1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KBSR + LINUS
Mata Pelajaran dan
Kelas
Bahasa Melayu Tahun 3 Gigih
Tema/Tajuk Mari Bertani
Makanan Berasaskan Pertanian
Masa 7.30 pagi -8.30 pagi
Fokus Utama 5.2 Aras (i)
Fokus Sampingan 8.2 Aras (i)
Standard
Literasi
Pembelajaran
6.1
Objektif
Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid berupaya:
i. Membaca lancar bahan bukan sastera dengan sebutan yang
betul.
ii. Membina 3 ayat tunggal bagi setiap kumpulan
berdasarkan bahan rangsangan yang diberi.
Objektif Literasi
i) Membaca 3 ayat tunggal dengan sebutan dan intonasi yang
betul.
ii) Membina dan menyusun kad perkataan untuk membentuk
3 ayat tunggal dengan betul.
Aktiviti
Set Induksi ( 5 minit )
Murid dikehendaki memakai topeng dan
meneka objek yang terdapat di dalam kotak
misteri.
Guru memberi respons kepada jawapan
murid dan guru menunjukkan benda yang
terdapat dalam kotak misteri.
Langkah 1: ( 9 minit )
Guru membaca petikan dengan sebutan dan
intonasi yang betul dan diikuti oleh murid.
Langkah 2 ( 8 minit )
Murid membaca secara kelas, berkumpulan
dan individu dengan sebutan dan intonasi
yang betul.
Langkah 3: ( 7 minit )
Murid menjawab soalan yang dikemukakan
secara lisan. Guru memberi respon kepada
jawapan murid.
Catatan
Kotak Misteri
Cermin mata
kertas
Lampiran 1
Lampiran 1
Buah Pisang
2. Ini buah
apa?
Langkah 4 ( 8 minit )
Murid membina 3 ayat tunggal pada kad
tugasan berdasarkan kad gambar yang diberi
secara berkumpulan.
Literasi
Langkah 1: (8 minit )
Murid dibimbing membaca 3 ayat tunggal
secara individu sebagai latih tubi.
Langkah 2: (8 minit )
Murid membuat latihan menyusun kad
perkataan menjadi ayat tunggal yang betul.
Penutup ( 7 minit )
Apa warna
buah
pisang ini?
Siapa tahu
nama-nama
pisang?
Kad tugasan dan
gambar tunggal.
Kad ayat tunggal
Melodi lagu `Nasi
Goreng`(P.
Ramlee)
3. Murid dibimbing menyanyi lagu `Pokok
Pisang Serbaguna` .
EMK Nilai murni – menghargai dan bersyukur
Belajar melalui TMK
Bahan Bantu Belajar Kad Gambar, Lembaran Kerja,Buah Pisang, Nasi Lemak,
Penilaian Pengajaran
dan Pembelajaran
Murid membaca petikan dengan sebutan dan intonasi yang betul
Kaedah VAK Visual, Audiotori,
Aspek Tatabahasa Penjodoh Bilangan – sikat/sisir, tandan, biji,
Refleksi 14 / 16 orang murid perdana dapat menguasai tajuk yang diajar.
3 / 4 orang murid LINUS dapat menguasai tajuk yang diajar.