Začínáte v rámci doktorského studia učit? Zajímá vás, jak didakticky koncipovat hodiny? Chcete získat větší vhled do toho, jak by měla probíhat optimální komunikace se studenty? Potřebujete mít přehled o metodách výuky vhodných pro vysokoškolské prostředí? Rádi byste se dozvěděli více o motivaci a hodnocení studentů? Vše najdete v prezentaci ze semináře, jehož součástí bylo také krátké představení metod kritického myšlení využitelných ve vysokoškolské pedagogice.
2. Na čem budeme pracovat
• Podmínky kvalitní edukace na VŠ
• Jak být dobrým učitelem na VŠ - východiska
• Podmínky efektivní edukace
• Jak nastavit ve výuce optimální komunikační
schémata
• Motivace studentů
• Hodnocení rozvoje kompetencí studenů
3. Ohodnoťte svoje dosavadní pedagogické dovednosti
Odpovězte na dvě níže uvedené otázky, které Vám pomohou
reflektovat Vaše rozvojové potřeby na pozici lektora.
Po dobu časového limitu zapisujte všechny myšlenky, které
Vás budou k otázkám napadat. Důležité je, abyste
nepřestávali psát, i když budete mít pocit, že Vás už nic
nenapadá.
Co umím? Kde mám rezervy?
Na čem můžu stavět? Na čem potřebuji zapracovat?
Úvodní aktivita
4. SCIENTIA (erudice)
BENIGNITAS (laskavost, dobrota v mezilidské komunikaci,
ve vztazích)
MODESTIA (skromnost)
ANIMI INTEGRITAS (integrita charakteru bez ohledu na
druh ideologie a zvůle kolem nás)
CORDIS SAPIENTIA (dobrota srdce)
Co studenti očekávají
od vysokoškolského učitele?
7. Ad1 Co vstupuje do interakce
učitel student
Zkušenosti
Hodnoty
Gender
Generační (věkové)rozdíly
Osobnost (temperament)
Víra
Kultura
Stereotypy
Předsudky
Výchova
Emoční rozpoložení
EFEKTIVNÍ KOMUNIKACE
8.
9. 1. Zaveďme pravidla „hry“ = buďme odpovědní k sobě i
ke studentům (komunikace, hodnocení)
2. Buďme srozumitelní - přesní, výstižní, systematičtí a názorní
3. Motivujme studenty k aktivnímu přístupu ke vzdělávání a k
zájmu o předmět / obor
4. Mějme jasno ve vzdělávacích cílech výuky
5. Otevírejme diskusi a využívejme aktivizujících metod výuky
6. Veďme studenty k četbě odborných textů
7. Veďme studenty ke kritickému myšlení
8. Buďme dobrým vedoucím bakalářských a diplomových prací
9. Vycházejme vstříc kombinovaným studentům
10. Sbírejme zpětnou vazbu a sami se neustále učme
Desatero dobrého „učitelování“
10. Aktuální příručka pro vás
0 http://eknihy.knihovna.cz/kniha/inspirace-uspesneho-lektora
Inspirace je seřazena do desatera akčních
kapitol:
1.Buďte odpovědní k sobě i ke studentům
2.Stanovujte vzdělávací cíle a motivujte
studenty
3.Buďte srozumitelní, systematičtí a názorní
4.Otevírejte diskusi
5.Využívejte metody projektové výuky
6.Buďte dobrým vedoucím diplomových prací
7.Veďte studenty ke kritickému myšlení
8.Vycházejte vstříc kombinovaným studentům
9.Nechte studenty číst odborné texty
10.Shromažďujte zpětnou vazbu a sami se
neustále učte
Aktuální e-knižní titul pro vás
12. 0 Jasná pravidla hry = základní pilíř a premis pro výuku
0 Vedení výuky = plnění nepsané smlouvy mezi studentem a
učitelem
0 Jasně stanovená kritéria docházky, vzájemné komunikace, ale
také hodnocení jednotlivých úkolů i závěrečného hodnocení
studentů
0 Nezapomínejme ani na pravidla, která platí pro nás učitele
0 Např. hodnocení průběhu studia – viz Studijní a zkušební řádu
v článku 16 Ukončení předmětu a článku 17 Klasifikační
stupnice
(https://is.muni.cz/do/1499/normy/vnitrnipredpisy/Studijni
_a_zkusebni_rad.doc?info=1)
Ad1 Zaveďme pravidla „hry“
13. Ad1 Hodnocení rozvoje kompetencí
studentů
Cíl průběžného hodnocení:
podpora motivace k práci
Význam hodnocení a zpětné vazby:
dávám najevo, že „jsem na příjmu“
dávám najevo, že si se studentem/ty rozumím
14. • Jak na to?
• Dobře interpretujme informace o tom, co se studentům
daří a jaké postupy vedou k cíli
• Předem společně formulujme hodnoticí kritéria tak, aby
byla studentům jasná, a dodržujte je
• NEJPRVE pojmenujme to, co SE studentům PODAŘILO
• To (z našeho úhlu) NEPODAŘENÉ formulujme jako
NÁMĚTY na změnu
Ad1 Hodnocení rozvoje kompetencí
studentů
15. • Příklad pozitivního hodnocení:
• „Petře, při prezentaci jste dobře navázal kontakt s
posluchači, díval jste se jim do očí, přirozeně jste mluvil a
pohyboval se. Líbilo se mi, že jste reagoval na smích, že
jste dal prostor otázkám a trpělivě vysvětloval
nesrozumitelná místa. Příště byste měl věnovat více času
přípravě, aby Vaše sdělení mělo jasnou strukturu. K větší
srozumitelnosti by napomohly příklady.“
Ad1 Hodnocení rozvoje kompetencí
studentů
16. • Čeho se v hodnocení vyvarovat?
• Nepoužívejme v běžném hodnocení např.
šestistupňovou klasifikaci A-F
• Nehodnoťme studentovu práci jednoduchými výroky
„výborně“, „to se Vám příliš nepodařilo“
– nepřináší to informaci o tom, co mají studenti dělat
dále nebo co mají změnit, chybí MOTIVAČNÍ SLOŽKA
Ad1 Hodnocení rozvoje kompetencí
studentů
17. Rady a tipy
0 Poctivá příprava včetně časomíry výuky – základ dobré výuky
0 Na první hodině semestru zjistěte očekávání studentů od vašeho
předmětu
0 jednoduchý dotazník, diskuse
0 Buďte dochvilní, choďte do výuky ideálně 10 minut před jejím
začátkem.
0 Včasnou docházku můžete vyžadovat i od studentů
0 Dbejte na pravidla hodnocení a jejich včasné prezentování
0 Úkoly a práce opravujte studentům včas
0 Nastavte vzájemně jasná pravidla komunikace
0 Měřte stejným metrem studentům i sobě
0 Budujte si se studenty vztah založený na důvěře a odpovědnosti
Ad1 Zaveďme pravidla hry
18. 0Verbální projev
0Písemný projev
0Názornost výuky
0 Grafy, obrázky, výzkumy
0 Pomůcky (destilace švestek)
0 Příklady z reálného života
0 Kontakt se zahraničím
0 na YouTube přednášky expertů, TED přednášky
Kontakt s praxí
0 odborníci z praxe ve vaší výuce
0 exkurze se studenty do firmy/výzkumné instituce
Ad2 Buďme srozumitelní
19. 0 Strukturujme jako facilitátoři smysluplně všechny
složky vzdělávacího obsahu
0 učivo probírané v hodinách
0 samostudium
0 četba
0 praktické úkoly
Využívejme osvědčené pedagogické principy:
0 od konkrétního k abstraktnímu,
0 od jednoduchého k obecnému
0 od známého k neznámému
0 …vedl k tomu učitele už Jan Ámos Komenský
Ad2 Buďme srozumitelní
20. Ad2 Učitel – facilitátor procesu
vzdělávání studentů
• Je neutrální = nepřispívá vlastními myšlenkami,
nekomentuje cizí myšlenky
• Zodpovídá za proces edukace
• Navrhuje postup a pravidla
• Zajišťuje to, že všichni pracují na stejném
tématu, stejným způsobem a ve stejnou dobu
• Vytváří podmínky pro vzájemné porozumění +
shrnuje dosavadní výsledky
• Podněcuje aktivitu studentů
• Usměrňuje problémové studenty
• Dovede do cíle hodiny učební skupinu
navzdory všem úskalím v komunikaci, motivaci i
nedorozuměním
21. 0 Úvod hodiny – práce s úvodním očekáváním
studentů
0 Co od dnešní hodiny / od tohoto tématu očekáváte?
0 Co byste se mohli dozvědět/naučit?
0 Závěr hodiny – návrat k očekávání, studenti sami
hodnotí a odpovídají na otázky z úvodu hodiny
0 Otázka na potřebu udělat něco jinak, aby mohli získat
z výuky více
Ad3 Jak motivovat studenty
22. 0 Podpora komunikačních dovedností studentů
0Popisný jazyk v hodnocení dění ve výukové skupině
0 Příklady:
0 „Prezentace, kterou vaše skupina připravila,
neodpovídá na jednu ze zadaných otázek. Co můžete
udělat pro to, abyste připravili prezentaci, která je více v
souladu se zadáním?“
0 „Petře, slyším Vaši žádost a současně si uvědomuji, jak mě
Vaše neverbální projevy, zejména tón hlasu a výraz v
obličeji, odvádějí od toho, co říkáte.“
Ad3 Jak motivovat studenty
24. Veďme studenty k samostatnosti, odpovědnosti
a podporujme jejich sebedůvěru a sebeúctu
=
Zaměřme se na jejich kvality a silné stránky
Ad3 Podpora a dodávání odvahy
25. Rady a tipy
• Všímejme si schopností každého jednotlivého studenta
(pokud je to jen trochu možné)
• Dávejme najevo důvěru ve schopnosti studentů
• Pokusme se vyhýbat kritice
• Pomozme studentům, aby se poučili z chyb
• „Co uděláte příště, abyste se takové situaci vyhnul/a?“
• „Jak se to dá napravit?“
• Nezapomínejme na pozitivní zpětnou vazbu –
pojmenujme úspěch, podařené dílo…
• Nesnažme se příliš pomáhat a nepřebírejme odpovědnost
za své studenty
Ad3 Jak povzbuzovat v činnosti
26. • Perfekcionismus
• Srovnávání
• Nerealistická očekávání
• Vysoké až přehnané nároky a ambice
• Nedostatek prostoru pro osobnosti studentů a z toho
plynoucí přebírání iniciativy a odpovědnosti
• Přehnaná podpora
Ad3 Čeho se raději vyvarujme
27. Ad4 Jak postupovat při nastavování
vzdělávacích cílů
Odpovězte na následující otázky. Uvažujte prosím
v kontextu jednoho předmětu, který vyučujete.
29. • formulujme jasně, konkrétně, srozumitelně
Specifický
• specifikujme, podle čeho poznáme, že cíl se daří realizovat
• jasně stanovme pravidla kontroly průběhu plnění
DOHODNUTÉHO plánu
Měřitelný
• přináší změnu, představuje výzvu, zároveň je dosažitelný
Ambiciózní
• mějme prostředky a zdroje k dosažení cíle a požadovaných
výsledků
Realistický
• stanovme, odkdy dokdy bude cíl plněn
Termínovaný
Ad4 Jak formulovat cíle výuky
33. Ad4 Práce s cíli výuky podle
Bloomovy taxonomie
34. 0 Pomáhá např. v sebehodnocení učitele – „Je moje výuka
dostatečně náročná?“
0 Vymezuje, co se mají vaši studenti naučit (výukové cíle)
0 Umožňuje plánovat výuku k dosažení vysoké úrovně
vzdělávacích výsledků (vhodné výukové prostředky,
učební a vyučovací aktivity),
0 Ukazuje cestu, jaké zvolit nástroje a metody hodnocení
výsledků výuky
0 Umožňuje provazbu cílů a učiva s předchozím učivem,
k ostatním předmětům oboru, k profesnímu životu
studentů
Ad4 Proč právě Bloomova
taxonomie
35. • Pozitivně – popisujme to, co studenti mají dělat / nikoli co
nemají dělat
• Příklad:
• „Při prezentaci se budu soustředit na to, abych udržoval/a oční
kontakt s publikem.“
• Student má mít cíl pod kontrolou = musí to být něco, co
může ovlivnit
• Příklad nesprávně formulovaného cíle:
• „Chci, aby se ke mně spolužáci chovali lépe.“
• Příklad lépe formulovaného cíle:
• „Chci spolužákům více naslouchat, zajímat se o ně a vyjadřovat
to, co na nich oceňuji.“
Ad4 Jak formulovat cíle výuky
36. Rady a tipy
0 Pracujte s Bloomovou taxonomií vzdělávacích cílů
0 Při formulování cílů využívejte aktivních sloves (student
dokáže, umí, zvládá, formuluje, hodnotí, srovnává… )
0 Formulujte cíle, aby splňovaly charakteristiku SMART
0 Zapojte studenty do procesu formulování cílů vzdělávání
0 Diskutujte se studenty o tom, co potřebují k naplňování
cílů
0 Zohledňujte osobnost, potřeby a zájmy studentů
0 Pracujte se sylaby a kurikulem oboru/VŠ
Ad4 Jak formulovat cíle výuky
37. Hledání možností Hodnocení Diskuse
Brainstorming Papírový kolotoč akvárium
Diskusní štafeta Laso Hraní rolí
Papírový kolotoč N/3 Diskusní štafeta
Pracovní skupiny Párové srovnávání přednáška
563 Využití expertů Pracovní skupiny
Ďáblův advokát přestávka
Schematické zobrazení
Ad5 Techniky a postupy facilitace
skupinové práce studentů
38. 0 Role učitele v diskusi:
0 Stanovit cíle diskuse, k nimž chce v interakci se
studenty dojít
0 Vyváženě diskusi řídit
0 Ve správnou chvíli diskusi ukončit
Ad5 Diskutujme se studenty
39. 0 Každá diskuse začíná vhodně položenou otázkou
0 Trefná otázka = most mezi vyučováním
a učením se
Ad5 Diskutujme se studenty
40. Kdy naposledy jste položili
studentům otázku?
Jaké otázky nejčastěji studentům
pokládáte?
41. 0 Jak a jaké otázky klást
0 Směřujme jimi vždy k dané úrovni taxonomie
vzdělávacích cílů, tak jak ji definuje Bloom
0 K jednotlivým vzdělávacím cílům můžeme přiřadit
různé typy otázek, a to od jednodušších, které
aktivizují myšlení nižšího řádu, až po otázky složitější,
které vedou studenta ke komplexnějšímu přemýšlení.
http://wiki.rvp.cz/Knihovna/1.Pedagogicky_lexikon/B/
Bloomova_taxonomie
Ad5 Diskutujme se studenty
42. Vzdělávací cíle
podle Blooma
Zjišťujete Jaké otázky můžete klást
Znalost Fakta Kdo? Co? Kdy? Kde? Jak?
Pochopení/
porozumění
Míru porozumění Co znamená …? Jak lze vysvětlit …?
Proč …?
Aplikace/použití Možnosti aplikace Jaké jsou další příklady?
Analýza Analytické dovednosti Jaké jsou typické znaky …? Jak lze
rozložit …? Jaké jsou důkazy pro …?
Syntéza Schopnost syntézy
znalostí
Jak bychom mohli přispět …? Jak
vyřešit …? Jak lze dospět k …?
Hodnocení Hodnocení Co si myslíte o …? Podle čeho
usuzujete …? Z jakého důvodu
považujete …?
Ad5 Diskutujme se studenty
Jak klást otázky
43. 0 Různé modely a strategie
0 na začátku hodiny - jako součást evokace znalostí
studentů o dané problematice
0 v průběhu hodiny - hodnotit aktivitu studentů, zpestřit
výuku
0 na konci hodiny - ověřovat plnění vzdělávacích cílů
0 jednomu studentovi, ale také všem najednou
0 Veďme studenty ke kladení otázek
0 nechme studenty pokládat otázky sobě navzájem
Ad5 Diskutujme se studenty
Kdy klást otázky
45. 0 Důvěřujte svým schopnostem
0 Nebojte se dělat chyby
0 Nebojte se přiznat chyby
0 Nikdy neočekávejte stoprocentní výkon
0 Radujte se z toho, co jste se naučili a co máte pozitivního před
sebou
0 Dělejte pozitivní motivující gesta ve výuce (odměny)
0 Vyprávějte občas anekdoty
0 Vneste do výuky emoce
0 Plánujte výuku
0 Veďte si o své pedagogické praxi záznamník
Rady pro vás, začínající pedagogy
46. Podle čeho poznáte, že se Vám „učitelování“
a.) daří?
b.) nedaří?
Co cítíte? Co děláte? Co si myslíte?
Závěrečná sebereflexe
48. ROHLÍKOVÁ, Lucie a Jana VEJVODOVÁ. Vyučovací metody na vysoké škole: praktický průvodce
výukou v prezenční i distanční formě studia. 1. vyd. Praha: Grada, 2012, 281 s. ISBN 978-80-247-
4152-9.
ROHLÍKOVÁ, Lucie, Jana VEJVODOVÁ a Roman ČERNÍK. Konstruktivismus v praxi vysokých škol:
praktický průvodce výukou v prezenční i distanční formě studia. 1. vyd. V Plzni: Západočeská
univerzita, 2011, 142 s. ISBN 978-80-7043-983-8.
ROHLÍKOVÁ, Lucie, Jana VEJVODOVÁ a Roman ČERNÍK. Vyučovací metody na vysoké škole:
praktický průvodce výukou v prezenční i distanční formě studia. 1. vyd. V Plzni: Západočeská
univerzita, 2010, 104 s. ISBN 978-80-7043-967-8.
Zdroje - výběr
49. Dotazy a připomínky prosím posílejte na
pmazacov@phil.muni.cz
nebo pmazacova@gmail.com
Děkuji vám za pozornost
Dotazy a připomínky prosím posílejte
na pmazacov@phil.muni.cz
nebo pmazacova@gmail.com
http://www.ceinve.cz/