Más contenido relacionado
La actualidad más candente (20)
Similar a Bagsh nart surgalt 2014 - 2015 (20)
Más de Puntsag Dolgor (14)
Bagsh nart surgalt 2014 - 2015
- 1. LOGO
НЭГЖНЭГЖ БА ЭЭЛЖИТБА ЭЭЛЖИТ
ХИЧЭЭЛИЙН ХӨТӨЛБӨРХИЧЭЭЛИЙН ХӨТӨЛБӨР
БОЛОВСРУУЛАХ АРГАБОЛОВСРУУЛАХ АРГА
ЗҮЙЗҮЙ
Зөвлөх профессор, тэргүүлэх багш П. Долгор
“Жигүүр” цогцолбор сургууль
- 2. Áàãøãýæõýí áý?
Õ¿í õºäºëìºðººðºº àëèâààç¿éëèéãõóâüñãàí
ººð÷èëæá¿òýýäýãáîë Áàãøèéí õºäºëìºð õ¿íèéã
ººðèéãíü òºëºâø¿¿ëäýãòºäèéã¿é, ñóðàëöàã÷èéí
ñóðàõ, òàíèí ìýäýõ ¿éëàæèëëàãààãõºòºëæ
çîõèîí áàéãóóëäàãîíöëîãòîé. Ýíý áàãøèéí
õºäºëìºðèéí îíöëîã.
Õè÷ýýëèéí òåõíîëîãèéãõýðýãæ¿¿ëýã÷ íü áàãø.
- 3. Áàãøèéí õºäºëìºð îþóíû á¿òýýë÷ õºäºëìºð
Îëîí Óëñûí õºäºëìºðèéí áàéãóóëëàãûí àíãèëàëààð
Áàãøèéí õºäºëìºðèéãÎþóíû á¿òýýë÷ õºäºëìºðò õàìààðóóëñàí áàéäàã.
Áàãøèéí ººðèéíõ íü á¿òýýë÷ ñýòãýëãýý ¿éëàæèëëàãààíû ÷àäâàðûí
òºëºâøëèéí ò¿âøèí
Áàãøèéí ñóðãàí õ¿ì¿¿æ¿¿ëýõ óð ÷àäâàðûãòºëºâøëèéí ò¿âøèí
Õè÷ýýëèéí òåõíîëîãèéí ¿éëÿâöûã¿ð àøèãòàéçîõèîí áàéãóóëàõ çýðýãíü
áàãøèéãîþóíû á¿òýýë÷ õºäºëìºð áîëîõûãáàòëàíà.
Îþóíû – Á¿òýýë÷ õºäºëìºðò áàãàæíü þó áàéõ âý?
Ìýäëýã, ÷àäâàð õî¸ð þì
- 4. Áàãø áèä þóã ýðõýìëýõ âý?
Áàãøáèäýíäîþóíû ýðõýìëýí äýýäëýõ ç¿éëýýñ
1. ìýäëýã- ÷àäâàð
2. óð ÷àäâàð
3. íýð õ¿íä
¯¿ðãèéãýðõýìëýí äýýäëýõ ç¿éëñýýñ
1. ¯¿ðýãõ¿ëýýõ
2. Äýãæóðàì ñàõèõ
3. Õàðèóöëàãàòàéáàéõ
ªºðèé㺺 õºãæ¿¿ëýí ýðõýìëýí äýýäëýõ ç¿éëñýýñ
1. Áèåäààæ
2. Òýâ÷ýýðòýé
3. Áàéíãàñóð÷ ìýäýõ ýðìýëçýëòýéáàéõ ëãîëáèëýý.
- 6. НЭГЖ БА ЭЭЛЖИТ ХИЧЭЭЛИЙН ХӨТӨЛБӨР
БОЛОВСРУУЛАХ АРГА ЗҮЙ
Сургалтын хөтөлбөр нь тогтоосон хугацаа,
тодорхойлсон нөөцийг ашиглан боловсролын
стандартаар шаардсан үр дүн, чанарт хэрхэн
хүрч болох технологийн шийдлийг
илэрхийлсэн арга зүйн баримт бичиг мөн.
Багш бүр зааж буй хичээлээ:
Жилийн
Улирлын /сэдвийн/
Нэгж хичээлийн / дотроо ээлжит хичээлийн
хөтөлбөрийг багтаасан / гэсэн үндсэн гурван
төлөвлөлтийг заавал хийх нь зөв.
- 7. Хөтөлбөр бүрийн бүтэц ерөнхийдөө адил
байдаг.
Хичээлийн нэр
Хамрах хүрээ
Хүлээгдэж буй ерөнхий үр дүн /зорилго/
Хүлээгдэж буй тодорхой үр дүн /зорилт/
Агуулгын тогтолцооны бүрэлдэхүүн хэсэг /залгамж
холбоо/
Нэгж хичээлийн цагийн хуваарилалт
Арга зүй /ерөнхий ба тодорхой/
Хэрэглэгдэхүүн / ерөнхий ба тодорхой/
Үнэлгээ /рубрик/ гэсэн хэсгүүдтэй байж болох
жишээтэй.
- 8. Одоо ээлжит ба нэгж хичээлийн хөтөлбөрийн талаар
тодруулахыг хичээе.
Хүн төрөлхтний буй болгосон туршлагыг
дараа үедээ өвлүүлэх, хүнээр хүн хийх,
хүнийг хөгжүүлэх, төлөвшүүлэх,
гэгээрүүлэх үндсэн хэлбэр бол ХИЧЭЭЛ
МӨН гэж тодорхойлж болно. Тодорхой
зорилт, зорилго, агуулга, арга зүй, үнэлгээ
бүхий багш суралцагчийн бүтээлч хамтын
үйл ажиллагааг хичээл гэнэ гэж ч
тодорхойлж болно.
www.themegallery.comwww.themegallery.com Company LogoCompany Logo
- 9. Хичээлийн явц.
Аливаа үйл ажиллагаа эхлэх /орц/ үргэлжлэх /явц/ дуусах
үе /гарц/ шаттай. Хичээл ч мөн адил. 35-40 минут
үргэлжилнэ. Энэ хугацаа хүүхдийг сайн хүн болгоход,
хүүхдийн хөгжил төлөвшилд бодит нөлөө үзүүлэхүйц
байх учиртай.
40-80 минутын хугацаанд судлах агуулгыг эрэмбэлсэн,
багш шавийн хамтын дэгт үйл ажиллагааг ээлжит хичээл
гэж ойлгож болно. Энэ нь нэгж хичээлийн хөтөлбөрт
багтдаг гэж хэлж болно. Дэгт үйл ажиллагаа гэж онцлон
тэмдэглэж байна. Дэг журам алдагдваас үйл ажиллагааны
учир утга бас алдагддаг.
- 10. Хичээлээ яаж эхлэх вэ?
Ямар ямар үйл ажиллагааг хэд хичнээн минут
хийлгэх вэ? энэ бол явц, зохион байгуулалт,
дэгийн тухай асуудал харин түүнийгээ хэрхэн яаж
зохион байгуулах вэ?
суралцагчаа идэвхжүүлэх ямар ямар арга хэрэглэх
вэ?
ямар ямар хэрэглэгдэхүүн ашиглах вэ?
өөрийн нөөцөө хэрхэн ашиглах, зарцуулах вэ?
- 11. Жишээ нь
Батлав . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Нэгж хичээлийн үлгэрчилсэн хөтөлбөр:
1. Нэгж хичээлийн сэдэв . . . . . . . . .
2. Нэгж хичээлийн сэдвийн хүлээгдэж буй үр дүн / тухайн сэдвийг зааж дууссаны дараах
үр дүнг ерөнхийлөн нэг өгүүлбэрээр илэрхийлнэ/
3. Зорилт
4. Агуулга
Агуулгыг дээрх байдлаар төлөвлөхөөс гадна цогц чадамжинд тулгуурлан дараах хүснэгтээр
илэрхийлсэн ч болно.
5. Арга зүй: Нэгж хичээлийн цагийн хуваарилалт
Үүний дараагийн үйл ажиллагаа бол ээлжит хичээлээ 80 минутаар төлөвлөх явдал юм.
Үүний тулд багш хичээл тус бүрийн /хэлбэр / төрлийг өөрөөр хэлбэл энэ хичээл
Шинэ материал судлах хичээл
Чадвар дадал бий болгох хичээл
Бататгал буюу хэрэглээ болгох хичээл
Баяжуулан системчлэх хичээл
Хяналт шалгалтын хичээл
Анализ хичээл
- 12. Нэгж ба ээлжит хичээлд тавигдах шаардлага
Хүлээгдэж буй ерөнхий үр дүнг стандарт, агуулгын хүрээтэй нийцүүлэн зөв
тодорхойлсон уу?
Зорилтыг цогц чадамжийн дагуу тодорхойлсон эсэх
Агуулгаа бүрэн эзэмшүүлэх арга зүйн сонголт хэр болсон
Агуулгаа эзэмшүүлэхдээ өмнөх мэдлэг чадварт суурилсан эсэх
Тухайн хөтөлбөр чинь ээлжит хичээлүүдийнхээ бүтэц хэлбэрт нийцсэн эсэх
Хүлээгдэж буй ерөнхий ба тодорхой үр дүнд хүрэх боломж бүхий дасгал
даалгавар, сургалтын хэрэглэгдэхүүнтэй эсэх
Хичээлийн үе шатуудыг цагаар хуваарилсан нь хүүхдийн анги насны онцлог,
хэрэгцээ шаардлагад тохирсон эсэх
Сургалтанд мэдээллийн технологийг хүртээмжтэй ашигласан байдал
Сэтгэл зүй, жендэр, эрүүл ахуй, аюулгүй ажиллагааны шаардлага хангасан
эсэх
Сурагчийн хөгжил төлөвшлийг илрүүлэх үнэлгээний тохиромжтой хэлбэрийг
сонгосон эсэх
Өөрийн үнэлгээний хэсгийг хөтөлсөн эсэх талаараа анализ хийж юуг ямар
хэсгийг, хэрхэн сайжруулах талаар мэргэжил зорилго нэгтнүүдтэйгээ саналаа
хуваалцаж улам сайжруулах
- 13. Хичээлийн технологийн хàðüöóóëàëò
Çîðèëãî Óëàìæëàëò òåõíîëîãèéí ìýäëýã Øèíý òåõíîëîãèéí ÷àäâàð
Çîðèëò Òîäîðõîé øèíæëýõ óõààíû ºíäºð
ìýäëýã
Øèíæëýõ óõààíû ºðãºí ìýäëýã
Àãóóëãà Øèíæëýõ óõààíû ìýäëýã
ñóäëàãäàõóóí
Øèíæëýõ óõààíû õýðýãëýý áîëãîõ ìýäëýã
¿éë ÿâö
Àðãà ç¿é Ìýäýýëýõ Õàìòðàí ìýäëýã á¿òýýõ
¯íýëãýý Áàðèìò ìýäýýëýë øàëãàõ Õºãæëèéí àõèöûí ÿâö ¿ð ä¿íãýýð íü
Íèéãìèéí ñýòãýë õàíàìæààð íü
Ñóðàã÷äûí ñýòãýë õàíàìæààð íü
Ñóðàëöàã÷ Ìýäëýã õ¿ëýýæ àâàõ Ìýäëýã á¿òýýõ ÷àäâàð ýçýìøèõ
Àíãè Èæèë ìýäýýëýë õ¿ëýýí àâàõ á¿ëýã Ñóäàëãààíû á¿ëã¿¿ä
Îðîí çàé öàã õóãàöàà Ñóðãóóëèéí àíãè òàíõèìä ñóðãàõ Ñóðãóóëü àìüäðàëä íàñàí òóðø
òàñðàëòã¿é ñóðàëöàõ
¯ð ä¿í Íýã çàãâàðûí ñýòãýëãýý Ñýòãýëãýýíèé õºãæèë õýðýãëýýíèé
÷àäâàð
- 14. Сургалтанд хэрэглэгдэж буй шинэлэг
аргаас
11. Эвлүүлгийн арга
Сурагчид тухайн хэсгийг эхлээд өөрсдөө
ойлгоод дараа нь хамгийн
ойлгомжтой хялбар аргаар бусад
хэсгийн сурагчдад ойлгуулж эцэст нь
нэгдсэн сэдвийн гол ултга санааг
гаргахад оршино.
22. Инсерт арга
Энэ арга нь уншиж бодож сэтгэх явцдаа
бүтээлчээр тэмдэглэлээ хийх арга
юм. Инсерт аргыг хэрэглэхийн давуу
тал
Сэргээн санах
Утга санааг ойлгох
Бататгах гэсэн үе шат уудтай
33. KWL арга
1. K – мэддэг байсан
2. W – мэдэхийг хүсэж байгаа
3. L – шинээх мэдсэн зүйл
II дэд сэдэвдэд сэдэв
II дэх багдэх баг
IIII дэд сэдэвдэд сэдэв
IIII дахь багдахь баг
IVIV дэд сэдэвдэд сэдэв
IVIV дэх багдэх баг
IIIIII дахь багдахь баг
IIIIII дэд сэдэвдэд сэдэв
СэдэвСэдэв
ндсэн багҮндсэн багҮ
(+) Шинэ
мэдлэг
(-)Мэддэг зүйлээс
өөр эсрэг утгатай
зүйл
(*) Мэддэг зүйл (?) Эргэлзээтэй
цаашид мэдэхийг
хүснэ
KK
WW LL