aprenentatge per mitjà de la
reflexió personal a través del portafoli que cada alumne elabora individualment a casa i on
pot comprovar els seus progressos i millorar en els aspectes que no han quedat assolits.
El portafoli conté els mateixos criteris d’avaluació que utilitza el professor en les seves
avaluacions, a més d’un apartat sobre els gustos i preferències de l’alumne que ajudarà el
professor a dissenyar noves seqüències més enriquidores.
DISSENY DE LA SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA:
Sessió 1: Les hores
- Introducció: Per a introduir la sessió dedicada a les hores, projectarem una imatge
(Veure Annex 1). A partir d’aquesta imatge, els alumnes sabran que la sessió d’avui
anirà dedicada a les hores, i aprendran a preguntar “quina hora és?”. El professor
preguntarà als alumnes si saben dir les hores en català, per veure si tenen alguna idea
o si és totalment nou per a ells. També com a introducció, el professor farà un petit
repàs dels números fins al 12, perquè els alumnes necessitaran saber-los per tal de
treballar les hores.
- Desenvolupament:
o Explicació de les hores. La primera activitat consistirà en una explicació per
part del professor de com es diuen les hores en català. El professor
projectarà quatre rellotges diferents: un per l’hora en punt, un per un quart,
un per dos quarts i un per tres quarts. Per cada cas, el professor pronunciarà
l’hora i ho farà repetir als alumnes. La repetició serà en grup, però si el
professor veu que algú té problemes amb la producció d’alguna frase, li farà
repetir individualment.
o Pràctica oral. El professor portarà un rellotge amb les agulles movibles, i
anirà posant diferents hores de les que s’han estudiat prèviament (en punt,
un quart, dos quarts o tres quarts). Anirà preguntant als alumnes
individualment “Quina hora és?”, i els alumnes hauran de contestar.
Després, el professor donarà el rellotge a un alumne. Aquest, haurà de
posar una hora al rellotge i preguntar a un dels seus companys “Quina hora
és?”. El company haurà de respondre, i llavors serà ell qui haurà de posar
una hora i fer la pregunta a un altre dels seus companys.
o Nova explicació i més pràctica oral. Una vegada el professor vegi que els
5. Grup 3: Nina Carbonell, Jordi Pedret, Núria Samsó i M. Yesenia Zazo
alumnes dominen, els introduirà una nova explicació de com dir les hores
quan passen cinc minuts, deu, vint, etc. Ho farà de la mateixa manera que
abans, utilitzant una projecció dels diferents rellotges i fent-ho repetir als
alumnes. La pràctica oral sobre això serà igual que abans, utilitzant el
rellotge amb les agulles movibles.
o Pràctica escrita. Per arrodonir el tema, es faran dues activitats de pràctica
escrita. En la primera, els alumnes tindran una fitxa amb un munt de
rellotges buits, i el professor dictarà diferents hores. Els alumnes hauran de
dibuixar les agulles segons l’hora que hagi dit el professor. A l’altra cara de
la fitxa, hi haurà uns quants rellotges amb diferents hores dibuixades, i els
alumnes hauran d’escriure quina hora és en cada cas.
- Aplicació síntesi: com a síntesi, el professor preguntarà als alumnes quina hora és.
Després de la resposta, demana als alumnes que acabin la fitxa dels rellotges a casa,
perquè el proper dia es corregirà a classe.
- Material i recursos: per al desenvolupament d’aquesta primera sessió necessitem:
o Ordinador
o Projector
o Material dels annexos i fitxes
o Rellotge amb les agulles movibles.
- Organització del grup: durant aquesta primera sessió, el grup treballarà bàsicament
de manera individual, excepte quan es faci la repetició de les hores i quan es facin les
dues activitats de pràctica oral, que es faran en grup.
- Atenció a la diversitat. Per tal d’atendre la diversitat, el professor ajudarà
especialment als alumnes amb més dificultat, tant en la pràctica oral com en l’escrita.
També pot deixar projectades les explicacions de les hores, per tal que aquells
alumnes amb més dificultat puguin ajudar-se de la projecció.
- Temporització:
o Introducció: 10 minuts
o Explicació de les hores: 10 minuts
o Pràctica oral: 10 minuts
o Nova explicació i més pràctica oral: 15 minuts
o Pràctica escrita: 10 minuts
o Aplicació síntesi: 5 minuts
- Avaluació: l’avaluació de la sessió es farà a través de les activitats. Tant amb la
6. Grup 3: Nina Carbonell, Jordi Pedret, Núria Samsó i M. Yesenia Zazo
pràctica oral com amb la pràctica escrita permetran al professor de veure si els
alumnes han assolit els coneixements o no. En cas positiu, el professor podrà avançar,
però en cas negatiu podrà aturar-se a repassar, fins que tothom ho tingui ben assolit.
Sessió 2: Vocabulari (àpats, parts del dia, dies de la setmana i activitats
quotidianes)
- Introducció: Per tal d’encetar el tema de vocabulari sobre les activitats quotidianes,
el professor projectarà unes pàgines d’una agenda i preguntarà als alumnes si
coneixen què és i com s’imaginen a la persona que té aquests horaris i obligacions.
Entre tots s’analitzarà el vocabulari que apareix, intentant repassar els continguts
que ja formen part del coneixement dels alumnes.
- Desenvolupament:
o Explicació del vocabulari: El professor donarà a conèixer els àpats, les parts
dels dies, els dies de la setmana (prèviament treballats) i les activitats
quotidianes a partir de tres horaris setmanals que ell mateix confeccionarà.
Els alumnes tindran una còpia d’aquests horaris i hauran de classificar el
vocabulari segons a quin camp semàntic pertanyi. L’activitat es realitzarà en
grup per a poder practicar oralment i que el professor pugui corregir
l’activitat.
o Pràctica escrita: Entre tots els alumnes es repartiran unes targetes amb
parts d’un horari. Per mitjà de preguntes, tots els alumnes hauran de
completar un horari en blanc. Les preguntes les realitzarà cada alumne als
seus companys per tal de completar l’horari abans que qualsevol altre. Més
tard el professor, completarà l’horari a la pissarra per tal que els alumnes el
puguin corregir, prestant especial atenció a l’ortografia de les paraules.
- Pràctica oral: En grups de 3, els alumnes construiran l’horari setmanal d’un
personatge famós que ells mateixos triaran. Els alumnes es veuran obligats a
treballar el vocabulari après a classe en la seva construcció. Després, en grups de
3 persones, els alumnes jugaran per equips a saber quin horari tenen els
personatges de l’equip contrari; de manera que hauran de preguntar per les hores,
les parts del dia, els àpats, els dies de la setmana i les activitats quotidianes;
utilitzant exponents lingüístics com: Està molt enfeinat? Quan està més ocupat? A
quina hora sopa? Quin dia està lliure? Etc. El professor anirà apropant-se a cada
grup per a guiar les intervencions dels alumnes i corregir-les, si fos necessari.
7. Grup 3: Nina Carbonell, Jordi Pedret, Núria Samsó i M. Yesenia Zazo
- Aplicació síntesi: Cada alumne realitzarà el seu propi horari setmanal amb les
activitats que realitzen i les ocupacions que tenen, de manera que necessitaran
buscar informació sobre el vocabulari extra que necessitin (diccionari audiovisual).
Un cop realitzat, l’entregarà al professor perquè pugui corregir-lo.
- Material i recursos: Per al desenvolupament d’aquesta segona sessió són
necessaris:
o Còpies dels tres horaris confeccionats pel professor
o Projector
o Pissarra
o Còpies d’horaris en blanc
o Targetes amb un horari fragmentat
o Ordinador amb connexió a Internet
- Organització del grup: En aquesta segona sessió, els alumnes hauran de treballar,
sobretot, de manera col·laborativa, ja sigui en parelles, en grups petits o en grup
classe. El fet de treballar amb altres companys, encara que sigui per aconseguir un
objectiu individual, els és molt útil per a ells perquè practiquen la llengua amb un
individu amb el mateix nivell, i també ho és per al professor, ja que permet treballar
individualment amb cada alumne i adaptar-se a les seves necessitats. L’única
activitat que es realitzarà individualment és l’horari personal que faran amb ajuda
de l’ordinador.
- Atenció a la diversitat: El professor fomentarà el treball independent de l’alumne per
tal de poder dedicar-se especialment als alumnes que presenten dificultats, tant
orals com escrites. El vocabulari après durant els primers minuts de la sessió
quedarà repartit als murals de classe per tal que els alumnes amb més dificultats el
puguin consultar.
- Temporització
o Introducció: 10 min
o Explicació vocabulari: 10 min
o Pràctica escrita: 10 min
o Pràctica oral: 20 min
o Aplicació síntesi: 10 min
- Avaluació: l’avaluació de la sessió es farà a través de les activitats i de l’últim
exercici individual. En les activitats no individuals, el professor podrà observar el
progrés individual dels alumnes i esbrinar si han adquirit els objectius que es
8. Grup 3: Nina Carbonell, Jordi Pedret, Núria Samsó i M. Yesenia Zazo
demanaven o si, per al contrari, no els han adquirit. En aquest últim cas, el professor
treballarà amb aquests alumnes amb més dificultats en el mateix grup d’activitats.
L’exercici individual serà definitiu per a veure el progrés d’aprenentatge dels alumnes i
donarà peu a un treball col·laboratiu a classe en sessions posteriors que ajudaran a
repassar els conceptes adquirits. A més, el professor donarà informació sobre diferents
recursos (apartat 3.2) que els alumnes poden treballar individualment a casa per tal de
consolidar els conceptes apressos.
Sessió 3: El present simple
- Introducció: El professor començarà la classe amb una línia del temps a la pissarra
on estiguin marcats el present, el passat i el futur. Cada període temporal anirà
encapçalat per una frase conjugada en aquell temps verbal. Els alumnes hauran
d’explicar per a què utilitzarien cada temps verbal. Finalment, el professor indicarà
que es centrarà en el temps present perquè vol conèixer molt més d’ells.
- Desenvolupament:
o Explicació del temps present: El professor farà una breu explicació del temps
present dels verbs SER, ESTAR, TENIR, FER i ANAR. En tractar-se de
verbs irregulars, quedaran escrits a la pissarra per tal de facilitar la
memorització per part dels alumnes. El professor conjugarà els verbs en veu
alta i els alumnes hauran de repetir-ho.
o Pràctica oral: El professor donarà unes frases model perquè els alumnes
practiquin en parelles la conjugació dels verbs. Seran frases per a conèixer
la procedència dels entrevistats, l’edat, la feina, el número de fills, etc. Es
tracta de què els alumnes completin una fitxa biogràfica d’un dels seus
companys per mitjà d’una entrevista. El professor anirà corregint els
alumnes quan sigui necessari i animant-los per fomentar la motivació.
o Pràctica escrita: Els alumnes tindran una fitxa plena de frases on falten els
verbs conjugats. Els aprenents hauran de decidir quin és el verb que
necessiten perquè al frase tingui sentit i en quina persona l’hauran de
conjugar. Finalment, es corregirà a classe.
o Nova explicació del temps present: El professor farà una explicació sobre la
conjugació en present dels verbs i demanarà als alumnes que repeteixin la
conjugació en veu alta per tal de memoritzar-la i treballar la fonètica. El
paradigma verbal quedarà escrit a la pissarra per tal de poder-lo fer servir
9. Grup 3: Nina Carbonell, Jordi Pedret, Núria Samsó i M. Yesenia Zazo
durant la sessió.
o Pràctica escrita: Els alumnes escriuran 10 frases amb pistes per tal que els
seus companys endevinin de qui es tracta. Les frases hauran de contenir les
frases model que el professor ha ensenyat a classe. Finalment, el professor
llegirà les frases de cada alumne per ordre i els alumnes hauran d’endevinar
de qui es tracta. L’alumne que encerti més companys serà el guanyador del
concurs i podrà triar la següent activitat.
o Pràctica oral: L’alumne guanyador de l’activitat anterior haurà d’escollir entre
dues activitats:
Activitat 1: Creació d’una història conjunta. Cada alumne crearà una
frase en present per tal que es vagi formant una història sobre una
fotografia que el professor mostrarà a classe. Cada alumne haurà de
continuar la història on l’hagi deixat el company. Així, haurà de
practicar la llengua tant auditivament com oral. El professor disposarà
de diverses fotografies perquè no pot controlar la durada de cada
intervenció.
Activitat 2: Creació de personatges. El professor disposarà de
diverses targetes amb personatges de contes i els alumnes hauran
d’anar creant les seves personalitats afegint la informació que creguin
oportuna. Com es diu? Quants anys té? Què li agrada? On viu?
Quants amics té? Etc.
- Aplicació síntesi: Cada alumne haurà de realitzar un petit text de presentació que li
serveixi per donar-se a conèixer en una entrevista de treball. Per parelles
practicaran l’entrevista, sent primer entrevistat i després entrevistador o a l’inrevés.
- Material i recursos:
o Pissarra
o Fitxa amb buits verbals
o Fotografies
o Targetes amb personatges de conte
- Organització del grup: Es treballarà tant de manera individual com en grup. Les
activitats individuals són les de reflexió, mentre que les activitats en grup (parelles)
es faran servir per treballar l’oralitat i el joc que motivarà els alumnes i els
engrescarà en les activitats.
- Atenció a la diversitat: El professor fomentarà el treball independent de l’alumne per
10. Grup 3: Nina Carbonell, Jordi Pedret, Núria Samsó i M. Yesenia Zazo
tal de poder dedicar-se especialment als alumnes que presenten dificultats, tant
orals com escrites. La gramàtica apresa durant la sessió quedarà en tot moment a
la pissarra perquè els alumnes amb dificultats es puguin recolzar en ella.
- Temporització:
o Introducció: 5 min
o Explicació del temps present: 5 min
o Pràctica oral: 5 min
o Pràctica escrita: 10 min
o Nova explicació del temps present: 5 min
o Pràctica escrita: 10 min
o Pràctica oral: 10 min
o Aplicació síntesi: 10 min
- Avaluació: l’avaluació de la sessió es farà a través de les activitats. Amb les activitats
el professor podrà observar el progrés individual dels alumnes i esbrinar si han adquirit
els objectius que es demanaven o si, per al contrari, no els han adquirit. En aquest últim
cas, el professor treballarà amb aquests alumnes amb més dificultats en el mateix grup
d’activitats. No es considera necessari realitzar una activitat individual d’avaluació, ja
que es considera prioritari que els alumnes es puguin comunicar entre ells i amb la
resta de catalanoparlants.
Sessió 4: Síntesi
Introducció: Aquesta sessió servirà per agrupar els conceptes treballats anteriorment i
practicar-los de manera més global amb exemples, treballs pràctics i reàlies. Es
començarà la sessió resumint i recordant el que hem aprés durant la seqüència. El
professor projectarà la imatge d’un rellotge, dibuixarem l’agenda d’un dia a la pissarra i
conjugarem un parell de verbs bàsics que deixarem escrits a la pissarra a mode de guia
pels alumnes.
- Desenvolupament:
o Repetició d’alguns exercicis ja treballats en anteriors sessions. Es repetirà
l’exercici per practicar les hores. Amb un rellotge amb les agulles mòbils el
professor proposarà diferents hores que els alumnes hauran de dir. També
es repetirà un exercici per les parts del dia. Consistirà en construir una
agenda setmanal entre tota la classe. D’aquesta manera el professor podrà
introduir la matèria, recordar-la i avaluar-ne l’aprenentatge a nivell general.
11. Grup 3: Nina Carbonell, Jordi Pedret, Núria Samsó i M. Yesenia Zazo
Pel que fa a la conjugació en present simple es repetirà l’exercici de la
pràctica escrita, on els alumnes tindran una fitxa plena de frases on falten
els verbs conjugats. Hauran de decidir quin és el verb que necessiten
perquè al frase tingui sentit i en quina persona l’hauran de conjugar.
o Pràctica oral. Per parelles es farà l’exercici d’explicar detalladament el que
es va fer el cap de setmana i el que s’està fent en aquell moment. Dient
l’hora que és i l’estat d’ànim actual. S’haurà de dir també què és el que més
li agrada del que s’està treballant, o què li és més útil i perquè. Aquesta
activitat pretén posar en pràctica en la vida real dels alumnes els temps
verbals, les parts del dia, les hores, etc. El professor anirà corregint errors i
resolent dubtes que puguin sorgir durant la pràctica, o que els alumnes
hagin detectat a casa.
o Comprensió lectora. El professor distribuirà una sèrie d’articles o textos curts
seleccionats. Els alumnes hauran de llegir-los i subratllar-ne tots els verbs
en present simple que s’hi trobin. Un cop acabin amb el seu text,
s’intercanviaran la fitxa amb un company, que la corregirà subratllant si s’ha
deixat algun verb sense marcar. Aquest exercici serveix per reconèixer el
temps verbal estudiat i a la vegada veure’n escrits exemples reals. La co-
correcció d’aquest exercici ajuda a adquirir millor els coneixements. El
professor dirigirà l’activitat i resoldrà els dubtes.
o Pràctica escrita. En primer lloc el professor repartirà unes fotocopies amb
una sèrie de frases simples en diferents temps verbals. L’alumne haurà de
convertir-les a present simple. Un altre exercici que es realitzarà serà per
parelles. Cada alumne dictarà a la seva parella una agenda similar a la de la
sessió 2. Aquesta agenda estarà buida, hi haurà les franges horàries, però
les hores no estaran marcades en els rellotgets. L’altre aprenent haurà de
posar cada cosa al seu lloc. Les hores que es dictin s’hauran de representar
en uns rellotges buits.
- Material i recursos: per al desenvolupament d’aquesta sessió necessitem:
o Pissarra
o Ordinador
o Projector
o Rellotge amb les agulles movibles
o Material dels annexos i fitxes elaborades pel professor
12. Grup 3: Nina Carbonell, Jordi Pedret, Núria Samsó i M. Yesenia Zazo
o Articles o textos seleccionats pel professor
- Organització del grup: durant aquesta sessió, es treballarà de diferents maneres. Es
faran exercicis amb tot el grup durant la pràctica de recordatori. La resta de la sessió es
treballarà per parelles o individualment segons l’activitat prevista.
- Atenció a la diversitat. Per tal d’atendre la diversitat, el professor ajudarà
especialment als alumnes amb més dificultat, tant en la pràctica oral com en l’escrita.
- Temporització:
o Introducció: 5 minuts
o Repetició d’alguns exercicis ja treballats en anteriors sessions: 20 minuts
o Pràctica oral: 10 minuts
o Comprensió lectora: 10 minuts
o Pràctica escrita: 15 minuts
- Avaluació: l’avaluació de la sessió es farà a través de les activitats. Tant amb la
pràctica oral com amb la pràctica escrita el professor podrà observar el progrés
individual dels alumnes i esbrinar si han adquirit els objectius que es demanaven o no.
Si és necessari, el professor treballarà amb aquests alumnes amb més dificultats en el
mateix grup d’activitats.
Sessió 5: Avaluació
- Introducció: D'acord amb els criteris d'avaluació que es promouen a la LOE,
l'avaluació dels alumnes ha de combinar l'aspecte d'avaluació inicial, formativa i
sumativa. L'avaluació inicial ha de servir per constatar coneixements previs per part
dels alumnes; la formativa s'ha de dur a terme en cadascuna de les sessions de
forma continuada per tal de poder valorar adequadament el procés d'aprenentatge.
Tanmateix, segueix essent útil una avaluació sumativa, que permeti fixar amb una
imatge fixa l'adquisició consolidació de nous coneixements. Cal, doncs, dedicar una
darrera sessió a aquesta avaluació sumativa.
- Desenvolupament:
o Introducció: cal explicar als alumnes (recordar-ho, perquè caldria haver-ho
explicat ja en sessions anteriors) en què consistiran els diversos exercicis
previstos per a la sessió d'avaluació.
o Pràctica d'audició: els alumnes han d'escoltar (suport d'àudio o,
preferentment, vídeo) una conversa breu amb frases fixades, o fórmules,
molt semblants a les que s'han anat treballant, per tal de poder constatar
13. Grup 3: Nina Carbonell, Jordi Pedret, Núria Samsó i M. Yesenia Zazo
que són capaços de comprendre-la. Aquesta audició s'ha de poder
contrastar amb un exercici molt senzill, amb un formulari amb poques
paraules i força imatge. Cal que estigui dissenyat de tal manera que quedi
clar que l'alumne ha entès la conversa.
o Pràctica escrita: l'alumne haurà de mirar de resoldre qüestions senzilles,
com ara interpretar un horari de tren, dir quina hora és en un rellotge, fer
frases senzilles amb activitats quotidianes, fer preguntes sobre les activitats
que pugui fer una segona o tercera persona. Complementàriament, es pot
mirar de fer una breu redacció sobre allò que l'alumne ha de fer en un dia
normal, en temps present, i mirant d'introduir tot el vocabulari que s'ha
treballat durant les sessions anteriors.
o Pràctica oral: els alumnes mantindran petits diàlegs (en grups de tres +
professor) entre ells per tal de poder posar en pràctica les fórmules,
vocabulari, i nocions gramaticals bàsiques apreses en el decurs de les
sessions anteriors. El professor haurà de fer d'orientador del diàleg i introduir
els elements que consideri que s'hi han de treballar (quina hora és en el
moment, què han fer o faran durant el dia, a quina hora faran el proper
àpat...). Cal recordar que el professor ja ha pogut observar el procés
d'aprenentatge en les sessions anteriors, especialment en el nivell oral, i que
en quest cas l'avaluació serveix per acabar de confirmar les impressions
prèvies.
- Material i recursos:
o Reproductor de vídeo (preferentment) o mp3 per a l'audició.
o Fotocòpies per al qüestionari de l'audició i per a la part escrita.
o Suport visual accessori per introduir elements nous en la part oral, amb el
diàleg a tres bandes, i facilitar així, la sortida de les situacions de bloqueig
que es poden produir en proves orals d'aquest tipus.
- Atenció a la diversitat: Es poden establir criteris de valoració i d'avaluació
diversificats en funció dels nivells i capacitats dels alumnes, potenciant més
l'oralitat en aquells que tinguin mancances notables en lectoescriptura; sempre,
però, cal tenir en compte uns criteris mínims. Per tant, en funció de l'alumne es pot
adaptar la prova d'audició i reduir a la mínima expressió
- Temporització:
o Introducció: 3 min
14. Grup 3: Nina Carbonell, Jordi Pedret, Núria Samsó i M. Yesenia Zazo
o Audició: 7 min
o Pràctica escrita: 15 min
o Pràctica oral: 35 min (7 per a cada grup de 3 membres)
- Avaluació: la ponderació de cadascuna de les parts de l'avaluació sumativa pot
variar d'acord amb l''atenció a la diversitat, però atesa la voluntat de treballar la
comprensió no escrita, la comprensió escrita i la capacitat d'expressió escrita
mínima, i la capacitat de resposta oral, es pot plantejar una avaluació del 33% per a
cadascun d'aquests blocs, i ponderar aquesta nota amb les anotacions de cada
sessió, especialment en l'aspecte oral.
o Introducció: 3 min
o Audició: 7 min
o Pràctica escrita: 15 min
o Pràctica oral: 35 min (7 per a cada grup de 3 membres)
METODOLOGIA
En aquesta seqüència didàctica s’utilitza l’enfocament comunicatiu per a organitzar les
sessions. En concret, es centra en l’enfocament per tasques. L’alumne és qui marca les
pautes del seu aprenentatge i el professor compleix un nou paper: el de guia. El professor
es limitarà a guiar l’aprenentatge dels alumnes, fent tot el possible perquè assoleixin els
objectius corresponents al seu nivell de coneixement i motivant-los per a aconseguir una
bona predisposició en l’aprenentatge.
Durant les sessions, el professor fomentarà la llengua oral entre els alumnes, però sense
descuidar els aspectes gramatical i la llengua escrita. Per a aconseguir-ho, combinarà les
explicacions teòriques amb activitats individuals i en grup a l’aula i amb l’ús de les TIC. En
tot moment, es tindran en compte l’assoliment de les competències bàsiques i els
objectius del Marc Comú de Referència Europeu.
L’aprenentatge es durà a terme, sobretot, a l’aula per mitjà de tasques (individuals i
col·lectives) pensades per a assolir els objectius didàctics previstos; però també hi haurà
jornades de reflexió individual a casa, on l’alumne podrà completar un portafoli amb les
seves reflexions personals sobre el seu aprenentatge.
ATENCIÓ A LA DIVERSITAT
Com l’origen dels alumnes és força heterogeni i també ho són les seves capacitats
intel·lectuals i lingüístiques, la diversitat s’atén per mitjà de tasques obertes i grups de
15. Grup 3: Nina Carbonell, Jordi Pedret, Núria Samsó i M. Yesenia Zazo
treball cooperatius i col·laboratius, majoritàriament. Els alumnes sempre es troben
recolzats pels seus companys i per la figura del professor, la qual cosa els permet
participar en l’aprenentatge en la mesura que els permet la seva capacitat. D’aquesta
manera, cada alumne assumeix la responsabilitat del seu aprenentatge i la de l’èxit del
grup, i permet que el professor tingui una atenció més personalitzada amb els alumnes
que presenten majors dificultats lingüístiques.
AVALUACIÓ
L’avaluació ha de ser en tot moment individualitzada. És important que en l’avaluació
tinguem en compte la curta durada de les classes, encara que s’ha intentat fer una síntesi
de tots els conceptes treballats. S’ha de tenir en compte que l’alumne hagi adquirit uns
hàbits i eines per poder millorar en un futur amb la pràctica, més que no pas els
coneixements assolits en aquestes 5 sessions.
S’avaluarà l’evolució de cada alumne amb qualificacions genèriques i anotacions
motivadores.
RELACIÓ AMB ALTRES MATÈRIES
Els coneixements tractats durant aquesta seqüència didàctica es veuen completats per les
següents matèries i temes:
- Dies de la setmana, mesos de l’any, costums i festes populars.
- Matemàtiques: Els números.
- Llengua: Els temps passat i futur. Les conjugacions dels verbs. Verbs regulars i
irregulars.
RECURSOS PER AL DESENVOLUPAMENT DE LA SEQÜÈNCIA
1. MATERIALS PER AL DOCENT A L'AULA:
D'acord amb aquestes bases, és necessari emprar uns materials bàsics de continguts
mínims i molt visuals per tal de fer l'exposició dels continguts que caldrà assumir. El
format PDF permet disposar d'un bon suport en paper o projector, i a la xarxa es poden
trobar materials per treballar cadascun dels continguts esmentats més amunt:
1.1. SUPORT EN PDF: (projectable o fotocopiable) amb material molt visual, que fomenta
16. Grup 3: Nina Carbonell, Jordi Pedret, Núria Samsó i M. Yesenia Zazo
la comprensió immediata i l'expressió oral, més que no pas la lectura excessiva:
http://www20.gencat.cat/docs/Llengcat/Documents/Publicacions/Viure%20a%20Catalunya
/Vocabulari%20en%20imatges/Arxius/6_altres.pdf
Les pàgines de major interès, d'acord amb els objectius proposats:
p. 5: hores del dia
p. 7: dies i parts del dia
p. 9: els àpats per franges horàries
p. 13: alguns verbs importants
Per a alumnes més avançats i, com a material complementari per seguir practicant, és
força interessant el pdf i els enllaços a mp3 que li corresponen, amb exemples concrets
de diàlegs:
PDF:
http://www20.gencat.cat/docs/Llengcat/Documents/Publicacions/Viure%20a%20Catalunya
/Comencem%20a%20parlar/Arxius/c_04_hora.pdf
El Consorci de Normalització Lingüística també inclou documents força interessants que
es poden utilitzar a l’aula a: http://www.xtec.net/ceip-falba. Per exemple, la Fitxa 9 és
interessant per a practicar els dies de la setmana; la Fitxa 10, per a treballar les hores i els
horaris; i la Fitxa 11, per a treballar el present d’indicatiu.
1.2. MP3 (Utilitzeu els de la Unitat 4):
http://www20.gencat.cat/portal/site/Llengcat/menuitem.b318de7236aed0e7a129d410b0c0
e1a0/?vgnextoid=94d1877af0172110VgnVCM1000008d0c1e0aRCRD&vgnextchannel=94
d1877af0172110VgnVCM1000008d0c1e0aRCRD&vgnextfmt=default
El Consorci de Normalització Lingüística també inclou documents força interessants que
es poden utilitzar a l’aula a: http://www.xtec.net/ceip-falba.
2. MATERIALS DE PRÀCTICA
2.1. PER PRACTICAR EN COMÚ A L'AULA
A més de treballar amb els materials de suport a l'exposició oral, un recurs molt senzill i
17. Grup 3: Nina Carbonell, Jordi Pedret, Núria Samsó i M. Yesenia Zazo
efectiu és la projecció d'un rellotge virtual que ajudi els alumnes a situar les hores i
expressar-se. N'hi ha que compten amb petites ajudes que permeten orientar l'alumnat.
Aquest és un bon recurs:
RELLOTGE: Rellotge projectable en pantalla per tal de poder practicar amb els alumnes
en grup:
http://www.comunicaciodigital.com/rellotge_catala_v1/rellotge_catala_flash.htm
2.2. PER TREBALLAR INDIVIDUALMENT (O PER PARELLES) AMB L'ORDINADOR
Tal com s'ha apuntat, el treball individual (o, encara millor, per parelles) amb TIC és
enriquidor, per tal com permet exercitar alguns dels coneixements adquirits i facilita que el
docent atengui l'alumnat a demanda en funció dels diversos nivells que pugui trobar dins
una mateixa aula. Hem agrupat els recursos TIC disponibles en funció dels aspectes que
s'hagin de treballar amb més intensitat, sempre d'acord amb els continguts que s'han
assenyalat al primer apartat (objectius, continguts, competències):
Per a HORES DEL DIA pot ser molt útil la pràctica individual de les hores del dia (i el
temps meteorològic). Aquest és un bon recurs:
http://clic.xtec.cat/gali/gali/galiPackage.jsp?pack=1
Per treballar les ACCIONS QUOTIDIANES hi ha el suport JCLIC dedicat justament a
accions quotidianes i té característiques molt notables: permet l'ampliació de continguts
amb molt de vocabulari, hi ha la possibilitat d'enregistrament, audició en línia, comparació
de fonètica, i la relació de conceptes i accions a través d'imatges que aprofundeixen la
memorització d'un lèxic mínim. Aquest és el recurs:
http://clic.xtec.cat/gali/gali/galiPackage.jsp?pack=0
Finalment, cal destacar recursos que faciliten la consolidació dels dos aspectes esmentats
anteriorment, que es poden (i s'han de) treballar de manera conjunta, si més no en una
darrera fase. En aquest sentit es poden trobar recursos per a ACCIONS QUOTIDIANES I
HORES DEL DIA. L'eina fonamental per a aquest tram de procés d'aprenentatge pot ser
el suport VINCLES que permet el treball de consolidació individual d'algunes de les
expressions i vocabulari que s'ha treballat. Cal adreçar-se directament a la unitat 3
d'aquest enllaç:
18. Grup 3: Nina Carbonell, Jordi Pedret, Núria Samsó i M. Yesenia Zazo
http://www.edu365.cat/eso/muds/catala/vincles/vincles1/index.htm
2.3. CONSOLIDACIÓ PER ESCRIT
En darrer terme, cal tenir en compte que, si bé la llengua escrita no és la que té una major
importància en el Nivell Inicial d'aprenentatge del català, tanmateix sí que cal consolidar
un mínim vocabulari i estructures sintàctiques per escrit. En aquest sentit es pot fer
esment d'alguns recursos que hi ha disponibles a la xarxa. I un d'aquests és, sens dubte,
el Diccionari Visual. Al Diccionari visual (p. 34-35) hi podem trobar alguna activitat escrita
per acabar de consolidar alguns verbs d'accions quotidianes senzilles:
http://www.xtec.cat/lic/nouvingut/professorat/documenta/comencem/Diccionari_visual_imat
ges.pdf
2.4. MATERIAL D’ELABORACIÓ PRÒPIA
A més de treballar amb els recursos que brinda la xarxa, és important que el professor
utilitzi material propi que pugui adaptar en qualsevol moment a les necessitats de
l’alumnat. A continuació es poden veure alguns exemples d’exercicis o materials que
s’haurien d’utilitzar en aquesta seqüència didàctica.
Sessió 1: Exemple de Rellotge buit per al dictat
19. Grup 3: Nina Carbonell, Jordi Pedret, Núria Samsó i M. Yesenia Zazo
Sessió 2: Exemple d’horari setmanal
DILLUN DIMART DIMECR DIJOUS DIVENDR DISSAB DIUMEN
S S ES ES TE GE
MATÍ: ESMORZAR
10 a Fer el llit Treballar Dutxar- Treballar Treballar Escombr Dutxar-se
11:30 se ar
11:30 a Cuinar Anar a Cuinar Fer un Cuinar Cuinar Rentar el
13 comprar cafè cotxe
TARDA: DINAR
15 a Rentar Rentar Treure la Rentar Rentar els Fer la Rentar
17:30 els plats els plats pols els plats plats migdiada els plats
18 a Anar a Anar al Anar a Anar a Anar a Quedar Visitar a
20:30 classe gimnàs classe comprar classe amb els la família
amics
NIT: SOPAR
23 a Veure la Llegir Jugar en Veure la Llegir Anar al Posar la
00:30 TV família TV cinema rentadora
Sessió 3: Exemples de targetes amb personatges de conte
Sessió 3: Exemple de fitxa amb buits verbals (fragment)
Omple els buits amb la forma verbal adequada:
1. La Maria ________ cansada.
2. La Berta i el Ramon ___________ americans.
3. El Joan ____________ alt.
4. En Pere _____________ unes truites boníssimes.
5. Tu ________ a treballar cada dia.
6. L’Anna ____________ tres germans.
7. La Laia i en Joan ____________ rucades.
8. Els alumnes __________ a escola.
9. L’avi i l’àvia ___________de vacances.
10. Jo ____________ un bon alumne.
20. Grup 3: Nina Carbonell, Jordi Pedret, Núria Samsó i M. Yesenia Zazo
BIBLIOGRAFIA
Departament d'Ensenyament (2001) Programació del nivell inicial de Llengua Catalana.
p. 19-20. [Consultat a:]
http://www20.gencat.cat/docs/Llengcat/Documents/Publicacions/Programacions%20ense
nyament%20adults/Arxius/inicial.pdf)
Departament d'Ensenyament (2011) Programació del nivell inicial de Llengua Catalana.
p. 11-12. [Consultat a:]
http://www20.gencat.cat/docs/Llengcat/Documents/Publicacions/Programacions%20ense
nyament%20adults/Arxius/inicial2011.pdf)
* La resta de referències de pàgines web es troba en cadascun dels recursos esmentats
al darrer apartat de la seqüència didàctica.