1. ინტეგრირებული გაკვეთილი (გეგმა)
1. ინტეგრირებული საგნები
და პედაგოგები
ქართული ლიტერატურა-მზია ეგიაშვილი,
მათემატიკა-მაკა ჯანაშვილი, ხელოვნება-ვერიკო ნოზაძე,
მუსიკა- ეკა ხვედელიძე, ცეკვა- ლევან ქიმერიძე
2. გაკვეთილის თემა ,,ვეფხისტყაოსნის” სამყაროში
3. სწავლების საფეხური და
კლასი
დაწყებითი
VI -ბ
4. მოსწავლეთა რაოდენობა 27
5. მოსწავლეთა საჭიროებები ინფორმაციისა და ცნებების კონცეპტუალური გაგება; ცოდნის
გამოყენების სტრატეგიები და პროცესები; კონკრეტული
ინფორმაციისა თუ სტრატეგიის მნიშვნელობისა და
დანიშნულების შესახებ წარმოდგენა; კონკრეტულ საქმიანობასა
თუ პროცესში ჩართვის სურვილი და შინაგანი მოტივაცია;
6. გაკვეთილის მიზანი და
განსავითარებელი
უნარები
ქართული ლიტერატურა:
ამბავი როსტევან არაბთა მეფისა- პერსონაჟების
თეატრალიზებული პორტრეტების შექმნა; როსტევან მეფისაგან
და ავთანდილისაგან ნადირობა- ინტერპრეტაცია; ტექსტთან
შემოქმედებითი დამოკიდებულების ჩამოყალიბება; არსებული
ცოდნისა და გამოცდილების ახალთან დაკავშირება;
მათემატიკა:
• ცხოვრებისეული ამოცანების გადასაწყვეტად საჭირო
ცოდნის გადაცემა და ამ ცოდნის გამოყენების უნარის
განვითარება “როსტევან მეფისაგან და ავთანდილისაგან
ნადირობის„ მაგალითზე-
მუსიკა და ცეკვა: ტექსტთან შესაბამისი სიმღერისა და ცეკვის
დადგმა.
ხელოვნება: მოსწავლეების მიერ ,,ვეფხისტყაოსნის”
ილუსტრაციების შექმნა და პრეზენტაციები.
განსავითარებელი უნარები:
ლიტერატურული პერსონაჟების მეტყველებისა და
მოქმედების თეატრალიზებულად წარმოჩენის უნარი;
კომუნიკაციური, ენობრივი და შემოქმედებითი უნარები;
თვალსაჩინოებების შექმნა და გამოყენება;
ჯგუფში მუშაობა- თანამშრომლობა;
პრეზენტაციისას- ორატორობის უნარ-ჩვევები;
თვითშეფასება, ურთიერთშეფასება.
• ამოცანის შინაარსის აღქმა, ამოცანის მონაცემებისა და
საძიებელი სიდიდეების გააზრება-გამიჯვნა;
• მათემატიკის ადგილისა და მნიშვნელობის შეფასება
სხვადასხვა დისციპლინებში, ლიტერატურაში,
ხელოვნებაში და ადამიანის მოღვაწეობის სხვადასხვა
სფეროებში;
2. 7. ე ს გ-ით მისაღწევი
შედეგები/ინდიკატორები
ქართ. VI. 1. მოსწავლეს აქვს ინფორმაციის მიღებისა და გადაცე-
მისათვის აუცილებელი უნარ-ჩვევები.
საუბრობს ნათლად და გარკვევით და პრეზენტაციისას
გააზრებულად იყენებს შესაბამის არავერბალურ
საშუალებებს;
გამოხატავს საკუთარ დამოკიდებულებას ამა თუ იმ
ფაქტისადმი;
განარჩევს სიტყვის შინაარსობრივ მრავალფეროვნებას და
სათანადოდ იყენებს მას მეტყველების დროს;
ქარ. VI. 12. მოსწავლეს შეუძლია მედიატექსტების გაანალიზება;
აქვს მულტიმედია ტექსტებზე მუშაობის საწყისი უნარ-
ჩვევები.
უდარებს წაკითხულ ნაწარმოებს მის ეკრანიზებულ და
თეატრალიზებულ ვერსიებს;
ქმნის მისთვის საინტერესო პერსონაჟის წარმოსახვით
პორტრეტს;
წარმოიდგენს და განასახიერებს წაკითხული ან
მოსმენილი ტექსტის ამსახველ სცენას წარმოსახვითი
ფილმისათვის/მულტფილმისათვის სარეჟისორო
სცენარის სახით (აღწერს შერჩეულ ეპიზოდში მოთამაშე
მსახიობების გარეგნობას, კოსტუმებს, გამოყენებულ
მუსიკას, ხმაურს და/ან სხვა ბგერით ეფექტებს; დროსა და
სივრცეს, სადაც ვითარდება მოქმედება და სხვ.);
ქართ. VI. 15. მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა სახის მიზნობრივი
ტექსტის დამოუკიდებლად შექმნა.
წერს სხვადასხვაგვარ თხზულებას, ინფორმაციულ ტექ-
სტს სპეციალური ტერმინოლოგიის გამოყენებით;
ავლენს ფაქტისადმი (მოვლენისადმი) საკუთარ
დამოკიდებულებას; ახერხებს მის ემოციურ შეფასებას
შესაფერისად შერჩეული ლექსიკური და გრამატიკული
საშუალებების გამოყენებით;
მათ. VI.6.პრობლემის გადაჭრისას მოსწავლეს შეუძლია
ალგებრული გამოსახულების შედგენა, გამარტივება.
ადგენს რეალური ვითარების ან მისი სიტყვიერი აღწერის
შესაბამის (წრფივი გამოსახულებით მოცემულ) ტოლობას,
უტოლობას ან განტოლებას;
ამოცანის ამოსახსნელად შედგენილი განტოლების
მიხედვით დაადგენს, თუ რა გავლენას ახდენს ერთი
სიდიდის ცვლილება ამოცანის ამონახსნზე;
იყენებს კომუტაციურობის, ასოციაციურობისა და
დისტრიბუციულობის თვისებებს ასოით
გამოსახულებების გასამარტივებლად და ალგებრული
3. გამოსახულებების ეკვივალენტურობის დასადგენად.
8. წინასწარი ცოდნა ქართ. -მოსწავლეებმა იციან, როგორ გააცოცხლონ სცენაზე
პერსონაჟები, შეუძლიათ ნაწარმოების ინტერპრეტაცია.
მათემ.
მოსწავლეებმა იციან არაუარყოფით რაციონალურ რიცხვებზე
არითმეტიკული მოქმედებების შესრულება და მოქმედებათა
შედეგის შეფასება.
9. შეფასება განმავითარებელი- მასწავლებლის დაკვირვება მოსწავლეთა
მუშაობის პროცესზე, ქცევაზე, აქტიურობაზე.
მოსწავლეების მიერ თვითშეფასება და ურთიერთშეფასება.
10. საგანმანათლებლო
რესურსები და
გამოყენებული
ლიტერატურა
ტექნიკა- ინსტრუმენტები: კომპიუტერი, პროექტორი, ციფრული
ფოტოაპარატი,ციფრული ვიდეოკამერა.
გამოყენებული მასალა: დაფა, ფორმატები, მარკერები,
სტიკერები,მუსიკალური ინსტრუმენტები.
ინფორმაციული წყაროები: მშობლიური ლიტერატურა-
VI კლასის სახელმძღვანელო.ავტორ-შემადგენელნი:
გორდელაძე, ჩხენკელი, კუხიანიძე (ბაკურ სულაკაურის
გამომცემლობა)
მათემატიკა- გოგიშვილი, ვეფხვაძე, მებონია, ქურჩიშვილი
(გამომცემლობა ,,ინტელექტი”)
გაკვეთილის
მსვლელობა/საკლასო
მენეჯმენტი და დრო
გაკვეთილის ხანგრძლივობა 90 წთ.
(გაკვეთილის თემა და სასწავლო მიზნები დაფიქსირებულია
მონიტორზე)
A ფაზა (გამოწვევა)
(მოსწავლეების მოტივაციის ამაღლება, გაკვეთილის მიზნების
გაცნობა) 5წთ.
აქტივობა1. მონიტორზე ნაჩვენებია სათაური: ,, ამბავი როსტევან
არაბთა მეფისა”; მოსწავლეები წარმოადგენენ ინცენირებას
მოცემული გაკვეთილის შესახებ სცენარის მეთოდის
გამოყენებით; თინათინის გამეფების ცერემონიალის დროს
მოსწავლეები ასრულებენ სიმღერასა და ცეკვას; 20 წთ.
B ფაზა (შინაარსის რეალიზება)
აქტივობა 2. ვარაუდების გამოთქმა: ვისი გამარჯვებით
დასრულდება ნადირობა , რატომ ფიქრობთ ასე? 5წთ.
აქტივობა 3. ტექსტის ინტერპრეტაცია; 20წთ.
აქტივობა 4. (მათემატიკა). ჯგუფური მუშაობის გამოყენებით
ამოცანის ამოხსნა ვეფხისტყაოსნის ნადირობის სცენასთან
დაკავშირებით. პრეზენტაციები. 20 წუთი
C ფაზა (გამთლიანება)
აქტივობა 5. მოსწავლეები აკეთებენ ხელოვნების გაკვეთილზე
შესრულებული ,,ვეფხისტყაოსნის” ილუსტრაციების
პრეზენტაციებს; 10 წთ.
აქტივობა 6.(3, 2, 1)მოსწავლეებს ევალებათ წერილობით
4. ჩამოაყალიბონ 3 საკითხი, რომლებიც მოეწონათ საგაკვეთილო
პროცესში, 2 საკითხი, რომლებიც არ მოეწონათ, 1 საკითხი,
რომელსაც შეცვლიდნენ.ნაწერები გამოიფინება თვალსაჩინო
ადგილას. 5წთ.
ყველას მიეცემა საშუალება, გაკვეთილის დამთავრებისას
,,იმოგზაურონ გალერეაში”. მოსწავლეები აკეთებენ
თვითშეფასებას და ურთიერთშეფასებას. 5წთ.
საშინაო დავალება: ქართული ლიტერატურა- ,,ვინცა იყოს
უარესი, თავშიშველა სამ დღეს ვლიდეს...” (თხზულება)
მათემატიკა: მოიძიეთ ინფორმაცია, კიდევ რომელ მხატვრულ
ნაწარმოებში გვხვდება მათემატიკური ელემენტები.
გაკვეთილის ჩატარების
თარიღი: 29.01.2015წ.