Se ha denunciado esta presentación.
Se está descargando tu SlideShare. ×

İyilik Pesinde Koşan STK

Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio

Eche un vistazo a continuación

1 de 27 Anuncio

İyilik Pesinde Koşan STK

Descargar para leer sin conexión

Adım Adım Platformunun 8 yıldır Türkiye'de yaygınlaştırmaya çalıştığı "Yardımseverlik Koşusu" sayesinde kaynak yaratmak isteyen STK'lar için hazırladığımız kılavuzu sunum haline getirerek sizlerin daha rahat kullanmasını sağlamak istedik.

Detaylı dökümana şu sayfadan ulaşabilirsiniz.

http://adimadim.org/haber/19/iyilkpesindekosanstk.aspx

Adım Adım Platformunun 8 yıldır Türkiye'de yaygınlaştırmaya çalıştığı "Yardımseverlik Koşusu" sayesinde kaynak yaratmak isteyen STK'lar için hazırladığımız kılavuzu sunum haline getirerek sizlerin daha rahat kullanmasını sağlamak istedik.

Detaylı dökümana şu sayfadan ulaşabilirsiniz.

http://adimadim.org/haber/19/iyilkpesindekosanstk.aspx

Anuncio
Anuncio

Más Contenido Relacionado

Similares a İyilik Pesinde Koşan STK (20)

Más de I. Renay Onur (15)

Anuncio

İyilik Pesinde Koşan STK

 1. 1. Sivil Toplum Kuruluşları için Adım Adım Yardımseverlik Koşusu 8 Sivil Toplum Kuruluşu 67 kampanya 5.100 yardımseverlik koşusu STK’lara destek veren 70 Adım Adım gönüllüsünün tecrübeleri ve bu yardımseverlik koşularını koşulardan aldığımız geri bildirimleri sizler için bir araya getirdik.
 2. 2. Yardımseverlik koşusunun ilk örneği ilk insandır. İlk insan sadece kendi canı için değil, başkalarının canı için de koşardı. Kendisi, ailesi ve beraber yaşadığı insanların canları için de koşardı. Yardımseverlik Koşusu ile koşuya eski anlamını kazandırıyoruz.
 3. 3. Bu kılavuz ile ne yapmaya çalışıyoruz? • STK’lara Yardımseverlik Koşusu ile kaynak yaratabilmeleri için neler yapmaları gerektiğini, • Nasıl Yardımseverlik Koşusu yapmaya başlayabileceklerini aktarmak istiyoruz.
 4. 4. Nasıl? • Adım Adım (AA), 2008 yılından beri Türkiye’de yardımseverlik koşusu yolu ile kaynak yaratılması konusunda öncülük etmiştir. • 8 yılda açılan 2 proje seçim sürecinde koşucu önerileri seçilen 8 STK’nın projeleri için koşulmuştur. • 8 yıl sonunda 8 STK (AÇEV, AKUT, Buğday, Koruncuk, TEGV, TEMA, TOG, TOFD) bütün bireysel bağışlarının %30’unu yardımseverlik koşusu ile toplar hale gelmişlerdir. • Amacımız proje seçen bir platform olmayı bırakmak bunun yerine STK’ların bu metodu kendi kendilerine kullanabilecekleri destekleri verebilen bir yapı olmaya çalışmak. • 8 STK’yı 80 STK yapabilmek. • AA koşucuları arasındaki tecrübeli yardımseverlik koşucularına niyetli STK’lara destek olup olamayacaklarını sormak. – Çıkmaması durumunda dahi bu kılavuz sayesinde bunu yapmaya başlayabileceğinize inanıyoruz.
 5. 5. Adım Adım, yardımseverlik ve spor konularını birleştirerek önemli bir köprü kurmuştur.
 6. 6. • Yurtdışında ‘charity run’ olarak bilinen dayanıklılık gerektiren sporlar aracılığıyla sosyal sorumluluk projelerine maddi kaynak ve farkındalık desteği sağlayan bir kaynak yaratma modelidir. • Spor ve yardımseverliği birleştirerek; – bağışı daha eğlenceli, – koşuyu daha anlamlı kılar.
 7. 7. • Geleneksel modelde, kişiler kendileri bağış yaparlar. • Yardımseverlik Koşusu’nda ise, her bir koşucu sosyal çevresindeki potansiyel bağışçıları harekete geçirir ve farkındalık yaratır. • Ortalama 10 kişiden toplamda 1.250 TL bağış toplar. – Geleneksel bağışçı ortalama 150 TL bağış yaparken, Yardımseverlik Koşucusu sadece koşarak 1.250 TL bağış toplar ve kendi sosyal çevresinde değeri ölçülemeyecek bir farkındalık yaratır.
 8. 8. Yardımseverlik Koşusu, bireyler ile STK’lar arasında çok kuvvetli bir köprü kurulmasına katkıda bulunmuştur.
 9. 9. 2008-2015 65.000 bağışçı 9.200.000 TL bağış 6.000 koşucu
 10. 10. Adım Adım’ın STK’lara Faydası Yardımseverlik koşusu ile bağış toplayan 8 STK’nın, bütün Türkiye’den topladığı bireysel bağışın %30’u yardımseverlik koşusu ile toplanmaktadır
 11. 11. + farkındalık Yardımseverlik koşusunun esas büyük etkisi farkındalıktır.
 12. 12. 1. Şikayet eden değil, değiştirmek isteyen gönüllülere ulaşılır. 2. Gönüllüler ( artık Yardımseverlik Koşucusu), STK’nın projesini anlarlar ve içselleştirirler. 3. Bütün sosyal çevrelerine destekledikleri projeyi anlatırlar ve bu projeye destek toplamak için koşacaklarını/yürüyeceklerini bildirerek bağış isterler. 4. Yardımseverlik Koşucularının, sosyal çevreleri aldıkları mektubun etkisi ile koşucuyu ve amacını desteklemek için STK’nın bu proje için açılmış hesap numaralarına bağış yaparlar. 5. Yardımseverlik Koşucuları, koşarlar veya yürürler ve ardından söz verdikleri aktiviteyi gerçekleştirdiklerini sosyal çevrelerine haber verirler. 6. STK’nın hazırladığı teşekkür sertifikalarını sosyal çevrelerine göndererek destek için teşekkür ederler. Nasıl Yapılır?
 13. 13. STK Nasıl Hazırlanmalı?
 14. 14. 1. Gönüllü ve bağışçılara dijital ortamda ulaşabileceğiniz bir veritabanı – e-mail, yaş, cinsiyet, meslek, yaptığı sporlar, vb) 2. Gönüllü ve bağışçılarınıza periyodik olarak ulaşabileceğiniz bir mecra – aylık, 2 aylık, her çeyrek veya 6 ayda bir seslenilen bir bülten, e-mail ve hedef kitlenize uygun aktif sosyal medya hesaplar • Mailchimp veya benzeri kitlesel e-posta sistemleri Minimum İhtiyaçlar Bu iki maddede eksiğiniz varsa Yardımseverlik Koşusu yapamazsınız!
 15. 15. 1. Yönetim Kurulu ve Genel Müdürün yardımseverlik koşusunu anlaması, bu yolla bugüne kadar hangi STK’ların neler yaptığını bilmesi ve buna inanması gereklidir. – Aksi takdirde süreç içerisinde sorunlar yaşayacağınızı ve garanti ederiz. – AÇEV, AKUT, Buğday, Koruncuk, TEMA, TEGV, TOFD, TOG, TOHUM, TÜRGÖK’un kurucuları, yönetim kurulu başkanları, genel müdürlerinden birisi ile irtibata geçebilirsiniz. 2. STK içerisinde Yardımseverlik Koşusu ile ilgilenecek kişi veya kişilerin görevlendirilmesi gerekir. – Bu kişilerin koşmaktan veya yürümekten keyif alan enerjik birileri olması koşu grupları ve koşuya yeni başlayan kişiler ile iletişimi açısından önemlidir. Yönetimin Hazırlığı Türkiye’de koşu etkinlikleri ve koşucu sayısının çok hızlı artacağı bir döneme giriyoruz. 1990 yılında Amerika’da herhangi bir etkinlikte koşmuş kişi sayısı 4.8 milyon iken, 2013 yılında bu rakam 19 milyona çıkarak her 10 senede sayı 2 katına çıktı. Koşu sayesinde Amerika’da 2014 yılında 1.6 milyar dolar bağış toplandı.
 16. 16. 1. Yardımseverlik koşusunun kalbi projedir, yardımseverlik koşusunu bir proje dahilinde yapmak daha etkili sonuç yaratır. – STK’nın genel ihtiyaçları yerine, etkisi belli, ölçülebilir ve kolay anlaşılır bir projeye bağış toplanmalıdır. 2. İyi bir proje – Bir e-postada 3-4 satır içerisinde açık bir şekilde aktarılabilir olmalıdır – Fotoğraf karesine girebilecek bir anlatımının olması şarttır. – Sosyal etkisinin kolaylıklar anlatılabiliyor olması önemlidir. Proje Genel giderlerin başka kaynaklar ile karşılandığını bildiklerinde bağışçıların bağış yapma ihtimali %80 artmaktadır.
 17. 17. • İzin konusu STK’nın statüsüne göre değişir – Bakanlar Kurulu kararı ile izin almadan yardım toplama izni olan dernek ve vakıfların izin almasına gerek yoktur. Dernekler masasına bildirim yapılır, onay ve izin beklenmez. – Dernekler Kanunu’na göre kamu yararına çalışan dernek statüsündeki derneklerin dernekler masasına başvurarak izin almaları gerekir. – Vergiden muaf dernekler masasına başvurarak izin almaları gerekir. – İlk 3 statüsüye girmeyen STK’ların valiliğe başvurarak izin almaları gerekir. Proje İzni İzin süresi 3-6 hafta arasında değişir. Bu izin 1 yıllık alınır.
 18. 18. • Projeniz ile ilgili bilgilerin web sayfanızda açık bir şekilde yer alması, STK’nızın proje ve genel finansal bilgilerine ulaşılabilmesi, koşucular ve bağışçılar açısından önem taşımaktadır. Web sayfasında bu bilgileri bulamayan gönüllü koşuculara ve bağışçılara, bu bilgileri her zaman yetkililerden talep etmelerini tavsiye ediyoruz. • Prensip olarak 1993 yılında Amerika’da STK’lar tarafından kabul edilen bağışçı hakları beyannamesini destekleriz. Web Sayfası ve Şeffaflık Bağışçı hakları beyannamesi ne diyor? “Bağışçılık gönüllü bir davranıştır. Vermek ve paylaşmak yaşam kalitemizi artırır. STK’ların ve projelerinin halkın güvenini ve saygısını kazanmasına, bağışçıların ve potansiyel bağışçıların güvenli ve akıllı bağış yapmasına önem verdiğimiz için bağışçı haklarının arkasında duruyoruz”
 19. 19. Bağışçı Hakları Beyannemesi Herkesin 1. STK’nın misyon ve vizyonu, bağışın nasıl kullanılacağı hakkında ve bağışı amaçları doğrultusunda verimli olarak kullanma kapasitesi ve niyeti hakkında bilgilenme, 2. Yönetim kurulu ve yöneticiler hakkında bilgi edinme ve yöneticilerin ihtiyatlı ve basiretli bir şekilde görevlerini yerine getirmesini bekleme, 3. Son finansal bilgilere ulaşım, 4. Verilen bağışın amacına uygun kullanılacağı konusunda garanti isteme, 5. Uygun takdir ve tanınma 6. Kanunlara uygun şekilde bağışlarının gizliliğini talep etme, 7. Bağışçılar ile kurulan bütün ilişkilerin profesyonel düzeyde olmasını talep etme, 8. Bağışı isteyenin gönüllü mü, çalışan mı yoksa sadece bu işi için dışarıdan tutulmuş birisi mi olduğunu bilme, 9. Eğer başkası ile paylaşılacaksa iletişim bilgilerinin listelerden silinmesini isteme, 10. Bağış yaparken soru sorma, anında, doğru ve açık cevapları alma hakkı vardır. Web Sayfası ve Şeffaflık
 20. 20. • Katılımın fazla olduğu, İstanbul, Antalya koşuları olabileceği gibi, seçeceğiniz başka bir yarış da olabilir. Sadece sonuçları takip edilen ve yayınlanan ciddi bir yarış olması önemlidir. – Bu yarışı tespit ederken takip edilebilecek bazı kaynaklar. • http://www.yaristakvimi.com/ • http://www.runneryapp.com/?lang=en aplikasyonu – Yarış tespit edilirken 10km veya 15 km etapları olmasına dikkat edilmelidir. Aksi takdirde sadece yarı maraton (21 km) veya tam maraton (42.1 km) etapları olan bir yarış hedeflendiğinde katılımcı sayınız çok az olacaktır. Yarış Seçimi ilk defa GK yapan koşucuların %33’ü hayatlarında en fazla 5 km, %75’i ise en fazla 10 km koşmuş oluyorlar. Bu sebeple kısa etapları olan koşular seçilmeli ve koşuculara antrenman desteği verilmelidir.
 21. 21. • En sık yapılan hatalardan biri koşuyu sadece gençlerin yaptığını düşünmektir. Adım Adım dahilinde bugüne kadar yardımseverlik koşusu yapanların yaş ortalamasını aşağıda STK bazında görebilirsiniz. Gönüllü Koşucu Belli yaş aralıkları da daha iyi bağış toplamaktadırlar. 40-50 yaş aralığı en iyi bağış toplayan aralıktır. Bu aralık bütün bağışın %50-70 civarını toplamaktadır.
 22. 22. Koşucu ile İletişim •Bülten ve sosyal medya ile YK’nın paydaşlara anlatılması. •Bugüne kadar YK sayesinde Türkiye’de ve Dünya’da neler başarıldığının anlatılmasıY - 5 ay •YK ile neler yapılabileceğini anlatan hikaye ve röportajların bülten, sosyal medya vb. paylaşılması Y - 4 ay •Kampanya ve hedef koşunun paylaşılması,, antrenman örnekleri ve hikaye paylaşımları •STK’da YK’dan sorumlu ve gönüllü koşuculara destek olacak kişinin belirlenmesi ve koşucular ile paylaşılması. Y – 100 gün •Ulaşılan yardımseverlik koşucusu sayısı hakkında bilgi verilmesi. Y- 3 ay •Varsa, önceki senelerde hedef koşuda koşmuş herkese davet e-postası ve kayıt linkiY - 10 hafta •Motivasyon, antrenman bilgisi, kayıt oldun mu? Konaklama ve ulaşım hakkında bilgi.Y - 9 Hafta •Kayıt oldun mu? Koşunu daha anlamlı hale getirmek için proje hakkında her şeyi okudun mu? •En çok sorulan sorulara cevaplar.Y – 7 Hafta •Yardımseverlik koşusunun kalbi mektuptur, mektubunu yazdın mı? •Başarılı mektup örnekleri ve mektubunu göndermek için aceleye gerek yok hatırlatmalarıY – 6 Hafta •Mektubunu kimlere göndereceğinin listesini yaptın mı? En az 200 kişi? •Aceleye gerek yok, yarıştan 2 haftadan önce gönderilen mesajların etkisi az olur ve unutulur hatırlatmaları Y – 5 Hafta •Mektubunu hazırla ve en az 2 YK nedir bilmeyen kişiye okut, mektup bir kere gider hata olmasın hatırlatmalarıY – 4 Hafta •Listen en az 200 kişi mi? Nasıl ulaşılır 200’e, bilgi ver.Y – 3 Hafta
 23. 23. • Hesaba gelen bağışlar özel bir açıklama ile geldiği için bunun yardımseverlik koşusu sayesinde ve belli bir gönüllü koşucu adına geldiğini anlarsınız. – Ör: AA,koşucu adı, bağışçı adı • Bağışların koşuculara düzenli (AA haftada 2 kere yapmaktadır) olarak bildirilmesi gerekir. – Bu bildirimin aynı gün ve aynı saatte yapılmasını tavsiye ediyoruz. 8 yıldır yapılan koşu/kampanya sonrası anketlerde en fazla şikayetin bu konudaki belirsizlikler olduğu görüldü. Bağış Bilgilendirme
 24. 24. • Koşucularınız ve bağışçıları için ayrı teşekkür sertifikaları hazırlayın. – Bunun altyapısını kampanya başlamadan tamamlamalı ve denemelisiniz. • 8 yılda bununla ilgili aldığımız geribildirim sonucu istenen özellikler – hangi sene ve aktivite için olduğu belli olmalı. – yardımseverlik koşusundan bahsediyor olmalı. – Koşucu sertifikası ve bağışçı sertifikası ayrı olmalı. – Bağışçının sertifikayı hangi koşucuyu desteklediği için aldığı belli olmalı. STK’nın genel başkanının ve/veya Yönetim kurulu başkanının ismi ve imzası olmalı. – Çözünürlüğü güzel olmalı, kağıda basıldığında alan kişiye keyif vermeli. – Koşucu sertifikayı bağışçılarına bir link olarak gönderebilmeli – Internet explorer ve google chrome gibi bütün web tarayıcılarında çalışabilmeli, arıza vermesin (test etmek lazım) Teşekkür ve Sertifikalar
 25. 25. • Koşucularınız ve bağışçıları için ayrı teşekkür sertifikaları hazırlayın. – Bunun altyapısını kampanya başlamadan tamamlamalı ve denemelisiniz. • 8 yılda bununla ilgili aldığımız geribildirim sonucu istenen özellikler – hangi sene ve aktivite için olduğu belli olmalı. – yardımseverlik koşusundan bahsediyor olmalı. – Koşucu sertifikası ve bağışçı sertifikası ayrı olmalı. – Bağışçının sertifikayı hangi koşucuyu desteklediği için aldığı belli olmalı. STK’nın genel başkanının ve/veya Yönetim kurulu başkanının ismi ve imzası olmalı. – Çözünürlüğü güzel olmalı, kağıda basıldığında alan kişiye keyif vermeli. – Koşucu sertifikayı bağışçılarına bir link olarak gönderebilmeli – Internet explorer ve google chrome gibi bütün web tarayıcılarında çalışabilmeli, arıza vermesin (test etmek lazım) Zamanlama
 26. 26. • Ortalama 1 koşucu; 13 bağışçıdan 1,700 TL bağış alır. – İlk koşularında 10 bağışçıdan 1,250 TL – Tekrar eden koşucularında 20 bağışçıdan 3,500 TL alırlar • Ortalama olarak bir koşucunun ikinci koşuyu gerçekleştirme oranı %45’tir. • İlk yardımseverlik koşusunu tam anlamıyla yapan bir koşucunun, süreci tam yaşayamayan bir koşucuya göre bir daha yapma ihtimali 2 katıdır. Tecrübe ve Doğru Yönlendirmenin Etkisi
 27. 27. SSS • Biz Adım Adım STK’sı olacak mıyız? – Hayır, artık yardımseverlk koşusunu Adım Adım bünyesinde yapılan bir kaynak geliştirme metodu olmaktan çıkarıp bunun yaygınlaşması için ulaşacağız. • Adım Adım Koşucuları bizim için koşacaklar mı? – Adım Adım koşucuları dediğimiz kişiler duyarlı, spor seven, değiştirmeyi ve harekete geçirmeyi seven kişilerdir. Yaygın bir ileitişim yaparsanız, bu koşucuları heyecanlandıran etkili, şeffaf ve ölçülebilir projeleriniz olursa neden koşmasınlar. • Biz de yarış düzenleyecek bilgi birikimi yok? – Siz yarış düzenlemiyorsunuz. İstanbul ve Antalya gibi düzenlenen yarışmalara katılıyorsunuz. • Koşucuları nereden bulacağız? – Koşanların %70i ilk defa yarış koşuyor. Esasında siz koşucu bulmuyorsunuz gönüllülerinizi koşturuyorsunuz. • SMS ile bağış toplanır mı? – Evet toplanır ama kredi kartı ve EFT yerine projenizi SMS üzerine kurarsanız ve/veya SMS bilgilerini de proje bünyesinde verirseniz toplayacağınız bağış tutarı %50-70 arasında düşer. • Ben ve koşucular bağışın ona geldiğini nasıl bilecek – Koşucuların bağışçıları bağışçılarını direk olarak STK’nın proje hesabına ve özel bri açıklama ile yaparlar. Örneğin – AA, Koşucunun Adı, Bağışçının Adı • Hedef nasıl koyacağım? – Tecrübesiz bir koşucu ilk koşusunda 10 kişiden ortalama 1.250 TL, tecrübeli bir koşucu 20 kişiden 1.700 TL toplar. Projenin netliği, koşucunun sosyalliği, yaşı ve yazdığı mektubun etkisi arttıkça burada üst limit yoktur. • Kampanya süresi ne zaman olsun? – Yarış başlamadan 2 hafta önce başlar ve 2 hafta sonra biter. Bu tür kampanyaların ideal süreleri 1 aydır. • Hatırlatma mesajı nedir? – Yarış sonrası koşucuların attıkların bilgi ve hatırlatma mesajı kampanyanın olmazsa olmazıdır. Bu mail toplanan bağışı iki katına çıkartır.

×