1. Темауроку. Микола Вінграновський. Коротко про поета, прозаїка,
кіномитця. Вселюдські, національнімотиви крізь призму «інтимного само -
зосередження». Вируюча пристрасть, несподівана асоціативність, буйна
фантазія, образна деталь поезії «Сеньйорито акаціє, добрий вечір…». Інтимна
лірика митця.
Мета: зацікавити учнів творчістю Миколи Вінграновського, спонукатидо
глибокого вивчення його поезії; вчити характеризувати ідейно-стильові
особливості його віршів, виділяти і пояснюватизасоби поетичної мови,
відшукуватиобразну деталь, пояснюватиїї роль; розвивати асоціативне
мислення; виховувати почуття прекрасного, усвідомлення великого значення
почуття любові в житті людини.
Обладнання: портрет Миколи Вінграновського, збіркипоезій, відеозапис
фрагментів кінофільму «Повість полум’янихліт», фото «Акація в цвіту», аркуші
кольорового паперу.
Епіграфи записані на дошці.
Великий поет з могутньою уявою.
ІванДзюба
Цей Микола Вінграновський, несерйозний
чоловік цей… все плутаєна світі!
Микола Вінграновський
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Мотиваціянавчальної діяльності
Показатиуривок із кінофільму Олександра Довженка «Повість полум’яних
літ», де в головнійролі Микола Вінграновський(або можна використати
фотокадриз цього фільму).
- Ви переглянулиуривок із кінофільму «Повість минулихліт». Головну роль
Івана Орлюка виконав Микола Вінграновський. Тріумфальна роль!На
широкоформатному екраніжив, воював, умирав і оживав Довженків герой –
уособлення незнищенного українського народу. Доля фільму несклалася, а
натхненне, одухотворене, прекраснеобличчя Орлюка-Вінграновського ідосі
впам’ятку тим, хто бачив бодай афіші.
Здавалося, шляхМ. Вінграновського в кінематографібудемагістральним.
Він справдічимало зробив у цій царині як режисер, актор, сценарист. Але…
душа жила поезією.
2. ІІІ. Оголошеннятеми й мети уроку
ІV. Актуалізаціяопорних знань учнів
- Згадайте, які поезії М. Вінграновського вививчали ще в 5 класі? Що ви
знаєте про поета? (Учні читають вірші, які вивчалираніше). Що вас схвилювало,
колислухаливірші?
V. Сприйманнята засвоєння учнями навчального матеріалу
1. Коротко ознайомити учнів із біографією М. Вінграновського
(повідомлення учнів; зачитати фрагменти статті Івана Дзюби«Чарівник слова»).
2. Стратегія «Ґронування». (Учитель оголошуєтему «ґрона», учнімають
записати свої асоціації з цими словами в контексті теми).
МиколаВінграновський
Книги для дітей. Повісті. Роман«Наливайко»
Прозаїк
До десятипоетичних збірок
Поет
Іван Орлюку кінофільмі «Повістьполум’яних літ»
Актор
Виступиврежисерому 10 фільмах
Кінорежисер
ЛауреатДержавноїпремії ім.Т. Г. Шевченка
Премії
3. Поетичнахвилинка. Учні декламують віршіМ. Вінграновського, які
вивчили дома. ( «У синьому небі я висіяв ліс..», «Прилетіликоні – ударилив
скроні…», «Чорна райдуга» та ін..)
- Що найбільшевразило вас у поезії М. Вінграновського? У чому її
своєрідність?
- Виділіть основні риси М. Вінграновського-поета. (Ліричність, щирість,
простота, асоціативність.)
- Якікольоридомінують у цих творах? (Синій, чорний, білий.)
3. - Чи бачиливи чорну райдугу? Якийпоетичнийприйом використовує
автор?
Теорія літератури.
Оксиморон (з грец. – дотепно-безглуздий) –літературно-поетичний
прийом поєднання протилежних за змістом, контрастних понять, що спільно
дають нове уявлення.
- Назвіть поетичні збірки поета. Яке місце займає в них інтимна лірика?
4. Виразне читання та аналіз поезії «Сеньйоритоакаціє, добрий вечір…»
- Згадайте, які рослини є характерними для українськоїпоезії? Назвіть ці
твори та їх авторів. («Тополя» Т.Шевченко, «Ви знаєте, як липа шелестить»П.
Тичина, «Васильки»В. Сосюра, «Лист до калини…» І. Драч та ін..)
- М. Вінграновськийобрав акацію. Як ви думаєте, чому? Якіасоціації
викликаєу вас це дерево? Виконати завдання вам допоможефото «Акація в
цвіту». ( Весна, колюча, пізно розпускаєлистя іпізно цвіте, має п’янкий
аромат, квіти-кетягибілі, жовті, рожеві, пищики.)
- Акація асоціюється із весною. А у Вінграновського характерною деталлю є
осінь. Чому?
- Зверніть увагу, в якому році написаний вірш? (1986). Скількироків було
авторові? А яким постає ліричний герой? (Мудрий, спокійний, розважливий,
закоханий, пристрасний.)
- Скажіть, то з ким зустрівся ліричний герой – з деревом чи жінкою?
- Чому самез акацією порівнюєсвою кохану геройвірша? Яка ж вона,
жінка-акація?
- Підсумуйте, що ж уподібнюєжінку з акацією?
- Чому автор стверджує, що на схилі літ «стало любити важче і солодше»?
- Яким художнім засобам надає перевагу поет? (Риторичнізапитання,
вставніслова, звертання)
- Визначте віршований розмір поезії. Вона традиційна чи новаторська за
формою?
- Якого кольору вірш «Сеньйорито акаціє, добрий вечір…»? (Жовтого)
- Якімелодії найкраще передадуть настрій поезії?
Учитель. У статті «Чарівник слова» І. Дзюба сказав про М. Вінграновського:
«Українськеслово постає в ньому шляхетним і вишуканим, летким, гнучким і
улягливим, всією своєю природою спочутливим до найтонших нюансів думкий
чуття. Воно в нього буває грізне, суворе і завжди ненапружено точне».
VІ. Систематизаціявивченогоматеріалу
- Чи зумілиб ви відрізнити інтимну лірику М. Вінграновського від поезій
інших авторів?
4. - Схарактеризуйте її основні мотиви та прикметні ознаки.
VІІ. Підсумки уроку
1. Рефлексія.
- Яка з поезій М. Вінграновського вам найбільшесподобалася? Чому?
- Якбивам запропонувалистворити«килим творів М. Вінграновського», які
кольоридомінувалиб на ньому? Візьміть кольоровіаркушіі прикріпіть на дошці.
2. Робота над змістом епіграфів.
- Прокоментуйтевідповідність епіграфів темі уроку. Чизмінилиб ви їх?
Поясніть чому.
3. Оцінювання. Аргументаціяоцінок.
VІІІ. Домашнєзавдання
Обов’язкове:
1. Вивчити вірш «Синьйорито акаціє, добрий вечір…» напам’ять.
2. Опрацюватиматеріал підручника (263-267с.)
За бажанням:
1. Виконати повний аналіз поезії М. Вінграновського (на вибір).
2. Підготуватиневелике повідомлення про життєвий і творчий шлях
Ліни Костенко.