SlideShare una empresa de Scribd logo
1 de 7
Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy I
Temat zajęć: Ulubione zabawki. Zaznajomienie uczniów z pojęciem liczby sześć w aspekcie
kardynalnym, porządkowych , miarowym i algebraicznym.
Czas zajęć: 90 minut
Cele kształcenia:
- zapoznanie uczniów z liczbą 6 i jej zapisem cyfrowym;
- kształtowanie pojęcia liczby 6 w aspekcie kardynalnym, porządkowym, miarowym
i algebraicznym;
Cele operacyjne:
- określa liczebność zbiorów;
- tworzy zbiory sześcioelementowe i przelicza zbiory w zakresie 6;
- używa liczebników porządkowych do określenia kolejności przedmiotów;
- stosuje metodę mierzenia polegającą na układaniu kilku jednostek miarowych na mierzonej
długości i szerokości;
- wie, jak napisać cyfrę 6;
- dodaje i odejmuje liczby w zakresie 6;
- rozkłada liczbę 6 na czynniki w aspekcie algebraicznym;
Metody nauczania:
podające: pokaz, objaśnianie, oglądowe: pokaz, obserwacja,
praktyczne: ćwiczenia dzieci, praca indywidualna, grupowa
ekspresyjne: improwizacja ruchowa;
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna, grupowa
Środki dydaktyczne: guziki, tasiemki, karty pracy, nakrętki, nożyczki, klej, papierowe figury
geometryczne, patyczki, kartony, papier techniczny biały i kolorowy, wycinanki, papier
ozdobny, materiały, szarfy, film edukacyjny
Przebieg zajęć:
Zadanie 1. Powstanie liczby 6:
Nauczyciel poleca uczniom:
- Utwórzcie trzy pięciosobowe pociągi tak, aby jedna osoba była jednym wagonem.
W jednym wagonie zmieści się tylko jeden pluszak. Pociągi jeżdżą po sali. Na moje
klaśnięcie zatrzymują się i do pociągu wsiada jeden miś, następnie po kolei wsiadają
kolejne pluszami każdy do jednego wagonu.
Dzieci mówią głośno który miś wsiada do pociągu. Przy szóstym klaśnięciu okazuje
się, że brakuje jednego wagonu.
- Co trzeba zrobić?
Dzieci dochodzą do wniosku, że trzeba doczepić kolejny wagon. Następuje wspólne
liczenie wagonów.
- Co się znajduje w wagonie np. 2, 5, 4, 3 itp.
- W którym wagonie jedzie kaczorek, w którym króliczek?
Zadanie 2. Oglądanie filmu edukacyjnego. Następnie nauczyciel rozmawia z dziećmi o
poznanej cyferce.
Zadanie 3. Aspekt miarowy liczby 6.
N: Weźcie teraz swoje lalki i ustawcie się z nimi tak, aby były postawione od najmniejszej do
największej.
N: Proszę teraz wziąć klocki w kolorach i ustawić z nich płotek, składający się z sześciu
szczebli, od najmniejszego do największego.
N: O ile jest większy jeden szczebelek od drugiego?
U: Jest większy o 1.
N: A o ile jest mniejszy?
U: Też o 1.
N: Jak myślicie, skąd będziemy wiedzieć o ile powinien być większy następny szczebelek w
naszym płocie?
U: Powinien być większy o 1.
N: Dlaczego?
U: Bo jeśli do szczebelka liczby 5 dołożymy szczebelek liczby 1, to będziemy mieli 6.
N: Znajdźcie zatem klocek, który swoją długością odpowiada połączonym klockom 1 i 5,
i dołóżcie go do płotka.
N: Policzymy teraz szczebelki w naszym płocie. Liczmy od strony lewej do prawej, ile ich
jest?
U: Sześć.
N: A teraz od strony prawej do lewej?
U: Też sześć.
N: Widzicie zatem, że obojętnie z której strony liczymy, wynik pozostaje taki sam.
Zadanie 4. Zapis liczby 6 ( dzieci siedzą na dywanie, nauczyciel wydaje polecenia):
Na dużej planszy zapisałam wam liczbę 6, chciałabym aby teraz każdy przyjrzał się jej
i powiedział, co wam przypomina?
Ile to jest 6? Spróbujmy się dowiedzieć: podskoczcie 6 razy ( licząc po kolei 1, 2, 3, 4,
5, 6), wykonajcie 6 kroków, teraz będziemy klaskać 6 razy;
Spróbujcie liczbę sześć napisać w powietrzu;
Napiszcie liczbę 6 nogą;
Napiszcie liczbę 6 na plecach kolegi;
Ułóżcie liczbę 6 korzystając z guzików, tasiemki, nakrętek itp.;
Napiszcie liczbę 6 po śladzie, na otrzymanych kartach pracy
( praca przy stoliku);
Zadanie 5. Nauczyciel podaje każdemu dziecku kartki z zadaniami. Następnie wydaje
polecenia: Powiedz ile dzieci widzisz na rysunku. Dorysuj każdemu dziecku po jednym
cukierku.
Zadanie 6. Policz ile kotów jest na rysunku? Ile jest myszek? Przyłącz myszki do kotów tak
aby każdy kot miał tyle samo myszy.
Zadanie 7. Połącz kolejne zbiory grzybów, tak aby w każdym następnym był o jeden więcej
niż w poprzednim.
Zadanie 8. Zabawa ruchowa "Zbiórka według kolorów".
Dzieci grupują się w zespoły 6-osobowe. Każdy zespół dostaje 6 szarf jednego koloru. Dzieci
rozbiegają się po sali. Na sygnał nauczyciela w kolorze swoich szarf ustawiają się w sposób
podany przez nauczyciela, np. siad skrzyżny, ustawiają się w rzędzie, łączą w kółeczko,
siadają po turecku.
Zadanie 9. Rozkład cyfry 6.
Każde dziecko otrzymuje kartkę z namalowanymi kółkami (jest ich 6). Nauczycielka prosi
aby dziecko przedarło kartkę na dwie części. Zapis na tablicy magnetycznej
1 i 5 to 6
2 i 4 to 6
4 i 2 to 6
3 i 3 to 6
Odczytywanie działań.
Zadanie 10. Zadanie z treścią.
Karolina miała w swoim domku dla lalek 2 lalki Barbie o blond włosach. Dostała od babci w
prezencie na urodziny 4 lalki Barbie o ciemnych włosach. Ile lalek ma teraz Karolina w
swoim domku?
Analiza treści zadania.
Nauczyciel pyta uczniów;
- O czym jest zadanie?
U: o lalkach Barbie.
- Co miała Karolina?
U: 2 lalki Barbie.
- Co zrobił babcia?
U: Kupiła nowe lalki.
- Co trzeba obliczyć?
U: Ile lalek ma teraz Karolina.
- Ile lalek dokupiła babcia Karolinie?
U: 4 lalki Barbie o ciemnych włosach.
- czego mamy teraz się dowiedzie.
Nauczyciel:
Jak zapisać to liczenie za pomocą znaków
matematycznych?
Uczniowie:
2 + 4 = 6
Uczniowie mogą podać gotową formułę lub
odpowiedzieć, że 2 i 4 to jest 6.
Jeżeli uczniowie nie podadzą gotowej
formuły nauczyciel wyjaśnia dzieciom, że w
matematyce zapisujemy to za pomocą znaku
+ - który czytamy dodać.
Zapiszcie: 2 + 4 = 6
- Przeczytajcie to co napisaliście.
Nauczyciel podaje dzieciom wzór czytania:
Dwie dziewczynki i czterech chłopców to
razem jest 6, lub dwie lalki i 4 lalki to razem
jest sześć lalek, 2 i 4 to 6, 2 dodać 4 równa
się 6.
Zadanie 11. Zabawa plastyczna ,, Wykonanie domku dla lalek’’
Zadanie polega na wykonaniu jak największej liczby zbiorów 6-elementowych związanych z
wyposażeniem domku, np. 6 okien, 6 łóżek itd. Dzieci dobierają się z 4 osobowe zespoły i
przy pomocy nauczyciela ustalają, jakie materiały trzeba przygotować do wykonania domku.
Dzieci dzielą pomiędzy siebie poszczególne zadania. Dzieci najpierw tworzą ściany domu a
następnie wycinają, sklejają kolejne elementy, które później malują farbami, ozdabiają.
Zwracają uwagę na liczbę 6. Wszystkie elementy wykonują dowolną techniką , wybranymi
przez siebie materiałami.

Más contenido relacionado

La actualidad más candente

Scenariusz zajęć logopedycznych dla osoby jąkającej się
Scenariusz zajęć logopedycznych dla osoby jąkającej sięScenariusz zajęć logopedycznych dla osoby jąkającej się
Scenariusz zajęć logopedycznych dla osoby jąkającej sięagusia0120
 
ПЕДАГОГІЧНА СИСТЕМА ФРІДРИХА ФРЕБЕЛЯ В КОНТЕКСТІ STEM-ОСВІТИ
ПЕДАГОГІЧНА СИСТЕМА ФРІДРИХА ФРЕБЕЛЯ В КОНТЕКСТІ STEM-ОСВІТИПЕДАГОГІЧНА СИСТЕМА ФРІДРИХА ФРЕБЕЛЯ В КОНТЕКСТІ STEM-ОСВІТИ
ПЕДАГОГІЧНА СИСТЕМА ФРІДРИХА ФРЕБЕЛЯ В КОНТЕКСТІ STEM-ОСВІТИOleksii Voronkin
 
Pedagogika w ujęciu Marii Grzegorzewskiej
Pedagogika w ujęciu Marii Grzegorzewskiej Pedagogika w ujęciu Marii Grzegorzewskiej
Pedagogika w ujęciu Marii Grzegorzewskiej Mrtinez86
 
Muzykoterapia
MuzykoterapiaMuzykoterapia
Muzykoterapiaevelein02
 
Model pracy z uczniem o specjalnych potzrebach
Model pracy z uczniem o specjalnych potzrebachModel pracy z uczniem o specjalnych potzrebach
Model pracy z uczniem o specjalnych potzrebachdorotakolinska
 
Samobójstwa prezentacja
Samobójstwa   prezentacjaSamobójstwa   prezentacja
Samobójstwa prezentacjaTofik87
 
Pedagogika - Z. Kwieciński, B. Śliwerski
Pedagogika -  Z. Kwieciński, B. ŚliwerskiPedagogika -  Z. Kwieciński, B. Śliwerski
Pedagogika - Z. Kwieciński, B. Śliwerskiknbb_mat
 
Społeczna psychologia rozwoju dzieci i młodzieży 3
Społeczna psychologia rozwoju dzieci i młodzieży 3Społeczna psychologia rozwoju dzieci i młodzieży 3
Społeczna psychologia rozwoju dzieci i młodzieży 3Martinez1986pl
 
портфоліо вчителя початкових класів Приймак С.В.
 портфоліо вчителя початкових класів Приймак С.В. портфоліо вчителя початкових класів Приймак С.В.
портфоліо вчителя початкових класів Приймак С.В.Галина Дудчик
 
Методичні рекомендації з організації рухливих ігор
Методичні рекомендації з організації рухливих ігорМетодичні рекомендації з організації рухливих ігор
Методичні рекомендації з організації рухливих ігорysp200997
 
Słowiński park narodowy
Słowiński park narodowySłowiński park narodowy
Słowiński park narodowysppolna30
 
4. Nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów międzyludzkich
4. Nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów międzyludzkich4. Nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów międzyludzkich
4. Nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów międzyludzkichKamil Kiełczewski
 

La actualidad más candente (20)

Scenariusz zajęć logopedycznych dla osoby jąkającej się
Scenariusz zajęć logopedycznych dla osoby jąkającej sięScenariusz zajęć logopedycznych dla osoby jąkającej się
Scenariusz zajęć logopedycznych dla osoby jąkającej się
 
ПЕДАГОГІЧНА СИСТЕМА ФРІДРИХА ФРЕБЕЛЯ В КОНТЕКСТІ STEM-ОСВІТИ
ПЕДАГОГІЧНА СИСТЕМА ФРІДРИХА ФРЕБЕЛЯ В КОНТЕКСТІ STEM-ОСВІТИПЕДАГОГІЧНА СИСТЕМА ФРІДРИХА ФРЕБЕЛЯ В КОНТЕКСТІ STEM-ОСВІТИ
ПЕДАГОГІЧНА СИСТЕМА ФРІДРИХА ФРЕБЕЛЯ В КОНТЕКСТІ STEM-ОСВІТИ
 
Zespół Downa
Zespół DownaZespół Downa
Zespół Downa
 
Scenariusz przedszkole3
Scenariusz przedszkole3Scenariusz przedszkole3
Scenariusz przedszkole3
 
Metodologia badań
Metodologia badańMetodologia badań
Metodologia badań
 
Pedagogika w ujęciu Marii Grzegorzewskiej
Pedagogika w ujęciu Marii Grzegorzewskiej Pedagogika w ujęciu Marii Grzegorzewskiej
Pedagogika w ujęciu Marii Grzegorzewskiej
 
Muzykoterapia
MuzykoterapiaMuzykoterapia
Muzykoterapia
 
Model pracy z uczniem o specjalnych potzrebach
Model pracy z uczniem o specjalnych potzrebachModel pracy z uczniem o specjalnych potzrebach
Model pracy z uczniem o specjalnych potzrebach
 
Metody aktywizujące w kształtowaniu kompetencji kluczowych uczniów
Metody aktywizujące w kształtowaniu kompetencji kluczowych uczniówMetody aktywizujące w kształtowaniu kompetencji kluczowych uczniów
Metody aktywizujące w kształtowaniu kompetencji kluczowych uczniów
 
Samobójstwa prezentacja
Samobójstwa   prezentacjaSamobójstwa   prezentacja
Samobójstwa prezentacja
 
Pedagogika - Z. Kwieciński, B. Śliwerski
Pedagogika -  Z. Kwieciński, B. ŚliwerskiPedagogika -  Z. Kwieciński, B. Śliwerski
Pedagogika - Z. Kwieciński, B. Śliwerski
 
Edukacja medialna
Edukacja medialnaEdukacja medialna
Edukacja medialna
 
Społeczna psychologia rozwoju dzieci i młodzieży 3
Społeczna psychologia rozwoju dzieci i młodzieży 3Społeczna psychologia rozwoju dzieci i młodzieży 3
Społeczna psychologia rozwoju dzieci i młodzieży 3
 
портфоліо вчителя початкових класів Приймак С.В.
 портфоліо вчителя початкових класів Приймак С.В. портфоліо вчителя початкових класів Приймак С.В.
портфоліо вчителя початкових класів Приймак С.В.
 
Методичні рекомендації з організації рухливих ігор
Методичні рекомендації з організації рухливих ігорМетодичні рекомендації з організації рухливих ігор
Методичні рекомендації з організації рухливих ігор
 
Odleżyny
OdleżynyOdleżyny
Odleżyny
 
Słowiński park narodowy
Słowiński park narodowySłowiński park narodowy
Słowiński park narodowy
 
Hałas
HałasHałas
Hałas
 
4. Nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów międzyludzkich
4. Nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów międzyludzkich4. Nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów międzyludzkich
4. Nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów międzyludzkich
 
Zdrowie publiczne ok.
Zdrowie publiczne ok.Zdrowie publiczne ok.
Zdrowie publiczne ok.
 

Destacado

Typowe ustawienia w zajęciach ruchowych
Typowe ustawienia w zajęciach ruchowychTypowe ustawienia w zajęciach ruchowych
Typowe ustawienia w zajęciach ruchowychMałgorzata Kocknecht
 
Scenariusz zajęć kl 2 teatr lalek w naszej klasie
Scenariusz zajęć kl 2   teatr lalek w naszej klasieScenariusz zajęć kl 2   teatr lalek w naszej klasie
Scenariusz zajęć kl 2 teatr lalek w naszej klasiePaulinaCapp
 
Tworzenie scenariuszy lekcji
Tworzenie scenariuszy lekcjiTworzenie scenariuszy lekcji
Tworzenie scenariuszy lekcjiWolneLektury
 
Teatr lalek slajdy (1)
Teatr lalek slajdy (1)Teatr lalek slajdy (1)
Teatr lalek slajdy (1)lastowska
 
Pobawmy się w teatr
Pobawmy się w teatrPobawmy się w teatr
Pobawmy się w teatrelak8
 
Konspekt wzor
Konspekt   wzorKonspekt   wzor
Konspekt wzorKunegun
 
Rzepka
RzepkaRzepka
Rzepkamonjop
 

Destacado (12)

Typowe ustawienia w zajęciach ruchowych
Typowe ustawienia w zajęciach ruchowychTypowe ustawienia w zajęciach ruchowych
Typowe ustawienia w zajęciach ruchowych
 
Scenariusz zajęć kl 2 teatr lalek w naszej klasie
Scenariusz zajęć kl 2   teatr lalek w naszej klasieScenariusz zajęć kl 2   teatr lalek w naszej klasie
Scenariusz zajęć kl 2 teatr lalek w naszej klasie
 
Tworzenie scenariuszy lekcji
Tworzenie scenariuszy lekcjiTworzenie scenariuszy lekcji
Tworzenie scenariuszy lekcji
 
Scenariusz zajęć polonistycznych
Scenariusz zajęć polonistycznychScenariusz zajęć polonistycznych
Scenariusz zajęć polonistycznych
 
Konspekt lekcji muzealnej
Konspekt lekcji muzealnejKonspekt lekcji muzealnej
Konspekt lekcji muzealnej
 
Teatr lalek slajdy (1)
Teatr lalek slajdy (1)Teatr lalek slajdy (1)
Teatr lalek slajdy (1)
 
Pobawmy się w teatr
Pobawmy się w teatrPobawmy się w teatr
Pobawmy się w teatr
 
Słownictwo teatralne
Słownictwo teatralneSłownictwo teatralne
Słownictwo teatralne
 
Przykłady reklam
Przykłady reklamPrzykłady reklam
Przykłady reklam
 
Konspekt wzor
Konspekt   wzorKonspekt   wzor
Konspekt wzor
 
Rzepka
RzepkaRzepka
Rzepka
 
Teatr
TeatrTeatr
Teatr
 

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy

  • 1. Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy I Temat zajęć: Ulubione zabawki. Zaznajomienie uczniów z pojęciem liczby sześć w aspekcie kardynalnym, porządkowych , miarowym i algebraicznym. Czas zajęć: 90 minut Cele kształcenia: - zapoznanie uczniów z liczbą 6 i jej zapisem cyfrowym; - kształtowanie pojęcia liczby 6 w aspekcie kardynalnym, porządkowym, miarowym i algebraicznym; Cele operacyjne: - określa liczebność zbiorów; - tworzy zbiory sześcioelementowe i przelicza zbiory w zakresie 6; - używa liczebników porządkowych do określenia kolejności przedmiotów; - stosuje metodę mierzenia polegającą na układaniu kilku jednostek miarowych na mierzonej długości i szerokości; - wie, jak napisać cyfrę 6; - dodaje i odejmuje liczby w zakresie 6; - rozkłada liczbę 6 na czynniki w aspekcie algebraicznym; Metody nauczania: podające: pokaz, objaśnianie, oglądowe: pokaz, obserwacja, praktyczne: ćwiczenia dzieci, praca indywidualna, grupowa ekspresyjne: improwizacja ruchowa; Formy pracy: zbiorowa, indywidualna, grupowa Środki dydaktyczne: guziki, tasiemki, karty pracy, nakrętki, nożyczki, klej, papierowe figury geometryczne, patyczki, kartony, papier techniczny biały i kolorowy, wycinanki, papier ozdobny, materiały, szarfy, film edukacyjny Przebieg zajęć:
  • 2. Zadanie 1. Powstanie liczby 6: Nauczyciel poleca uczniom: - Utwórzcie trzy pięciosobowe pociągi tak, aby jedna osoba była jednym wagonem. W jednym wagonie zmieści się tylko jeden pluszak. Pociągi jeżdżą po sali. Na moje klaśnięcie zatrzymują się i do pociągu wsiada jeden miś, następnie po kolei wsiadają kolejne pluszami każdy do jednego wagonu. Dzieci mówią głośno który miś wsiada do pociągu. Przy szóstym klaśnięciu okazuje się, że brakuje jednego wagonu. - Co trzeba zrobić? Dzieci dochodzą do wniosku, że trzeba doczepić kolejny wagon. Następuje wspólne liczenie wagonów. - Co się znajduje w wagonie np. 2, 5, 4, 3 itp. - W którym wagonie jedzie kaczorek, w którym króliczek? Zadanie 2. Oglądanie filmu edukacyjnego. Następnie nauczyciel rozmawia z dziećmi o poznanej cyferce. Zadanie 3. Aspekt miarowy liczby 6. N: Weźcie teraz swoje lalki i ustawcie się z nimi tak, aby były postawione od najmniejszej do największej. N: Proszę teraz wziąć klocki w kolorach i ustawić z nich płotek, składający się z sześciu szczebli, od najmniejszego do największego. N: O ile jest większy jeden szczebelek od drugiego? U: Jest większy o 1. N: A o ile jest mniejszy? U: Też o 1. N: Jak myślicie, skąd będziemy wiedzieć o ile powinien być większy następny szczebelek w naszym płocie? U: Powinien być większy o 1. N: Dlaczego? U: Bo jeśli do szczebelka liczby 5 dołożymy szczebelek liczby 1, to będziemy mieli 6. N: Znajdźcie zatem klocek, który swoją długością odpowiada połączonym klockom 1 i 5, i dołóżcie go do płotka. N: Policzymy teraz szczebelki w naszym płocie. Liczmy od strony lewej do prawej, ile ich jest?
  • 3. U: Sześć. N: A teraz od strony prawej do lewej? U: Też sześć. N: Widzicie zatem, że obojętnie z której strony liczymy, wynik pozostaje taki sam. Zadanie 4. Zapis liczby 6 ( dzieci siedzą na dywanie, nauczyciel wydaje polecenia): Na dużej planszy zapisałam wam liczbę 6, chciałabym aby teraz każdy przyjrzał się jej i powiedział, co wam przypomina? Ile to jest 6? Spróbujmy się dowiedzieć: podskoczcie 6 razy ( licząc po kolei 1, 2, 3, 4, 5, 6), wykonajcie 6 kroków, teraz będziemy klaskać 6 razy; Spróbujcie liczbę sześć napisać w powietrzu; Napiszcie liczbę 6 nogą; Napiszcie liczbę 6 na plecach kolegi; Ułóżcie liczbę 6 korzystając z guzików, tasiemki, nakrętek itp.; Napiszcie liczbę 6 po śladzie, na otrzymanych kartach pracy ( praca przy stoliku); Zadanie 5. Nauczyciel podaje każdemu dziecku kartki z zadaniami. Następnie wydaje polecenia: Powiedz ile dzieci widzisz na rysunku. Dorysuj każdemu dziecku po jednym cukierku. Zadanie 6. Policz ile kotów jest na rysunku? Ile jest myszek? Przyłącz myszki do kotów tak aby każdy kot miał tyle samo myszy.
  • 4. Zadanie 7. Połącz kolejne zbiory grzybów, tak aby w każdym następnym był o jeden więcej niż w poprzednim.
  • 5. Zadanie 8. Zabawa ruchowa "Zbiórka według kolorów".
  • 6. Dzieci grupują się w zespoły 6-osobowe. Każdy zespół dostaje 6 szarf jednego koloru. Dzieci rozbiegają się po sali. Na sygnał nauczyciela w kolorze swoich szarf ustawiają się w sposób podany przez nauczyciela, np. siad skrzyżny, ustawiają się w rzędzie, łączą w kółeczko, siadają po turecku. Zadanie 9. Rozkład cyfry 6. Każde dziecko otrzymuje kartkę z namalowanymi kółkami (jest ich 6). Nauczycielka prosi aby dziecko przedarło kartkę na dwie części. Zapis na tablicy magnetycznej 1 i 5 to 6 2 i 4 to 6 4 i 2 to 6 3 i 3 to 6 Odczytywanie działań. Zadanie 10. Zadanie z treścią. Karolina miała w swoim domku dla lalek 2 lalki Barbie o blond włosach. Dostała od babci w prezencie na urodziny 4 lalki Barbie o ciemnych włosach. Ile lalek ma teraz Karolina w swoim domku? Analiza treści zadania. Nauczyciel pyta uczniów; - O czym jest zadanie? U: o lalkach Barbie. - Co miała Karolina? U: 2 lalki Barbie. - Co zrobił babcia? U: Kupiła nowe lalki. - Co trzeba obliczyć? U: Ile lalek ma teraz Karolina. - Ile lalek dokupiła babcia Karolinie? U: 4 lalki Barbie o ciemnych włosach. - czego mamy teraz się dowiedzie. Nauczyciel: Jak zapisać to liczenie za pomocą znaków matematycznych? Uczniowie: 2 + 4 = 6 Uczniowie mogą podać gotową formułę lub odpowiedzieć, że 2 i 4 to jest 6. Jeżeli uczniowie nie podadzą gotowej formuły nauczyciel wyjaśnia dzieciom, że w matematyce zapisujemy to za pomocą znaku + - który czytamy dodać. Zapiszcie: 2 + 4 = 6 - Przeczytajcie to co napisaliście. Nauczyciel podaje dzieciom wzór czytania:
  • 7. Dwie dziewczynki i czterech chłopców to razem jest 6, lub dwie lalki i 4 lalki to razem jest sześć lalek, 2 i 4 to 6, 2 dodać 4 równa się 6. Zadanie 11. Zabawa plastyczna ,, Wykonanie domku dla lalek’’ Zadanie polega na wykonaniu jak największej liczby zbiorów 6-elementowych związanych z wyposażeniem domku, np. 6 okien, 6 łóżek itd. Dzieci dobierają się z 4 osobowe zespoły i przy pomocy nauczyciela ustalają, jakie materiały trzeba przygotować do wykonania domku. Dzieci dzielą pomiędzy siebie poszczególne zadania. Dzieci najpierw tworzą ściany domu a następnie wycinają, sklejają kolejne elementy, które później malują farbami, ozdabiają. Zwracają uwagę na liczbę 6. Wszystkie elementy wykonują dowolną techniką , wybranymi przez siebie materiałami.