2. Àrea: Coneixement del medi social
Curs: 6è d’educació primària
Escola: CAEP Baldomer Solà
Característiques del grup classe:
La unitat didàctica proposada és per a un grup de 20 alumnes de 6è de
primària. Culturalment parlant, es tracta d’un grup força heterogeni en el qual
trobem: tres nens del Marroc, tres d’Equador, un de Bolívia, dos de Pakistan,
un català i deu d’ètnia gitana. El nivell d’aprenentatge és mitjà-baix i està
directament relacionat amb la motivació de l’alumnat i amb l’interès de les
seves famílies, que és escàs.
Objectius didàctics:
Explicar què és el clima i quins són els factors que determinen la
variabilitat climàtica.
Identificar les diferents zones climàtiques de la Terra en un globus
terraqüi.
2
3. Observar i interpretar un mapa del temps atmosfèric d’Espanya.
Descriure els diferents climes del territori espanyol i la seva
distribució.
Localitzar les formacions vegetals característiques de cada conjunt
climàtic de la geografia espanyola i descriure’n les
característiques.
Descriure les característiques dels paisatges representatius de cada
conjunt climàtic a través de l’observació i la comparació de
dibuixos.
Acostumar-se a utilitzar i entendre mapes per representar fets i
fenòmens relacionats amb el clima i la vegetació.
Interpretar mapes del temps.
Analitzar i interpretar un climograma a partir de les dades de
temperatures i precipitacions.
Continguts:
- Procedimentals
- Identificació dels factors que incideixen en el clima.
- Localització de les diferents zones climàtiques de la Terra en un
globus terraqüi.
- Descripció de les característiques climàtiques i vegetals que
identifiquen els diferents tipus de paisatge d'Espanya.
- Interpretació de mapes del temps.
- Elaboració, anàlisi i interpretació de climogrames.
- Conceptuals
- El clima i els factors climàtics.
- Les zones climàtiques de la Terra.
- Els conjunts climàtics i els paisatges d’Espanya.
3
4. - Clima i vegetació atlàntica.
- Clima i vegetació mediterrània.
- Clima i vegetació de l’interior.
- Clima i vegetació de muntanya.
- Clima i vegetació subtropical.
- El mapa del temps.
- El climograma.
- Actitudinals
- Cura del medi ambient.
- No malgastar els béns i els recursos naturals.
- Adquisició d'hàbits a favor de la prevenció del deteriorament de la
natura.
- Comprendre el valor de les coses.
- Respecte per l’opinió dels altres.
- Participació en les activitats en grup com a recurs per fomentar la
col⋅laboració.
Metodologia:
Degut a les característiques del grup, la metodologia a emprar ha de promoure
l’interès dels nens/es per endinsar-se en el procés d’ensenyament i
aprenentatge. És important que les sessions que es duguin a terme siguin
dinàmiques i amb algun “toc” lúdic, ja que d’aquesta manera es potencia la
seva motivació.
Les classes magistrals no són gens adequades i per tant, és imprescindible
organitzar activitats en les quals tots els alumnes puguin implicar-se activament
i participar.
4
5. El treball individual s’ha de combinar amb el treball en petit grup, i és necessari
poder emprar recursos tic, ja que criden l’atenció dels nens/es i són un punt
clau en la seva actitud a l’aula.
Recursos tic:
- Bloc
- Vídeo / imatges
- Power Point
- Enllaç a activitat clic.
Temporització: (11 sessions d’una hora)
Sessió 1:
Observació del vídeo Els climes de la Terra. Es tracta d’un breu vídeomuntatge
en el qual s’explica de forma entenedora quins són els climes del món i quins
factors influeixen en aquests (latitud, altitud i proximitat al mar).
És una activitat que serveix per a introduir la unitat didàctica i comporta una
posterior posada en comú dels coneixements previs que tenen els alumnes
sobre el tema.
Realització de la fitxa Els climes de la Terra.
Compleció d’un mapa de les zones climàtiques de la Terra.
Sessió 2 i 3:
Observació i comentari oral del Power Point Els climes d’Espanya.
Realització de la fitxa Els climes d’Espanya.
Sessió 4:
Compleció d’un mapa dels climes d’Espanya.
5
6. Sessió 5:
Activitat Jclic: El relleu, el clima i la vegetació.
Sessió 6 i 7:
Mural Els climes i la vegetació a Espanya.
Sessió 8:
Descripció oral i escrita de diferents mapes del temps.
Sessió 9 i 10:
El climograma. Què és i interpretació.
Elaboració d’un climograma a partir de les dades indicades.
Sessió 11:
Examen Els climes d’Espanya.
Criteris d’avaluació:
L’avaluació és contínua. Es valorarà el treball i l’esforç de l’alumnat durant totes
les sessions. Tot i així, es portarà a terme un examen final per tal d’avaluar els
coneixements obtinguts pels nens/es sobre el tema proposat.
Explicar què és el clima i quins són els factors que determinen la
variabilitat climàtica.
Identificar les diferents zones climàtiques de la Terra.
Observar i interpretar un mapa del temps atmosfèric d’Espanya.
Descriure els diferents climes del territori espanyol i la seva
distribució.
Localitzar les formacions vegetals característiques de cada conjunt
climàtic de la geografia espanyola i descriure’n les
característiques.
6
7. Analitzar i interpretar un climograma a partir de les dades de
temperatures i precipitacions.
7