Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
м. куліш
1. Трагедія особистості у вихорі історико- суспільних подій
( за твором М.Куліша «Патетична соната»)
Мета: ознайомити учнів із особливостями твору М.Куліша «Патетична соната»,
поглибити знання аналізу драматичного твору, визначити риси характеру героїв твору,
орієнтувати школярів на загальнолюдські цінності, сприяти виробленню активної
життєвої позиції.
Обладнання: фотоілюстрації епохи М.Куліша, літературознавчий словник-
довідник, схеми «Види драми».
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Обговорення епіграфа до уроку.
Немає на світі таких ідей, за які
можна було б заплатити людським
життям чужим чи власним!
Лесь Кубрас
(режисер «Березоля», сучасник,
друг Миколи Куліша)
ІІІ. Оголошення теми та завдань уроку.
Завдання:
Ознайомитися із долею твору.
З’ясувати особливості драми.
Простежити життєвий шлях героїв.
ІІІ. Зміст роботи.
1. Слово вчителя.
Іван Тобілевич створив класичну драму народного театру, Леся Українка –
класичну європеїзовану українську драму, Микола Куліш був творцем якої драми?
(Модерної драми українського революційного відродження).
Лесь Курбас, Микола Хвильовий, Микола Куліш заявили, що справжній митець ні
перед якою силою не поступиться своїм мистецьким суверенітетом. Після цього
Москва не допустила на українську сцену жодної п’єси Куліша, хоча в цей час
московська публіка захлиналася у МХАТ -і на виставках Булгакова «Дні Турбіних», що
була сповнена тугою за реставрацію російської імперії. Й.Сталін: « Что касается
собственно пьеси «Дни Турбиных», то она не так плоха, иб о дает пользы більше, чем
вреда». У відповідь на цю репліку диктатора драматург створює «Патетичну сонату».
Микола Куліш вперше відчув красу музики у часи громадянської війни, на цей час він
виконував обов’язки комісара Дніпровського полку Червоно ї гвардії.
2. Робота над текстом. Бесіда.
До якого роду, жанру літератури належить цей твір?
(Драма, п’єса).
2. Пригадайте визначення п’єси?
(У широкому значенні - драматичний жанр; у вузькому розумінні - це
різновид, в основу якого покладено конфлікт серйозного, складного
характеру).
Які особливості має ця п’єса? Чи схожа вона за будовою на твори Лесі
Українки, Володимира Винниченка?
Досліджуємо:
Хто головний герой твору?
(Я - оповідач – Ілько Юга).
Про який час розповідає Ілько? У якій формі?
(Минуле, прозаїчна оповідь).
(Оповідь є ознакою епосу, отже, драма має епічне начало.)
Що висловлює Ілько в оповіді?
(Почуття, переживання).
Це ліричне начало. Що увиразнює ліричний настрій?
(Музика, яка звучить протягом п’єси).
Де відбуваються події?
(Київ, двоповерховий будинок з мансардою і підвалом).
Хто живе в будинкові? Чим займаються мешканці?
3. Створення схеми-опори.
Горище Ілько Юга Зінька Маслюкова
(бідний студент) (безробітна людина) розстріляли за те,
що представила наочні докази
моральної розбещеності переможців
І поверх Іван Семенович Марина Чайка
Ступай – Ступанко ( організатор українського
(вчитель малювання, визвольного руху
чистописання) «Золота Булава»)
випадкова куля вбито
ІІ поверх Родина домовласника монархіста генерала Пероцького (генерал,
Андре, Жорже) зникають
Підвал Оврам дружина Настя
(котляр) збожеволіла
розстріляно
4. Бесіда за змістом твору.
Цей сценічний розділ будинку, у якому живуть різні за соціальним
станом, матеріальним становищем, говорить читачеві про що?
(Соціальний розтин суспільства).
3. Користуючись схемою «Види драми», дайте відповідь на запитання
«Елементи якої драми використав М.Куліш?»:
(Давньоукраїнської, вертепної).
Схема «Види драми»,
- Вертепна.
- Шкільна.
- Соціально- побутова.
- Психологічна.
- Лірична.
Повернемося до історичного часу, коли розгорталися події?
(Від Великодня 1918 р. до Великодня 1919 р.).
Чому автор окреслив саме цей проміжок часу?
(Великдень – свято воскресіння Ісуса Христа).
Повертаємося до будиночка? Як складається доля мешканців?
(Усі , крім Ілька, гинуть фізично).
А Юга гине як ? З’ясовуємо.
5. Практична робота. Випишіть цитати із твору, які яскраво
характеризують головних героїв.
Я
Ілько Юга Марина Чайка
…вірю в Петрарку
І вічну любов…
…мрію про рицаря,що
Любить українські зорі…
Лука: « Коли ти зараз не вийдеш на
вулицю, себто на дорогу революції, то я
тобі не друг, і ти мені не товариш
більше…»
…найкращий спільник той, у кого зброя
по – українськи говорить…
(Яку зброю використовує Марина?
жіночі принади – ось її помилка)
…Невже весь світ смітник,
а мрії – випари з нього?
І я справді йду.
Сходами вниз..
(Визволення Андре – зрада ідеям
революції)
..Ну, а за Україну чом
лицар промовчав?...
…Ще тоді, як визволив Пероцького, я
по степу ходив.
Усю ніч. Була перша в людини розмова
в степу з самим собою;
Про зраду;про смерть;і висновок: і
самому вбиватися – це ще кара.
А карою Лука , суспільство, клас…
…Ходімо…Я, бачте, вас любила і
люблю. Не од програми – від душі.. Як
пахне любов!
…моя нація там, де клас…
6. Узагальнення роботи над змістом твору.
4. Проблемне запитання. У чому трагедія особистості у вихорі історико-
суспільних подій?
(Суперечність «людина і суспільство», Юга стріляє в Марину, тобто у
своє колишнє Я).
Простеживши шляхи героїв, скажіть, який конфлікт автор розглядає у
творі?
(Людина програє у двобої з суспільством).
Яких проблем автор торкається у творі?
(Національного відродження).
Хто є носієм тих ідей?
(Іван Семенович, Марина).
Прочитайте діалог між батьком та донькою про автора «Патетичної
сонати».
Мелодія навіює який настрій?
(1 та 3 частина – вир почуттів; 2 – частина спокій).
7. Робота з літературознавчим словником.
Визначте лексичне значення слів «патетична» та «соната». Вам
допоможуть музичні терміни, використанні у творі.
«Зоря grave» - важко, урочисто.
«Світлярливе аllegro» - радісно, швидко.
Сонячно - квітчане аdagio - cantabile» - спокійно, співуче.
(Соната – музичний твір, який складається з 3- 4 різних одо характеру
та темпу частин, з яких одна має форму аllegro (швидко, радісно).
Патетична – сповнена пристрасті, піднесеності, хвилювання.
Соната – символ, що надає п’єсі піднесено- романтичного ,
патетичного звучання.
8. Повідомлення учнів «Доля твору».
«Патетична соната» - новаторський твір мистецтва 20 століття.
Німецький письменник Фрідріх Вольт зазначив, що за майстерню творення п’єса
Миколи Куліша у світовій літературі рівні лише визначені твори – «Фавст» Й.В. Гете;
«Пер Гюнт» Генріха Ібсена «Патетична соната» не ставилась на сценах України, але в
Росії дозволена. Відомий керівник Московського камерного театру Таїров ставив у
російському перекладі у Москві, де вона йшла з аншлагами від грудня 1931 по 24
березня 1932 року і здобула Кулішеві від фахово ї критики слави найбільшого в СРСР
драматурга. Але після статті у газеті «Правда» за 4 березня 1932 року , де п’єсу було
названо «фашистською» , всі вистави було знято. В Україні добре «відредаговану»
почали ставити після ХХ з’їзду компартії. Вперше її надруковано в Україні 1968 року в
книзі Куліш М. Твори».
ІV. Домашнє завдання. Підготуйте повідомлення про долю творів
М.Куліша.
Список використаної літератури
5. 1. Я. Голобородько. «Соціодуховні пріоритети М.К.17-20р.»// Українська мова та
література в школі №7 2002 с.47
2. Я. Голобородько. «Лесь Курбас і Микола Куліш – гармонія духу й таланту»//
Вивчаємо українську мову та літературу № 3 2003 с.2
3. А. Матющенко //«Розмова людини з самим собою про зраду й смерть»
(«Маклена Граса» і «Патетична соната» Миколи Куліша: (аспект внутрішньої
колізії героя).
Бойко Людмила Борисівна.
Учитель української мови та літератури.
Стаж роботи – 14 років.
Кваліфікація – «спеціаліст вищої кваліфікації», 2010 рік.